Klok fopt Van den Hoogenband Missie Huizinga strandt opnieuw 17 Feyenoord merkt niets van recessie Ewout Holst verrast aangenaam Gella Vandecaveye medisch wonder Nederlander op de kant alsnog ingehaald door Ervin i WK-tickets zeer in trek Regilio Tuur maakt rentree Negende plaats waterpolosters Beckenbauer stopt bij Bayern Ruiz heeft een stijve nek Connolly mag naar Wimbledon Champions Trophy in China Polsstokspringer Johnson mist WK Samaranch uit ziekenhuis Él zaterdag 28 juli 2001 v Pieter lacht. foto Jason Reed/RTR ...Pieter treurt foto Toussaint Kluiters/ANP door Gerrit Hendriksen 1 FUKUOKA - Nederlagen horen bij sport. Overwinningen die je worden afgepakt eigenlijk niet. Pieter van den Hoogenband waande zich gisteren in Fukuo- ka even wereldkampioen op de 100 meter vrije slag. De olympi sche titelhouder kreeg amper i lijd om dat te vieren. Hij werd op n de kant alsnog ingehaald door 1 Anthony Ervin. Het was het zoveelste bizarre incident bij het zwemevene- I ment in Japan, waar alles kan I worden (na)gemaakt, maar als i I het erop aankomt het belang- 1 j rijkste onderdeel niet functio- I I neert. Van den Hoogenband - werd slachtoffer van falende apparatuur. Dan duurt verlie zen extra lang. j VDH verbeet de tranen, maar j TOKIO - De wereldvoetbalbond i (Fifa) heeft bepaald dat inwo- i ners van de gastlanden Japan en I Zuid-Korea geen toegangs- I kaarten meer kunnen kopen j voor het WK van volgend jaar. I De belangstelling in beide lan- den was zo groot, dat veel tic- kets die bedoeld waren voor de rest van de wereld ook door Ja panners en Koreanen werden gekocht. SID NEW YORK - Regilio Tuur maakt morgen zijn rentree in de boksring. De 33-jarige Rotter dammer staat in de Aqueduct- j renbaan van New York tegen over Freddy Cruz uit de Domi- nicaanse Republiek. Bijna vijf jaar geleden vocht Tuur voor het laatst een officiële J partijToen verdedigde hij voor de zesde maal zijn WBO-titel in I het supervedergewicht. ,,Ik ben I gestopt vanwege de verkeerde redenen", zei Tuur tijdens een persconferentie. „Mijn toenma lige vrouw, Melinda, had ge noeg van het boksen en wilde weg uit New York. Ik moest kie zen tussen mijn familie en bok- I sen. Ik maakte een keuze die [niet goed uitpakte." In 1998 I scheidde Tuur van zijn vrouw. Intussen had hij een modezaak geopend, maar die ging failliet. In juni verschenen in dagbladen acht dwangbevelen namens de Belastingdienst van Rotterdam. I Hij zou een schuld van twee ton I hebben opgebouwd. Toch ont kent Tuur dat hij vanwege geld- i problemen zijn comeback maakt. Kegilio Benito Tuur bokste in een periode van acht jaar (tus sen 1989 en 1997) 47 wedstrij den waarvan hij er 43 won (28 door knock-out). Eén gevecht eindigde onbeslist, drie keer verloor hij. In 1992 veroverde Tuur de Europese titel, waarna j de bokser op 24 september 1994 in Ahoy' de WBO-kampioens- I gordel kreeg omgehangen nadat hij Eugene Speed op punten had I verslagen. ANP het gebogen hoofd zei genoeg. Dat hij zijn vierde zilveren plak het publiek in wilde gooien, was een geintje. „Ze smeekten na die mascotte om meer. Ik had alleen die medaille. Maar die houd ik. Zilver op een WK is nog steeds heel erg mooi." Hij zei het man moedig, maar boosheid (op zichzelf) en verdriet (over het aangedane leed) vochten om voorrang. Teleurstellend Van den Hoogenband startte goed, (reactietijd 0,76; als je het nog mag geloven), keerde zeer veelbelovend na 23,02 (onder zijn wereldrecordrace van Syd ney) en tikte aan na 48,43 secon den. Dat viel tegen in vergelij king met een klein jaar geleden (47,84). „Teleurstellend", vond hij meteen, met de blik op het scorebord. „Maar wat maakt het ook uit. Ik heb gewonnen." De oerkreet kwam