Ambtsketen Middelburg blijft gewild PZC PZC Water verdrijft gezin uit Tsjechië Slobberduin gooit handdoek in ring Baas en hond eindelijk naar WK Stelende werknemer krijgt tweehonderd uur dienstverlening 15 27 kandidaten vacature Spar Huifkartochten door de Zak van Zuid-Beveland Woningkraak in Vlissingen Vijftien hardrijders betrapt Vluchtende drankrijder gesnapt Zand- en lössgronden ter discussie Heftig verzet bij aanhouding Opruimspektakel doet Goes aan Man rijdt door na botsinkje Walcheren investeert in gehandicaptenbeleid woensdag 1 augustus 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - De ophef rond Spar van der Hoek heeft het burgemeestersambt van Mid delburg niet minder populair gemaakt. Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft 27 sollicitatiebrieven, van 24 man nen en drie vrouwen, ontvangen voor de vacature die sinds 1 juni openstaat. Vijf jaar geleden meldden zich hetzelfde aantal sollicitanten. Van Gelder betwijfelde in juni van dit jaar of er wel veel be langstelling zou zijn voor het burgemeestersambt. De vele be stuurlijke ruzies zouden Mid delburg een slechte naam heb ben bezorgd. Spar van der Hoek werd per 1 juni eervol ontslagen door de minister van Binnen landse Zaken. De gemeenteraad zei bijna een jaar eerder na een HEINKENSZAND - Natuur monumenten houdt op de don derdagen 9 en 23 augustus huif kartochten over de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland. De tochten vertrekken vanuit het informatiecentrum bij de Kamerse Kooi tussen Heinkens- zand en Nisse en voeren langs het oude, kleinschalige polder landschap dat stukje bij beetje is gevormd door inpoldering van stukjes schor. Op de dijken bloeien veel zeld zame soorten, die in stand wor den gehouden door de schapen van de Zeeuwse Schaapskudde. Deelnemers moeten zich opge ven bij het informatiecentrum van de kudde. reeks van conflicten het ver trouwen in hem op. De leeftijd van de sollicitanten ligt tussen de 44 en 57 jaar, schrijft de commissaris van de koningin in een brief aan de ge meenteraad. Negentien van hen zijn elders burgemeester. Vier hebben een andere politiek-be- stuurlijke functie. Drie hebben een baan in het bedrijfsleven. Eén werkt in het onderwijs. Negen van de 27 kandidaten zijn, net als de laatste burge meestervan Middelburg, lid van de WD. Onder de belangstel lenden zijn acht CDA'ers, vijf PvdA'ers, twee D66'ers, twee le den van de ChristenUnie en één aanhanger van GroenLinks. De geloofsovertuiging van de kandidaat-burgemeesters is di vers. Zes zijn Nederlands-her vormd, vier gereformeerd, vijf rooms-katholiek, één christe- lijk-gereformeerd en twee van de remonstrantse broeder schap. Twee sollicitanten laten weten geen godsdienstige of levensbeschouwelijke overtui ging te hebben. Zeven brief schrijvers geven geen uitsluit sel. Profielschets Uit de reacties selecteert Van Gelder een beperkt aantal kan didaten. Hij maakt de keuze op grond van de profielschets die door de gemeenteraad is opge steld. In de schets staat dat de nieuwe burgemeester (m/v) een 'verbinder' en een 'organisator' moet zijn. De geselecteerde kan didaten worden uitgenodigd voor een gesprek met de ver trouwenscommissie. De com missie heeft laten weten alle brieven te willen zien en zich het recht voor te behouden sollici tanten langs te laten komen die niet door de commissaris van de koningin zijn geselecteerd. Van Gelder was gisteren niet voor een reactie bereikbaar. Mike van Lieshout bij de speeltuin, die al eerder dicht moest. Sinds ook een deel van zijn slaapgelegenheden werd afgesloten is Slobber duin vrijwel verlaten. foto Lex de Meester door Richard Hoving KOUDEKERKE - De manege en kampeerboerderij Slobber duin in Koudekerke staat te koop. Sinds de gemeente Veere een jaar geleden een deel van de accommodatie op slot deed is het niks meer, zegt eigenaar Mi ke van Lieshout. Ambtenaren van de afdeling milieu kwamen vorig jaar juli twee van de vier slaapzalen af sluiten. Dat was om te voorko men dat Van Lieshout meer dan dertig gasten zou onderbren gen. Slobberduin heeft plaats voor 110 gasten. „Sinds de