PZC Archeologen spitten kavels om Nico en Sjors worden betaald bruin Groede trekt minder Kampeerboer en camping vechten om iedere toerist Overvallers mishandelen campingbaas naakttoeristen door blootstrand in België Mogelijk resten uit Ijzertijd of Romeins tijdperk in Sint-Annaland Geschorste leerlinge mag terug naar Zwin College zeeuwse almanak Broek MIDDEN dinsdag 31 juli 2001 door Esme Soesman SINT-ANNALAND - In de grond waarop in de toekomst de nieuwbouwwijk Vroonstede in Sint-Annaland moet verrijzen, zitten mogelijk waardevolle sporen uit de late Ijzertijd of de Romeinse tijd verborgen. Ar cheologisch onderzoek moet hierover uitsluitsel geven. Op grond van de indicatieve kaart archeologische waarde (ikaw) wordt het gebied Vroon stede, dat aan de zuidkant aan Sint-Annaland vastkleeft, als terrein met een 'middelhoge ar cheologische verwachtings- waarde' betiteld. Er wordt een onderscheid gemaakt in vier verwachtingswaarden, uiteen lopend van zeer laag, laag, mid delhoog tot hoog. De kans dat de bodem waar de nieuwe wijk wordt gebouwd, waardevolle sporen verbergt, wordt dus vrij hoog ingeschat. Op grond hiervan heeft provin ciaal archeoloog R. van Die- rendonck de gemeente Tholen geadviseerd nader onderzoek te doen. Het gaat dan om een stu die van resten die mogelijk met ploegen naar boven zijn geko men en dus aan de oppervlakte zichtbaar zijn (een zogenaamde veldkartering) en boringen. In dit laatste geval wordt er per hectare zo'n acht tot tien keer geboord. Voor het merendeel gaat dit om boringen tot ten minste de toplaag van het veen. Zo'n tien procent van de borin gen worden verricht tot onder de veenlaag. Deze serie moet de bodemopbouw inzichtelijk ma ken en zal daarnaast iets prijs geven over het al dan niet intact zijn van de veenlaag. De mogelijkheid bestaat name lijk dat het veen in de Middel eeuwen is afgegraven om te dienen als brandstof, licht Van Dierendonck toe. Ook door zoutwinning in vroegere tijden kan de veenlaag zijn aangetast. De kans dat er dan nog vondsten uit de late Ijzertijd danwel Ro meinse tijd worden gedaan, is klein. Poortvliet Eerder onderzoek - in heel Zee land, onder meer nabij Poort vliet - heeft uitgewezen dat er in de toplaag van veen resten uit die oude tijd bewaard gebleven kunnen zijn. Dat kan gaan om een complete nederzetting of om een enkele boerderij. Als uit het nu uit te voeren onderzoek (aanvullende archeologische inventarisatie) blijkt dat er daadwerkelijk waardevol ver leden in de bodem huist, wordt besloten tot een tweede aanvul lende inventarisatie. Deze houdt in dat het boornet wordt verdicht om de waarde en om vang van het gebied in kaart te brengen. Een derde stap is het graven van een proefgeul van zo'n vijf bij vijftien meter. Voor lopig gaat het om een eerste ver kenning, bedoeld om archeolo gische resten in beeld te brengen. Dat moet voorafgaand aan de vaststelling van het be stemmingsplan gebeuren. Van Dierendonck: ,,Dan kun je die resten betrekken in de totale af weging die je maakt." De gemeente Tholen is van plan Arnicon uit Nieuwerkerk aan de IJssel een aanvullende arche ologische inventarisatie te laten doen. Met deze verkenning is, met inbegrip van eventueel een tweede aanvullend onderzoek, een bedrag van 14.500 gulden exclusief btw gemoeid. De com missie gemeentelijke ontwikke ling bespreekt de opdracht maandag 6 augustus tijdens een bijeenkomst, die om 19.30 uur begint in het gemeentehuis in Sint-Maartensdi j k door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De eigenaar van camping De Nolle aan de Burgemeester van Woelderenlaan in Vlissingen is gistermiddag tijdens een overval in zijn woning mis handeld. Een onbekend aantal gemaskerde daders vluchtte via de achterkant, over de dijk en de boule vard in de richting van het centrum. Of de daders iets hebben buit