PZC Strengere regels speelautomaten 7 L Tl 'T 11 Hoop op herstel veer tussen Zijpe en Sint-Annaland Zedenpreken tegen naakte zonnebaders Extra radarcontroles na sloop flitspalen Gemeente bekijkt waar kansspel wel en niet toelaatbaar is Politie vindt wapens en drugs bij huiszoekingen Supermarkt moet vlees weggooien na sabotage '4 I fut? Kerkuil is op de weg terug zeeuwse almanak Virus waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 28 juli 2001 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland scherpt de regels voor speelautomaten aan. Centrale vraag is in welke accommodaties straks nog een gokje mag worden gewaagd. Veranderingen in de Wet op de kansspelen dwingt de gemeente haar speelautomatenbeleid op nieuw tebekijken.Delandelijke overheid verdeelt de horecage legenheden die over speelauto maten beschikken in twee cate gorieën. In hoogdrempelige accommodaties als cafés en res taurants mogen kansspelauto maten staan die geld uitkeren. De meer laagdrempelige voor zieningen, waaronder dorps huizen en sportkantines, mogen alleen nog behendigheidsspelen aanbieden, bijvoorbeeld flip perkasten en videospelletjes. Het college van burgemeester en wethouders bereidt momen teel een zogeheten principe-uit spraak voor, die de beperkingen voor plaatsing van speelauto maten aan moet geven. Volgens loco-burgemeester G. van de Velde-de Wilde spitst de discus sie zich vooral toe op de vraag waar het onderscheid tussen hoog- en laagdrempelig ligt. „Voor dorpshuizen geldt al lan ger dat er geen kansspelen ge speeld mogen worden. Maar voor bijvoorbeel een camping kantine kan het consequenties hebben als daar geen speelauto maten zouden mogen staan." Het principe-besluit van B en W wordt daarom momenteel juri disch getoetst. Op basis daarvan volgt na de zomer een definitief oordeel. Behalve in horecagelegenheden kan op Schouwen-Duiveland in twee speelautomatenhallen een gokje worden gewaagd. Deze zijn gevestigd in Renesse en Burgh-Haamstede. Het plan van Binesari Productions in Zoetermeer om ook in Zierikzee een soorgelijke amusementshal op te zetten, heeft de gemeente recent afgewezen. Dat de aan vraag is geweigerd, heeft vol gens Van de Velde weinig te ma ken met de besluitvorming over de speelautomaten. De verorde ning voor speelautomatenhal len stelt dat die alleen op het grondgebied van de voormalige gemeenten Westerschouwen en Bruinisse mogen worden geves tigd. „We hebben sowieso een stop op automatenhallen op Schouwen-Duiveland. We wil len er nu eenmaal niet meer dan er al zijn." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Op Schouwen- Duiveland houden de flitspaal vernielers zich de laatste tijd re delijk rustig, maar op Goeree- Overflakkee is in twee weken tijd voor anderhalve ton schade aan flitspalen aangericht. Om de pakkans hoog te houden, gaat de politie daar extra snel heidscontroles houden. Op Goeree-Overflakkee zijn twee flitspalen compleet ver nield. Eén ervan werd in brand gestoken en werd volledig ver nield. In de ogen van M. Struik, voor lichtster van het project ver keershandhaving van de politie Rotterdam-Rijnmond, getuigen dit soort acties niet van intelli gentie bij de vandalen. „Het heeft geen enkele zin, want de snelheidscontroles gaan ge woon door. En een flitspaal staat op een vaste plaats, maar een mobiele controle kan overal "den uitgevoerd." De vernielingen hebben ook de woede van omwonenden van één van de vernielde flitspalen gewekt. „De mensen daar wa ren hartstikke blij dat de flitspaal er stond, omdat er veel te hard gereden werd en ze vreesden voor de veiligheid van hun kinderen." Flitspalen staan er niet voor