(0 Defensie is onze vijand PZC10 Ouwerkerk schildert met zand Familie vult hal van stadhuis Judith staat op vijfde editie rocktour Goes kunst cultuur lezers schrijven woz ESF-affaire Folkloristische evenementendag dinsdag 31 juli 2001 Dick Jan Ouwerkerk maakt zijn zandkunst vooral vanuit een meditatieve behoefte. foto Pieter Hon hoff Het cement van de samenleving wor den ze genoemd, de meer dan drie mil joen Nederlandse vrijwilligers. Het kaartenhuis van de maatschappij staat bij de gratie van de vrijwilliger in de zorg, de sport, het onderwijs of waar dan ook. In Zeeland zijn er meer dan 110.000 actief, dertig procent van de bevolking. Dit jaar is het Interna tionaal Jaar van de Vrijwilliger. Om ze eens lekker in het zonnetje te zetten. Want het vrijwilligerswerk staat on der druk, ook in Zeeland. Er zijn te weinig vrijwilligers, ze zijn oud en ze geven er eerder dan vroeger de brui aan. Maar ze bestaan nog wel. De PZC portretteert twee keer in de week Zeeuwse vrijwilligers. Vandaag Matje van Hekke, bestuurslid van de bond van oorlogs- en dienstslachtoffers. 2 O O 1 cr Vrijwilliger Matje van Hekke, bestuurslid van cle afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO) Woonplaats Biezelinge Leeftijd 42 jaar Doet dit sinds 1997 Leuk Slachtoffers helpen met strijd tegen Defensie Vechten voor rechtvaardigheid De kameraadschap, het militaire sfeertje Minder leuk Soms wordt er te veel professionaliteit van vrijwilligers verwacht Nog ander vrijwilligerswerk? Bestuurslid Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid (ZSG) Bestuurslid van patiëntenorganisatie Klaverblad Bestuurswerk binnen PvdA Bestuurslid Buys Ballotcollege Lid Werkgroep Gehandicapten gemeente Kapelle Betaald werk? OR-voorzitter gevangenis Torentijd Vakbondsconsulent door René Hoonhorst HULST - De expositieruimte in de hal van het Hulster stadhuis wordt de komende twee weken in beslaggenomen door de fami lie Van Waes uit Heikant. Pa Jo- han, ma Ria, dochter Esther - die intussen in Tilburg studeert - en haar vriend Anno Enserink stellen tot en met vrijdag 10 au gustus werken tentoon. Belangstellenden uit Hulst kun nen zien dat de plaatselijke af deling van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming vaardige leerlingen aflevert. Vader, moeder en dochter Van Waes begonnen hun kunstzinni ge opleiding bij het ZIKV in Hulst. Beide ouders bekwaam den zich verder aan de kunst academie in Sint-Niklaas, Es ther volgde een aantal jaren textiele werkvormen en tekenen in Tilburg. Net als vriend Ense rink houden de drie leden van de familie Van Waes zich bezig met verschillende kunsttechnieken. Dat levert een gevarieerde ten toonstelling op. De werken van vader Johan zijn het meest toegankelijk voor een breed publiek, vooral omdat hij het meest figuratieve werk laat zien. Zijn aquarellen van stille vens en Zeeuws-Vlaamse land schappen zullen mensen direct aanspreken, of niet. Spannen der en intrigerender zijn de schilderijen van muziekinstru menten (violen en saxofoons) die in partituren van beroemde componisten lijken verweven. In de etsen van Ria zijn ook makkelijk personen te herken nen. Titels als Intimiteit en Het wonder, respectievelijk twee in elkaar gestrengelde figuren en een röntgenfoto van een em bryo, laten verder ook weinig ruimte aan de verbeeldings kracht. Hoewel het werk van Ria van Waes, op een enkele ro de of blauwe lijn na, vooral in wat somberder grijstinten is uitgevoerd, slaagt ze er wel in de etsen warmte mee te geven. De twee jongeren maken het meest abstracte werk. Esther van Waes en Anno Enserink to nen beiden een selectie uit hun batikwerken. Een vierluik van Esther dat Gelaagd heet, wijst nog op de technieken van het over elkaar heen schilderen van verschillende vlakken. De Maffe vogels (Esther) of het Amulet (Anno) zijn echter niet bij een eerste beschouwing in het werk te ontdekken. De vele, felle kleuren geven de beschouwer echter de kans zijn eigen werke lijkheid in de doeken te ontdek ken. clame voor me, zo ook in deze galerie", erkent Ouwerkerk la chend. Zijn kunst waarin hij vooral rust en bezinning wil visualise ren staat loodrecht op zijn oor spronkelijk beroep van tennis- leraar, waarin