Postagentschappen verdwijnen Loods gemeente gaat van boord PZC PZC Gelukstrofee voor Brogum Zeeuwland vindt dat Malta centrumachtig aanzien moet krijgen Sakervalk nog altijd vermist Heftig verzet bij aanhouding Zand- en lössgronden ter discussie Vluchtende drankrijder gesnapt Geen alternatief voor Zonnemaire, Dreischor en Noordgouwe Huifkartochten Van Eersel bespeelt orgel kerk Zierikzee Jongen bekneld onder tractor NEELTJE JANS - De Sakervalk, die ruim tweeënhalve week geleden tijdens een show op Neeltje Jans op de vlucht sloeg voor een groep mantelmeeuwen, is ondanks vele reacties nog altijd niet terecht. Berichten in de media over de vermissing hebben eigenaar R. van Maaren een stortvloed aan reacties opgeleverd van men sen, die 'zeiden dat ze hem hem hadden zien vliegen'. Tot nu toe is geen van de tips echter bruikbaar gebleken. „Voor een leek is het moeilijk de vogel te hei-kennen", weet zijn eigenaar. Niettemin houdt hij goede hoop dat zijn sakervalk nog terecht komt. Van Maaren blijft in ieder geval zelf actief door zoeken. De valk heeft de afmeting van een grote buizerd en is lichtbruin. Verder is het vermiste exemplaar te herkennen aan de leren riempjes aan zijn poten, een naamplaatje, twee zendertjes en is hij voorzien van belletjes. ZIERIKZEE - Een 19-jarige man uit Zierikzee heeft zich maandagavond heftig verzet tegen zijn aanhouding en de in beslagname van zijn geluidsapparatuur door de politie. Rond half zes in de namiddag vertoefde de 19-jarige met een aantal vrienden op het Havenplein en had op het dak van zijn auto een box geïnstalleerd waaruit muziek over het plein schalde. De politie wilde de box wegens geluidsoverlast in beslag ne men. Toen de 19-jarige dit met toestond, besloot de agent hem aan te houden, waartegen hij opnieuw in opstand kwam. De poli tieman liep hierbij kneuzingen en lichte verwondingen op. Vooral omdat bij deze schermutseling de gemoederen bij de toegesnelde omstanders opliepen, besloot de agent zich terug te trekken. De 19-jarige heeft zich rond negen uur 's avonds alsnog ge meld op het politiebureau, waarna proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. GOES - De Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie ZLTO schaart zich achter de vragen van de WD- en CD A-Tweede Kamerfracties, waarin kritiek wordt geuit op het ontwerp besluit zand- en lössgronden. Niet alleen is er kritiek op de ge brekkige voorlichting van de zijde van het ministerie, ook de periode om bezwaar te maken tegen het ontwerp-besluit wordt te kort geacht. Volgens de ZLTO heeft het besluit grote consequenties voor de toepassing van mineralen op zand- en zanderige gronden. In Zeeland zijn die vooral in Zeeuws-Vlaanderen tegen de grens te vinden. K. de Regt van de ZLTO in Goes voegt er aan toe dat dergelijke gronden eigenlijk wel versnipperd in heel Zeeland voorkomen. In totaal gaat het naar schatting om enkele dui zenden hectares landbouwgrond in ZeelandOmdat het nogal wat mensen aangaat heeft de ZLTO deze week in Zeeland voorlichtingsavonden gehouden over het ontwerp-besluit. Het ministerie heeft namelijk slechts vier kantoren openge steld waar kaarten in te zien zijn van de bewuste gebieden. Die kantoren zijn te vinden in Den Haag, Eindhoven, Deven ter en Groningen. CADZAND - Een negentienjarige Terneuzenaar op Boule vard de Wielingen in Cadzand is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden voor rijden onder invloed. Surveille rende agenten zagen de man wegrennen van zijn auto, waar mee hij tegen een paal was gereden. De man werd enige tijd later aangehouden. Hierbij verzette hij zich hevig. Ook weigerde hij een ademtest. De man werd ingesloten op het politiebureau en kreeg een proces-verbaal. Wethouder Van der Wekken (1) overhandigt de Gelukstrofee aan de vrijwilligers van Brogum. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE Hij had niet het gevoel van 'eindelijk erken ning'. Wel dat van vreugde voor de waardering voor het vrijwilligerswerk dat hij sa men met zeventig anderen doet. Voorzitter Frans Kruijff van Muziek- en Theaterpodi um Brogum in Zierikzee nam gisteravond trots de Geluktro- fee 2001 in ontvangst. De trofee wordt door ZOC-Ac tief, een samenwerkingsver band van de WV en het Zie- rikzees Ondernemers Collec tief (ZOC), toegekend aan die gene die Zierikzee het beste gepromoot heeft. En dat deed Brogum door onder meer het organiseren van het Anywave- festival, zo bleek uit de stem briefjes van het publiek. Terecht volgens wethouder D. van der Wekken (cultuur) van de gemeente Schouwen-Dui- veland. „Want Brogum is veel meer dan alleen Anywave. Dit muziek- en theaterpodium neemt een belangrijke plaats in op het Schouwse culturele palet." Woorden waar Bro gum'voorzitter Kruijff het hartgrondig mee eens is. „Ik ben hier hartstikke blij mee. Het geeft aan dat popmuziek gezien wordt als een volwaar dige culturele uiting." Kruijff voegde daar aan toe dat de voorziening Brogum niet zou kunnen zijn zonder de inzet van vrijwilligers. „Want vergis u niet", hield Kruijff zijn toe hoorders waaronder medege nomineerden de Stichting Historische Spelen en De Stadsbakkerij voor. „Er zijn zeventig vrijwilligers die dag en nacht klaarstaan voor Bro gum." Het winnen van de Ge lukstrofee is voor Kruijff het bewijs dat Brogum goed bezig is. „Ik hoop dat het feit dat wij deze prijs gewonnen hebben aangeeft dat Brogum een be grip is geworden op Schou- wen-Duiveland." Dat Brogum de prijs in de wacht zou slepen, had Kruijff stiekem wel gehoopt. „Want die beloning hadden we echt een keer nodig." De wisselbe ker krijgt, beloofde Kruijff, een mooi plekje in Brogum. De Gelukstrofee werd eerder gewonnen door duizendpoot Ria Geluk, de Stichting Histo rische Spelen, de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer en de Stichting Museumhaven. woensdag 1 augustus 2001 door Famke van Loon ZONNEMAIRE - Het post agentschap van Zonnemaire is vanaf vandaag verleden tijd. Postkantoren BV is niet van plan in de Schouwse kern als vervanging een servicepunt in te richten. De dorpen Dreischor en Noordgouwe wacht hetzelfde lot. In 2002 zullen ook hier de huidige postagentschappen verdwijnen zonder dat een al ternatief wordt geboden. Postkantoren BV uit Utrecht haalt momenteel flink de bezem door haar bestand op Schou- wen-Duiveland. Eerder dit jaar werd al bekendgemaakt dat de agentschappen in Renesse en Nieuwerkerk het veld moeten ruimen om plaats te maken voor een zogeheten 'servicepunt plus'. Nu blijkt dat ook Zonne maire, Dreischor en Noordgou we de reorganisatie-dans niet ontspringen. De sluitingen en omvormingen zijn het gevolg van het nieuwe vestigingsplan van het bedrijf. Uitgangspunt hiervan is dat in woners binnen een straal van vijf kilometer terecht moeten kunnen voor alle postzaken. Volgens M. Dendulk van Post kantoren BV is het besluit tot sluiting in Zonnemaire geno men toen de huidige beheerster aangaf ermee te willen stoppen. „Het verzoek van de onderne mer zelf is voor ons tevens de aanleiding geweest hier niet te rug te keren", aldus Dendulk. Ook de inwoners van Dreischor en Noordgouwe zullen vanaf HEINKENSZAND - Natuur monumenten houdt op de don derdagen 9 en 23 augustus huif kartochten over de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland. De tochten vertrekken vanuit het informatiecentrum bij de Kamerse Kooi tussen Heinkens- zand en Nisse. Op de dijken bloeien veel zeldzame soorten, die in stand worden gehouden door de schapen van de Zeeuwse Schaapskudde. Deelnemers moeten zich opgeven bij het in formatiecentrum van de kudde. Oordeel Wat V. de Jong uit Noordgouwe betreft is het oordeel over haar postagentschap nog niet defini tief geveld. Alleen al het feit dat Postkantoren BV in het geval van Noordgouwe zonder blik ken of blozen over de wettelijke vijf-kilometer afspraak heen stapt (Zierikzee ligt zeven kilo meter verderop), is voor haar genoeg reden zich te verzetten. Tevens heeft De Jong het agent schap veel te hard nodig. „Voor een dorpswinkeltje is het al