Banken tegen gratis pinnen PZC Berging van Koersk kan veilig Duitsland en Frankrijk willen landbouwbeleid op schop nemen Nieuw verzoek ISS-toerisme Rusland heeft bezwaren tegen klimaatverdrag Verdachte bekent moord op Bandietenkoningin Federatie pleit bij ministers van Financiën voor uitstel maatregel Vlucht voor wassende water de China President Bolivia treedt af Jongen krijgt 28 jaar cel Vijfhonderd skeletten in huis India Noord-Iers vredesplan gereed Hongaren Vojvodina eisen gesprek Justitie in Antwerpen onderzoekt fraude met verblijfsvergunningen Poetsbrigade China slaat op de vlucht BERLIJN-Duitsland en Frank rijk zijn het eens overeen andere invulling van het landbouwbe leid van de Europese Unie. Zij willen af van het systeem van toekenning van subsidies die gerelateerd zijn aan het aantal dieren op een boerderij. Zo'n systeem bevoordeelt de grote landbouwbedrijven, stel de een woordvoerster van het Duitse ministerie van Land bouw gisteren. Beide landen lichten him stand punt toe in een document, dat de Duitse krant Süddeutsche Zeit- ung in handen heeft gekregen. De Duitse (Groene) minister Künast en haar Franse ambtge noot Glavany hebben 23 juli de laatste hand aan het stuk gelegd na afloop van een bijeenkomst van de EU-ministers van Land bouw in Brussel. Künast en Glavany hopen de biologische landbouw te bevor deren. Zij menen dat er lessen moeten getrokken uit de crisis als gevolg van de gekkekoeien- ziekte en dat een nieuwe aanpak 'niet meer kan wachten'. Zij pleiten daarom voor een aan passing en vereenvoudiging van de criteria voor de toekenning van subsidies. Ook willen zij af van de regel dat een EU-lidstaat zelf kan bepalen hoeveel van de subsidies naar de traditionele landbouw gaat en hoeveel naar de biologische. Elk land moet verplicht worden een bepaald deel van het geld aan de biologi sche landbouw te besteden. De ministers willen ook dat in de EU-landen meer eiwitrijke planten worden geteeld. Zij wil len Europa minder afhankelijk maken van genetisch gemodifi ceerde soja uit de Verenigde Staten en Latijns-Amerika. De beide landen zullen hun ideeën niet op korte termijn kunnen doorzetten. De hoofd lijnen van de EU-begroting lig gen tot en met 2006 vast. AFP CAPE CANAVERAL - De Nasa en andere partners in het in ternationaal ruimtestation ISS onderzoeken een Russisch ver zoek om een tweede ruimte toerist naar het ISS te mogen sturen. Naar het voorbeeld van de Ame rikaanse zakenman Dennis Tito wil Moskou in april de Zuid- Afrikaanse internettycoon Mark Shuttleworth (27) naar het prille complex sturen. Belga door Gert-Jan Broere PEKING - De geparkeerde auto's bij het Chaoyangpark in Peking zien er de laatste dagen smeriger uit dan nor maal. De wasbeurt, die bij een parkeerplek voor de veelal westers.' restaurants hoorde, ontbreekt. De pocts- sters zijn namelijk gevlogen. Misschien is gevlucht een be tere omschrijving. Drie straatkinderen, meisjes van veertien, elf en tien jaar uit de provincie Anhui, na men maanden achtereen on gevraagd de auto's onder handen. Het water haalden ze uit het meer van het park, de lorren plukten ze uit het afval. Toch slaagden ze erin de auto's er beter uit te laten zien dan voor de behande- ling. De wasbeurt moest met de re gelmaat van de klok gratis worden gegeven. Lang niet alle eigenaren van de auto's waren bereid om voor de on gevraagde dienst te betalen. De goedgebekte jongste van het stel liet dan meestal in een paar niet mis te verstane krachttermen weten wat ze van de chauffeur vond. Desondanks haalde het trio dagelijks voldoende op om van te leven. Volgens perso neel van één van de restau rants vingen ze soms hon derd yuan per dag (ongeveer 33 gulden) en dat is in China nog steeds een