Adviseur van NS nu directeur Wahid zelf grootste tegenstander PZC PZC Peru staat met president Toledo aan nieuw begin Israëliërs voor grote aanval op Palestijnen 2 Noten: bruggenbouwer 28 juli 1951 Megawati verliest tijd bij vorming regering zaterdag 28 juli 2001 van onze redactie economie Met de aanstelling van Han Noten (43) als nieuwe di recteur Personeel Organisatie zet NS Reizigers een 'bruggen bouwer' op de stoel van een 'hardliner'. Met ingang van sep tember moet Noten het vertrou wen dat hij eerder als neutrale buitenstaander verwierf, als di rectielid zien te behouden. Noten werd begin dit jaar te hulp geroepen om de vastgelo pen gesprekken tussen perso neel en directie van de Neder landse Spoorwegen vlot te trekken In een sessie die uitein delijk meer dan een etmaal in beslag nam, wist de organisatie psycholoog, nu nog directeur van uitzendbureau Start, een uitweg te vinden uit de impasse rond het nieuwe dienstrooster. Volgens Noten is zijn aanstel ling niet rechtstreeks terug te voeren op zijn eerdere bemidde ling, maar wel indirect. „Het vraagstuk heeft me gegrepen, en nooit meer losgelaten." Destijds noemde hij de arbeidsverhou dingen binnen NS 'buitenge woon complex'. Het feit dat verschillende andere partijen (politici, treinreizigers, de me dia) ongeremd hun mening ge ven over het slepende conflict, maakt de situatie nog lastiger. Noten wil niet van een wespen nest spreken, „maar ik kom ze ker niet in een gespreid bedje." Vakbond Noten was eerder tien jaar lang vakbondsbestuurder bij de FNV en werkte daarna acht jaar in het bedrijfsleven, onder andere bij verzekeraars Centraal Be heer en Achmea. Hij verwierf enige faam als onderhandelaar in de moeizaam tot stand geko men bank-cao. Als 'procesbegeleider' in het NS-conflict creëerde Noten een opening door de ondernemings raad een rol toe te bedelen bij het maken van een meer gevari eerd dienstrooster. De uitvoe ring van dat plan moet nog beginnen. Intussen zijn in het kader van het jongste verbeter plan van NS al ideeën geformu leerd die juist verder gaan dan het omstreden 'rondje om de kerk'. De uitvoering van het plan is in handen gelegd van Notens voor ganger, Pamela Boumeester, die tijdens het conflict onderhan delde namens de directie. Hoogleraar Daarnaast zal de Belgische hoogleraar vervoerseconomie C. Peeters de NS de komende maanden adviseren bij het ont wikkelen van een minder om streden dienstrooster en een nieuw reorganisatieplan. De huidige chaos op het spoor hangt nauw samen met de door de overheid in gang gezette pri vatisering van de NS. Peeters zegt dat privatisering geen doel op zich kan zijn. „Louter privatiseren lost geen enkel probleem op." In Enge land is de marktwerking bij voorbeeld doorgeslagen omdat de overheid daar 'te weinig re kening heeft gehouden met maatschappelijk relevante za ken als veiligheid'. Ondanks het dieptepunt waarin de NS nu verkeren, vindt Pee ters dat Nederland moet door gaan met het zoeken naar een tussenweg tussen markt en staat. „Er is niet voor niets voor marktwerking gekozen. Staats bedrijven staan vaak met de rug naar de klant." Hij wijst er bovendien op dat in andere lan den vaak sprake is van een patroon van belangenverstren geling tussen overheid, vakbon den en de directie van staatsbe drijven die alles het liefst bij het oude willen laten. GPD door Ad Bloemendaal Bijna de helft van de Israëli sche bevolking zou graag zien dat het leger een massale aanval uitvoert op de Palestijn se gebieden. Het huidige beleid van kleinschalige acties, door de regering omschreven als een 'politieke van terughoudend heid', geniet