af sluiting is het twee keer niks", zegt de eigenaar. Om rond te kunnen komen werkt hij sinds kort bij het Regionaal Indicatie Orgaan. „Er moet brood op de plank komen." Grote groepen die sinds 1986 naar Slobberduin kwamen, la ten het afweten. Sinds begin deze week verblijven acht be jaarde toeristen in de kampeer boerderij. Eerder deze zomer stond het complex al een week leeg. „En dat in het hoogsei zoen." Van Lieshout neemt het zijn vaste gasten niet kwalijk dat ze wegblijven. „Ik heb ze niets meer te bieden." Slobberduin is al zes jaar in rechtszaken verwikkeld. De buurvrouw vindt dat bezoekers voor geluids- en parkeerover last zorgen. Onder druk van aanhoudende procedures moest Van Lieshout het parkeerterrein en de speeltuin eerder al afslui ten Het parkeerterrein ligt er op een protestbord na dan ook ver laten bij. „Op last van mijn buurvrouw, met tussenkomst van de rechter is parkeer/speel- terrein tot anders beslist geslo ten", staat op het bord geschre ven. Op de speelweide grazen twee zwarte schapen. Van Lieshout diende een aan vraag in voor 110 slaapplaat sen. De gemeente weigerde dit verzoek en stelde het maximale aantal op dertig. Meer gasten was gezien de geluidsoverlast niet toegestaan. Van Lieshout maakte bezwaar. Vorig jaar september won hij een slag bij de Raad van State. Volgens het hoogste rechtsor- gaan had de gemeente de aan vraag op de verkeerde gronden geweigerd. De gemeente moest haar huiswerk overdoen. „En daar wacht ik nu nog steeds op zegt Van Lieshout. Smoesjes De Raad van State had de ge meente zes maanden de tijd ge geven om de weigeringsgronden tegen het licht te houden. Door personeelstekort en ziekte is het er nog niet van gekomen, heeft de gemeente Van Lieshout laten weten. De eigenaar van Slob berduin doet dat af als 'smoes jes'. „Als ik mijn zaakjes niet op orde heb, staat de gemeente een dag later op de stoep." Wethou der Ko Houmes (SGP, milieu) erkent dat het 'te lang heeft ge duurd'. Volgens de wethouder speelt naast personeelsgebrek en ziekte op de afdeling milieu de complexheid van de materie de gemeente parten. „Het is een ingewikkelde zaak die zorgvul dig moet worden bekeken." Be gin september neemt het college van B en W volgens Houmes een beslissing. Van Lieshout is er niet gerust op Hij heeft Slobberduin onlangs in de verkoop gezet. „Ik kan niet leven van lucht." Makelaar Neeskens uit Arnemuiden prijst de manege en kampeerboerderij zonder toenaam aan op internet (www.huislijn.nl). De vraag prijs is anderhalf miljoen. Vol gens Van Lieshout hebben zich wat belangstellenden gemeld. Tot verkoop is het nog niet geko men. Van Lieshout: „Aan Slob berduin zit een lang verhaal. Dat maakt kopers huiverig." VLISSINGEN - Onbekenden hebben gisterochtend geluids apparatuur gestolen uit een woning aan de Van Speijkstraat in Vlissingen. De bewoner mist een videorecorder, zendappa ratuur, een dvd-speler, een tuner/versterker en een telefoon toestel. De woning was opengebroken. De waarde van de ge stolen spullen is onbekend. BIGGEKERKE - Bij een snelheidscontrole op de Kaasboer- weg in Biggekerke zijn gisterochtend vijftien bestuurders be trapt op te snel tij den. De controle werd tussen tien voor zeven en tien voor half tien gehouden. De hoogstgemeten snelheid bedroeg honderd kilometer per uur. Op de Kaasboerweg geldt een maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur. CADZAND - Een negentienjarige Terneuzenaar op Boule vard de Wielingen in Cadzand is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden voor rijden onder invloed. Surveille- rende agenten zagen de man wegrennen van zijn auto, waar mee hij tegen een paal was gereden. De man werd enige tijd later aangehouden. Hierbij verzette hij zich hevig. Ook weigerde hij een ademtest. De man werd ingesloten op het politiebureau en kreeg een proces-verbaal. GOES - De Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie ZLTO schaart zich achter de vragen van de WD- en CD A-Tweede Kamerfracties, waarin kritiek wordt geuit op het ontwerp besluit zand- en lössgronden. Niet alleen is er kritiek op de ge brekkige