fortuin. Maar het ongewassen drietal schaadde ook het aanzien van de buurt, zo meenden de restaurateurs, die de politie inschakelden om de auto- wassertjes schrik aan te ja gen. En dat is gelukt. De opgetrommelde troepen slaagden er niet in de jonge doorCorde Horde BRUSSEL - De Europese ban ken hebben bezwaren tegen een verordening die internationaal pinnen en ander bankverkeer goedkoper of zelfs gratis maakt. Ze lobbyen bij de ministers van Financien voor uitstel. De Europese Federatie van Banken (EFB) dreigt met de rechter, als de verordening toch volgens plan wordt uitgevoerd. Europees Commissaris Bolke- vrijbuiters te pakken te krij gen, maar de nageschreeuw- de laatste waarschuwing miste zijn uitwerking niet. De poetsbrigade heeft de wijk genomen. Straatkinderen in China zijn een product van de economi sche hervormingen. Voor 1978 was het een vrijwel on bekend fenomeen, maar de steden in het oosten van het land krijgen er de laatste jaren steeds meer mee te ma ken. Toch gaat het in verge lijking met veel andere ont wikkelingslanden om een relatief klein aantal. In bijna alle gevallen zijn het kinde ren van het platteland, die door hun ouders de straat op zijn gestuurd zodat ze zelf een mond minder hebben te voeden. Over het lot van de kinderen is weinig bekend, omdat er in China over het onderwerp wordt gezwegen. Sommigen bedelen hun eten bij elkaar, anderen komen in de crimi naliteit of in de bouw terecht of doen klusjes, zoals de poetssters. Een enkeling wordt 'te werk' gesteld. In een van de weinige gevallen dat de Chinese me dia over straatkinderen be richtten betrof het twee meisjes, die door hun 'adop tiemoeder' op pad werden gestuurd om te bedelen. Als ze niet genoeg ophaalden, dan werden ze geslagen. Van het geld dat zo werd binnen gebracht leefde de vrouw zelf zeer riant. In haar eigen dorp in de provincie Jiangsu bleek de 'slavendrijfster' een luxe villa te bezitten. Haar eigen dochter werd van het ge bietste geld naar een dure school gestuurd. De vrouw wacht nu een lange gevange nisstraf. GPD stein wil verbieden dat banken voor nationale en Europese bankdiensten verschillende ta rieven hanteren. Zijn voorstel geldt alleen voor de eurolanden. In Nederland zijn de meeste diensten gratis; Bolkesteins maatregel heeft tot gevolg dat voor Nederlandse klanten ook de internationale diensten gra tis worden, zoals pinnen in het buitenland. Volgens de bankenfederatie gaat Bolkesteins voorstel in te gen het Verdrag van Maastricht, door Alexander Bakker BRUSSEL - De berging van de gezonken Russische onderzee boot Koersk op of omstreeks 15 september, wordt een grote show. De operatie, uitvoerd door de Nederlandse bedrij ven Mammoet en Smit Interna tionale, moet de wereld tonen dat internationale samenwer king rampenhet hoofd kan bieden. De internationale Koersk- stichting, vorig najaar opge richt om kennis en vooral geld te vergaren om een dreigende kernramp op de bodem van de Barentszzee te voorkomen, zal er alles aan doen om de berging van de Koersk wereldwijd voor het voetlicht te brengen. ,,Als signaal naar de wereld", zegt één van de twee voorzitters van de stichting, de Nederlandse oud-minister van Defensie W vanEekelen. Nu de Russische overheid zich garant heeft gesteld voor de be taling van 65 miljoen dollar, ruim honderdzestig miljoen gulden, aan de bergers, is één van de bestaansredenen van de stichting komen te vervallen. Van Eekelen, en zijn medevoor zitter de Russische oud-minis ter A. Bessmertnykh, hebben zich nu een meer ideëel doel ge steld: zij hopen dat alle interna tionale samenwerking bij de Koersk-bei^ing navolging krijgt. Open De verrassend open opstelling van de Russische autoriteiten bij de voorbereidingen voor de bergingsoperatie