Verzet tegen gsm-masten op toren I PZC Wilhelm Discoboot mijdt ook Terneuzen na veto gemeente Vlissingen ^HARDSTRAAI Bewoners betrekken Hoven van Axel :1- Meekijken en proeven op 22ste Ambachtelijk Weekend H. J[obse bv DUBBEL GLAS Voor een zorgzame begeleiding K0 14 Straling veroorzaakt volgens Sluissenaar kanker Raadsleden verrast door onveiligheid van ziekenhuis Walcheren Uw zorg in onze fianden voor gefteel Walcfleren. Van den Dongen Uitvaartverzorging Goes "DeVoorzorg-Sinke Voor een persoonhijh afscheid ge heef naar eigen wens zaterdag 28 juli 2001 door Pascalle Cappetti SLUIS - Negen gsm-masten op één kerktoren is veel te veel. Sluissenaar J. Haneveer maakt zich erg ongerust over het voor nemen van de gemeente Sluis- Aardenburg om telecoinbedrijf Ben toestemming te geven drie masten op de rooms-katholieke kerk in Sluis te plaatsen, naast de zes reeds aanwezige anten nes. Volgens hem zijn er al mini maal zeven kankergevallen in de buurt geconstateerd. Hane- veers' vrouw is enkele maanden geleden aan kanker overleden. Al meer dan een jaar voert hij om die reden actie tegen de plaatsing van gsm-masten op de kerktoren aan de Kerkstraat. De schadelijke gevolgen voor de gezondheid zijn volgens hem overduidelijk. Niet voor niks zijn er zoveel gevallen van kan ker in zijn omgeving. Of het we tenschappelijk nu wel of niet is aangetoond, maakt hem niet zo veel uit ,,Als er maar enige twij fel bestaat, zou de gemeente Sluis-Aardenburg de aanvraag met moeten goedkeuren", oor deelt hij. „Ze wilden me geen honderd procent garantie geven door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De discoboot van Radio 538, TMF en Club Nokia komt niet naar Zeeland. De initiatiefnemers wilden met de varende danstempel Vlissin gen en Terneuzen aandoen, maar door de weigering van het Vlissingse gemeentebestuur ziet de organisatie af van een Zeeuwse tussenstop. Volgens woordvoerder Marijn Roest hebben de bestuurders echter niet de moeite genomen om het plan echt goed te bekijken, maai bij erkent dat de vergunning re latief laat is aangevraagd. De discoboot is éen tot feest- ruimte verbouwde duwboot van drie etages met een capaciteit voor zo'n duizend feestgangers. De organisatoren maken met het partyschip deze zomer een toer door Nederland. Daarbij stond ook Zeeland op het pro gramma, maar nu Vlissingen is afgehaakt, gaat ook het evene ment in Terneuzen niet door. Al leen een trip naar Zeeuws- Vlaanderen is voor de organisa tie niet rendabel te maken. Bo vendien zou een retour naar Terneuzen alleen te veel tijd vergen. Hij zegt dat het schip een ideale voorziening is voor een goede feestavond. De duw boot beschikt over drie verdie pingen met ieder een eigen ka rakter: het benedendek als dansruimte, op het middelste dek gaat het er iets rustiger aan toe, terwijl het bovendek als loungeruimte is ingericht. De discoboot is bovendien uitste kend geïsoleerd tegen mogelijke geluidsoverlast. Roest consta teert dat vooral onbekendheid debet is aan het afzeggen door Vlissingen. De organisatie be schikt over een professionele crew, inclusief een eigen orde dienst. Vlissingen kon naar ei gen zeggen echter te weinig po litie vrijmaken. „Koudwater vrees", aldus Roest. „Er worden vaak verkeerde conclusies ge trokken. Rotterdam heeft dat bijvoorbeeld veel beter aange pakt. Die zijn vooraf met politie en brandweer komen kijken wat ze konden vernachten, die heb ben de discoboot gekeurd en met wijzigingen zijn we er sa men uit gekomen." De organisa tie wil in 2002 wel naar Zeeland komen. Roest: „Het is de bedoe ling dat we iedere regio in Ne derland aandoen, van noord tot zuid. Dat lukt nu niet en dat is buitengewoon jammer." dat die dingen veilig zijn. Dat zegt toch genoeg. Ik snap best dat die masten nodig zijn, maar zet ze dan buiten de bebouwde kom neer. Niet in een woon- en winkelgebied!" De opmerking dat het kerkbestuur het geld van de