Botulisme steekt kop weer op Vraagbaak voor de dagjesmens 13 Zeelandia stemt schoorvoetend in met Veersepoort Jongen bekneld onder tractor Ongeduldige reizigers geven PSD extra werk De Mikke krijgt eerste door bacterie gevelde watervogels binnen Motorrijder vindt de dood bij botsing Man gewond bij aanrijding Valk is nog altijd vermist Middelburg jaagt zwerver weer weg Lagere eis tegen Yersekse vechtersbazen zeeuwse almanak Pantalon MIDDEN woensdag 1 augustus 2001 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De botulis- mebacterie steekt weer de kop op. Bij vogel- en egelopvang centrum De Mikke in Middel burg zijn de afgelopen dagen vijf eenden binnengebracht. Eén vogel is overleden aan de gevolgen van de ziekte, die het zenuwstelsel verlamt. Als de watertemperatuur de komende dagen niet zakt, verwacht be- TERNEUZEN - Op de Binnen- vaartweg in Terneuzen is gister middag omstreeks half vier een 39-jarige motorrijder uit Ter- neuzen dodelijk verongelukt. Het slachtoffer reed over de Binnenvaart in de richting van •de Kennedylaan. Een 23-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen kwam de man tege moet. Bij de afslag richting het sluizencomplex gaf hij de mo torrijdergeen voorrang, waarop een botsing volgde. De motor rijder overleed ter plaatse. KAPELLE - Een 34-jarige be stuurder uit Kapelle is gister avond gewond geraakt bij een aanrijding op de Postweg nabij zijn woonplaats. Een 63-jarige man uit de ge meente Kapelle reed rond kwart voor zeven met zijn tractor over de Postweg en wilde de Teken- burgseweg inslaan. Hij merkte daarbij niet dat de 34-jarige au tomobilist hem op dat moment wilde inhalen, waarop een bot sing volgde. De automobilist is met een scheurtje in het borst been overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De personenauto raakte aan de voorzijde volledig ver nield. De tractor raakte alleen beschadigd aan het voorwiel. heerster Coby Louwerse meer zieke watervogels. Botulisme komt voor als de tem peratuur van het oppervlakte water boven de twintig graden stijgt. De bacterie is vaak te vin den in stilstaand water. De eer ste symptomen van de ziekte zijn verlamde poten. De vogels proberen dan met de vleugels te slaan om vooruit te komen. Ver volgens worden de nekspieren aangetast, gevolgd door de ademhaling. De kop van de zie ke vogel zakt in het water, waarna het dier verdrinkt. De zieke vogels die werden binnengebracht bij De Mikke, komen allemaal uit Goes. De dierenambulance van de Die renbescherming heeft ze naar het opvangcentrum vervoerd. Uit andere regio's zijn nog geen meldingen van botulisme bin nengekomen. De Mikke kreeg gisteren één zie ke eend binnen. „Het is gelukkig nog rustig", zegt Coby Louwer se. „De eerste vogels heb ik al weer kunnen loslaten." Vogels die op tijd worden gevonden, kunnen nog worden geholpen. De magen en darmen van de die ren worden dan elk uur gespoeld met water. De Mikke voegt daaraan een glucose- en zout oplossing toe om de vogels te la ten aansterken. „We doen dit jaar ook een proef met een pre paraat van antibiotica dat we zelf hebben uitgevonden. Twee vogels hebben de bacterie dank zij de medicijnenmix binnen zeer korte tijd overleefd. Eén eend was er al zo slecht aan toe toen hij binnenkwam, dat we die niet hebben kunnen red den." De behandeling duurt ge middeld drie dagen, afhankelijk van het ziektebeeld van de vo- gels. Coby Louwerse verwacht dat de botulismebacterie de komende dagen meer slachtoffers eist als het weer niet omslaat. „Gisteren nog zag ik de vijver van Park Toorenvliedt de karpers heel hoog zwemmen. Dat doen ze al leen als ze weinig zuurstof heb ben. Als ik langs de vesten van Middelburg rij en ik zie die vieze laag, dan denk ik: wanneer zal het losbarsten. Zo 'n vieze laag is voor mij altijd een graadmeter." door Richard Hoving MIDDELBURG - De voetbal vereniging Zeelandia Middel burg traint morgenavond voor het eerst op het nieuwe sport park De Veersepoort. Het be stuur van de fusieclub heeft gis teravond na maanden van onderhandelen 'ja' gezegd tegen de huurovereenkomst met de gemeente. Beide partijen konden het lange tijd niet eens worden. De ge meente wilde dat Zeelandia Middelburg het sportpark ging beheren en de huur innen bij de andere huurders. De fusieclub weigerde dat. De club had ook grote moeite met de huur van 120.000 gulden per jaar. Gisteren aan het eind van de middag na veel heen en weer bellen, kwam de gemeente met een nieuwe voorstel. „Rond half vier rolde het van de fax", zei Zeelandia-voorzitter W. Ver- meule. In de nieuwe huurover eenkomst heeft de gemeente volgens Vermeule een aantal toezeggingen gedaan. „Van een jubelstemming is geen sprake, maar we hadden geen andere keus." De Nadorst, waar Zee landia en Middelburg tot voor kort speelden, is al gesloten. De doelen en lichtmasten zijn weg gehaald. Het gras staat een hal ve meter hoog. De tribune is voor een deel afgebroken. In de nieuwe overeenkomst staat dat Zeelandia Middelburg de Veersepoort samen met de Middelburgse Zaterdagvoet- club gaat beheren. Hoe dat moet, wordt later uitgewerkt. De huurprijs is gezakt tot 95000 gulden. „Op de Nadorst betaal den we 50.000 gulden", aldus Vermeule. Kort geding De fusieclub en de gemeente troffen elkaar eerder dit jaar voor de rechtbank. Zeelandia Middelburg eisten in kort ge ding dat de Nadorst openbleef, totdat het nieuwe clubhuis op De Veersepoort klaar zou zijn. Tijdens de zitting werd ook dui delijk dat de club grote proble men had met de voorwaarden waaronder moest worden ver huisd. De rechter wees het ver zoek van Zeelandia Middelburg af. Het belang van de gemeente, die huizen wil bouwen op de Na dorst, was groter. Volgens Zeelandia-voorzitter Vermeule heeft de club in het belang van de leden ingestemd met de nieuwe huurovereen komst. „Vierhonderd jeugdle den en honderd senioren staan te trappelen om te kunnen trai nen en spelen op De Veerse poort." NEELTJE JANS - De Sakervalk, die ruim twee- enhalve week geleden tij dens een show op Neeltje Jans op de vlucht sloeg voor een groep mantel meeuwen, is ondanks vele reacties nog altijd niet te recht. Berichten in de media over de vermissing heb ben eigenaar R. van Maar- en een stortvloed aan re acties opgeleverd van mensen, die 'zeiden dat ze hem hem hadden zien vliegen'. Tot nu toe is geen van de tips echter bruik baar gebleken. „Voor een leek is het moeilijk de vo gel te herkennen", weet zijn eigenaar. Niettemin houdt hij goede hoop dat zijn sakervalk nog terecht komt. Van Maaren blijft in ieder geval zelf actief door zoe ken. De valk is te herken nen aan de leren riempjes aan zijn poten, een naam plaatje, twee zendertjes en is hij voorzien van bel letjes. Een vloot hulpverleners is uitgerukt om de jongen vanonder de tractor (geheel links) te halen. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een jongen is gistermiddag rond twaalf uur gewond geraakt nadat zijn tractor was ge kanteld en bovenop hem terecht kwam. Hij raakte met zijn benen bekneld onder één van de draaiende wielen. Na behandeling kon de jongen het ziekenhuis weer ver laten. De jongen was gras aan het maaien op een veld aan de Breeweg tussen Middelburg en Koudekerke. Hij raakte met zijn wiel in een droge sloot, waarna de tractor kan telde. Zijn vader ontdekte hem toen hij hem middageten kwam brengen. Het slachtoffer was bewusteloos en is met de ziekenwagen naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Volgens de brandweer was de tractor beveiligd met een rolbeugel. De oorzaak van het ongeval is nog niet be kend. Het ongeval is het derde met een kantelende trac tor in Zeeland in ruim twee maanden tijd. Vorige week dinsdag overleed een 79-jarige man in Yerseke nadat hij bekneld was geraakt onder een tractor. Op 21 mei kwam een 16-jarig meisje bij een zelfde soort ongeval om het leven in een boomgaard naast de A58 bij Goes. Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge 0113-341688 MIDDELBURG - De be kendste zwerver van Mid delburg moet op zoek naar een nieuw onderkomen. De gemeente heeft giste ren samen met de politie zijn bouwwerk bij het sta tion opgeruimd. Volgens gemeenteambtenaar J. Hubregtse was het de 23e keer dat de gemeente in greep. De man zelf was niet blij met zijn gedwon gen verhuizing. Hij gooide een stoeptegel naar een politieagent. „Het is een beetje een spel geworden", zegt Hubregt se. Al een jaar of tien ruimt de gemeente het af val van de man op als het uit de hand dreigt te lo pen. De man, een opval lende verschijning met baard en onafscheidelijk winkelwagentje, bouwt hutjes van afval dat hij op straat verzamelt. Deze keer viel het wel mee. „Vaak is het een halve vuilniswagen vol, acht of negen kuub. Hij heeft een enorme productie. Ik heb hem wel eens gekscherend een baantje aangeboden." De gemeente heeft gepro beerd de man ergens per manent onder te brengen, maar hij weigert resoluut. „Hij wil graag op straat wonen." Hoewel hij af en toe agressief is, is de man verder niet echt lastig, zegt Hubregtse. „Hij heeft een tijd op de Statenlaan in een bushokje gezeten. Dat was wel vervelend, want hij zat droog en de mensen die op de bus wachtten, stonden in de regen." Hij blijft de ge meente nog wel even bezig houden, verwacht Hub regtse. „Het duurt nu al een jaar of tien, maar een beetje stad moet toch een zwerver hebben." (Advertentie) door Barend Pelgrim BRESKENS - De Provinciale Stoombootdiensten maken zich zorgen over de toenemende agressie onder reizigers. Direc teur H. Thomaes zegt dat naar aanleiding van een heetgeba kerde automobilist, die gisteren voordrong op het veerplein in Breskens. De automobilist wilde op het druk bevolkte plein niet op zijn beurt wachten. Het PSD-perso- neel greep in en wilde de man tot de orde roepen. De ongeduldige bestuurder had naar eigen zeg gen geen tijd om een half uur te wachten tot de volgende boot, maar daar namen de mensen van de PSD geen genoegen mee. Uiteindelijk moest de politie er aan te pas komen om de man tot bedaren te brengen. Ook werd er proces-verbaal opgemaakt te gen de voordiinger. Door het ge schil liep de veerdienst tussen Breskens en Vlissingen vertra ging op. De ruzie met de heetge bakerde bestuurder is al het derde incident in een week tijd bij de PSD. Afgelopen vrijdag was een vrachtwagenchauffeur het wachten beu en drong met zijn truck naar voren in de rij wachtende voertuigen. Maan dag kreeg het bootpersoneel ook nog te maken met een voetgan ger die weigerde te betalen voor zijn overtocht. Volgens PSD-di- recteur Thomaes hangen de in cidenten samen met het warme weer. Daardoor worden auto mobilisten ongeduldig. Begrip heeft Thomaes daarvoor wel, maar waakzaamheid is ge boden, zegt hij. „Ik snap wel dat het frustrerend is wanneer men sen ruim voor een afvaart bij het veerplein aankomen en toch een half uur moeten wachten. Maar de reactie van sommigen is een punt van zorg. Overal neemt de agressie in het verkeer toe, dus ook bij ons. We moeten streng zijn en blijven, want als we oog luikend gaan toestaan dat som migen voordringen steekt dat weer de ogen uit bij anderen. Maar niemand heeft het recht om zomaar anderen wel te laten wachten." DEN HAAG - Om te