het juist gaat om snelheid en dynamiek. „Schilderen is voor mij dan ook in de eerste plaats meditatief. Ik werk volledig vanuit mijn ge voel. Derhalve weet ik ook niet vooraf hoe het eindresultaat er uit zal zien. Ik begin vanuit een impuls en werk verder vanuit mij n gevoelens zegt de kunste naar er zelf over. Zandschilder Ben Relke geldt voor hem als voorbeeld. Kerstkaarten Het begon ongeveer vijf tien jaar geleden met het maken van ei gen kerstkaarten. Daar kreeg Ouwerkerk zulke enthousiaste reacties op dat hij besloot op wat grotere schaal afbeeldingen met gekleurd zand in combina tie met andere elementen zoals ijzer, glas, hout en steen te gaan maken. Hij schrijft zijn drijf veer om kunstzinnig bezig te zijn vooral ook toe aan een men- j geling van mystiek van moe- derszijde en het muzikaal bewe gelijke van zijn vader. Dat geldt bovendien als verklaring voor het feit dat hij de titels van zijn i werken ontleent aan de 'ITjing', J het Chinese boek der verande ringen. Dit boek heeft vieren zestig hoofdstukken en daaruit 1 kiest Ouwerkerk steeds een titel pas nadat hij een schilderij heeft voltooid. Lucht, water en strand inspireren hem tot fraaie composities. Hoewel ze voorna- i melijk abstract zijn, zal de toe- I schouwer er wellicht figuratie- I ve elementen in ontdekken. Door verschillend gekleurd k zand in boeiende samenstelling te combineren met andere mate rialen ontstaat er een bijzonder reliëf in het werk van Ouwer kerk. De zomertentoonstelling van zandkunst in galerie Kos in Zie- rikzee gaat zondag 5 augustus van start en duurt tot en met zondag 30 september. De expo- i sitie is geopend in augustus op zat. en zon. (in september ook op vrij.) van 11 tot 17 uur, of na te lefonische afspraak. door Luc Oqgel GOES - Op de Grote Markt in Goes vindt vrijdag 3 augustus de vijfde Nationaal rocktour plaats. Om het lustrum van het zomerse muziekevenement luister bij te zetten heeft het or ganiserende Goese café Natio naal de Nederlandse zangeres Judith uitgenodigd. De Rocktour is onder de vaste klanten van het café aan de Gro te Markt inmiddels een begrip. ,,Het is eigenlijk een uit de hand gelopen grap", vertelt organisa tor en bedrijfsleider Tonnie Hollenberg. „De eerste keer, in 1995, hebben we het binnen acht dagen geregeld." Dat is nu wel anders. Hollenberg en me de-organisator Ron van Velzen zijn praktisch het hele jaar be zig met de voorbereidingen van het evenement. „We doen alles met z'n tweeën. Artiesten rege len, affiches opplakken, podium opbouwen, noem maar op." En de formule blijkt aan te slaan. Vandaar dat het organiserende duo dit jaar besloten heeft het groots aan te pakken; een - ei genlijk te dure - landelijk be kende artiest en een podium van hondervijfentwintig vierkante meter. Ondanks de kosten die dat met zich meebrengt hoeft de bezoeker niets te betalen. Hol lenberg: „Ons kost het alleen maar geld. Toch is en blijft de doelstelling dat het publiek al leen voor de drankjes betaalt. Bovendien levert het ons naamsbekendheid op." Het lustrum van de rocktour valt eigenlijk in het zesde be staansjaar. In 1997 werd een jaartje overgeslagen, omdat het jaar daarvoor te lang was door gespeeld door een band. „Stipt om twaalf uur moet het klaar zijn van de gemeente. Maar we krijgen verder alle medewer king en daar zijn we heel blij mee", aldus Hollenberg. Hoewel alleen in Goes wordt opgetreden, doet de naam rock tour vermoeden dat het om een rondreizend evenement gaat. Hollenberg: „Dat hebben we ex pres gedaan, om aandacht te trekken. Zo hadden we vorig jaar T-shirts laten drukken met allerlei steden en data erop. 