Brussel stelt strenge eisen aan gen-voedsel PZC Rouwen om Bandietenkoningin Franse minister Kouchner ontkent plegen euthanasie Meer informatie op etiket verplicht Twee Nederlanders vast in Lloret op verdenking moord Bloemen voor slachtoffers ramp Concorde donderdag 26 juli 2001 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Voedsel met ingre diënten afkomstig van gene- lisch gemodificeerde gewassen, moet aan strengere eisen vol doen. De Europese Commissie verplicht fabrikanten meer in formatie op het etiket te plaat sen en een uitgebreide admini stratie bij te houden. Brussel maakte de plannen gis teren bekend. Nu al moet 'gen- voedsel' een vermelding op het etiket krijgen, maar er bestaan uitzonderingen. In de nieuwe regels moet ook de gebruikte olie, als die afkomstig is van bij voorbeeld genetisch veranderde sojaplanten, een vermelding krijgen op de consumentenver pakking. Voedselpi-oducenten moeten precies bijhouden welk product genetisch veranderde ingredi ënten bevat, ook als het gaat om tussenhandel. Ze moeten de in formatie vijf jaar bewaren. De Europese Commissie wil zo bij eventuele problemen kunnen achterhalen welk product be smet is. Fabrikanten mogen alleen goedgekeurd genvoedsel ge bruiken. Nieuwe soorten moe ien ze ter goedkeuring voor- Hoogbejaarde Braziliaanse uit de kleren RIO DE JANEIRO - De 95-jari- ge Braziliaanse actrice Dercy Gonfalves gaat naakt poseren voor het blad Penthouse. Dat heeft de Braziliaanse krant O Globo gisteren gemeld. De filmster nam de uitnodiging van het mannenblad aan „om de wereld te tonen dat een 95-jari- genog niet dood is." Dercy Gon?alves debuteerde als actrice in 1929 en had in de ja ren zestig een eigen televisie show. EFE VS helpen Vietnam bij onderzoek Agent Orange van onze redactie binnenland HANOI - De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Colin Powell bespreekt bij zijn bezoek aan Vietnam deze week dehulp die de VS kunnen bieden bij het onderzoeken en bestrij den van de effecten van het ont- biaderingsmiddel Agent Oran- Dit middel werd tijdens de oor- sog in Vietnam veelvuldig ge bruikt door de Amerikanen. De ïïetnamezen zeggen dat er in gebieden waar het bestrijdings middel veelvuldig is ingezet, oog steeds veel miskramen voorkomen en dat er een boven aantal kinderen met ven geboorteafwijking ter we reld komt. Dok de vereniging van Ame- tikaanse Vietnamveteranen wil een onderzoek naar de van Agent Orange en sndere bestrijdingsmiddelen. De VS hebben lange tijd gewei gerd het onderwerp te bespre- ten omdat Vietnam herstelbe- Slingen eiste. Die eis werd in 1995 ingetrokken. Giftig leggen aan de Europese voed- selautoriteit. Volgens Europees Commissaris Wallström is al het voedsel vei lig, of het afkomstig is van bio technologie of niet, dankzij de keuring. „De etikettering is no dig om de consument de keuze te laten of ze het product willen of niet", verklaarde ze in een toe lichting. Een garantie dat voedsel 100 procent 'puur' is, is niet te ge ven. Het voedsel kan bijvoor beeld tijdens het transport wor den vermengd. De Commissie stelt dat wanneer de niet-opzet- telijke vervuiling minder dan 1 procent bedraagt, dat niet op het etiket hoeft te staan. Vlees van een dier dat is vetgemest met genvoer, krijgt geen etiket. Wel moet het in de administratie worden bijgehouden. Traceerbaar Momenteel geeft de EU geen toestemming voor nieuwe soor ten genvoedselomdat sommige lidstaten strenge eisen stellen aan traceerbaarheid. De Com missie hoopt dat de nieuwe re gels daaraan tegemoet komen, zodat het moratorium kan wor den opgeheven. De Commissie verwacht niet dat de bulk aan regels handelsproblemen ople vert met de VS, waar 70 procent van !s werelds genvoer vandaan komt. De striktere