Staatscircus toch naar Domburg m 1 Kampioen Griezelen bij kasteel Westhove Sakervalk vermist na roofvogelshow Tourprijs 9.950,- Tourprijs 1 6.850,-^ Numansdorp mmmwmm Arrestatie vermeende kinderlokker bezorgt Cadzand bang gevoel Gemeente Veere wees eerder vergunning voor Roosjesweg af Plan voor grote disco Terneuzen Kaalslag onder populieren fi 29 juli\jfr. I I f XJtaFT F a|; 1 juli üiós&Himynl 4.51 5.- fillgen geldig tijdens dg Tour, *ERKEND r8BGRATlS\ 800-1536 Tijdens de Tour de Cuisine bij iedere offerte een lekker stukje Franse Brie en een overheerlijke fles wijn. Bovendien speciale Tour-Actie-Prijzen!!!! ataar CS^hEZbbR Alleen geldig tijdens de Tour!!! Complata kwalltoltikoukon mat: Prachtig halogaan vorlkhta glaskast «n apparatuur van hat topmark Whirlpool waarondar: koatautomaat voor 200 lltar, combi magnatron (basta koop. conwmantan- feond), gatkookplaat mat vonkontstaklng an aan wasamkap mat gamakkalljk ta ralnlgan matalan vatflltars. 1 spoelbak mat ddnhandat^nangkraan. Daza originele Stalnhaas keuken Is Inclusief krans en llchtlljsten en werkblad. Leverbaar In diverse kleuren. ,<2Zn22Z22Z22 Dit Is da combinatie van alle trends en alle moderne apparatuur. H«t professionele fornuis Is aan echte blikvanger an onmisbaar voor alle kookllafhabbars. Met korfladekas- ten. glaskasten In hout kleur, grote koelkast (240 lltar), afzuigkap, hoekkast, halogeen- verfkhtlng en het acht granieten werkblad Is daza keuken werkelijk van daza tljdl 7.646,- fillccn geldig tijdens de Tour om je in thuis te voelen) Géén aanbetaling bij Keuken Kampioen Gratis ontwerp Gratis advies Gratis nameten Gratis bezorgen CBW-zekerheid 10 jaar garantie industriestraat 2a Ook gevestigd in: Almere, Delft, Kaatsheuvel, Mijdrecht, Purmerend, Rotterdam, Utrecht en Woerden. Kijk nu op onze vernieuwde website: www.keukenkampioen.nl door Margreet van den Broek NEELTJE JANS - Bijna twee weken is hij nu zoek: de saker valk van R. van Maaren uit Wolphaartsdijk. Tijdens een roofvogelshow bij Waterland Neeltje Jans sloeg het dier op de vlucht voor een groep man- telmeeuwen. Sindsdien ont breekt elk spoor. Vorige week zaterdag gaven Van Maaren en zijn collega hun eerste show van dit seizoen op Neeltje Jans. Optx-edens van vorig jaar hadden geleerd dat het een moeilijk terrein is, me de door de aanwezigheid van veel andere vogels. Juist van wege de moeilijke omstandig heden zette Van Maaren de be wuste sakervalk in. ,,Het was mijn één na grootste vogel waar ik heel makkelijk mee kon werken", legt hij uit. Tijdens de show vloog echter een grote groep mantelmeeu wen op de valk af. De meeuwen drukten de roofvogel naar be neden, waarna hij er vandoor ging. De zoektocht die volgde, leverde niets op. Van Maaren vreest voor het le ven van zijn vogel. De valk was uitgerust met twee zenders die een signaal afgeven. Dat ver zwakt naarmate de afstand groter wordt. „Toen hij weg vloog, kreeg ik eerst nog hele sterke signalen door, maar die vielen in één klap weg. Dat kan veroorzaakt zijn doordat hij zich verschuilt in de bossen. Het lijkt echter logischer dat hij in het water terecht is geko men. De stroming is bij Neeltje Jans zo sterk, dat hij misschien is verdronken." Desondanks geeft Van Maaren de hoop niet op. Sinds de verdwijning van de sakervalk heeft hij al heel wat kilometers rondgereden. Vanwege de windrichting op de bewuste zaterdag, vermoedt de valkenier dat de vogel op Schouwen zit. Het dier is onge vaarlijk voor mensen, bena drukt hij. „Als iemand hem vindt, ligt er een dikke belo ning klaar", aldus Van Maaren. De sakervalk is lichtbruin en heeft de afmetingen van een grote buizerd. Hij draagt leren riempjes om zijn poten, een naamplaatje en twee zenders. Ook is hij voox-zien van belle tjes. De waarde van de valk be draagt enkele duizenden gul dens. Van Maaren geeft nog tot half augustus elke zatei-dag tussen 15.00 en 17.00 uur een roofvo gelshow op