niets, stelt Struik. Op Goeree- Overflakkee concentreert de politie de snelheidscontroles op bepaalde plaatsen. Dat gebeurt op basis van analyses van ver keersongelukken en klachten van omwonenden. Ook op Schouwen-Duiveland is de politie niet van plan de strijd tegen hardrijders te staken. Controle via flitspalen wordt op het eiland gecombineerd met mobiele controles. Soms staat vlak na een flitspaal ook een ra darauto, zodat degenen die zich alleen bij de flitspaal aan de snelheid houden alsnog tegen de lamp lopen. Rustiger Politievoorlichtster J. Duinker- ke is zich ervan bewust dat snel heidscontroles in het algemeen en flitspalen in het bijzonder niet populair zijn. „Maar we hebben nu eenmaal een aantal regels met elkaar afgesproken. En het verkeersbeeld is door de snelheidscontroles een stuk rus tiger geworden." In de automatenhal in Burgh-Haamstede zijn gelduitkerende automaten toegestaan. foto Marijke Folkertsma VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag bij huiszoekingen in vijf woningen aan de Bone- dijkestraat. Hercules Seghers- laan en Schaepmanstraat in Vlissingen wapens en cocaïne gevonden. Vier Vlissingers, twee van 19 jaar, een van 29 en een van 43, zijn aangehou den. De huiszoekingen kwamen na een week van onderzoek. Begin deze week ontving de politie klachten over drugsoverlast in de Bonedijkestraat en omge ving. Tijdens de huiszoekingen wer den een pistool, een riotgun en cocaïne aangetroffen. Volgens een woordvoerder van de politie ging het om 'aanzienlijke hoe veelheid drugs van enkele hon derden grammen'. Wat de straatwaarde van de partij ver dovende middelen was, kon ze niet zeggen In de Bonedijkestraat en omge ving wordt veel in drugs gehan deld. De politie besteedt daar om extra aandacht aan de buurt. door Margreet van den Broek BRUINISSE - In het kader van het project 'Fiets een rondje met een pontje' wil het Bureau voor Toerisme de toeristische veer dienst tussen Zijpe en Sint An- naland in ere herstellen. Het ontbreken van een aanlegstei ger zorgt echter al twee seizoe nen lang voor een kink in de ka bel. 'Fiets een rondje met een pont je', opgericht in 1996, blijkt suc cesvol. Het netwerk van veer- verbindingen is in de loop der jaren steeds verder uitgebreid, onlangs nog met verbindingen van Zierikzee naar Sophiaha- ven en Colijnsplaat. Het ontbreken van een goede verbinding tussen het Schouw- se buurtschap Zijpe bij Bruinis se en Sint Annaland op Tholen, is echter een doorn in het oog van coördinator T. van Elsacker. Sinds 1999 kunnen fietsers geen gebruik meer maken van deze belangrijke schakel in het net werk van veerpontjes Eén van de oorzaken is het ont breken van een aanlegsteiger in de Anna Jacobapolder op Sint Philipsland. Voor een rendabele verbinding tussen Schouwen- Duiveland en Tholen is deze tussenstop noodzakelijk, heeft de ervaring geleerd. In de voor malige havenmond kan echter niet meer worden aangemeerd, omdat de toenmalige steiger heeft plaatsgemaakt voor de kweek van hangcultuurmosse- len. „We hebben voor de aanleg van een nieuwe steiger wel een aanvraag voor een Europese subsidie bij de provincie lopen, maar het is niet gelukt om daar nog voor dit seizoen een ant woord op te krijgen", aldus Van Elsacker. Garantiesubsidie Een streep door de rekening van het het Bureau voor Toerisme, dat bij de gemeente Schouwen- Duiveland alvast een garantie subsidie had aangevraagd voor de terugkeer van het veer. „Die hebben we dit jaar in elk geval niet meer nodig, maar volgend jaar zullen we waarschijnlijk opnieuw een verzoek indienen", verwacht de coördinator. Een speciale werkgroep buigt zich al geruime