PZC Gemeente heeft financiële tij mee Vraagbaak voor de dagjesmens 13 Patatje met middeleeuwse klanken Kolkende stroom verdrijft Ovezands gezin uit Tsjechië Ongeduldige reizigers geven PSD extra werk Schouwse reserves zwellen aan en schulden slinken Motorrijder vindt de dood bij botsing zeeuwse almanak Pantalon 0 tyt ff Stuvwsant waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 1 augustus 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het gaat Schou- wen-Duiveland financieel voor de wind. Het eigen vermogen is vorig jaar gestegen tot 71,5 mil joen gulden, ruim twintig mil joen meer dan een jaar eerder. De vaste schuld nam daarnaast met zeven miljoen af tot een be drag van ruim 34 miljoen gul den. In september komen burge meester en wethouders met een concreet plan over hoe in de toe komst het beste kan worden om gegaan met de reserves. De forse stijging van het eigen vermogen wordt vooral veroor zaakt door toevoegingen aan bestemmingsreserves, zoals voor de nieuwbouw van het ge meentehuis en uitvoering van het plan van aanpak van de ge meentelijke organisatie. Een belangrijke stimulans gaat evenwel uit van de opbrengst (bijna negen miljoen) uit de ver koop aandelen Bouwfonds/Sti muleringsfonds volkshuisves ting. Bij de begrotingsbehandeling 2001 bleken verdere belasting verhogingen al niet noodzake lijk. Een gevoel dat afgelopen voorjaar nog eens werd ver sterkt door de gunstige progno ses voor de financiële afreke ning van 2000. Die inschatting blijkt achteraf iets te rooskleu rig te zijn geweest. De jaarreke ning sluit met een positief saldo van bijna 4,5 miljoen gulden, negen ton minder dan aanvan kelijk was aangenomen. Dat be drag wordt teruggeboekt uit de algemene reserve. Het eindre sultaat stemt bovenal tot tevre denheid. „Vooral omdat we weten dat we er nog niet zijn", aldus wethouder G. van der Salm. Hooi De wethouder erkent dat 'geld overhouden' voor een gemeente niet per definitie positief moet worden uitgelegd. Inde praktijk betekent het immers dat minder is uitgegeven dan was begroot, oftewel dat er vorig jaar een aantal opdrachten (zoals de uit breiding van de begraafplaats in Bruinisse) niet is uitgevoerd. „Het probleem is nog steeds dat we onze capaciteit in uitvoeren de zin onvoldoende kennen. We nemen te veel hooi op onze vork. Dat verschijnsel leidt tot een malige meevallers. Een voor deel is wél dat je de rente van de niet gedane uitgaven weer kunt bijschrijven. Al met al kun je uit de jaarstukken over 2000 opma ken dat we als gemeente Schou- wen-Duiveland een duidelijk stap voorwaarts hebben gezet." Vorig jaar investeerde de ge meente ruim 24 miljoen gulden in diverse projecten. Daarnaast staat er nog voor 35 miljoen gul den aan 'restantkredieten' open voor projecten die vertraging hebben opgelopen in de uitvoe ring, danwel over verschillende jaren zijn uitgesmeerd, Ook de rijksoverheid werkt mee. Na eerst per saldo fors te hebben ingeleverd op de alge mene uitkering van het gemeen tefonds, schiet er weer wat over voor Schouwen-Duiveland. Op basis van de zogeheten mei-cir culaire verwacht Van der Salm een meevaller van één miljoen gulden. In september stellen B en W waaraan dat geld wordt besteed. Die zelfde maand buigt de gemeenteraad zich tevens over een concreet collegeplan over hoe in de toekomst om te gaan met de reserves. In de jaar stukken maakt het dagelijks ge meentebestuur bovendien dui delijk er van uit te gaan dat de ondernemers van Renesse en Haamstede vroeg of laat de openstaande rekening van 454.000 gulden baatbelasting moeten betalen voor de verbete ring van de omgeving rond hun winkels. Daartoe loopt een juri dische procedure. