Britten onderzoeken mkz-fraude Geen Britse grapjes over pedofilie PZC Canada verklaart gebruik marihuana als medicijn legaal Wervelstorm Toraji geselt Taiwan Egyptische moslims verliezen zaak tegen liberale schrijfster Regering vermoedt opzettelijke besmettingen uit winstbejag 5 Vlucht met luchtbed over Kanaal Bezuinigingswet Argentinië rond Clinton betrekt kantoor in Harlem Man vermoord in Belfast Kaprun krijgt nieuwe kabelbaan Tienduizenden reacties op lijst met slapende bankrekeningen Oud-leider Gierek van communisten Polen dood Weer beving op Grieks eiland Etna vervuilt atmosfeer Kallio herrijst Overstroming mijn China eist tweehonderd levens dinsdag 31 juli 2001 LONDEN - Twee illegale immigranten hebben geprobeerd Het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland over te steken op opblaasbedjes. De mannen, een Rus en een Litouwer, waren tien uur onderweg toen de bemanning van een veerboot hen gisterochtend op elf kilometer uit de kust uit het water viste en mee terugnam naar Calais. Een woordvoerder van de Britse kustwacht zei dat het 'onge looflijk' is dat de mannen zo ver hebben kunnen komen op luchtbedden die eigenlijk alleen maar geschikt zijn om mee te spelen in een zwembad. Ze hebben het er volgens hem alleen maar levend afgebracht dankzij de gunstige weersomstan digheden. „Wat er gebeurd is, maakt wel duidelijk dat radelo ze mensen alles proberen hier te komen", zei hijDPA/AFP BUENOS AIRES - In Argentinië heeft de Senaat in de nacht van zondag op maandag ingestemd met een wet die het begro tingstekort van het land nog dit jaar moet verkleinen tot nul. Het tekort moet worden weggewerkt door verhoging van de belastingen en verlaging van salarissen bij de overheid De Senaat keurde de tekst van het wetsontwerp in zijn geheel goed. Het Lagerhuis stemde anderhalve week geleden in met de plannen van de regering. President De la Rua is vastbeslo ten een einde te maken aan de economische malaise waar Ar gentinië nu al drie jaar mee te maken heeft. AFP NEW YORK - Na enige controverse heeft ex-president Bill Clinton gisteren een kantoor betrokken van 747 vierkante meter in de New Yorkse wijk Harlem op Manhattan. De voormalige president verhuist met zevenduizend boeken en zijn cd-collectie naar het kantoor in Harlem. Het is zijn tweede keus. Clinton had eerst zijn oog laten vallen op een kantoor in Midtown Manhattan met een jaarhuur van 800.000 dollar, op te brengen door de belastingbetaler. Nadat over die keus grote ophef ontstond, zocht Clinton in andere stadsdelen en slaagde ten slotte in Harlem, een zwarte wijk die de laatste tien jaar een renaissance doormaakt. De huur bedraagt 354.000 dollar per jaar. AP BELFAST - In een buitenwijk van Belfast is in de nacht van zondag op maandag een man doodgeschoten door een lid van de bewapende protestantse splintergroep The Red Hand De fenders. Volgens de Noord-Ierse media is het slachtoffer een achttienjarige protestantse man. De aanslag gebeurde in een gemengde buurt. Een katholieke vriend van het slachtoffer raakte gewond Een woordvoerder van de katholieke Sinn Fein-partij ver klaarde dat de extremistische protestantse organisatie ÜD A- UFF achter de moord zat. De schutter van de UD A zou hebben gedacht dat beide mannen katholiek waren. In een verklaring gisteren eiste The Red Hand Defenders, waarachter de UDA- UFF schuil zou gaan, de aanslag op. RTR SALZBURG - De Oostenrijkse wintersportplaats Kaprun heeft gisteren besloten tot de aanleg van een tweede kabel baan op de Kitzsteinhorn om de vorig jaar door brand getrof fen tunnel-kabeltrein te vervangen. Bij de brand op 11 no vember kwamen 155 mensen om het leven. Met de aanleg van de nieuwe kabelbaan is al begonnen, opdat het eerste gedeelte nog in het hoogseizoen van de komende winter in gebruik kan worden genomen. Het tweede gedeelte zou in het najaar van 2002 gereed moeten zijn. AP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse regering onderzoekt of boeren hun vee opzettelijk met mond- en klauwzeer besmetten om zo in aanmerking te komen voor fi nanciële compensatie. Dat heeft het ministerie van Mi lieu, Voedsel en