voorlichting van de zijde van het ministerie, ook de periode om bezwaar te maken tegen het ontwerp-besluit wordt te kort geacht. Volgens de ZLTO heeft het besluit grote consequenties voor de toepassing van mineralen op zand- en zanderige gronden. In Zeeland zijn die vooral in Zeeuws-Vlaanderen tegen de grens te vinden. K. de Regt van de ZLTO in Goes voegt er aan toe dat dergelijke gronden eigenlijk wel versnipperd in heel Zeeland voorko men. In totaal gaat het naar schatting om enkele duizenden hectares landbouwgrond in Zeeland. Omdat het nogal wat mensen aangaat heeft de ZLTO deze week in Zeeland voor lichtingsavonden gehouden over het ontwerp-besluit. Het ministerie heeft namelijk slechts vier kantoren opengesteld waar kaarten in te zien zijn van de bewuste gebieden. Die kantoren zijn te vinden in Den Haag, Eindhoven, Deventer en Groningen. ZIERIKZEE - Een 19-jarige man uit Zierikzee heeft zich maandagavond heftig verzet tegen zijn aanhouding en de in beslagname van zijn geluidsapparatuur door de politie. Rond half zes in de namiddag vertoefde de 19-jarige met een aantal vrienden op het Havenplein en had op het dak van zijn auto een box geïnstalleerd waaruit muziek over het plein schalde. De politie wilde de box wegens geluidsoverlast in beslag ne men. Toen de 19-jarige dit niet toestond, besloot de agent hem aan te houden, waartegen hij opnieuw in opstand kwam. De poli tieman liep hierbij kneuzingen en lichte verwondingen op. Vooral omdat bij deze schermutseling de gemoederen bij de toegesnelde omstanders opliepen, besloot de agent zich terug te trekken De 19-jarige heeft zich rond negen uur 's avonds alsnog gemeld op het politiebureau, waarna proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. GOES - Het Super Troep OP- ruinispektakel, kortweg het STOP-spektakel, doet op zijn tocht door Zeeland op vrijdag 3 en op woensdag 15 augustus Goes aan. Het MEC-De Bevelanden ont vangt het team van afvalbestrij- ders in het centrum in de Hol- landsche Hoeve. Met theater, behendigheidsspelletjes en een quiz kunnen grote en kleine kin deren iets leren over het pro bleem zwerfafval. Op beide middagen begint het spektakel om 12.00 uur. Iedereen kan mee doen en om 15.00 uur is het klaar. MIDDELBURG - Een tot nu toe onbekende automobilist is gis terenochtend rond half twaalf doorgereden na een aanrijding op de Schroebrug in Middel burg. De bestuurder reed op een gegeven moment achteruit. Hij raakte daarbij de auto van een 29-jarige inwoonster van Mid delburg. De voorkant van haar wagen werd beschadigd. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Esme Soesman OVEZANDE - Een paar dagen eerder dan de bedoeling was keerde de familie Terra uit Ovezande onlangs vanuit Tsje chië terug naar Zeeland. Ge plaagd door overvloedige re genval, die er voor zorgde dat de familie in allerijl de vouw- tent moest inklappen op de vlucht voor het kolkende wa ter van de Labe. „Da's de Elbe", draagt Bart (die vandaag tien jaar is ge worden) een steentje aan de re constructie van het vakantie verhaal bij. Samen met zijn ouders Marian en Nico en zijn zussen Roos(18), Maria(16) en Saartje(15) reisde hij af naar Praag in Tsjechië. Roos en Ma ria bonden in die stad de rug zak om, om zich al lopende - hier en daar geholpen door trein en bus - richting Polen te bewegen. De rest van het gezin reisde eveneens naar het noor den, om de Tsjechische kant van het Reuzengebergte te ver kennen. Met de afspraak el kaar de 25e om vier uur weer te ontmoeten op een camping in èpindleruv Min. Stom toeval lig troffen de twee clubjes el kaar eerder, op een camping in Mala Skala, aan de oever van de Labe. Nadat Roos en Maria hun tocht op een ochtend vervolgden, be- De kolkende rivier Labe en aanhoudende regen hebben de Ovezandse familie Terra naar huis ge jaagd. foto Dirk-Jan Gjeltema gon het onophoudelijk te rege nen. Na een dag en een nacht stortregen werden de resteren de Terra's 's morgens woest uit hun slaap gewekt. Gebons op de tent en getrek aan de rits. Alle campinggasten werden gesommeerd acuut hun boeltje te pakken en de - op een soort eilandje