Roompot bouwt kastelen Efteling TOUR dffbur de Cuisine v Zie onze slachtoiiersmisdrijven t-i Kamer had in 1995 al kunnen weten van misbruik ESF-geld A Stropdas heeft beste tijd gehad Eenbenigen bedwingen Montblanc Misgelopen in Singapore Zeeuwse recreatieonderneming exploiteert vakantiepark in Kaatsheuvel Ziekenhuis Walcheren is brandonveilig Castro brengt miljoen mensen op de been ontevreden over politie landen in Europa te mijden Tweede gouden medaille voor Inge de Bruijn Veel hulpvragen aan kust Spanje Haz nipt gekozen tot vice-president Eerste mosselen geveild Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 26° 17° 1# NO 3 Warm Vrij zonnig en warm. In de middag kans op onweer. Maxima rond 26 graden. Zwakke tot matige noordoostenwind. 244e jaargang no. 176 vrijdag 27 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 CHAMONJX - Twee eenbenige bergbeklimmers hebben kort na elkaar de ruim 4800 meter hoge Montblanc bedwongen. Gisteren bereikte de dertigjari ge Belg Arnaud van Sche vensteen de top met behulp van speciale stutten. Van Schevensteen werd bege leid door zijn broer en een gids. Zichtbaar geroerd stak hij zijn armen ten hemel, toen hij het hoogste punt had bereikt. Woensdag was dit al de Frans man Benoit David gelukt met behulp van een stel speciale krukken. DPA LONDEN - Met een verlo vingsring en een fles cham pagne stond Ian Johnstone te vergeefs bij zijn vriendin Amy Dolby in Noord-Engeland voor de deur. Op precies hetzelfde moment was zij naar Australië vertrok ken om hem te verrassen. Johnstone en Dolby moeten el kaar net hebben misgelopen op het vliegveld van Singapo re. Johnstone onderbrak zijn reis van twaalf maanden door Au stralië om zijn vriendin te ver rassen. Zijn vriendin had ech ter hetzelfde idee en stond tevergeefs voor de deur van zijn pension in Sydney. Dolby (26) zei dat haar hart brak toen haar vriend naar Australië vertrok. Zij besloot daarom naar hem te gaan op de dag dat zij elkaar vij f j aar ken den. „Ik heb er geen minuut bij stilgestaan dat hij op hetzelfde idee kon zijn gekomen", zei ze. Johnstone hoopt met Kerst voorgoed naar Engeland te rug te gaan voor de verlo ving. ANP door Johan van Grinsven KAATSHEUVEL - De Ef teling gaat 'kastelen' bou wen in de bossen aan de Eftelingsestraat in Kaats heuvel. Ontwikkeling en exploitatie van het recrea tiepark komen in handen van Roompot Recreatie- beheer uit Kamperland. De Efteling heeft toestemming om een complex met vakantie bungalows -er was lang sprake van 450 stuks- te bouwen op een zeventig hectare groot terrein. Al eerder stelde Efteling-top- man R.van der Zijl dat er zeker geen bungalows a la Center Pares komen. Volgens hem krij gen de vakantiewoningen een typische sprookjessfeer: ze gaan er uitzien als een slot, een rid derburcht. Het worden grotere gebouwen, waarin zowel gezinnen als groe pen terechtkunnen. Van der Zijl wil dat er zelfs ruimte komt om groepen van enkele honderden mensen te herbergen. „Ook al is het niet in hetzelfde gebouw. En we gaan ook geen kolossale slaapzalen bouwen." Van der Zijl: „Het recreatiepark krijgt een typisch Efteling-stempel, VLISSINGEN - Het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen is niet brandveilig. Bij een ernstige brand zijn er te weinig vlucht wegen en verspreidt de rook zich te snel door het pand. s Nachts zijn er bovendien geen bedrijfshulpverleners aanwe zig. De brandweer heeft dit al vorig jaar bij een controle ge constateerd. Volgens de brand weer werkt het ziekenhuis aan verbeteringen, maar is de situa tie niet in één keer op te lossen. De brandweer constateerde ook onveilige vluchtroutes bij Rep tielenzoo Iguana, maar dat zou inmiddels verholpen zijn. pagina 13: brandweer eist aanpassingen maar het moet allemaal wel ren dabel blijven, dus we kunnen het thema ook weer niet te ver doorvoeren." Het is de bedoeling dat Roompot Recreatiebeheer zowel de ont wikkeling van het park als de uiteindelijke exploitatie ervan ter hand neemt. Het definitieve contract tussen beide partijen moet echter nog worden gete kend, aldus de algemeen direc teur van de Efteling. De Efteling wil de komende maanden de gesprekken met het Zeeuwse bedrijf afronden en vervolgens een bouwvergun ning indienen bij de gemeente Loon op Zand. Die moet het be stemmingsplan aanpassen. Van der Zijl verwacht voor eind dit jaar de definitieve plannen te kunnen presenteren. De Efteling investeert de ko mende drie jaar zo'n driehon derd miljoen gulden. Er komt een uitgaanscentrum en een tweede hotel. Het concern zet jaarlijks 150 miljoen gulden om.Roompot Recreatiebeheer is de grootste Zeeuwse recreatie onderneming. Het bedrijf be- HAVANA - Een schier eindeloos lint Cubanen trekt langs de diplomatieke missie van de VS (bovenaan rechts) in Havana. Volgens de Cubaanse staatstelevisie is het president Fidel Castro gelukt 1,2 miljoen landge noten op de been te krijgen voor de jaarlijkse mars ter herdenking van de Cubaanse opstand, die bijna een hal ve eeuw geleden het begin van de communistische revo lutie inluidde. De bejaarde president leidde persoonlijk de feestelijke optocht waaraan ook de Iraanse eregast Hassan Khomeini deelnam. Diens overleden grootvader, aya tollah Ruhollah Khomeini, was de drijvende kracht achter de Islamitische Revolutie in Iran van 1979. De deelnemers aan de mars lieten hun ongenoegen blijken over het Amerikaanse handelsembargo tegen hun land. Bovendien eisten ze de vrijlating van vijf Cubaanse agenten die eerder dit jaar in Florida schuldig zijn be vonden aan spionage. foto RTR Eén op zeven Zeeuwse Israël adviseert oud-militairen door Roelf Reinders MIDDELBURG - Eén op de ze ven slachtoffers van misdrijven is ontevreden over de manier waarop ze door de politie in Zeeland worden behandeld. Daarmee scoort de Zeeuwse po litie landelijk slecht. In twee van de negentien arrondisse menten doet de politie het nog slechter. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van het ministerie van Justitie naar hulp aan slachtof fers van misdrijven. De slacht offers is gevraagd of de politie goed naar hun verhaal luister de, of er voldoende tijd werd ge nomen, of de agenten hen vrien delijk te woord stonden en of ze hen met respect behandelden Driekwart (76,6 procent) van de Zeeuwse slachtoffers is wel te vreden over de bejegening door de politie. Landelijk zijn slacht offers iets tevredener over de behandeling (81 procent). Als het gaat om informatie is één op de tien slachtoffers onte vreden over de politie Zeeland. Daarmee doet de Zeeuwse poli tie het beter dan het landelijk gemiddelde (13 procent onte vreden). Het gaat dan onder an dere om het wijzen op slachtof ferhulp, verwijzen naar andere hulpinstanties en informatie over het verloop van de zaak. Het onderzoek is gehouden om de resultaten van de Wet Terwee na te gaan. Deze wet is in 1995 ingevoerd om de positie van slachtoffers in strafprocessen te verbeteren. De wet gaat uit van een correcte behandeling van slachtoffers door politie, het Openbaar Ministerie en de bu reaus Slachtofferhulp. Slachtoffers van misdrijven zijn in het hele land veel minder po sitief over het Openbaar Minis terie dan over de politie en de bureaus Slachtofferhulp; justi tie maakt slechts bij 53 procent een goede indruk. De politie Zeeland vindt het 'jammer' dat één op de zeven slachtoffers ontevreden is over de bejegening. „We proberen op alle mogelijke manieren invul ling te geven aan slachtoffer hulp", zegt een woordvoerster. „We zijn druk bezig verbeterin gen aan te brengen." Volgens haar blijkt uit ander onderzoek dat de Zeeuwse politie het stap je voor stapje beter doet. „Daar uit blijkt dat Zeeland niet af wijkt van andere regio's." van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft voormalige hoge militairen en veiligheidsfunc tionarissen geadviseerd bepaal de landen in Europa te mijden in verband met de kans op moge lijke vervolging. Dit meldde de Israëlische radio gisteren. Volgens het dagblad Ha'aretz hadden voormalige hoge militairen en veiligheids functionarissen zelf het minis terie van Buitenlandse Zaken benaderd met de vraag of ze nog wel naar Europa kunnen reizen zonder zich moeilijkheden op de hals te halen. Aanklachten De vrees voor vervolging in Eu ropa is een gevolg van het onderzoek dat de Belgische jus titie afgelopen maand is begon nen naar een aanklacht tegen de Israëlische premier Sharon we gens schending van de mensen rechten. Tegen Sharon zijn in België verscheidene aanklach ten ingediend. Het gaat zowel om verscheidene recente acties (Advertentie) Inge de Bruijn is verguld met haar tweede gouden medaille. foto Toussaint Kluiters/ANP van onze sportredactie l advertentie elders S in deze krant... Numansdorp Industriestraat 2a FUKUOKA - Voor Inge de Bruijn lijken de wereldkampi oenschappen zwemmen in Fu- kuoka uit te draaien op een her haling van haar goudjacht bij de Olympische Spelen in Sydney. De zwemster veroverde gisteren bij de mondiale titelstrijd haar tweede gouden medaille. De Nederlandse wereldrecord houdster won de finale van de 50 meter vlinderslag in 25,90. Woensdag pakte De Bruijn haar eerste wereldtitel van haar loopbaan, op de 100 meter vrij. Tijdens de Olympische Spelen in Sydney vorig jaar behaalde De Bruijn drie keer goud. 117e etappe fl 1. Baguet (foto) 4.13.36] 1 2. Pul z.t