uit het mid denrif, dat Van den Hoogen band ten teken van victorie bo ven de waterspiegel uittilde. De favoriet bleek nog geen vijf mi nuten daarna gefopt door het tijdwaamemingssysteem. Het klokje van de belangrijke me neer Seiko had de aankomst van Eiwin in baan 2 niet gere- gisteerd. De als een torpedo vertrokken Amerikaan, niet te verwarren met tegenvallende Ian 'Thorpe- do' vlak naast Van den Hoogen band, lag na 75 meter nog dui delijk voor. Op de laatste meters naar de aantikplaat kwam de Nederlander aangestormd en dreef Ervin uit. Het verschil was na bestudering een tiende van een seconde in het voordeel van de krullenbol uit Californië. Hij stond bekend als formidabel sprinter, maar was nooit sneller geweest dan 48,9. Ervin 'ging af', zoals dat heet, in 22,60. „Zelfmoord", vond Van den Hoogenband. „Dat was het plan", vertelde Ervin. „Hard weggaan en bidden dat ik niet dood naar de bodem zou zak ken." Gefeliciteerd Bijkomend probleem was dat Ei-vin buiten beeld bleef. Van den Hoogenband zag hem pas na de finish. Hij werd nota bene gefelicteerd door de Ameri kaan. „Ik vroeg: wat is jouw tijd dan? Dat wist-ie niet, want die was niet verschenen. Na de beelden gezien te hebben, geloof ik dat hij op een eerlijke manier heeft gewonnen. In neem m'n sport erg serieus en dat zou de organisatie en de tijdwaarne- mer ook moeten doen." Ervin wist alleen zeker dat hij had aangetikt. De FINA voelde, niet voor het eerst, nattigheid en belegde ver na afloop van de wedstrijden een persconferen tie over de haperingen van de techniek. De Amerikanen over wegen zelfs wegens de diskwali ficatie van de estafetteploeg op de 4x200 vrij wegens een te vroege overname naar het hof van arbitrage (CAS) in Lausan ne te gaan De wereldzwem- bond hield vertrouwen in zijn jury en de eerlijkheid van de besluiten, maar verklapte al wel dat voor de periode 2002-2006 een contract is afgesloten met een nadere tijdwaarnemer. Dat voor Ervin geen tijd ver scheen, had volgens de Zuid- Afrikaanse FINA-offical Sam Ramsamy te maken met zijn 'soft touch', de plaat beroeren met een kracht van minder dan 1,5 kg. De 'back up' en de video beelden verklaarden hem tot winnaar. Van den Hoogenband vond het vreemd maar protes teerde niet. Zijn coach Verhae- ren kreeg Ervin pas laat in de peiling en zag de Amerikaan 'eerlijk gezegd' ook als eerste. „Ik durfde in elk geval niet te juichen." Eerste Van den Hoogenband zocht de schuld vooral bij zichzelf tij dens de persconferentie, waar de verliezer eerder verscheen dan de winnaar. „Ben ik toch nog ergens eerste", zei hij met galgenhumor. „Ik had gewoon harder moeten zwemmen. 48,4 is onder mijn niveau. Ik ben ooit eerder zo teleurgesteld geweest. Toen ik zakte voor mijn 'eind examen. Alleen zag ik dat aan komen." ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Het gaat goed met Feyenoord. De club wordt voor het eerst sinds lange tijd geroemd over het gevoerde aan koopbeleid en draait komend seizoen met een recordomzet van 115 miljoen gulden. De Rot terdammers zijn ongekend po pulair in eigen land en richten zich sinds kort op de interessan te markt van Japan, het geboor teland van aanwinst Shinjo Ono. De gekte die de aanvallende middenvelder ontketent in ei gen land is voor Feyenoord aan leiding de mogelijkheid van een virtuele shirtsponsor voor de Aziatische markt te onderzoe ken. „De techniek laat dat toe en sponsor Stad Rotterdam heeft er niets aan om dagelijks in de Japanse media te verschijnen", zei voorzitter Jorien van den Herik gisteren op de jaarlijkse persdag van zijn club. „Het kan heel lucratief zijn als wij in ons gewone shirt met daarop Stad Rotterdam spelen, terwijl televisiekijkend Japan een voor