telefoonmaatschappijen on getwijfeld hard ka gebruiken, pareert hij ..Dat werd me ook verteld door iemand van het kerkbestuur, maar daar heb ik toch niks mee te maken? Het gaat om de gezondheid van de mensen." Een handtekeningen actie leverde tot nu toe vijftien reacties op. „Niet zoveel", er kent hij, „maar de mensen zijn hier een beetje terughoudend." De Sluissenaar, zelf woonach tig in de Grote Maagdenstraat, voelt zich in zijn bezwaren ge sterkt door de bevindingen van de Antwerpse 'stralingsdeskun dige' K. Kunnen, die onlangs een lezing hield m Nieuw-Na- men. De Belg concludeert dat de ziekte kanker onder zendmas ten veertig procent vaker voor komt dan normaal. Ook wordt er vaker over slapeloosheid en oorsuizingen geklaagd. Hane veer heeft in zijn bezwaar tegen de vergunningafgifte deze con clusies aangevoerd. Zelf twijfelt hij openlijk aan de rapporten van het onderzoeksinstituut TNO, dat volgens hem voor geld best een goed verhaal voor de providers wil houden. In een hoorzitting, aanstaande don derdag, kan Haneveer de com missie bezwaar- en beroep schriften zijn argumenten voor leggen. Hij hoopt dat meer men sen de gelegenheid aangrijpen om om 150 0 uur in het gemeen tekantoor in Aardenburg hun grieven te uiten tegen de gsm- masten. Wethouder G, van Dae- le was vrijdag niet bereikbaar voor een reactie. Nieuwbouwwijk De Hoven is bijna klaar. De huizen in de Beatrixstraat worden al betrokken door de bewoners. foto Charles Strijd door René Hoonhorst AXEL - Het ambitieuze, milieuvriendelijke nieuwbouwproject De Hoven van Axel na dert zijn voltooiing. De grootste helft van de 46 te bouwen koopwoningen staat inmid dels overeind. Verschillende bewoners zijn druk bezig met de inrichting van hun nieu we huizen in onder meer de Pironstraat, de Beatrixstraat en de Irenestraat. De nieuwbouwhuizen komen in de plaats van vroegere huurwoningen van de Regio nale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwver eniging in Axel. Na de sloop van zo'n 220 verouderde huurhuizen besloot de corpora tie ruim honderd nieuwe huurwoningen te rug te zetten, om daarnaast 46 koopwonin gen door een aannemer te kunnen bouwen. De eerste 24 koopwoningen zijn intussen gereed en verkocht. Ook voor de tweede fase van 22 woningen is intussen al redelijk wat belangstelling. Het precieze aantal kopers is niet bekend, omdat het kantoor van pro jectontwikkelaar Proverko, dat de verkoop verzorgt, tot na de bouwvak is gesloten. Maar na de bouwvak wordt begonnen met de bouw van de laatste koopwoningen, weet een woordvoerder van de RZVW. De cox-poratie hoopt ook nog dit jaar te be ginnen met de sloop van 28 duplexwonin- kjes aan de Bijlokestraat. Op de plek van die verouderde huisjes moeten elf koopwonin gen verrijzen: acht twee-onder-één-kap- pers en di-ie vrijstaande woningen. Als de bouw van die elf woningen eind 2002, begin 2003 klaar is, behoort de betonwijk-west (zoals de Oi'anjebuurt in de volksmond heette) definitief tot het verleden. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Gemeente raadsleden zijn verrast over de gebrekkige brandveilig heid in het ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen. Loco burgemeester C. de Keijzer zegt ook niet op de hoogte te zijn geweest. Zowel De Keij zer als de raadsleden vinden dat er spoedig maatregelen genomen moeten worden om de brandveiligheid te verbe teren. Volgens de brandweer zijn er in het ziekenhuis niet genoeg vluchtwegen, is de brand meldingsinstallatie verou derd en is in het ziekenhuis 's nachts geen bedrijfshulpver lening aanwezig. De brand weer zegt dat de onveilige si tuatie al twee jaar geleden is geconstateerd. Het zieken huis is herhaaldelijk aange schreven en geadviseerd om de situatie aan te passen. De gebruiksvergunning, die bepaalt hoeveel mensen in een pand aanwezxg mogen zijn en die aangeeft of de bouwtechnische en brand- veilighexdsvoorzieningen