Asielzoekerscentrum krijgt hek PZC PZC Transferium Goes wordt veel gebruikt Nieuw toeristisch beleid moet breed gedragen worden Schadevergoeding na verlies uitzicht Strenge regels voor taxibedrijf om overlast te beperken Studentencentrale niet bang voor tekort kamers in Vlissingen 19 Bewoners Middelburgse Keetenstraat moeten nog even geduld hebben Woninginbraak in Vlissingen Jeugdige dief aangehouden Vliegers uit strandhokje gestolen Jonge vandalen aangehouden Stichting informeert ouderen Groot bedrag gestolen bij café Politie flitst 45 hardrijders Auto weg na diefstal sleutels uit tas Motorrijder komt om bij frontale botsing donderdag 26 juli 2001 I door Rolf Bosboom GOES - Steeds meer automo bilisten weten het transferium in Goes te vinden. Deze maand bereikt het aantal gebruikers een recordhoogte. De eerste drie weken van juli maakten al meer dan 7000 mensen gebruik van de gratis busdienst tussen de Zeelandhallen en de Goese binnenstad. De gemeente Goes hield vorig jaar, op aandringen van onder nemersorganisatie OOG, een proef met het transferium. Doel was de parkeerdruk in het centrum te verminderen. Be- zoekers van de stad kunnen hun auto bij de Zeelandhallen zetten en met de bus, die elk kwartier rijdt, zich gratis naar het centrum laten vervoeren. Het experiment van vorig jaar werd als geslaagd beschouwd. In vier maanden maakten er meer dan 15.000 mensen ge bruik van het transferium. Dit jaar heeft de proef daarom een vervolg gekregen. Daarbij is het aantal dagen waarop de bus rijdt uitgebreid van twee naar zes per week. Ookishetnu mogelijk om in de Zeelandhal len te parkeren in plaats van op het naastgelegen terrein. Sinds 1 april is het transferium op nieuw in bedrijf. Marktdag Het totaalaantal gebruikers ervan nadert inmiddels de 21.000: 3954 in april, 4920 in mei, 4830 in juni en 7008 in de eerste drie weken van deze maand. Nog altijd zijn de dins dag (marktdag) en de zaterdag, de dagen waarop het transferi um vorig jaar ook in bedrijf was, veruit het meest in trek. Op maandag is het aanbod mi nimaal. Het transferium is dit jaar vervroegd van start ge gaan met het oog op de mensen die werken in de binnenstad. Door het nieuwe parkeerregi- me in de binnenstad en doordat het nieuwe parkeerterrein na bij het Stationspark nog niet gereed is, blijft er voor die groep weinig ruimte over in de nabijheid van het centrum. Tot nu toe maakten de werkers er echter nauwelijks gebruik van. De afgelopen weken is echter een stijging waar te ne men en het aantal schommelt inmiddels tussen de twintig en zestig per dag. De toename is mogelijk het gevolg van de in voering van betaald parkeren in het Marconigebied op 1 juli. Wethouder M 't Hart (PvdA, verkeer) zegt dat de gemeente Goes, die twee jaar geleden nog weinig heil zag in een transfe rium, enthousiast is over de re sultaten van dit jaar. „Het suc ces dat het vorig jaar al was, wordt overtroffen. Maar het belangrijkste is dat de par keerdruk in de woonwijken, met name in Oost en West. be duidend is afgenomen. Er is minder zoekverkeer. Daardoor zie je dat de wijken veel leef baarder worden. De gemeente denkt inmiddels na over een permanent transfe rium. Onderdeel van de ambi tieuze nieuwbouwplannen van de Zeelandhallen, die vorige maand werden gepresenteerd, is de aanleg van een verhard parkeerterrein met 1200 plaat sen. Het transferium moet daar onderdeel van worden. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het hek tus sen het asielzoekerscentrum aan de Koudekerksevveg en park Toorenvliedt in Middel burg laat nog enkele weken op zich wachten. Dat schrijft het college van B en W aan een aantal omwonenden. '"Bewoners van de Keetenstraat 'stelden onlangs dat de gemeente en het Centraal orgaan Opvang "Asielzoekers (COA) afspraken rond het nieuwe centrum niet nakomen. Sinds begin dit jaar worden op het Arduinterrein aan de Kou- dekerkseweg asielzoekers op gevangen. De gemeente en het COA Zeeland waren overeenge komen dat het centrum twee in- en uitgangen zou krijgen. Deze zouden aan de Stromenweg en de Merdwedestraat komen. Vol gens bewoners van de Keeten straat is een derde in- en uitgang ontstaan door park Tooren vliedt. Hek De illegale in- en uitgang die in het verlengde ligt van de Kee tenstraat, komt te vervallen als tussen het centrum en park een hek wordt geplaatst. Dit hek is op een informatie avond voor omwonenden door de gemeente en het COA toege zegd. Het college van B en W laat de omwonenden in een brief weten dat het hek er komt. De directie van het asielzoekerscentrum heeft dat verzekerd, stelt het college. De buurt moet nog wel even ge duld hebben. „Dit zal echter nog enkele weken vergen in verband met toestemmingsprocedures, leveringstijden en de bouw- vakantie." Bij de in- en uitgang in de Merwedestraat worden volgens het college binnenkort camera's geplaatst. Overlast Een aantal bewoners van de Keetenstraat gaf onlangs aan overlast te hebben van jonge asielzoekers die 's avonds laat en 's nacht terugkeren naar het centrum. Twee bouwhekken die het asiel zoekerscentrum aan de kant van het park afsluiten, voldeden volgens hen niet. De bouwhek ken staan meestal open. En als ze dicht staan lopen de jongeren door de bosjes om de hekken heen. De toezegging van de gemeente en de directie van het asielzoe kerscentrum om een hek langs het park te plaatsen is volgens bewoner A. Breel van de Kee tenstraat een stap vooruit. Vol gens Breel moet er haast worden gemaakt met de plaatsing. „Be gin deze week was het weer pa tat. Diep in de nacht liep een groep van ongeveer dertig asiel zoekers met veel kabaal door de straat richting de ingang van Toorenvliedt." c c «"c e cr c Het bouwhek dat het asielzoekerscentrum en het park van elkaar scheidt. foto Lex de Meester VLISSINGEN-Tussen dinsdag 08.00 uur en woensdag 12 .00 uur is ingebroken in een woning aan de Vincent van Goghlaan in Vlissingen. De dieven kwamen op nog onbekende wijze de woning binnen, waarna een geldbedrag van enkele honder den guldens en een paspoort gestolen weggenomen werd. TERNEUZEN - Een 12-jarige Terneuzenaar is gistermiddag om even over half een aangehouden wegens winkeldiefstal in de Aldi in zijn woonplaats. De jongen wilde snoepgoed mee nemen zonder te betalen. Hij wordt doorverwezen naar het bureau HALT. ZOUTELANDE - In de nacht van dinsdag op woensdag is een strandhokje op het strand van Zoutelande opengebroken. Uit het hokje werden twee vliegers gestolen ter waarde van enke le duizenden guldens. Ook op het strand in Domburg zijn drie strandhokjes opengebroken. Daar bestond de buit uit een verrekijker, zonnebrillen, zonnebrandcreme en frisdrank. ZOUTELANDE - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdagdriejongens uit Roosendaal aangehouden. Zij had den in Zoutelande een verkeersbord, een fiets en een auto ver nield. De drie jongens, allemaal zeventien jaar, hebben een proces-verbaal gekregen. DOMBURG - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Wal cheren plaatst in alle kemen van de gemeente Veere rekken voor informatiefolders. Er is informatie te vinden over regio nale instellingen, plaatselijke activiteiten, voorzieningen voor ouderen en gemeentellijke voorzieningen. De stichting wil tegemoetkomen aan de groeiende behoefte van ouderen aan informatie. De folderrekken worden geplaatst in vereni gingsgebouwen en dorpshuizen. MIDDELBURG - Bij café De Vriendschap aan de Markt in Middelburg is woensdagochtend tussen