Informatie Oosterschelde op veren PZC Ook agent aansprakelijk voor zijn eigen daden Bordercollie geen knuffel maar ideale boerenknecht Circus treedt voor derde keer illegaal op Yerseke bruist op jaarlijkse Mosseldag Z-Afrikaanse au pairs krijgen geen visum voor bijstaan ouderen 19 Ponten voorzien van voorlichtingsmateriaal over zeearm Kampeerboeren vangen bot bij Raad van State donderdag 26 juli 2001 door Richard Hoving ZOUTELANDE - De boete voor het Staatscircus van Mos kou is opgelopen tot 15.000 gulden. Het circus hield gister middag zonder vergunning een derde voorstelling aan de Westkapelseweg in Zoutelan- de. De gemeente Veere legde eerder deze week een dwang som van vijfduizend gulden per optreden op. Het Staatscircus van Moskou mocht de afgelopen twee dagen niet optreden omdat Circus Bongo al voorstellingen gaf in Vrouwenpolder. Volgens het college van B en W was met de circussen afgesproken dat ze niet tegelijkertijd binnen de gemeente Veere zouden optre den „Dat circussen op de bon nefooi komen, kunnen we natuurlijk niet accepteren", stelde wethouder L. Wisse. Directeur II. Martens van het Staatscircus van Moskou zei van geen afspraak te weten en liet de voorstellingen op het va kantiepark Kustlicht II door gaan. De gemeente had volgens hem geen reden om de vergun ning te weigeren. „Mijn circus staat op particulierterrein en is niemand tot last." Op 1,2, en 3 augustus treedt het Staatscircus van Moskou op aan de Roosjesweg in Dom burg. Het circus geeft vandaag en morgen voorstellingen in Hansweert. Zaterdagen maan dag is het hooggeëerd publiek welkom in Zierikzee. door Rinus Antonisse WEMELDINGE - De beleving van de Oosterschelde verster ken. Met dat doel zijn de vijf veerponten die de zeearm beva ren, voorzien van informatiepa nelen, vogelzoekkaarten en ver rekijkers. Een initiatief van het Nationaal Park Oosterschelde (NPO). Voorafgaand aan de tocht Wemeldinge-Zierikzee werd het nieuwe voorlichtings materiaal woensdag aan boord van de veerpont Hector gepre senteerd. Fransje Meijers, medewerker voorlichting en educatie vanhet NPO, is blij met de uitbreiding van de service aan de opvaren- Iden. De panelen vertellen in woord en beeld, in het Neder lands en het Duits, in kort be stek over de bijzonderheden in en langs de Oosterschelde. Ze zijn aangepast aan de routes die de veerponten afleggen. De om geving van de Vondelingenplaat bij Wemeldinge is nu eenmaal anders dan die van de Roggen- plaat bij Neeltje Jans. Vogels Vogels zijn er op de Oosterschel de altijd, maar vooral bij laag •water foerageren de dieren in grote getale op de platen. Ze zijn dan vanaf de schepen goed te zien, zeker met behulp van de verrekijkers. De vogelzoek- kaart, ontwikkeld in samen werking met het IVN-consu- lentschap Natuur- en Milieueducatie Zeeland, maakt het thuisbrengen van de vogels een stuk gemakkelijker. Er werd tijdens de tocht van de Hector door de passagiers meteen druk gebruik van gemaakt. Naast de Hector zijn ook de Arend, de Breeveertien, de Friesland en de Harpoen voor zien van het informatiemateri aal. Het Wereld Natuur Fonds verleende financiële steun. Schipper Harry van der Vis van de Hector is ermee in zijn sas. Hij vindt het een zinvolle uit breiding van de voorlichtings mogelijkheden. Tot voorkort moesten de opvarenden zich be helpen met één kijker - die van de schipper zelf - nu is een kist vol beschikbaar. Varenderwijs kunnen de mensen zelf opzoe ken wat ze tegenkomen. Derde kaart IVN-consulent Rita de Ligt ver telt dat de vogelzoekkaart de tweede is uit een nog op te bou wen serie. De eerste heeft be trekking op planten op de schorren en slikken, in septem ber verschijnt de derde kaart, over de dieren van dammen en dijken. Op de wensenlijst staan nog kaarten over wieren en vo gels in de wintertijd. Volgens De Ligt zijn de kaarten een succes. „Het is iets waar je heel gemak kelijk naar grijpt. Het kan een aanzet zijn om verder te kijken; de mensen raken geboeid door het leven in en