gelegen - camping plaats te verlaten. Het riviertje waar je de dag daarvoor amper op kon kanoën, bleek veran derd in een kolkende wilde wa termassa. De oever waar Roos en Maria eerder nog in hun tentje hadden gebivakkeerd, stond blank. Al het via bergri viertjes aangevoerde regenwa ter stroomde in de Labe samen, compleet met boomstammen en een heleboel troep. Mensen pakten driftig hun - en eikaars - spullen bij elkaar, begeleid door alarmerende sirenes. Om daarna een veilig onderkomen te zoeken op een hoger gelegen parkeerplaats. Het was best even paniek, concludeert de Ovezandse familie naderhand. Nico Terra: „Het kan zo snel gaan. Opeens zie je zo'n oncon troleerbare massa water. Maar ze gingen daar voortvarend te werk, namen geen enkel risi- De twee wandelende meiden wisten, ondanks dat ze veel re gen te verwerken kregen, de dans te ontspringen, hoewel Polen helemaal met hevige overstromingen kampt Maar dat is meer in oostelijke rich ting, in de buurt van de rivieren Wista en San. Dus troffen de twee groepjes elkaar uiteinde lijk veilig en wel op de afge sproken plaats, waar ze echter door de aanhoudende regen eerder dan het plan was, beslo ten maar weer op huis aan te gaan. De wandelgrage familie Terra heeft op de nattigheid na ove rigens wel genoten van de va kantie. Schitterend om vanaf grote hoogte in het Reuzenge bergte neer te kijken op het vlakke Polen „Zagen we een keer een koe, hebben we die maar gelijk op de foto gezet", vertelt Roos. Prachtig waren ook de zandsteenformaties in Cesk Raj (Boheems Paradijs). Confronterend was de Zwarte Driehoek. Een gebied waar bo ven een bepaalde grens, als ge volg van zure regen, niets groeit. Dus weliswaar nat, maar toch een erg leuke vakan tie. En wat nattigheid betreft zijn de Terra's wel wat gewend. „We trekken regen aan. Toen we in de Ardennen gingen lo pen, hadden we ook heel veel regen." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Pure discriminatie is het, vindt Joost van Belzen. Hij mocht met zijn hond Daz nooit mee doen aan de wereldkampioenschap pen behendigheid voor honden. Dat komt omdat Daz geen stamboom heeft. Ze is een kruising tussen een bordercollie en een Mechelse herder. Dit jaar stuurt Nederland voor het eerst een ploeg naar het WK voor honden zonder stamboom. En Van Belzen is erbij. Hij haalde Daz uit het asiel toen ze tien weken was. Zijn vrouw was er vrijwilliger en wees hem op het pup je. „Toen ik haar voor het eerst zag, vond ik het een verschrikkelijk lelijk beest, maar ze deed alles voor me." Het duurde even voordat Daz goed getraind was. „Ik ben bijna twee jaar bezig geweest. Toen viel het kwartje en ging het snel. Binnen driekwart jaar zaten we op het hoogste ni veau." Bij behendigheid, of agility in het Engels, moeten honden zo snel mo gelij k een parcours met hindernissen afleggen. Het is vergelijkbaar met een concours hippique voor paar den. De hond moet hoogtesprongen en breedtesprongen maken, door een tunnel kruipen en over een wip ren nen. Sinds 1996 draaien Van Belzen en Daz mee op het hoogste niveau in Nederland. Meer was er nooit te be reiken omdat de FCI, de overkoepe lende organisatie in Europa, alleen honden met papieren toeliet. In Ne derland doen honden die niet inge schreven staan in een stamboek wel gewoon mee met de rashonden. Energie Daz is eeh bijzondere hond. In huis rustig, maar buiten vol energie. Ze vindt het volgens Van Belzen heer lijk om te werken. „Ze is bij een wed strijd meestal al vertrokken voordat ik zeg dat ze weg mag. Ik heb speciale riemen om te trainen. Zodra ik die pak, is het hier één gillende menig te." Naast Daz heeft Van Belzen nog drie andere honden. De ene, ook een kruising, is twaalf en doet mee in de veteranenklasse. De andere twee zijn ook in training. Drie tot vijf keer in de week trainen is noodzakelijk om een behoorlijk niveau te bereiken. Niet voor de hond, maar voor het baasje. Daz kan makkelijk een half jaar zonder trai ning, maar het moeilijkste van agili ty is om als baas je lichaamstaal on der controle te krijgen. Eén onver hoedse beweging en de hond gaat de