Onderzoek naar steun Schelde TOUR Navo voor crisisberaad naar Skopje „li, Man uit Cadzand verdacht van lokken kinderen 26 IÏ7 Europese Commissie vermoedt verboden overheidssubsidie bij verkoop Windmolen op plek boorplatform Vrouw vermoord in Yerseke Politie Knokke krijgt zwaailicht op dienstfiets Rotsblok stort op promenade Dood Brood nog te vers voor zomerhit Kroatische generaal meldt zich Vrouwen houden vast aan lichte pil Genootschap zoekt erkenning 16 Ontuchtpleger van dertien moet verhuizen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Kunstzinnige strandhuisjes aan de vloedlijn Zomers warm Veel zon, droog en rustig. Zomers warm I met middagtemperatuur rond 26 graden, aan de kust iets lager. 244e jaargang no. 175 donderdag 26 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Euro pese Commissie stelt een onderzoek in naar moge lijk ongeoorloofde staats steun bij de verkoop van de Koninklijke Schelde Groep aan Damen Shipyards. Het onderzoek richt zich op een kapitaal injectie door het Rijk van circa honderd miljoen gul den. Wat de gevolgen zijn als de Commissie de deal afkeurt, is niet duidelijk. Hoewel het mi nisterie van Economische Za ken dat niet verwacht is het in het uiterste geval denkbaar dat de regering de overeenkomst moet terugdraaien. Op 14 juli 2000 tekenden minis ter Jorritsma (Economische Za ken) en de provincie Zeeland een contract met Damen Shipyards uit Gorinchem voor de overdracht van alle aandelen van de Koninklijke Schelde Groep. Het Rijk bezat 90 pro cent, de provincie 10 procent van de aandelen. Damen kocht de werf voor een symbolisch bedrag van één gul den. Om Damen over de streep te trekken gaf het Rijk een bruidsschat mee van circa 100 miljoen gulden. Dat is inclusief de 35 miljoen gulden die minis ter Jorritsma van Economische Zaken eind 1998 aan De Schel de had geleend. Verder kreeg de onderneming financiële toezeg gingen voor de verhuizing naar Vlissingen-Oost (naar verluidt 45 miljoen gulden) en de belofte dat alle nieuwe marineschepen in Vlissingen zullen worden ge bouwd. Het financieel steunen van be drijven door Europese overhe den is in principe verboden. Het ministerie van Economische za ken gebruikt artikel 296 van het verdrag van de Europese Unie om de steun te vergoeilijken. Er staat dat lidstaten voor hun de fensiebedrijven alle maatrege len mogen nemen die ze nodig vinden om de staatsveiligheid te waarborgen. Maar die mogen niet de markt voor civiele sche pen beïnvloeden. Het onder zoek van de Europese Commis sie richt zich onder meer op de vraag of de verkoopprijs van de KSG redelijk is geweest. „Er is geen sprake van ongeoor loofde staatssteun", zegt woordvoerder J. vanDiepenvan het ministerie van Economische Zaken. Kennelijk is de Commis sie daarvan nog niet overtuigd." Dat het onderzoek een negatie ve uitkomst kan hebben, lijkt het ministerie niet bezig te hou den. „Het ministerie speculeert niet over mogelijke gevolgen. Maar in theorie is het denkbaar dat het genomen besluit moet worden teruggedraaid." YERSEKE - In haar woning aan de Rozenlaan in Yerseke is gis teravond het stoffelijk over schot gevonden van een vrouw. Het slachtoffer is gevonden door familieleden. Volgens een woordvoerder van de politie is de vrouw door een misdrijf om het leven gekomen, maar in het belang van het onderzoek wilde hij verder geen mededelingen doen. De politie zette gisteravond di rect de plaats van het misdrijf af en begon met een uitgebreid on derzoek. De technische recher che onderzoekt de sporen en er is een recherchebijstandsteam geformeerd. KNOKKE - De politie in de Bel gische badplaats Knokke-Heist heeft enkele dienstfietsen voor zien van zwaailicht en sirene. Het gaat om een experiment. Sinds enkele jaren patrouilleren de agenten op de zeedijk per mountainbike. De politie vindt dat tijdens de stranddrukte makkelijker dan op pad gaan met auto of motor. Belga/ANP R0UEN - Een groot rotsblok is gisteren afgebroken boven het Franse vissersdorp Benouville aan de kust van Normandië. Een achtduizend kubieke meter groot brok kalksteen vernielde een in de 19e eeuw door lokale vissers aangelegde trap naar het strand alvorens in zee te ver dwijnen. Omdat het vloed was, waren er geen wandelaars of vissers in de buurt van de strandpromenade waar het blok steen in het water terecht kwam. AP ZANDVOORT - Actievoerders bevestigen lichtmarke- ringen aan een windmolen in