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De ijs- en frietverkopers maakten overuren gisteren tijdens de tweede Maritieme Dag in Zierikzee. In het oude centrum drentelden duizenden mensen langs de kraampjes, streken neer op een terrasje of luisterden naar muzi kale optredens. Dweilbands en panfluitorkesten zijn vaste klanten op toeristenlokkers als de Maritieme Dagen in Zierikzee. Muziek gezelschap Ghoet ende Fyn zorgde voor de broodnodige variatie, 's Middags do ken ze op verschillende plaatsen in het Zierikzeese centrum op om de passanten te vergasten op middeleeuwse zang, dans en muziek. „Wat 't Kliekske is voor België zijn wij voor Nederland", zegt draailier-bespeler J. van de Lely van Ghoet ende Fyn. Hij legt uit dat de groep bestaat uit profes sionele musici die zich toegelegd hebben op middeleeuws repertoire. De Lely: „Daar is heel veel van bewaard gebleven. Er zijn nog een heleboel liedboeken met teksten uit de vijftiende en zestiende eeuw." Replica's De groep maakt gebruik van tot in detail nagebouwde replica's van oude instru menten als de draailier en de Vlaamse doedelzak. Veel mensen denken dat de doedelzak een typisch Schots instrument is, maar dat is volgens De Lely niet het geval. „Het instrument komt ook op het vasteland voor. De doedelzak is eigenlijk afgeleid van de schalmei. Onder meer door de kruistochten is destijds een enor me culturele uitwisseling geweest. Daar profiteren we nu nog van." Van de bran dende zon profiteerden vooral de ijsver kopers. Die deden bijzonder goede zaken. In de straten van Zierikzee over heerste gisteren het beeld van kortge- Een Middeleeuwse bard vermaakt bezoekers van de Maritieme Dag in Zierikzee. broekte vaders aan de zijde van in zomer jurk of short gehulde wederhelften. Voertaal: overwegend Duits. De zeem- verkoper probeerde er in een mengel moes van Nederlands en steenkolen- Duits het beste van te maken. „Eine mal tiber der spiegel. Und es droogt streep- loos op. Kein problem." Voor de oud- Hollandse spelletjes op het Havenplein was de belangstelling maar matig en ook lang niet alle bezoekers konden de druk te in de smalle straten waarderen. Met Botulisme velt eerste watervogels MIDDELBURG - De botulis- mebacterie steekt weer de kop op. Bij vogel- en egelopvang centrum De Mikke in Middel burg zijn de afgelopen dagen vijf eenden binnengebracht. Eén vogel is overleden aan de gevolgen van de ziekte, die het zenuwstelsel verlamt. Als de watertemperatuur de komende dagen niet zakt, verwacht be heerster Coby Louwerse meer zieke watervogels. Botulisme komt voor als de tem peratuur van het oppervlakte water boven de twintig graden stijgt. De bacterie is vaak te vin den in stilstaand water. De eer ste symptomen van de ziekte zijn verlamde poten. De vogels proberen dan met de vleugels te slaan om vooruit te komen. Ver volgens worden de nekspieren aangetast, gevolgd door de ademhaling. De kop van de zie ke vogel zakt in het water, waarna het dier verdrinkt. De zieke vogels die werden binnengebracht bij De Mikke, komen allemaal uit Goes. De dierenambulance van de Die renbescherming heeft ze naar het opvangcentrum vervoerd. Uit andere regio's zijn nog geen meldingen van botulisme bin nengekomen. De Mikke kreeg gisteren één zie ke eend binnen,Het i s gelukkig nog rustig", zegt Coby Louwer se. „De eerste vogels heb ik al weer kunnen loslaten." Vogels die op tijd worden gevonden, kunnen nog worden geholpen. De magen en darmen van de die ren worden dan elk uur gespoeld met water. De Mikke voegt daaraan een glucose- en zout oplossing toe om de vogels te la ten aansterken. ,,We doen dit jaar ook een proef met een pre paraat van antibiotica dat we zelf hebben uitgevonden. Twee vogels hebben de bacterie dank zij de medicijnenmix binnen zeer korte tijd overleefd. Eén eend was er al zo slecht aan toe toen hij binnenkwam, dat we die niet hebben kunnen red den." De behandeling duurt ge middeld drie dagen, afhankelijk van het ziektebeeld van de vo- gels. Coby Louwerse verwacht dat de botulismebacterie de komende dagen meer slachtoffers eist als het weer niet omslaat. „Gisteren nog zag ik de vijver van Park Toorenvliedt in Middelburg de karpers heel hoog zwemmen. Dat doen ze alleen als ze weinig zuurstof hebben. Als ik langs de vesten rij en ik zie die vieze laag, dan denk ik: wanneer zal het losbarsten." door Sheila van Doorsselaer Wie geregeld in de vakanties of de weekenden in Sluis