Lastercampagne tergt school i 11 Zedenpreken tegen naakte zonnebaders f i T fv fc Leerlinge eist via rechter terugkeer naar Zwin College Pocketboekjes voor een duppie Rector Zwin College stuurt waarschuwende brief naar ouders F/ Supermarkt moet vlees weggooien na sabotage Kerkuil is op de weg terug zeeuwse almanak Virus PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 28 juli 2001 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Op het Zwin Col lege in Oostburg is opschudding ontstaan over een e-mailcam- pagne die een van de scholieren heeft opgezet om twee docenten te beschadigen. De docenten worden daarin beschuldigd van mishandeling en seksuele inti midatie. Rector C. Hoek van de scholengemeenschap noemt de aantijgingen 'regelrechte smaad'. Hij neemt de zaak hoog op en heeft de dader van school ge stuurd. De betrokken docenten hebben inmiddels aangifte ge daan. Ouders van de leerlingen krijgen na de zomervakantie een brief over de gevaren die kleven aan dergelijke ïnternet- praktijken. De laatste twee weken voor de zomervakantie verliepen voor het Zwin College allesbehalve rustig. Verschillende keren kwam het tot vervelende inci denten. Eerst de lastercampag ne via internet, toen was er een leerlinge die een docent be schuldigde van mishandeling, en daarna nog eens twee brug klassers die niet te handhaven bleken. Het viertal is uiteinde lijk van school verwijderd, nog eens twee scholieren moesten enkele dagen tot een week lan ger naar school, omdat ze de sleutelbos van een leraar had den gestolen. Rector Hoek zit behoorlijk met de kwesties in zijn maag. De be schuldiging van seksuele inti midatie steekt elk jaar wel een keer de kop op. „Wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon." Kwalijker is het dat het telkens om dezelfde docent gaat en dat de dader zich dit keer van het in ternet bediende, vindt hij. „De kwestie is opgelost, maar het kwaad is geschied. De schade die iemand wordt berokkend, is niet meer terug te draaien. Want hoewel het verhaal nergens op gebaseerd is, redeneren veel mensen, ook ouders: waar rook is, is vuur. Zelfs op de basisscho len gaat het verhaal inmiddels rond. Het is om gek van te wor den." De rector wil de ouders na de zo mer een brief sturen waarin hij hen opmerkzaam maakt op de kwalijke praktijken waarvan sommige leerlingen zich bedie nen en de gevaren van internet. „Het is een misdrijf, waarop een gevangenisstraf van drie jaar staat.Hij vraagt de ouders ver der een oogje in het zeil te hou den en hun kinderen uit te leg gen dat het gevaarlijk is om zich met deze zakén bezig te houden, zelfs als er alleen maar een e- mailtje wordt doorgestuurd. De computers op school zijn inmid dels beveiligd, zodat er geen e- mailverkeer naar buiten toe mogelijk is. Hoek spreekt van een 'tendens' die voortvloeit uit de 'onder- handelingscultuur' waarin veel kinderen tegenwoordig op groeien. „De kinderen denken dat zij in de klas dezelfde onder handelingsmethoden als thuis kunnen hanteren. Zij weten waar Abraham de mosterd haalt. Als iets ze niet zint, halen ze de politie erbij." Hoek noemt het voorbeeld van twee leerlin gen die in een vechtpartij ver wikkeld raakten en dooreen do cent uit elkaar werden gehaald. „De politie wordt er bij gehaald, omdat de één een blauwe arm en de ander een klap zou hebben gehad. Mishandeling, wordt dan geroepen. Over de vecht partij zelf wordt niet meer ge sproken. We zien steeds vaker dat er een formele kwestie van wordt gemaakt." Convenant De Zeeuws-Vlaamse scholenge meenschappen hebben