Kerkwacht laat toerist fluisteren Boeren voorzien matig oogstjaar Muziekfestival Pee-Rock weet altijd te verrassen Kunstbeurs in Knokke biedt aantal topstukken Efteling-park wordt het visitekaartje van Roompot Recreatie Glas-in-loodraam kerk vernield Vlissingen koopt fotocollectie met autochtone en Japanse vissers kunst cultuur Het cement van de samenleving wor den ze genoemd, de meer dan drie mil joen Nederlandse vrijwilligers. Het kaartenhuis van de maatschappij staat bij de gratie van de vrijwilliger in de zorg, de sport, het onderwijs of waar dan ook. In Zeeland zijn er meer dan 110.000 actief, dertig procent van de bevolking. Dit jaar is het Interna tionaal Jaar van de Vrijwilliger. Om ze eens lekker in het zonnetje te zetten. Want het vrijwilligersiverk staat on der druk, ook in Zeeland. Er zijn te weinig vrijioilligers, ze zijn oud en ze geven er eerder dan vroeger de brui aan. Maar ze bestaan nog wel degelijk. De PZC portretteert twee keer in de week Zeeuwse vrijwilligers. Vandaag Arthur van der Walle, kerkwacht. Vrijwilliger Arthur van der Walle, kerkwacht in de H. Maria Magdalenakerk in Goes Woonplaats Goes Leeftijd 64 a ai- Aantal uren vrijwilligerswerk Zes uur per maand Doet sinds 1999 Leuk Praatjes maken Mensen misschien tot inkeer laten komen Minder Leuk Niks Nog ander vrijwilligerswerk? Koster van dezel fde kerk Bezoekt bejaarden in verzorgingshuis het Gasthuis in Goes Betaald werk? Nee, gestopt met rotanzaak Kerkwacht Arthur van der Walle in de H. Magdalenakerk in Goes. foto Willerri Mieras Arthur van der Walle vindt het elke keer weer leuk om zien. Komt er een groepje hevig aan de klets de kerk binnen stappen, beginnen ze automa tisch te fluisteren. Dat komt door de donkerte waarin ze terecht komen. Want hij tempert altijd het licht bij de entree, zodat de verlichte witte taber nakel aan het einde van kerk er mooi uitspringt. Want daar gaat het om. Daarin zit het lichaam van Christus. En dan die muziek van de Zeeuwse Koorschool die hij altijd draait. Dat schept zo'n sacrale, ingetogen sfeer in de kerk dat je wel gaat fluisteren. Eén keer in de veertien dagen zitten hij en z'n vrouw Fien een ochtend ach ter het tafeltje links voorbij de ingang. Na drie uur worden ze door een ander koppeltje afgelost. Ze zorgen ervoor dat toeristen - veel Duitsers - de kerk kunnen bekijken. Geven uitleg over wat er te zien is. Over de kruisweg straat bijvoorbeeld, de vele schilderij en van Peter Gerarts die aan de zij kanten van de kerk het lijdensverhaal vertellen. Hij weet er veel van, katho liek als hij is. Hij kreeg het kerkgebeu ren als kind met de paplepel ingego ten. Maar voor al die feitjes over de kerk, daar heeft hij wel even de folder voor uit z'n hoofd geleerd. Dat hij kan vertellen wanneer de kerk is ge bouwd. Dat hij niet steeds eerst de fol der moet inkijken. Vaak dezelfde vraag krijgt hij over de preekstoel en het altaar. Waarom die zo fel wit zijn geschilderd? Maar die zijn helemaal niet geschilderd. Dat witte komt van een speciaal soort steen uit Frankrijk. Vaak schieten be zoekers hem dwingend aan, omdat ze een priester willen spreken. Hij wil dan natuurlijk weten waarom. Omdat ze in nood verkeren. Ja maar wat voor nood, geestelijke of financiële? Negen van de tien keer gaat het dan om fi nanciële nood. Ze verwachten dan echt dat hij onmiddellijk een priester tevoorschijn tovert die vervolgens ge lijk de portemonnee trekt. Zo werkt dat dus niet. Dat er direct een priester beschikbaar is, dat was vroeger mis schien, nu niet meer. Er zijn al zo wei nig priesters. En geld geven, dat kan volgens hem gewoon niet. Het zijn vaak mensen die in de war zijnZe willen geld. Voor een treinkaartje of zo, omdat ze hun draai niet in Goes kunnen vinden. Ze vragen ook hem wel eens om raad, deze men sen uit de psychiatrische hoek. Die zoeken in de kerk de stilte. Buiten is het zo jachtig en