«lir-MiU a llflllilLE ZEEUWSE tlllll Meer geweld bij autodiefstal Vakantie leidt tot verkeerschaos PZ< Tientallen gewonden bij conflict op Tempelberg in Jeruzalem Suriname vreest acties onbekende rebellen 22c 1 16c lxT-^5 Gondeliers steken in zeven uur Kanaal over Voertuigcriminaliteit volgens Interpol inkomstenbron terroristen Overleg Skopje levert niets op Man in Axel ernstig verbrand bij barbecuen Derde Tourzege Armstrong Mkz-virus blijkt hardnekkig Strijd tussen Stratego-spelers Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Blijvend warm Flinke zonnige perioden met zomerse waarden en droog. 244e jaargang no. 178 maandag 30 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 O T O VIDE 1 I1^1 of DIGI wij printen uw foto's O D I CITAAL] internet: www.pzc.nl LONDEN - Twee Vene- tiaanse gondeliers hebben gisteren in zeven uur tijd het 35 kilometer brede Kanaal tussen Frankrijk en Groot-Brittannië over gestoken. Vittorio Orio en Enzo Liszka waren 's ochtends vroeg vertrokken uit de Zuid-Engelse veerboot haven Dover en kwamen gistermiddag aan in Ca lais. „We zijn dolgelukkig dat wij als eersten in een gon del over het Kanaal zijn gekomen. We zongen on derweg luidkeels Vene- tiaanse liederen om de moed er in te houden", vertelde Orio na de over tocht. Een Australiër in een boot begeleidde de twee Italia nen bij hun tocht over de drukst bevaren zeestraat van de wereld. Zodoende hoefden zij geen boot van de Franse of de Britse kustwacht te huren en spaarden zij rond 3500 gulden uit. Beide kust wachten hadden namelijk niet toegestaan dat de gondel onbegeleid over het Kanaal zou gaan. Doel van de trip was geld in te zamelen voor een Itali aanse stichting die zich bekommert om mensen met zeldzame ziektes. Orio was al eerder met zijn Zwitserse echtgenote met een Gondel de Adriati- sche Zee overgestoken en een andere keer van Brus sel naar Amsterdam ge peddeld. DPA Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge 0113-341688 door Ferdi Schrooten LYON - Autodiefstal in landen als Nederland zal steeds meer gepaard gaan met zware, vaak fysieke, criminaliteit. Het gevolg: meer autokapingen en woninginbraken, waarbij vooral eigenaren van nieuwe, dure auto's ge dwongen worden hun wa gen te ontgrendelen. Dat verwacht de wereldwijde politie-organisatie Interpol, die aanwijzingen heeft dat terroris tische groeperingen uit het Mid den-Oosten en Azië hun activi teiten financieren met winst uit voertuigcriminaliteit in Euro pa. Alain Barbier, gespecialiseerd rechercheur voertuigcriminali teit bij Interpol in Lyon, waar schuwt voor al te groot optimis me na recente berichten over de sterke daling van het aantal au todiefstallen in Nederland. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn 9545 auto's gestolen, tien procent minder dan in de zelfde periode vorig jaar. De Stichting Aanpak Voertuig criminaliteit (AVc) wijt de afna me aan de betere beveiliging van auto's in de vorm van stuur- sloten, alarminstallaties en startonderbrekers. Met name nieuwe auto's worden hiermee uitgerust. Maar juist deze 'ex treme' anti-diefstalbeveiliging kan ertoe leiden dat autodieven naar meer geweld grijpen om toch hun slag te kunnen slaan, meent Interpolrechercheur Barbier. De trend is reeds gezet, wijst Barbier op internationale cij fers. „Het absolute aantal ge stolen auto's daalt in vrijwel alle Europese landen. Maar het aan tal nieuwe en dure auto's stijgt, net als de gemiddelde waarde van de gestolen voertuigen." Carjacking Barbier verwacht een toename van gewelddadigheden fenome nen als 'carjacking'. Daarbij wordt de eigenaar meestal met een vuurwapen gegijzeld of zelfs ontvoerd in zijn eigen wa gen en gedwongen om alarm, startonderbreker en sloten