Plattelandsza- ZÜRICH - Ongeveer 25.000 mensen hebben gereageerd op de lijst van slapende rekeningen die Zwitserse banken 5 februari op het internet publiceerden. Op de 21.000 rekeningen staat mogelijk geld van slachtoffers1 van de jodenvervolging voor en tijdens de Tweede Wereldoor log. Het speciale tribunaal in Zürich dat met de verwerking van de claims belast is, heeft dat giste- I ren bekendgemaakt. Geïnteres seerden hebben nog een week de tijd zich te melden. De Zwitser se banken kwamen 12 augustus 1998 overeen 1,25 miljard dollar te betalen aan de joodse ge meenschap voor nooit opgeëiste i bankrekeningenDe meeste van j de 21.000 in februari gepubli ceerde bankrekeningen zijn leeg, omdat de banken ze heb- ben opgeheven en het geld in de centrale kas hebben gestort. I Volgens de vereniging van Z wit- I serse banken stond op slechts 2600 rekeningen nog een be- drag. I De Zwitserse banken publiceer den in 1997 twee keer een lijst met zestienduizend slapende rekeningen waarvan er 5570 I toebehoorden aan buitenlandse I cliënten. Het tribunaal heeft de- I ze zaken inmiddels afgedaan. Volgens het verslag dat het in ju- ni publiceerde, hebben zich zo'n I tienduizend mensen gemeld voor de 5570 rekeningen. Er is 88 miljoen gulden aan recht- hebbenden uitbetaald. AFP WARSCHAU - De voormalige I Poolse partijleider Edward Gie rek, die in de jaren zeventig het communisme in Polen een hu maan gezicht probeerde te geven maar door anticommu nistische arbeidersprotesten tot aftreden werd gedwongen, is op 88-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het Poolse persbureau PAP gisteren gemeld 1 Giereks zoon Adam verklaarde dat Gierek zondagochtend in een ziekenhuis in de zuidelijke stad Cieszyn aan een longinfec tie was bezweken, j Gierek werkte van 1923 tot 1948 als mijnwerker in Frankrijk en I België, waar hij actief was in de I communistische beweging. Hij I keerde in 1948 terug naar Polen, waar hij zich aansloot bij de 1 Poolse Verenigde Arbeiderspar- tij. Het jaar daarop werd hij lei- der van de partijafdeling Kato wice in het zuiden van Polen, I Gierek werd in december 1970 partijleider nadat zijn voorgan- ger, Wladyslaw Gomulka, ar beidersprotesten in de Poolse kuststeden op hardhandige wij ze had onderdrukt. Hij beloofde bij zijn aantreden binnenlandse hervormingen en meer open- j heid naar het Westen, waarvan I hij miljardenkredieten ontving. 1 Maar door stijgende prijzen, verslechterende levensomstan- digheden en schendingen van burgerrechten nam de ontevre denheid toe. In 1976 en 1980 braken stakingen uit, die leid den tot het ontstaan van Solida riteit, het eerste vrije vakver bond in het vroegere Oostblok. In het najaar van 1980 trad Gie rek af. Een jaar later verloor hij het partijlidmaatschap toen an- dere communistische leiders hem de economische teloorgang 1 van Polen aanwreven. Na zijn vertrek uit de politiek leidde I Gierek een teruggetrokken be staan. AP ATHENE - Het Griekse eiland Skyros werd gisteren getroffen door een matige aardbeving. Vorige week werd het eiland in de Egeïsche Zee getroffen door 1 een krachtiger aardbeving die f honderd huizen, auto's en een tiende-eeuwse kerk beschadig- de. De aardbeving van gisteren, die een momentmagnitude van 5,4 hadheeft voor zover bekend geen schade aangericht. AP ken gisteren bekendgemaakt. De autoriteiten hebben hiertoe besloten, nadat een boerin in het zuiden van Wales een met mkz- besmet kadaver van een schaap was aangeboden voor tweedui zend pond (ruim zevenduizend gulden). Na het telefoontje schakelde boerin Nuala Preston de politie in. „Wij onderzoeken nu de herkomst van het tele foontje", zei een woordvoerder van de politie. Volgens Preston van onze redactie buitenland door Harm Harkema LONDEN - Engelsen staan be kend om hun grote gevoel voor humor. Spijkerharde humor soms, waarvoor zelfs leden van het Britse koningshuis niet vei lig zijn. Maar er blijken grenzen te zijn. Het land is te klein als er grappen worden gemaakt over pedofilie, zo is de afgelopen da gen gebleken in een steeds ver der uitdijende rel, waarmee zelfs leden van het kabinet zich gisteren gingen bemoeien. hebben