Doelman tekent bij F ulham Mo Greene wil de grootste ooit worden Fusie wielerploeg Leon van Bon met FDJ Kamiel Maase wint testrace Miljoenen verdwenen bij Real Iwan Redan lang uitgeschakeld Remy Reynierse naar KNVB Argentijnse profs staken opnieuw Van der Sar opgelucht Romario niet in selectie van Brazilië Co Stompé zegt tram gedag en wordt fullprof Marat Safin uitgejouwd in Montreal Negen atleten onder de tien van onze sportredactie PARIJS - De wielerploegen Fran^aise des Jeux (FDJ) en Mercury, de werkgever van de Nederlander Leon van Bon, gaan fuseren. Voor komend sei zoen wordt er één nieuwe ploeg geformeerd, liet ploegleider Mare Madiot gisteren weten. Een naam voor het team moet nog worden gevonden. Het geschatte budget wordt 17,5 miljoen gulden, voldoende om de beste renners te behou den. De overeenkomst geldt voor twee seizoenen. Bij FDJ staat onder andere de talent volle Zwitser Sven Montgome ry onder contract, bij Mercury rijden naast Van Bon ook Ne derlands kampioen Jans Koerts en de geroutineerde Belg Peter van Petegem. Ma diot wordt ploegleider bij koersen in Europa, Mercury - koersdirecteur John Wordin gaat deze rol bij de nieuwe ploeg vervullen voor wedstrij den in Amerika. Voor Mercury betekent de sa mensmelting de redding van de ploeg. De Amerikanen kwa men onlangs in nood door het afhaken van co-sponsor Viatel. Daardoor kon Mercury de sala rissen niet meer tijdig uitbeta len. Van Bon en Koerts ontvin gen deze maand nog geen loon. Ook mocht het team niet mee doen aan de Ronde van Frank rijk, waardoor het een hoop in komsten misliep. Koerts reageerde gisteren to taal verrast op het nieuws over de fusie. „Ik weet nog van niets. Dus kan ik er ook moeilijk op reageren. Ik wacht even af wat ons verteld gaat worden. In principe heb ik nog een con tract voor een jaar bij Mercury. In principe, want als ze drie maanden geen salaris overma ken kan ik daar onderuit. Het is momenteel allemaal erg onze ker." RTR CALGARY - Atleet Kamiel Maase heeft in Calgary een test wedstrijd voor de WK in Edmonton gewonnen. Maase, die bij de WK meedoet op de tien kilometer, liep op de 3000 meter 8.00,32. Polsstokhoogspringster Monique de Wilt kwam met 4,30 meter tot haar op een na beste jaarprestatie. De Wilt ver beterde eerder dit jaar haar Nederlands record van 4,30 naar 4,35 meter. De testwedstrijd in Calgary werd gewonnen door de Duitse Yvonne Buschbaum met 4,40 meter. Tienkamper Chiel Warners kwam in de Canadese stad even eens in actie. Hij verbeterde zijn persoonlijk record op het on derdeel discuswerpen tot 43,76 meter. Warners liep ook een 100 meter, maar in een matige tijd: 11,09 seconden. ANP MADRID - Bij Real Madrid blijkt tussen 1995 en 2000 ruim 4,5 miljoen gulden spoorloos te zijn verdwenen. Onder be wind van de oud-voorzitter Lorenzo Sanz is het bedrag met onbekende bestemming uit de clubkas verdwenen. In de administratie is niet terug te vinden waar het geld is ge bleven. De huidige Real-preses Florentino Perez heeft een on derzoek aangekondigd. De bevindingen zijn gedaan door een accountantskantoor. ,Ik wil niet direct van oplichting spreken, maar ik wil wel we ten waar dat geld gebleven is", aldus Perez. Over Sanz doen al enkele jaren geruchten de ronde dat hij geld van de club zou hebben gebruikt om speelschulden af te lossen. Die berichten sprak de oud-voorzitter steevast tegen. SID/DPA WAALWIJK - Aanvaller Iwan Redan van RKC mist door een ernstige knieblessure hoogstwaarschijnlijk het hele komende voetbalseizoen. De twintigjarige jeugdinternational blijkt de voorste kruisband in de linkerknie te hebben ingescheurd. Voor deze blessure staat doorgaans een herstelperiode van ongeveer tien maanden. Redan liep de blessure vrijdag tijdens de training op. Maan dag onderging de spits een kijkoperatie in een ziekenhuis in Tilburg. ANP ZEIST - Remy Reynierse gaat van PSV naar de KNVB. Hij gaat in Zeist fungeren als controller voor het Masterplan