in orde zijn, dateert volgens de brandweer uit 1977. In mei heeft de brandweer aan het Vlissingse college gerappor teerd over de vooxtgang van de controles van horecapan- den op bi-and veiligheid. In die brief kwam ook kort de situatie in het ziekenhuis aan de orde. De Keizer neemt waar voor burgemeester A. van Dok van Weele, die met vakantie is. Van Dok-van Weele is ver antwoordelijk voor openba re orde en veiligheid. „Het is niet apart aan mij gemeld", zegt De Keijzer. „Ik weet niet hoever dat terug gaat en hoe het overleg loopt. Ik kan nu niet aangeven welke stappen het college gaat onderne men." De Keijzer ei'kent dat de gemeente haar verant woordelijkheid moet nemen als het gaat om brandveilig heid. „Het minimale wat zal moeten gebeuren, is dat er contact wordt opgenomen met de directie van het zie kenhuis, zodat er maatrege len genomen kunnen wor den." De situatie in het ziekenhuis is volgens raadsleden niet aan de orde geweest in de commissie algemeen be stuurlijke aangelegenheden, waar over veiligheid wordt gesproken. „We hebben het in het algemeen over openba re gebouwen gehad", zegt J. Huizinga-Kivit (WD). Ook J. de Coninck (CDA) geeft aan dat er alleen in algemene termen is gespi'oken. A. Soplantila (GroenLinks) vindt dat raadsleden zichzelf beter op de hoogte moeten houden. „Maar voor een klei ne fi'actie is niet alles te over zien." Plan Huizinga-Kivit meent dat het ziekenhuisbestuur zijn vei'antwooi'delijkheid moet nemen. „Als je gewaar schuwd bent, moet je het zo snel mogelijk in orde ma ken." R. den Broeder (PvdA) noemt het 'betreurenswaar dig' dat het ziekenhuis niet eerder maatregelen heeft ge nomen. „Er had tenminste een plan gemaakt moeten worden." De Coninck vindt dat iedei'een de gelegenheid moet krijgen om zaken recht te zetten. „Na Volendam is ïedei'een wakker geschud. Nu is een goede gelegenheid om het op te lossen. Ms je het nu niet doet, ben je verkeerd bezig." Soplantila vindt het 'teleui-stellend' dat de direc tie van het ziekenhuis niet op de hoogte was van de situa tie. C. de Roos (SP) zegt zich als raadslid pei'soonlijk vex-ant- woordelijk te voelen. „Als lid van de gemeenteraad ben je verplicht dingen te signale- ren." Hij vindt wel dat de i*aad geïnformeerd had moe ten worden. Soplantila vindt dat er te makkelijk vanuit wordt gegaan dat alles in or- de is. „Er is te weinig aan dacht voor veiligheid. Geva- ren woi'den niet serieus geno men. Zeggen dat de kans klein is dat er iets gebeurt, is te gemakkelijk." Tim? Elly Vermunt stelt haar beeldenboerderij in Koewacht open tijdens het Ambachtelijk Weekend. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer HULST - Wie zich geen voor stelling kan maken van het houden van bosmieren, snuif schieten, schepen-in-een-fles maken, tuinbeelden beschil deren, dreamcatchers maken en het vervaardigen van am bachtelijke advocaat, kan heel wat opsteken op het 22ste Ambachtelijk Weekend dat op zaterdag 18 en zondag 19 au gustus wordt gehouden in het Land van Waas en Zeeuws- Vlaanderen. In de grensstreek laten ongeveer vierhonderd ambachtslieden iedereen die dat wil meekijken naar en proeven van hun hobby. Wederom zijn tien routes uit gezet, waarvan er twee (de Polderklompenroute en de Vlasroute) over Oost- Zeeuws-Vlaams grondgebied voeren. De routes kunnen per fiets, auto of bus worden afge legd. Nieuw dit jaar is dat er ook een parcours voor motor- rijders is uitgestippeld. Som mige ambachtslieden doen al jaren mee aan het Ambachte lijk Weekend, maar er komen ook elk jaar weer nieuwe be zienswaardigheden bij. De routes met klinkende na men als het Klaaskenspad, Aardbeienroute, Rapenroute, SuikeiToute en Trappersi'oute voeren de deelnemers langs de mooiste plekjes van de streek. Onderweg wordt vele malen halt gehouden om een kijkje te nemen in musea, bierbrouwe rijen, goudsmederijen, bak kerijen, molens en over de schouders van ambachtslie