'Cancelled', stond daar dan ach ter, behalve bij Goes." Toch zit in die hilariteit een kern van waarheid. Zo is het streven van de organisatoren om in de toe komst in ieder geval bij alle drie de Zeeuwse vestigingen van Na tionaal een rocktour te organi seren. In Middelburg gebeurt dat voor het eerst op 24 augustus, Vlis- singen staat voor volgend jaar op de agenda. De Goese line-up bestaat dit jaar uit de Zeeuwse band Sjoek (voorheen Crash Burn), de Os- se coverband 'X' en publieks trekker Judith, bekend van de hits 'You' en 'Sorry.' De rocktoer begint om 19.30 uur op de Grote Markt in Goes. T\/Tatje van Hekke heeft vorig jaar IVlop het jubileumfeest nog een praatje met prins Bernhard gemaakt. Toen ZKH net weer beter was. Nou ja praatje, het was meer wat babbelen. Eigenlijk stelde het niet zo voor. Beste vent, die Bernhard. Laat tenminste z'n gezicht zien als beschermheer van de BNMO. Heel anders dan Beatrix, die be schermvrouwe is. Maar daar heeft hij nog nooit iets van gemerkt. Hij heeft haar nog nooit op een bijeenkomst met oorlogs- en dienstslachtoffers ge zien. Zij zegt hem niet zoveel. Nee, dan Bernhard. De vrijbuiter. Dat is echt de man van de oude veteranen. Daar neemt hij alle tijd voor, dat heeft de bond echt nodig. In dat gesprekje van niet meer dan tien minuten was de prins heel informeel. Hij informeerde of alles goed was op het BNMO-cen- trum in Doorn. Van Hekke had een grote nepduim op z'n duim gezet en gezegd dat de gaten in de bowlingbal len op het centrum wat aan de kleine kant waren. De prins had er smakelijk om gelachen. Hij denkt dat Bernhard zich het voorval nu nog wel weet te herinneren. De bond is vlak na de Tweede Wereld oorlog opgericht om de Nederlandse gewonde soldaten de helpende hand te bieden. Want hoe ging dat vaak: slachtoffers werden afgedankt, kwa men op straat te staan en moesten zich maar zien te redden. De bond is er om een krachtige vuist te maken. Tegen Defensie, want dat is de opponent. Het gaat erom te bewijzen dat handi caps door verwondingen komen die in het leger of tijdens diensttijd zijn op gedaan. En dat is vaak een hele klus. Tot vijf jaar geleden heeft Defensie de BNMO behoorlijk tegengewerkt. Wil den ze nooit iemand van het bestaan van de bond opmerkzaam maken. Nu is dat al wel wat minder. Maar Defen sie blijft voor zijn gevoel een tegen stander, de vijand. Bij hem waren het geen kogels of zo. Het was iets heel lulligs, toen in 1977. Hij zat bij de aan- en afvoertroepen. En die moeten ze niet laten lopen. Maar dat moest toch, ongetraind, tij dens een kleine oorlog zoals dat in het leger heet: een zware oefening. Hij en een collega vielen uit. Hij had iets met z'n achillespees en kreeg daar medi cijnen voor. Achteraf voelt hij zich een proefkonijn. Het waren verkeerde medicijnen met reststoffen die pijn veroorzaakten. Hij werd omgeschoold tot administrateur. In 1994 is hij er uiteindelijk uitge knikkerd, afgekeurd. Volgens hem was dat de impact van de val van het Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Minder bezwaren WOZ-taxatie kopt de PZC van 26 juli. Water schap Zeeuwse Eilanden ba seert heel eenvoudig de aanslag op de WOZ-taxatiewaarde die de gemeente heeft vastgesteld. Hetzelfde geldt voor het huur waardeforfait. Het kan niet simpeler maar het is niet eerlijk. Zo is het voor mij een raadsel dat de door ons gekozen politici dit spel van handen op (onze) belastingbuik hebben geslikt, de burgers betalen de rekening. Wat de WOZ betreft: in Kapelle krijgen de burgers een eerlijker kans, dit door een melding voor af over de geschatte waarde, de normen en de referentiewonin- gen. Het resultaat? Tweeënder tig procent minder bezwaren. Goed, Vlissingen en Middelburg zijn zover nog niet. Volgend jaar krijgen we weer de kans om ver kiezingsprogramma's met el kaar te vergelijken. Met Kapelle als lichtend voorbeeld zou een duidelijke stellingname ten op zichte van de WOZ en water schapslasten de geloofwaardig heid van de politieke partijen verhogen. Belasting betalen is noodzake lijk, weet men waarvoor dan wordt deze plicht beter vervuld. Het is afwachten. Ime Dekker Den Omloop 24 's-Heer Hendrikskinderen De toenmalige minister van So ciale Zaken en Werkgelegen heid, Ad Melkert, heeft waar schijnlijk de subsidies van het Europees Sociaal Fonds 'onei genlijk' gebruikt (PZC 26 en 27 juli). In de volksmond zou dit gewoon oplichting heten. Het geld dat hij kreeg, 440 miljoen gulden bestemd voor werkgele genheidsprojecten, werd ook gebruikt voor het dichten van de financiële gaten bij de arbeids voorziening door de bezuinigin gen. Dit houdt in dat de projecten het benodigde geld onthouden werd! Terwijl de regering pro pageerde dat er zoveel mogelijk mensen aan een baan geholpen moesten worden. Dit noem ik volks