tijd over moge lijke oplossingen voor het pro bleem met de steiger. Zo is er contact geweest met het leger, dat mogelijk voor een noodbrug kon zorgen. Vanwege de acties in Eritrea was dat niet mogelijk. Het schip dat de veerdienst moet gaan verzorgen, is al wel gevonden. De Arend werd vroe ger ingezet voor de scheep vaartinspectie en is inmiddels zodanig omgebouwd dat er twaalf personen meekunnen. „Het schip wordt normaal inge zet voor het traject tussen Mid- delharnis en Hellevoetsluis. Het is een vrij kleine, maar snelle boot", aldus Van Elsacker. Hij koestert goede hoop dat de Arend volgend seizoen op het traject tussen Schouwen-Dui veland en Tholen kan worden ingezet. „We hopen dan die sub sidie voor de steiger binnen te hebben. We gaan als werkgroep ook zeker door." TERNEUZEN - Op het dak van de Albert Heijnvestigingin win kelcentrum Zuidpolder aan de Bellamystraat in Terneuzen hebben onbekenden in de nacht van donderdag op vrijdag vier koelmotoren uitgeschakeld. Deze drijven de koelingen aan van het winkelgedeelte waar vlees, groente en kaas staan op gesteld. In verband met bederf moesten ruim 250 artikelen, voor het overgrote deel vlees en vleeswaren, worden wegge gooid. De voorlopige schade be draagt ruim zevenhonderd gul den. nEHmii door Jacques Cats Er is geen groter zonde dan de kleren uitgevonden', dichtte een zekere Pierre Kemps ooit. Daarover lopen in Zeeland de meningen sterk uiteen als in de jaren zeventig de discussie op gang komt hoe orde en gezag moeten reageren op drastische veranderingen in de heersende badmode. Vakantievierders aan de kust vinden er een zee, die zich open en bloot voor hen uitstrekt. Dat brengt ze op de gedachte om daar naadloos op aan te sluiten door hemd en broek tijdelijk op te bergen. Je hebt bloot en je hebt bloot. Naturisten en nudisten die er net zo goed een gewoonte van maken om zich waar mogelijk van hun bedekkingen te ontdoen, wensen niet op één hoop te worden geveegd met de naaktrecreanten aan de waterkant. Een bij Oosterbaan en Le Cointre in Goes uitgegeven boekje spreekt in die tijd van 'een humanitaire stroming die streeft naar integratie van de natuur en de natuurlijkheid in het menselijk leven'. Samensteller Bert Evenhuis: „Tegenover het eng uitgelegde bijbelse argument dat het eerste mensenpaar zich voor elkaar ging schamen, staat altijd de stelling dat God de mens naar zijn beeld schiep en wat valt er dan nog voor dat lichaam te schamen." De statenkring Walcheren van de SGP denkt daar anders over. Voorzitter A. van de Toom vraagt de besturen van de kustgemeenten in een brief dringend om naaktrecreatie te weren: „Wij zien allerwege dat in snel tempo wordt afgerekend met waarden van de christelijke beschaving die eeuwenlang aanwezig waren. Zedenmeester In de gemeenteraden gaat het er fel toe. „Desnoods zetten we de politie te paard in om het kwaad te bestrijden", roept burgemeester J. Niemantsverdriet van Westerschouwen strijdlustig. In Oostburg werpt het raadslid A. Verhage zich op als 'spreker namens de geklede medemens'- „De overheid moet zich als zedenmeester opstellen. Als dat niet gebeurt, verwildert het volk." De Domburgse wethouder A. Wisse (christelijke groepering) verkondigt: „Als we Domburg kapot willen hebben, moeten we topless- en naaktrecreatie vooral toelaten." PvdA- raadslid Th. Jacobs geeft tegengas: „Op dit gebied moetje 4l< ikÜlftülB <1 »»lïiiiir5nS i V i In 1984 is het eerste Zeeuwse naaktstrand een feit. ieder individu vrij laten. Alleen de mannen in hun donkere pakken nemen er aanstoot aan. Ijlings worden lokale verordeningen aangescherpt om de politie te kunnen laten