komt, ziet ze vaak lopen: Jon gens en meisjes gekleed in felge le jacks of rode bodywarmers met op hun rug een groot vraag teken en de uitnodigende tekst Ask me. Het zijn de medewer kers van de Sluis Help Service. Met raad en vaak ook daad staan ze bezoekers van de stad bij. „Waar is hier de fietsenwin kel? Ik ben mijn fietssleutel- /kind/hond kwijt. Wat voor gebouw is dit? Ik heb een porte monnee gevonden, wat moet ik ermee? Wil je met me trouwen? Op je rug staat toch ask me?" Deze zomervakantie lopen er in Sluis vijf medewerkers van de, koitweg, SHS rond. Het zijn Marjolein Bakx, Ernst-Jan Pals, Cindy Cocquyt en de zus jes Sandra en Rosita van den Bunder. Ze zijn tussen de acht tien en de twintig jaar en wonen allemaal in Sluis. Da's handig, de stad kennen ze dus al op hun duimpje en zo kunnen ze nieuwsgierige en gestrande be zoekers nog beter van dienst zijn. Zakkenrollers De gemeente Sluis-Aardenburg zette, samen met de onderne mers van Sluis, in 1996 de Sluis Help Service op. Was het eerst de bedoeling dat de medewer kers kaartjes uitdeelden om be zoekers te waarschuwen tegen zakkenrollers, de taken zijn de laatste jaren behoorlijk uitge breid. Sluis is de enige Zeeuwse stad die gebruik maakt van de diensten van de jonge wegwij zers. En er is behoefte aan, dat blijkt. Ernst-Jan en zijn colle ga's worden werkelijk over stelpt met vragen over de stad. Vreemd genoeg, hoe rustiger het in de stad is, hoe meer vragen ze op zich krijgen afgevuurd. Het is het ultieme vakantie baantje, vinden ze allemaal. Lekker door de stad wandelen, af en toe eens een praatje maken met winkeliers of bekenden, be zoekers op weg helpen en er ook nog eens voor betaald krijgen. Want het is geen vrijwilligers werk, al denken veel mensen dat wel. Ernst-Jan: „Ik vind het fantastisch werk hoor, lekker mijn stad promoten, maar je denkt toch niet dat ik zeven we ken onbetaald hier ga rondwan delen?" Het hoofdkwartier van de SHS is het bureau parkeer beheer, in het Belfort Van daar uit verspreiden de wegwijzers zich, in groepjes van twee en eentje gaat er mee met iemand van de parkeerpolitie. Voor de SHS-medewerkers Ernst-Jan Pais en Marjolein Bakx helpen twee Belgische toeristen. veiligheid en voor de gezellig heid. Eén van de medewerkers heeft een gsm op zak en iedereen is voorzien van een portofoon voor onderling contact. Cindy: „Zo kunnen we eventueel ver- WERK sterking vragen, maar het is ook handig om te vragen; zeg, wie heeft er zin in een ijsje'. Alle maal natuurlijk." Wie bij de SHS aan het werk wil, moet beginnen aan, of bezig zijn met een universitaire of HBO- opleiding. Het spreken van de Engelse, Duitse en Franse taal is een pré vanwege de, zoals oud burgemeester Van Liere altijd zei, op jaarbasis miljoenen toe risten. Cindy: „De meesten van ons spreken niet echt Frans, maar we kunnen het wel ver staan. Met handen en voeten kom je er dan wel uit." Rosita is als laatste bij de club gekomen en mocht het knipselboek inkij ken, de 'bijbel' van de SHS. Wie de lijvige map doorbladert, weet direct wat er van hem/haar wordt verwacht. De vragen die de medewerkers moeten beantwoorden of situa ties waarin ze verzeild raken, variëren van bloedserieus tot hilarisch. Ernst-Jan: „Iemand die opeens niet goed wordt, bij voorbeeld, of ruzies om een par- keerplaatsje die je moet sussen. Dat is soms best moeilijk." Cin dy, altijd goedgebekt. „Zo had ik eens iemand die vroeg waar hij hier aan partnerruil kon doen. Ik dacht eigenlijk, dom dom, aan country linë-dansen... Toen ik er uiteindelijk achter was wat hij bedoelde, vroeg hij nota bene of ik meeging. Nee. dankjewel." Ook voor kliekjes die een vrijge- zellenfeestje vieren, zijn de wegwijzers een dankbare prooi. Ernst-Jan: „Vroegen ze of we piemeltjes van marsepein wil den eten... Ach ja, waarom ook niet. Als het echt te gek wordt, geef ik gewoon geen antwoord. Ik blijf wel altijd vriendelijk en probeer ook altijd te blijven la chen. Dat is me tot nu toe altijd gelukt, maar ik moet ook wel eens op mijn tanden bijten." Koffieshop De meest