Humane opvang vluchtelingen PZC Strandbeleid verzandt in loopgravenstrijd PZC Doen alsof je de bocht wilt knuffelen Nieuw toeristisch beleid moet breed gedragen worden 19 k Gemeente geeft uitgeprocedeerde asielzoekers tijd om terugkeer te regelen. Duur gereedschap gestolen uit auto Poging om auto te stelen mislukt Auto weg na diefstal sleutels uit tas Jonge vandalen aangehouden Groot bedrag gestolen bij café Inbraak in woning Vlissingen Alle ruiten van autovernield Vliegers uit strandhokje gestolen Transferium in Goes populair Schadevergoeding na verlies vrij uitzicht donderdag 26 juli 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland hecht be lang aan humane opvang van uitgeprocedeerde asielzoekers die bereid zijn mee te werken aan de terugkeer naar hun land van herkomst. Wethouder D. van der Wekken zegt zich niet gek te willen laten maken door de vaak te krappe termijn van 28 dagen. Volgens de wethouder is vorige week tijdens een breed overleg in Vlissingen tussen de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) en betrokken instanties als IND, COA, Vluchtelingen werk en de Raad van Kerken overeengekomen dat humane opvang centraal staat. Dat wil zeggen dat uitgeprocedeerde asielzoekers die meewerken aan hun terugkeer kunnen rekenen op de basisvoorzieningen bed, brood en bad, vaak kortweg aangegeven als de 3B's. Gemeenten die bereid zijn aan vullende noodopvang te bieden na die 28 dagen, waren aanvan kelijk doelwit van kamerbrede kritiek. Op aandrang van de Vereniging van Nederlandse Gemeente (VNG) besloot staatssecretaris Kalsbeek van Justitie kortgeleden gemeenten toe te staan de uitgeprocedeerde asielzoekers enkele dagen lan ger onderdak te bieden. ,,De druk ging daarmee wel iets van de ketel, maar de VNG vindt dat de staatssecretaris wel wat ruimhartiger had mogen zijn en is daarover dan ook nog niet uit gepraat met Kalsbeek", zegt Van der Wekken. De wethouder is niet van plan zich te laten op jagen en vindt dat uitgeproce deerde asielzoekers de kans moeten krijgen hun terugkeer fatsoenlijk te regelen. Illegaliteit Het Rijk biedt een vluchteling wiens asielaanvraag is afgewe zen nog exact vier weken de tijd om te vertrekken. De praktijk wijst uit dat door de nieuwe Vreemdelingenwet veel asiel zoekers de illegaliteit in de grote steden verkiezen boven terug keer naar hun eigen land. Voor vluchtelingen die wel willen meewerken aan hun terugkeer blijkt die termijn van 28 dagen vaak te kort. „Die mensen drei gen dan buiten hun schuld let terlijk op straat te worden gezet en in die gevallen wil de ge meente hulp bieden", aldus be leidsambtenaar W. van Balle gooien van Sociale Zaken. Volgens wethouder Van der Wekken vergeet het Rijk wel eens dat de gemeenten een vangnet moeten bieden voor de negatieve gevolgen van de nieu we wetgeving. „Die wet brengt wel direct meer duidelijkheid. Vluchtelingen krijgen nu vaak al vrij snel te horen dat hun asielaanvraag weinig kans maakt. Maar het is geen leuke boodschap", aldus de wethou der. Hij kent op Schouwen-Dui veland inmiddels één praktijk voorbeeld waarin vier jeugdige Chinese vluchtelingen die in Kerkwerve waren onderge bracht, werden uitgewezen. Ook twee gezinnen die al lange tijd in Zierikzee verblijven, dreigen binnenkort Nederland te moeten verlaten. De wethou der zegt er niet volledig zicht op te hebben of er vanuit het asiel zoekerscentrum in Zierikzee (ACZ) veel nieuwe gevallen bij zullen komen. Eén van de kerkelijke organisa ties die zich bekommert om de opvang van uitgeprocedeerde asielzoekers is de Stichting In- lia. Woordvoerder G. Burger van de afdeling Zeeland van Inlia heeft de ervaring dat be stuurders de vluchtelingenpro blematiek vaak anders beoor delen dan de uitvoerders die er in de praktijk mee te maken krijgen. Burger bekommert zich vooral ook om de inhoudelijke kant van asielaanvragen. Evenals