Lichte pil riskant en duur PZC Hetero's gaan steeds meer op homo's lijken Groei filevorming daalt aanzienlijk Zwartvisser dreigt met harpoengeweer GroenLinks kijkt ook naar rol Kok bij ESF-fraude Bewaarders in Bijlmer hoeven vreemdelingen niet te bewaken Filmrolletje Sluipschutter voorlopig vrij Onderzoek naar kosten en werking anti-conceptiemiddel Voorproefje op Zomercarnaval Locomotief kiest luchtruim Keurmerk voor herkomst ei Koolmonoxidevergiftiging in tehuis Eerste skatevierdaagse afgelast EU steunt stroomprojecten Inspectie stuurt vies wrak terug Minder auto's weggehaald Partijgenoten weigeren financiële toezeggingen van Varma na te komen donderdag 26 juli 2001 van onze redactie binnenland NIEUWEROORD - Een vijf tigjarige zwartvisser uit het Drentse Nieuweroord heeft een controleur van de visvereni ging bedreigd met een har poengeweer. De man ontkent het onderwaterwapen daad werkelijk op de 37-jarige op- sporingsambtenaar uit Hooge- veen te hebben gericht. Hij spreekt van 'een geintje'. De politie denkt daar anders over. „We hebben verklaringen van getuigen die de bedreiging hebben gezien. Het enige wat we niet zeker weten is of het harpoengeweer geladen was. Maar als dat zo was, dan is er sprake geweest van een levens gevaarlijke situatie. Met zo'n pijl schiet je dwars door ie mand heen", zegt een politie woordvoerder. Het incident speelde zich af langs een vaart bij Hoogeveen, waar de man zat te vissen zon der de benodigde papieren. Hij vertrok nadat de controleur hem een proces-verbaal had gegeven maar kwam kort daar na terug met het harpoenge weer. Een woordvoerder van de poli tie vertelt dat dit soort inciden ten zich vaker voordoet. Wat bijzondere opsporingsambte naren te verduren krijgen van zwart vissers varieert van scheldkanonnades en het aan bieden van 'gratis zwemles' tot daadwerkelijk fysiek geweld. GPD AMSTERDAM - Bewaarders in de Amsterdamse Bijlmerbajes hoeven geen vreemdelingen in het grenshospitium te bewaken. Dit heeft de bestuursrechter in de hoofdstad gisteren bepaald. Het grenshospitium is gevestigd in een van de torens van cle Bijl merbajes. De opgesloten vreemdelingen worden bewaakt door speciaal personeel (vreemdelingenbege- leiders). Maar bewaarders van de Bijlmerbajes zelf - belast met de bewaking van 'gewone' gede tineerden - moeten deze bege leiders in de nachtelijke uren as sisteren. Een aantal bewaarders kampt met gewetensbezwaren en voelt zich niet opgeleid om als vreem delingenbewaarder op te tre den. Vier van hen stapten naar de rechter. Volgens deze behoort het bewaken van asielzoekers niet tot de taken van de peniten tiair inrichtingswerker. Het ministerie zegt met onmid dellijke ingang gevolg te zullen geven aan de uitspraak .ANP DEN HAAG - Er komt geen na der onderzoek naar het misluk ken van het ontwikkelen van een fotorolletje met afbeeldin gen van oorlogsmisdaden die in 1995, onder toeziend oog van Nederlandse militairen, in Sre brenica werden gepleegd. Minister Korthals van Justitie ziet geen aanleiding een recon structie te maken van de wijze waarop het filmpje destijds werd ontwikkeld. Hij schrijft dat in een brief aan de Kamer, Twee rapporteurs van de mare chaussee hadden gepleit voor een reconstructie om meer hel derheid te krijgen over de fou ten die de laborant van de Mili taire Inlichtingendienst had ge maakt. ANP ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de voor lopige hechtenis van een 38-ja- rige man geschorst. Deze be weert dat hij in Kosovo 74 Ser viërs heeft doodgeschoten. De officier van justitie vroeg de rechtbank dinsdag om de man in a fwachting van zij n proces op vrije voeten te stellen. Volgens de aanklaagster