hun bekend merk op ons tricot ziet staan. Nee, ik kan niet zeggen of we al in onder handeling met bedrijven zijn." Journalisten Feyenoord lijkt hard op weg het aankoopbedrag van 10 miljoen gulden voor Ono terug te verdie nen. De Japanse roep naar shirts met daarop de naam van de middenvelder klinkt steeds lui der. De gekte wordt aangewak kerd door dertig Japanse jour nalisten die de komende drie maanden vanuit Rotterdam speciaal verslag doen over de verrichtingen van Ono. Je zou haast vergeten dat de Ja panner niet de enige aankoop van de Roterdammers is. De voornaamste wensen van trai ner Bert van Marwijk werden tijdens de zomerstop vervuld. Behalve Ono, kreeg hij in Pieter Collen (NEC) en Ramon van Haaren (Roda JC) de benodigde vleugel verdedigers. Met de nu al ongekend populaire Pierre van Hooijdonk heeft Feyenoord ein delijk weer een spits die in staat moet zijn meer dan twintig com petitietreffers te maken. „We gaan dan ook voor de titel en de tweede ronde van de Champions League", hoorde Van Marwijk zijn voorzitter Van den Herik verklaren. „Dat zeg ik niet omdat we het financieel anders niet redden. We zijn vo rig jaar vaak als schlemielen neergezet. PSV en Ajax hadden zogenaamd veel meer te beste den. Maar onze omzet bedraagt komend jaar ook 115 miljoen gulden. Dat roep ik niet graag omdat het begrip omzet me niet zoveel zegt. Het gaat er uitein delijk om of je winst maakt. Ge lukkig doen we dat ook." Van den Herik: „Feyenoord is op dit moment de populairste club van Nederland We verdienen jaarlijks 22 miljoen gulden aan merchandising. Bij de eerste training waren 6000 toeschou wers, bij de Open Dag 60.000. Slechts vier Nederlandse inter- sites worden meer bezocht dan www.Feyenoord.nl. Tijdens de Open Dag is onze pagina maar liefst 132.981 keer aangeklikt." Alleen Rabobank, Postbank, ANWB en Telefoongids scoor den beter. Trainer Van Marwijk beseft dat de verwachtingen hoog zijn ge spannen. „Dat merk je aan alles. Ik kan het eigenlijk alleen maar fout doen. En dat is natuurlijk onzin. PSV en Ajax zijn ook sterker geworden. Dat wil ove rigens niet zeggen dat ik mijn verantwoordelijkheid niet neem. Natuurlijk gaan we met deze ploeg voor de titel." In de voorbereiding op de com petitie wordt de selectie van Van Marwijk geplaagd door enkele blessures. Paauwe en Van Haar en moeten nog een week rust houden en Van Gastel kampt met een terugslag. Bosvelt mag wegens een gebroken jukbeen niet in actie komen. „Dat is las tig", vindt Van Marwijk. „Aan de andere kant heb ik dit seizoen wel een brede selectie. Alle posi ties zijn dubbel bezet en ik kan met deze groep meerdere syste men spelen. Ja, het kan inder daad een heel mooi seizoen wor den. "ANP FUKUOKA - De Nederlandse waterpolosters zijn bij het WK in Fukuoka negende geworden. Het nieuwe Oranje van bonds coach Paul Metz won ook de derde en laatste wedstrijd in het troosttoernooi Tegen Brazilië werd het in een spannend duel 5-4 (2-1 1-1 0-1 2-1). Het was een zwaarbevochten zege. De Zuid-Amerikaanse vrouwen bogen pas in de slotfase, Be langrijke reden was opnieuw de haperende aanval met een speelster meer in het water. Ne derland kreeg vijf kansen in overtal en benutte er niet één. ANP MUNCHEN - Franz Beckenbauer heeft zijn afscheid als voorzitter van FC Bayern München aangekondigd. „Wanneer Bayern dit seizoen weer de Duitse titel verovert, ben ik geen voorzitter meer", zei de 55-jarige oud-voetballer. Zijn baan als president-commissaris van de club wil Beckenbauer wel aanhouden. DPA PEKING - Het WBA-titelgevecht tussen de zwaargewichten John Ruiz en Evander Holyfield is uitgesteld. Titelverdediger Ruiz heeft last van een stijve nek, verklaarde bokspromoter Don King