verlakkerij. Genoemde Melkert stond ook aan de wieg van de Nieuwe Bijstandswet van 1 januari 1996. Deze wet had onder meer tot doel om de bijstandgerechtigden die frau deerden sneller te kunnen opsporen. Stiekem honderd gulden bijverdiend omdat de uitkering een normaal leven on mogelijk maakt? Hup, een kor ting op je uitkering. Frauderen mag niet. Hoezo meneer Mel kert? Oneigenlijk gebruik, nou en? Als inderdaad aangetoond kan worden dat Melkert en con sorten (ook onze onkreukbare Wim Kok schijnt op de hoogte te zijn geweest) oneigenlijk ge bruik heeft gemaakt van de sub sidie, dan ben ik benieuwd wel ke 'boete en maatregelen' zoals deze worden toegepast door de i sociale dienst, ook op hem van toepassing zijn. Hij kan de Kroonprins van de PvdA wor- I den genoemd, ik heb van nature iets tegen Kroonprinsen. En de natuur laat zich niet misleiden, i Jan Gisolf Stationsstraat 5 Oudelande ZOUTELANDE - De Zoute- landse Ondernemersvereniging ZOMID houdt op donderdag 2 j augustus de 17e folkloristische evenementendag. Naast de- monstraties van oude ambach- 1 ten is er ook een wedstrijd ring- rijden in originele klederdracht. In het centrum van Zoutelande worden diverse oude ambach- ten gedemonstreerd, zoals kant- i klossen, babbelaars bakken en I touwslaan. Ook zijn er een hoef- i smid en een imker aanwezig. I Voor de kinderen staat er een l springkussen en kan er op een pony gereden worden. De mu- ziekvereniging Luctor et Emer- I go houdt de jaarlijkse bazaar. Verder laat dansgroep Medio- burgum Zeeuwse volksdansen zien. De folkloristische dag be- f gint om 14.00 uur en duurt tot middernacht. Johan van Waes heeft een passie voor het uitbeelden van muziekinstrumenten op zijn aquarellen. foto Charles Strijd door Ali Pankow ZIERIKZEE - Dick Jan Ouwer kerk uit Oegstgeest wil de tijd vastleggen op het schildersdoek en hij doet dat met zand. Hij noemt zichzelf dan ook zand- kunstenaar. Zand is voor hem even beweeglijk en veranderlijk als de mens in zijn aardse be staan. Ook dient de zandloper als symbool van tijd en is het derhalve niet verwonderlijk dat zand en tijd de belangrijkste elementen zijn waarop zijn werk is gebaseerd. De zandkunst van Ouwerkerk is vanaf zondag 5 augustus te zien in galerie Kos in de Verre Nieuwstraatin Zierikzee. Gale riehouders Chris en Els Grinwis kwamen bij toeval in aanraking met de bijzondere schilderijen van deze zandkunstenaar. „Ik heb een geweldige schoonmoe der. Zij woont op Schouwen- Duiveland en ze maakt veel re- IJzeren Gordijn. De potentiële vijand, de Sovjet Unie, bestond niet meer en het Nederlandse leger had personeel over. Gehandicapten in het leger wa ren een gemakkelijk slachtoffer om weg te werken. Staatssecretaris Van Hoof heeft dat met zoveel woorden te gen hem nog bevestigd. Toen hij bij de keuringscommissie kwam, bleek het proces-verbaal van het ongeval te zijn verdwenen. En alleen dat was het be wijs dat z'n handicap door het leger was veroorzaakt waardoor hij voor al lerlei voorzieningen in aanmerking zou komen. Er moet opzet in het spel zijn geweest. Hij weet het zeker. Dat flikken ze wel vaker, dat hoort hij van de leden. Gelukkig had hij kopieën ge maakt en kreeg hij erkenning. Hij stelt: om van de ene kaartenbak in de andere te komen waardoor je als slachtoffer wordt erkend moet je hard knokken. Daar is de BNMO voor. Voor de vierhonderd Zeeuwse leden is er een maatschappelijk werker die over al de weg weet. Van die leden is drie vijfde oud, ouder dan vijftig. Maar deze groep dunt snel uit. De overleden leden omschrijft hij als ou de knarren op weg naar de eeuwige jachtvelden. En dan nog wat anders. Ook commissaris van de koningin Van Gelder heeft een beschermfunctie bij de bond. Maar over de commissaris is hij niet zo te spreken. Nooit laat hij z'n gezicht zien. Toen hij vorig jaar voor het lustrum feest was uitgenodigd, wist de man niet eens wat de BNMO wasBij de ve teranen, die zo veel voor Zeeland heb ben betekend, doet dat pijn. Van Gelder is niet geweest. Geen tijd. Nou, dan hoeft het voor hem ook niet. Roelf Reinders Matje van Hekke ziet zijn voormalige werkgever Defensie als de tegenstander van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 24