gemaakt, kon de politie gisteren nog niet zeggen. De man was na sluitingstijd, rond één uur, met zijn vrouw aanwezig in de woning, waar ook de receptie van de camping is gevestigd. De daders sloegen op de vlucht toen iemand op het hulpgeroep van het slacht offer afkwam. De man raakte gewond aan zijn hoofd en is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht, maar kon na behandeling weer naar huis. Hoeveel da ders bij de overval betrokken waren, is nog niet be kend. De politie is nog bezig met het verhoren van ge tuigen. Op de camping wordt vlak na de overval druk gespe culeerd over wat er precies gebeurd was. „Ik heb niets gezien, maar ik zag wel dat opa onder het bloed zat", zegt een meisje. De gasten beweren dat één van de da ders gepakt is en dat de eigenaar geprobeerd zou heb ben het masker van één van de mannen af te trekken. De politie ontkent overigens dat er iemand is gearres teerd. „Ik dacht dat ik op een rustige camping was beland", zegt een man. „Maar het is gelijk al sensatie." Ook hij heeft niets gezien. „Ik merkte pas dat er iets aan de hand was, toen de ambulance aan kwam rijden." De eigenaar (links) keert terug naar zijn camping na behandeling in het ziekenhuis. foto Lex de Meester door Jacques Cats KAMPERLAND - Kampeer- boeren en exploitanten van re guliere campings blijven touw trekken om gasten. Verwijten vliegen over en weer. Toch blijft de vereniging van recreatie-on dernemers Recron ijveren voor een fusie met de Vekabo, de or ganisatie van de kampeerboe- ren. Maar die zien daarvoor te weinig draagvlak. „Het wordt wel heel erg moeilijk om samen te werken", meent voorzitter J. Dees. „De Recron is alleen maar bezig om bij ons stokken in de wielen te steken." Vorige week schetsten de twee Zeeuwse voormannen van beide organisaties een totaal ander beeld van de omvang van het kamperen bij de boer. Recron- voorzitter R. Soer kwam tot een aantal van zeshonderd mini- campings. Volgens Vekabo- voorzitter Dees, bij welke orga nisatie de meeste Zeeuwse kam- peerboeren zijn aangesloten, zijn het er ongeveer driehon derd. Dees heeft met boosheid kennis genomen van de uitlatin gen van Soer. „Die man moet naar zijn eigen toko kijken in plaats van naar ons, waar hij niks van weet. Ik denk dat hi] de zaak alleen maar wil opblazen. Ik ben dat gewend van die jon gens." De Recron-voorzitter wil bij navraag zijn schatting her zien, hij doet er honderd mini- campings vanaf. „Maar het zijn er zeker beduidend meer dan driehonderd De vroegere Veka- bo-voorzitter Lampert heeft al eerder het getal 420 genoemd." Noord-Beveland Een groep Noord-Bevelandse kampeerboeren haalde vorige week bakzeil bij de Raad van State. Er was een procedure aangespannen tegen de ge meente, die eerst toestemming gaf voor 120 dagen per jaar vijf kampeerplaatsen extra op hun terrein, maar onder druk van de Recron de regeling later weer te rugdraaide tot 90 dagen. De Raad van State kwam tot de slotsom dat de regeling van het gemeentebestuur van Noord- Beveland niet onredelijk was. Dees: „Het frappante was er op die zitting niemand was van de gemeente. Maar daar zat wel de Recronconsulent met de Re- cronad vocaten De Vekabovoorzitter is teleur gesteld over de uitspraak. Om dat hij de motivering nog niet onder ogen heeft gekregen, wil hij er nu niet op reageren. Dees stoort zich in hoge mate aan het gemillimeter met de regeling. „Het is ook niet te verkopen aan je klanten dat je vandaag tien kampeermiddelen mag toela ten, morgen vijf en dat je vol gende week weer terug moet naar tien eenheden De Vekabo-voorzitter vindt dat de Recron zich met futiliteiten bezighoudt, door zich er tegen teweer te stellen dat kampeer boeren gedurende dertig dagen vijf kampeermiddelen meer mochten plaatsen. „Als ze daar op doodvallen bij de Recron zal het met die grote campings wel heel slecht