aanzienlijk minder steun. Dat blijkt uit de uitslag van een gisteren door het dag blad Ma'ariv gepubliceerde opi niepeiling. Van de ondervraagden toont 46 procent zich voorstander van een grote militaire operatie, be doeld om in één keer een eind te maken aan de Palestijnse op stand. Niet meer dan dertig pro cent steunt de huidige aanpak en de rest zegt geen idee te heb ben hoe de regering te werk zou moeten gaan. Een voorstel de CIA toezicht te laten uitoefenen op het vorige maand afgekondigde, maar weinig succesvolle staakt-het- vuren vindt genade in de ogen van 54 procent van de onder vraagden; 39 procent is ertegen. Tachtig procent van de bevol king is tegen het uitvoeren van terreuraanslagen op Palestijnse burgers, bij wijze van wraak. Vijftien procent acht zulke maatregelen gerechtvaardigd. Het ging bij die vraag om acties door burgers, zoals van kolonis ten in de bezette gebieden. Over het uitvoeren van aansla gen op Palestijnse verdachten door het leger en de veiligheids diensten zijn in de enquête geen vragen gesteld. Maar volgens de Israëlische opperrabijn Israel Meïr Lau vindt God het goed. De joodse religieuze wetten rechtvaardigen dergelijke li quidaties, meent hij, want de strijd tegen de Palestijnen wordt gevoerd volgens een god delijk gebod. De joodse gods dienst vraagt in zo'n geval niet alleen om verdediging maar ook om 'initiatief en durf'. GPD door Frans Lindenkamp Peru is vanaf vandaag weer een volwaardige de mocratie met het aantreden van de in juni gekozen presi dent Alejandro Toledo. Hij lost interim-president Va lentin Paniagua af. Paniagua heeft de weg geplaveid naar vrije verkiezingen en is een grote schoonmaak begonnen binnen de democratische in stituties van het land. Het functioneren daarvan was vergaand aangetast door het zeer corrupte regime van president Fujimori en zijn handlanger Vladimiro Mon- tesinos. Paniagua werd in november tot tussenpaus be noemd, nadat het Congres de naar Japan uitgeweken pre sident Fujimori uit zijn func tie had gezet wegens morele ongeschiktheid. Negen Latijns-Amerikaanse staatshoofden wonen van daag in de hoofdstad Lima de inwijding van Toledo bij. Morgen doet hij het dunne tjes over op de ruïnes van de Inca-stad Machu Picchu in het Andesgebergte. Met deze symbolische plechtigheid benadrukt Toledo zijn af komst. Hij wordt de eerste indiaanse president sinds de komst van de Spanjaarden in de 1536. De verwachtingen van Tole do zijn met name zeer hoog gespannen onder de arme en gediscrimineerde afstamme lingen van de Inca's. Die ma ken 85 procent uit van de Pe ruaanse bevolking. Toledo heeft een enorme verant woordelijkheid op zijn schouders genomen door in zijn verkiezingscampagne sterk te appelleren aan het raciale element In een inter view kort na de verkiezings uitslag erkende hij dit. „Ik ben veroordeeld om niet te falen. De verwachtingen van de armen op sociaal, econo mische en moreel vlak zijn enorm groot", aldus Toledo op 3 juni. Een van zijn beloftes is het Radiokabels De PTT mag in Middelburg toch een loodkabelnetwerk aanleggen. Het netwerk is nodig voor de distributie van radiopragramma's. Het ge meentebestuur had dit aan vankelijk verboden op ver zoek van de Middelburgse burgerijdie vreesde dat de be kabeling de huizen al te zeer zou ontsieren. Geld verloren Een incasseerder van de Rot terdamse firma Dees en zonen heeft op de terugweg van de bank naar zijn bedrijf een por tefeuille met twintigduizend gulden verloren. Toen hij het verlies bemerkte, is hij direct scheppen van 200.000 nieu we banen in het eerste jaar, reactivering van de econo mie en het wegwerken van