gaat het onder zoek lang duren. Rechtshulp verzoeken aan Interpol en de autoriteiten in Belgrado hebben niets opgeleverd. De man vocht volgens eigen zeggen aan de kant van de Alba nese rebellen. In januari gaf hij zich over aan KFOR. De man stelt dat hij vorig jaar als sluip schutter zeker 74 Servische sol daten en politiemensen heeft vermoord. Het OM wil hem vervolgen we gens meervoudige moord.ANP door Joke Licher UTRECHT - De lichte derdege- neratiepil geeft niet alleen een verhoogde kans op trombose, maar is ook een stuk duurder dan de tweedegeneratiepil. Het zou miljoenen guldens schelen, wanneer de helft van de vrouwen die nu nog een derde- generatiepil slikt, overstapt op de goedkopere pil, zo blijkt uit onderzoek dat deze week is ge publiceerd in Medisch Contact. Huisartsen schrijven de laatste jaren de lichte pil veel minder vaak voor aan beginnende jonge gebruikers. Dit is in overeen stemming met het advies van het Nederlands Huisartsenge nootschap, dat in 1998 het voor schrijven van de lichte pil af raadde en de voorkeur gaf aan de tweedegeneratiepil. Maar slechts weinig vrouwen die de lichte pil al slikten, zijn sinds dien overgestapt op een andere. Zorgverzekeraar Anova liet on derzoeken hoe het in haar werk gebied in Midden-Nederland met het voorschrijf gedrag staat. In 1999 werden in totaal 130.915 recepten voor de pil uit geschreven Het ging in 55 pro cent van de gevallen om pillen van de tweede generatie, zoals Micogynon De rest waren lichte pillen, waaronder Marcilon en Marvel- Ion. Van de jonge pilgebruik-; sters (tussen de elf en de twintig jaar) slikte 37 procent de lichte pil Bij de vrouwen van eenen twintig tot vijftig was dat 49 procent. Deze percentages ko men redelijk overeen met het landelijke beeld waar het res pectievelijk 34 en 50 procent was. Half miljoen Een lichte pil kost gemiddeld 48 gulden per recept. De oude pil kost dertig gulden. Als de helft van de vrouwen die nu nog een derdegeneratiepil slikt, zou overstappen op de goedkopere, dan zou dat Anova ruim een half miljoen gulden per jaar schelen. Landelijk gezien zou het gaan om meerdere miljoenen. Het voorschrijfgedrag van huis- arten vertoont grote verschil len. Twee op de vijf artsen schrijven vaker dan gemiddeld de lichte pil voor. Eén op de drie jonge vrouwen heeft een grote kans de derdegeneratiepil te krijgen. ANP ROTTERDAM - Patiënten van het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam krijgen een voorproefje op het Solero Zomercarnaval dat zaterdag wordt gehouden in Rotter dam. De zieke kinderen kunnen niet naar de Caraïbische Straatparade en optredens van diverse artiesten. Een aantal danseressen bezocht daarom gisteren het kinderzieken huis. foto Arie Kievit/ANP door Lianne Sleufjes DEN HAAG - GroenLinks eist opheldering over de rol van pre mier Kok bij het misbruik van Europees geld door de Neder landse regering. De Tweede- Kamerfractie wil van het kabi net weten of Kok in 1991 als mi nister van Financiën gesugge- door Chriz van de Graaf DEN HAAG - In april 2001 was het eindelijk mogelijk. Homoparen mochten officieel trouwen en 386 stellen stap ten de eerste maand in het hu welijksbootje, zo blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistieken (CBS). Toch is dat slechts één procent van het totaal aantal trouwe rijen. „Het pleidooi voor het homo huwelijk was voor een groot gedeelte symbolisch", zegt Jan Latten, onderzoeker bij het CBS op het terrein van re laties en gezinsvorming. „Je moet in dit geval niet te veel op aantallen letten, het gaat er vooral om dat er wetteli j ke ge- lijkheid is tussen hetero's en homo's." De onderzoeker beschouwt het homohuwelijk vooral