daarom besloten samen met de politie een convenant op te stellen, waarin zij afspraken maken om elkaar sneller te hulp te schie ten. „Daarmee willen we elkaar op de hoogte houden bij proble men. We hopen door tijdig bij te sturen, dat de politie minder werk heeft als deze kinderen straks volwassen zijn." Van de leerlingenraad was vrij dag niemand bereikbaar. De po litie verwees naar het Openbaar Ministerie, dat geen reactie wil geven omdat het om minderjari gen gaat. GROEDE - De jaarmarkt annex rommel markt in Groede trok dit jaar weer vele duizenden bezoekers. Het plein rond de kerk en de omliggende kleine straatjes vormen een goede locatie. De aanbieders van oude rommel vormden gisteren de meerderheid. Iedereen langs het parcours trachtte een graantje mee te pikken. Droogmolens werden omgeto verd tot etalage voor tweedehands kle ding. Maar men kon ook terecht voor een zadel, een kerstboom (volledig opgetuigd) en veel soorten antiek. Pocketboekjes die om zeven uur 's och tends nog grif verkocht werden voor één gulden, waren rond de middag al te koop voor een kwartje, terwijl omstreeks drie uur de prijs nog eens werd aangepast en er op veel plaatsen een bord met 10 cent ver scheen. Uitpakken en verkopen is één ding, alles weer meenemen een tweede. Veel spullen bleven staan, tuinstoelen die de hele dag in gebruik waren, werden rond vier uur gratis aangeboden aan voorbijgangers. Velen vonden het te warm om alles weer in te pakken. Ongeacht de hitte bleven de bezoekers toestromen. Jaap Minderhoud, de smid in het museumstraatje, stak bij al die be langstelling zijn vuur nog een beetje op foto Charles Strijd door Jacques Cats Er is geen groter zonde dan de kleren uitgevonden', dichtte een zekere Pierre Kemps ooit. Daarover lopen in Zeeland de meningen sterk uiteen als in de jaren zeventig de discussie op gang komt hoe orde en gezag moeten reageren op drastische veranderingen in de heersende badmode. Vakantievierders aan de kust vinden er een zee, die zich open en bloot voor hen uitstrekt. Dat brengt ze op de gedachte om daar naadloos op aan te sluiten door hemd en broek tijdelijk op te bergen. Je hebt bloot en je hebt bloot. Naturisten en nudisten die er net zo goed een gewoonte van maken om zich waar mogelijk van hun bedekkingen te ontdoen, wensen niet op één hoop te worden geveegd met de naaktrecreanten aan de waterkant. Een bij Oosterbaan en Le Cointre in Goes uitgegeven boekje spreekt in die tijd van 'een humanitaire stroming die streeft naar integratie van de natuur en de natuurlijkheid in het menselijk leven'. Samensteller Bert Evenhuis: „Tegenover het eng uitgelegde bijbelse argument dat het eerste mensenpaar zich voor elkaar ging schamen, staat altijd de stelling dat God de mens naar zijn beeld schiep en wat valt er dan nog voor dat lichaam te schamen." De statenkring Walcheren van de SGP denkt daar anders over Voorzitter A. van de Toorn vraagt de besturen van de kustgemeenten in een brief dringend om naaktrecreatie te weren: „Wij zien allerwege dat in snel tempo wordt afgerekend met waarden van de christelijke beschaving die eeuwenlang aanwezig waren." Zedenmeester In de gemeenteraden gaat het er fel toe. „Desnoods zetten we de politie te paard in om het kwaad te bestrijden", roept burgemeester J. Niemantsverdriet van Westerschouwen strijdlustig. In Oostburg werpt het raadslid A. Verhage zich op als 'spreker namens de geklede medemens' „De overheid moet zich als zedenmeester opstellen. Als dat niet gebeurt, verwildert het volk." De Domburgse wethouder