het begrotingstekort. Van wege die laatste doelstelling heeft Toledo de op Wall Street gerespecteerde Peru aanse bankier Pedro Kuc- zyncki binnengehaald. Hij wordt als minister verant woordelijk voor het financië le beleid binnen de sociale markteconomie die Toledo voorstaat. Donderdag presenteerde To ledo zijn kabinet. De namen daarin verraden dat hij zijn kaarten zet op hechte banden met de internationale finan ciële gemeenschap. Wel blijft de nieuwe regering sterk af hankelijk van de grillen van het Congres. De partij van Toledo - Peru Posible - bezet daarin slechts 42 van de 120 zetels. Toledo, een Stanford- econoom die in zijn kinderja ren schoenpoetser en lootjes verkoper was, erft een le gioen armen van 13 miljoen zielen, ofwel de helft van alle Peruanen. Sinds 1997 is het aantal mensen onder het ab solute bestaansminimum met twee miljoen toegeno men. Democratie Ook staat Toledo voor de zware taak om van Peru weer een gezonde democratie te maken. Hij heeft al te kennen gegeven dat de drie machten weer volledig onafhankelijk van elkaar moeten gaan functioneren. Het onderlinge handjeklap heeft ertoe geleid dat in de afgelopen tien jaar onder Fujimori ruim twee miljard gulden aan over heidsgeld is verdonkere maand. Dit heeft een com missie van Congresleden, kerkelijke gezagsdragers en vooraanstaande burgers de ze week bekendgemaakt na drie maanden onderzoek. Justitie gaat 282 betrokke nen vervolgen. Tegen 46 van hen is een arrestatiebevel uitgevaardigd, terwijl 32 al gevangen zitten. GPD zijn route terug gevolgd, maar het geld kwam daarbij niet bo ven water. Bakker De bakkerij van C. Noordhoek te Kamperland bestaat hon- derd jaar. De bakkerszaak vierde deze mijlpaal met trac- 1 taties en een ballonnenwed strijd voor de schooljeugd. Gele Trui De gele-truidrager Hugo Ko- j biet wint ook de tweede tijdrit in de Tour de France. De rit ging van Aix les Bains naar I Genève. Door de overwinning i groeit zijn voorsprong in het klassement tot 22 minuten en kan de winst hem haast niet meer ontgaan. De nieuwe Indonesi sche president Me gawati Soekarnoputri slaagt er niet in haar kabi net zo snel te formeren als gedacht. Aanvankelijk wilde ze de ministers ploeg woensdag presente ren, twee dagen na haar verkiezing. Nu wordt het zeker eind volgende week. De verkiezing van vice- president Hamzah Haz vergde door grote ver deeldheid in de volksver tegenwoordiging aan zienlijk meer tijd dan was geraamd. Als gevolg daar van wordt het moeilijker een nieuwe regering te vormen. Megawati laat de ruwe selectie over aan een groep vertrouwelingen. Hamzah Haz behoort daar niet bij en wil zich hier ook niet in mengen. De nieuwe president maakte gisteren zelf met echtgenoot, kinderen en een aantal demissionaire ministers uit het kabinet Wahid een reis naar het oosten van het land. Ze komt vandaag weer terug naar Jakarta. Een regeringswoordvoer der zei dat er ruim dertig ministers komen en dat ongeveer achttien van hen afkomstig zullen zijn van allerlei politieke partijen. De andere posten zijn voor technocraten die de kwijnende economie na jaren weer op gang moe ten brengen. Toen Wahid aan de macht kwam be gon hij op dezelfde ma nier, wat al snel onwerk baar bleek. Banksector De herstructurering van de banksector en aantrek ken van buitenlands kapi taal krijgen de hoogste prioriteit,. Die zaken zijn onder Megawati's voor ganger mislukt Dat was voor het Internationaal Monetaire Fonds reden om uitbetaling van lenin gen op te schorten. De nood is zo hoog dat een parlementariër heeft voorgesteld vakbekwame ministers uit vorige kabi netten te vragen, zodat geen