PZC Akzo schrapt tweeduizend banen Brammetje Dump gaat met de tijd mee Pensioenfondsen raken ongerust Met oud en nieuw zijn het alleen euro's Berkvens voelt zich thuis bij De Schelde sport Tegenvallers treffen divisies lakken en chemie Hefdeur keersluis geplaatst OPEC verlaagt in september productie het bedrijf donderdag 26 juli 2001 van onze redactie economie AMSTERDAM - Akzo Nobel gaat wereldwijd tweeduizend banen schrappen bij dertig lo caties in de lakkendivisie en bij de chemie. Dit heeft het concern gisteren bekendgemaakt. Beide divisies kampen met tegenval lende resultaten. De nettowinst overliet tweede kwartaal kwam hierdoor uit op 256 miljoen euro 564 miljoen), net onder het re sultaat van vorig jaar. „We doen ons uiterste best, maar gedwongen ontslagen kunnen we niet uitsluiten", al dus financieel topman F. Fröh- lich bij de presentatie van de tweede-kwartaalcijfers. Het eerste halfjaar van 2001 zijn al zevenhonderd medewerkers hun baan kwijtgeraakt door de lopende reorganisatie. Fröhlich wil nog niet zeggen waar de klappen vallen. Hij wil eerst overleg voeren met personeel en vakbonden Nederland Bestuurder B. Roodhuizen van FNV Bondgenoten heeft te ho ren gekregen dat in Nederland alleen Hengelo en Amersfoort opdeschraplijst staan. Dat daar zo'n 250 banen verdwijnen, was al bekend. Voor de reorganisatie heeft Ak zo een voorziening getroffen van 175 miljoen euro, die ten laste is gebracht van het tweede kwartaal. De herstructure ringskosten kwamen eigenlijk uit op 275 miljoen euro, maar door de verkoop van enkele on- door Jeffrey Kutterink I VLISSINGEN - Na een turbu- I lente periode voor de Koninklij- I keSchelde Groep mag directeur René Berkvens proberen de werf een nieuwe tijd in te lood- sen. Na een periode van gewen ning begint de oud-topman van Damen zich op zijn gemak te voelen. Hoewel de ondernemingsraad in het begin van zijn aantreden nog zo zijn bedenkingen had ('hij drukt nog te weinig zijn derdelen haalde Akzo 100 mil joen euro binnen. Het economisch tij zit Akzo No bel niet mee. Alleen de farma ceutische tak draait nog altijd voortvarend. De omzet van Pharma steeg het tweede kwar taal veertien procent en het be drijfsresultaat groeide zeven tien procent tot 217 miljoen euro. De investeringen gingen het eerste halfjaar (369 miljoen euro) vooral naar dit parade paardje. Bij de medicijntak voor mensen zal de groei voornamelijk orga nisch zijn omdat de prijs van overnamekandidaten te hoog is. ,,Soms betaal je vijf keer de om zet. Dat verdien je niet zo mak kelijk terug." Maar Pharma heeft voorlopig zelf genoeg te doen. In de pijplijn zitten heel wat nieuwe medicijnen. Vooral de oude chemiepoot trok het resultaat van het concern het tweede kwartaal naar bene den. Het bedrijfsresultaat zakte 25 procent tot 91 miljoen euro. De omzet zakte één procent tot 1,18 miljard euro. Vooral de ho ge prijs van grondstoffen en energie speelde de chemische tak parten. Omzet In totaal steeg de omzet van Ak zo Nobel over het eerste halfjaar vier procent tot 7,2 miljard euro. De nettowinst zakte licht met twee procent tot 472 miljoen eu ro. Fröhlich handhaaft de ver wachting dat de winst over het hele jaar ongeveer gelijk uit komt als in 2000 (946 miljoen euro). ANP Koen Jachmann wil tijdens de jaarwisseling na twaalf uur alleen nog euro's zien. foto Pieter Honhoff door Inge Heuff WIJK EN AALBURG - In de nieuwe keersluis in het Fleusdensch Kanaal bij Wijk en Aalburg is gisterochtend zonder problemen de 288 ton zware hefdeur geplaatst. De keersluis is onderdeel van de hoogwaterkering in het Heusdensch Kanaal. De totale werkzaamheden in en aan het Heusdensch Kanaal in het kader van het Deltaplan Grote Rivieren kosten ruim honderd miljoen gulden. foto ANP stempel op het bedrijf'), spreekt het orgaan inmiddels lovender over de topman. Berkvens zou meer besluiten durven nemen en nu wel degelijk zijn visie