jeugdvoetbal, dat in mei door bondsvoorzitter Jeu Sprengers en bondscoach Louis van Gaal is gepresenteerd. Bij PSV was Reynierse hoofd van de jeugdopleiding. Als voet baller van Eindhoven en VW speelde Reynierse zo'n 300 wedstrijden als professional. Bij VW was hij een jaar hoofd trainer. ANP BUENOS AIRES - Argentijnse beroepsvoetballers zijn voor de tweede keer in twee maanden in staking gegaan. Reden is de achterstallige betaling van de spelers. In totaal gaat het om een bedrag van bijna driehonderd miljoen gulden bij de clubs uit de drie competities. De spelers houden slecht management bij de clubs verant woordelijk. De eerste staking in mei duurde tien dagen en werd beëindigd toen de clubleidingen onmiddellijke betalin gen van achterstallige salarissen toezegden. Slechts een klein aantal heeft zich aan de beloften gehouden. De Argentijnse spelersvakbond zei dat de voor vrijdag voorziene aanvang van de competitie geen doorgang kan vinden. „Eerst moeten alle achterstallige lonen zijn uitbetaald", verklaarde vak bondsvoorzitter Sergio Marchi. Hij was overigens pessimis tisch over de afhandeling. SID woensdag 1 augustus 2001 door Henri van der Steen LONDEN/DEN HAAG - Vanaf het vliegveld van Londen kan zaakwaarnemer Rob Jansen wel even kort uitleggen waarom Edwin van der Sar gekozen heeft voor een vierjarig contract bij Fulham: de keeper had nau welijks een andere keus. Maar er zijn ook genoeg goeie redenen RIO DE JANEIRO - Romario is door bondscoach Luiz Felipe Scolari buiten de selectie van Brazilië gehouden voor de WK- kwalificatiewedstrijd tegen Pa raguay op 15 augustus in Porto Alegre. De spits, 35 jaar intus sen, zou nog niet zijn hersteld van blessures. Op eigen verzoek werd de ex- PSV'er vanwege blessures niet opgeroepen voor de Copa Ame rica. Hij wilde rustig herstellen omzo met zijn club Vasco da Ga- ma op trainingskamp naar Mexico te gaan. Zijn vervanger is de spits van Flamengo, Edil- son. ANP voor Van der Sar om zich te ver heugen op de Premier League. Rob Jansen: „De situatie was dat Edwin op het laatste mo ment van Juventus te horen kreeg dat hij weg moest. In Italië bestaat er dan niet zoiets als recht op werk. Edwin kon dus de strijd niet aangaan, want er is geen strijd; je wordt gewoon op de tribune gezet. In dat geval moetje vertrekken, maar in zo'n korte tijd zijn de mogelijkheden zeer gering." Hij zegt het ogenschijnlijk als verontschuldiging voor het feit dat de grote Van der Sar terecht komt bij het zo kleine Fulham, deze zomer gepromoveerd naar de Premier League. „Ajax bleek financieel onhaalbaar vanwege de tranfersom, plotseling kwam Fulham. Dan ga je zo'n club screenen, je onderzoekt op wel ke manier er gevoetbald wordt en dan ontdek je dat ze vrij Eu ropees spelen. Bovendien heeft de club een enorme ambitie en bezit de trainer (de Fransman Jean Tigana) een goeie reputa tie. Nadat we Van Gaal hebben gebeld, want die moet in kennis gesteld worden als bondscoach, zijn we met Fulham gaan pra ten." Het leverde gisteravond het Edwin van der Sar verbond zich voor vier jaar aan de Londense promovendus Fulham. nieuws op dat de dertigjarige Van der Sar op zondag 19 augus tus op Old Trafford het doel van Fulham verdedigt bij de compe titie-ouverture tegen Manches ter United, met Ruud van Ni- stelrooy. Dat is natuurlijk geen straf voor een voetballer, ook niet voor Van der Sar, die in een eerste reactie meteen begon over de stijl van voetballen van Fulham. „Ik ben blij en opge lucht dat ik voor deze club heb getekend. Ik heb een goed ge sprek gehad met de manager over de manier van spelen. Ik heb bij Ajax en Juventus in top- teams gespeeld en ik hoop mijn ervaring te gebruiken om met Fulham de top te bereiken." Nederlanders willen meepraten over de speelwijze. Met de Fran se oud-international Jean Tiga na, sinds vorig jaar manager van Fulham, gaat dat kennelijk. Fulham wil hogerop, want eige naar Mohamed Al Fayed wil ho