verscheidene agrariërs in de regio dergelijke telefoni sche aanbiedingen gekregen. Wanhopige boeren zouden vol gens haar in de verleiding kun nen komen om het aanbod aan te nemen in een poging genoeg compensatie te krijgen om een faillissement te voorkomen. Preston zei 'geschokt en woe dend' te zijn door het telefoni sche aanbod. Ook boerenleiders hebben het aanbod veroordeeld. Centraal in de rel staat het sati risch bedoelde programma 'Brass Eye' van de hippe com merciële zender Channel Four, waar zich in Nederland vermoe delijk slechts een enkeling om druk zou hebben gemaakt. In Brass Eye werd vorige week de draak gestoken met de hyste rie die in Engeland steeds om zich heengrijpt als een kind het slachtoffer is geworden van een seksueel misdrijf. Aanleiding genoeg. Het is immers nog geen jaar geleden dat 's lands meest Volgens het ministerie gaat het niet om grootscheepse fraude. Het gaat nog maar om deze ene zaak, maar die nemen we wel heel serieus, aldus een woord voerdervan het ministerie. Har de bewijzen zouden nog ontbre ken. In sommige delen van Wales verspreidt de zeer besmettelijke veeziekte zich nog steeds. In het weekeinde zijn vierduizend schapen afgemaakt om verdere gelezen zondagsblad 'News of the World' wegens de moord op een achtjarig meisje een ware hetze ontketende. Het blad ging foto's en adressen van pedofie len publiceren met als gevolg dat op verschillende plekken in het land pedofielen en onschul- digen (die gelijkenis vertoonden met gepubliceerde foto's) door boze burgers in elkaar werden geslagen. In Portsmouth braken zelfs rellen uit toen een woning van een door het blad geopen baarde pedofiel avond na avond door een groep van 150 omwo nenden werd belaagd met brandbommen en stenen. Documentaire 'Brass Eye' - dat in de vorm van een documentaire was gegoten - was deels grappig. Zo kwam er een deskundige in voor die stel de dat pedofielen via het inter net kwalijke gassen verzenden die de ontvangers beïnvloeden. Maar er kwamen ook ongemak kelijke scènes in voor: een 'pedofiel' die een kind krijgt aangeboden, eentje die achter jonge kinderen aanzit, een peu ter met borstimplantaten die meedoet aan een Amerikaanse schoonheidsverkiezing. Vanwe ge het 'belang van het onder werp' zond Channel Four het programma twee avonden ach ter elkaar uit. Uit libertijnse kringen klonken oordelen die varieerden van 'niets aan' tot 'heel grappig en erg goed'. Labour-parlementa- riër Austin Morris zei: „Ik heb het gezien en ik moest erom la chen." Maar de Commissie voor de Televisie ontving nog voor het weekeinde zo'n zeshonderd klachten en sluit een nieuw re cord, dat in handen is van de film 'The last Temptation of Christ' (1500 klachten) niet uit. Ook de boulevardbladen deden een duit in het zakje. En hoe News of the World publiceerde - in navolging van de lijst pedo fielen vorig jaar- nu de namen met alle medewerkers van de show die zich dienen te scha men, eiste dat ze ontslagen zou den worden, en herdoopten Channel Four in Channel Filth (Vuiligheid). Na deze uiting van woede van de kant van de machtige boule- uitbreiding te voorkomen. Ook in het noorden van Engeland breidt de ziekte zich nog uit. Vooral het feit dat mkz plotse ling opduikt in niet eerder be smette gebieden baart de over heid zorg. Hoge kosten De regering-Blair is verder be zorgd over de hoge kosten van de mkz-crisis die al tot de slach ting van meer dan 3,6 miljoen vardpers kon de politiek niet achter blijven. Verschillende ministers en staatssecretarissen spraken hun afschuw over de documentaire uit. Minister Blunkett van Binnenlandse Za ken kwam tot zijn oordeel, hoe wel hij het programma niet ge zien kan hebben, want hij is blind. Staatssecretaris Beverley door Dora Rovers CAIRO - De Egyptische schrijf ster en feministe Nawal El- Saadawi (70) kan niet worden gedwongen tot een echtschei ding. Een rechtbank in de Egyp tische hoofdstad Cairo heeft een aanklacht van fundamentalisti sche moslims niet-ontvankelijk verklaard. Saadawi zou volgens radicale moslims strafbaar zijn, omdat ze als 'atheïst' in strijd met de regels met een moslim is ge trouwd. Haar