zo. Maar dan maalt er wel van alles door hun hoofd. Dan richten ze hun vragen naar 'boven'. Hij kan maar weinig doen. Ja luiste ren. En de mensen hun verhaal laten vertellen. Tijdens zo'n ochtend kerkwachten verkopen hij en z'n vrouw nog vrij aardig wat tweedehandse spulletjes. Op een tafeltje staan wat spullen van overleden parochianen. Nabestaan den hebben ze aan de kerk geschon ken. Oude zangbundeltjes, boeken over het geloof, maar vooral kruis beeldjes. Vroeger hing er in elke ka mer van katholieken wel zo'n beeld. Dat weet hij nog wel. Nu is het er vaak maar één. In de slaapkamer kom je ze niet meer tegen. De opbrengst is voor de restauratie van de kerk. Voor het grote glas-in- loodraam bijvoorbeeld, waar die ar beiders daar mee bezig zijn. Het we reldse gaat gewoon door. Moet ook ge beuren. Het glas zat los in het lood, een enorme kostenpost. Bijna honderd tachtigduizend gulden, weet hijvoor één raam! Op de verkoop van of ferkaarsen draaien ze wel een paar centen winst. Maar het is echt niet zo dat de kerk op de verkoop draait. De opbrengst gisteren: 187 gulden. Dat is dan alleen de ochtend. Hij doet het niet om mensen tot het ka tholieke geloof te bekeren. Dat moe ten de mensen zelf maar weten. Hij hoopt wel dat de mensen in de kerk wat tot rust komen. Misschien dat de bezoekers in gesprek met God komen, dat zou hij wel mooi vinden. En mis schien, misschien dat één iemand er achter komt dat hij of zij verkeerd be zig is en tot inkeer komt. Dat zou hij ook wel mooi vinden. Al gebeurt dat maar één keer per jaar. Heeft hij het niet voor niets gedaan. Roelf Reinders zaterdag 28 juli 2001 door Rinus Antonisse PHILIPPINE - De oogstvoor- uitzichten voor de Zeeuwse ak kerbouwers zijn niet al te roos kleurig. „We staan niet te juichen. Ik denk dat we weer een moeilijk jaar voor de kiezen krijgen. Daardoor hebben we niet de kans om weer eens wat op peil te komen, terwijl dat na de laatste moeilijke jaren wel hard nodig is", zegt J. van Waes, voorzitter vakgroep akkerbouw van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO). Het is volgens hem erg moeilijk een eenduidig beeld te schetsen van de stand van de verschillen de gewassen, omdat er per regio grote verschillen zijn. Zo kan de ene boer een goede opbrengst van zijn graszaadpercelen note ren, terwijl de andere met een minimaal resultaat kampt. Dat heeft alles te maken met de weersomstandigheden in het voorjaar en de maanden erna. Of te lang te nat, of te lang te droog. Het heeft de opkomst en groei van de gewassen sterk be- invloed. Van Waes heeft de indruk dat de omstandigheden in het zuid westelijke zeekleigebied on gunstiger zijn uitgepakt dan el ders in het land, met name de IJsselmeerpolders en de noor delijke zeekleipolders. „De minder goede opbrengsten con centreren zich toch een beetje in het zuidwesten. Dat komt voor al door het weer en ook een beet je door de kwaliteit van de grond. De structuur van de grond was al niet goed op het moment dat we begonnen." Er zijn nog altijd percelen die de naweeën onder vinden van het extreem natte najaar in 1998, toen er veel pro ducten in de grond moesten blij ven zitten. „Het is ontzettend divers. Ik hoor enthousiaste en minder en thousiaste geluiden", zegt Van Waes. „Vooral in de kleinere ge wassen als witlof en wortelen zijn er percelen die net genoeg vocht hebben gehad om de helft op te doen komen en waar de an dere helft nu pas opkomt. In de aardappelen zit nogal wat door was, nieuwe knolvorming, wat de kans op glas vergroot. De sui kerbieten zitten op een achter stand van zeker drie weken. Ik verwacht daar een opbrengst- derving van acht tot tien pro cent. Dat is best veel." Bij het graszaad zijn vooral in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland erg wisselende resultaten te zien, meldt Van Waes. Een deel van de vroege ui en is inmiddels gerooid en zowel opbrengst als