Euthanasiewet onder vuur van VN-comité Onderzoek naar rellen Genua Frank de Boer opgelucht over mildere straf Italianen mogen racen op snelweg Deskundigen willen herbezinning Nederland Zwin College neemt e-mailhetze hoog op Hulp van boven Duurder frietje bakt niet bruin Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 svisai^'ooooig' Actie tegen vervalsen creditcards Reactor Koersk kan tegen stootje Roompot slaat vleugels uit Onderhandelaar nieuwe directeur NS-reizigers Broeierig Perioden met zon, maar ook kans op een enkele onweersbui. Broeierig warm met maxima van 26 a 27 graden. 244e jaargang no. 177 zaterdag 28 juli 2001 los nummer 3,00 1,36) 18e etappe ALG. KLASSEMENT delij k voor het j ongste verbeter- plan van NS, 'Bestemming Klant: Nu'. GPD pagina 2: adviseur nu directeur ROME - De nieuwe Itali aanse minister van Ver keer, Pietro Lunardi, wil de maximumsnelheid op de autosnelwegen verho gen van 130 tot 160 kilo meter per uur. Zijn voorstel is in de poli tiek niet goed gevallen. ,,Het lijkt wel of hij een zonnesteek heeft", zei de Groene oud-minister Sca- nio. Lunardis collega-minis ter Giovanardi noemde het wetsvoorstel 'ondenk baar'. Maar verkeersminister Lunardi stelt dat slechts zestien procent van de on gevallen het gevolg is van hoge snelheden. De rest gebeurt volgens hem om dat zijn landgenoten doodgewoon slechte au tomobilisten zijn. ,,De Italianen kunnen niet rij den. Ze rijden allemaal links." In Italië gebeuren ieder jaar meer dan honderd duizend ongelukken. Vo rig j aar vielen er op de we gen 2521 doden. DP A van onze redactie buitenland ROME - Premier Berlusconi heeft gisteren in de Italiaanse Senaat beloofd dat er een on derzoek komt naar mogelijk politiegeweld tijdens de bijeen komst van de belangrijkste industrielanden en Rusland (G8) afgelopen weekeinde in Genua. Om het onderzoek was ge vraagd door onder meer de rege ringen van Duitsland en Groot - Brittannië. Berlusconi benadrukte dat de kwestie niet in de doofpot zal verdwijnen. Hij maakte duide lijk dat leden van de politie die de wet hebben overtreden zich zullen moeten verantwoorden. Commissie Mensenrechtenorganisatie Am nesty International wil dat de Italiaanse regering een onaf hankelijke commissie instelt, die belast wordt met onderzoek naar het gewelddadig optreden van de politie. Dit heeft een woordvoerder van Amnesty In ternational in Italië bekendge maakt. De veldslag tussen politie en de monstranten tijdens de top heeft een jongen het leven ge kost. Honderden anderen liepen verwondingen op. De tot dusver door de Italiaanse autoriteiten in gang gezette onderzoeken naar de gebeurtenissen zijn vol gens Amnesty niet voldoende. Italië heeft intussen de Britse regering een onderzoek beloofd, na beschuldigingen van Britse actievoerders dat de politie hen doorToof Brader DEN HAAG - Het men senrechtencomité van de Verenigde Naties heeft kritiek op de nieuwe Ne derlandse euthanasiewet geving die volgend jaar van kracht wordt. Volgens het internationaal ge zaghebbend comité biedt de nieuwe wetgeving geen garan tie dat patiënten op den duur niet onder druk worden gezet om hun leven te beëindigen. Het VN-comité vindt dat Nederland de wetgeving opnieuw moet be kijken. Het VN-mensenrechtencomité is bezorgd over de omstandig heid dat Nederlandse artsen in de nieuwe wetgeving niet meer door het openbaar ministerie maar door regionale comités worden getoetst als zij op een verzoek om euthanasie ingaan. Hoewel het comité erkent dat euthanasie ook in de nieuwe wetgeving in principe strafbaar blijft, vinden de achttien inter nationale onafhankelijke men senrechtendeskundigen van het comité dat de euthanasie praktijk nu op te grote af stand van het strafrecht komt te staan. Daarmee dreigt de Nederlandse euthanasiepraktijk tot routine te worden, aldus het comité waarmee 'twijfels rijzen of het huidige systeem echt alleen in extreme gevallen wordt ge bruikt'. Het VN-comité zet er verder grote vraagtekens bij dat de nieuwe wetgeving ook geldt voor jongeren boven de twaalf jaar. Vooral dat kinderen boven de zestien jaar bij een euthana sieverzoek niet per se meer de steun van ouders of voogd nodig hebben, stuit op kritiek. „Juist vanwege de onomkeerbaarheid van zo'n beslissing hebben min derjarigen bijzondere bescher ming nodig", aldus het