A. Wisse (christelijke groepering) verkondigt: „Als we Domburg kapot willen hebben, moeten we topless- en naaktrecreatie vooral toelaten." PvdA- raadslid Th. Jacobs geeft tegengas: „Op dit gebied moet je 1 t In 1984 is het eerste Zeeuwse naaktstrand een feit. ieder individu vrij laten. Alleen de mannen in hun donkere pakken nemen er aanstoot aan. IJlings worden lokale verordeningen aangescherpt om de politie te kunnen laten optreden. Er komen formuleringen uit de bus als 'het is verboden zich in het openbaar te bevinden zonder gekleed te zijn in een aan de eisen der zedelijkheid voldoend bad- of zwemkostuum'. Officier van justitie Daverschot neemt vanaf het Middelburgse parket hoofdschuddend kennis van het tumult. „Als ik de gemeenteraadsverslagen lees, krijg ik de indruk dat naakt op het strand liggen het belangrijkste is wat er op het gebied van het strafrecht in de zomer in Zeeland te beleven is. Maar er gebeurt veel meer." Gemeentebestuurders als die van Veere trekken er een fors bedrag voor uit om bij alle duinovergangen opvallende borden te plaatsen waarop het verbod op naaktrecreatie duidelijk te lezen is. Voorzitter J. van de Velde van de organisatie van recreatieondernemers Recron vindt het geen verstandig besluit: „Naaktrecreatie is al zover ingeburgerd dat het niet TOEN meer is tegen te houden." Dat inburgeren kan mede te maken hebben met het verblijf van zoveel Duitsers langs de Zeeuwse oevers. De Frei Körper Kultur (FKK) kent in het buurland een grote aanhang. Dat versoepeling van de regels ook aan de wens van die doelgroep tegemoet komt, valt in slechte aarde. Felle tegenstanders maken vergelijkingen met de situatie in '40-'45: 'Toen legden hun landgenoten ons ook hun wil op'. Zelfs het meer verdekte bloot recreëren vindt geen genade. Tot aan de Raad van State worden particuliere plannen voor oprichting van een naturistencamping bij Oostkapelle dwars gezeten. Voorts wordt met klem aangedrongen op het terugdraaien van een Vlissings raadsbesluit. Daarmee heeft de naturistenvereniging Zeelandia ruim baan gekregen op de voormalige vuilnisbelt. Het lijkt een uitgekiende plaats te zijn voor het geval de blootrecreanten bij kil weer even behoefte mochten hebben aan enig kledingstuk. Een metertje graven en ze stuiten wellicht op een afgedankte trui In het begin van de jaren tachtig gooit een particulier uit Emmeloord er een dure advertentie tegenaan om de Zeeuwse bevolking te waarschuwen voor 'het kwaad van de naaktloperij'. Het is ook de tijd dat een strijdbare groep voorstanders van zich laat horen Er wordt geopereerd onder de weinig verhullende naam Actiefront Blote Kont. De eigenaar van een forellenfarm in Breskens denkt een einde te kunnen maken aan het gekrakeel. Hij komt met een plan voor een pendeldienst naar het in de Westerschelde gelegen foto Peter Nicolai natuurgebied van de Hoge Platen. „Daar neemt niemand er aanstoot aan." Gaandeweg wint de gedachte terrein dat het beter is strandvakken aan te wijzen waar je gelegaliseerd uit de kleren kunt. In politieke discussies komt zelfs ruimte voor een humorvolle benadering van het onderwerp. Zo spreekt een Zeeuwse policus in de Statenzaal ruimhartig: „Wij zijn voor naaktrecreatie, desnoods in klederdracht." Voyeurs In 1984 is het eerste Zeeuwse naaktstrand een feit. Het ligt ten westen van Breskens. Er volgen er snel meer. „Het is een leuk publiek", meldt later Frits Caljouw, uitbater van het paviljoen De Vrijbuiter op het naaktstrand bij Vrouwenpolder. „Ik lach wat af.Het is wel ineens een stuk drukker