den. De uitgezette routes variëren in lengte van drieënhalve ki lometer (een wandelroute in de stadskern van Sint- Niklaas) tot maximaal vijftig kilometer (de twee Oost- Zeeuws-Vlaamse routes). Vanzelfsprekend is er volop de gelegenheid ook verschillen de dingen te proeven. Van huisgemaakte hoestbonbons en ambachtelijk gebrouwen bier tot honing en hoeveijs. Alle routes van het Ambach telijk Weekend staan beschre ven op een speciaal vervaar digde kaart. In een bijbeho rend lijvige folder staan alle adi-essen van de ambachtslie den en wat men verder langs de routes kan vernachten. De kaax*t en de folder zijn te ver krijgen bij de deelnemende gemeenten, waai'onder Axel en Hulst. Het pakket kost zes gulden vijftig. Uitvaartonderneming Uitvaartverzorgers: Middelburg: L.P. Jobse 0118 - 633093 Vlissingen: O.M. Donker 0118 - 478711 Maria van Bourgondiëstraat 1, 4386 CV Vlissingen Tel. 0118 - 462205 Tel. 0118 - 633093 Fax 0118 - 460802 Internet: www.hjobse-uitvaart.nl Rouwcentra beschikbaar in: MiddelburgBuiienhovelaan 1 Vlissingen, Industrieweg 20 Tevens beschikken wij over een nazorg-consulente. -♦10 jaar fabrieksgarantie -* Concurrerende prijs -» Interessante subsidie op HR++ Vraag vrijblijvend informatie op bij: Bedrijvenstraat 1 - 4543 NZ - Zaamslag Tel. 0115 - 431692 0115 - 431571 ^56-20(fj 65 jaar VOF MARKUSSE-BAKKER KOFFIEKAMERS CREMATORIUM MIDDELBURG informatie; Roozenburglaan I39 4337 JD Middelburg tel. 0118-629018 mobiel 06-533976! I exploitatie door: Ria en Leo Markusse www.vofmarkusse-bakker.nl info@vofmarkusse-bakker.nl Uitvaartverzorging Janneke den Besten dag nacht bereikbaar tel: 0II8 623359 g Begrafenis- en Crematieverzorging OVERTOOM-GROEN S. M. OVERTOOM Badhuisstraat 37 - 4381 LN Vlissingen Telefoon 0118 - 413417 - 412772 Rouwcentrum. Van Dishoeckstraat 620 CENTRAAL TELEFOON NUMMER 0113 311 444 HOOFDKANTOOR: Geldeloozepad 20 4463 A| Goes tel 0113 227525 lax 0113 312978 ROUWCENTRA: Geldeloozepad 20 Goes Kitskinderscheweg 1 Kapelle FACILITAIR BEDRIJF: Langeweg 1 s-Gravenpolder DE - Voor een volledige en waardige verzorging van uitvaarten op Zuid- en Noord-Beveland - Óveral te ontbieden - Dag en nacht bereikbaar - Alle voorzieningen om thuis op te baren - Vraag vrijblijvend ons gratis informatie pakket aan Met aandacht voor uw persoonlijke wensen AFENISVERZORGING BEVELANDEN mmmmmm J.C. Hoekman m Steeds meer mensen kiezen voor een parketvloer. Niet zo verwonderlijk, parket staat bekend, mooi. tijdloos. .m duurzaam en ondcrhouds- *0* vriendelijk te zijn. Om zeker te zijn van jarenlang woonplezier is aankoop van parket een zaak van vertrouwen. Van den Dongen parket heeft hierin een uitstekende reputatie weten op te bouwen. Met een team van vakmensen staan ze tc.boek als een ambachtelijk bedrijf, niet de goedkoopste en niet de duurste, wel de vakbekwaamste Heeft u dus uw hart verpand aan een parketvloer loop dan binnen bij Parketvloeren Langeviele75 Middelburg tel. 0118-637136 www.vandendongenparket.nl Voor een goed begeleid afscheid Wij regelen de uitvaart naar ieders persoonlijke wens Thuisopbaring met gebruik van koeling mogelijk Gratis advies en informatie over alle mogelijkheden en verzekeringen Lid van de 'Ned. Kwaliteitsraad GwE Uitvaartverzorging Zuidvlietstraat 37, Goes Telefoon 0113 -216363 Voor melding overlijden dag en nacht bereikbaar Eigen rouwkamers in Colijnsplaat en Wissen kerke UITVAARTVERZORGING verzorging van alle formaliteiten vrijblijvend inschrijving van wilsbeschikkingen depositostortingen/verzekeringen nazorg Uitvaartcentra beschikbaar in Vlissingen en Middelburg. Kantoor en uitvaartcentrum Industrieweg 20 tel. 0118 - 41 27 60 dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren Gediplomeerde uitvaartleiders. Middelburg: H G. van Zalen en P.J. Mcerveld Koudekerke: P van Tiel en Anke van Tiel-Watiel (uiivaartleidsicr)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 56