comité. Sinds de Euthanasiewet dit voorjaar door Tweede en Eerste Kamer met een ruime meerder heid werd aanvaard, is er vanuit het buitenland meer kritiek ge weest. Met name de christende mocratische partijen in Europa hebben zich zeer bezorgd ge toond. Pogingen om het onder werp op de agenda van het Europees Parlement te krijgen, leden echter schipbreuk. Het VN-mensenrechtencomité heeft Nederland nu gevraagd om meer informatie over de nieuwe wetgeving en om uitge breide statistieken over de eu thanasiepraktijk in ons land. Het ministerie van Volksge zondheid zegt dat het ministerie pas na zorgvuldige bestudering van het rapport van het VN-co- mité zal reageren. ANP door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Twee docen ten van het Oostburgse Zwin College hebben bij de politie aangifte gedaan, nadat ze door een leerling zijn be schuldigd van mishandeling en seksuele intimidatie. De scholier, die inmiddels van school is gestuurd, stuur de vlak voor de vakantie zijn beschuldigingen per e-mail rond. Rector C. Hoek van het Zwin College spreekt van 'smaad'. Uit de lucht gegre pen verhalen over docenten doen volgens hem wel vaker de ronde, maar dat de verha len nu op grote schaal via in ternet zijn verspreid, stoort hem zeer. Hij wil na de va kantie een brief aan de ou ders sturen, waarin hij hen vraagt alert te zijn op derge lijk gedrag van hun kinde ren. Het Zwin College stuurde onlangs ook twee brugklas sers van school omdat ze niet te handhaven waren. Een scholiere die een docent be schuldigde van mishande ling, moest ook van school af. Deze leerlinge vocht de be slissing gisteren aan voor de Middelburgse rechtbank. pagina 14: docenten doen aangifte AMSTERDAM - Het wordt een slechte zomer voor de patatliefhebber. Niet alleen wordt het frietje zowel aan de kraam als in de supermarkt duurder, maar het nieuwe frietje bakt ook niet bruin. De drie grote fritesprodu- centen, McCain, Aviko en Farm Frites bevestigen dat het patatje deze zomer duurder wordt. Volgens een woordvoerder van Farm Frites kan de prijs stijging oplopen tot 25 procent. „Dat advies ge ven wij aan de afnemers, onder wie de snackbar houders." De andere twee producen ten gaan nu nog uit van een iets kleinere stijging, maar dat het patatje flink duurder wordt, staat vast Het mooie weer van de laatste dagen, is een te genvaller voor de aardap peltelers. „De aardappe len hebben nu juist regen nodig", zegt een woord voerder van McCain. „De handelsprijs is nu al ver dubbeld ten opzichte van vorig jaar." Bovendien bakken de nieuwe frites, die zijn ge maakt van de eerste aard appeloogst van dit jaar, niet bruin. Door een te kort aan suikers blijven ze bleek, ook als ze langer gebakken worden. ANP 1. Armstrong (foto) 1.14.16 2. I. Gonzalez de G. 1.24 3. Ullrich 1.39 40. Boogerd 0.13 door Bob Kroon NYON - In hoger beroep heeft de beroepscommissie van de Europese voetbalbond de schorsing van Frank de Boer te ruggedraaid van een jaar naar tweeënhalve maand. Dit houdt in dat de international op 1 sep tember mag meedoen in de be slissende YVK-kwalificatiewed- strijd van Oranje tegen Ierland, „Ik ben nog niet van alle blaam gezuiverd, maar toch blij en op gelucht". zei Frank de Boer. „We zijn gegaan voor vrij spraak, maar ik denk dat ieder een nu wel weet dat ik onschul dig ben." Dat geldt in ieder geval niet voor de Uefa, die niet terugkwam op de eerdere stel- lingname dat er nandrolon was gevonden in de urine van de ver dediger. En daar zijn voetbal lers volgens de Uefa-regels zelf verantwoordelijk voor. Wel ging de beroepscommissie mee met het argument van De Boers ad vocaat Cor HeUingmandie stelt dat de meting bij minieme waarden als bij zijn cliënt niet betrouwbaar is. Volgens Hel lingman voelde de voetbalbond zich ook onder druk gezet door de civiele procedure die hij in Zwitserland heeft aangespan nen tegen de eerdere uitspraak van de tuchtraad. Daarom had volgens Helling man Uefa-aanklager Kapl zijn eis tot schorsing donderdag al teruggebracht tot zes maanden. „Toen de aanklager merkte dat de beroepscommissie serieus in ging op onze argumenten, bracht hij ook die eis nog eens met de helft terug. Zo sprongen we er uiteindelijk redelijk uit", aldus de raadsman. GPD pagina 19: advocaat wil actie Advertentie naam c noteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersm/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat .....nr.. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: I c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: voor automatische incasso stem ik toe in c per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische incasso nummer; m I (ƒ39.45 6 7.90). t per kwartaal met handtekening: automatische incasso (ƒ107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) WÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊmÊÊÊÊm 1. Armstrong 79.07.33 2. Ullrich 6.44 3. Beloki 9.05 10. Boogerd 22.38 zie pagina 19 en 20 Interpol eist dat fabrikan ten van speciale printers en kaartlezers hun appa raten zodanig beveiligen dat ze niet meer gebruikt kunnen worden voor het vervalsen van credit cards. Voor onder de tien duizend gulden zijn ma chines te koop die duizend nep-kaarten per uur kunnen ver- O vaardigen. De kernreactoren van de Koersk vormen geen risico bij de berging van de onderzeeër, zo blijkt uit een onder zoek dat gisteren is gepresenteerd. De berging begint op of rond 15 september Zeeland is te klein geworden voor Roompot Recreatie Beheer uit Kamperland In Hellevoetsluis ontwikkelt de recreatieon derneming een vakantiecomplex met jachthaven. Maar de doorbraak moet komen van park Droomrijk bij de Efteling: „Daar zijn we heel trots op." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9, zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17,18,19 en 20; reportage: 21,22, 23, 25 en 27; reizen: 31, 32 en 33; mobiel: 35; wonen: 37 en 39. UTRECHT - NS Reizigers krijgt met ingang van september een nieuwe directeur Personeel en Organisatie (P&O). De nieuwe i man is Han Noten (43), organi- j satiepsycholoog en directielid van uitzendbureau Start. Noten werd begin dit jaar inge huurd door NS om de onderhan delingen tussen de directie en het personeel over het nieuwe dienstrooster vlot te trekken. Die waren door ruzies en weder zijds wantrouwen vastgelopen, waardoor nieuwe stakingen dreigden. De langdurige sessies met No ten als begeleider leidden tot een compromis, dat uiteindelijk door de achterban van de FNV werd afgewezen. 'Bruggenbou wer' Noten volgt Pamela Bou- meester op, die namens de di rectie alle onderhandelingen voerde. Boumeester wordt verantwoor- NICOLOSI - Inwoners van La Sapienza, een bergdorpje bij Nicolosi op Sicilië richten barricades op om een res taurant te beschermen. Naar goed Italiaans en dus ka tholiek gebruik, wordt daarbij hulp van de heilige Moe der ingeroepen. Ook gisteren spuwde de Etna weer rookwolken en ton nen lava. In de regio Nicolosi is inmiddels de noodtoe stand uitgeroepen. Een deel van een skiliftstation en parkeerplaats in La Sapienza moesten gisteren aan de lavastromen worden prijsgegeven. Belangrijke voor zieningen als station, postkantoor en winkelcentrum van het dorp zouden volgens de autoriteiten niet wor den bedreigd, al ligt de kokende massa bij sommige ge bouwen op nog geen drie meter van de voordeur. foto Ragonese Scardino/EPA tijdens de G8-top heeft gemar teld. Vijf arrestanten uit Groot- Brittannië zeggen bewusteloos te zijn geslagen door politie agenten, meldde de BBC giste ren. Volgens de demonstranten zijn ze ten onrechte aangehou den toen ze lagen te slapen in de school die diende als hoofd kwartier van de protestgroep Genua Sociaal Forum. „De po litie sloeg in het wilde weg met de wapenstok in op mensen die zich niet verzetten", zo zeggen ze. Duitsland wil opheldering over het grote aantal arrestaties bij de G8, terwijl twee Groene afge vaardigden in de Duitse Bonds dag hebben aangekondigd het Europees Parlement te zullen vragen een internationale en quêtecommissie in te stellen om onderzoek te doen naar het ge weld. Ook in Italië is veel kritiek op het politieoptreden. Volgens een Italiaanse senator van de Groe ne Partij zou de politie fascisti sche liederen hebben gezongen en demonstranten met ver krachting en het gebruik van geweld hebben bedreigd. De Italiaanse autoriteiten heb ben het steeds voor de politie opgenomen. Die zou zijn gecon fronteerd met demonstranten die er alleen maar op uit waren te provoceren. ANP/AFP/DPA De Italiaanse premier Berlusconi voert het woord in de Senaat. foto Plinio Lepri/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1