verkeerde kant op. „Ik kan wel zeg gen dat ze naar links moet, maar als ik zelf rechtdoor loop, gaat ze echt niet." Met Daz is vijf keer in de week trainen niet meer nodig. „Het moet voor haar ook leuk blijven." De wereldkampioenschappen wor den op 10 en 11 november gehouden in het Tsjechische Lounv. Er is een wedstrijd voor kleine honden en een wedstrijd voor grote honden. De Ne derlandse ploeg bestaat uit tien hon den met hun baasjes. Joost van Belzen en zijn hond Daz. foto Lex de Meester door Ramses Gabrielse MIDDELBURG - Een 26-jarige Middelburger is gisteren door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot tweehonderd uur dienstverlening. De man lichtte in de periode van 1 janu ari 1998 tot 28 december 2000 zijn baas op voor in totaal twin tigduizend gulden. De verdachte regelde in een bouwmarkt de financiën voor zijn baas. Als klanten geen bon netje hoefden, drukte de man op de escape-toets van de kassa, waardoor hij het aankoopbe drag voor zichzelf kon houden. Hiermee verdiende de man dui zend gulden per maand extra. Daarbij verduisterde hij nog eens twaalfduizend gulden uit de kluis in het woonhuis van zij n werkgever. „Ik had gebrek aan geld. Ik ver diende niet zoveel. De verlei ding was te groot", vertelde de verdachte. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello bestempelde het misdrijf niet als een gemiddelde diefstal. „Hier is meer aan de hand. Me neer kreeg groot vertrouwen van zijn werkgever." De ver dachte heeft intussen het ver miste bedrag in een keer terug betaald aan zijn inmiddels voormalige werkgever. Dat pleitte volgens de officier in zijn voordeel. „Maar dat u over een zeer lange periode uw baas hebt opgelicht, weegt voor de straf maat zwaar in uw nadeel", al dus de officier. Hij eiste een taakstraf van 240 uur. Volgens de advocaat van de ver dachte heeft zijn cliënt met het direct terugbetalen van de scha de zijn spijt getoond. Bovendien kreeg de werkgever ook nog vierduizend gulden terug, die aangetroffen werd in een schoe nendoos op de zolder van de Middelburger. „Mijn cliënt wil zo snel mogelijk een streep door dit alles zetten. Ook hij is zeer geschokt door zijn eigen ge drag." Raadsman G. Veen voer de nog als motief op dat de rela tie tussen de verdachte en zijn baas niet echt goed meer was. „Maar dat is geen reden tot het plegen van een misdrijf", voeg de hij eraan toe. Rechter AGaakeer kon zich ge deeltelijk vinden in het pleidooi van de advocaat. Wat ook nog meespeelde, was dat de man zijn taakstraf in de weekeinden zou moeten vervullen. Daarom deed ze veertig uur van de eis van de officier af. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeenten op Walcheren willen elk jaar honderdduizend gulden uit trekken om mensen met een handicap beter te integreren in de samenleving. Vlissingen, Veere en Middelburg geven daarmee uitvoering aan de nota 'Gehandicapten Inclusief Be leid'. De drie gemeenten presenteer den onlangs hun gezamenlijke visie op het gehandicaptenbe leid. De nadruk ligt op toegan kelijkheid van gebouwen en aanpasbaar bouwen Uitvoe ring van het beleid komt bij één ambtenaar of wethouder te lig gen. Hij moet knelpunten signa leren, nieuwe ontwikkelingen stimuleren en het beleid helpen vormgeven. In de nota 'Gehandicapten In clusief Beleid' is een aantal ac tiepunten opgesomd. De ge meenten willen bij het bouwen van (gemeentelijke) accommo daties en openbaar toegankelij ke panden vooraf al bekijken of die gebouwen ook toegankelijk zijn voor gehandicapten. Daar bij valt te denken aan invaliden parkeerplaatsen in de directe omgeving, een gehandicapten toilet en straatmeubilair plaat sen buiten de looproutes zodat rolstoelen vrij baan hebben. Vlissingen, Veere en Middel burg nemen in augustus een be sluit over de gehandicaptenno ta. De twee grotere gemeenten trekken elk veertig mille uit. Veere moet twintigduizend gul den beschikbaar stellen Het is de bedoeling dat de coördinato ren gehandicaptenbeleid regel matig met elkaar overleggen om de uitvoering van de maatrege len in de gaten te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15