met wandelaars. Op de Zeeuws-Vlaamse locatie wordt enige last ondervonden van voyeurs die er vanuit België graag een flinke autorit voor over hebben. Ze zoeken opwinding in plaats van haaientanden. Een landgenoot schaamt zich ervoor: „Zielige zotten zijn het." door Nadia Berkelder OOSTBURG - Ze wil gewoon weer naar school, maar dat mag niet. Het Zwin College in Oost burg heeft in juli een 16-jarige leerlinge uit Oostburg van de mavo geschorst wegens wange drag. In augustus beslist het schoolbestuur of de schorsing definitief wordt. De advocaat van het meisje eiste gisteren voor de bestuursrechter dat de schorsing ongedaan wordt ge maakt. De commotie ontstond na het maken van een proefwerk. Een deel van de gecorrigeerde proef werken was kwijtgeraakt. Het meisje eiste volgens rector C. Hoek samen met een klasge note een verklaring. De docent vroeg haar vervolgens de klas te verlaten. Na een tijdje kwam ze terug en moedigde de andere leerlingen aan met haar mee te gaan. De docent heeft haar ver volgens de klas uitgezet. Volgens het meisje gebeurde dat hardhandig, een lezing die de school bestrijdt. De leerlinge deed aangifte van mishandeling en ging naar de huisarts. Die gaf haar een mitella. De school neemt het de leerlinge het meest kwalijk dat ze demonstratief met de mitella rondliep en ie dereen vertelde dat de docent verantwoordelijk was voor haar verwondingen. Seksuele intimidatie De rector denkt dat het meisje niet zo hardhandig is aangepakt als ze zegt. „Of het geleid heeft tot de door de huisarts gecon stateerde kwetsuren, waag ik te betwijfelen", zei hij gisteren op de zitting. Hij zei wel dat er op de school de laatste tijd zo'n slechte sfeer heerste dat hard ingrijpen noodzakelijk was. Er zijn do centen beschuldigd van seksue le intimidatie en van mishande ling en er zijn dingen gestolen. „In die setting moesten we een duidelijk signaal afgeven. Dat heeft een rol gespeeld in het na deel van deze leerlinge." Het meisje vroeg volgens de school door het dragen van de mitella om aandacht. „En dat wilden we niet." De advocaat van het meisje, K. Flos, vond dat de leerlinge niet de dupe mag worden van de om standigheden. „Als de sfeer op school heeft meegeteld bij dit besluit, is het een soap. Het is een ongelukkige samenloop van omstandigheden." Als de leer linge naar een andere school moet, is ze geld kwijt aan reis kosten. Leraren hebben gestemd over de schorsing van het meisje. In augustus buigt het schoolbe stuur zich over die beslissing. Omdat dat na het begin van het schooljaar is, verzocht Flos de rechter nu een oordeel te ge ven. De rechter doet maandag uit spraak. TERNEUZEN - Op het dak van de Albert Heijn- vestiging in winkelcen trum Zuidpolder aan de Bellamystraat in Terneu- zen hebben onbekenden in de nacht van donderdag op vrijdag vier koelmoto- ren uitgeschakeld. Deze drijven de koelingen aan van het winkelgedeel te waar vlees, groente en kaas staan opgesteld. In verband met bederf moes ten ruim 250 artikelen, voor het overgrote deel vlees en vleeswaren, wor den weggegooid. De voor lopige schade bedraagt ruim zevenhonderd gul den. HULST - Het aantal kerkuilen in Zeeland neemt langzaam maar gestaag toe. In 1998 wer den er nog 65 succesvolle broed- gevallen waargenomen, in 2000 waren dat 74 eerste broedsels en vijf tweede broedsels. Gemid deld kwamen er per nest twee ënhalf jong ter wereld. Zeeland loopt daarmee aardig in de pas met de landelijk ontwikkeling. Vorig jaar werd het aantal van tweeduizend broedparen over schreden. Het betekent dat