Onderzoek pleit Vermeend vrij Onrustbarende toename aantal geslachtsziekten Israël onderzoekt wangedrag leger Vrolijke verkeersremmers Tips over gebruik van illegale software in Zeeuwse bedrijven stromen binnen Tü Zabel wint ook in Boxmeer Rapportage Commissie wijst niet op misbruik ESF-subsidies in 2000 Politie moet laten zien wie baas is v;; K VANDAAG Historische Markt in Veere Thema: ouderwetse Boeldag Vloedgolf spaart Warschau Kwart personeel ABN Amro weg Gevecht om de campinggast Volksfeest in Colombia Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 nummcr 1 M M li rrn 39*. W 4 Perioden met zon Wolkenvelden met geregeld zon. In de middag rond 25 graden. 244e jaargang no. 179 dinsdag 31 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 van onze parlementsredactie BRUSSEL - De Europese Com missie is niet gestuit op groot schalige fraude die vorig jaar zou zijn gepleegd met fondsen voor de werkgelegenheid in Ne derland. Dat blijkt volgens de woordvoerder van Europees Commissaris Diamantopoulou (Sociale Zaken) uit onderzoek van EU-ambtenaren in Neder land, eerder deze maand. Oud-minister Melkert van Soci ale Zaken raakte in opspraak over verkeerd gebruik van gel den uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) in het midden van de jaren negentig. Volgens nieu we berichten zou ook huidig mi nister Vermeend tegen de regels in ESF-gelden hebben mis bruikt, door steun voor projec ten die in 1999 in gang hadden moeten worden gezet pas in 2000 te gebruiken. De woord voerder zegt dat daarvan echter nauwelijks sprake is geweest. Officieel mocht Nederland ESF-steun waar het tussen 1994 en 1999 recht op had ook alleen in die periode aanwenden. Al leen doorlopende projecten konden ook vorig jaar nog op steun uit de vorige periode reke nen. De Europese ambtenaren hebben deze maand 120 banen plannen die vorig jaar nog door liepen, onderzocht. Slechts in zes gevallen zou er een fout zijn gemaakt doordat het ging om projecten die vorig jaar pas echt in werking zijn gezet. Volgens de woordvoerder heeft Nederland inmiddels toegezegd het geld voor de zes bewuste projecten onder te brengen op de ESF-re- kening voor de periode 2000- 2006 of deze uit eigen zak te be talen. Bedragen kon hij niet (Advertentie) noemen. Het onderzoek van de Europese Commissie naar het totale misbruik van ESF-geld in de periode 1994-1999 gaat nog door. Eerder bleek dat Neder land tussen 1994 en 1996 voor zeker 200 miljoen euro (440 mil joen gulden) Europees geld heeft ingezet om de begroting van de Arbeidsvoorziening op te poetsen. Dat gebeurde door veel meer deelnemers aan banencur- ssussen op te voeren dan werke lijk het geval was. Dit is onder meer geconstateerd bij Arbeids voorziening in Goes. De com missie bekijkt nu in hoeverre deze praktijken ook tussen 1997 en 1999 zijn uitgeoefend. Daar door kan de terugbetaling aan Brussel veel hoger uitpakken. De Tweede Kamer bereidt een eigen parlementair onderzoek voor naar het misbruik van Eu ropese subsidies. De Kamer wil direct met dat onderzoek kun nen beginnen, mocht de com missie-Koning geen duidelijk heid geven over de vraag wie verantwoordelijk was voor het jarenlange misbruik. Koning, oud-president van de Rekenka mer, is over twee weken klaar met zijn rapportage. De politieke discussie spitst zich ondertussen toe op de vraag of Melkert EU-geld willens en wetens heeft misbruikt. Mel kert, nu fractieleider van de PvdA en beoogd opvolger van partijleider Wim Kok, kan door de affaire politiek flink bescha digd raken GPD/ANP pagina 2: leedvermaak bij EU Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie i" - Eric