regels voor de eti kettering, de opspoorbaarheid en het op de markt brengen van gen-gewassen en -voedsel moe ten nog door het Europees Paiiement en de EU-lidstaten worden goedgekeurd. De Com missie hoopt dat de maatregelen in 2003 in zullen gaan. De ver wachting is dat de Verenigde Staten de plannen zullen bekri- tiseren, omdat het de export van hun gen-producten bemoeilijkt. ANP/GPD van onze redactie buitenland GERONA - Twee Nederlan ders zitten vast in de Spaanse badplaats Lloret de Mar op verdenking van moord op een Duitse toerist. De twee zouden de Duitser afgelopen vrijdag in de plaats aan de Costa Brava om het leven hebben gebracht door mes steken. Zij werden zaterdag met twee andere Nederlanders aangehouden, meldde een woordvoerster van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken gisteren. Volgens de woordvoerster zijn eerdei'e berichten, die spraken van aanhoudingen op dinsdag, onjuist. Twee van de vier zijn inmiddels weer vrijgelaten, zo maakte de plaatselijke po litie gisteren bekend. Buiten landse Zaken had verder nog geen informatie over de ar restanten. Ooggetuigen meldden dat de Nederlanders vrijdag een groep vrouwen hebben uit gescholden. Twee Duitsers zouden de vrouwen hebben verdedigd, waarna een vechtpartij uitbrak. Eén van de Duitsers werd vervolgens door de Nederlanders neer gestoken. De politie kwam de vermoe delijke daders door middel van beschrijvingen van ge tuigen op het spoor. DPA GONESSE - Nabestaanden van slachtoffers van de ramp met de Concorde op 25 juli vorig jaar rouwen op een herdenkingsbijeenkomst. De bijeenkomst werd gis teren gehouden op de plaats waar het vliegtuig neer stortte. Bij de ramp bij de Franse stad Gonesse kwamen 113 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen uit ten gisteren hun medeleven door rozen en anjers neer te leggen voor het hek om de vlakte waar eens een hotel stond. Gisterochtend troffen ongeveer 160 nabestaanden van de 96 Duitse slachtoffers van de ramp elkaar in het kan- Orange werd in Vietnam om in dichtbegroeide unglegebieden de schuilplaat- van de Vietcong, de commu- Noord-Vietnamese tójdkrachten, bloot te leggen in hun voedselbronnen te ver- mtreinigen. Het middel werd >p dermate grote schaal ingezet er in sommige gebieden nog hoge concentraties van ■ft uiterst giftige dioxine wor- gevonden. Eenheden die jaren zestig onder bevel 'an destijds majoor Powell tonden, hebben zelf ook mee- |fdaan aan ontbladeringscam- lagnes. zegt dat pas na een geza Amerikaans-Vietna- wetenschappelijk onder vastgesteld zal kunnen vorden in hoeverre de VS ver antwoordelijk zijn voor de ef- ecten van het gebruik van Igent Orange en hoe geholpen an worden bij bestrijding van effecten. VVA juicht het onderzoek toe ®dat vermoed wordt dat ook 'fel Amerikaanse militairen blootgesteld aan Agent 'range en andere bestrijdings middelen. „De Vietnam vetera- en zijn bezorgd over hun kin- kren en de kinderen van hun inderen", zei een WA-woord- oerder gisteren. AP door Harald Doornbos NEW DELHI - De verschop pelingen van India's samenle ving staan in drommen te wachten achter politieafzet- tingen ter hoogte van een wit huis op Ashoka Road in het groene en redelijk sjieke cen trum van New Delhi. Dit is de plek waar zojuist hun heldin is doodgeschoten. Phoolan Devi, bijgenaamd de 'Bandietenkoningin', 37, stierf gistermiddag in een regen van kogels toen ze met een lijf wacht haar huis wilde binnen gaan en werd beschoten door gemaskerde mannen. Ze over leed op weg naar het zieken huis. Devi was een van de bekendste en meest spraakmakende per sonen in India omdat ze het durfde op te nemen voor zich zelf en voor de slachtoffers van India's strikte kastensysteem. Een in 1995 uitgebrachte ver- filming van