de Noordzee. De molen werd gisteren door Greenpeace neergezet op de plaats waar eigenlijk een nieuw boorplatform moet komen. De actie is gericht tegen de Nederlandse regering, die vol gens de milieugroepering te lang treuzelt met het uit voeren van plannen voor windenergie. Op zo'n 23 mijl uit de kust van Zandvoort werd een bijna veertig meter lange paal in de zeebodem verankerd. Daar bovenop staat de windmolen. Precies op deze plek wil Clyde Pe troleum over enkele dagen - met vergunning van de re gering - naar gas gaan boren, foto Bas Beentjes/ANP DEN HAAG - Barry Barry, een Eindhovense Surinamer, leek een gegarandeerde zomerhit te gaan scoren met zijn zonnige cover van 'Kom van dat dak af' van Peter Koelewijn. Maar marktleider Free Record Shop vindt dat in verband met de dood van Herman Brood onge past en weigert de single in de schappen te zetten. Platenmaatschappij Sony ging gisteren overstag en heeft de voor maandag geplande relea se van de single tot nader order uitgesteld. Brood sprong twee weken ge leden van het dak van het Hil- ton-hotel in Amsterdam zijn dood tegemoet. De alweer vierde cover van het bekende nummer van Peter Koelwijn werd al geruime tijd geleden opgenomen en zou in eerste in stantie worden uitgebracht in de week van Broods dood. Stom toeval, aldus een woord voerder van Sony Music in Arnhem dat de Nederlandsta lige muziek van het concern verzorgt. 'Uit respect voor de nabestaanden en morele over wegingen' werd besloten de single niet uit te brengen. Maar zo'n twee weken later moest dat toch wel weer kunnen, dachten ze in Arnhem. Niet dus, vinden ze bij Free Re cord Shop. „Het is allemaal nog veel te vers", aldus een voorlichter aldaar. Sony moet het liedje, 'dat zeker potentie heeft', pas over een aantal maanden uitbrengen, zo is be sloten na ruggespraak met on der meer verkopers. Immers, begin augustus wordt het nummer My Way van Brood uitgebracht en er is veel vraag naar het oudere werk van de zanger. „Ook zijn litho's zijn nu weer helemaal in trek. Je kunt niet in de winkels al die spullen uitstallen en daarnaast de sin gle 'Kom van dat dak af' zet ten." GPD van onze redactie buitenland j SKOPJE - Navochef Robertson en diens voorganger, de huidige I buitenlandcoördinator van de I Europese Unie, Solana, gaan vandaag naar Macedonië om te I proberen de crisis daar te be- zweren. De twee topfiguren worden op hun missie vergezeld I door voorzitter Geoana van de 0VSE. De strijd breidde zich de afgelo pen dagen uit in noordelijk Ma cedonië. Onder druk van de Navo hebben afgezanten van de I Albanese guerrillabeweging I UQK gisteravond beloofd hun I strijders uit Tetovo weg te ha len. Zij belaagden regerings troepen ook in de stad zelf. Er dreigde een slag om de stad te beginnen. Duizenden vooral niet-Albanese bewoners vluch ten de stad uit. Posities i Onder leiding van Navo-gezant Feith is gisteravond afgespro- ken dat de Albanezen zich te rugtrekken op posities die ze op I 6 juli innamen, de datum waar op het aanvankelijke en inmid- I dels geschonden bestand j inging. De Albanese strijders Een etnische Albanees stapt door een raam van een verwoest huis in Poroj, nabij Tetovo. foto Goran Tomasevic/RTR verlaten volgens deze afspraak De zwaargewichten van de Tetovo. De Macedonische troe- Navo en de EU hopen dat de in- pen beloven er terughoudend- middels achterdochtige rege- heid. ring in Skopje alsnog voorge stelde concessies doet aan de etnisch Albanese strijders in het noorden van het land. Daarmee zouden het stukgeschoten staakt-het-vuren en een afge broken onderhandelingsproces hersteld worden. Eerder deze maand leken het bestand en de onderhandelin gen de problemen in Macedonië u it de wereld te helpen, maar die indruk kon niet lang standhou den. De onderhandelingen lie pen stuk omdat westerse voor stellen over speciale rechten voor de Albanese minderheid in de ogen van de regering te ver gingen. Het land zou er etnisch door worden opgedeeld. De Macedonische regering meent voorts dat de etnisch Al banese strijders het bestand hebben verbroken met hun aan vallen. De westerse landen we ten dat zonder dat ze er iets over zeggen, meent Skopje. De wes terse mogendheden zouden par tijdig zijn ten gunste van de Al banezen. Robertson, Solana en Geoana hopen een betere atmosfeer te creëren met hun gesprekken met de Macedonische president Trajkovski, bewindslieden en politieke