als een bevestiging van een maat schappelijke verandering. Werd vroeger samenwonen, het 'hokken', gezien als ver werpelijk, inmiddels zijn er volgens Latten vier manieren om een relatie aan te gaan. „Je hebt de partnerschapsre gistratie, je kunt het bij de no taris laten vastleggen, je kunt een huwelijk aangaan en je kunt samenwonen en verder niks doen. Het homohuwelijk is een gevolg van de steeds to leranter wordende samenle ving. En het is logisch dat die voor zowel homo's als hetero's openstaat", aldus Latten. Naar de redenen voor een hu welijk tussen twee mannen of twee vrouwen heeft het CBS geen onderzoek gedaan Toch weet Latten dat het motief van mannen anders is dan dat van vrouwen. „In een onder zoek waarin werd gevraagd waarom stellen hun geregi streerd partnerschap zouden omzetten in een huwelijk, bleek dat mannen vooral maatschappelijke erkenning wilden voor hun gelijkwaar digheid. Vrouwen zagen het als een bevestiging van hun onderlinge liefde. Ik geloof dat competitie en competen tie voor mannen meespelen. Vrouwen kiezen meer voor een emotioneel aspect." Naar de geografische sprei ding van het homohuwelijk heeft het CBS geen onderzoek gedaan. Latten verwacht niettemin dezelfde uitkomst als bij het geregistreerd part nerschap. „Daar zagen we dat de concentraties lagen in de grote steden, met Amsterdam als koploper. Moderne leef- normen ontstaan nou een maal in grote steden." Volgens de CBS-onderzoeker bevestigen de cijfers van het homohuwelijk een trend die hij al langer waarneemt: „He tero's groeien steeds meer naar homo's toe. Daarmee be doel ik dat moderne heterore laties steeds meer gaan lijken op de moderne relaties, zoals homo's die hebben. Zo ont staat in de samenleving een toenemende tolerantie ten op zichte van stellen die geen kinderen hebben. Driekwart van de heteroparen vindt het krijgen van kinderen niet van zelfsprekend. Het accent komt dus meer te liggen op de relatie zelf. Dat is een situatie waarin homo's noodgedwon gen al veel langer zitten." Kinderen Van de naar schatting vijftig duizend homoparen in Neder land heeft zo'n tien procent kinderen. Het grootste ge deelte hiervan bestaat uit vrouwenparenVolgens de on derzoeker is deze verdeling van kinderen er misschien de reden van dat anderhalf keer zoveel mannen- als vrouwen paren in het huwelijk traden. „Vrouwen kunnen hun relatie gemakkelij ker bevestigen met kinderen. Voor mannen is het huwelijk vaak de enige ma nier om dat te doen. Voor kin deren zijn ze aangewezen op een draagmoeder, dat is inge wikkeld." GPD reerd heeft Europees geld te gebruiken om een kabinetsbe zuiniging ongedaan te maken. Kok zou tegen bestuursleden van de Arbeidsvoorziening heb ben gezegd dat een bezuiniging van 100 miljoen gulden op de Arbeidsvoorziening via Brussel kon worden teruggehaald. De Rijksvoorlichtingsdienst wil de premier niet storen tijdens zijn vakantie voor een reactie, „We wachten tot het rapport van de commissie-Koning Waar is", al dus de zegsman. Deze commis sie onderzoekt of de ESF-gel- den doelmatig zijn besteed. Het rapport moet in augustus klaar zijn. Behalve Kok ligt ook PvdA- fractieleider Melkert onder vuur. Bij zijn handelwijze als minister van Sociale Zaken zijn al eerder vraagtekens gezet, on der meer door de Algemene Re kenkamer. Onder verantwoor delijkheid van Melkert wendde in 1994 de Arbeidsvoorziening geld uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) voor andere doel einden aan dan waarvoor het was bestemd. Het geld werd ge bruikt om bezuinigingen op te vangen. Het fonds is echter be doeld voor werkgelegenheids projecten. De Europese Com missie meent dat Nederland meer dan een half miljard