illustreert, volgens Van Eekelen, het nieu we denken. Komende week zal een naaste adviseur van presi dent Poetin een besluit nemen over de inrichting van een groot perscentrum, van waaruit in september de internationale media in de noordelijke haven stad Moermansk de bergings dat vrijhandel propageert. „Dit is een prijsregulering en dus il legaal", zei een woordvoerder gisteren. Procedure Hij overweegt naar het Euro pees Hof van Justitie in Luxem burg te stappen, als het voorstel ongeschonden door de Europese ministerraad komt Mogelijk kan de federatie met zelf zo'n procedure aanspannen en moet zij een lidstaat zo ver zien te krijgen om de klus te klaren. operatie kunnen volgen. De Koersk-stichting heeft gisteren vast een voorproef je gegevenIn Brussel is een eigen onderzoek gepresenteei'd naar de staat waarin de kernreactoren van de Koersk zich bevinden en naar mogelijke risico's tijdens de ber ging- Ook de Nederlandse onderzee bootontwerper en nucleair-ex- pert C. Prins is tot de conclusie gekomen dat de berging van de De EFB is druk bezig met lobby en bij de ministers van Financi en die het eindoordeel moeten vellen. Bekend is dat meerdere ministers tegen zijn Daarom werkt de Europese Commissie aan een tegenzet: volgens bron nen in Brussel wil de Commissie het voorstel voorleggen aan de ministers van Consumentenza ken. Die zijn in meerderheid voorstander van Bolkesteins Toorstel, in tegenstelling tot bun collega's van Financien. Dit zou de zaak zeker een stuk Koersk veilig kan gebeuren. De twee kernreactoren vormen vol gens hem geen probleem en kunner., ook als er wat gebeurt tijdens het ophijsen van het wrak, tegen een stootje. Nucleaire experts die door de bergers in de arm zijn genomen, hebben tot dusver geen onover- komenlijke problemen gevon den. De twee kernreactoren in compartiment 6 van de Koersk zijn direct na de ramp, op twee makkelijker maken", aldus een Brusselse informant. Bolkestein heeft een krap tijd schema opgesteld. Het eerste deel van zijn maatregelen, het gelijkschakelen van de kosten voor de geldautomaten, moet al 1 januari ingaan. Dat is alleen mogelijk als de ministerraad het meteen eens kan worden met het Europees Parlement. De ban ken lobbyen bij hun lidstaten voor vertraging, zodat de maat regel niet begin volgend jaar kan ingaan. ANP weken na precies een jaar gele den, stilgelegd. Recente onder zoekingen hebben aangetoond dat er in de directe omgeving van het wrak geen verhoogde radio-actieve straling is en, voor zover bekend, hebben de twee explosies aan boord van de Koersk de reactorruimte niet aangetast. Aan boord bevinden zich nog wel 22 kruisraketten met con ventionele koppen. GPD doorTwan van Lierop BRUSSEL - Justitie in Antwer pen is een grootschalig onder zoek begonnen naar fraude met de aanvraag van verblijfsver gunningen. In totaal lopen acht verschillen de onderzoeken naar illegalen die een officiële vergunning wil len krijgen. Verder heeft de Bel gische overheid justitie in ver schillende steden gevraagd een onderzoek in te stellen naar vijf honderd gevallen van mogelijke fraude bij het verkrijgen van een vaste verblijfsvergunning. De drie grote Vlaamse partijen (liberalen, christen-democra ten en socialisten) overwegen inmiddels een parlementair on derzoek in te stellen naar de zo geheten eenmalige regularisa- tie De regering-Verhofstadt scherpte vorig jaar de eisen voor een verblijfsvergunning voor buitenlanders aan. In ruil daar voor konden illegalen die vier jaar of langer in België verble ven eenmalig hun verblijf laten 'regulariseren' voor onbeperkte termijn. De fraude zou daarbij zijn opge treden, onder meer doordat huisbazen, advocaten en artsen valse verklaringen aflegden BONN - Rusland