de vogel weer terug is van (bijna) weggeweest. Twintig jaar geleden waren er nog maar zo'n 140 broedparen in heel Nederland overgeble ven. De kerkuilen hadden last ^van landbouwgif, het verdwij nen van broedgelegenheden (onder meer in kerktorens en boerenschuren) en het wegval len van fourageergebieden. Door een campagne van Vogel bescherming Nederland is de neerwaartse spiraal omgebo gen. Er is door regionale werkgroe pen veel gedaan aan het verbe teren van de broedmogelijkhe- den, in het bijzonder door het uitzetten van nestkasten. Het aantal nestkasten in de provin cie breidt nog steeds uit, mede dankzij de activiteiten van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. De hoeveelheden be strijdingsmiddelen namen af en er waren enkele gunstige (veld) muizenjaren. M. Buise uit Hulst, coördinator van de Kerkuilenwerkgroep Zeeland, meldt dat er al vroeg in het voorjaar signalen waren dat 2000 een goed jaar zou worden voor de Zeeuwse kerkuilen. Vrijwel alle bekende paren ble ken de (kwakkel)winter goed te zijn doorgekomen. In de loop van het jaar werden- op vele nieuwe plaatsen broedsels ge vonden. Toch was het niet allemaal koek en ei, zegt Buise. De zeer natte mei- en julimaanden waren van zeer grote, negatieve invloed op de broedresultaten. Hij signaleert dat er tussen de verschillende regio's aanzienlij ke verschillen bestaan in het aantal jongen dat werd uitge broed. Grofweg nam dat van noord naar zuid af. Over een re den daarvoor tast de Kerkuilen werkgroep deels in het duister. Buise: „De neerslagverdeling kan een rol hebben gespeeld, waardoor de uilen plaatselijk gedwongen werden minder het vrije veld m te trekken en de mo gelijkheid bestaat dat er lokaal te weinig veldmuizen waren." Advertentie Toen een onzer collega's deze week thuis z'n computer op startte, merkte hij al snel dat daar een virus had huisge houden. Het kreng had fragmenten van persoonlijk getinte tekstbestanden, variërend van de meterstanden gas en elektrisch tot briefwisselin gen met zijn dierbaren, elek tronisch verzonden aan tal loze bekende en - vooral - onbekende personen. Z'n he le hebben en houden lag als het ware op straat. De reacties waren niet van de lucht: nog nooit heeft de man zoveel e-mailtjes op één dag ontvangen. De aanmoediging 'STERF!' behoorde nog tot de vriende lijkste van de opschriften die hij aantrof. Ene Dennis verwoordde z'n gram over de ongewenste post zó Vuile smerige bil- lenbonkerje probeert me te hacken hè - maar dat zal je niet lukken ...ik pak jou nog wel vriend. Onthutst spoedde onze colle ga zich naar een computer winkel om een softwarepro gramma aan te schaffen dat genadeloos afrekent met computervirussen. Het was een rib uit z'n lijf, maar het wérkt. Nu is 'ie nog op zoek naar een programmaatje dat automa tisch billenbonkers en ander gajes van de elektronische snelweg verwijdert. Handelsmerk van The Dow Chemical Company Deze week is in dc nacht van woensdag op donderdag één van onze krakers wegens technische problemen uit bedrijf gegaan. Donderdagochtend kon den we weer beginnen niet de opstart. Ten gevolge daarvan heb ben we vrijwel de gehele donderdag moeten fakke len Ook nu weer hebben wij getracht om bij het opstarten de overlast voor omwonenden tot een minimum te beperken. Desondanks is hel goed mogelijk dat u hinder heeft ondervonden van het lakkeien. Wij betreuren dit ten zeerste. Graag bieden wij u hierbij onze excuses aan. Dow Benelux N.V. Telefoon-0115 - 671234 www.dowbenclux.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53