optreden. Er komen formuleringen uit de bus als 'het is verboden zich in het openbaar te bevinden zonder gekleed te zijn in een aan de eisen der zedelijkheid voldoend bad- of zwemkostuum'. Officier van justitie Daverschot neemt vanaf het Middelburgse parket hoofdschuddend kennis van het tumult. „Als ik de gemeenteraadsverslagen lees, krijg ik de indruk dat naakt op het strand liggen het belangrijkste is wat er op het gebied van het strafrecht in de zomer in Zeeland te beleven is. Maar er gebeurt veel meer. Gemeentebestuurders als die van Veere trekken er een fors bedrag voor uit om bij alle duinovergangen opvallende borden te plaatsen waarop het verbod op naaktrecreatie duidelijk te lezen is. Voorzitter J. van de Velde van de organisatie van recreatieondernemers Recron vindt het geen verstandig besluit: „Naaktrecreatie is al zover ingeburgerd dat het niet TOEN meer is tegen te houden." Dat inburgeren kan mede te maken hebben met het verblijf van zoveel Duitsers langs de Zeeuwse oevers. De Frei Kórper Kultur (FKK) kent in het buurland een grote aanhang. Dat versoepeling van de regels ook aan de wens van die doelgroep tegemoet komt, valt in slechte aarde. Felle tegenstanders maken vergelijkingen met de situatie in '40-'45: 'Toen legden hun landgenoten ons ook hun wil op*. Zelfs het meer verdekte bloot recreëren vindt geen genade. Tot aan de Raad van State worden particuliere plannen voor oprichting van een naturistencamping bij Oostkapelle dwars gezeten. Voorts wordt met klem aangedrongen op het terugdraaien van een Vlissings raadsbesluit. Daarmee heeft de naturistenvereniging Zeelandia ruim baan gekregen op de voormalige vuilnisbelt. Het lijkt een uitgekiende plaats te zijn voor het geval de blootrecreanten bij kil weer even behoefte mochten hebben aan enig kledingstuk. Een metertje graven en ze stuiten wellicht op een afgedankte trui In het begin van de jaren tachtig gooit een particulier uit Emmeloord er een dure advertentie tegenaan om de Zeeuwse bevolking te waarschuwen voor 'het kwaad van de naaktloperij'. Het is ook de tijd dat een strijdbare groep voorstanders van zich laat horen. Er wordt geopereerd onder de weinig verhullende naam Actiefront Blote Kont. De eigenaar van een forellenfarm in Breskens denkt een einde te kunnen maken aan het gekrakeel. Hij komt met een plan voor een pendeldienst naar het in de Westerschelde gelegen foto Peter Nicolai natuurgebied van de Hoge Platen. „Daar neemt niemand er aanstoot aan." Gaandeweg wint de gedachte terrein dat het beter is strandvakken aan te wijzen waar je gelegaliseerd uit de kleren kunt. In politieke discussies komt zelfs ruimte voor een humorvolle benadering van het onderwerp. Zo spreekt een Zeeuwse policus in de Statenzaal ruimhartig: „Wij zijn voor naaktrecreatie, desnoods in klederdracht." Voyeurs In 1984 is het eerste Zeeuwse naaktstrand een feit. Het ligt ten westen van Breskens. Er volgen er snel meer. „Het is een leuk publiek", meldt later Frits Caljouw, uitbater van het paviljoen De Vrijbuiter op het naaktstrand bij Vrouwenpolder. „Ik lach wat af." Het is wel ineens een stuk drukker met wandelaars. Op de Zeeuws-Vlaamse locatie wordt enige last ondervonden van voyeurs die er vanuit België graag een flinke autorit voor over hebben. Ze zoeken opwinding in plaats van haaientanden. Een landgenoot schaamt zich ervoor: „Zielige zotten zijn het." HULST - Het aantal kerkuilen in Zeeland neemt langzaam maar gestaag toe. In 1998 wer den er nog 65 succesvolle broed- gevallen waargenomen, in 2000 waren dat 74 eerste broedsels en vijf tweede broedsels. Gemid deld kwamen er per nest twee ënhalf jong ter