PZC Plan voor behoud waterzuivering Kampeerboeren pikken graantje mee 15 Dreischor heeft oudste nog werkende installatie van Nederland Weg met de huifkar Tunnelboormachines wijken niet af van oorspronkelijk tracé Motorrijder komt om bij frontale botsing Weer dodelijk ongeval met kantelende tractor Piloten Defensie gebonden aan strenge regels zeeuwse almanak Diplomatiek ÉlliiNte £1pS Éfe waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 26 juli 2001 door Piet Kleemans DREISCHOR - Officieel heeft hij nog maar een paar maanden te gaan, de oudste nog werkende rioolwaterzuiveringsinstallatie (RWZI) van Nederland. Maar beheerder Waterschap Zeeuwse Eilanden zint op mogelijkheden om de uit 1956 daterende RWZI aan de Welleweg bij Dreischor voor het nageslacht te bewaren. De installatie wordt komend najaar overbodig, vertelt water- schapsvoorlichter A. van der Wel, omdat het Dreischorse ri oolwater dan via een perslei ding wordt afgevoerd naar RWZI De Verseput in Kerkwer- ve, die dan is uitgebreid. De kleine Dreischorse RWZI heeft onvoldoende capaciteit om al het vuile water uit Dreischor en omgeving te zuiveren. ..Maar de installatie is te bijzonder om zo maar af te breken. Daarom be kijken we of en hoe we deze klei ne RWZI kunnen behouden. Eén van de mogelijkheden is het opnemen van de installatie in een fietsroute langs industriële monumenten op Schouwen- Duiveland. Op een bescheiden informatiebord kan dan de vroegere functie van de ring- sloot uit de doeken worden ge daan. Wat de installatie aan de Welle weg - naast het feit dat het de oudste nog werkende in Neder land is - bijzonder maakt, is het gebruikte systeem. Er wordt ge bruik gemaakt van een Pasveer- sloot, vernoemd naar de uitvin der: ingenieur Pasveer. Op het terrein achter het bedieningsge bouwtje ligt een ringsloot. Dit uit ouderwetse steen opge bouwde kanaal, drie meter breed en naar schatting ander halve meter diep, is aanvoerka naal en nabezinktank tegelijk. Het vuile water wordt aange voerd via een ondergrondse pijpleiding en gemengd met ac tief slib waarin bacteriën zitten die het vuil moeten afbreken. Een borstel die negenhonderd omwentelingen per minuut maakt - een metalen trommel met een soort schoepen - slaat zuurstof in het vuile water en brengt de circulatie ervan door de ringsloot op gang. Als het waterniveau in de ringsloot een bepaald niveau heeft bereikt, slaat de elektromotor die de borstel aandrijft af. Het stro mende water wordt dan stil staand water. Het vuil zinkt naar de bodem en de bovenste 20 centimeter water is na een half uur tot drie kwar tier bezinken schoon. Dat wordt weggepompt. Waarna de cylus opnieuw begint. Een simpel maar goedwerkend systeem, volgens klaarmeester M. van Oudenaarde, verantwoordelijk voor de productie van gezuiverd ('klaar') water. ,,Het wordt op kleine schaal, bijvoorbeeld in fabrieken die hun eigen afval water zuiveren, nog steeds toe gepast. Maar in de grotere RWZI's worden heel andere sys temen gebruikt." door Jacoliene van Weele M. van Oudenaarde neemt een monster van het water. foto Pieter Honhoff OUWERKERK - Het is een beetje hobbe lig, maar het uitzicht over de Ouwerkerk- se polder vergoedt veel. Beschut voor de zon en met een frisse zeewind in het ge zicht was het gisteren goed toeven in de huifkar van koetserij Het Gareel. Boerde rij De Stelle hield de eerste huifkartocht van een serie van drie. Het is een proef om te kijken of de activiteit aanslaat. Initiatiefnemers zijn Wim en Annet Kuij- per van boerderij De Stelle, in samenwer king met de campingondememers op Ou- werkerk. Zij bieden de deelnemers de mogelijkheid de omgeving en het dorp Ouwerkerk eens op andere wijze te bekij ken en tevens een tussenstop te maken bij het museum over de Watersnoodramp van 1953. Koetsier T. Noordhoek zet haar hoed op en brengt de paarden Rex en Eve in bewe ging. De kinderen in de huifkar hebben moeite om op hun plaats te blijven zitten, want die paarden zijn toch wel interes sant. In de buurt van de Nieuwendijk waait er een lekker windje door de kardat voor wat verkoeling zorgt. De kinderen zijn inmiddels achter de koetsier en haar bijrijdster gaan staan zodat ze alles goed kunnen zien. De ouders blijven rustig op de banken zitten om