Brandts (links) en Jamie van der Walle bij hun creaties. door Ramses Gabrëlse VLISSINGEN - Kunstenaar Eric Brandts heeft de bollen in de Vlissingse wijk Paauwenburg beschilderd. De bol len staan op de stoepen om het verkeer tegen te houden of waar nodig af te rem men. Samen met Jamie van der Welle be schilderde hij 31 bollen. Ze moeten het straatbeeld vrolijker maken. Tijdens het schilderen kreeg Brandts veel reacties uit de buurt. Veel positieve reac ties, maar ook kritiek. Terwijl Brandts praat over het ontwerp van een schilde ring, stopt er een motorrijder. „Jij hebt die bollen beschilderd, hè? Mag ik wat kritiek geven?" De man vindt op een plaats in de wijk de kleuren te druk en niet bij elkaar passen. „Ach ja", zegt Brandts, „dat heb je altijd." Op een van de bollen is zelfs terpentine gegooid om de verf eraf te krijgen. Dat gaat Brandts te ver. „Dat is gewoon een of andere chagrijnige bewoner. Als ze commentaar hebben, moeten ze dat gewoon zeggen en niet met terpentine gaan gooien." Bij de Paauwenburgschool houdt Brandts even stil. Hij wijst op een bol met gele maan tjes en sterren. „Dat is eigenlijk de steen des aanstoots." Positief Vier jaar geleden beschilderde Brandts de school en de bollen op de kruising er voor. „Daar kwamen zoveel positieve reacties op, dat besloten is een aantal an dere bollen in de buurt ook te beschilde ren." Zelf is Brandts ook tevreden met (Advertentie) 11.00 bezichtiging: 12.00 verkoping: tegenover het stadhuis op de Markt Dorpen ten zuiden van War schau zijn minder goed be schermd en in sommige gevallen ondergelopen. In Trzesn, twee honderd kilometer ten zuiden van Warschau, stonden bijna al le huizen onder water. De mees te bewoners zijn geëvacueerd. De regering heeft tot dusver zes tien miljoen gulden beschik baar gesteld voor hulp aan men sen die door de watersnood zijn getroffen. DPA/ANP/AP van onze redactie buitenland WARSCHAU - De vloedgolf in de Wisla heeft gisteravond de Poolse hoofdstad Warschau be reikt en oeverwegen, volkstuin tjes en sportvelden onder water gezet. Om tien uur gisteravond hiel den de inderhaast opgeworpen dijken de watermassa nog tegen en de autoriteiten zeiden te ge loven dat het zo zou blijven. van onze redactie binnenland BILTHOVEN - Het aantal ge slachtsziekten groeit explosief onder Nederlanders. Afgelopen jaar waren er vijftien procent meer besmettingen. Verminder de angst voor aids en hiv leidt tot onveiliger vrijen. De stijging van het aantal sek sueel overdraagbare aandoe ningen (soa) doet zich vooral voor bij mannen Gonorroe - 'druiper' - nam vorig jaar toe met maar liefst 71 procent. De meest voorkomende ge slachtsziekte, chlamydia, boek te een groei van 41 procent. Hoe wel het aantal hiv-testen toenam, bleef het aantal 'posi tieve' uitslagen op 0,8 procent steken. Of later in het aantal hiv-besmettingen nog een toe name volgt, door de langere in cubatietijd, valt nog niet te zeg gen. In totaal werden bijna 13 .500 consulten gebracht. Dit blijkt uit cijfers van het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) in Bilthoven. Het RIVM deed het onderzoek samen met de Stich ting SOA-bestrijding Het insti tuut kreeg inzicht in het aantal consulten bij de 42 gezond heidsdiensten in Nederland. De cijfers zijn gisteren gepresen teerd. Al in 1999 was er een beperkte stijging van het aantal gecon stateerde seksueel overdraag bare aandoeningen. Die stijging heeft zich in 2000 versneld voortgezet. De toename beperkt zich niet tot de risicogroepen zoals homoseksuelen Volgens het RIVM komt soa steeds vaker in alle bevolkingsgroepen voor. Vooral mannen zorgen voor de groeicijfers: soa bij vrouwen steeg met 7 procent, bij mannen met 23 procent. Onderzoekers spreken van on rustbarende ontwikkelingen. RIVM-woordvoerder Ransz: „De cijfers baren zeker zorgen, vooral omdat sprake is van een trendbreuk. Het vermoeden is dat minder veilig wordt ge vreeën." De opkomst van aids en de daar aan gekoppelde veilig vrijen- door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Ruim een maand na de start van de cam pagne door softwarepolitie BSA is het aantal tips over software- gebruik in Zeeland met een kwart toegenomen. Hoewel de softwarepolitie geen exacte cij fers wil geven, gaat het om een stijging van enkele honderden aangiften. Vooral het Zeeuwse midden- en kleinbedrijf ge bruikt op grote schaal illegale software, aldus BSA. Zeeland is de eerste provincie waar de Business Software Al liance (BSA), een samenwer kingsverband van softwarefa- brikanten, intensief controleert op softwarepiraterij. Enkele tientallen Zeeuwse bedrijven zijn afgelopen weken door BSA bezocht naar aanleiding van tips. Volgens BSA-woordvoer- der W. Jong klikken bedrijven die de concurrent een hak willen zetten, maar ook werknemers die hun (ex) baas een loer willen draaien massaal via telefoon en internet bij BSA Die beloont klikspanen met tipgeld; tien procent van de schadevergoe ding die BSA incasseert. Dat kan oplopen tot 20.000 gulden. Vooral het Zeeuwse midden- en kleinbedrijf draait massaal op illegale software, constateert de softwarepolitie. „Bij grote be drijven en multinationals ligt dat percentage beduidend la ger", benadrukt Jong. „Het zijn veelal de midden- en kleinbe drijven die groeien en zoge naamd vergeten licenties te ko pen voor de programma's die op nieuwe computers worden geïn stalleerd. Ondernemers bewe ren wel dat het te maken heeft met onwetendheid, maar daar staan we zeer sceptisch tegen over. Want je moet de laatste maanden wel heel erg weinig de kranten hebben gelezen om dat nog te kunnen roepen." De aangetroffen illegale pro gramma's betreffen niet alleen de bekende officepakketten (onder andere van Microsoft), maar ook fotobewerkingssoft- ware van Adobe. De tipgevers - BSA spreekt liever van infor manten - kunnen via een klik lijn (0800-8998566) piraterij melden. Sinds kort kan het ook via een formulier op internet w w w.sof t warepirateri jnl) De politie heeft aan gezag ingeboet en moet daarom duidelijk laten zien wie de baas is op straat. Dit con cludeert de Raad voor het Openbaar Bestuur, die op verzoek van minister De Vries van Binnenlandse Zaken een advies heeft opgesteld over de taken bij de poli- tif» Door een reorganisatie bij ABN Amro moeten voor het einde van 2004 in totaal 6700 banen verdwijnen. Half september wordt bekend wie van de ruim dertigduizend mede werkers van de bank zullen vertrekken. Gedwongen ontslagen zullen daarbij niet vallen. Hoewel de Recron een fusie met de exploitanten van mini- campings nastreeft, vechten Zeeuwse kampeerboeren en ei genaren van reguliere campings elkaar de tent uit. Ze maken elkaar regelmatig zwart. De Recron vindt dat Cv kampeerboeren te veel gasten wegkapen. Ivan Cordoba (foto) be zorgde gisteren zijn land Colombia de Copa Ameri ca. Met zijn hoofd maakte hij in de finale tegen Mexico de enige en win nende treffer van de avond. Cordoba werd na het eindsignaal het mid delpunt van een volks feest in het door een burgeroorlog [i (jKj geplaagde land. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11 en 13; sport: 15 en 16 foto Lex de Meester het resultaat. „Als je zo bezig mag zijn, maakt het de kunst inzichtelijker. Het is toegepaste kunst die de buurt veel vrolij ker maakt." Langs de Sloeweg staan de bollen waar terpentine over is gegooid. De bollen vormen een geheel van elektro nen. Ze zijn druk beschilderd en bovenop staat in fel gekleurde verf een plus- of minteken. „Blijkbaar lokken deze agres sie uit. Maar ik heb ook al mensen ge sproken die zeiden: waarom hebben wij die bollen niet voor de deur Het blijft een kwestie van smaak." door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het Israëlische le ger heeft een onderzoek beloofd naar ernstige misdragingen door twaalf militairen van een infanterie-eenheid op de Weste lijke Jordaanoever. De militairen hielden een week geleden twee Palestijnse taxi's aan bij het dorp Samoua bij He- bron. Volgens getuigen verniel den ze de auto's, sloegen de inzittenden en dwongen zij hen elkaar te mishandelen. Het incident kwam aan het licht toen Palestijnse slachtoffers hun beklag deden bij de Israëli sche mensenrechtenorganisatie 'B'tselem'. Een getuige: „De sol daten gaven een van ons op dracht de anderen een voor een te slaan Hij weigerde, maar de soldaten dreigden hem ter plek ke dood te schieten. Daarop vroegen de andere mannen hen dan maar te slaan. Met tranen in zijn ogen begon de jonge man ons met zijn vuist op onze ge zichten en hoofden te slaan Er zijn steeds meer berichten over wangedrag en sadisme van Israëlische militairen bij de vele wegversperringen op de Weste lijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook Zo worden er op veel punten op eigen initiatief straf fen uitgedeeld aan Palestijnen die vragen stellen of opmerkin gen maken over het lange wach ten. Een van de straffen is het urenlang opgesloten zitten in de auto, met gesloten ramen en on der de brandende zon. Raketten In Gaza-Stad vuurden Israëli sche gevechtshelikopters giste ren weer raketten af op gebou wen. In Jeruzalem en Tel Aviv ontploften bommen. Op de Westoever raakten twee Israëli sche grenswachten zwaarge wond door Palestijns geweer vuur. GPD/AFP/RTR/EFE campagnes leidden jarenlang tot minder gevallen van ge slachtsziekten. Maar de angst voor aids is kleiner geworden, doordat de ziekte door betere medicijnen in Nederland min der dodelijke slachtoffers eist. Dit bleek ook al uit de evaluatie van Postbus 51-campagnes. Minder jongeren zeggen een condoom te gebruiken als ze voor het eerst met een partner naar bed gaan. Het aantal gevallen van syfilis is het afgelopen jaar niet gestegen. De toename van het aantal gere gistreerde syfilisgevallen bij mannen met zo'n kwart wordt gecompenseerd door een daling van deze vorm van geslachts ziekte bij vrouwen. GPD/ANP (Advertentie) Aan de hand van de tips gaat de softwarepolitie na of een bedrijf inderdaad illegale software ge bruikt. Als uit informatie van softwareproducenten blijkt dat dat het geval is, kan via de presi dent van de rechtbank en een deurwaarder een inval worden gedaan. We hebben het in Zeeland mee gemaakt dat er zelfs nog tijdens de inval wordt geprobeerd ille gale software van de computers te wissen", zegt Jong. „Maar on ze computerexperts merken dat direct." Gemiddeld blijken bij een inval softwarefabrikanten voor een kwart miljoen gulden te zijn be nadeeld. naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats: (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:a S noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee e ma' weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in c per maand met afschrijving van m„n (postlbankrekenrng- automatische incasso c per kwartaal met handtekening 3 automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000002'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1