in het bedrijf laten doorwerken. ,,De overstap van Damen naar De Schelde maakte nogal veel verschil", geeft Berkvens rui terlijk toe. ,,Het zijn totaal ver schillende bedrijven als je kijkt naar cultuur, grootte en aantal personeelsleden." „De sfeer bij De Schelde is nu goed. We staan voor grote veranderingen. We beginnen met de jachtenbouw bij AmelsSchelde. Er staan weer nieuwe marineprojecten op stapel en er lopen nog ge sprekken met de Koninklijke Marine over de bouw van mij- nenbestrijdingsvaartuigen, twee hydrografische opne mingsvaartuigen en een tweede amfibisch transportschip van het type Rotterdam." Met de overname door Damen is opnieuw het predikaat Konink lijk aangevraagd. „Die aanvraag hebben we ook gelijk de deur uit gedaan. En we hebben ook al officieel ant woord gekregen van de konin gin. Het predikaat Koninklijk geldt zeker nog voor de komen de tien jaar." Door de opsplitsing van de KSG in verschillende aparte bedrij ven zou er geen centrale onder nemingsraad meer zijn. Het leek de betrokken partijen verstan dig toch een beperkt centraal overleg in stand te houden. „Per bedrijf zullen aparte onderne mingsraden worden opgericht. Het centrale orgaan houdt zich bezig met zaken die alle bedrij ven van de KSG aangaan, zoals bijvoorbeeld de verhuizing naar Vlissingen-Oost. We zijn nu met de gemeente Vlissingen in ge sprek om te kijken hoe we het terrein verder gaan ontwikke len. Hoewel de marinebouw he lemaal naar Oost gaat, zal de jachtenbouw in het centrum van de stad gevestigd blijven. Want De Schelde hoort in het centrum van de stad thuis In bar De Stulp aan de Hoge Zoom in Renesse wordt altijd uitbundig oud en nieuw gevierd. Dit jaar zal dat een bijzonder tintje krijgen. Want vanaf 1 ja nuari 00.00 uur mag er met eu ro's betaald worden. Die zijn er dan al, want de consument kan vanaf 17 december de eurokit ophalen of een consumenten pakket aanschaffen. En het zit er dik in dat de bezoekers na twaalven met euro's willen be talen. Zo ver was Koen Jachmann, ei genaar van De Stulp, ook. „Ik heb er eens over nagedacht en ik wil voorkomen dat we met gul dens en euro's achter de bar moeten werken", vertelt hij op een zonnige zomermiddag op zijn terras, als de jaarwisseling nog ver weg lijkt. „Het is altijd een drukke avond met duizend wisselhandelingen of meer. Nie mand heeft zin om lang te wach ten op zijn bestelling maar dat gaat wel gebeuren als het bar- personeel van gulden naar euro moet rekenen." Daarom wil Jachmann aan de bar alleen nog euro's zien. De klanten die met guldens komen, kunnen die aan een speciale wisseltafel omrui len voor euro's. „Of voor con- sumptiekaarten, dat zou nog makkelijker zijn. Dan hoeven we helemaal geen geldhande lingen aan de bar te doen. Door bijvoorbeeld wat korting te ge ven op een consumptiekaart zal die verkoop gestimuleerd wor den." Jachmann staat op zich niet negatief tegenover de in voering van de euro, al verliest hij er een service naar de buiten landse gasten mee. „Ik geef de Duitsers altijd een normale koers en niet een mark voor een gulden. Dat is een gastvriende- lijke geste die gewaardeerd wordt, maar die ik dan kwijt raak, Aan de andere kant raken we met de euro ook veel vreemde valuta kwijt. Dat maakt het weer makkelijk." Dat iedereen aan nieuwe prijzen moet wennen ziet Jachmann niet als een probleem. „Dat ge beurt vaak genoeg in deze bran che en we hebben onze laatste prijsverhoging er min of meer op afgestemd." Vervalsingen baren hem meer zorgen, daar moet op geoefend worden „Maar als je veel met geld om gaat krijg je daar wel oog voor. En we hebben de UV-lamp altijd aan staan." Dit is de zesde aflevering van een serie over de invoering van de euro op 1 januari. Suggesties en ideeën voor ver halen rond de komst van de euro kunnen worden gemaild naar: euro@gpd.nl TEHERAN - Het oliekar tel OPEC verkleint vanaf 1 september zijn oliepro ductie