Neeltje Jans. vrijdag 27 juli 2001 door Barend Pelgrim CADZAND - Burgemeester G. Noordewier van Oostburg wil op korte termijn informatie van het Openbaar Ministerie en de Zeeuwse politie over de arresta tie van een inwoner van Cad zand, die wordt verdacht van diverse pogingen tot ontvoering van minder jarige kinderen. Ver der wil ook de dorpsraad van Cadzand opheldering over de handel en wandel van de man. Voorzitter J. Voerman van de dorpsraad meent dat zeker moet worden nagegaan of de ver dachte, die in het Belgische le per in hechtenis zit, ook in West- Zeeuws-Vlaanderen dergelijke praktijken op zijn kerfstok heeft. Vei-der zegt Voerman dat de bevolking van Cadzand niet zit te wachten op terugkeer van de man. Aan de mogelijkheid dat de verdachte terugkeert in het dorp, wil hij liever niet den ken, zei hij gistei-en. De ver- dachte, een 69-jarige Duitser, zit sinds begin juli in de gevangenis van leper, in af wachting van zijn voorgelei ding. De man werd op 5 juli op gepakt wegens oplichting van verschillende antiquairs en handelaren in bx'ocante in de omgeving van leper. Na zijn aanhouding kwam de politie echter tot de ontdekking dat de Duitser voldeed aan de persoonsbeschrijving van een onbekende die zeker tien keer had geprobeerd kinderen te ont voeren bij scholen en bushaltes. Toen de Zeeuwse politie vervol gens op verzoek van het Ieperse parket huiszoeking deed in Ca dzand, werd daar bewijsmateri aal tegen de Duitser aangetrof fen. Het Openbaar Ministerie in Middelburg en het parket van leper willen echter niets kwijt over deze vondst. De man woont al tientallen ja- i-en in Cadzand en runt daar een antiekhandeltje. Dorpelingen staan te kijken van het gedrag van hun dorpsgenoot. Velen vragen zich nu af of de Duitser in de nabije omgeving kinderen heeft geprobeei-d mee te lokken. De aanhouding is het gesprek van de dag. Secretaris I. Bonxxe- veld van de dorpsraad zegt dat het geval veel vragen oproept, „Hij stond algemeen bekend als een sjacheraar, en velen hadden al een vermoeden dat zijn an tiekhandel niet helemaal zuiver was. Maar dit is even iets an ders. Dit wetende hoeft hij wat mij betreft hier niet meer terug te komen." Dorpsraadvoorzitter Voerman typeext de opgepakte Duitser als een rare snuiter en scharre laar. Voerman vindt de arresta tie i-eden genoeg voor een grondig onderzoek in de wijde omgeving. „Het zou kunnen dat een aantal mensen ineens be paalde ervaringen kunnen te rugkoppelen naar deze aanhou ding. Wij zijn niet blij met deze geschiedenis, laat staan als er nog meer aan het licht komt in Cadzand." Volksgericht Burgemeester Noordewier roept echter op tot kalmte. Er is weinig fantasie nodig om te be denken wat er in een klein dorp als Cadzand kan gebeuren als een doi'peling voor zulke ver grijpen wordt gearresteei-d, zegt hij. Aan een volksgericht wil de bui-gemeester al helemaal niet denken. „Voor er iets gedaan of van alles gezegd wordt, wil ik i eei'st verifiëren wat er bekendis bij justitie en politie. Ik heb niks van hen gehooi'd, maar zal nog deze week informatie inwinnen Op dit moment is er weinig aan de hand omdat die man in hech tenis zit. We gaan niet overver hit reageren en ik ga er vanuit dat de dorpsraad er ook zo over denkt." De burgemeester wil wel maat regelen nemen, mocht dat nodig blijken. „Hoe dichter een geval als dit bij je komt, hoe beldem- mender het gevoel; helemaal als ouder van kleine kinderen. Ik geef de mensen echter de garan tie dat er op een goede en ade quate manier gehandeld zal worden door de politie en door i mijzelf. De kinderen moeten in Cadzand veilig over straat kun nen." Dertig figuranten laten de deelnemers schrikken in het nachtelijke bos. foto Lex de Meester verantwooi'delijk voor die actie. De twee partijen stonden giste- i-en aan het begin van de middag nog lijnrecht tegen over elkaar. Maxlens had al een schorsings- verzoek ingediend bij de recht