gisteren. Er is nog geen nieuwe datum bepaald voor het gevecht dat oorspronkelijk op 5 augustus zou plaatsheb ben. RTR ZEIST - David Connolly is vrij om voor Wimbledon te gaan voetballen. Dat heeft de arbitragecommissie van de KNVB bepaald. De Ierse oud-aanvaller van Feyenoord was aanvankelijk tot een akkoord gekomen met AZ, maar kwam op die afspraak te rug. De Alkmaarders spanden daarop de zaak aan bij de voet balbond. Volgens AZ was Connolly verplicht zich te houden aan het driejarige contract dat hij met de club was overeengekomen De commissie vindt dat niet. Connolly kan daardoor voor de Engelse eerstedivisieclub gaan voetballen, maar moet nog af wachten of hij een schadevergoeding moet betalen aan AZ. De arbitragecommissie buigt zich in een later stadium name lijk nog over de tweede eis van AZ: de club eist tien miljoen guldeji van Connolly. ANP DEN HAAG - De Champions Trophy 2002 is voor het eerst in de geschiedenis aan China (Macau) toegewezen. De organisa tie van een internationaal hockeykampioenschap door het gastland voor de Olympische Spelen van 2008 is zelfs een pri meur. China neemt het vrouwentoernooi over van België, dat de toe wijzing teruggaf aan de internationale hockeyfederatie. Het mannentoernooi om de Champions Trophy wordt in Duits land (Keulen) gehouden. GPD IRVINE - Wereldkampioen indoor Lawrence Johnson doet niet mee aan het polsstokhoogspringen bij de WK atletiek in Edmonton. De Amerikaan, winnaar van zilver bij de Olympi sche Spelen, heeft een stressfractuur in het rechterbeen. Zijn seizoen is voorbij. Het toernooi in Edmonton begint volgende week. RTR door Gerrit Hendriksen FUKUOKA - Ewout Holst heeft verrassend de finale be reikt van de 50 meter vlinder slag. De Delftse student, lid van DWK in Bameveld, werd op deze afstand bij de NK in Eindhoven nog gediskwalifi ceerd omdat hij niet stilstond bij de start. De KNZB liet hem niettemin toch individueel meedoen op dit nummer bij de WK in Fukuoka. Holst, die door Klaas-Erik Zwering uit de zilveren esta fette op de 4x100 vrij werd ge zwommen, verbeterde in de halve finale zijn persoonlijk re cord opnieuw, nu tot 23,91. De nationale toptijd van Pieter van den Hoogenband (23,88) heeft hij binnen bereik. Joris Keizer werd met 24,40 veer tiende. Holst, die als vijfde de eind strijd bereikte, verkeert in goed gezelschap. De Australiër Geoff Huegill scherpte zijn we reldrecord met 0,16 seconde aan tot 23,44. De Brit Mark Foster verbeterde het Europe se record van Denis Pankratov met tweehonderdste tot 23,66. Het tweede wereldrecord op de zesde dag kwam op naam van het Australische viertal op de 4x200 vrij. Dat was voorspel baar. Grant Hackett, Michael Klim, William Kirby en Ian Thorpe kwamen tot 7.04,66. In Sydney werden ze olympisch kampioen met 7.07,05. Het zil ver was voor Italië (Brembilla, Pelliciari, Beccari, Rosolino) in 7.10,86, een Europese toptijd. Het oude record stond met 7.11,95 sinds de Spelen van Barcelona op naam van het GOS. ANP LAUSANNE - Juan Antonio Samaranch heeft gisteravond toestemming gekregen het ziekenhuis in Lausanne te verla ten. De voormalige voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) was op 17 juli opgenomen met vermoeid heidsverschijnselen. Samaranch, 81 inmiddels, was net terug van het IOC-congres in Moskou. Daar werd de Belg Jacques Rogge gekozen tot zijn opvolger. SID Olympisch judokampioen struikelt op WK over onbekende Algerijn door Gijs van Oosten MÜNCHEN - Het liefst was Mark Hui zinga gistermiddag met een pruik en een zonnebril hoog in de tribunes geklom men. Om incognito naar de finale van het WK judo in de klasse tot 90 kilo te kijken, waarin hij als olympisch kampioen had moeten staan. De