van het uitzicht te ge nieten. De Stelweg uitrijdend, schiet de wagen met een schok in een hogere ver snelling Noordhoek laat de paarden dra vend de dijk op gaan om vaart te houden. Boven op de dijk laveert ze de huifkar be hendig tussen de geparkeerde auto's door. Zo gaat het over de Nieuwendijk richting het museum, waar een kwartier pauze wordt genomen. „De tochten zijn bedoeld om het dorp wat activiteit te bezorgen. We doen vandaag drie ritten en op een woens dag in augustus ook nog eens drie. Als het aanslaat willen we deze tochten elk jaar gaan doen en dan op meerdere dagen." foto Pieter Honhoff door Jacques Cats In het begin heet het 'individueel kamperen', maar het wordt al snel 'kamperen bij de boer' genoemd en de locaties waar dat gebeurt krijgen de aanduiding minicamping. De kalender wijst de beginjaren zeventig aan, als het nieuwe fenomeen de kop op steekt. Wat is trouwens nieuw? De grote jon gens die dan bijdragen aan een tijdelij- I ke verplaatsing van de mensen uit de I stad naar het buitengebied, zijn in de jaren vijftig net zo begonnen. Aanvankelijk is het kleinschalig kam peren een illegaal tijdverdrijf, dat vooral in de Schouwse Westhoek welig tiert. Nog voordat de provincie in afwachting van landelijke besprekin gen de gemeenten suggesties voor richtlijnen toestuurt, heeft Domburg de zaak al op papier gereed. „Als we op de provincie moeten wachten zitten we allemaal in het oude mannenhuis", licht burgemeester F. Sprenger de grote voortvarendheid toe. Persoonlijk ziet hij het kamperen bij de boer niet erg zitten. „Dat wordt een ramp voor het landschap." Het Marie- kerkse SGP-raadslid W. Meijers vreest voor ander ongerief. Wat hem kwelt, is de bange vraag: zorgt de komst van al dat vreemde volk op het erf niet voor te veel onrust onder de kippen? „Kippen zijn erg geluidsgevoelig Ze blijven soms van schrik dood'. Mestvaalt Loies op de minicamping moet wel prettig geregeld worden, vindt provin ciaal VW-directeur Jo de Regt. „Dat wil zeggen: geen caravan met uitzicht op de mestvaalt en geen toestanden dat je met je broek op half zeven ik weet niet hoever moet lopen om op een of an dere plof plee te komen." De Stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande geeft in 1972 een folder uit met raadgevingen aan boeren die op beperkte schaal toeristen willen ontvangen: 'Bedenk dat een prettig verblijf kan meehelpen om de goodwill en het begrip voor cle land- en tuin bouw te vergroten' Dat kan geen kwaad. Er zijn immers al signalen dat stadskinderen dreigen te vervreemden van het platteland. De vraag waar de melk vandaan komt wordt op school beantwoord met: 'Uit het pak' Gaandeweg geven steeds meer vakan tiegangers er de voorkeur aan bij de (Advertentie) Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge 0113-341688 Minicampings zorgen voor een band met het platteland. boer te worden gewekt door dierenge luiden dan door een luidspreker die op de grote camping meldt hoe laat het strandvolleybal begint. Er is voortdurend politiek en bedrijfs matig gekissebis over wanneer mini- campings mogen draaien en hoeveel man ze mogen ontvangen: „Drie tot vijf eeheden moet voldoende zin", vindt Krijn-Jan Coppoolse van 'Ons Buiten' in Oostkapelle, een van de concurre rende grote broers. „Wij betalen ons blauw aan heffingen en belastingen waardoor onze ovemachtingsprijzen natuurlijk hoger liggen dan bij de boer Daarnaast moeten wij voldoen aan al lerlei eisen rond sanitaire voorzienin gen. Bij een boer gaan ze meestal naar één wc en er is maar één watertap- punt". Vijf eenheden Als de stroom toeristen per seizoen ver der begint aan te zwellen, probeert de kampeerboer daar net zo goed een graantje van mee te pikken. De groep Valkenisse van de rijkspolitie grijpt verbaliserend in. De wetsdienaren stuiten in Mariekerke op een minicam ping met 46 tenten en caravans, terwijl daar officieeel maar vijf eenheden mo gen staan. Later begint het ook op an- TOEN dere plaatsen in de provincie bekeurin gen te regenen. Er ontstaan in die tijd pietluttige dis cussies of het slaaptentje van de kinde ren ook bij het totaal aan toegelaten kampeermiddelen moet worden gere kend. De handelwijze van orde en gezag valt bij de agrariërs in slechte aarde. Op