haar leven had als titel 'The Bandit Queen', de 'Bandietenkoningin'. Terwijl uit het huis hysterisch geschreeuw klinkt van een fa milielid van Devi die het ver driet niet kan verdragen, wijst een jonge man die voor het huis staat naar de brievenbus. Phoolan Devi, MP, staat erop, oftewel Member of Parlement, parlementslid.,,Het is shoc kerend wanneer een parle mentslid op klaarlichte dag voor haar huis wordt doodge schoten", zegt hij. Levensverhaal Toch was het niet het parle ment dat Devi tot een levende legende maakte. Haar tragi sche en tegelijkertijd strijd bare levensverhaal waren daarvoor verantwoordelijk. Geboren in het noorden van het land als een dalit, de aller laagste kaste van India, werd ze op haar elfde uitgehuwe lijkt. Volgens geruchten be taalde hij haar ouders een koe om met haar te mogen trou wen. In overeenstemming met haar kaste diende ze haar hele leven te werken als roeister op een boot op een rivier. Als als tiener nog werd ze door een stel politiemannen ver kracht, waarna ze wegliep van huis en bij een bendeleider in trok. Op een dag overvielen 22 Phoolan Devi, de Bandietenkoningin, in februari 2000. foto EPA mannen van een hoge kaste van landeigenaren hun huis, vermoordden de bendeleider en verkrachtten Devi op nieuw. De groepsverkrachting duurde drie dagen, tot ze erin slaagde om te ontsnappen. Devi vormde een gewapende groep om zich heen en binnen een jaar tijd waren alle 22 ver krachters uit de hoge kaste dood. Daarna vermoordde haar groep nog tientallen mensen, veelal afkomstig uit de hoge kasten. „Ik was een simpel lage-kastemeisje", zei ze eens tijdens een interview, ,Maar toen de samenleving me met de rug tegen de muur duw de, reageerde ik. Ik ben ook een mens." Na de moordpartijen op figu ren binnen de hoge kasten werd er door de autoriteiten een klopjacht begonnen op Devi. In die tijd was ze India's meest gezochte en door de ar men, kastelozen en verschop pelingen meest geadoreerde vi-ouw. In 1983 gaf ze zich over aan de politie d e haar vervol gens elf jaar in de gevangenis stopte zonder dat er ooit een aanklacht tegen haar werd in gediend. Zetel Eenmaal uit de gevangenis be vrijd, slaagde ze er begin jaren negentig in om, met hulp van voornamelijk vrouwelijke voorkeurstemmen, een zetel te bemachtigen voor de Socialis tische Partij in het parlement. „Ze was geen bandiet", zegt A. K Mehotra terwijl hij uit respect voor de overledene urenlang de wacht houdt voor het witte huis. „Ze vocht tegen sociale onge lijkheid, tegen om-echt. Het is de plicht van iedere hindoe om vei'krachters af te maken. Groot gelijk dat ze dat gedaan heeft." GFD Parlement draagt bewijzen tegen Chirac over PARIJS - Het Franse parlement heeft gisteren besloten bewijs materiaal tegen president Chi rac aan de rechters te overhan digen, die onderzoek doen naar corruptie van het staatshoofd. Het gaat om informatie over de pei'soonlijke bezittingen van Chirac. Chirac woi-dt ervan verdacht dat hij met geld uit geheime fondsen of met ontvangen steekpenningen tussen 1992 en 1995 twintig buitenlandse rei zen heeft betaald. Het gaat om 800.000 gulden.AFP/RTR Ex-premier van Srpska aangeklaagd SARAJEVO - De voormalige Bosnisch-Servische premier Klickovic is door een rechtbank in de stad Bihac, in het Kroa- tisch deel van Bosnië, aange klaagd wegens oorlogsmisda den. Klickovic moet zich samen met een medewerker, Miroslav Vjes- tica verantwoorden voor onder meer de misdaden tegen mos lims in de west-Bosnische stad Basanska Krupa in 1992. Afgelopen mei werd tegen Klickovic al een arrestatiebevel uitgevaardigd door Bosnisch- Servische autoriteiten in Repu- blika Srpska, wegens mogelijk misbruik van zijn positie en het verduisteren van geld. Klicko vic was tot begin 1998 premier van Republika Srpska, liet Ser vische deel van Bosnië-Herze- gowina. Ook de internationale politieor ganisatie Interpol heeft een ar restatiebevel tegen Klickovic en Vjestica uitgevaardigd. De ex- premier zou zich in Servië be vinden. Belgrado heeft het be richt tegengesproken. DPA Oversteek nekt veel Marokkanen MADRID - Bijna vierduizend Marokkanen die de afgelopen vijf jaar de oversteek naar Spanje waagden, hebben dat met de dood moeten bekopen. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde schattingen van de Ver eniging van Marokkaanse Gastarbeiders in Spanje (Atime). De schatting van de organisatie is gebaseerd op officiële Spaanse overheidsramingen en gegevens van hulporganisa ties in Marokko. Bijna tachtig procent van de mensen verdronk tijdens de overtocht in gammele bootjes in Marokkaanse wateren. De anderen stierven voor de Spaanse kust. De autoriteiten in het Afrikaanse land maken geen statistie ken bekend van het aantal mensen dat verdrinkt. DPA Gletsjerman Ötzi stierf door pijl BOLZANO - De in Zuid-Tirol gevonden gletsjerman Ötzi is door een pijl om het leven gekomen. Wetenschappelijke on derzoekers hebben een pijlpunt onder zijn rechterschouder gevonden. Ötzi kan volgens de onderzoekers nog hooguit acht uur hebben geleefd, nadat hij door de pijl was getroffen. Ötzi leefde vijfduizend jaar geleden en was aan het begin van de j aren negentig van de vorige eeuw door D uitse toeristen ge vonden. DPA Laatste uur voor ratten op eiland WELLINGTON - De regering van Nieuw-Zeeland heeft meer dan 2,5 miljoen gulden uitgetrokken om de 200.000 ratten op het afgelegen Campbell-eiland te verdelgen. De operatie, volgens de regering in Wellington de grootste in de wereld tot dusver, moet ertoe leiden dat het eiland in zijn oorspronkelijke staat terugkeert. Twintig rattenvangers zijn naar Campbell-eiland, zevenhon derd kilometer ten zuiden van het Zuideiland, getrokken. De knaagdieren zijn waarschijnlijk ingevoerd doornegentiende- eeuwse walvisvaarders en robbenjagers. De autoriteiten hopen dat een taling en een soort snip, die vroeger alleen op het eiland voorkwamen, terugkeren als de rattenplaag tot staan is gebracht. RTR Luchthaven Sri Lanka heropend COLOMBO - De enige internationale luchthaven van Sri Lanka is gisteren heropend met een vlucht uit India. Bandaranaike International Airport in de hoofdstad Colom bo was dinsdag gesloten na een verwoestende aanval door Ta mil Tijger rebellendie vechten voor een onafhankelijk gebied op Sri Lanka. Door die aanval kwamen 21 mensen om het leven en gingen op het vliegveld en het naastgelegen militaire vliegveld veertien vliegtuigen verloren, waaronder burgertoestellen. RTR/AFP Bom doodt vermoedelijke terrorist TORREVIEJA - Een vermoedelijk lid van de Baskische ter reurbeweging ETA is dinsdagavond gedood toen in haar wo ning een bom ontplofte. Dat gebeurde in de Spaanse badplaats Torrevieja in de zuid oostelijke provincie Alicante. Noordelijker, in Navarra, pleegden radicale Baskische natio nalisten gisterochtend een aanslag op een bank. Daardoor raakte niemand gewond. Volgens de politie was het explosief in Torrevieja door de ETA in maart gestolen in de Franse stad Grenoble. De ontploffing deed zich voor in een bungalowwijk. Door rondvliegende glasscherven raakten acht mensen gewond. De politie trof in het huis aan de Costa Brava 'voldoende ex plosief materiaal aan voor drie of vier aanslagen'. AFP/DPA toor van de F ranse luchtvaartmaatschappij Air France, waar een gedenksteen ingewijd zou worden, 's Middags herdachten zij de slachtoffers tijdens een herdenkings bijeenkomst op de plaats van de ramp, waarna de dag werd afgesloten met een herdenkingsdienst in een kerk in Parijs. foto Jack