gesteld zijn." Recronvoorzitter Soer snapt het verdriet van de kampeerboeren wel. Hij verwijt de gemeente de zaken knullig te hebben aange pakt. Soer stelt dat kampeer boeren lage tarieven kunnen rekenen, omdat hun investerin gen veel lager zijn. Ook worden ze niet net als grote campings geklassificeerd door de ANWB. Dat maakt dat er sprake is van een ongelijke strijd. De organisatie van recreatie ondernemers blijft zich inzetten voor een nauwere samenwer king met Vekabo en te zoeken naar mogelijkheden om elkaar te versterken. Het aantal eenhe den zal voorlopig een belangrijk struikelblok blijven. De Vekabo wil toe naar 25 eenheden gedu rende het hele seizoen. Recron is tegen meer eenheden op mini- campings. Soer: „Dat blijft voor ons een bikkelhard standpunt. Wij moeten ons aan het vastlig gende aantal eenheden houden. Dus een ander moet dat ook. Ge lijke monniken, gelijke kap pen." OOSTBURG - Een geschorste Mavo-leerlinge van het Oost- burgse Zwin College mag na de vakantie weer terug naar haar school. De Middelburgse be stuursrechter heeft de school op de vingers getikt. De directie schorste de zestien jarige leerlinge wegens wange drag. Zij zou een leraar onte recht hebben beschuldigd van mishandeling toen hij haar, naar eigen zeggen, hardhandig uit de klas zette. Het Zwin Col lege gaat mogelijk in hoger be roep tegen de uitspraak. De uitspraak van. de bestuurs rechter wil volgens rector C. Hoek en C. Almekinders, voor zitter van het schoolbestuur, niet zeggen dat het meisje weer wordt toegelaten op school. Zij willen eerst de motivatie van de rechter zien. Die moet nog wor den opgestuurd. Het schoolbe stuur buigt zich in augustus nog eens over de kwestie. Hoek meent dat er te veel is ge beurd om de leerlinge zomaar weer lessen te laten volgen. Naar aanleiding van zoekge raakte, gecorrigeerde proefwer ken, ging zij verhaal halen bij de leraar, die haar vervolgens vroeg de klas te verlaten. Na een tijdje kwam ze terug en riep haar klasgenoten op ook de klas uit te gaan. De leraar zette haar toen de klas uit. Volgens het meisje gebeurde dat hardhandig. Ze deed aan gifte van mishandeling en liet zich behandelen door haar huis arts, die haar een mitella gaf. De schorsing is volgens Hoek in gegeven door het feit dat de leerlinge tegen iedereen die het maar wilde horen zei dat de le raar haar deze verwondingen had toegebracht. Hoek: „Zoiets heet smaad. Ze heeft de leraar willens en we tens aan de schandpaal willen nagelen. Zoiets kan niet. Wij hebben met de schorsing willen aangeven waar wat ons betreft de grenzen liggen. We willen haar niet meer op school hebben en blijven achter de betrokken leerkracht staan." (Advertentie) Wij richten kantoren in »aaJJ HOEKM, Noordzandstnwt 6 Yersckc lel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Jacob Hoekman Kunnen wij hier tanken?" De manier waarop het woord tanken wordt uitgesproken, verraadt dat we te doen hebben met een zuiderbuur. De man haalt bij jachthaven Delta Ma rina in Kortgene de nodige brandstof voor zijn zeilboot. Hij is niet de enige. Het bijvullen van brandstof is de belangrijk ste taak van de twee vakantie werkers Nico Wisse (18) en Sjors Koole (17). „Het is niet altijd even druk, hoor", verzekert Nico. De ge bruinde Kamperlander - wit petje op zijn hoofd - geniet van zijn werk. „Als de sluis open gaat, heb je soms drie boten vlak na elkaar, maar soms komt er in een uur geen enkele boot." Toch zitten de jongens dan met van de zon te genieten „Er is altijd wel wat te doen op het terrein. Gras- maaien, vuilnisbakken leegma ken, lampjes vervangen, dou chemuntjes uit de cabines halen en ga zo maar door", somt Sjors op. Het tweetal werkt deze zo mer voor het eerst in de jachtha ven van Delta Marina, een groot watersportcentrum in Kortge ne. Daar assisteren ze de haven meester in het