twee en negen uur geld gestolen. Volgens de politie is een bedrag van enkele tien duizenden guldens buitgemaakt. Om hoeveel geld het precies gaat, wilde de politie niet zeggen. De zaak is in onderzoek. MIDDELBURG - Bij een snelheidscontrole op de Statenlaan in Middelburg heeft de politie gisteren tussen kwart voor elf en tien over een 45 bestuurders betrapt op te hard rijden. Op de Statenlaan geldt een maximumsnelheid van vijftig kilo meter per uur. Eén bestuurder reed 69 kilometer per uur. Ne genhonderd voertuigen passeerden de radarapparatuur. GOES - Aan de 's-Gravenpolderseweg in Goes is dinsdag een auto van een inwoonster van Kapelle gestolen. De dieven na men de autosleutels weg uit de tas van de 56-jarige vrouw, waarna ze er met de auto vandoor gingen. De vrouw is ook een rijbewijs, paspoort en bankpas kwijt die in de auto lagen I door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Vereniging I van Nederlandse Gemeenten (VNG) adviseert haar leden het (toekomstige) toeristisch-recre- atief beleid zo breed mogelijk op te zetten. Zowel in bestuurlijke zin als maatschappelijk moet hiervoor 'vergelijkbaar met het milieubeleid' een groot draag vlak bestaan. Op die manier kunnen toeristische mogelijk heden in een gebied beter benut I worden. In 1997 constateerde het minis- I terie van Economische Zaken I dat gemeenten regelmatig moeizaam tot besluitvorming komen op het gebied van recrea- I tie en toerisme. Dit probleem I zou veroorzaakt worden door I het veelal ontb. n van een 'geïntegreerd toeristisch-rjcre- atief beleidsmodel' waaraan nieuwe plannen getoetst kun nen worden. REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De VNG is met deze constate ring aan de slag gegaan. In sa menwerking met de brancheor ganisaties Hiswa, Koninklijke Horeca Nederland en Recron heeft de vereniging het rapport 'Geïntegreerd toeristisch be leid' op tafel gelegd met daarin adviezen om gemeenten een handje te helpen. In het kader van het onderzoek zijn verschil lende mensen uit de praktijk ge ïnterviewd.. Centraal in het VNG-advies staat een breed draagvlak, met name bij het opstellen van het nieuwe beleid. Gemeente, bran cheorganisaties, maar ook 'an deren' moeten hierbij betrok ken worden. Ook inwoners hebben belang bij een gedegen toeristisch beleid. De seciur le vert werkgelegenheid op en kan 'voor extra draagvlak voor voorzieningen' zorgen. Ookbin- nen de gemeente zelf, zo vindt de VNG, moet toeristisch beleid een 'collegebreed' stuk zijn. Toerisme heeft immers raak vlakken met onder meer econo mie, verkeer en vervoer, ruimte lijke ordening, landbouw, natuur, milieu, cultuur en fi nanciën. Na vaststelling van een 'integraal beleid' gaat het de VNG vooral om duidelijkheid over het beleid. Zowel de ge meente als de recreatiesector zelf zouden apart één aan spreekpunt op dit gebied moe ten hebben. Het Toeristisch Platform Schouwen-Duive- land, waarin de brancheorgani saties vertegenwoordigd zijn, wordt in dit kader als lichtend voorbeeld genoemd. Het is aan gemeenten al dan niet met de adviezen van de VNG aan de slag te gaan. Niettemin lijkt de vereniging meer dan te vreden over haar 'handleiding' voor een 'doortimmerd toeris tisch beleid'. De nieuwe huizen achter het rijtje sluiswoningen belemmeren het uitzicht op de Oosterschelde. foto Willem Mieras doorMieke van der Jaqt WEMELDINGE - Acht eige naren van oudere woningen op het Sluisplateau in Wemeldinge, kunnen een planschadevergoeding van enkele duizenden guldens ver wachten omdat achter hun huizen een nieuwbouwwijk met 86 woningen is verrezen. Het adviesbureau dat gemeen ten adviseert over planschade- kwesties, de Stichting Advies bureau Onroerende Zaken (SOAZ) heeft Kapelle geadvi