een vergadering van kam peerboeren in Meliskerke mokt iemand hardop: „Als je met andermans vrouw drie weken op stap gaat, doet niemand daar wat aan, maar één tentje te veel op je erf wegzetten, dat is toch wel zo erg...". Tegen de tijd dat het vakantiebezoek minder massale vormen begint aan te nemen en het geen dringen meer is voor een plekje op een grote camping, gaat de organisatie van recreatieonderne mers op spionagetocht. Het geschiedt in die dagen dat op een vroege Pink sterochtend een vliegtuigje vanaf Mid den-Zeeland het luchtruim kiest. Aan boord zitten enkele wakkere bestuurs leden van de reguliere campingorgani satie. Doel van hun missie is na te gaan of minicampings toch met stiekem meer kampeerders toelaten dan de ver gunningen voorschrijven. Directeur Ruud Mulder van 'De Schotsman' bij Kamperland spreekt met stemverheffing. Niet alleen om bo ven het motorlawaai van de vliegma chine uit te komen, maar ook uit ver ontwaardiging over het overschrijden van het maximum toelaatbare aantal eenheden bij het boerenerf. Daardoor blijven reguliere campings met onbe zette plaatsen zitten. Nee, zegt Gert- Jan Brinkman van de Paardenkreek uit Kortgene, er is geen sprake van kinnes inne. „Regels zijn regels. Zo langza merhand dreigen we naar heel andere door Wout Bareman TERNEUZEN - Het tracé van de Westerscheldetunnel wordt niet aangepast. De twee tunnelboormachines zouden aanvankelijk de vaargeul Everingen tussen de Middelplaat en Elle- woutsdijk op minder grote diepte passeren dan aanvan kelijk was gepland, maar dat blijkt niet nodig. De twee machines zouden vier meter hoger boren niet op 51, maar op 47 meter. Op die manier wilde tunnelbou wer Kombinatie Middel plaat Westerschelde (KMW) nieuwe vervormingen van de boorschilden te voorko men. Die vervormingen traden op toen de machines waren aan gekomen op het diepste punt van de tunnel, 60 meter on der de Pas van Temeuzen. Het boorproces liep maan den vertraging op voordat de machines - aangepast - weer aan het werk konden. Het kosttte de aannemerscombi natie enkele tientallen mil joenen guldens. KMW wil die schadepost nog steeds verhalen op opdracht gever NV Westerscheldetun nel omdat de vervormingen, ondanks deskundige toet sing vooraf, niet waren te voorzien. Woordvoerder I. de Moor van de NV Westerscheldetunnel: „We hebben inderdaad over wogen het tracé iets te verho gen, maar daar zien we nu vanaf omdat de druk toch minder hoog blijkt dan ver wacht. We houden wel de vinger aan de pols; er wor den extra controles uitge voerd." De tunnelboor in de westbuis is inmiddels 4592 meter ge vorderd (2296 ringen), die in de oostbuis is 3956 meter (1978 ringen) ver. door Lilian Dominicus en Richard Hoving SLUIS - Een 36-jarige motor rijder uit Ichtegem (B) is in de nacht van dinsdag op woensdag bij een aanrijding op de rond weg in Sluis om het leven geko men. Zijn 46-jarige passagiere raakte zwaargewond. De motorrijder kwam in aanrij ding met een tegemoetkomende 27-jange automobiliste uit de gemeente Sluis-Aardenburg, die juist een andere auto pas seerde. Volgens de politie was op dat tijdstip, middernacht, het zicht gering door een laaghan gende, dichte mist. De motorrijder was op slag dood; zijn passagiere is opgeno men in het ziekenhuis in Brug ge Over haar toestand is niets bekend. De 27-jarige automobiliste is met armletsel overgebracht naar het ziekenhuis in Temeu zen. Beide wagens zijn totaal vernield. Ook in Vlissingen vond gisteren een ongeval met een motorrijder plaats Een 33-jarige inwoner van de gemeente Borsele kwam op de Prins Hendrikweg in bot sing met een 29-jarige bromfiet ser uit Vlissingen, die de voor- rangsweg overstak. Beiden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De motorijder heeft volgens de politie een ingeklapte long. De bromfietser liep een hersen schudding en een hielbreuk op. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het onge luk. foto Ruben Oreel normen toe te groeien en dat is een le vensgevaarlijk" Volgens Joop Dees, de nieuwe voorzit ter van de kampeerboerenorganisatie Vekabo, zijn er anno 2001 in Zeeland rond de driehonderd minicampings die doorgaans tien en in de piekperiode vijftien kampeermiddelen mogen her bergen. „Doorgroeien naar 25 maakt het natuurlijk veel leuker. En niet meer dat geëmmer van de ene gemeente zus en de andere zo en ambtenaren die 's morgens om zes uur lopen te controle ren". Broodnijd Dees, die de strijdbijl van Piet Lampert heeft overgenomen, signaleert veel broodnijd vanuit de Recron-hoek. „Vooral van de campings die met vol staan omdat er wat schort aan de prijs- kwaliteit verhouding- Die kijken met argusogen naar ons." Recronvoorzitter Roel Soer stelt het aantal minicam pings in Zeeland op zo'n zeshonderd. ..Dat zijn wel negenduizend eenheden, ofwel veertig gemiddelde campings. We hebben dat geaccepteerd als een aanvulling op het product, Maar er moeten er niet meer bijkomenRij door een straat en je komt wel een minicam ping tegen." door Jacob Hoekman YERSEKE - Een 79-jarige in woner van de gemeente Rei- merswaal is dinsdagavond in een boomgaard in Yerseke om het leven gekomen toen hij bekneld raakte onder een kan telende tractor. Twee maanden geleden gebeurde nagenoeg het zelfde in een boomgaard bij Goes. Daarbij kwam een zeven tienjarig meisje om het leven. Het slachtoffer was dinsdag avond rond acht uur op zijn tractor bezig met maaien in een boomgaard aan de Steeweg. Bij het nemen van de bocht naar een volgende bomenrij kantelde de trekker en kwam onderstebo ven terecht in een vrijwel droge sloot, waarbij de man ter plaat se door beknelling om het leven kwam. Op 21 mei overkwam een zeven tienjarig meisje uit de gemeente Goes hetzelfde bij het nemen van een bocht in een boomgaard langs de A58. Ook daarbij kwam de tractor ondersteboven in de sloot terecht. Het meisje verdronk. Voorzitter J. Klompe van de werkgroep akkerbouw van ZLTO begrijpt niet hoe het on geluk heeft kunnen gebeuren. „In de jaren zeventig is een voorschrift ingesteld dat iedere trekker een cabine of veilig heidsbeugel moet hebben om dergelijke ongevallen te voor komen. Alleen heel oude trek kers zijn nog niet uitgerust met deze veiligheidsmaatrege len." Neerklappen Met name de kleine fruitteelt trekkers zijn over het algemeen uitgerust met een beugel, en niet met een cabine. W. Westrate, di recteur van landbouwmechani- satiebedrijf Westrate uit Krab- bendijke, die de trekkers ook verkoopt, geeft aan dat deze beugel veel voordelen biedt. „Met een cabine beschadig je al snel het fruit in de boomgaard. Een beugel kan ook wel bescha digingen aanrichten, maar die kun je neerklappen Ik kan me voorstellen dat de beugel met altijd teruggeklapt wordt." Het is niet bekend of de betrokken tractoren uitgerust waren met een cabine of beugel. Het komt regelmatig voor dat tractoren bij het nemen van de bocht tussen twee bomenrijen in een boomgaard vervaarlijk overhellen. Toch hoeft dat vol gens Klompe geen gevaar op te leveren. „Langs een sloot rijden is in principe niet gevaarlijk als je maar voortdurend goed op blijft letten." SLUISKIL - Straaljagerpiloten zijn geen vrije vogels. Ze hebben zich wel degelijk te houden aan strenge regels. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van Defensie. Commissaris van de koningin W. van Gelder klaagde per brief bij staatssecretaris H. van Hoof van Defensie, dat straaljagers veel te laag over het terrein van Hydro Agri in Sluiskil vliegen. „Piloten kunnen zeker niet doen wat ze willen", verklaart de woordvoerder. „Zij mogen in ons land absoluut niet lager vliegen dan driehonderd meter. Daar houden de piloten zich streng aan." Ook zijn er gebieden die verbo den terrein zijn, bijvoorbeeld de kerncentrale Borssele. Of ook Hydro Agri daarbij hoort, weet de woordvoerder niet. „Dat zijn we aan het uitzoeken." De Ter- neuzense brandweercomman dant J. Meijering stelde gisteren bijna zeker te weten dat het Bel gische toestellen betreft, omdat daar geen afspraken mee zijn gemaakt over het niet vliegen boven bepaalde fabrieken GPD Een jonge vader was met zijn twee kinderen aan het win kelen in Hulst. Bepakt en be zakt sjokte het drietal door het centrum. Daarbij pas seerden ze een van de vele seksshops van het dorp. De dochter (een jaar of vier) vroeg aan haarvader wat dat was. „Een winkel", ant woordde pa diplomatiek. „Dan verkopen ze daar wel een boel blote tieten",/rep- geerde dochterlief direct.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35