om de Ooster schelde." Tegelijk met het voorlichtings materiaal over de Oosterschel de presenteerde het consulent schap Natuur- en Milieueduca tie een handzaam gidsje over de bezoekerscentra in Zeeland. Dat zijn er momenteel elf, ver spreid over de hele provincie. Binnenkort wordt ook 'witte vlek' Tholen ingevuld, als 't Lamsoortje in Sint-Maartens dijk open gaat en er komt ook nog een bezoekerscentrum van het Nationaal Park op Neeltje Jans. Het gidsje, waarvoor geld uit het provinciaal Milieufonds werd verkregen, bevat van elk centrum de belangrijkste gege vens (met een samenvatting in het Duits). Het is de eerste keer dat de be zoekerscentra voor natuur- en milieueducatie zich gezamen lijk tot het publiek richten. De Ligt: „We zijn er zo'n vijf jaar mee doende geweest. Er was eerst geen geld voor en er kwa men andere projecten tussen. Nu is het toch gelukt Het is echt iets waar de bezoekerscentra individueel niet aan toe komen. Als consulentschap hebben we door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bordercollie Max is zo fanatiek, dat hij af en toe probeert de kinderen bij elkaar te drijven. Zijn baasje Fia de Pree houdt het liever bij schapen. Ze is één van de organisatoren van de schapendrijfwedstrijden die komend weekeinde in Arnemuiden worden gehouden. „Het zijn eigenzinnige honden", zegt De Pree over Max en zijn rasgenoten. „Maar dat heeft wel zijn charme. Ze willen graag wat voor je doen. Ze zijn in hun sas als ze mogen werken." Bordercollies worden, vooral in Groot Brittannië, van oudsher gebruikt om kuddes schapen in bedwang te hou den. „Er zijn daar honden die op commando van de boer drie heuvels verderop de schapen gaan ha len Uit de boeren praktij k groeide het wedstrij d- element. Het resultaat is regelmatig te zien op de BBC, waar urenlang beelden worden uitgezonden van honden die groepjes schapen achter een hek zetten. Voordat het zover is, moeten hond en baas in trai ning. Om een redelijk niveau te bereiken moet minstens een jaar geoefend worden, twee tot drie keer in de week. De echte toppers zijn vaanpro fessioneel met schapen bezig, als herder of boer. De Pree is drie jaar geleden begonnen, relatief laat, want Max was toen al drie. „Hij heeft ouders en een opa die op hoog niveau gewerkt hebben. Max had zijn instinct niet verloren „Hij reageer de er heel leuk op. Als ik nu mijn laarzen pak en vraag of hij meegaat naar de schaapjes zit hij al bij de deur." Bij een wedstrijd moet de hond een groepje scha pen over een parcours leiden. De 'handier' staat vijfhonderd meter verderop en geeft aanwijzin gen met een fluitje of commando's. Hij stuurt de hond met een grote boog om de kudde heen. Als de hond achter de groep is aangekomen, begint de wedstrijd. De dieren lopen een parcours en voeren opdrachten uit. Zo moeten twee gemerkte scha pen worden gescheiden van de rest De hond moet de schapen uiteindelijk in een 'pen', een klein vierkant hekwerk, zien te krijgen. „Het ziet er simpel uit op televisie", maar het valt enorm te gen. Eenmaal getraind, raken bordercollies hun drijf- instinct niet meer kwijt. „Dat vertonen ze thuis ook heel vaak. Max wil het liefst iedereen bij el kaar zien, zodat hij overzicht heeft. Als mijn dochters ervandoor gaan, komt hij mij halen Hij gaat er dan achteraan en duwt tegen hun benen om ze terug te sturen. Maar hij gaat met ongecon troleerd achter schapen aanrennen. Hij switcht pas om als ik mijn spullen bij elkaar zoek. Als we uit de auto komen en hij ziet een kudde staan, dan is hij één en al fixatie." Overstuur Bordercollies zijn geen knuffelhonden. „Je ziet het aan Max. Hij begroet je en gaat weer weg. Je moet ze altijd wat te doen geven, zeker als ze klein zijn. Het zijn geen honden om op een flatje te hou den. Het zijn ideale boerenknechten." Een kennis van De Pree gebruikt zelfs een bordercollie om koeien uit de wei te halen. „Als je honderd scha pen hebt en één hond, heb je ze zo de wei uit. Dat moet je met zes mensen met