met een miljoen va ten per dag. Dit komt neer op een reductie van vier procent. De OPEC-leden hopen zo de recente dalin gen van de olieprijs te stoppen. De nieuwe maatregel werd gisteren aangekon digd door het Iraanse.mi- nisterie van Olie, aldus het Iraanse persagent schap IRNA. OPEC-voorzitter Chakib CHelil bestigde later het besluit. De productie komt door de verlaging op het laag ste niveau sinds april 1999, op 23,2 miljoen va ten (van 159 liter) per dag. De OPEC-leden hebben in een telefonische vergade ring tot de inkrimping be sloten. De OPEC (Organisatie van Olie-Exporterende Landen) heeft eerder dit jaar de productie met in totaal 2,5 miljoen vaten verminderd. De olie-or ganisatie kampt met de gevolgen van de groeiver traging van de wereldeco nomie, waardoor er min der vraag is naar olie. Op de oliemarkten veroor zaakte dit een lagere olie prijs. Momenteel bevindt de olieprijs zich net aan de onderkant van de gewen ste bandbreedte van 22 tot 28 dollar die de OPEC heeft vastgesteld. De or ganisatie houdt daarbij vast aan een gemiddelde van de prijzen van de olie soorten die haar leden prodüceren. Notering Vooruitlopend op het be sluit, dat al op de olie- markten rondwaarde, steeg gisteren de notering van een vat Brent-olie op de Londense termijn- markt naar 25,25 dollar, 1,5 procent meer dan de dag ervoor. Later op de dag zakte die notering weer iets. Afge lopen najaar werd nog bij na 35 dollar voor een vat betaald. RTR/AFP door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Van gasslan gen, dobbers, vliegers, leger- jacks en -schoenen tot spijker broeken, tenten, lampen en sport- en zakmessen. Bij Bram metje Dump staat en ligt het al lemaal in de schappen. Naar voorbeeld van een Leidse winkel, bouwde de familie Vreeke uit Middelburg een zaak op die in de loop van de jaren uitgroeide tot een begrip in Zee land en daarbuiten. Het zijn hoogtijdagen bij Bram metje Dump. „We zijn een sei- zoensbednjf", benadrukt be drijfsleider Henk Vreeke als hij naar de rinkelende telefoon loopt. „Dus van deze tijd moe ten we het hebben. Soms mop peren we wel eens met zijn allen op de toeristen. Maar we zijn blij dat ze erzijn." Hoewel de winkel aan Achter de Houttuinen in Middelburg net een paar minuten open is, rin kelt de telefoon veelvuldig en lopen de eerste klanten al bin nen. Een toerist legt een drukre gelaar van een camping-gasfles op de balie en legt met handen en voeten uit dat hij de bijbeho rende slang er niet op kan krij gen. Vreeke ziet het probleem en pakt een koppelstukje. „U heeft deze nog nodig", legt hij uit. Markten Het is bijna zo gek niet te beden ken of Brammetje Dump ver koopt het. Oprichter Abraham (roepnaam: Bram) Vreeke begon in 1954 met de verkoop van ge reedschappen voor lage prijzen op markten. Met de kraam reis de hij op maandag naar Hulst, dinsdag naar Sas van Gent, woensdag naar Oostburg, don derdag naar Middelburg en op zaterdag naar Dordrecht. „Bram kocht de gereedschap pen in bij een leverancier in Lei den. Vlak daarbij was Pieter Dump gevestigd: een dumpzaak waar het ook altijd druk was. Hij verkocht een mix van ge reedschap en dump. Er werden onder meer afgedankte leger- jacks verkocht Bram zei direct dat hij dat soort spullen ook wil de gaan verkopen." In 1966 opende Bram zijn win kel aan Achter de Houttuinen in Middelburg. 