gestelde vraag. In koor: „Waar is hier een koffie shop?" Sandra. „Echt waar, die vraag wordt ons elke dag wel eens gesteld. Soms wel tien keer op een dag. Nou, het antwoord is makkelijk, want die hebben we hier niet. We hebben wel een smartshop, maar dan ben je weer vijf minuten aan het uit leggen wat dat is." Ook de weg naar openbare toiletten wordt vaak gevraagd of het adres van een fietsenwinkel. Sluis heeft geen fietsenwinkel meer en dat levert wel eens problemen op als iemand zijn fietssleutel kwijt is en het slot wil laten doorzagen. Mensen van de dienst gemeen- door Esme Soesman OVEZANDE - Een paar da gen eerder dan de bedoeling was keerde de familie Terra uit Ovezande onlangs vanuit Tsjechië terug naar Zeeland. Geplaagd door overvloedige regenval, die er voor zorgde dat de familie in allerijl de vouwtent moest inklappen, op de vlucht voor het kolken de water van de Labe. „Da's de Elbe", draagt Bart (die vandaag tien jaar is ge worden) een steentje aan de reconstructie van het vakan tieverhaal bij. Samen met zijn ouders Marian en Nico en zijn zussen Roos(18), Ma- ria(16) en Saartje(15) reisde hij af naar Praag in Tsjechië. Roos en Maria bonden in die stad de rugzak om, om zich al lopende - hier en daar gehol pen door trein en bus - rich ting Polen te bewegen. De rest van het gezin reisde eveneens naar het noorden, om de Tsjechische kant van het Reuzengebergte te ver kennen. Met de afspraak el kaar de 25e om vier uur weer te ontmoeten op een camping in SpindleruvMln. Stom toe vallig troffen de twee clubjes elkaar eerder, op een cam ping in Mala Skala, aan de oever van de Labe. Stortregen foto Marijke Folkertsma een zucht van verlichting ontsnapte me nigeen via een zijstraatje uit de stroom bezoekers. Een verhitte man tot zijn echtgenote: „Héhé, hier is het gelukkig wat rustiger." De echtgenote: „Hier kun je lopen. Daar niet." Nadat Roos en Maria hun tocht op een ochtend ver volgden, begon het onophou delijk te regenen. Na een dag en een nacht stortregen wer den de resterende Terra's 's morgens woest uit hun slaap gewekt. Gebons op de tent en getrek aan de rits. Alle cam- pinggasten werden gesom meerd acuut hun boeltje te pakken en de - op een soort eilandje gelegen - camping plaats te verlaten. Het rivier tje waar je de dag daarvoor amper op kon kanoën, bleek veranderd in een kolkende wilde watermassa. De oever waar Roos en Maria eerder nog in hun tentje hadden ge bivakkeerd, stond blank. Al het via bergriviertjes aange voerde regenwater stroomde in de Labe samen, compleet met boomstammen en een heleboel troep. Mensen pak ten driftig hun - en eikaars - spullen bij elkaar, begeleid door alarmerende sirenes. Om daarna een veilig onder komen te zoeken op een hoger gelegen parkeerplaats. Het was best even paniek, concludeert de Ovezandse familie naderhand. Nico Ter ra: „Het kan zo snel gaan. Opeens zie je zo'n oncontro leerbare massa water. Maar ze gingen daar voortvarend te werk, namen geen enkel ri sico." De twee wandelende meiden wisten, ondanks dat ze veel regen te verwerken kregen, de dans te ontspringen, hoe wel heel Polen met hevige overstromingen kampt. Maar dat is meer in oostelijke richting, in de buurt van de rivieren Wista en San. Dus troffen de twee groepjes el kaar uiteindelijk veilig en wel op de afgesproken plaats, waar ze echter door de aanhoudende regen eer der dan het plan was, beslo ten maar weer op huis aan te gaan. De wandelgrage familie Ter ra heeft op de nattigheid na overigens wel genoten van de vakantie. Schitterend om vanaf grote hoogte in het Reuzengebergte neer te kij ken op het vlakke Polen. Prachtig waren ook de zand steenformaties in Cesk Raj (Boheems Paradijs). Con fronterend was de Zwarte Driehoek. Een gebied waar boven een bepaalde grens, als gevolg van zure regen, niets groeit. Dus weliswaar nat, maar toch een erg leuke vakantie. En wat nattigheid betreft zijn de Terra's wel wat gewend. „We trekken regen aan. Toen we in de Ardennen gingen lopen, hadden we ook heel veel regen." foto Charles Strijd tewerken bieden dan