proberen. Dan zijn al le schapen overstuur. Bordercollies staan nog dicht bij de natuur. Door deze sport te beoefenen, geef je ze een beetje natuur terug. De bordercollie club Nederland, regio Zeeland houdt de schapendrijfwedstrijden dit jaar voor de tweede keer. Ze vinden van 8.30 tot 17 00 uur plaats op de Blikkendijk 1 in Arnemuiden. Het politiekorps in dit gewest zou eens wat moeten doen aan de slogan 'Zeeland, veilig en leefbaar'. Die indruk vat post nu moet worden vastgesteld dat in amper een j aar tij d drie keer een agent een rol van betekenis heeft gespeeld bij een ongeluk in het verkeer. In een geval viel er een dode te betreuren, bij de twee andere aanrijdingen werden personen ernstig gewond. Dat lijkt niet erg op het leveren van een bijdrage aan een veilige en leefbare provincie. door Jacques Cats TERNEUZEN- 20 juli 2000: de bestuurder van een politie wagen rijdt met een vaart van 95 km per uur over de mr. Haarmanweg in Terneuzen, waar een snelheidslimiet van 50 km geldt. De agent heeft haast, maar gebruikt geen zwaailicht of sirene. Hij moet dringend collega's assisteren bij het inrekenen van enkele lieden die van diefstal worden verdacht. Als de agent een voor hem rijdende personen auto wil inhalen, wijkt die net uit naar links. Bij de botsing raakt de automobilist ernstig gewond Hij bezwijkt later aan zijn verwondingen De officier van justitie sepo neert deze zaak, meent dat de politieman geen onverant woord gedrag kan worden verweten. De familie van het slachtoffer, een 38-jarige man uit Etten-Leur, vecht de be slissing van het OM aan bij het Hof in Den Haag. Dat bepaalt dat de rechter deze zaak moet beoordelen. 5 juli 2001: een 25-jarige auto mobilist uit Axel stopt nabij Hulst bij een snelheidscontro- lepost. Hij is geflitst en wil weten wat hem dat gaat kos ten. De jongeman treft echter niemand aan en besluit het flitsapparaat onklaar te ma ken, om zo zijn overtreding te verdoezelen Op dat moment komt een agent, die verderop vanuit zijn auto de situatie in de gaten heeft gehouden, recht op de man afgereden. De agent weet niet tijdig te stop pen en rijdt de man omver. Het slachtoffer wordt per helikop - ter naar het ziekenhuis in Gent gebracht, waar zijn rechterbeen geamputeerd moet worden. 23 juli 2001: Een Belgische au to wordt bij Hulst bij een stop licht aangereden. Als de toe gesnelde politie de Belg vraagt even mee te gaan naar het bureau om de zaak af te handelen, rijdt hij plotseling weg. De politie gaat er meteen achteraan. Bij St. Jansteen botst de surveillancewagen op de auto van de Belg. Een drie jarige meisje uit de auto wordt met verwond mgen aan het hoofd per traumahelikopter afgevoerd. De bestuurder en een 13-jarig meisje blijven ongedeerd. Of de agent alarm signaal en zwaailicht ge bruikte, is nog punt van on- analyse derzoek. Ook is niet duidelijk waarom de Belg zo sel weg wilde. Hoofdofficier van justitie J. Eland vindt het niet op zijn weg liggen om de vraag te be antwoorden of politiemensen voldoende zorgvuldig rijden „Waar ik over ga is of er spra ke is van schuld, ja of nee.In de twee meest recente geval len heeft het hoofd van het parket besloten het onder zoek te laten uitvoeren door collega's van hetzelfde korps en niet door het onafhankelij ke apparaat van de rijksre cherche. „Dat is een belan genafweging. De rijksrecher che is een landelijke dienst die het heel druk heeft." Bij de beslissing om de lokale politie met het onderzoek te belasten, heeft het argument tijdwinst de doorslag gege ven. „Nu kan onmiddellijk een onderzoek worden begon nen, Bij de rijksrecherche moet je eerst een aanvraag doen en dan is het nog de vraag of ze er tijd voor heb ben. Het is me heel veel waard om snel duidelijkheid te bren gen", licht Eland toe. Gevaar dat de ene hand de an dere schoon wast, nu de ene agent de andere moet verho ren, is volgens de hoofdoffi cier niet aanwezig: „Er zijn voldoende waarborgen voor objectiviteit en onafhanke lijkheid. We laten hogere poli