te ontgrendelen. In Nederland is het aantal gevallen van carjac king vooralsnog beperkt geble ven tot 'enkele tientallen' per jaar, schat directeur Guus Wes- selink van AVc. Daarbij gaat het met name om zeer geliefde dure auto's van 'de vijf Duitse mer ken': Mercedes, BMW, Audi, Porsche en Volkswagen, met na me de Golf GTI. Barbier verwacht weinig van nieuwe beveiligingssystemen. „Volkswagen werkt aan een an- ti-carjackingssysteem op basis van centrale deurvergrende ling. Dat klinkt mooi, maar één keer schieten en de deur is open." Bovendien kunnen nieu we beveiligingssnufjes aan de auto het risico van home-jac- king niet voorkomen. Daarbij drmgen autodieven, wederom vaak met geweld, een woning binnen om daar autosleutels en codes van alarm en startonder breker te bemachtigen. Activiteiten Er is nog een andere nieuwe ont wikkeling die Interpol extra zorgen baart. Barbier: „We be schikken over indicaties dat terroristische groeperingen uit het Midden-Oosten en Azië ach ter grootschalige vormen van voertuigcriminaliteit zitten en daarmee hun activiteiten finan cieren. Ze gebruiken daarbij veelal mensen van hun eigen volk, die al in Europa zitten." Volgens Barbier, die geen na men wil noemen van terroristi sche groeperingen, gaat het om organisaties van 'islamitisch fundamentalistische signa tuur'. GPD OHRID - De gesprekken tussen de strijdende partijen in Mace donië zijn gisteren overscha duwd door geweld. Albanese rebellen vielen in de buurt van Tetovo tot tweemaal toe Macedonische doelen aan. In de buurt van een kazerne van het regeringsleger zijn waar schijnlijk vier Macedonische soldaten gewond geraakt. Eerder op de dag werd de auto van de Macedonische minister van Binnenlandse Zaken Ga- levski bij Tetovo het doelwit van een aanval van Albanese rebel len. De minister bleef onge deerd. Ondertussen werden in Ohrid in het zuidwesten van Macedonië de gesprekken tussen Macedo nische voormannen en Albane se leiders voortgezet. Voor de tweede achtereenvolgende dag liep het overleg op niets uit. AFP/DPA/ANP AXEL - Een 22-jarige man uit Apeldoorn is zaterdagavond rond half acht in Axel zwaar verbrand. Het slachtoffer nam deel aan een barbecue aan de Schaep- manlaan en wilde de barbecue aansteken. Hij maakte hierbij gebruik van spiritus. Daarbij ontstond een steekvlam, die ernstige brandwonden veroor zaakte aan de armen en romp van de Apeldoorner. Het letsel was zo ernstig, dat de trauma helikopter ter plaatse moest ko men. Voor het landen van de heli was de Zuidsingel tussen de rotonde Rooseveltlaan-Zuidsingel en de kruising Burchtlaan-Zuidsin gel ongeveer drie kwartier afge sloten. De verbrande man is overgevlo gen naar het ziekenhuis van Gent. De toestand van het slachtoffer is inmiddels stabiel. (Advertentie) Op diverse plaatsen in Zeeland, zoals hier bij IJzendijke, veroorzaakte de massale trek naar de stranden gisteren lange files. foto Charles Strijd van onze redactie binnenland DEN HAAG - Autotoeristen in binnen- en buitenland hebben zich dit weekeinde op laten slokken door massale verkeers chaos. Het traditionele begin van de zo mervakanties in delen van Europa leidde overal tol lange files. In Nederland ston den door het mooie weer de wegen naar de kust bomvol. De langste file was te vinden in Duits land, op de weg tussen Hannover en Hamburg Daar vormde zich op zater dagmiddag een file van vijftig kilometer met Duitsers (maar ook Nederlanders) die op weg waren naar hun vakantie adressen in Scandinavië. In en rond de Duitse en Oostenrijkse Al pen stonden op alle snelwegen files. Au tomobilisten stonden daar vaak uren stil in een poging om via tunnels en bergpas sen in Italië en Hongarije te komen. Zoals bij de Tauertunnel in de buurt