prijsvorming noemt de akkerbouwvoorman redelijk. Dat geldt ook voor de vroege aardappelen. De oude aardappelen, oogst 2000, daar entegen zijn niets meer waard. „De prijs is helemaal in elkaar geklapt." Ook bij de poot- en consumptie-aardappelen een wisselend beeld. „Er zijn perce len bij die brengen niet de helft van de kilo's op van vorige ja ren." Gewas De tarwe, voor de Zeeuwse ak kerbouwers nog altijd een be langrijk gewas, ziet er op zich niet slecht uit. Van Waes ver wacht dat het oogsten ervan in de loop van volgende week op gang begint te komen, dat wil zeggen: het graan dat op tijd ge zaaid kon worden. „Het gaat hard, het begint snel te rijpen." Er is ook nog noodgedwongen in januari wintertarwe gezaaid. Daarvoor is het nog afwachten, maar de opbrengst hoeft niet al tijd minder te zijn dan de tarwe die wel op tijd de grond in ging. Van Waes merkt op dat de boe ren te maken hebben met een complex en moeilijk verhaal, zowel in het veld (opbrengsten) als daarbuiten (prijsvorming). Wat hem bepaald zorgen baart, is dat de boeren in het zuidwes ten maar niet uit de problemen raken. „Al een paar jaar achter elkaar krijgt dezelfde hoek de klappen." GOES - In de nacht van donder dag op vrijdag hebben onbeken den vernielingen aangericht aan de Rooms-katholieke Paro chiekerk in Goes. Een van de glas-in-loodramen is kapot. De schade bedraagt enkele tien duizenden guldens. Het Vlaamse viertal JFK luidde met een optreden muziekfestival Pee-Rock in Colijnsplaat in. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom COLIJNSPLAAT - Het pro gramma bevat zëlden klinkende namen, maar toch weet Pee- Rock in Colijnsplaat elk jaar weer te verrassen. Gisteravond, tijdens de achtste editie van het muziekfestival, waren opnieuw zes degelijk tot hoogstaande op tredens te zien in de tent op de vaste locatie: de Oude Haven. Het groepje enthousiaste mu ziekkenners dat Pee-Rock jaar lijks voorbereidt, was trots op het resultaat. „Het is vooral een kwestie van goed je oren open houden voor alles", aldus orga nisator Johan Sturm. Zo werd al enige tijd geleden Erwin Ny- hoff, vroeger bekend van de Prodigal Sons, vastgelegd. Zijn album Take your time oogstte recent volop lof en juist nu is Nyhoff dagelijks te horen bij Radio Tour de France. Gisteren was de singer-songwriter, hal verwege de avond, hoofdact in Colijnsplaat. Pee-Rock werd ingeluid met een optreden van het Vlaamse vier tal JFK. Daarna ging het er ste vig aan toe met de veelbeloven de Britse rockgroep House-O- Flies, die momenteel onder aan voering van de broers Purdie flink aan de weg timmert. Tra ditiegetrouw was er ook een lo kale bijdrage aan het festival, deze keer in de vorm van folk muziek door Ketelbinkie, met good old Piet Snoodijk. Tegen middernacht betraden de Belgi sche bluesveteranen van Max well Street het podium. In de late uurtjes werd Pee-Rock af gesloten door de Bredase Elvis- imitator Jos Ansems, die sinds twee jaar samen met de groep Mellow Down Easy - vorig jaar present in Colijnsplaat - op treedt onder de naam Elvix The Hounddogs. Behalve dat er muzikaal veel te genieten valt, is het festival bekend vanwege de gezelligheid. Pee-Rock is vooral ook een jaar lijkse reünie van veel bekenden, zo bleek gisteravond opnieuw. Zelfs de spelende kinderen uit het dorp werden, zonder toe gangskaartje, oogluikend toe gelaten. „Een ordedienst hebben we hier niet nodig", zegt organisator Sturm. „Het moet echt een dorpsfeest zijn." VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft een nieuw kunstwerk in de vorm van een fotocollectie over Vlissingse en Japanse vissers aangeschaft. De raad voor kunst en cultuur raadde het college van B en W aan de fotocollectie te kopen, omdat het een uniek tijdsdocu ment zou zijn dat aansluit bij het maritieme karakter van de gemeente. De collectie 'Vissersbestaan Vlissingen-Hirado' van foto grafe Luciënne van