voormannen. Robertson zei gisteren dat hij een burgeroorlog vreest als de Macedonische partijen niet snel aan een politieke oplossing gaan werken. AFP/ANP/RTR Directeur R. Berkvens van KSG en financieel directeur M. Door nekamp van Damen Shipyards maken zich eveneens geen zor gen. „We hebben ons er natuur lijk in verdiept en we krijgen van niemand het signaal dat het kwartje de andere kant zou kun nen omvallen", zegt Doorne kamp. „En als het onderzoek al negatief zou uitvallen, is het koffiedik kijken over wat de ge volgen kunnen zijn. We gaan er vanuit dat het onderzoek posi tief uitvalt." pagina 9: Berkvens op gemak De Kroatische generaal Rahim Ademi heeft zich gisteren vrij willig bij het Joegoslavië-Tri- bunaal gemeld. Hij wordt be schuldigd van misdaden tegen de menselijkheid en oorlogs misdaden. Ademi zegt onschul dig te zijn: „Ik heb geen enkele opdracht gegeven misdaden te plegen. Ik ga met een zuiver geweten naar Den Haag." Het advies van het Nederlands Huisartsengenootschap enke le jaren geleden om over te stappen van de recente, lichte pil op de tweedegeneratiepil is door weinig vrouwen opgevolgd. Wel is het zo dat huisartsen steeds vaker de tweedegeneratie pil aan beginnende gebruikers voorschrijven, onder meer omdat de lichte pil de kans op trombose ver- groot. ,j> Het Zeeuws Genootschap maakt zich zorgen. Het genoot schap is eigenaar van een groot deel van de collectie van het Zeeuws Museum, en dat is al anderhalf jaar dicht. Reden om luid aan de bel te trekken. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 12, 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur: 23,24,25 en 27 door Barend Pelgrim CADZAND - Justitie in België heeft een inwoner van Cadzand opgepakt die wordt verdacht van verschillende pogingen tot ontvoering van schoolkinderen. Het Openbaar Ministerie in Middelburg onderzoekt of de verdachte ook in Nederland heeft gepoogd kinderen te ont voeren. De verdachte, een 69-jarige Duitser die in Cadzand-Dorp woont, werd drie weken geleden in het West-Vlaamse leper aan gehouden en herkend als de man die begin dit jaar bij enkele bus haltes en scholen probeerde kinderen in een bestelbusje te krijgen. Er is zeker tien keer aangifte gedaan van een derge lijk voorval. Op verzoek van het parket in le per verrichtte de Zeeuwse poli tie onlangs huiszoeking in de woning van de verdachte. Daar bij werd materiaal aangetroffen dat voor de verdachte belastend is. Over de aard van deze goede ren willen OM en parket van Ie- perniets kwijt, in belang van het onderzoek. De verdachte liep begin juli tegen de lamp toen hij in leper werd gearresteerd voor oplichting van enkele anti quairs en handelaren in brocan- te. De man kocht in West- Vlaanderen voor forse bedragen waardevolle oude spullen aan en betaalde die met vervalste bankdocumenten van de Deut sche Bankpost. Aan de hand van compositie tekeningen werd de oplichter geïdentificeerd als de gezochte kinderlokker. Het parket in leper spreekt van een toevalstreffer. De man is al door vijf kinderen formeel herkend. De Duitser wordt op 10 augus tus voorgeleid. ELSLOO - Een dertienjarige jongen uit het Limburgse Els- loo, die buurtkinderen seksueel zou hebben misbruikt, vertrekt uit de wijk. Buurtbewoners gooiden afgelo pen weekeinde de ruiten van zijn ouderlijk huis in, nadat de rechter hem op vrije voeten had gesteld. Volgens de ouders van de slacht offers is hun toegezegd dat het gezin 'binnen korte termijn' verhuist. Ze kondigden eerder aan dat ze het recht in eigen hand zouden nemen, als de fa milie niet uit de buurt zou ver dwijnen. Woningstichting Els- loo bevestigt dat er voor het gezin andere huisvesting wordt gezocht. De ouders van de betrokken kinderen waren woedend dat de rechter de dertienjarige ver dachte vorige week op vrije voe ten stelde. Het onderzoek tegen hem loopt nog. Volgens de ou ders van de slachtoffers waren de vernielingen aan het huis van de j ongen het gevolg van 'provo caties' door het gezin. Volgens een woordvoerder van de politie wordt de buurt extra in de gaten te houden. GPD (Advertentie) postcode: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I T" handtekening: 8 713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) g: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: d per maand met automatische incasso 39,4517,90). o per kwartaal met automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1