tijd wordt verloren met inwerken.GPD Nico Schulte Nordholt in paleis getuige van afzetting Indonesische president Iedereen zag het aankomen, alleen de president zelf was verbaasd. Afgelopen week werd Abdurrahman Wahid afgezet, universitair docent Nico Schulte Nord holt, persoonlijke vriend van Wahid, maakte het van dichtbij mee. Hij wilde 'Gus Dur' een hart onder de riem steken, maar hij sterkte de president alleen maar in zijn koppigheid. door Jules van Hensberq Surrealistisch, omschrijft Schulte Nordholt de situatie begin deze week in het paleis van Wahid. „De strijd was politiek gezien zaterdagochtend al ge streden." Toen zette de Raadgevende Volksvergadering van Indonesië de af zettingsprocedure tegen Wahid in gang. „Zondagmiddag verschenen demonstra tief tanks voor het Istana Merdeka in Ja karta, het paleis van de president. Toch een teken aan de wand. Maar zelfs toen een legercommandant kwam vertellen dat het leger hem niet zou steunen, bleef Wahid vasthouden aan zijn decreet, het uitroepen van de noodtoestand. Ik ben samen met vertegenwoordigers van NGO's naar het paleis afgereisd om Wa hid een hart onder de riem te steken. Ge woon uit solidariteit." Wahid vatte het bezoek van het handje vol getrouwen echter op als een steunbe tuiging aan zijn beleid. „Dit heeft hem in al zijn koppigheid en eigenzinnigheid al leen maar gesterkt. Hij verklaarde dat later ook tegen de pers. Het heeft hen nog heel wat moeite gekost om dit te ont krachten." Schulte Nordholt kent Wahid al meer dan twintig jaar. „Ik heb hem in 1980 ontmoet tijdens een vergadering. Ik was daar namens de Novib, Wahid namens een organisatie van rechtswinkels in Ja karta. Maar sinds zijn presidentschap heb ik hem niet meer ontmoet, ook die bewuste maandag niet. Dan is hij in functie en zit hij in een andere ruimte. Als president heb ik hem niet meer gespro ken. Afgelopen woensdag, vlak voor ver trek hebben we nog een onderonsje ge had, gewoon als vrienden onder elkaar." Onbegrepen Wahid zou de reformasi, de aangekon digde hervormingspolitiek na het dicta toriale Soeharto-regime, vorm gaan ge ven. Voor de televisie verklaarde hij deze week dat hij twee jaar geleden niet eens president had willen worden. Hij stemde er maar mee in omdat hij niet wilde dat er een vrouw aan het roer kwam. „Hijzelf was zijn grootste tegenstander, onbegrepen in regeringskringen en par lement", vervolgt Schulte Nordholt. „Hij heeft te weinig mensen gemobiliseerd voor zijn beleid om zijn programma te kunnen uitvoeren." Toch heeft Wahid hervormingen doorgevoerd, die para doxaal genoeg zijn eigen ondergang heb ben ingeleid. Over de credits van Wahid zegt Schulte Nordholt: „Je moet niet ver geten dat de politieke werkelijkheid is De verdreven president Wahid, donderdag op de luchthaven van Jakarta, vanwaar hij naar de VS vertrok. foto Muchtar Zakaria/AP veranderd. Het presidentiële systeem maakt langzaam plaats voor een parle mentair systeem. Er wordt nu gesproken over amendementen, dat was enkele ja ren geleden ondenkbaar. De volksverte genwoordiging wordt steeds assertiever. Bovendien heeft Wahid het president schap gedesacraliseerd door bijvoor beeld afgelopen week in vrijetijdskle- ding op het terras van het paleis te verschijnen. De afstandelijkheid van het sultanaat is verleden tijd." Uiteindelijk is Wahid gewoon 'gepie peld' door een monsterverbond van partijen, die hem twee jaar geleden juist in het zadel hadden geholpen. Naast een mondig parlement, een resultaat van de reformasi, is er nog iets dat zich tegen hem heeft gekeerd. „De democratisering in de regio's is een belangrijke verdien ste