der Mijle bevat veertig fotowerken die het dagelijkse leven van een Ja panse en Vlissingse vissersfami lie in beeld brengen. De foto's waren in december vorig jaar en januari al te bezichtigen in kunstcentrum de Willem3 in Vlissingen. De tentoonstelling maakte deel uit van een project in het kader van 400 jaar handelsbetrekkin gen met Japan. De collectie komt na de renovatie in het stadhuis te hangen. De foto's kostten de gemeente achtdui zend gulden. door Maurits Sep KAMPERLAND - Zeeland wordt te klein voor Roompot Recreatie Beheer. De kamper- landse recreatieondernemer slaat de vleugels uit naar de rest van Nederland. Voor De Efte- ling wordt het Droomrijk ge bouwd, in Hellevoetsluis moet een complex verrijzen met een jachthaven, een apparte mentenhotel en een bungalow park. Directeur H. van Koeveringe: „We hebben al lang geleden voor onszelf vastgesteld dat het niet bij Zeeland kon blijven." Roompot Recreatie Beheer (RRB) is tevreden over wat zij in Zeeland heeft bereikt: 'de groot ste aanbieder van vakantieac commodaties in de provincie', prijst het bedrijf zich aan op de website. „Er is niet aan te ont komen dat we verder Nederland in gaan", zegt de directeur. „Dat hebben we niet zelf bedacht, dat heeft de wereld om ons heen be dacht." De ontwikkelingen in het toe risme dwingen RRB tot schaal vergroting. „Dat weten we al langer, maar we hebben met grote zorg geke ken naar wat we doen en met wie. In Zeeland doen we het goed. Dan heb ik geen zin om er gens in de Achterhoek een twee derangs-project neer te zetten", verduidelijkt Van Koeveringe. Heel voorzichtig vinden net buiten de provinciegrens wat vingeroefeningen plaats. In Hellevoetsluis wordt een deel van de Heliuskade herontwik- keld. Een jachthaven met twee honderd ligplaatsen (waarvan de helft vaste plaatsen), een park met 128 woningen (vanaf 450.000 gulden) en een apparte mentenhotel met 48 apparte menten en 12 suites (vanaf 350.000 gulden). RRB werkt hiervoor samen met de Rotter damse ontwikkelaar Proper Stok. Voor de zomer van 2003 moet het complex klaar zijn. Breekijzer Een echt breekijzer, waarmee Roompot in één klap in heel Ne derland haar naam hoopt te ves tigen, wordt het recreatiepark dat voor De Efteling zal worden gebouwd: 450 vakantiewonin gen, 3000 bedden; een investe ring vanl50tot200 milj oen gul den. „Ongeveer net zo duur als De Banjaard", rekent Van Koeve ringe voor. Maar in aanzien vele malen belangrijker. „We zijn hier inderdaad heel trots op. In j de eerste plaats omdat de part- 1 ner in de top van de Europese recreatiemarkt actief is. De Efteling is een topsporter. Dit project is zeer uitdagend." Topsporters herkennen elkaar. De eerste contacten tussen bei de bedrijven dateren van een I jaar geleden. Op goedkeuring door de Raad I van Bestuur en de raad van I Commissarissen van De Efte- j lingna, is de deal rond. Van Koe- i veringe: „De directies zijn er in grote lijnen uit. Al vlug eigen- i lijk. We hadden heel snel begrip voor elkaar. We merkten dat we op één lijn zitten." Sfeer De sfeer was van begin af aan goed, beaamt topman R. van i Zijl van De Efteling. „Qua sfeer, benadering, kwaliteit en, en dat i vind ik zeker zo belangrijk, ook qua personen verstaan we el kaar goed. Noem het topsport, ik noem het gewoon topbedrij ven." De bedrijven verwachten ook veel van elkaar te kunnen leren, zegt Van Koeveringe. Zijn be drijf doet niks op de markt voor i dagattracties. „In onze business hebben wij een enorm gebrek I aan wat wij socialiserende acti- I viteiten noemen. Wij bieden al leen logies aan. De Efteling is juist heel sterk in vermaak voor het gezin." Effectief Daar staat tegenover dat wij in die logiesverstrekking juist heel I effectief zijn. Wij bouwen altijd keurig volgens de begroting. En I we zorgen ook dat er mensen ko- I men. Onroerend goed bouwen en exploiteren, tegemoetkomen I aan de wensen van de mensen