F T 3. Lelli 0.05 i 40 Boogerd °-13 I ALG. KLASSEMENT I 1. Armstrong 73.39.28 I 2. Ullrich 5.05 t 3. Kivilev 5.13 1 8. Boogerd 16.15 helst elf recreatieparken en campings, een makelaardij, een projectontwikkelaar en een au- tomatiseringbedrijf. Roompot heeft een omzet van 130 miljoen gulden. Van het bedrijf was gis teravond niemand voor een toe lichting bereikbaar. GPD zie pagina 21 en 23 Toeristen bestoken de ANWB en andere Nederlandse instan ties aan de Spaanse kust met verzoeken om hulp. Het gaat daarbij vooral om routinekwesties als kapotte au to's, berovingen en zieken die geholpen moeten wor- den. O Het Volkscongres in Indo nesië heeft moslimpoliti cus Haz (rechts) gekozen tot vice-president van In donesië. Hij volgt Mega wati (links) op die op haar beurt het ambt van de af gezette president Wahid overnam. De econoom Haz versloeg in een nek- aan-nekrace parlementsvoor- |*7 zitterTandjung. O Acht ladingen mosselen zijn gisteren onder de hamer gegaan tijdens de eerste veiling van dit seizoen. De kwaliteit is vol gens het mosselkantoor opperbest en de gemiddelde prijs wijkt niet af van vorig jaar. De hoogste prijs die werd betaald was 550 gulden voor een mosselton. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10 en 11; zeeland: 13,15,17 en 19; sport: 21,22,23 en 24. door Henk van Lierop DEN HAAG - Niet alleen toen malig minister Melkert van So ciale Zaken, ook de Tweede Ka mer is in 1995 al gewaarschuwd voor de huidige problemen rond het Europees Sociaal Fonds (ESF). De Europese Commissie wil nu 440 miljoen gulden terug, omdat dit geld verkeerd werd besteed. In maart 1995 verscheen het rapport van de Commissie-Van Dijk over de toekomst van de ar- beidsbureaus. Dat rapport was gebaseerd op twee deelonder zoeken, die ook naar de Kamer werden verstuurd. In beide stukken wordt de vinger gelegd op de plek die nu zeer doet bij de Nederlandse politiek. Het debat over het rapport spitste zich toe op de organisa tiestructuur van de Arbeids voorziening. Over de verkeerde besteding van ESF-gelden was wel gerapporteeerd, maar daar over maakten Kamer en rege ring zich niet erg druk. In het deelonderzoek over de or ganisatie blijkt het bureau KP- MG een vooruitziende blik te hebben: „Het risico dat bij ver scherping van de regelgeving problemen ten aanzien van de rechtmatigheid van de beste ding zouden kunnen ontstaan, is niet denkbeeldig." De gelden moeten worden besteed aan specifieke projecten. Maar de onderzoekers konden niet vast stellen dat de ESF-gelden ook daarvoor werden aangewend. Dat daarover grote twijfels be stonden, bleek uit het tweede deelonderzoek van het Neder lands Economisch Instituut. Daarin staat dat de arbeidsbu reaus zo'n 40 procent van de ESF-middelen voor zichzelf ge bruikten en niet doorspeelden naar scholingsinstituten. ANP waartoe hij als premier op dracht heeft gegeven, als om zijn optreden bij het bloedbad in het Palestijnse vluchtelin genkamp Sabra en Shatila in 1982. Sharon was destijd minis ter van Defensie en zou geweten hebben van de moordpartij die Libanese milities in het kamp aanrichtten. De Israëlische legerradio meld de gisteren dat het kantoor van Sharon in België een advocaat heeft ingehuurd om de verdedi ging van de regeringsleider op zich te nemen in het geval dat hij wordt vervolgd. Genoeidevvet De aanklacht in Belgie tegen Sharon is mogelijk, omdat dat land een 'genocidewet' kent, die het mogelijk maakt om buiten landers aan te klagen voor mis daden tegen de menselijkheid die elders zijn gepleegd. Ook en kele andere Europese landen, onder meer Groot-Brittannië en Spanje hebben een dergelijke wet. Voormalige hoge Israëli sche militairen zijn nu gewaar schuwd om deze landen te mij den. Dit om „delicate situaties" te voorkomen, zo zou het advies van het ministerie luiden. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken heeft bevestigd dat buiten landse vertegenwoordigingen de opdracht hebben gekregen om een lijst op te stellen van lan den waar het mogelijk is om bui tenlanders te berechten. AFP Advertentie naam c-noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat: nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats: (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee e-mail: weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in C per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekeninq- automatische incasso nummer, r 1 1 1 1 j t 1 1 Mra I I I I I 1 I I I I t 39,45/e 17,90). c per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 713214m000002" P' wM j u.r «iMLgg ÜH ■w»r- '.ïj« •toiinamimisifHV;;: aiHlSlHHHhl MIHUv'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1