heeft bezwa ren tegen het maandag in Bonn bereikte akkoord over de uit werking van het Kyoto Protocol over de beperking van de uit stoot van broeikasgassen. De Russen vinden dat met vol doende rekening is gehouden met hun nationale belangen. Zij willen dat hun bosbouwin- dustrie meer meetelt als maat regel ter bescherming van het klimaat, zei de Duitse hoofdon derhandelaar bij het overleg op ambtelijk niveau gisteren. Of Rusland nu wel of niet het protocol van 1997 gaat ratifice ren, is niet duidelijk. Als Rus land niet meedoet, kan het pro tocol van 1997 met van kracht worden, omdat er dan niet vol doende ondertekenaars zijn. De Duitse hoofdonderhandelaar denkt echter dat op de volgende klimaatconferentie, in het na jaar in Marokko, een oplossing kan worden gevonden. DPA over het feit dat bepaalde perso nen vier jaar in Belgie zouden hebben verbleven. In totaal vroegen 32.000 illegalen een vaste verblijfsvergunning aan. Het Belgisch ministerie van Binnenlandse Zaken had vorige maand eigenlijk al uitsluitsel moeten geven over hun kansen. Een groot deel van de aanvragen is echter nog niet verwerkt. Tot de verdachten in het Ant werpse onderzoek behoren een arts en een advocaat van Bel gisch-Marokkaanse origine. De ene is lid van een islamitische adviesraad van de Belgische re gering. De andere is bestuurslid van het Belgisch Centrum voor Gelijkheid van Kansen en Ra cismebestrijding. Hij gaf vanuit die functie ook cursussen over integratie De man is inmiddels ontzet uit zijn bijbaan als do cent. ANP (Advertentie) Attentie! Gezocht voor onze exclusieve kunstveiling schilderijen van de volgende kunstenaars R. Kimpe •G.J Dellgaauw C Springer 0. J. Koets Koekkoek Spohler •J Toorop •LApoi •H Schouten L Heijmans H. Bieling W de Zwart Gótn Israels •W Verschuur APhiel •G H. Breitner •A.v d Venne P Mondnaan C Raaphorst •A. Coorte Schutz H M-Horrix •A.V d Neer 0. Eerelman B de Hoog C Dusart F Amtzemus H. F. C. ten Kate •F Bol Artz Klinkenberg •W.v d Velde H Houben •Ch Leickert A Storck H W Mesdag Y Wenning J. 1 w Ruisdael A.Pieck J. Bosboom GFIinck •F.y Kregten A Schelfhout N. Berghem H Ronner Knip B Wegers •A Ostade W B Tholen P G. Vertin L. Backhuysen •C Willink H Helmantel J J v Goyen en alle overige na men zijn welkom Wij komen graag vrijblijvend bij u lang om één en ander te laxeren! Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74, Middelburg Voor info: tel. 0118-650680, of www.zceuwsveilinghuis.nl Werknemers van Mammoet in De Meern waren gisteren bezig met het vervaardigen van kabelspoelen voor de lichting van de Koersk. Er moeten 26 van deze spoelen gemonteerd worden op het bergingspon ton Giant 4 van Smit International. Hieraan komen kabels om de Koersk op te hijsen. foto ANP zaterdag 28 juli 2001 van onze redactie buitenland NEW DELHI - Een gisteren in India gearresteerde man heeft bekend de beruchte en geliefde voormalige Bandietenkonin gin Phoolan Devi te hebben vermoord. Dat meldt het Indiase persbu reau PTI. Devi werd woensdag bij haar huis in New Delhi doodgeschoten. „Ik ben trots op wat ik heb gedaan", citeert PTI de gearresteerde Sher Singh Rana, alias Pankaj Singh. Het bericht van een commerciële Indiase tv-zender dat ook een tweede verdachte is opgepakt, is gisteren niet door de politie bevestigd. In het bericht van PTI zegt Singh zelf te hebben geschoten vanuit een auto. Zijn kompaan, neef Ra- vinder Kumar, zou nog op de vlucht zijn. De moord zou zijn gepleegd om wraak te nemen voor de moord op 22 Hindoes in 1981, die door Phoolan Devi zou zijn georganiseerd. Devi was al bij haar leven een legen de en zij was een van de be kendste vrouwen van het land. Zij stamde uit een lagere kaste en wist het na een avontuurlijk leven als bandiete