de begeleiders binnen Vluchtelin genwerk heeft hij de ervaring dat het vaak heel lang duurt voordat asielzoekers hun volle dige vluchtverhaal vertellen. „Het is van groot belang dat alle aspecten daarin zijn meegeno men. Soms kan daardoor een andere wending in de beoorde ling komen. Ik vind dat een meisje van zestien dat door een bataljon soldaten is verkracht, hier asiel moet krijgen en nooit meer geconfronteerd mag wor den met militairen in haar eigen land." Veertien dappere skaters namen deel aan de eerste skate-clinic in Renesse. foto Pieter Honhoff door Jacoliene van Weele RENESSE - De zwarte truck van Skate Eventures staat wa genwijd open op het plein aan de Hogezoom in Renesse. In de auto staan skates in allerlei maten, hand- knie- en polsbe schermers en helmen. De attri buten zijn bedoeld voor de kinderen die meedoen aan de skate-clinic die Westerschou- wen Aktief gisteren hield. Veiligheid staat voorop vol gens Nicole Oomens van Skate Eventures. „We leren ze eerst dat goede bescherming be langrijk is bij skaten. Hoe je de beschermers aan moet doen en gebruiken als je valt, leggen we als eerste uit." Veertien dappere skaters doen Nicole tijdens de eerste clinic van de dag precies na, wanneer zij uitlegt hoe je stabiel blijft stilstaan met de hakken tegen elkaar. Ook het 'glijden' om de polsen te sparen, het op de knieën vallen en het hoofd op zij draaien om het gezicht te sparen wordt enthousiast meegedaan, waardoor al snel veertien skaters op hun buik op de grond liggen te krioelen. De verschillende remtechnie- ken zorgen ook voor flink wat gewiebel op de rollers. De v- stop, de skates met de punten naar elkaar toe bewegen, en de hielstop blijken in praktijk moeilijker dan in theorie. Ver volgens legt Nicole uit hoe een bocht gemaakt kan worden. „Je zakt door je knieën en doet net alsof je een foto van de bocht maakt. Een andere ma nier is je skates achter elkaar op één lijn zetten en net doen alsof je de bocht wilt knuffe len." De bedoeling van de cli nic is om basistechnieken te le ren, volgens de instructrices. „Het vallen en afzetten, de be scherming en het ontwijken van obstakels, dat zijn de ba sisdingen die je moet leren voor je het verkeer ingaat." De jeugdige deelnemers zijn ge waarschuwd. RENESSE - Een geparkeerde auto aan de Mauritsweg is gis termorgen tussen 01.00 en 02.00 uur opengebroken. Uit de au to werd gereedschap gestolen ter waarde van enkele duizen den guldens. In de nacht van dinsdag op woensdag werd een auto aan de Julianastraat in Scharendijke opengebroken. Ook uit deze auto werd gereedschap gestolen ter waarde van enkele duizenden guldens. ZIERIKZEE - Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag tussen twaalf en één uur geprobeerd een auto weg te nemen die geparkeerd stond op het Kerkhof in Zierik zee. De politie vermoedt dat de daders in hun bezigheden zijn gestoord, omdat ze de auto opengebroken achterlieten GOES - Aan de 's-Gravenpolderseweg in Goes is dinsdag een auto van een inwoonster van Kapelle gestolen. De dieven na men op een onbewaakt ogenblik de autosleutels weg uit de tas van de 56-jarige vrouw, waarna ze er met de auto vandoor gingen. De wouw is ook een rijbewijs, paspoort en bankpas kwijt die in de auto lagen. Het betreft een witte Renault Lagu- na met het kenteken HT-TH-01 ZOUTELANDE - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie jongens uit Roosendaal aangehouden. Zij had den in Zoutelande een verkeersbord, een fiets en een auto ver nield. De drie jongens, allemaal zeventien jaar, hebben een proces-verbaal gekregen. MIDDELBURG - Bij café De Vriendschap aan de Markt in Middelburg is woensdagochtend tussen twee en negen uur geld gestolen. Volgens de politie is een bedrag van enkele tien duizenden guldens buitgemaakt. Een woordvoerder van de politie zegt dat de dader 'op onbekende wijze' is binnengeko men. Er zijn geen sporen van inbraak. Om hoeveel geld het precies gaat, wil de politie niet zeggen. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Vincent van Goghlaan is een bedrag van enkele honderden guldens en een paspoort gestolen. De diefstal vond plaats tussen dins dagochtend acht uur en woensdagmiddag twaalf uur. Hoe de inbrekers de woning zijn binnengekomen, weet de politie niet. THOLEN - Van een aan de Molenvlietsedijk in Tholen gepar keerde BMW zijn maandagavond omstreeks kwart over tien alle ruiten vernield. Getuigen van de vernieling wordt ver zocht contact op te nemen met de politie via 0900-8844. ZOUTELANDE - In de nacht van dinsdag op woensdag is een strandhokje op het strand van Zoutelande opengebroken. Uit het hokje werden twee vliegers met benodigdheden gestolen ter waarde van enkele duizenden guldens. GOES - Steeds meer automobi listen weten het transferium in Goes te vinden. Deze maand be reikt het aantal gebruikers een recordhoogte. De eerste drie weken van juli maakten al meer dan 7000 mensen gebruik van de gratis busdienst tussen de Zeelandhallen en de Goese bin nenstad. De gemeente Goes hield vorig jaar, op aandringen van onder nemersorganisatie OOG, een proef met het transferium. Doel was de parkeerdruk in het cen trum te verminderen. Bezoekers van de stad kunnen hun auto bij de Zeelandhallen zetten en met de bus, die elk kwartier rijdt, zich naar het centrum laten ver voeren. De dienst is geheel kos teloos. Sinds 1 april is het transferium opnieuw in bedrijf. Het totaal aantal gebruikers ervan nadert inmiddels de 21.000: 3954 in april, 4920 in mei, 4830 in juni en 7008 in de eerste drie weken van deze maand. Nog altijd zijn de dinsdag (marktdag) en de za terdag, de dagen -'aarop het transferium vorig jaar ook in bedrijf was, veruit het meest in trek Op maandag is het aanbod minimaal. REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde(chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Schouwen-Duiveland moet haar strandbeleid aanscherpen, wil zij het aantal permanente pavil joenen onder controle hou den. Deze weinig verrassen de mening verkondigt onderzoeksbureau Route 4. De boodschap is klip en klaar: de tijd is aangebro ken dat het college formeel kleur bekent in deze slepen de kwestie. Maar de be stuurders hebben koudwa tervrees. door Famke van Loon RENESSE - Quo usque tan dem„Hoe lang nog", zo vroeg Cicero ruim tweeduizend jaar geleden in een overvolle senaat, „zult gij, Catilina, nog misbruik maken van ons geduld?" Een vraag die anno 2001 ook bij me nig Schouws strandtenthouder door het hoofd spookt. Sinds be gin jaren negentig proberen zij - tevergeefs - bij de gemeente toe stemming te veroveren om hun zaakje zomer en winter op het strand te houden. Al was het alleen maar, omdat van een geconcentreerd toeris tenseizoen van zes tot acht we ken al lang geen sprake meer is. Maar bedrijfsmatig zijn er meer argumenten die pleiten voor de zogeheten jaarrond-exploita- tie. Een vaste strandtent geeft een ondernemer meer mogelijkhe den te investeren. Hij kan zijn personeel betere arbeidsvoor waarden bieden en zijn onder neming uitbreiden tot een a la carte-restaurant, zoals in ande re badplaatsen al geschiedt. Wat dat betreft hoeven de on dernemers aan verantwoorde lijk wethouder Kees Veerhoek weinig uit te leggen. Zelf af komstig uit de horeca kent hij het wereldje van de strandten ten op zijn duimpje. Jarenlang zwaaide hij de scepter in pavil joen De Loze Visser. Hij kent de klappen van de ondernemers- zweep Van een resoluut 'nee, nooit' is tot nu toe geen sprake. Wel kwa men er vanuit de gemeente zoet houdertjes: 'want we weten nog niet precies wat we met het strand willen'. Was het eerst wachten op de strandnota van Westerschouwen, later veran derde dat in de Vierde Nota Wa terhuishouding van het Rijk, waarna de Derde Kustnota