seerd de vergoedingen toe te kennen. Het rijtje huizen op het Sluis plateau, in 1925 gebouwd voor het sluis- en havenpersoneel, had tot enkele jaren geleden voor en achter een weids uit zicht over de Oosterschelde, de polder en het dorp Wemeldin ge. Bij de aanpassing van het Kanaal door Zuid-Beveland kwam de kanaaluitgang voor de deur te liggen en werden de sluizen, door de bouw van een complex in Hansweert, over bodig. De gemeente Kapelle besloot op het sluisplateau woningbouw te ontwikkelen en wijzigde daarvoor het be stemmingsplan. Met de bouw van woningen en appartemen ten, raakten de oude bewoners hun uitzicht kwijt. De bewoners schakelden het bureau Second Opinion uit Renesse in, dat de gemeente Kapelle namens hen aanspra kelijk stelde voor het verlies aan woongenot, uitzicht en daardoor een waardedaling van de woningen. De gemeente schakelde daarop, zoals ge bruikelijk bij verzoeken om planschadevergoeding, de SOAZ uit Rotterdam in. SOAZ toetst verzoeken om planschade aan de beschikba re jurisprudentie en komt tot de conclusie dat acht huiseige naren op het Sluisplateau in derdaad schade hebben gele den van de bestemmingsplan wijziging. De gemeente krijgt het advies die schade uit te ke ren. Voor enkele van de bewo ners geldt dit advies niet. om dat ze hun woning na 1992 hebben gekocht. Op dat mo ment waren de voorbereidin gen voor de bestemmingsplan- wijziging al in gang gezet en bekendgemaakt. De kopers konden volgens SOAZ dus we ten dat er wat in de omgeving zou veranderen. Het is zeer waarschijnlijk dat de gemeente Kapelle het ad vies van de SOAZ opvolgt. Een woordvoerder van de gemeen te wijst erop dat het advies nog alle ambtelijke en bestuurlijke sluizen moet passeren. Vervol gens heeft de gemeenteraad het laatste woord. De behandeling in de gemeen teraad is naar verwachting op 9 oktober. door Rolf Bosboom GOES - Taxibedrijf Connexxion Citax aan de Middelburgsestraat in Goes moet aan nog strengere eisen voldoen om de hinder voor de omgeving binnen de per ken te houden. Eerder was de gemeente al van oordeel dat er 's nachts geen bedrijfsactiviteiten op het terrein aan de achterzijde moch ten plaatsvinden. Naar aanleiding van bezwaren moeten nu ook de garagedeu ren gesloten blijven. Met die eis zijn de laatste bezwaren van de buurt weggenomen. Bewoners van de 's-Heer Hendrikskinderendijk en de Middelburgsestraat hebben lange tijd geklaagd over de hinder die zij van het taxibedrijf zeggen te ondervinden. Het grootste probleem is het starten en warmdraaien van taxiwagens op het achterterrein. Op basis van onderzoeken die zijn uitgevoerd, heeft de gemeente besloten het bedrijf een aantal gedrags regels op te leggen Op het achterterrein mogen tussen 23.00 en 7.00 uur geen be drijfsactiviteiten meer plaatsvinden, de toegang naar dat terrein via de 's-Heer Hendrikskinderendijk moet tussen 19.00 en 7.00 met een hek worden afgesloten, overdag mag het warmdraaien van gro tere wagens alleen op een aangewezen plaats op het terrein gebeuren en de taxi's mogen alleen van en naar de Middel burgsestraat rijden. Drie omwonenden vonden de voorschriften op één onder deel nog niet ver genoeg gaan en teken den daarom bezwaar aan bij de gemeen te. Het gemeentebestuur heeft de bezwa ren nu gegrond verklaard. In overleg met het taxibedrijf is besloten de gedragsre gels aan te scherpen, zodat de deuren van de garage 's nachts gesloten blijven. door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - Studenten en huisvestingsorganisaties in Vlissingen maken zich geen zor gen over de toekomst van de stu dentenkamer. Eerder deze week schreef de Lokale Partij Vlissin- gen-Souburg in een brief aan het college van B en W dat de huisvesting in de