hoogseizoen met de voorkomende werkzaamhe den. Kapot gaan ze daar niet aan. „Het is best relaxed werk", beaamt Sjors, die uit Kortgene komt. „Het tanken gaat net als bij een auto: je stopt de slang er in en wacht tot 'ie vol is", vult zijn collega aan. Fooien Het mooiste van het werk in de jachthaven zijn misschien wel de fooien die de jongens met ze kere regelmaat ontvangen van hun klanten. „Vorige week had ik nog een Engelse boot. Die man tankte voor drieënvijftig gulden, maar hij gaf een briefje van honderd. De rest mocht ik houden", zegt Sjors. „Maar zet dat maar niet in de krant, an ders wil iedereen hier volgend jaar komen werken." Dat het niet altijd zo gaat, weet Nico: „Anderen tanken voor een paar honderd piek, betalen met een biljet van duizend en willen het wisselgeld tot op de laatste cent terug." Met werktijden van acht tot vijf, vijf dagen in de week, hebben de jongens een gevulde dag. „Maar we moeten soms ook in de week ends werken, dat is minder", zegt Nico. Sjors: „Soms loop je de hele dag van de ene naar de andere kant van de haven, dat is best een eind. Ik heb mijn vrije dagen dan hard nodig om bij te slapen." De twee zijn de enige vakantie- Sjors en Nico (rechts) zorgen bij jachthaven Delta Marina voor het bijtanken. foto Willem Mieras WERK werkers bij de jachthaven, om de zomerdrukte op te vangen. Met de tientallen dobberende jachten aan de aanlegsteigers werken de jongens tussen de miljoenen. Goed verzorgde schepen met glimmende daken en priemende masten rukken aan hun touwen. Op het dek van de Durgerdam - genoemd naar een klem plaatsje bij Amster dam - zit een gezinnetje te ge nieten van zijn vakantie. Pa rookt, achterover geleund, ge noeglijk een pijp, terwijl zijn vrouw koffie drinkt. Zoonlief verdiept zich in een krant. Tussen het tanken door letten de jongens ook met een schuin oog op of er geen gekke dingen ge beuren op de jachten. „Als ik ie mand rond zie neuzen op een jacht dat niet van hem is, licht ik wel even de havenmeester in", zegt Sjors. Overigens is dat nog nooit nodig geweest. De jongens zijn aan hun baan gekomen via een advertentie. Sjors, die na de vakantie naar het examenjaar van het vwo gaat, zag de oproep voor vakan tiekrachten in de krant. Nico plukte zijn baantje van het prik bord op zijn school, de mts. „Vo rig jaar heb ik in een fabriekje gewerkt, dat was keihard wer ken voor weinig geld. Ik heb dan ook niet lang geaarzeld voor dit baantje", zegt Nico. Naast veel Belgen zijn het ook zeer regelmatig Duitsers die de jachthaven aandoen. Kennis van de Duitse taal lijkt dan ook een pré te zijn voor het werk bij Delta Marina. „Dat is inder daad erg makkelijk", erkent Ni co. „Ik kan wel aardig Duits, maar het is niet zo dat je het eerst vloeiend moet spreken voordat je hier kunt werken." Dat beaamt ook Sjors. „Mijn spreekvaardigheid in Duits is niet zo goed, maar ik heb nog nooit gehad dat ze het helemaal niet begrepen. Met handen en voeten kom je een heel eind. In hun blauwe shirts met rood wit logo zijn de jongens makke lijk herkenbaar voor de binnen komende schippers. Een En gelssprekende man komt met zijn jacht langs de steiger varen en kijkt hulpbehoevend naar Nico. Die springt via het dek van een ander schip naar de boot van de man en helpt hem met aanleggen. „De meeste mensen kunnen helemaal niet varen. Regelmatig varen ze kei hard tegen de steiger, dan moet je behoorlijk afduwen", lacht Nico. De man is nauwelijks af gemeerd of er komen alweer bo ten langs om bijgetankt te wor den. Sjors: „Sommige grote boten verbruiken wel vijfen twintig liter per uur." „Vooral speedboten", vult Nico aan. „Die komen tweehonderd liter halen en dat is aan het eind van de dag echt op. Zeker als men sen achter zo'n boot gaan wa- terskieën." Service Er staat weinig wind vandaag. De blauw-wit gestreepte wind zak