vermeende afval ligheid kwam naar voren in een interview eerder dit jaar waarin de schrijfster zich keerde tegen het dragen van een hoofddoekje en tegen het vrouwonvriendel ij - ke erfrecht. Het tribunaal voor familierecht oordeelde dat advocaat Nabih el-Washs een onjuiste procedu re heeft gevolgd, omdat alleen de openbare aanklager een dwangscheiding kan eisen. Die verklaarde een paar maanden geleden echter geen vervolging tegen Saadawi in te stellen. Saadawi noemde de uitspraak een overwinning voor de vrij heid van meningsuiting. „Maar mijn blijdschap is niet com pleet. De invloed van de funda mentalistische moslims op de samenleving neemt toe. Er is duidelijk sprake van een ver slechtering van het culturele klimaat." De Egyptische cen suur verbood eerder dit jaar pu- dieren heeft geleid. Vorige week besloot het kabinet een onder zoek te beginnen naar de com pensatiebetalingen aan boeren bedrijven. Belangenorganisaties van boe ren zijn ontevreden over de ge nomen maatregelen. Zij menen dat het laatste onderzoek op nieuw duidelijk maakt dat de regering de schuld voor de ver spreiding van de ziekte bij de boeren legt. ANP/RTR/AP Highes vond Brass Eye even eens buiten de grenzen van wat 'nog betamelijk is', maar bleek de satire evenmin gezien te heb ben. En die politieke reacties leidden weer tot boosheid van al die politici en commentatoren die vinden dat de politiek zich niet als zedenmeester dient op te stellen. GPD blicatie van drie van Saadawi's boeken. De schrijfster is één van de moslimintellectuelen in Egypte die onder invloed van radicale moslims worden aan gepakt. Deze fundamentalisten pogen het morele verval, af komstig uit het Westen, te keren. Er staat Saadawi ook nog ver volging wegens smaad te wach ten. Het weekblad Al-Midan is verbolgen over de beschuldi ging van de vooraanstaande Egyptische dat het haar woor den heeft verdraaid. Het veel besproken interview wekte ook de toorn van de moefti, de hoog ste religieuze leider. Niet in de laatste plaats door de veroorde ling van de 'heidense' hadj, de bedevaart naar Mekka, Saada wi verklaarde dat die uit pre-is- lamitische tijden stamt Het is niet de eerste keer dat de schrijfster zich tegen funda mentalistische moslims moet verweren. Zes jaar geleden ont vluchtte Saadawi haar vader land, omdat ze elk moment kon worden neergeschoten. En ook de overheid zet haar nog wel eens de voet dwars. Tijdens het bewind van de vorige president, Sadat, werd ze samen met hon derden intellectuelen gevangen gezet. De onderdrukking van de vrouw uit naam van de islam loopt als een rode draad door het oeuvre van Saadawi. De schok kendste aanklacht is haar be schrijving van de besnijdenis die ze als zesjarig meisje onder ging. GPD van onze redactie buitenland OTTOWA - Canada heeft giste ren het medicinaal gebruik van marihuana wettig verklaard. Om de drugs te mogen kweken of gebruiken is wel een dokters verklaring noodzakelijk. Ook moet er door de autoriteiten toe- stemming worden verleend. De commerciële productie en ver koop van de drugs en het recrea tief gebruik ervan blijft verbo den. De Canadese Medische Associa tie heeft zich verzet tegen de nieuwe wet. Volgens de organi satie is nog onvoldoende duide lijk welke dosis bij een bepaalde ziekte moet worden voorge schreven. Ook weten artsen niet goed hoe de cannabis reageert op andere 'traditionele' medi cijnen. Belangengroepen van patiënten zijn daarentegen bijzonder te vreden met de nieuwe wetge ving. Het afgelopen jaar werd al van onze redactie buitenland PEKING - Door de overstro ming van een tinmijn in China zijn tweehonderd mensen om het leven gekomen. De ramp in een mijn in het dis trict Nandan in de zuidoostelij ke provincie Guangxi had al op 16 juli plaats, maar is pas giste ren door de Chinese media naar buiten gebracht. Tot nu toe zijn zeventig lichamen gevonden, zo'n 130 mensen worden nog vermist. Zij zijn vrijwel zeker overleden. Volgens het Dagblad van de Jeugd uit Shanghai werd de mijn totaal onverwacht over spoeld door water uit een niet meer gebruikte nabijgelegen mi j nHet water vulde de gangen zo snel dat niemand zich in vei