gerop. De rijkaard schudde deze week al aan de boom door voor 16,2 miljoen gulden de in België geboren Franse international Steed Malbranque te kopen, een spits. Mohamed Al Fayed koopt voor Fulham niet alleen nieuwe voet ballers, maar ook een nieuw sta dion. Fulham vertrekt over twee jaar uit Craven Cottage, het sfeervolle stadionnetje uit 1896 foto Claudio Papi/RTR dat aan 19.250 toeschouwers plek biedt en in een van de hoe ken nog een woonhuis heeft met een balkon van waaraf je medio jaren zeventig op de eerste rang het illustere trio George Best, Rodney Marsh en Bobby Moore kon zien spelen. En nu dus een speler die beschouwd wordt als een van de beste keepers ter we reld, ondanks een mislukt, tweejarig avontuur bij Juven tus. GPD door Dennis Jansen AMSTERDAM - Hij heeft altijd aangegeven de combinatie ide aal te vinden. De spanning was er voor het dartbord, de ont spanning vond hij op de tram. Dat gaat nu veranderen. Co Stompé wordt fullprof darter en treedt in het spoor van maatje Raymond van Barneveld. „Dat je van je hobby je beroep kan maken, is het mooiste wat er is" De Amsterdammer, die de tram gisteren vaarwel zei, gaat het komende halfjaar proberen zich in de picture te spelen en een 'grote sponsor' binnen te halen. Dat laatste lukte 'Barney' pas toen hij de Embassy, het offici euze wereldkampioenschap darts, in 1998 op zijn naam schreef. Stompé: „Ik wil op eigen benen staan. Als je de zaken blijft com bineren, kun je de wereldtop niet halen. Ik heb er altijd tegen aan gezeten. Ik ben Europees kampioen geweest, heb de halve finales van de Embassy ge haald, maar het was vaak aan- klooien. Ik zat tussen wal en schip. Ik wil betere prestaties neerzetten. Werken en serieus darten gaan niet samen. Ik heb vaak toernooien en demonstra ties moeten afzeggen omdat ik geen dienstje kon ruilen of geen verlof kon krijgen. Dat is na tuurlijk terecht, want als je werkt, kies je daarvoor. Maar nu wil ik alles op het darten gooi en". Missie Stompé, die de tram elf jaar be stuurde, krijgt een halfjaar de tijd. „In overleg zijn we eruit ge komen dat ik weer terug kan als de missie mislukt. Maar laat duidelijk zijn dat dat niet de be doeling is. Toen ik mijn baas (ge meentelijke vervoerbedrijven) vertelde dat ik fullprof darter wilde worden, zei hij: ik hoop je niet meer terug te zienwant dat is een teken dat het goed met je gaat." De Amsterdammer gaat samen met zijn manager, Hagenaar Rob Dingshoffop zoek naar een hoofdsponsor. „Ik weet dat dat niet gemakkelijk zal zijn, maar we gaan ervoor. Ik moet me de komende tijd gewoon in de pic ture spelen. Toernooien winnen, prestaties neerzetten. Ik kan me nu optimaal gaan voorbereiden en natuurlij k ook veel meer trai nen." Marihuana Stompé stond niet zo heel lang geleden om een heel andere re den in de schijnwerpers; als eer ste dopingzondaar in het darts. Hij werd vorig jaar tijdens de Belgium Open positief getest op het gebruik van marihuana. „Die affaire is voorbijvergeten. Ik ben stom geweest en heb mijn straf (twee maanden schorsing) gehad. Nu kan ik me richten op de toekomst." LTitdagingen te over voor Stom pé, die zich nog niet heeft verze kerd van deelname aan de Em bassy. „Ik heb nog twee of drie punten nodig, dat moet geen probleem zijn. Ik kan volgend weekeinde meedoen aan de Open Noorwegen en Open De nemarken en straks ook op het wereldkampioenschap in Ma leisië aanwezig zijn. Het zijn al lemaal toernooien, die ik van wege mijn werk wellicht gemist zou hebben. Dat is nu niet meer aan de orde." GPD MONTREAL - Alsof hij een toneelstuk had opge voerd, zo werd Marat Safin met hoon van de toeschouwers van de ten nisbaan in Montreal ge- jaagd. De Rus, in het met 7,5 mil joen gulden gedoteerde toernooi als tweede ge plaatst, had nog net geen twee sets uitgespeeld te gen de Fransman Nicolas Escudé. Safin gaf op we gens een blessure, maar het publiek geloofde hem niet. De omstandigheden wa ren verdacht: Escudé was nog maar een game ver wijderd van de partij- winst (6-4 5-2). De Rus stelde niettemin dat een pijnlijke knie hem belette de wedstrijd af te ronden. „Wat heeft het nog voor zin om de tijd van de toe schouwers en mijn tegen stander te verspillen door nog een of twee games te tennissen?" Het boegeroep van de toe schouwers nam hij vervol gens op de koop toe, maar de 21-jarige beet wel van zich af. „Ze zouden moe ten begrijpen dat ik geblesseerd ben. Het is heel gemakkelijk om langs de baan popcorn te eten en bier te drinken. We zijn geen machines." RTR WÊÊiÊiÊÊÊÊÊaÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊimÊiÊÊÊmmm^m^^mmÊ^ Amerikaanse sprinter probeert op de 100 meter onder de 9,70 te duiken Maurice Greene gaat zondag in Edmonton op jacht naar zijn derde achtereen volgende wereldtitel op de 100 meter. Het zou een evenaring van de triple van Carl Lewis in de jaren tachtig zijn. De 'Kanonskogel' van weleer uit Kansas is inmiddels uitgegroeid tot de snelste mens op aarde. Mo, zoals zijn bijnaam luidt, wil de grootste ooit worden. door Pim van Esschoten EDMONTON - Torso, armen en schouders draaien nerveus rond. Hij loopt als een rapper, die snel zijn vol gende couplet vol giftige, kwade woorden zal laten klinken. Maar de man op wie alle ogen zijn gericht bij het WK atletiek heeft de wereld iets anders te vertellen. Daarvoor zakt hij in de startblokken, schiet weg en steekt nog geen tien seconden later zijn tong uit. Naar de achterblijvers, naar iedereen. Maurice Greene is snelste man ter we reld. En dat zullen we weten ook. Mo Gold staat er op de nummerplaat van zijn zwarte Mercedes 500SL. Toen hij twee jaar geleden in Sevilla als eerste atleet ooit de 100 en 200 meter op een WK won, wierp hij T-shirts de tribu nes in. 'Something like a PhenoMOn- om', luidde de opdruk. Het was inder daad fenomenaal. Sprinterstaai. Showy, luidruchtig, blufferig. Maurice Greene (27) past in het cliché. Eigenaar van een fraaie collectie gouden medailles, eigenaar van Het Wereldrecord - 100 meter in 9,79 seconden. Niemand liep vaker onder de tien tellen dan hijToch praat hij veel en vaak over de dag dat het nóg EDMONTON - Negen atleten doorbraken tot nu toe de magi sche grens van tien seconden op de 100 meter. Olympisch kampi oen Maurice Greene is wereldre cordhouder met een tijd van 9,79. Ilij is ook de sprinter die het vaakst onder de tien secon den dook: maar liefst 37 keer. Een overzicht van het aantal sprints onder de tien seconden Maurice Greene, USA (leeftijd 27): 37 keer onder tien seconden, pr: 9,79. Ato Boldon, Trinidad (27): 27, pr: 9,86. Frankie Frede ricks, Namibië (33): 26, pr: 9.86. Donovan Bailey, Canada (34): 15, pr: 9,84. Carl Lewis, USA (39 15; pr: 9,86. Leroy Burrell, USA (34): 9; pr: 9.85. Linford Christie, Groot-Brittannië (41): 9; pr: 9,87. Bruny Surin,Canada (34): 7; pr: 9,84. Tim Montgome ry, USA (26): 7, pr: 9,84. snellerzalgaan.Naar9,76,naaronder de 9,70. Hij wil de grootste ooit wor den. „Een heel aardige jongen," zegt z'n maatje Ato Boldon. Hoe bruut zijn sprints ook zijn, Greene laat soms ver legen trekjes buiten de baan zien. Bol don: „Maar stapt hij op het tartan, dan ondergaat hij een metamorfose." Hij staat bekend om zijn bikkelharde ar beid tijdens de training. „Er waren tij den," zei Boldon twee jaar geleden te gen het magazine Sports Illustrated, „dat Maurice heel alleen op het mid denterrein stond omdat hij niet wilde dat iemand hem zag huilen." Ooit zag veteraan Dennis Mitchell hem brakend in het gras liggen tijdens een sessie van sprints. „Stoppen?" stelde Mitchell voor. Greene - toen nog een rookie van amper twintig jaar - schudde het hoofd, stapte opnieuw in de startblokken en versloeg Mitchell. Kritiek De kanttekening kwam een maand geleden van Michael Johnson in de Franse sportkrant l'Equipe: „Greene is geweldig op de 100 meter, maar op de dubbele afstand niet meer dan goed. Ato Boldon en John Capel