hangt slapjes. Veel zeilboten komen varend op hun motor de haven binnen. Nico tankt een klein zeiljachtje vol en helpt een vrouw, die even op de steiger was geklommen, weer aan boord. „Dat is allemaal extra service bij het tanken", zegt hij lachend. „Je bent gewoon lek ker bezig, terwijl je nog bruin wordt ook. Niet iedereen moet zonnebrandcrème meenemen naar zijn werk." door Jacques Cats GROEDE - Het naaktstrand tussen Breskens en Groede trekt minder publiek nu de Belgen aan de eigen kust ook officieel de mogelijkheid hebben gekre gen om helemaal uit de kleren te gaan. „Het bezoek is zeker met de helft teruggelopen", consta teert uitbater René Blanken- steijn van strandpaviljoen Palm Beach Cantina. Het eerste naaktstrand aan de Vlaamse kust is dit seizoen op proef open. Het betreft een ge bied tussen Bredene en De Haan. Tijdens topweekends trekt het nieuwe naaktstrand, dat nauwelijks driehonderd meter breed, is enkele duizen den bezoekers. Volgens Blankensteijn is zijn eerder uitgesproken vrees uit gekomen dat Bredene een bedreiging vormt voor het naakttoerisme in Zeeuws- Vlaanderen. Tot voor kort kwam negentig procent van de bezoekers van over de zuid grens. Die belangstelling is nu drastisch teruggelopen. De in komsten aan Belgische valuta vormen voor de exploitant van het strandpaviljoen een be trouwbare graadmeter: „Ik merk dat het Belgisch geld voor zestig procent is verdwenen, De gemeente Oostburg heeft an derhalf strandvak bij Groede aangewezen voor de naaktre- creatie. „We hebben de indruk dat het niet toereikend is", stelt ambtenaar J. Polfliet vast, „want op andere plekken langs de kust groeit het stiekem ook." Eén van die nieuwe plaatsen is een gedeelte bij de radartoren in Nieuwvliet. De daar ontstane situatie wordt gedoogd. Zolang het publiek er geen aanstoot aanneemt en er ook geen onoir- bare zaken plaatsvinden, treedt de politie niet op. Polfliet: „We hebben tot op heden geen enkele klacht." Blankensteijn pleit ervoor om de aanwezige mogelijkheid tot naaktrecreatie wat meer op smuk te geven. Daarmee wordt naar zijn idee niet alleen voor komen dat er her en der naakt- strandjes ontstaan. Het voor de naaktrecreatie aangewezen strandvak wordt er ook aan trekkelijker door. In Bredene zijn nog geen faciliteiten zoals toilet- en horeca voorzieningen. Sociale controle De exploitant van het strandpa viljoen stelt vast dat de politie meer surveilleert. Daarnaast zijn er weinig problemen dank zij de sociale controle. Blanken steijn herinnert aan de man die met een gedeeltelijk door een handdoek verborgen camera opnamen van kinderen maakte. „Die werd bijna gelyncht." Vol gens de paviljoenhouder is er op het naaktstrand een grotere on derlinge band dan tussen bezoe kers van een textielstrand. Om dat je niet overal naar een naaktstrand kunt, is het een vast publiek. Dat schept meer saamhorigheid „Dat is goed te merken aan de zorgvuldige ma nier waarop ze met het strand omgaan. Op een gekleed strand blijft gemakkelijker wat rom mel liggen Vandaag eentje van jaren her. Nog uit de tijd dat de aan schaf van een nieuw kleding stuk een gebeurtenis was waaraan men niet achteloos voorbijging. De Schouwse boer die, gesto ken in een nieuwe broek, het dorpscafé betrad, was klaar voor instemmende reacties. Hij nam plaats op een bar kruk, strekte de benen zijde lings langs de tapkast opdat zijn aankoop goed zichtbaar zou zijn en wachtte af. Er kwam geen respons. De man stond bekend wegens een overmaat aan gröözigeid en de kastelein noch de ande re gasten waren van zins aan dat karaktertrekje voeding te geven. Na de derde neut werd het de boer met de nieuwe broek te machtig. Hij wachtte tot er een mo ment stilte viel en consta teerde op luide toon: „Merae- kels, wa ruukt 'et 'ler nae nieuw bommezien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17