aan ESF-geld verkeerd heeft be steed en eist dat terug. „Het lijkt er een beetje op dat Melkert en Kok de ESF-gelden zien als oplossing voor bezuini gingen", zegt GroenLinks-Ka- merlid Harre wijn D66 wil Melkert zelf wel eens horen, aldus Kamerlid Bakker. Andere fracties, inclusief de PvdA, willen pas reageren als Koning zijn onderzoek heeft ge presenteerd. Eerder drong het CDA aan op een parlementair onderzoek GPD DEN HAAG - Consumenten kunnen voortaan de herkomst van een ei achterhalen aan de hand van een speciaal keur merk. Met het keurmerk van de Produktschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE), voldoet Nederland aan een Europees besluit dat voorschrijft dat vanaf 2004, elk ei in de Europese Unie een herkomststempel moet hebben. Alle eieren die geproduceerd zijn volgens het Integraal Keten Beheerssysteem van de PVE (ongeveer negentig procent van alle in Nederland geproduceerde eieren), worden voorzien van het stempel. De cijfercode geeft aan of het ei afkomstig is van bijvoorbeeld een scharrelkip (cijfer 3) of een kip uit een kooisysteem (cijfer 5). ANP AMSTELVEEN - Twee bewoners en zes personeelsleden van verzorgingstehuis 't Huis aan de Poel in Amstelveen zijn gis teren wegens koolmonoxidevergiftiging overgebracht naar een ziekenhuis. Zij hadden last van hoofdpijn, misselijkheid en een droge mond, aldus een woordvoerster van de gemeente Amstelveen. Inmiddels zijn twee van hen uit het ziekenhuis. Volgens de woordvoerster hebben de slachtoffers slechts een geringe hoeveelheid koolmonoxide in het bloed. In een hogere concentratie is koolmonoxide dodelijk. De bewoners mochten in de loop van de middag terug naar hun woningen. ANP APELDOORN - De eerste skatevierdaagse in Nederland is af gelast. De organisatie heeft van de gemeente Apeldoorn geen toestemming gekregen het evenement te laten doorgaan om dat te weinig deelnemers zich hebben ingeschreven. Er had den zich vooraf maar 270 skaters aangemeld. De skatevier daagse zou 1 augustus van start gaan. De gemeente wilde minimaal vijfhonderd deelnemers aan de eerste Ultra Skate. Voor dat aantal was de politie bereid agen ten in te zetten om de skaters veilig over het parcours te bege leiden. Apeldoorn was zo strikt omdat ze de politiemensen, die tijdens de mkz-crisis van de afgelopen maanden overuren hebben gemaakt, in deze periode liever vrij geeft. ANP DEN HAAG - De Nederlandse overheid heeft gisteren van de Europese Commissie toestemming gekregen voor eenmalige steun aan de elektriciteitsmaatschappijen Nu de voormalige nutsbedrijven zijn omgevormd tot com merciële ondernemingen, mogen ze een douceurtje krijgen voor onrendabele projecten uit het verleden, die ze nog jaren moeten meezeulen. Nederland mag ruim 1,3 miljard geven over een periode van tien jaar, bestemd voor twee projecten: de onrendabele kolenvergasser Demkolec en de stadsverwar- mingsnetten. ANP ROTTERDAM - De Inspectie Milieuhygiëne heeft gisteren een vervuild scheepswrak teruggestuurd naar Noorwegen. Het wrak was eind april dit jaar naar Rotterdam gebracht om daar te worden gesloopt. Volgens internationale richtlijnen mogen scheepswrakken waarin zich nog gevaarlijke stoffen bevinden niet worden vervoerd. Transport naar bijvoorbeeld een sloopbedrijf mag alleen plaatsvinden als het wrak van alle gevaarlijke en ver vuilende stoffen is ontdaan. Aangezien dat bij dit schip de John R. uit Noorwegen niet het geval was, krijgen de Noren het wrak weer terug De kosten van het transport komen voor rekening van de eigenaar. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De groei van het aantal files is in 2000 aanzien lijk gedaald ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat blijkt uit de jaarlijkse File Top 50 die giste ren door het ministerie van Ver keer en Waterstaat werd be kendgemaakt. Uit het overzicht blijkt dat het aantal files slechts met drie pro cent steeg ten opzichte van 1999 De vorige meetpenode liet nog een stijging van negentien procent zien. De stabilisering is vooral te danken aan de afron ding van de wegwerkzaamhe den Verder hebben aanvullende maatregelen zoals uitbreiding van het inhaalverbod voor vrachtwagens, de openstelling van een extra strook op de A27 (Utrecht-Almere) en de opening van de Lekbrug op de A2 aan de afname van de filegroei bijge dragen. Ook de zwaarte van het aantal files (het aantal kilometerminu ten) is vorig jaar nauwelijks ge stegen. In 1999 steeg de zwaarte van de files nog met tien pro cent. Het aantal files buiten de spits is echter wel toegenomen en wel met tien procent. Het aantal files door een ongeval steeg vorig jaar met vijf procent evenals het aantal 'kijkfiles' De grootste boosdoener is nog steeds de A2 Culemborg - Ever- dingen, gevolgd door het knooppunt Everdingen. Hier staan mensen het langst in de fi le. In totaal werden vorig jaar 30.255 files gemeten. ANP ROTTERDAM - Het aantal au todiefstallen in Nederland loopt terug, behalve in het Rijnmond gebied. De stijging daar zet door on danks het oprichten van het co ördinatiepunt voertuigencrimi- naliteit vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van het mi nisterie van Justitie. Landelijk zijn dit jaar tot en met juni 14.608 personenauto's, be drijfsvoertuigen, aanhangers, opleggers en motors gestolen (2000: 16 198). GPD JOURE - Een heteluchtballon in de vorm van een locomotief verheft zich langzaam van het start- veld. In Joure zijn gisteravond de Friese Ballon feesten begonnen. Het is voor de zestiende keer dat er vier avonden lang heteluchtballonnen opstijgen. Dit jaar doen er vijfendertig mee. foto Niels Westra/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - GroenLinks vindt dat de stichting Faro en de Ni- nash Foundation Nederland moeten stoppen met de partij via de media moreel medever antwoordelijk te stellen voor fi nanciële toezeggingen van oud- Tweede-Kamerlid Singh Var- Varma zegde in 1999 een bedrag van 250.000 dollar toe aan een scholenproject in de Indiase stad Dundlod, maar heeft haar toezegging niet kunnen waar maken. W Wijting, voorzitter van Faro en Ninash, zocht dinsdag voor het eerst telefonisch contact met GroenLinks, bevestigde het Kamerlid Harrewijn gisteren. De partij voelt er echter niets voor met Wijting te praten over een eventuele bijdrage aan het scholenproject. „Dat is een hopeloze waag, al dus Harrewijn. „De fractie- of partijkas is niet bedoeld om goede doelen te financieren. Onze leden betalen geen contri butie om via deze omweg aan liefdadigheid te doen. En de subsidies die partijen van over heidswege krijgen, mogen al he lemaal niet voor dit soort doelen worden aangesproken." Volgens Harrewijn is de partij top wel bereid met Wijting een gesprek aan te gaan om het standpunt van GroenLinks toe te lichten en de misverstanden die bij hem leven over de rol van de partij uit de wereld te helpen. Wijting zal echter nog even ge duld moeten hebben, omdat bij een dergelijk gesprek ook frac tievoorzitter Rosenmöller aan wezig moet zijn. Die is nog met vakantie. Singh Varma zegt te lijden aan een dodelijke ziekte. Haar partij en vele anderen twijfelen daar aan. Ze zou door de ziekte voor te wenden een uitweg zoeken uit een aantal zaken waarin ze is verwikkeld, zoals het niet nako men van de toezeggingen aan de stichting Ninash. GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3