'Brammetje Dump' prijkte op de voorgevel. „De zaak was een echt pijpe- laatje", herinnert Henk Vreeke zich nog goed. „Je kunt nu nog zien hoe smal het toen was. Kijk maar in het midden van de win kel. Als je goed kijkt zie je het nog." Henk loopt naar achteren en wijst naar de toiletdeur „Dat was toen het enige toilet in de Het interieur van Brammetje Dump in Middelburg. winkel. En omdat er nog geen aparte hokjes waren, pasten klanten er hun klerenDe dum- partikelen vlogen de winkel uit. „Het was een tijd waarin veel mensen het niet breed hadden. Daarom verkocht het spul toen ook erg goed." Langzaam bouwde Bram Vreeke de aanwezigheid op de markten af. „Je moet nooit je oude schoenen weg gooien", weet broer Henk. „Dus eerst kij ken hoe de winkel draait en dan pas overschakelen." Als eerste stootte Bram in 1966 de mark ten in Sas van Gent en Hulst af. De nieuwe winkelformule sloeg aan en in rap tempo verdwenen de Brammetje Dump-kramen van de markt. Groei Stukje bij beetje groeide de zaak. Bram kocht de zolder van het pand ernaast erbij, later de garage. Om inkoopvoordelen te kunnen behalen en om de marktpositie te versterken, vond de oprichter het wenselijk een vestiging in Vlissingen van de grond te tillen. In 1976 gin gen de deuren ervan open. Vier jaar later volgde de ope ning van Brammetje Dump in Goes. „Dat was even een verve lende tijd", weet Henk nog goed. „In de begin jaren tachtig steeg de rente namelijk fors. Niet dat we gelijk klem kwamen te zit- IMaam Brammetje Dump Plaats Middelburg, Vlissingen, Goes Opgericht 1954 Aantal werknemers 40 (inclusief parttimers) Omzet beloopt miljoenen guldens. ten, maar het scheelt behoorlijk op de lasten of de rente vier pro cent of dertien procent be draagt." Een vertegenwoordi ger van gereedschappen in Dor drecht, een kennis van de fami lie Vreeke, dacht slim te zijn en zette begin jaren tachtig onder dezelfde naam een winkel in Hollands oudste stad op. „Daar waren we niet echt gelukkig mee. Wij hadden niets met de winkel van doen, hoewel er de zelfde naam werd gebruikt Aan de andere kant was het wel weer grappig, omdat mensen de naam kenden van de markt De winkel in Dordrecht hield niet lang stand en ging een aan tal jaar later failliet. „We heb ben de naam Brammetje Dump direct bij de Kamer van Koop handel laten vastleggen zodat niemand ooit meer een winkel onder onze naam kan begin nen." Showroom De groei in Middelburg zette door, waardoor de winkel steeds stukje bij beetje moest worden uitgebreid. De zolder van het pand werd gerestaureerd en om gebouwd tot showroom voor tenten. Gebouwen ernaast en erachter werden opgekocht en doorgebroken. Sinds juni is de vestiging in Middelburg ver spreid over zes aaneengesloten panden. Aan het Domburgs Schuitvlot heeft Brammetje Dump nog een paar gebouwen ingericht als magazijn en vuurwerkbunkers In de bunkers liggen nu voorna melijk kampeerspullen. „Alles wat je hier ziet hopen we de ko mende vijf, zes weken nog in de drie filialen te kunnen verko pen Aan het eind van het jaar foto Ruben Oreel worden de bunkers gebruikt als opslagplaats voor consumen tenvuurwerk. Een aantal jaren geleden hebben we die bunkers in samenspraak met de gemeen te gebouwd. De bunkers zijn naar de toen geldende maatsta ven en regels ingericht, com pleet met sprinkler-installaties Nu is het na de ramp in Ensche de maar afwachten of we hier nog lang vuurwerk mogen op slaan. Minister Pronk stelt dat vuurwerkopslagplaatsen mini maal twintig meter moeten zijn verwijderd van woonhuizen. In dat geval hebben we hier een probleem. Voorlopig mogen we nog twee jaar verkopen en in die tijd hopen we dat er nog iets aan de regels verandert." De afgelopen jaren is er voor Brammetje Dump veel veran derd. Vooral de verkoop van dumpartikelen is flink gedaald. Henk Vreeke: „Mensen hebben het duidelijk beter gekregen. Dumpartikelen verkopen niet zo enorm goed meer. Ook is de concurrentie flink toegenomen Met name van winkelketens en drogisterijen die grote partijen producten opkopen en tegen dumpprijzen in de winkel zet ten Dat alles vergt dat we met de tijd moeten meegaan en het assortiment steeds moeten ver anderen. Desondanks ziet de toekomst er voor Brammetje Dump goed uit." door Alex Bogers DEN HAAG - Donkere wolken pakken zich samen boven de pensioenfondsen. Ronduit slechte beleggingsresultaten, inflatie en hogere looneisen tas ten de reserves aan. Premiestij gingen dreigen. Nederlandse pensioenfondsen