tieambtenaren het onderzoek uitvoeren, bij voorkeur af komstig uit een andere streek En het OM blijft er nauw bij betrokken." De korpsleiding laat in deze netelige kwestie de woord voering over aan de afdeling voorlichting. De politie Zee land zit er lelijk mee in de maag, zo blijkt uit uitlatingen van chef communicatie J. van Mourick, die ernstig betreurt wat er is gebeurdVoor alle be trokkenen. „Wij zijn niet voor die wild west-taferelen. Maar je hebt het niet altijd in de hand. Je bent ook afhankelijk van het gedrag van anderen. En poli tiemensen zijn net zo goed mensen. Die kunnen ook fou ten maken." Daarbij komt dat politiemen sen, omdat ze veel op de weg zitten en vaak in andere om standigheden verkeren dan burgers, extra risico lopen. „Toch blij ft het individu altijd aansprakelijk voor zijn da den. Of je nu op een brand weerauto, een ambulance of een politieauto rijdt." Het slachtoffer van het flits- ongeluk heeft dezer dagen zijn verhaal gedaan in de krant. Het korps stelde de be stuurder van de politiewagen, zo die al wil, met in de gele genheid om te reageren. Van Mourick: „Als politieor ganisatie brengen wij alleen feiten naar buiten en geen ge voelens of belevingen van mensen. Misschien is de bele ving van de agent helemaal niet in overeenstemming met de feiten die straks uit harde sporen blijken. Datzelfde geldt voor het slachtoffer. Het is zijn beleving, maar mis schien liggen de feiten wat an ders." er gelukkig wel voor kunnen zorgen." De gids wordt uitgege ven in een oplage van 11.000 exemplaren en wordt ruim ver spreid. door Jacob Hoekman YERSEKE - Gratis mosselen eten, vaartochten maken op de Oosterschelde en naar de mos selveiling. De jaarlijkse Mossel dag in Yerseke op zaterdag 18 augustus bruist ook dit jaar weer van de activiteiten, on danks de verlate start van het mosselseizoen. Nieuw in het programma van de Mosseldag zijn de bezichtiging van de mosselveiling en de mos- selbedrijven. In de veiling wordt tussen 10 en 15 uur ieder uur een demonstratie gegeven en een aantal bedrijven zetten hun deuren open. Daarvoor moét de bezoeker zich overigens eerst aanmelden bij de plaatselijke VW. Vanwege de ondermaatse kwa liteit van veel mosselen en pro blemen met de aanvoer gaat het mosselseizoen dit jaar drie we ken later op 8 augustus van start. Bezoekers krijgen daar om maar één portie gratis. Tus sen 12.00 en 17.00 uur zijn de mosselen verkrijgbaar bij de Ju- lianahaven. Om 12.00 uur begint ook de Mosselrock, die tot in de kleine uurtjes duurt. Bands als United Forces, The Bandox, Nuff Said en Boogie Wonderland geven optredens bij de Julianahaven De liefhebbers van klassieke muziek kunnen ook aan hun trekken komen: om 13.00 uur wordt een openluchtconcert bij de kerk gegeven door de Yersek- se vereniging Mozart. Verder start er om 14.30 uur een vlootschouw, waarbij belang stellenden mee kunnen varen op de Oosterschelde. Om 19.30 uur is er een taptoe en rond tien uur wordt vuurwerk afgestoken. Overigens is de Mosseldag niet alleen op zaterdag: het eerste optreden in de feesttent (van de coverband Try Out) vindt al plaats op donderdag 16 augus tus. Een dag later komen de Blues Brothers en lose Sep. doorTheo Calkoen NOORD-BEVELAND - Een groep kampeerboeren uit Noord-Beveland heeft bot ge vangen in een bij de Raad van State in Den Haag aangespan nen procedure. Het staat nu definitief vast dat ze maar 90 dagen per jaar vijf extra kam peerplaatsen op hun terrein mo gen exploiteren. Kampeerboeren mogen van het gemeentebestuur van Noord- Beveland tien kampeerplaatsen op hun terrein hebben. Daar naast kunnen ze gedurende 90 dagen vijf tijdelijke plaatsen in richten. Dat was aanvankelijk 120 dagen, maar na een klacht van de belangenorganisatie van de reguliere campingexploitan ten knabbelde het plaatselijk bestuur daar 30 dagen vanaf. Het gemeentebestuur gaf de ge vestigde campingbazen toe dat de eerdere regeling in strijd was met een landelijke richtlijn. De kampeerboeren pikten