NS schrappen weekeindtreinen Water bedreigt half Polen vu intratuin Onderzoek naar veiligheid Binnenhof na incident Zorg laat miljoenen voor wegwerken wachtlijsten liggen Q95 Broodschaker Ikonnikov uit vorm Spoorwegen laten prijs van kaartjes volgend jaar ongemoeid Nina Brink ontspringt de dans Passant vindt lijk man aan Brouwersdam Spaanse macho terug van nooit weggeweest Strafvermindering voor Todorovic Vaccinatie kan geen kwaad Fulham strikt Edwin van der Sar Wijk vol gif Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 -J3 16 NO 3 Steeds meer zon Bewolkte start, maar geleidelijk meer zon. Maximum van 23 graden. Noordoostenwind, kracht 3. 244e jaargang no. 180 woensdag 1 augustus 2001 los nummer 2,00 0,91 PZC van onze redactie binnenland UTRECHT - In de nieuwe dienstregeling die de NS op 3 september laten in gaan, worden op zaterdag, zondag en op feestdagen per dag 350 treinritten ge schrapt. De dienstrege ling, de derde van dit jaar, loopt door tot het eind van het jaar 2002. De Spoor wegen willen hiermee in spelen op het tekort aan personeel en materieel. OUDDORP - Op de Brouwers- dam bij Ouddorp is maandag middag het stoffelijk overschot van een nog onbekende man ge vonden. Rond kwart voor vier trof een voorbijganger het lichaam aan en schakelde de politie in. Het lichaam lag in de bosjes langs de Parallelweg, dichtbij de afslag Noordzeestrand. Hoe lang de man daar al heeft gelegen, is niet bekend. Sectie, die gisteren is uitgevoerd, heeft uitgewezen dat de man door geweld om het leven is gebracht. Een rechercheteam van het dis trict De Eilanden van de politie Rotterdam-Rijnmond onder zoekt het misdrijf. Uiterlijke kenmerken of de manier waar op de man om het leven is ge bracht, wil de politie nog niet vrijgeven. V door Henk van den Boom BARCELONA - Wie meent dat de Spaanse macho thuishoort in een romantisch verleden van torrero's en Don Juans die weer loze vrouwen verleidden, moet teleurgesteld worden. Eén op de vier Spaanse jongens draagt al le kenmerken van de rasechte macho. Het verschil met vroeger is al leen dat ook in Spanje de macho niet meer wordt geadoreerd als de 'verleider'. De Spaanse vrouw heeft hem de oorlog ver klaard. De denkwereld van jongeren tussen veertien en achttien jaar is volgens onderzoekers van de universiteit van Madrid zorg wekkend. Een kwart van hen houdt er onverholen discrimi nerende denkbeelden over de andere sekse op na. Zij vinden het terecht dat vrouwen met de zelfde baan minder verdienen dan mannen (wat in veel geval len in Spanje nog voorkomt), omdat ze volgens hen minder presteren. Deze jongeren vinden ook dat vrouwen alleen buitenshuis mo gen werken als ze dat kunnen combineren met het huishouden en de opvoeding van de kinde ren. Stuitend is hun opvatting over vrouwenmishandeling. Als een man een vrouw slaat, zal ze daar wel aanleidmg toe hebben gege ven, is het idee van vijftien pro cent van alle jongens GPD (Advertentie) Schrale troost is dat de prijs van treinkaartjes volgend jaar niet omhoog gaat. De NS zeggen eenmalig af te zien van een ta riefsverhoging omdat er op de korte termijn geen verbetering wordt verwacht van de dienst verlening. Normaliter verhogen de NS de prijs van de trein kaartjes elk jaar, met het per centage van de inflatie. ,,De kwaliteit is al geruime tijd min der dan hetgeen de treinreizi gers mogen verwachten", aldus de Spoorwegen. De maatregel kost het bedrijf structureel 100 Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie miljoen gulden op jaarbasis. Het spoorbedrijf kan nu nog niet zeggen welke trajecten de dupe zullen zijn van de nieuwe