mondiale titelstrijd werd weer een ontgoocheling voor Hui zinga, die al in de tweede ronde werd uit geschakeld door de volstrekt onbekende Algerijn Klialed Meddah. Mark Huizinga blijft nog ten minste twee jaar de 'olympisch kampioen die nooit wereldkampioen kon worden'. Ook zijn vierde deelname aan het WK bracht voor de viervoudig Europees kampioen niet de verlossing. In 1995 en in 1997 verloor Huizinga in de eerste ronde, in 1999 liep het net als giste ren in München spaak in de tweede ron de. Een wereldtitel, zelfs niet een medail le, is één van de beste judoka's van de wereld kennelijk niet gegund. Huizinga maakte op een WK opnieuw Mark Huizinga zoekt troost bij zijn vriendin Edith Bosch, die haar tranen niet de baas kan. foto Hans Steinmeier/ANP MÜNCHEN - „Ik zet mijn beste teentje voor", grapte Gella Vandecaveye. Twee weken geleden scheurde de Belgische ju doka de pees van haar grote teen. Ze liet in de keuken een broodmes op haar blote voet vallen. Zes weken revali deren, luidde de medische diagnose. Niets ervan, zei Vandecaveye. Ze werd gisteren in München voor de tweede keer wereldkampioene. Dergelijke staaltjes liet de Zwevegemse al eerder zien. Ze kwam terug van een nekbreuk, haalde een van haar zes Europese titels met een ontwrichte voet en bereikte Sydney on danks gescheurde kniebanden. De hel dendaden maakten van haar met tennis sters Kim Clijsters en Justine Hénin de populairste sportvrouw van België. ANP 'zijn' klassieke fout, al wilde coach Chris de Korte daar niet van horen. Hij heeft de klasse om elk gevecht te domineren, maar is kwetsbaar als hij zijn tegenstan der een kleine' opening biedt om te sco ren. Het overkwam hem tegen de Cubaan Yosvane Despaigne in '97 en '99, ditmaal was het Khaled Meddah die de koele Ne derlander een loer draaide. De Algerijnse judoka nam een door Hui zinga ingezette worp in de vlucht over - in het jargon heet deze overnametech niek de 'zwaluw' - waardoor de lucht machtofficier een even onverwachte als onzachte landing op zijn rug maakte. Huizinga had de aanval ingezet op een moment dat hij al een voorsprong had opgebouwd. De Korte had hem aangege ven de partij rustig uit te vechten. „Dat was ook mijn bedoeling'. Maar na een tijdje dacht ik: Laat ik weer eens wat doen." Die gedachte werd Huizinga fataal. Een halfuur na zijn nederlaag werd ook dui delijk dat de weg naar het brons, via de herkansingen, was afgesloten. Meddah ging in de derde ronde tegen de Tunesiër Hachicha onderuit. Al zorgde oud-judo ka Theo Meijer, aanwezig als coach, in de afgeschermde opwarmruimte nog voor verwarring bij Huizinga door aanvanke lijk het tegendeel te beweren. Middelpunt Chris de Korte bracht het slechte nieuws vanuit de hal. Huizinga reageerde uiter- lij k onbewogen, want 'de grootste teleur stelling had ik al gehad'. Zijn vriendin Edith Bosch, die gisteren in de klasse tot 70 kilo eveneens niet voorbij de tweede ronde kwam, barstte in tranen uit. Hui zinga, onverstoorbaar middelpunt van het drama: „Edith moest heel erg huilen omdat ik had verloren." Beduusd als Huizinga was door zijn vroegtijdige uitschakeling, een scenario waarmee hij absoluut geen rekening had gehouden, deed hij een moedige poging zijn falen te verklaren. Hij had zich, om dat hij voor dag en dauw op moest, niet helemaal goed gevoeld Maar dat mocht geen excuus zijn, want 'zelfs op halve kracht moet ik die Alge rijn ook aan de kant zetten'. „Ik had ook geen last van druk. Ik kan niks en nie mand de schuld geven. Het was gewoon een foutje van mijIk wist dat hij die spe- ci f ieke beweging in huis had. Ik was even niet scherp. Ik vind dit een afgang van mezelf." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17