zijn financieel gezond. Dereser ves zijn groot en op de lange ter mijn zijn de pensioenen van iedereen die premie betaalt ge garandeerd Dat vindt in ieder geval de toezichthouder op de pensioenen, de Pensioen- en Verzekeringskamer (PVK). Maar nu teert het grootste deel van de pensioenfondsen toch een beetje in op die buffers, zegt ook die toezichthouder. De ren dementen op de aandelenmarkt waren vorig jaar mager en dit jaar is het nog minder. De toon aangevende AEX-index van de beurs in Amsterdam noteert zo'n veertien procent lager dan in het begin van dit jaar. Aan de andere kant zijn de men sen voor wie de pensioenen wor den beheerd hebberiger. De in flatie kent een recordhoogte en werknemers vertalen dat naar hogere looneisen. Dat is ongun stig voor de pensioenfondsen. Veel pensioenen groeien mee met de inflatie. Miljarden Ondanks de ontspannen hou ding die de PVK wil uitstralen, is er toch zorg. Niet voor niets heeft de Kamer onlangs uitge zocht en uitgesproken dat één procent lagere beleggingsop brengsten de pensioenfondsen vijftien miljard gulden kosten. Ervan uitgaande dat het totale pensioenvermogen duizend miljard gulden bedraagt. Eén procent inflatie meer dan normaal kost de pensioenwe reld tien miljard gulden. Nor maal is in de ogen van de toe zichthouders de twee procent die de Europese Centrale Bank als doelstelling heeft. De infla tie bedraagt in Nederland ech ter 4,5 procent. Toch is met de cijfers van de PVK niet precies uit te rekenen in hoeverre de fondsen het schip in gaan. De fondsen beleggen in meer dan (Nederlandse) aande len Een waar aandelen het slecht doen renderen obligaties en vastgoed wat beter. Bovendien hebben fondsen enorme buffers opgebouwd. Deels zijn die verplicht maar soms zijn ze door Hollandse zuinigheid groter dan verplicht. De pensioenfondsen verenigd in de twee grote branche-organi saties, de Vereniging van Be drijfspensioenfondsen en de Stichting voor de Onderne mingspensioenfondsen, zeggen dat juist die buffers het afgelo pen jaar voorkwamen dat de premies omhoog moesten. Hoe zit het nu? Het is niet gezegd dat een van de meer dan zeshon derd pensioenfondsen binnen kort met een premieverhoging komt. Maar voor sommige fondsen is het wel spannend. Als 2001 een slecht beleggingsjaar blijft, dan zullen waarschijnlijk een aantal fondsen 'iets' met de premie moeten doen, zegt directeur J Steenvoorden van de Stichting van Ondernemingspensioen fondsen. Omlaag Echt een probleem moet dat in de ogen van Steenvoorden niet zijn voor de werknemers. De laatste jaren zijn de premies in de meeste gevallen alleen maar omlaag gegaan en in een enkel geval zelfs stil gezet. Steenvoorden spreekt dan ook liever van een normalisatie van de premies. Bovendien behaalt niet elke werknemer (de hele) premie. Het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds (ABP) houdt een slag om de arm. Het bestuur is van mening dat een premieverla ging van vorig jaar ruimte biedt voor een premieverhoging in de toekomst. Dat kan nodig zijn omdat de dekkingsgraad, het bedrag in kas waarmee het ABP aan de pensioenverplichtingen kan voldoen, in 2000 al is terug gezakt van 122 naar 116,9 pro cent Een dekkingsgraad van 110 procent is het verplichte mi nimum. Inflatie Heel wat dikker in de dekking zit het pensioenfonds van Ahold. Na een mager jaar is er nog steeds een dekkingspercen tage 148 procent over, acht pro cent minder dan in 1999. Bij drie of vier van die jaren moet ook het Ahold pensioenfonds na denken over het beleggings- dan wel premie-beleid, zegt di recteur Schuijt. Al maakt Schuijt zich meer zor gen over de inflatie dan over de beleggingsrendementen. „Bij een inflatie van vier procent moet je al snel een rendement boeken van acht procent. Dat wordt de komende tien jaar moeilijker dan de afgelopen tien jaar", zegt hij. GPD «*U»j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9