tot parle mentslid te schoppen. ANP BUDZOW - Twee meisjes lopen bij hun evacuatie over een verwoeste brug over de rivier Jachowka in het dorp je Budzow in het zuiden van Polen. In dat deel van het land is gisteren met man en macht gewerkt aan het op hogen van dijken en evacueren van mensen. Zeker elf mensen zijn deze week omgekomen door overstromin gen die het gevolg zijn van zware regenval. Meer dan 10.000 mensen zijn gisteren geëvacueerd, zei een LA PAZ - President Hugo Banzer van Bolivia treedt op 6 au gustus af. Dat heeft de regering in La Paz bevestigd. Banzer lijdt aan maag- en leverkanker en wordt in een ziekenhuis in de Verenigde Staten behandeld. Jorge Quirago, die het presi dentschap nu waarneem*, zal Banzer opvolgen. Banzer werd in 1997 tot president gekozen Hij vervulde die functie ook van 1971 tot 1978. EFE/RTR WEST PALM BEACH - Een rechter in Florida heeft de veer tienjarige Nathaniel Brazill gisteren voor moord op een leraar tot 28 jaar gevangenisstraf veroordeeld Nadat hij zijn straf heeft uitgezeten, moet hij voor bedreiging van een andere le raar nog vijf jaar uitzitten. Brazill schoot 26 mei vorig jaar leraar Barry Grunow dood. Hij was van school gestuurd, omdat hij een met water gevulde ballon naar een klasgenoot had gegooid. Grunow ging daarop naar huis, pakte een geweer van zijn grootvader en schoot op school de leraar dood, toen die niet toestond dat de jongen met zijn klasgenoten een gesprek aan knoopte. AFP/DPA/RTR CALCUTTA - De politie in de Indiase metropool Calcutta heeft vijfhonderd skeletten en schedels ontdekt tijdens een huiszoeking. Die werd verricht nadat omwonenden hadden geklaagd over stank. Justitie vermoedt dat in het huis tantris- tische rituelen werden uitgevoerd. Het tantrisme is de verzamelnaam voor enkele invloedrijke Indiase godsdienstige en wijsgerige richtingen. De naam is ontleend aan de tantra's, ritueel-mystieke geschriften in het Sankskriet die in de zevende en achtste eeuw zijn ontstaan. In juni vond de politie in de Indiase stad Siligun 86 menselijke schedels bij een busstation. RTR/ANP LONDEN - Premier Blair van Groot-Brittannië en premier Ahern van Ierland hebben gisteren verklaard dat ze een plan om het vredesakkoord voor Noord-Ierland te redden hebben afgerond. De voorstellen worden in de loop van volgende week voorge legd aan de rooms-katholieke en protestantse partijen in de Britse provincie. Blair zei dat er niet meer over de voorstellen kan worden on derhandeld. Volgens de Britse premier zijn de voorstellen 'eerlijk en redelijk' en .vormen ze de beste weg om uit de de huidige crisis te komen. De recente Noord-Ierse crisis ontstond toen de protestant Da vid Trimble op 1 juli ontslag nam als premier, omdat de Ierse Republikeinse Leger nog steeds niet was begonnen met het in leveren van de wapens. RTR/AP BOEDAPEST - Etnische Hongaren in de Joegoslavische pro vincie Vojvodina eisen hun in 1989 door ex-president Slobo dan Milosevic afgenomen autonomie terug. Als de Joegosla vische regering niet binnen een week instemt met gesprekken daarover, dan willen de Hongaren bemiddeling van de inter nationale gemeenschap. In de Joegoslavisch-Hongaarse grensprovincie Vojvodina maken driehonderdduizend Hongaren ruim tien procent van de bevolking uit. Van 1974 tot 1989 was de provincie auto noom en werd het Hongaars erkend als officiële taal. In 1989 maakte de toenmalige Joegoslavische president Milosevic een einde aah de autonomie van Vojvodina. AP woordvoerder van de brandweer. Nog steeds lopen ge bieden gevaar, de rivier de Vistula in Polaniec, 230 kilo meter ten zuiden van Warschau, bedreigt een elektrici teitscentrale. foto Janek Skarzynski/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5