bankpresident in Middelburg. De vereniging van circusonder nemingen speelde een bemid delende rol in de kwestie. Zij ad viseerde de cii'cusdirecteur con tact op te nemen met de gemeen te. Die had al eerder laten weten mee te willen denken over een ander terrein als dat aan de ei sen kon voldoen. „Ik ben daar op meteen in mijn auto gestapt en naar Domburg gereden om een paar plekken te bekijken. Ik heb naar de ijsbaan gekeken, maar dat heeft een moeilijke toegang. Het terrein waarop we nu terecht kunnen ligt vlak bij het gemeentehuis. We heb ben een goed gesprek gehad", meldde de circusdirecteur gis teravond. „Ik ben weggegaan met het idee dat het wel rond zal komen." Ook Kluijfhout toonde zich te- vi'eden over het gesprek. „Het ziet er goed uit. We moeten nog even kijken naar de voorzienin gen, bijvoorbeeld of er voldoen de parkeermogelijkheden in de buurt zijn. Als dat rond komt, kunnen we in principe een ver gunning afgeven." Het Staatscircus van Moskou staat op dit moment in Hans- weert en doet ook nog Zierikzee aan. door Ab van derSluis OOSTKAPELLE - Achter elke boom in het bos bij kasteel Westhove kan een Dracula, een met bloed besmeurde kok of een verwarde nar zitten. De deelne mers aan de Grote Gruwelijk Griezelige Spooktocht zien zelfs in elke argeloze wandelaar een potentiële griezel. De spooktocht is een initiatief van Domburg Aktief en de jeugdherberg Westhove en werd gisteren voor de vierde achter eenvolgende keer gehouden. Tweehonderd mensen uit de omtrek van het kasteel namen deel. „Maar we hadden makke lijk vijftienhondei'd deelnemers kunnen hebben", vertelt mana ger Jan Burggraaf - gekleed in monnikspij en zwart/wit ge schminkt - van de jeugdherberg. ,Ik heb zeker nog honderd men sen moeten teleurstellen, die zich hier vanavond kwamen melden, 't Moet wel een lolletje blijven." Dertig figuranten zijn door de jeugdherberg en Domburg Ak tief ingezet. Zij zullen de gasten de stuipen op het lijf jagen. Maar, verzekert Burggraaf, wel met mate. „De mensen mogen wel schrikken, maar ze moeten natuurlijk geen hartaanval krij gen. De kostuums en de schmink moeten 't doen." Rond tien over tien neemt Burg graaf een eerste groep van ze ventien gasten mee naar de eet zaal. Met gedragen stem vertelt hij het verhaal van Johan van Reigersberg, de gifmenger. Hij was een meester in chemie en had daarover een boek geschre ven met giftige inkt. Monniken die hun vingers natlikten om de bladzijde om te slaan, stierven een gruwelijke dood. Hun ziel waart sindsdien al 750 jaar rond in de bossen bij Westhove. Eén bladzijde uit het boek ontbreekt om de ban te breken. Aan de deelnemers de taak de verloren tekst uit handen van de spoken te halen. Klassieker De sfeer onder campinggasten van Duinzicht, tussen Domburg en Aagtekex-ke, is wat lacherig als zij in de schemer op pad gaan. Iemand zingt de klassie ker 'De paden op, de lanen in' De maan laat af en toe zijn licht schijnen door het bomendak. Het grind knerpt onder de voet zolen. „Mama, wanneer begint het nu eng te worden", vraagt een meisje. Opeens klinkt gegil. Takken kraken. Vanachter een boom sluipt een monnik. „Pas op voor den duivel. Vervolg uw weg, maar pas op voor den duivel." De groep loopt - nu toch wat stiller - verder. Na tientallen meters lopen, schiet een schim met een wit masker uit het bos. De campinggasten schrikken zich bijkans een ongeluk. „Het zijn allemaal maar verklede mensen", stelt een vader zijn dochtertje gerust. „Daar moet je maar goed aan denken." En, ter verontschuldiging tegen de x-est van de groep. „Ze moet van avond wel weer in de tent kun nen slapen." Verder gaat het, het steeds don ker wordende bos in. Is dat nu een spook of toch een gewone boomstronk? En, de mensen die. daar lopen? Zijn dat Grote Gx-u- welijke Gx-i ezels? Of toch wan delaars uit de buurt? „Oh, wat erg", zegt een vrouw. „Achter alles denk je wat te zien." De vier meiden