heb ben op de dubbele sprint meer in huis. Maurice mist de combinatie van kracht en inhoud die nodig is om gere geld 19,7 of 19,8 seconden te lopen." Niet vreemd dat de kritiek juist van Johnson kwam. Hoe groot de mond van Mo Gold ook is, Johnson is nog steeds de trotse bezitter van het we reldrecord op de 200 meter. In Atlanta '96 kwam hij tot de huiveringwekken de tijd van 19,32 seconden. Een record waarvan Ato Boldon destijds zei: „Dat is geen tijd, dat is het geboorte jaar van mijn vader..." Een supertijd ook waar Greene met zijn 1986 secon den (voorlopig) niet aan kan tippen. De woorden van Johnson waren ook een (laat) antwoord op alle trash tal king van Greene in de aanloop naar de Olympische Spelen in Sydney. Hij had de Texaan een angsthaas genoemd, omdat die rechtstreekse duels uit de weg ging. „Onvolwassen gedrag", reageerde Johnson. En toen Greene weer:Als ze Johnson Superman noe men, dan ben ik Kryptonite." Greene kreeg nog gelijk ook. Zijn aan wezigheid op 200 meter tijdens de olympische trials had zo'n verlam mende werking op de krachten van Johnson, dat hij met een forse spier blessure tegen het tartan ging. Mo ging zelf trouwens ook. Omdat in de VS alleen de eerste drie van de trials doorgaan naar de Spelen, bleven bei den op de 200 meter in Sydney aan de Maurice Greene viert zijn overwinningen altijd uitbundig. kant. Dezelfde Kryptonite bakte nog niet zo lang geleden hamburgers en vulde de vakken bij de supermarkt. Het was 1996 en Greene overwoog se rieus zijn spikes in de prullenbak te gooien. Hij ging slechts als toeschou wer naar de Olympisch Spelen in At lanta Vanaf de tribune zag hij hoe Ca nada onder aanvoering van Donovan Bailey 'Team USA' te kijk zette. En Greene beloofde dat dat nooit meer zou gebeuren. Hij zou er hoogst per soonlijk voor zorgen dat het mooiste sprintgoud vier jaar later in Sydney weer zou terugkeren naar de VS. Footballer Vanaf zijn achtste jaar deed Greene in Kansas, waar hij opgroeide als jongste van vier kinderen in een gezin uit de middenklasse, onder leiding van coach Al Hopson aan atletiek. Hij was een meer dan getalenteerd footballer op een high school en kreeg zelfs een studiebeurs bij een universiteit. Maar in overleg met zijn vader en Hopson besloot hij voor track and field te kie zen. In 1996 belandde hij op een dood spoor. En hoezeer het hem ook pijn deed, Greene wist dat hij Hopson moest verlaten om een andere weg in te slaan. Hij ging naar John Smith, die in Los Angeles een kampioenenfa- briek leidt onder de naam HSI, Hand ling Speed Intelligently. In het najaar van '96 leverden Ernest en Jackie Greene hun zoon Maurice bij hem af. Maar de gehoopte progressie bleef lang uit. In het voorjaar van 1997 keek Mo Greene zelfs in de kranten, op zoek naar een bijbaantje... Maar bij de trials in dat jaar begonzijn opmars. Greene won en verpulverde zijn oude toptijd van 10,08 seconden tot 9,90. Die zomer werd hij in Athene wereldkampioen, na een mentaal ge vecht van twee lange dagen met Bai- foto Antionio Scorza/AFP ley. In de catacomben van het Olym pisch Stadion viel hij huilend in de armen van zijn vader en stamelde: „Ik heb hier zó hard voor gewerkt.. Greene, en ook Boldon. blonken daar na vooral uit in het praten over het wereldrecord. De belofte kwam Gree ne, toen nog bekend onder de naam 'Kansas Cannonball', een jaar later na. In hetzelfde stadion van Athene werd Bailey's 9,84 seconden van At lanta '96 uit de boeken gelopen. 9,79 luidde de nieuwe cijfercombinatie. 9,79 Seconden? Precies de tijd waarin de Canadees Ben Johnson bij de Spe len van 1988 in Seoul over de finish vloog. Juist Greene heeft de video band van die race thuis keer op keer bekeken. Bewonderend, met verbijs tering. Johnsons 9,79 werd al snel ont maskerd als vals spel. De 9,79 van Greene kreeg niet de verdenking van doping mee. Althans, niet hardop of rechtstreeks. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 38