dienstregeling. De NS hebben lering getrokken uit de abrupts invoering van de zomerdienst- regeling, waarin elke werkd^ driehonderd ritten zijn ge schrapt. „Wij gaan eerst met de betrokken partijen, zoals de ge meenten en de provincies over leggen", aldus een woordvoer der. Volgens hem is het niet :o dat in de nieuwe dienstregeling dezelfde ritten vervallen als in de zomerdienstregeling, die van 16 juli tot en met 2 september loopt. Toepasbaar Volgens de NS is de invoering van de zomerdienstregeling 'een redelijk toepasbare maatregel gebleken'. „Treinreizigers wor den minder vaak geconfron teerd met onverwachte uitval van treinen", aldus de NS. Toch kunnen de NS ook nu niet ga randeren dat de nieuwste dienstregeling volledig volgens het spoorboekje verloopt. Voorzitter J. Zondag van het In terstedelijk Studenten Overleg vreest het effect van de maatre gel, maar hij wil nog afwachten om welke trajecten het gaat. Hij is bang dat treinen in het week einde slechts een keer per uur gaan rijden. Afgelopen school jaar maakten veertigduizend studenten gebruik van de 'weekendkaart', waarmee ze van vrijdagavond tot en met zondagavond met het openbaar vervoer kunnen reizen. FNV-bestuurder G. Hardeveld voorspelt 'een heet najaar' bij de NS. Volgens hem zijn de NS op allerlei manieren de druk op de vakbonden aan het opvoeren, in aanloop naar de CAO-onder- handelingen waarvan de eerste ronde op 3 september begint. Ook het nieuws dat de NS de ta rieven per 1 januari niet verho gen en het feit dat er al gezin speeld is op een 45-urige werkweek bij de spoorwegen, plaatst Hardeveld in dat kader. „Er komen berichten naar bui ten over het ziekteverzuim, over een langere werkweek enzo voort." GPD/ANP Zwarte rook vult het Binnenhof nadat een man zijn auto in brand heeft gestoken. van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het presidium van de Tweede Kamer bekijkt of de veiligheidsmaatregelen voor het Binnenhof moeten worden verscherpt. Aanleiding vormt een wanhoopsdaad van een man, die gistermiddag op het plein zijn auto in brand stak. Omdat er ontploffingsgevaar bestond, werden uit voorzorg enkele vleugels van de parle mentsgebouwen ontruimd. Er was tijdens het incident niet veel personeel aanwezig, als ge volgvan de vakantieperiode. De Kamerleden en meeste be windslieden zijn met reces. De 53-jarige man, gekleed in le- gerkleding en klompen, reed even na twee uur in zijn auto met daarachter een caravan het Binnenhof op en stak vervol gens de auto in brand. Hij be weerde dat er in de caravan explosieven zaten, maar de Ex plosieven Opruimingdienst vond geen springstoffen. Vol gens politiewoordvoerder F. van Rijnswou zei de man na zijn aanhouding 'iets van de staat' tegoed te hebben. De wanden en ramen van zijn caravan waren behangen met krantenknipsels over uiteenlopende onderwer pen. Van Rijnswou gaat niet in op de kritiek dat de man twee uur ongestoord op het Binnen hof heeft kunnen staan. „Vol gens onze gegevens arriveerde hij kort voor de brandstichting en in het algemeen geldt dat een demonstratie door één persoon voor ons geen demonstratie is. Daar heb je minimaal twee mensen voor de nodig." Over de bewaking van het Bin nenhof maakt hij zich weinig zorgen: „Ook tijdens een reces als nu heb je daar overal bewa kers zitten, bij de Eerste Kamer, de Raad van State en nog meer. En die waren er ook snel bij." Het Binnenhof is alleen toegan kelijk voor bestemmingsver keer. Koeriersdiensten moeten de postkamer van de Tweede Kamer kunnen bereiken en be windspersonen worden met hun dienstauto's tot voor de ingang van de Trèveszaal gebracht. Die