er aan te pas moest komen. De pa viljoenhouders voelen zich aan Strandpaviljoen de Loze Visser in Renesse. het lijntje gehouden. Door de gemeente, maar vooral door de wethouder. Die heeft zich te lang achter het Rijk en waterke ringbeheerders verscholen. Maar naarmate de tijd verstreek is hij door diezelfde instanties links en rechts gepasseerd. Het Waterschap zag geen reden het winterverblijf op het strand te gen te houden en gaf herhaalde lijk toestemming aan Johan Kristelijn van De Zomerzon in Renesse. Ook staatssecretaris De Vries liet de Schouwse be windslieden links liggen toenzij vorig jaar eigenhandig besloot het seizoen een maandje te ver lengen Even leek dit oneindige verhaal alsnog een happy end te krijgen. In maart kwamen alle betrok ken partijen tot een akkoord. Volgens Piet Fierens, secretaris van de Vereniging Strandpavil joenhouders Schouwse Kust (VSSK) zou zelfs al sprake zijn geweest van een 'gedoogbeleid' Onverwacht verschafte het Wa terschap mogelijkheden voor elf paviljoenen. Aan de gemeen te de taak de gelukkige elf aan te wijzen. Route 4 werd ingescha keld om de bewindslieden van de nodige argumenten te voor zien voor de komende politieke en maatschappelijke discussie. De vraag is of de partijen er op deze manier nog uit komen. De ondernemers kijken naar de ge meente voor een antwoord op de vraag: wie krijgt een jaarrond- vergunning? De VSSK heeft vijf ondernemers voorgedragen, aangevuld met het verzoek van Kristelijn. De overige onderne mers willen de mogelijkheid openhouden. Veerhoek heeft zich laten ontvallen dat drie, hooguit vier paviljoenen de limiet zal zijn. Vanuit dat be- analyse oogde resultaat wordt naar ar gumenten gezocht om de deur verder op slot te houden. Zodoende wordt de gemeente gedwongen tot de keuze 'wie wel en wie niet?' Maar de waag die eigenlijk op tafel hoort te liggen, en die aanzienlijk mak kelijker te beantwoorden lijkt, is 'waar wel en waar niet7' Het Schouwse strand is immers sinds de strandnota van 1996 keurig opgedeeld in zones, met verschillende thema's en voor- zieningenniveau's. In 1998 hebben de Schouwse be windvoerders op grond hiervan in een brief aan de toenmalige minister van Verkeer en Water staat. Annemarie Jorritsma, ge steld dat er op de zogeheten luxe stranden veel te zeggen is vóór permanente paviljoenen. Ge zien deze brief lijkt de keuze - inclusief onderbouwing - al ge maakt. Hij moet alleen nog offi cieel vastgesteld worden. In de praktijk zou dit betekenen dat van de elf paviljoenen, die van het Waterschap mogen blij ven staan, er welgeteld twee overblijven: De Schaar in Wes terschouwen en De Branding bij Renesse. Neem daarnaast in het herinrichtingsplan voor de Brouwersdam één winter strandtent op en de gemeente heeft haar drie permanente pa viljoenen. Keurig verdeeld over de Schouwse kust Maar zo simpel ligt het niet meer. Veerhoek zit in een spa gaat waar hij maar moeilijk uit komt. Enerzijds zijn er de ge wekte verwachtingen richting de paviljoenhouders. Ander zijds willen zijn collega-be stuurders nog eens goed beargu menteerd horen waarom jaarrond-vergunningen nou ei genlijk zo gewenst zijn. Al bij de eerste vuurproef in de vergade ring van B en W ging zijn voor foto Pieter Honhoff stel voor permanente paviljoe nen ten onder. Route 4 komt nu met de mede deling dat de gemeente haar strandbeleid moet aanscher pen. Voor deze conclusie had het college geen duur adviesbureau hoeven inhuren. Temeer omdat de stellingen door de gemeente en de paviljoenhouders lijken ingenomen. Nu wordt slechts nog gezocht naar wapens voor de strijd. Andere gemeenten toonden zich op dit gebied slagvaardiger. De gemeente Goedereede nam in november al stappen om pavil joenen in het winterseizoen mo gelijk te maken. Ook de gemeen te Ameland verleende in mei 2000 'vooruitlopend op nog vast te stellen beleid' al toestem ming. En de gemeente Vlieland7 Die maakte 'gewoon een klein bestemmingsplannetje' voor één permanent paviljoen, zo liet een ambtenaar weten. Op Schouwen-Duiveland zal het nog wel de nodige tijd ver gen alvorens een definitief voorstel naar de raad gaat. Het geduld van de ondernemers be gint op te raken. Gezien de strijdbaarheid van de pavil- joenhouders zal het strandzand inmiddels behoorlijk knarsen tussen de tanden van Veerhoek. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) adviseert haar leden het (toekomstige) toeristisch-recre- atief beleid zo breed mogelijk op te zetten. Zowel in bestuurlijke zin, dat alle beleidsportefeuilles bij de opstelling hiervan betrok ken worden, als maatschappe lijk moet hiervoor 'vergelijk baar met het milieubeleid' een groot draagvlak bestaan. Op die manier kunnen toeristische mo gelijkheden in een gebied beter benut worden. In 1997 constateerde het minis terie van Economische Zaken dat gemeenten regelmatig moeizaam tot besluitvorming komen op het gebied van recrea tie en toerisme. Dit probleem zou veroorzaakt worden door het veelal ontbreken van een 'geïntegreerd toeristisch-recre- atief beleidsmodel' waaraan nieuwe plannen getoetst kun nen worden. Een goed overzicht over de betrokken beleidsporte feuilles mist, hetgeen proble men en vertraging in de hand werkt. De VNG is onder meer met deze constatering aan de slag ge gaan In samenwerking met de brancheorganisaties Hiswa, Koninklijke Horeca Nederland en Recron heeft de vereniging het rapport 'Geïntegreerd toe ristisch beleid' op tafel gelegd met daarin adviezen om ge meenten een handje te helpen. In het kader van het onderzoek zijn verschillende mensen uit de praktijk geïnterviewd, waaron der de Schouwse wethouder C. Veerhoek van recreatie en toe risme. Schouwen-Duiveland werkt op dit moment immers naar een integraal beleid voor recreatie en toerisme toe. Centraal in het VNG-advies staat een breed draagvlak, met name bij het opstellen van het nieuwe beleid. Gemeente, bran cheorganisaties, maar ook 'an deren' moeten hierbij betrok ken worden. Ook inwoners hebben belang bij een gedegen toeristisch beleid. De sector le vert werkgelegenheid op en kan 'voor extra draagvlak voor voorzieningen' zorgen. Ook bin nen de gemeente zelf, zo vindt de VNG, moet toeristisch beleid een 'collegebreed' stuk zijn Toerisme heeft immers raak vlakken met onder meer econo mie, verkeer en vervoer, ruimte lijke ordening, landbouw, natuur, milieu, cultuur en fi nanciën. Duidelijkheid Na vaststelling van een 'inte graal beleid' gaat het de VNG vooral om duidelijkheid over het beleid. Zowel de gemeente als de recreatiesector zelf zou den apart één aanspreekpunt op dit gebied moeten hebben. Het Toeristisch Platform Schou wen-Duiveland, waarin de brancheorganisaties vertegen woordigd zijn, wordt in dit ka der als lichtend voorbeeld ge noemd. Het is aan gemeenten al dan niet met de adviezen van de VNG aan de slag te gaan. Niettemin lijkt de vereniging meer dan te vreden over haar 'handleiding' voor een 'doortimmerd toeris tisch beleid'. door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Acht eigena ren van oudere woningen op het Sluisplateau in Wemeldinge kunnen een planschadevergoe ding van enkele duizenden guldens verwachten omdat ach ter hun huizen een nieuwbouw wijk met 86 woningen is verre- Het adviesbureau dat gemeen ten adviseert over planschade- kwesties, de Stichting Advies bureau Onroerende Zaken (SOAZ) heeft Kapelle geadvi seerd de vergoedingen toe te kennen. Het rijtje huizen op het Sluis plateau had tot enkele jaren ge leden voor- en achter een weids uitzicht over de Oosterscheldé, de polder en het dorp Wemel dinge. De gemeente Kapelle be sloot op het sluisplateau wo ningbouw te ontwikkelen waardoor de oude bewoners hun uitzicht kwijtraakten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37