geweest van Wahid. Hij heeft het bestuur gedecentraliseerd. Ik heb met studenten veldwerk gedaan op Midden- Java en heb het zelf gezien. De lokale po litiek verwacht geen instructies meer vanuit Jakarta. Wahid heeft de regio's de ruimte gegeven om zelf aan de slag te gaan Het lijkt alsof Wahid met het door hem ingeleide democratiseringsproces zijn eigen ruiten heeft ingegooid. De apathie van de bevolking tijdens de turbulente laatste weken is hierdoor deels verklaar baar, naast de oproep van Wahid om geen geweld te gebruiken. „De bevolking was niet zozeer tegen Wahid, zij wilde ge woon niets te maken hebben met het po litieke gekonkel in Jakarta. De mensen kunnen nu hun eigen boontjes doppen", zegt Schulte Nordïiolt. De vraag is of die situatie zo blijft. De In- donesië-kenner ziet het somber in. „De Nieuwe Orde (de oude waarden van het Soeharto-bewind, met de bijbehorende representanten, red.) zal zich herstellen. Ik vrees dat Megawati een centralisti- scher beleid zal voeren en de democratie onder haar leiding geringeloord zal wor den. Zij speelt hiermee het leger in de kaart." Het leger had zeker in de beginperiode onder Wahid weinig grip op de grillige president. „De strijdkrachten speelden een dubieuze rol in de etnische brand haarden Atjeh en Oost-Timor. Zij hebben bewust onrust gestookt om de positie van Wahid te ondergraven." Schulte Nordholt typeert de opstand te gen Wahid als een terugkeer van het le ger, dat Megawati voor zijn karretje heeft gespannen. „Ik ken haar niet per soonlij kHet is interessant om te zien wie ze om zich heen zal verzamelen, en nog meer, naar wie ze zal luisteren. Ze heeft enkele heel goede adviseurs, maar er lo pen ook een paar ware fascisten rond. Ik heb mijn mening over haar enigszins bij gesteld. Ze is een leeghoofd, maar ook een politica pur sang. Politiek is haar met de paplepel ingegoten. Ze geeft al vijf jaar lang leiding aan haar partijtoch een extreem heterogeen clubje, en niet zon der succes. Op de een of andere manier luistert iedereen naar haar. Ze mag dan niet zoveel politieke ervaring hebben, politiek gevoel moet je haar nageven." Brutus Volgens Schulte Nordholt kan Megawati met name vanuit islamitische hoek op positie verwachten. „Amien Rais is de Brutus van Indonesië. Twee jaar geleden blokkeerde hij nog de ambities van Me gawati en hielp hij Wahid aan het presi dentschap. Straks flikt hij Megawati eenzelfde kunstje, want de argumenten liggen onveranderd op tafel: Ze is geen vrome moslim, haar man wordt verdacht van corruptie en een vrouwelijk staats hoofd is voor veel moslims nog steeds moeilijk te behappen." Maar Schulte Nordholt denkt dat Mega wati de resterende ambtstermijn van drie jaar zeer waarschijnlijk zal volma ken. „Ze geniet de steun van het leger. De legertop is bang voor autonome regio's, zoals ze onder Wahid bestonden. Mega wati zal net als haar vader de nadruk leg gen op de nationale eenheid van Indone sië, waarbij een belangrijke rol voor het leger is weggelegd. Oplaaiend geweld zal met harde hand worden neergeslagen, waardoor het verzet in Atjeh en Papoea alleen maar zal toenemen GPD Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (ad)unct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)610724 E-mail redtern@pzc nl Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114) 373839 Fax (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,65 0.75) per maand 39,45 17,90 per kwartaal, 107,50 48,78 per jaar. ƒ409,50 185,82 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 2,00 /€0.91 zaterdag: 3,00 1,36 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2