van Salz burg in Oostenrijk. Daar stond zaterdag middag aan beide kanten een file van dertig kilometer. Auto's die uit noordelij ke richting kwamen, stond na deze ver zoeking nog een onaangename verassing te wachten; twintig kilometer stilstaand en langzaam rijdend verkeer bij de Italiaanse grens. In Frankrijk waren de wegen in de rich ting van Bordeaux en de Middellandse zee stampvol. Op het hoogtepunt telde de Franse politie een totale file van 783 ki lometer. Al deze rijen aan elkaar geplakt had hemelsbreed een file opgeleverd van Perpignan, bij de Middellandse zee aan de grens met Spanje, tot net met de Belgi sche grens. Ongeval Een verkeersongeval nabij het Noord oost-Franse Lenizeul (Haute Marne) heeft zaterdagochtend vier Nederlandse vakantiegangers het leven gekost. Een Spaanse vrachtwagen kantelde en botste op de A31 tussen Nancy en Dijon door nog onbekende oorzaak op een Neder landse personenwagen met caravan. In de auto zat een echtpaar met drie doch- Lance Armstrong luistert met de hand op het hart naar het Ameri kaanse volkslied. foto Eric Gaillard/RTR van onze sportredactie PARIJS - De twintigste en laat ste etappe van de 88e Ronde van Frankrijk is gisteren op de Champs Elysees gew onnen door de Slowaak Jan Svorada uit de Lampre-ploeg. Hij versloeg in de massasprint de Duitser Erik Zabel en de Australiër Stuart O'Grady. Lance Armstrong won zijn der de Tour de France op rij. De Amerikaan van US Postal fi nishte in Parijs met in het alge meen klassement 6 minuten en 44 seconden voorsprong op de Duitser Jan Ullrich (Telekom) en 9 minuten en 5 seconden op de Spanjaard Joseba Beloki (Once). Het podium van 2001 is gelijk aan dat van vorig jaar. Mi chael Boogerd was de beste Ne derlander op de tiende plaats in de eindrangschikking. ANP van onze redactie buitenland TEL AVIV - Twintig Palestijnen en vijftien Israëlische politie agenten zijn gisteren gewond geraakt bij een confrontatie op de Tempelberg in Jeruzalem, voor moslims de Haram a-Sha- rif. De Israëlische politie arres teerde 28 Palestijnen. De problemen ontstonden toen Palestijnse jongeren stenen be gonnen te gooien naar een grote menigte biddende joden op het lager gelegen plein voor de Klaagmuur. Het was gisteren 'Tisha be Av', de negende dag van de maand Av, waarop tradi tioneel de verwoesting van de joodse tempel wordt herdacht. Palestijnse organisaties hadden moslims opgeroepen massaal naar de Haram a-Sharif te ko men in verband met een demon stratieve bijeenkomst van de Getrouwen van Tempelberg, een nationalistische groep Isra ëliërs. De Getrouwen proberen ieder jaar op Tisha be Av de hoeksteen te leggen van een nieuwe tempel, die zou moeten worden gebouwd op de plaats waar zich nu het moskeeëncom- plex bevindt. Net als vorige jaren hadden ze ook dit jaar geen toestemming gekregen hun protestactie op de Tempelberg te houden In plaats daarvan mochten ze zich verza melen op een parkeerterrein in de buurt. De demonstratie, met als middelpunt een vrachtauto met een groot stuk marmer, ver liep gisterochtend in alle rust. De Palestijnen hadden Israël (Advertentie) Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie zie pagina 13,14 en 15 De vrees onder de Britten dat het mond- en klauw- zeervirus de zomer over leeft wordt met de dag groter. Nog dagelijks worden nieuwe besmet tingen ontdekt bij schapen en r* runderen. Steven Meyer uit Leuven is opnieuw Zeeuws kampioen Stratego. In Middelburg wist hij dit weekeinde zijn titel te prolongeren. TWintig spe lers probeerden in hotel Arneville de vlag van hun tegenstander te overmees teren, of de vij and vast te zetten "y op het speelbord. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20. ters. De ouders en twee meisjes van vijf tien en zeventien jaar waren op slag dood. Het jongste meisje, elf jaar oud, raakte zwaargewond. Ze is met een heli kopter overgebracht naar een ziekenhuis in Nancy. Volgens de hulpverlenings diensten verkeert zij niet in levensge vaar. Uit welke plaats de slachtoffers af komstig zijn, is niet bekendgemaakt. In Nederland ontstonden gisteren op de wegen naar de kust lange files, 's Mid dags stuurde de politie het verkeer rich ting Wijk aan Zee, Bergen aan Zee en Zandvoort zelfs terug, er kon geen auto meer bij, In Scheveningen was geen vrije parkeerplaats meer te krijgen, wat veel irritatie opwekte. GPD/ANP door Armand Snijders PARAMARIBO - Volgens de Su rinaamse president Venetiaan dreigen onbekende guerrilla groepen met een gewapende strijd in zijn land. Hij zegt dat er via een website plannen zijn ge lanceerd om in samenwerking met Colombiaanse rebellenbe wegingen 'de onderdrukking en het gebrek aan democratie' in Suriname te lijf te gaan. Zijn uitlatingen zorgen voor grote onrust onder de bevol- tóng. Leden van het voormalige Jung le Commando in Suriname, die in de tweede helft van de jaren tachtig het militaire regime van Dési Bouterse met wapens-te lijf gingen, zorgden vorige week al voor spanning. De vroegere Jungle Commandoleden zijn ontevreden over de uitvoering van het vredesakkoord dat in 1992 met de regering werd ge sloten. Vele ex-rebellen hebben tot op de dag van vandaag geen werk kunnen vinden. Zij eisen van de regering-Venetiaan dat de afspraken uit het vredesak koord eindelijk worden nageko men. Enkele tientallen mannen in ca mouflagepakken trokken een week geleden door de straten van Moengo, de thuisbasis van het Jungle Commando, en be zetten korte tijd het bestuurs- kantoor. Venetiaan kon escalatie van de acties op het laatste moment voorkomen door de ontevreden Jungle Commandoleden uit te nodigen voor een gesprek en hun grieven aan te horen. Maar nu dreigt er van een ande re, onbekende kant een escala tie. Venetiaan waarschuwde voor acties van rebellen, die op steun zouden kunnen rekenen van de Colombiaanse FARC-be- weging. In diplomatieke kringen wordt vermoed dat Venetiaan zich stoort aan de felle reacties op de discussiepagina van www.wa- terkant.net, waarin ongezouten kritiek wordt geleverd op het beleid van zijn regering. GPD (Advertentie) gewaarschuwd dat het door gaan van de hoeksteen-beto ging hetzelfde effect zou kunnen hebben als het demon stratieve bezoek van Ariel Sha ron aan de Tempelberg, tien maanden geleden. Dat bezoek luidde het begin in van de Aksa- ïntifada. Destijds opende de Is raëlische politie bijna ogenblik kelijk het vuur op Palestijnse stenengooiers, met zes doden als gevolg. Gisteren liet de politie leiding blijken niet van plan te zijn die fout te herhalen. De agenten die de berg bestorm den, waren dit keer uitgerust met schilden en wapenstokken. Ze gebruikten verder alleen traangas en luchtdrukgranaten, waardoor het aantal gewonden beperkt bleef. De van het plein voor de Klaagmuur verdreven joden konden al snel weer te rugkeren en de rest van de dag bleef het betrekkelijk rustig in de stad. De confrontatie in Jeruzalem lokte op verschillende plaatsen op de Westoever protesten van Palestijnen uit. Bij Ramallah raakten drie Palestijnen en twee Israëlische soldaten gewond bij een vuurgevecht. Ook in Hebron raakte een Israëlische soldaat gewond. GPD/AP naam a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon. 3 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in 3 per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- 3 automatische incasso nummer' M I I I 11 i~m 39.45/6 17.90). 3 per kwartaal met handtekening: 3 automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1