vergaderruimte, aan de zijde van de Hofvijver, wordt ge bruikt voor kabinetsoverleg. „Zodra de Kamerleden van va- van onze redactie buitenland WARSCHAU - De overstromin gen en het wassende water in Polen hebben sinds gisteren bij na het halve land in de greep. In negen van de zestien districten zijn in totaal twaalfduizend hulpverleners in de weer om de wateroverlast te bestrijden of te voorkomen. De vloedgolf in de rivier de Wis- la is van de hoofdstad Warschau onderweg naar het noorden. In het oosten dreigen dorpen nog altijd onder te lopen door een tweede, ongeveer honderd kilo meter lange vloedgolf. Zeker dertig mensen zijn al gedood door het wassende water. De schade zou de 1,5 miljard gulden al hebben overschreden. De Poolse regering wil voorals nog 473 miljoen gulden be schikbaar stellen, Nederland geeft Polen 250.000 gulden noodhulp voor de slachtoffers van de overstromingen. Het geld is bestemd voorde aankoop van hulpgoederen zoals laarzen dekens, ontsmettingsmiddelen, verbandkisten en artikelen voor persoonlijke hygiëne. Het Ne derlandse Rode Kruis zorgt sa men met zijn Poolse zusterorga nisatie voor distributie en ver voer van de hulpgoederen. De schade voor de Nederlandse transportsector door de water overlast in Polen is tot nu toe be perkt. Delen van het nationale Poolse wegennet zijn afgeslo ten. Transport en Logistiek Ne derland (TLN) meldde gisteren dat dit leidt tot fikse omleidin gen, maar dat er geen Neder landse truckers zijn gestrand. Van alle Nederlandse transport bedrijven zijn er 287 actief op Polen. Veertien specialisten ne men vijftig procent van het vervoerde gewicht voor hun re kening. Uit gegevens van de wegvervoerdersorganisatie blijkt dat de problemen zich in de zuidelijke en oostelijke pro vincies van Polen voordoen. Kamien Nabij Kamien in het oosten van Polen brak gisterochtend een tweede met water verzadigde dijk door. Tweeduizend mensen in bedreigde dorpjes rond Ka mien hebben hun huizen-verla ten In het gebied bereiden zich in totaal zesduizend mensen voor op een evacuatie. De crisis staf heeft om de inzet van amfi bievoertuigen gevraagd, maar volgens een radiozender is er geen geschikt transportmiddel voor het militair materieel. Rond het oostelijke Braciejo- wice hopen de reddingswerkers de vloedgolf een halt toe te roe pen. De autoriteiten bereidden zich voor op de evacuatie van tienduizend bewoners voor het geval het plan mocht misluk ken. In de hoofdstad Warschau viel een van de talrijke kijklustigen Justitie ziet af van straf rechtelijke vervolging van Nina Brink, de ex-top vrouw van internetbedrijf World Online, Volgens het OM is uit onderzoek door de Economische Contro ledienst naar de beurs gang van World Online gebleken dat de verden kingen tegen Brink niet juist «raron Het Joegoslavie-Tribunaal heeft de Bosnische Serviër Stevan Todorovic een gevangenisstraf gegeven van tien jaar. Todoro vic had bekend dat hij als politiechef van Bosanski Samac in 1992 deelnemer was aan de bloedige vervolging van moslims en Kroaten in het noorden van Bosnië. Dat heeft hem strafvermindering opgeleverd. Het gevoel dat vaccinaties andere ziekten zouden veroorza ken is onterecht Dat stelt een infectiedeskundige van de GGD. De gezondheidsorganisatie is bezorgd over het groei end aantal vaccinatieweigeraars, die op grond van onjuiste conclusies besluiten hun kinderen niet te la- *1 /tl ten inenten. Edwin van der Sar (30) vertrekt naar de Londense club Fulham Bij die club die vorig seizoen promo veerde naar het Premier ship, tekende de doelman van Oranje voor vier jaar Bij Juventus mocht hij vertrekken, hoewel hij vo rig seizoen de minst ge passeerde keeper van Ita lië was. Vandaag onder gaat Van der Sar een medische 2 IJ keuring. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9 en 10; zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 19 en 20; buitengebied: 21,22 en 23 foto CeesZorn/GPD kantie terug zijn en het rapport van de politie over het incident in ons bezit is, zal het bestuur van de Tweede Kamer zich over de veiligheid op en rond het Bin nenhof buigen", liet een voor lichter van de Kamer weten. „Dan ook kan het presidium eventueel beslissen of er meer veiligheidsmaatregelen moeten worden getroffen om soortgelij ke voorvallen te voorkomen." GPD/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een aanzienlijk deel van het geld dat zorginstel lingen vorig jaar extra hebben gekregen om wachtlijsten weg te werken, is niet uitgegeven. Van de in totaal 515 miljoen gul den is zo'n zeventig procent daadwerkelijk besteed. Dit blijkt uit een inventarisatie van het College Tarieven Ge zondheidszorg (CTG). Vooral verpleeghuizen, verzorgings huizen en de thuiszorg hebben moeite om het extra geld te be steden aan uitbreiding van de hulpverlening. Alleen de instel lingen voor gehandicaptenzorg zijn erin geslaagd de toegezegde 75 miljoen gulden uit te geven aan het verkorten van de wacht lijsten. Ondanks de onderbeste ding wordt dit jaar een bedui dend hoger bedrag (1,2 miljard) uitgetrokken om de wachtlijs ten aan te pakken. Halverwege vorig jaar kregen zorgverleners en -verzekeraars de toezegging van het kabinet dat zij net zoveel geld mochten besteden aan het wegwerken van de wachtlijsten als zij dach ten dat nodig was. Wel gold de strikte voorwaarde dat de be dragen efficiënt en effectief moesten worden besteed. Geen recht Instellingen hebben geen recht meer op het geld dat is overge bleven nu niet al die afspraken zijn gerealiseerd Zij hebben daarvoor immers geen zorg ge leverd. Het college wijt de ach terblijvende resultaten deels aan het feit dat de maatregel pas halverwege vorig jaar van kracht werd. ANP (Advertentie) in het wassende water en ver dronk De waterstand van de Wisla lag gisterochtend met 7,05 meter bijna zestig centime ter boven het kritieke punt. De vloedgolf vormt echter geen be dreiging voor de twee miljoen inwoners tellende stad. De cri sisstaf gaat ervan uit dat de dij ken de druk aankunnen. Een klein gebied liep wel onder, maar de situatie leek gister-, avond onder controle. DPA/ANP pagina 14: overlast Zeelandia PAULINIA - De Braziliaanse gemeente Pauh'nia gaat een wijk ontruimen, nadat is geble ken dat de bewoners extreem hoge concentraties zware meta len en organische chloorverbin dingen in hun bloed hebben. Deze giftige stoffen zouden af komstig zijn uit een pesticiden- fabriek van Shell die daar tus sen 1974 en 1993 functioneerde. Er werd onder meer het zware landbouwgif DDT geprodu ceerd. Shell ontkent de problemen niet, maar wil eerst de definitie ve uitkomsten van de bloedtes ten afwachten. GPD voorletters: e-mail: C noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat: nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:M „D<noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 39,4517,90). per kwartaal met automatische incasso 107,50/6 48,78). Stuur deze bon naar: PZC afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- "ummer: I I I I I I I I TT handtekening: 8 713214 000002 iu HET GROENE WARENHUIS (Advertentie) Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 Grootbloemige Dahlia in diverse kleuren Van 1&79S nu voor €4,52

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1