die in een hotel of een huisj e zit- j ten. Dat zijn onze vaardighe den." RRB zal er een groot beroep op j moeten doen. Het park dat voor I De Efteling gebouwd moet wor den, wordt geen doorsnee bun galowpark, „Het wordt één park met een reeks van moge lijkheden. Inderdaad kastelen, maar ook andere woningen die i bij het thema van De Efteling passen. Nee, geen Anton Pieck- huisjes of kabouterwoningen. We willen de sfeer treffen, maar i niet herhalen wat er in het at- I tractiepark al is. Je moet men sen iets nieuws bieden, niet I meer van hetzelfde." door René van Stee KNOKKE - Een zeldzaam Delfts aardewerk borstbeeld van de Engelse prinses en latere koningin Mary uit circa 1685, een Directoire-pendule uit 1750 van Robin Fils uit Parijs, Vene- tiaans houtsnijwerk uit de ze ventiende eeuw en een Russi sche icoon uit dezelfde periode niet de voorstelling van Johan nes de Theoloog. Dergelijke voorwerpen vormen slechts een beperkt deel van het aanbod op de 26ste Internationale Kunst en Antiekbeurs Art Nocture Knocke in cultureel centrum Scharpoord in Knokke. Evenals in voorgaande jaren zijn aan deze editie wederom nieuwe gespecialiseerde stands toegevoegd. Daaronder zitten specialisten op het gebied van klokken, Chinese meubelen, iconen, lakdozen en art-deco meubelen, Ook is er volop mo derne kunst. Daarnaast wordt de diversiteit van het aanbod weerspiegeld in de aard en her komst van de ruim vijftig deel nemende kunst- en antiekhan delaren, zoals The Old Treasury uit Kerkrade met zilveren voor werpen, Globus International uit Antwerpen met (wand)tapij- ten en Pascal De Moor Anti quair uit Kaster met vazen. Deelnemers uit onder meer Ja pan, Groot-Brittannië en Ier land benadrukken het interna tionale karakter van de beurs. Een groot aantal collector items en museale stukken op de Internationale Kunst- en An tiekbeurs zijn bijna onbetaal baar. Een indicatie hiervan vormt de rijk gesculptuurde Franse renaissancekoffer uit circa 1600, die volgens aanbie der J. vanKreij uit Knokke ruim vier ton moet opleveren. Dank zij de brede opzet van het evene ment zijn daarentegen ook meer dan genoeg kunstwerken tegen betaalbare prijzen te krijgen. Evenals bij de topstukken krij gen de nieuwe eigenaren er des gevraagd ook een certificaat van echtheid bij. Magritte Art Nocture Knocke presenteert behalve antiek en kunst ook de thema-tentoonstelling 'Knok- ke-Heist geafficheerd van 1900'. Ontwerpen van tal van internationaal bekende kunste naars, onder wie de onlosmake lijk met Knokke verbonden Re né Magritte - van wie ook een grote tentoonstelling loopt in het casino van Knokke - geven hierop een indrukwekkend overzicht van de wijze waarop toeristisch Knokke-Heist in een periode van ruim honderd jaar werd geafficheerd. Voor de ten toonstelling kon worden geput uit de rijke collectie affiches van zowel de gemeente Knokke- Heist als uit de verzameling van het Sincfalmuseum uit Heist. Een tweede, aan de beurs ge koppelde, manifestatie is de Sculpture Link Knokke. In sa menwerking met Galerie Mas Kalmthout en Galerie De Keer- der Kunstkamer Cadier en Keer wijzen meer dan vijftig monu mentale beelden van interna tionaal bekende kunstenaars als Paolo Bozzato, Felix Roulin en Billio Nic belangstellenden de weg over Zeedijk en de Meer- laan naar het Scharpoordpark. Van diverse deelnemende kun stenaars is ook kleiner werk aanwezig op de beurs. De 26ste Internationale Kunst en Antiekbeurs Art Nocture Knocke is van zaterdag 4 tot en met woensdag 15 augustus te bezoeken. Vanwege het succes van de avondopenstelling tij dens de jubileumeditie van vo rig jaar, is de beurs ook deze keer dagelijks van 17.00 tot 23.00 uur geopend. Voor bezoe kers aan de beurs rijden voort durend gratis busjes vanaf de grote parkeerplaatsen in Knok ke. Houtsnijwerk uit Venetië (ca. 17e eeuws) foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48