het niet en stapten naar de recht bank in Middelburg. Die wei gerde de '120 dagen-regeling' in ere te herstellen. Vervolgens stapten ze voor hoger beroep naar de Raad van State. Ook die stelt nu echter vast de regeling van het plaatselijk bestuur van Noord-Beveland 'niet onrede lijk' is. De kampeerboeren zeg gen zo veel inkomsten mis te lopen en beschuldigen de regu liere campinghouders van 'pure broodnijd'. Schipper Harry van der Vis van de Hector en voorlichter Fransje Meijer van het Nationaal Park Oosterschelde onthullen nieuw voorlich tingsmateriaal over de zeearm. foto Willem Mieras Elzani Knepscheld van de stichting Grandpair. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - De vorig jaar opgerichte stichting Grandpair ziet haar plan om Nederlandse ouderen een jaar lang hulp van Zuid-Afrikaanse au pairs in huis aan te bieden in rook op gaan. Door het toelatingsbeleid van de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) is het als au pair niet toegestaan om tijdelijk in te trekken bij een alleen staande oudere. Elzani Knepscheld uit Terneu zen, mede-oprichtster van de stichting Grandpair en afkom stig uit Zuid-Afnka, noemt de ze wettelijke regeling een zware tegenslag. Met name omdat de beperkende toelatingsvoor waarde is bedoeld om te voorko men dat er een relatie ontstaat tussen de au pair en de gastheer of -vrouw. „Bij alleenstaande bejaarden is dat niet erg aanne melijk", verklaart Knepscheld. De stichting Grandpair, een sa mentrekking van het Franse grandpère (grootvader) en au pair, wilde jongeren uit Zuid- Afrika de kans geven kennis te maken met de Nederlandse taal en cultuur. Als tegenprestatie voor kost, inwoning en zakgeld zouden ze licht huishoudelijk werk verrichten bij nog zelf standige bejaarden. De reacties op het initiatief waren volgens Knepscheld onverminderd po sitief. Wel hikten veel ouderen aan tegen de eigen bijdrage van 1250 gulden per maand. De stichting hoopte de maandlast met een subsidie van het minis terie van Volksgezondheid te rug te brengen, maar kreeg daar nul op het rekest Inmiddels is wel een alternatief voor het oorspronkelijke Grandpair-concept bedacht. Hierbij nemen alleenstaande ouderen een jongere voor drie maanden in huis. De tijdelijke gast fungeert in die tijd louter als gezelschap en verricht geen huishoudelijke taken. „In dit plan is het verblijf in Nederland te beschouwen als een vakantie waarin de toelatingsvoorwaar den voor au pairs niet gelden. Daarnaast betalen de ouderen alleen een tegemoetkoming in de reiskosten", licht Knep scheld toe. De eerste grandpairs worden binnenkort in Nederland ver wacht Begin september trekt een negentienjarig meisje in bij een 86-jarige alleenstaande man in Axel Vanaf november houdt een twintigjarige man drie maanden lang een 71-jarige vrouw uit Oosterhout gezel schap. Welslagen Ondanks de recente tegenslagen blijft Knepscheld zich onver minderd inzetten voor het wel slagen van het oorspronkelijke initiatief. Hierbij heeft zij voor al hoge verwachtingen van de resultaten van het doctoraalon derzoek naar alternatieve om gangsvormen met ouderen, dat zij momenteel in het kader van haar studie sociale wetenschap pen aan de universiteit van Ant werpen doet. „Het viel mij al snel op dat som mige ouderen in Nederland lang moeten wachten om in een ver zorgingsinstelling te worden opgenomen. Hopelijk kan ik de verantwoordelijke beleidsbe palers in Nederland er alsnog van overtuigen dat het Grand pair-concept een dergelijk gat in de zorgvoorzieningen kan op vullen", aldus Knepscheld. Zij wijst verder op een vergelijk baar verzorgingssysteem voor ouderen in Engeland dat al ja ren naar tevredenheid functio neert. Ook vestigt Knepscheld in dit verband haar hoop op har monisatie van Europese regel geving. ijn laarzen pak en vraag of hij meegaat naar de foto Lex de Meester Fia de Pree met haar bordercollie Max: „Als ik nu schaapjes zit hij al bij de deur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47