knel komt als er binnenkort niks verandert aan het huidige beleid. Davor Corbijn van studenten centrale De Woongroep merkt wel dat het iets moeilijker wordt om in Vlissingen een kamer te vinden, maar in de toekomst verwacht hij juist weer een overschot aan kamers. „Een derde van ons klantenbestand komt uit Zeeuws-Vlaanderen. Zij komen hier wonen, omdat ze anders met de boot moeten. Als de Westerscheldetunnel klaar is, verwacht ik dat die groep meer op en neer zal reizen.Vol gens Corbijn gaan studenten steeds vroeger op zoek naar een kamer. Eind juni verhuurde de Woongroep haar laatste kamer. „Nog steeds krijgen we iedere dag telefoontjes van studenten die op zoek zijn naar een kamer, maar ik zie geen reden tot pa niek." Het Bureau Studenten huisvesting van de Hogeschool Zeeland was wegens vakantie niet bereikbaar voor commen taar. maar op de website staat vet gedrukt dat er nog voldoen de kamers vrij zijn. Studenten kunnen zelfs kiezen uit kamers, etages, flats en woningen. Bram Hardenberg uit studen tenhuis Pancake Palace heeft met het idee dat het moeilijker wordt om in Vlissingen een ka mer te vinden. „Ik had helemaal geen problemen, maar dat is al lang geleden Het is nog steeds zo dat als je een kamer wilt, dan vind je er een." Eerstejaars stu dente Paula van de Koppel on dervond ook geen problemen toen ze in mei op zoek ging naar een kamer. Ze had zelfs keuze uit meerdere kamers. „Het viel me op dat de kamers hier er wel erg slecht uit zien, maar dat is meestal met studentenkamers." Leeg Bij Bas Erlings in studentenhuis Falcon Crest staan zelfs met re gelmaat kamers leeg. „Wij zit ten toch midden in het centrum en de kamers zijn echt niet duur.Ook Erlings kan niet zeg gen dat het moeilijk is om in Vlissingen een kamer te vinden. Zeker met in vergelijking met andere steden. ,,Als het echt moeilijk zou zijn, hoor je dat toch wel van andere studenten. Of dan komen ze vragen of er nog kamers vrij zijn. Dat was toen ik een kamer ging zoeken niet, en nu ook niet.De beheer der van studentenhuisvesting 't Centrum vindt het niet erg dat het drukker wordt op de kamer- markt. „Dan kunnen de prijzen van de kamers een beetje om hoog, zodat er meer geld kan worden geïnvesteerd in onder houd en dergelijke. Dat gebeur de in het verleden toch te weinig." Dat de studentenhuis vesting in de problemen komt als er niets gedaan wordt door de woningcorporaties en de ge meente, vindt hij overdreven. Raadslid W. Hirdes van de Lo kale Partij Vlissingen-Souburg benadrukt dat hij zich zorgen maakt om de toekomst. „De stu die-uitbreiding aan de Hoge school Zeeland blijft maar doorgaan. In de toekomst ko men meer studenten naar Vlis singen. Als zometeen het Mid dengebied geherstructureerd wordt, gaan de bewoners op zoek naar goedkopere wonin gen. Dan kan de student in het gedrang komen." Hirdes wil het college van B en W alleen waar schuwen. „Ik heb globaal on derzoek gedaan en daaruit bleek dat er maatregelen geno men moeten worden. Ik wil pro blemen voorkomen. SLUIS - Een 36-jarige motor rijder uit Ichtegem (B) is in de nacht van dinsdag op woensdag bij een aanrijding op de rond weg in Sluis om het leven geko men. Zijn 46-jarige passagiere raakte zwaargewond. De motorrijder kwam in aanrij ding met een tegemoetkomende 27-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis-Aardenburg, die juist een andere auto pas seerde. Volgens de politie was op dat tijdstip, middernacht, het zicht gering door een laaghan gende, dichte mist. De motorrijder was op slag dood; zijn passagiere is opgeno men in het ziekenhuis in Brug ge, Over haar toestand is niets bekend. De 27-jarige automobi liste liep armletsel op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19