moeilijk genoeg om te blijven bestaan. Ik wil die loop naar de winkel houden." De Jong wacht voorlopig de uit spraak in de juridische strijd af, die is aangebonden door de Ver eniging van Postagenten tegen het beleid van Postkantoren BV. „Ze proberen het wel, maar we laten het er niet zo maar bij zit ten." Eenzelfde strijdbaarheid laat ook de voorzitter van de dorpsraad van Noordgouwe, W. Alkemade zien, die deze 'kaal slag' niet zonder meer wil ac cepteren. „We zijn ons nu aan het beraden op actie. We moeten ook met andere dorpsraden overleggen en samen in het ge weer komenWant als ik zeg dat ik heel erg bedroefd ben, druk ik me nog voorzichtig uit." 2002 een reis naar Zierikzee moeten aanvaarden voor hun postzaken. Want vervanging ligt ook hier niet in het ver schiet. „Er is wel even gekeken naar de vestiging van een servi cepunt, maar dat is in feite al te hoog gegrepen voor deze dor pen", stelt rayon-manager P. Braat onomwonden vast. J. Goemans, voorzitter van de dorpsraad van Zonnemaire, toont zich zeer verbitterd over deze kille opstelling van Post kantoren BV, die in zijn optiek haar plannen zonder inzicht in de situatie ter plaatse uitvoert. „Het nieuwe beleid is gericht op de Randstad. Het is een politiek besluit, goedgekeurd in Den Haag. En wat doen die paar kie zers op Schouwen-Duiveland er nou toe?" Zoals de inwoners van Renesse en Nieuwerkerk al eer der aangaven, ziet ook hij met het vertrek van het agentschap het voorzieningenaanbod in zijn kern alleen maar afkalven. Concerncontroller Beukert vertrekt naar Overijssel door Marcel Modde Hans Beukert: „We hebben heel veel energie in de eigen organisatie moeten steken. Nu is de tijd aangebroken dat de gemeente meer naar buiten kan kijken; doelgroepen en andere organisaties benaderen, ze uitdagen tot ontwikkelingen." foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - In de serie zomer- concerten op het Kam en Van der Meulen-orgel verzorgt orga nist K. van Eersel uit Goes woensdag 1 augustus een con cert in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Op het programma staan onder meer werken van Mendelssohn. Richter, Kirchner en Rheinber- ger. Van de laatste wordt dit jaar de honderdste sterfdag her dacht. Voor orgel schreef deze compo nist onder meer twintig sonates. Van Eersel sluit het concert in Zierikzee af met een koraalim provisatie. De Goesenaar kan bogen op rui me ervaring als organist. Hij volgdein de zestiger jaren een breed geschakeerde opleidin gen aan de conservatoria van Rotterdam en Utrecht en de Schola Cantorum in Parijs. Naast orgel studeerde Van Eer sel koordirectie, kerkmuziek, piano en beiaard. De Goese or ganist bracht verschillende lp's en cd's uit. Het concert in de Nieuwe Kerk begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - Zijn functie was, toen hij er goed vier jaar geleden aan begon, vrij uniek. De onafhankelijke status die de zogeheten concerncontrol ler binnen de ambtelijke orga nisatie van Schouwen-Duive land kreeg toebedeeld, gold zelfs landelijk als vooruitstre vend en oogste de nodige lof. De opbouwende kritiek en vaak scherpe beleidsanalyses van Hans Beukert (39) hebben de jonge herindelingsgemeen te gesterkt. De tol van die succesformule is, dat 'de loods aan boord' wordt weggekaapt; opge spoord en gestrikt door een headhuntersbureau. Eind deze maand vertrekt Beukert naar het Overijsselse Hardenberg, waar hij opklimt tot 'directeur concern'. In die functie krijgt hij de ver antwoordelijkheid voor het personeelsbeleid, communica tie, automatisering, euregio- nale samenwerking met Duits land én de financiën. Tevens wordt Beukert adjunct-ge meentesecretaris. Verschil Hardenberg telt sinds de her indeling van 1 januari dit jaar met de twee omringende (klei nere) gemeenten, 57.000 inwo ners. Het grote verschil met de samenvoeging op Schouwen- Duiveland, stelt Beukert, is dat het oude Hardenberg in de re gio altijd al een dominante rol heeft gehad. „Zierikzee wilde dat ook wel, maar was het ab soluut