uitkomst. Cindy: „Een Belg vroeg mij een keer naar een poepzakkenauto- maat. Of ze vragen waar ze een seksshop kunnen vinden. Hallo! We hebben er hier genoeg!In koor: „Zes! "Tja.. Ook dat we ten ze allemaal. Voor voorname lijk Engelse toeristen blijken de wegwijzers zeer interessant. In menig Brits fotoalbum prijkt een kiekje van grimlachende boys and girls from the Sluis Help Service'. De meeste mede werkers weten ook van wanten wat betreft monumenten, weten toeristen te vertellen dat het Belfort géén kerk is. Wellicht krijgt iedere medewerker bin nenkort ook een EHBO-cursus. Het is natuurlijk niet altijd pais en vree bij de SHS. Regen, of zich vervelende jongeren die, als ze de felgele jasjes in het oog krijgen, opeens keihard 'Hel- lüüüpik heb hulp nodiggaan roepen, irritant achter ze aan komen lopen en 'breaky breaky' in de portofoon komen toeteren of aan de meisjes vragen of ze al een vriend hebben. Sandra: „Meestal doen we niet moeilijk. Ze mogen alles van me weten, behalve..." door Barend Pelgrim BRESKENS - De Provinciale Stoombootdiensten maken zich zorgen over de toenemende agressie onder reizigers. Direc teur II. Thoinaes zegt dat naar aanleiding van een heetgeba kerde automobilist, die gisteren voordrong op het veerplein in Breskens. De automobilist wilde op het druk bevolkte plein niet op zijn beurt wachten. Het PSD-perso neel greep in en wilde de man tot de orde roepen. De ongeduldige bestuurder had naar eigen zeg gen geen tijd om een half uur te wachten tot de volgende boot, maar daar namen de mensen van de PSD geen genoegen mee. Uiteindelijk moest de politie er aan te pas komen om de man tot bedaren te brengen. Ook werd er proces-verbaal opgemaakt te gen de voordringen Door het geschil liep de veer- TERNEUZEN - Op de Binnen- vaartweg in Terneuzen is gister middag omstreeks half vier een 39-jarigë motorrijder uit Ter- neuzen dodelijk verongelukt. Het slachtoffer reed over de Binnenvaart in de richting van de Kennedylaan. Een 23-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen kwam de man tege moet. Bij de afslag richting het sluizencomplex gaf hij de mo torrijdergeen voorrang, waarop een botsing volgde. De motor rijder overleed ter plaatse. De auto liep blikschade op. dienst tussen Breskens en Vlis- singen vertraging op. De ruzie met de heetgebakerde bestuur der is al het derde incident in een week tijd bij de PSD. Afgelopen vrijdag was een vrachtwagen chauffeur het wachten beu en drong met zijn truck naar voren in de rij wachtende voertuigen. Maandag kreeg het bootperso- neel ook nog te maken met een voetganger die weigerde te be talen voor zijn overtocht. Vol gens PSD-directeur Thomaes hangen de incidenten samen met het warme weer. Daardoor worden automobilisten onge duldig. Waakzaamheid Begrip heeft Thomaes daarvoor wel, maar waakzaamheid is ge boden, zegt hij„Ik snap wel dat het frustrerend is wanneer men sen ruim voor een afvaart bij het veerplein aankomen en toch een half uur moeten wachten. Maar de reactie van sommigen is een punt van zorg. Overal neemt de agressie in het verkeer toe, dus ook bij ons. We moeten streng zijn en blijven, want als we oog luikend gaan toestaan dat som migen voordringen steekt dat weer de ogen uit bij anderen. Maar niemand heeft het recht om zomaar anderen wel te laten wachten." Advertentie Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge ■s 0113-341688 Het is nog niet zo lang gele den dat uitbaters van disco theken, toen vaak dancings genoemd, er prijs op stelden dat hun cliëntèle er proper uitzag. Nette kleding was vereist. Zo ook in die gele genheid midden op het Wal- cherse platteland. Dat merk te de in spijkerbroek gehulde Vlissinger die het pand wilde betreden, maar aan de deur werd tegengehouden door de exploitant. Met deze panta lon komt u er niet in", liet de uitbater met een sappig Wal- chers accent horen. Waarop de klant antwoordde: „Als jij het woord pantalon foutloos kunt spellen, ben ik bereid een andere broek te gaan ha len."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31