ontkomen aan celstraf tekenden vier jonge vissers uit Yerseke hoger beroep aan bij het Haagse gerechtshof. De mannen waren door de poli tierechter in Middelburg voor een grote knokpartij in het Sta tionskoffiehuis in Krabbendij- ke bij verstek veroordeeld tot zes weken cel. „Wij waren aan het varen", ga ven de mannen gisteren bij het gerechtshof als excuus voor hun afwezigheid tijdens de eerdere strafzitting. Pas toen zij terug aan wal waren, schrokken zij hevig van de opgelegde celstraf. De mannen hadden gerekend op een boete of een voorwaardelij ke celstraf. Openbare aanklager M. van der Horst wilde rekening houden met het verzoek om een werkstraf van de verdachten, omdat zij alle vier nog nooit ge vangenisstraf hebben gehad. Hij eiste een werkstraf van tachtig uur aangevuld met twee weken voorwaardelijke cel straf. Op 8 januari van dit jaar sloegen ze een portier van het Stationskoffiehuis met een bierflesje op zijn hoofd, omdat die een bezoeker weigerde, die een toegangsverbod had. Uitspraak over twee weken Het is nog niet zo lang gele den dat uitbaters van disco theken, toen vaak dancings genoemd, er prijs op stelden dat hun clientèle er proper uitzag. Nette kleding was vereist. Zo ook in die gele genheid midden op het Wal- cherse platteland. Dat merk te de in spijkerbroek gehulde Vlissinger die het pand wilde betreden, maar aan de deur werd tegengehouden door de exploitant. Met deze panta lon komt u er niet in", liet de uitbater met een sappig Wal- chers accent horen. Waarop de klant antwoordde: „Als jij het woord pantalon foutloos kunt spellen, ben ik bereid een andere broek te gaan ha len." door Sheila van Doorsselaer Wie geregeld in de vakanties of de weekenden in Sluis komt, ziet ze vaak lopen: Jon gens en meisjes gekleed in felge le jacks of rode bodywarmers met op hun rug een groot vraag teken en de uitnodigende tekst Ask me. Het zijn de medewer kers van de Sluis Help Service. Met raad en vaak ook daad staan ze bezoekers van de stad bij. „Waar is hier de fietsenwin kel? Ik ben mijn fietssleutel- /kind/hond kwijt. Wat voor gebouw is dit? Ik heb een porte monnee gevonden, wat moet ik ermee? Wil je met me trouwen? Op je rug staat toch ask mei" i Deze zomervakantie lopen er in Sluis vijf medewerkers van de, kortweg, SHS rond. Het zijn Marjolein Bakx, Ernst-Jan Pals, Cindy Cocquyt en de zus jes Sandra enRosita van den Bunder. Ze zijn tussen de acht tien en de twintig jaar en wonen allemaal in Sluis. Da's handig, de stad kennen ze dus al op hun duimpje en zo kunnen ze nieuwsgierige en gestrande be zoekers nog beter van dienst zijn. Zakkenrollers De gemeente Sluis-Aardenburg zette, samen met de onderne mers van Sluis, in 1996 de Sluis Help Service op. Was het eerst de bedoeling dat de medewer kers kaartjes uitdeelden om be zoekers te waarschuwen tegen zakkenrollers, de taken zijn de laatste jaren behoorlijk uitge breid. Sluis is de enige Zeeuwse stad die gebruik maakt van de diensten van de jonge wegwij zers. En er is behoefte aan, dat blijkt. Ernst-Jan en zijn colle ga's worden werkelijk over stelpt met vragen over de stad. Vreemd genoeg, hoe rustiger het in de stad is, hoe meer vragen ze op zich krijgen afgevuurd. Het is het ultieme vakantie baantje, vinden ze allemaal. Lekker door de stad wandelen, af en toe eens een praatje maken met winkeliers of bekenden, be zoekers op weg helpen en er ook nog eens voor betaald krijgen. Want het is geen vrijwilligers werk. al denken veel mensen dat wel. Ernst-Jan: „Ik vind het fantastisch werk hoor, lekker mijn stad promoten, maar je denkt toch niet dat ik zeven we ken onbetaald hier ga rondwan delen?" Het hoofdkwartier van de SHS is het bureau parkeer beheer, in het Belfort. Van daar uit