wereld. Zeeland loopt daarmee aardig in de pas met de landelijk ontwikkeling. Vorig jaar werd het aantal van tweeduizend broedparen over schreden. Het betekent dat de vogel weer terug is van (bijna) weggeweest. Twintig jaar geleden waren er nog maar zo'n 140 broedparen in heel Nederland overgeble ven. De kerkuilen hadden last van landbouwgif, het verdwij nen van broedgelegenheden (onder meer in kerktorens en boerenschuren) en het wegval len van fourageergebieden. Door een campagne van Vogel bescherming Nederland is de neerwaartse spiraal omgebo gen. Er is door regionale werkgroe pen veel gedaan aan het verbe teren van de broedmogelijkhe- den, in het bijzonder door het uitzetten van nestkasten. Het aantal nestkasten in de provin cie breidt nog steeds uit, mede dankzij de activiteiten van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. De hoeveelheden be strijdingsmiddelen namen af en er waren enkele gunstige (veld) muizenjaren. M. Buise uit Hulst, coördinator van de Kerkuilenwerkgroep Zeeland, meldt dat er al vroeg in het voorjaar signalen waren dat 2000 een goed jaar zou worden voor de Zeeuwse kerkuilen. Vrijwel alle bekende paren ble ken de (kwakkel)winter goed te zijn doorgekomen. In de loop van het jaar werden op vele nieuwe plaatsen broedsels ge vonden. Toch was het niet allemaal koek en ei, zegt Buise. De zeer natte mei- en julimaanden waren van zeer grote, negatieve invloed op de broedresultaten. Hij signaleert dat er tussen de verschillende regio's aanzienlij ke verschillen bestaan in het aantal jongen dat werd uitge broed. Grofweg nam dat van noord naar zuid af. Over een re den daarvoor tast de Kerkuilen werkgroep deels in het duister. Buise: „De neerslagverdeling kan een rol hebben gespeeld, waardoor de uilen plaatselijk gedwongen werden minder het vrije veld in te trekken en de mo gelijkheid bestaat dat er lokaal te weinig veldmuizen waren." Toen een onzer collega's deze week thuis z'n computer op startte, merkte hij al snel dat daar een virus had huisge- houden. Het kreng had fragmenten j va?i persoonlijk getinte tekstbestanden, variërend van de meterstanden gas en elektrisch tot briefwisselin gen met zijn dierbaren, elek- I tronisch verzonden aan tal- I loze bekende en - vooral - onbekende personen. Z'n he le hebben en houden lag als het ware op straat. De reacties waren niet van de lucht: nog nooit heeft de man zoveel e-mailtjes op één dag J ontvangen. De aanmoediging 'STERF!' behoorde nog tot de vriende lijkste van de opschriften die hij aantrof. Ene Dennis verwoordde z'n gram over de ongewenste post zó: „Vuile smerige bil- lenbonker ...je probeert me te hacken hè - maar dat zal je niet lukken ...ik pak jou nog wel vriend. Onthutst spoedde onze colle ga zich naar een computer winkel om een softwarepro gramma aan te schaffen dat genadeloos afrekent met computervirussen. Het was een rib uit z'n lijf, maar het wérkt. Nu is 'ie nog op zoek naar een programmaatje dat automa tisch billenbonkers en ander gajes van de elektronische snelweg verwijdert. Handelsmerk van The Dow Chemical Company (Advertentie) Graag bicden wij u hierbij Deze week is in de van woensdag op donderdag één van onze krakers wegens technische problemen uit bedrijf gegaan Donderdagochtend kon den we weer beginnen met de opstart. Ten gevolge daarvan heb ben we vrijwel de gehele donderdag moeten fakke len. Ook nu weer hebben wij getracht om bij het opstarten de overlast voor omwonenden tot een minimum te beperken. Desondanks is het goed mogelijk dat u hinder heeft ondervonden van het fakkelen. Wij betreuren dit ten zeerste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47