ligheid kon brengen. Volgens de krant hebben de autoriteiten van de mijn geprobeerd de ramp uit de publiciteit te houden door journalisten toegang tot het ter rein te weigeren en door heel snel schadevergoedingen uit te betalen aan de nabestaanden van de slachtoffers. Nog steeds wil de directie van de mijn geen mededelingen doen. In China hebben regelmatig on- aan patiënten met een terminale ziekte vergunningen verstrekt om marihuana te gebruiken. Nu kunnen ook mensen die lijden aan epilepsie, en bepaalde spier- en botziekten voor de drugs in aanmerking komen. De Canadese regering is inmid dels begonnen met de kweek van marihuana. Dat gebeurt on der meer op de prairies van Sas katchewan. Nederland heeft een regerings bureau voor medicinale canna bis. Dit wordt verantwoordelijk voor de teelt, handel en het toe zicht op marihuana voor medi sche en wetenschappelijke doeleinden. Volgens een woord voerder van het ministerie van Volksgezondheid is het bureau in de laatste fase van het selec teren van een teler. Probleem hierbij is dat de kweker veel ver schillende soorten cannabis moet kunnen leveren. Neder landse wetenschappers halen hun 'proefcannabis' momenteel nog uit Engeland. ANP gelukken in mijnen plaats. In de eerste helft van dit jaar zijn vol gens officiële gegevens zeker drieduizend mijnwerkers om gekomen en vorig jaar vijfdui zend. Maar deskundigen den ken dat de werkelijke cijfers een stuk hoger liggen en dat het aantal doden zo'n tienduizend per jaar bedraagt. AFP ROME - Door de uitbraak van de vulkaan Etna op Sicilië zijn giftige zwavelverbindingen in de atmosfeer terechtgekomen tot op een hoogte van vijf kilo meter. De zwavelverbindingen kunnen zure regen veroorzaken. Dat blijkt uit metingen van de Europese milieusatelliet ERS, aldus het Duitse Centrum voor Lucht- en Ruimtevaart. De luchtvervuiling als gevolg van de vulkaanuitbarsting was op 25 juli tot op een afstand van duizend kilometer van de vul kaan meetbaar. Reddingswer kers ontdekten gisteren nieuwe lavastromen. Ze riepen verster kingen in om de stromen beter te kunnen wegleiden. DPA/RTR KALLIO - De huizen van hel eerder onder water gezette Griekse dorpje Kallio in hel kunstmatig gevormde meer van Mornos zijn door de langdurige droogte weer zichtbaar geworden. Als gevolg van de droogte is de waterstand in het meer aanzienlijk gedaald en is twintig procent van de graanoogst verloren gegaan. foto Yiorgos Karahalis/RTR TAIPEH - Bij landverschuivingen en overstromingen als gevolg van de tropi sche wervelstorm Toraji zijn gisteren volgens de autoriteiten op Taiwan ten minste 35 mensen om het leven gekomen. Tientallen worden vermist. De wervelstorm richtte de grootste ver nielingen aan in de districten Hualien en Nantou, in het oosten en midden van het eiland. Het centrum van de Taiwanese hightech-industrie, Hsinchu, lag even eens op het pad van de storm, maar de au toriteiten maakten geen melding van schade. Tijdens de storm werden windstoten tot 145 kilometer per uur gemeten. Lucht vaartmaatschappijen annuleerden de meeste internationale vluchten en ook veel treinen tussen de hoofdstad Taipeh en steden in het midden en zuidoosten van Taiwan vielen uit. Het anders zo drukke centrum van Taipeh lag er in de ochtendspits verlaten bij doordat over heidskantoren en banken, alsmede de ef fectenbeurs, in verband met de storm, gesloten bleven. Illegaal Vijfduizend vissers en 370 boten uit Chi na mochten in Taiwanese havens toe vlucht zoeken, maarzij mochten niet van boord gaan omdat de Taiwanese autori teiten vreesden dat sommigen dan zou den proberen zich illegaal op het eiland te vestigen. De kracht van de storm was al sterk afge nomen toen hij gisteravond het noorden van Taiwan passeerde en voortraasde naar China. Toraji is de zesde tropische storm waar Taiwan dit jaar door is getroffen. De krachtigste van de vijf voorgaande stor men, Utor, eiste vorige maand 46 levens in China, 121 in de Filipijnen en één in Taiwan. AP ■HM^bSSKÜm2? Inwoners van Tahsing, in het oosten van Taiwan, zoeken naar slachtoffers van een landverschuiving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5