niet! Schouwen-Duive land moest dus van zes klein tjes een eenheid maken. De impact die zo'n nieuwe organi satie heeft op de medewerkers die tot dan in een soort huiska mercultuur hebben gewerkt, was enorm. Dat hebben we hier verkeerd ingeschat. Daar door hebben we tot dusver heel veel energie in de eigen organi satie moeten steken. Zachtjes aan is de tijd aangebroken dat de gemeente meer naar buiten kan kijken; doelgroepen en an dere organisaties benaderen, ze uitdagen tot ontwikkelin gen. Beleidsmedewerkers moeten het veld in; de commu nicatie met de bevolking moet naar een hoger plan worden getild. Laat zien dat je als ge meente ook daadwerkelijk die regierol durft te nemen! Dat zou naar mijn idee de opdracht voor de komende vier jaar moeten zijn." Tot die buitenwereld rekent Beukert ook de regio Rijn mond. Schouwen-Duiveland laat naar zijn idee nog te veel de oren hangen naar het Mid delburgse. Beter is het in te spelen op de snelle ontwikke lingen rond Rotterdam. „Het is allebei een goed drie kwartier rijden, dus dat maakt niks uit. De Vinexlocatie van Oud-Beij- erland rukt in ras tempo op richting Zeeland.. Daar kun je op inspelen. Kies je voor Schouwen als buitenwijk - een uitwijkplaats - van Rotterdam of voor een Schouwen als klei ne gemeente in Zeeland. Als je ziet hoeveel mensen van dit ei land in Rijnmond werken, dan zou je dat eigenlijk moeten faciliteren. Onderzoek bij voorbeeld of je bij Bruinisse vooruitgeschoven opslagmo gelijkheden kunt aanbieden voor die bedrijven. Dat soort dingen draagt wezenlijk bij aan de economische levensvat baarheid van het eiland. Re creatie, landbouw en visserij redden het ook niet eeuwig! Wil je je als gemeente beperken tot het bewaken van het groen en grijs, of kies je voor een meer vooruitstrevende aan pak? Dat is primair een politie ke keuze die moet worden ge maakt." Leegloop Het vertrek van Beukert past in de rij andere topambtenaren die Schouwen-Duiveland in middels hebben verlaten, dan- wel op het punt staan hun car rière een draai te geven. Nog dit jaar moet de gemeente ook op zoek naar een nieuwe seni or-beleidsmedewerker juridi sche zaken en naar een opvol ger van het afdelingshoofd welzijn, die respectievelijk naar het bedrijfsleven en de gemeente Vlissingen vertrek ken. De 'leegloop' heeft in de meeste gevallen niet te maken met ontevredenheid over de gang van zaken in het Zierik- zeese, luidt de officiële bood schap. Ook Beukert zegt zijn bijzon dere positie binnen de gemeen telijke organisatie altijd naar tevredenheid te hebben kun nen uitvoeren. „Ik heb niet het gevoel dat deuren voor mij ge sloten zijn gebleven of dat ik op bepaalde terreinen onvol doende ruimte heb gehad om te vinden wat een onafhankelijk controller moet vinden." Toch waarschuwt hij voor het ge vaar dat de leemte tussen zijn vertrek en de aanstelling van een opvolger wordt gebruikt om de scherpe kantjes van de functie er af te halen. „Waar je ontzettend voor moet oppas sen is dat je als controller be trokken wordt bij het opstellen van een beleidsstuk; dat ze zeggen; jij weet het toch alle maal zo goed, doe het dan zelf maar eens! Op dat moment maak je deel uit van een be paald plan en verlies je op dat niveau je objectiviteit." Een tiental interim-krachten helpen de boot op koers hou den. Pas wanneer de ingezette af slankingsoperatie van de amb telijke formatie volledig is af gerond, stelt wethouder G. van der Salm, is duidelijk welke stoelen permanent kunnen worden ingevuld Hij vindt de suggestie van Beukert om voor voldoende jong bloed een sa menwerkingsverband aan te gaan met de Hogeschool Zee land of een soortgelijk oplei dingsinstituut in Rotterdam 'aardig genoeg om serieus te bezien'. Nu de loods voortijdig van boord stapt, dreigt volgens Beukert niet het risico dat het schip op de eerste de beste zandbank vastloopt. „Dan zou deze loods zijn werk niet goed genoeg hebben gedaan. De fi nanciële situatie is stabiel, de organisatie draait. Totdat er een opvolger is, zal de kapitein gewoon even extra alert moe ten zijn." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De wijk Malta behoort, samen met het cen trum, tot het 'hart van Zierik zee' en zou zodoende in de na bije toekomst een 'centrum achtig aanzien' moeten krijgen. Met dat idee als uitgangspunt wordt volgens Zeeuwland-di- recteur P. van Doorne, naar het vernieuwingsproject voor de Zierikzeese woonwijk gekeken. Volgens wethouder C. Veerhoek is de toekomst van Malta con creet nog niet beklonken. De herstoffering van Malta geldt als één van de speerpunten van het stedelijke vernieu wingsbeleid tot en met 2005 van de gemeente Schouwen-Duive land. De naoorlogse woonwijk is volgens zowel de bestuurders als de Schouwse woningcorpo ratie Zeeuwland, die een groot deel van de woningen in zijn be zit heeft, toe aan een grondige facelift. In nauw overleg wordt samen bekeken hoe de wijk er in de nabije toekomst uit moet gaan zien. Volgens Van Doorne is het de be doeling dat Malta door de ver nieuwingsslag een meer 'cen- trum-achtig aanzien' krijgt. „Het centrum - binnen de stads wallen - en Malta vormen samen het hart van Zierikzee", geeft de directeur van Zeeuwland als verklaring voor dit nieuwe beeld. 'Met wat verdichting' moet de wijk straks geschikt zijn voor wonen en werken en voorzien zijn van speelruimte en meer groenvoorzieningen. In dat kader heeft de woningcor poratie naast de (haast gereali seerde) nieuwbouw aan de Ka- ersemakerstraat grote plannen op de locatie van de galerijflats aan De Jongestraat en De Huy- bertstraat. Praktijk Hoewel voor De Jongestraat al langer sprake is van een 'woon- bedrijvencomplex', wil Van Doorne op dit moment nog niet concreet aangeven hoe dit cen- trum-achtige aanzien in de praktijk gestalte gegeven zal worden. De gemeentelijke visie op de herinrichting van Malta komt immers aan de orde in de vijfde module van de Structuur visie Zierikzee, die naar ver wachting dit najaar afgeleverd wordt. „Vooruitlopend doen we wel wat, zoals aan de Kaerse- makerstraat. Daarbij proberen we in de geest te blijven van die module en wat er met stedelijke vernieuwing bedoeld wordt", aldus Van Doorne. Volgens wethouder Veerhoek van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting is het wat be treft het toekomstbeeld voor Malta echter niet zo zeer wach ten op de module van de struc tuurvisie als wel op het plan van aanpak, dat als uitwerking van het Programma Investerings budget Stedelijke Vernieuwing (ISV) 2000-2005 opgesteld wordt. 'Module 5' Bestaande woonwijken' zal immers glo baal een toekomstvisie schet sen, terwijl die uitwerking van het ISV juist concreet zal inzoo men op Malta. De gemeente richt zich nu eerst op de afronding van de struc tuurvisie. Gezien de korte loop tijd van het IS V-programma wil de wethouder nog wel binnen deze raadsperiode met het plan van aanpak beginnen. „We moeten daar niet te lang mee wachten. Ik denk dat dit college hiervoor nog een aanzet moet geven." Hij vindt het nog te vroeg uitspraak te doen of daar bij een centrum-achtig aanzien als uitgangspunt zal gelden. Veerhoek: „We moeten de voor stellen uit het ISV nog nader uitwerken, maar een tweede stadshart voor Zierikzee lijkt mij onwaarschijnlijk." MIDDELBURG - Een jongen is gistermiddag rond twaalf uur gewond geraakt na een val van een tractor. De tractor kantelde en kwam bovenop het slachtof fer terecht. Hij raakte met zijn benen bekneld onder één van de draaiende wielen. Hij kon na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. De jongen was gras aan het maaien op een veld aan de Bree- weg tussen Middelburg en Kou- dekerke. Hij raakte met zijn wiel in een droge sloot, waarna de tractor kantelde. Zijn vader ontdekte hem toen hij hem mid dageten kwam brengen. Het slachtoffer was bewusteloos en werd met de ziekenwagen naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Het ongeval is het derde met een kantelende tractor in Zeeland in ruim twee maanden tijd. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33