Guez/EPA door Henk Glimmerveen PARIJS - De Franse minister van Volksgezondheid, Bernard Kouchner, heeft ontkend eu thanasie te hebben gepleegd toen hij als arts bij de organisa tie Artsen zonder Grenzen werkzaam was in Libanon en Vietnam. „Als ik het had gedaan, zou ik het zeggen. Maar ik heb nooit euthanasie gepleegd. Ik heb pijn verzacht. Het ging om extreme wanhoop, om oorlogsoperaties, om mensen zonder enige hoop, om mensen die vreselijk veel pijn leden. Dat heeft niets te ma ken met het huidige debat over euthanasie", aldus de minister gisteren in een interview voor de Franse radio. Aanleiding voor het gesprek waren de uitspraken die de Franse minister deze week deed in het weekblad Vrij Nederland. Gevraagd of hij zelf wel eens eu thanasie heeft gepleegd zei Kouchner volgens Vrij Neder land: „O ja, dat heb ik gedaan, zelfs zonder dat het me ge vraagd werd. Ik heb zoveel oor logen meegemaakt. Het komt ook in ziekenhuizen dagelijks voor dat je de levensverlengen de machines stilzet." De minis ter verklaarde volgens Vrij Ne derland voorts dat hij zowel passieve als actieve euthanasie had toegepast: „Als mensen te veel pijn leden en ik van tevoren wist dat ze zouden doodgaan, dan hielp ik hen. Dat heb ik ge daan in Libanon. Dat heb ik ge daan in Vietnam. Ik gaf de men sen injecties, nooit tabletten. Injecties met heel veel morfine. Sommige mensen kan ik me nog goed herinneren. Alle dokters ter wereld kennen van die pati ënten." In Frankrijk waren de uitspra ken van de minister gisteren groot nieuws. Euthanasie" is in Kou eist leven 17 Argentijnen BUENOS AIRES - In de Argen tijnse Andes zijn in een week tijd zeventien mensen omgeko men door extreme kou. De temperatuur is er gedaald tot 20 graden onder nul, hebben de autoriteiten gisteren gemeld. De toegangswegen tot het ge bied zijn afgesneden. AP Frankrijk verboden. De ophef over Kouchners uitspraken dwong de minister gisteren gas terug te nemen: „Het is niets nieuws wat ik heb gezegd. Ken nelijk is het gebruik van het woord euthanasie nog steeds erg gevoelig. Pijnbehandeling, waar ik in het interview over sprak, heeft evenwel mets van doen met het debat over eutha nasie", zo zei hij. Kouchner sloot overigens uit dat er op kor te termijn een wetsvoorstel van zijn hand is te verwachten waarin euthanasie in Frankrijk wordt gelegaliseerd. GPD Soldij Duitse militair omhoog BERLIJN - De Duitse regering heeft gisteren maatregelen aan gekondigd om de strijdkrachten te moderniseren zodat de Bun- deswehr beter aan vredesopera ties van de Navo en de Verenigde Naties kan meedoen. Minister Scharping van Defen sie kondigde aan de diensttijd van tien naar negen maanden te bekorten en de soldij te verho gen. Om de bevorderingskansen van jonge militairen te vergro ten wordt tot 2006 aan driedui zend oudere militairen ver vroegd pensioen met 50 jaar aangeboden. Onderofficieren gaan in de Bun des wehr op 53-jarige leeftijd met pensioen, officieren met 57 jaar en generaals met 61. Ook moet de uitbreiding van 187,000 naar 202.000 beroeps- en tijde lijke militairen meer promotie kansen bieden. Doel van de operatie, waarvoor de benodigde wetten rond janu ari aangenomen moeten zijn, is de Bundeswehr aantrekkelijker te maken voor jonge militairen en nieuwe generaties beroeps militairen. De operatie is bovendien be doeld om meer geld vrij te ma ken voor het aanschaffen van nieuw materieel. Eerdere bezui nigingen op gebouwen en ver ouderd materieel hebben ervoor gezorgd dat de uitgaven voor wapensystemen in de periode 1999-2001 zijn gestegen naar 7,4 miljard mark per jaar, dui delijk meer dan de 5,7 miljard mark jaarlijks in de periode 1994-1999, aldus minister Scharping. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5