verspreiden de wegwijzers zich, in groepjes van twee en eentje'gaat ermee met iemand van de parkeerpolitie. Voor de foto Charles Strijd tewerken bieden dan uitkomst. Cindy: „Een Belg vroeg mij een keer naar een poepzakkenauto- maat.Of ze vragen waar ze een seksshop kunnen vinden. Hallo! We hebben er hier genoeg!In koor: „Zes!" Tja... Ook dat we ten ze allemaalVoor voorname lijk Engelse toeristen blijken de wegwijzers zeer interessant. In menig Brits fotoalbum prijkt een kiekje van grimlachende 'boys and girls from the Sluis Help Service'. De meeste mede werkers weten ook van wanten wat betreft monumenten, weten toeristen te vertellen dat het Belfort géén kerk is. Wellicht krijgt iedere medewerker bin nenkort ook een EHBO-cursus. Het is natuurlijk niet altijd pais en vree bij de SHS. Regen, of zich vervelende jongeren die, als ze de felgele jasjes in het oog krijgen, opeens keihard 'Hel- lüüüp, ik heb hulp nodig!gaan roepen, irritant achter ze aan komen lopen en 'breaky breaky' in de portofoon komen toeteren of aan de meisjes vragen of ze al een vriend hebben Sandra: „Meestal doen we niet moeilijk. Ze mogen alles van me weten, behalve..." SHS-medewerkers Ernst-Jan Pais en Marjolein Bakx helpen twee Belgische toeristen. Ook voor kliekjes die een vrijge zellenfeest je vieren, zijn de wegwijzers een dankbare prooi. Ernst-Jan: „Vroegen ze of we piemeltjes van marsepein wil den eten... Ach ja, waarom ook niet. Als het echt te gek wordt, geef ik gewoon geen antwoord. Ik blijf wel altijd vriendelijk en probeer ook altijd te blijven la chen. Dat is me tot nu toe altijd gelukt, maar ik moet ook wel eens op mijn tanden bijten." Koffieshop De meest gestelde vraag. In koor: „Waar is hier een koffie shop?" Sandra: „Echt waar, die vraag wordt ons elke dag wel eens gesteld. Soms wel tien keer op een dag. Nou, het antwoord is makkelijk, want die hebben we hier niet. We hebben wel een smartshop, maar dan ben je weer vijf minuten aan het uit leggen wat dat is." Ook de weg naar openbare toiletten wordt vaak gevraagd of het adres van een fietsenwinkel. Sluis heeft geen fietsenwinkel meer en dat levert wel eens problemen op als iemand zijn fietssleutel kwijt is en het slot wil laten doorzagen. Mensen van de dienst gemeen- opleiding Het spreken van de Engelse, Duitse en Franse taal is een pré vanwege de, zoals oud- burgemeester Van Liere altijd zei, op jaarbasis miljoenen toe risten. Cindy: „De meesten van ons spreken niet echt Frans, maar we kunnen het wel ver staan. Met handen en voeten kom je er dan wel uit." Rosita is als laatste bij de club gekomen en mocht het knipselboek inkij ken, de 'bijbel' van de SHS. Wie de lijvige map doorbladert, weet direct wat ervan hem/haar wordt verwacht. De vragen die de medewerkers moeten beantwoorden of situa ties waarin ze verzeild raken, variëren van bloedserieus tot hilarisch. Ernst-Jan: „Iemand die opeens niet goed wordt, bij voorbeeld, of ruzies om een par- keerplaatsje die je moet sussen. Dat is soms best moeilijk." Cin dy, altijd goedgebekt: „Zo had ik eens iemand die vroeg waar hij hier aan partnerruil kon doen. Ik dacht eigenlijk, dom dom, aan country line-dansen. Toen ik er uiteindelijk achter was wat hij bedoelde, vroeg hij nota bene of ik meeging. Nee, dankjewel." veiligheid en voor de gezellig heid. Eén van de medewerkers heeft een gsm op zak en iedereen is voorzien van een portofoon voor onderling contact. Cindy: „Zo kunnen we eventueel ver- WERK sterking vragen, maar het is ook handig om te vragen; zeg, wie heeft er zin in een ijsje'. Alle maal natuurlijk." Wie bij de SHS aan het werk wil, moet beginnen aan, of bezig zijn met een universitaire of HBO-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13