van camping Duinzicht laten zich niet ken nen. Met fex-me tx-ed lopen ze, af en toe achterom kijkend waar de rest blijft, het bospad af. In de verte zien ze brandende kaar sen. Zou dat soms ...?Ophetpad ligt opnieuw een spook; op zijn rug, maar het gemaskerde hoofd kijkt de groep aan. De dapperen onder de groep durven de griezel te kietelen, maar die verrekt geen spier. Jammer, vinden ze. „Ik dacht: die komt wel met een schok omhoog." Doodskist Na vijf kwartier wandelen is de Grote Gruwelijk Griezelige Spooktocht afgelopen. De deel nemers hebben ondex-weg alle maal letters ontvangen, die samen een Latijnse spreuk vor men. Luidkeels schreeuwen ze op het voorplein Vergif, ga weg. Waarna zich een doodskist opent en een spook tot leven komt. De ban is gebroken. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen bekijkt of de bouw van een inegadiscotheek op be drijventerrein Handelspoort mogelijk is. Het initiatief komt van hore caondernemer I. Keten, exploi tant van discotheek Ieppy's in de Terneuzense Nieuwstraat. Nog dit najaar moet duidelijk zijn of de ontwikkeling van de plannen kan worden doorgezet. De discotheek zou pal aan Rijksweg N60 moeten verrijzen. Keten wil nog geen openheid van zaken geven, maar het zou gaan om een danstempel met een capaciteit van zeker dui zend bezoekers. KATTENDIJKE - De Katten- dijksedijk tussen Goes en Kattendijke oogt een stuk ka ler. Zo'n zeventig populieren gaan daar deze week tegen de vlakte, omdat zij na een be staan van een jaar of vijftig in middels kaprijp zijn. Het werk wordt uitgevoerd in opdracht van Staatsbosbe heer. De monumentale iepen langs de dijk blijven voorlo pig nog even staan. Staats bosbeheer wil eerst afwach ten hoeveel bomen dit jaar het loodje leggen als gevolg van iepziekte. foto Willem Mieras door Ab van derSluis DOMBURG - Het Staatscircus van Moskou mag waarschijnlijk toch optreden in Domburg. Eer der wees de gemeente Veere een vergunningaanvraag af voor de Roosjesweg, omdat het veld wordt gebruikt als overloopter rein als andere parkeerterrei nen vol zijn. Na intensief overleg is de ge meente in principe bereid toe stemming te verlenen voor voorstellingen op de hoek Brou- werijweg. Gisteren dreigde cir cus-directeur H. Martens nog met een kort geding om de op tredens af te dwingen. De gemeente Veere heeft het Staatscircus van Moskou deze week een boete opgelegd van vijftienduizend gulden, omdat het circus de afgelopen twee da gen drie voorstellingen in Zou- telande heeft gegeven. De ge meente wilde geen circus, omdat er al een ander circus op trad in Vrouwenpolder. Het circus vroeg begin juli twee vergunningen aan: voor 24 en 25 juli in Zoutelande en voor 12 en 3 augustus in Dombin-g. Beide aanvragen wei-den afgewezen. Het circus kreeg wel toestem ming om op 12 en 3 augustus in Zoutelande voorstellingen te geven. Dat wilde Martens niet. Ondanks het verbod sloeg het Staatscircus van Moskou toch zijn tent op in Zoutelande op 24 en 25 juli, waarna de dwangsom volgde. „Wij hebben de vergunning voor Domburg afgewezen", zegt P. Kluijfhout van de gemeente Veere, „omdat wij de Roosjes weg zelf nodig hebben als over- loopparkeei*terrein. Het circus wil graag in Domburg spelen Logisch, want daar zitten nu veel toeristen." Beschikbaar Directeur Marlens zegt dat hij al jax-en zonder problemen optrad in Domburg met het toenmalige cii-cus Holiday. „Maar de laatste paar jaar konden we niet ko men, omdat de gemeente Veere geen stuk grond beschikbaar zou hebben. Ik heb een gesprek gehad met wethouder Brouwer en die heeft gezegd dat ze haar best zou doen om ons toch toe te laten. Gelet op onze contacten vorig jaar wai-en we ei*van over tuigd dat we mochten komen." Om die reden adverteerde het circus deze week ook al in een huis-aan-huisblad, waarin een kortingsbon stond. Volgens de circusdirecteur is een pi-bureau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 26