ffiilS Pinnen in eurolanden goedkoper TOUR Gruwelverhaal Mare Dutroux lekt uit Nieuw plan Duitse vakantiespreiding slecht voor Zeeland Zeelandnet krijgt duizenden e-mails met virus SirCam 22 Der Boede in verval mm* Verbod op tariefverschillen tussen internationale en nationale banktransacties Verwoestend water India zakt fma Sri Lanka bombardeert rebellen Poes in nood Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 EURO PA 1U I N CBR wil inzet instructeurs bij rijexamen OPHEFFING MEUBEL BOERDERIJ N 3 Veel zon Flinke perioden met zon en droog. Zwakke tot matige, meest noordelijke wind. Temperatuur rond 22 graden. 244e jaargang no. 174 woensdag 25 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 ■MM 'W w/// van onze redactie buitenland BRUSSEL - Geld pinnen in een ander land binnen de eurozone wordt per 1 januari fors goedkoper. De Europese Commissie werkt aan een voorstel dat dit mogelijk moet maken. Daarnaast wil zij verbie den dat banken verschil lende tarieven hanteren voor binnenlandse en in ternationale transacties. overmaken van euro's zijn dan niet meer uit te leggen", laat Bolkestein weten. Binnen Nederland zijn over schrijvingen meestal gratis. Bolkestein bevestigt dat dat dan ook voor internationale trans acties moet gelden. De banken kunnen ook de binnenlandse overschrijvingen duurder ma ken. Bolkestein verwacht niet dat dat gebeurt, maar erkent dat hij geen middelen heeft om dat te verbieden. „De Commissie moet zich daar niet mee bezig houden, dat is iets voor de lid staten." Efficiënter Volgens Bolkestein moeten ban ken efficiëntere systemen in voeren voor internationale betalingen om de kosten te drukken, in plaats van de kosten af te wentelen op klanten via hogere nationale tarieven. Een onderzoek van de Commis sie wijst uit dat het gemiddeld 17,36 euro kost om een bedrag van honderd euro over te maken van het ene land in de Europese Unie naar het andere. Ongeveer 1 procent van alle bancaire transacties is internationaal. Directeur Blocks van de Neder landse Vereniging van Banken (NVB) onderschrijft dat de ge middelde tarieven voor grens- verschrijdend betalingsverkeer in de EU te hoog zijn. Hij denkt dat de voorstellen zonder pro blemen de Commissie en het Eu ropees Parlement zullen passe ren, maar bij de ministers van Financiën op weerstand zullen stuiten. De banken zullen een eventuele regeling aanvechten omdat zij die als een ongeoor loofde ingreep in de vrije markt werking beschouwen. Maar zelfs als de regeling van kracht zou worden, dan schiet de consument er volgens Blocks niet veel mee op. Behalve een af wentelen van extra kosten op het binnenlandse betalingsver keer kunnen de kosten ook wor den teruggehaald via andere diensten. Een derde mogelijk heid is dat de banken alleen voor sommige klanten buiten landse betalingen regelen. Nie mand kan de banken immers dwingen op een bepaalde ma nier zaken te doen. ANP/GPD |15e etappe 1. Verbrugghe (foto) f^Pinotti 3. Petacchi j f i 1. Armstrong 2. Ullrich I 3. Kivilev j 8. Boogerd zie pagina 19 en 20 De Srilankaanse luchtmacht heeft gisteren vergeldingsaan- vallen uitgevoerd op stellingen van Tamil-rebellen. Gisterochtend hadden Tamil Tijgers de luchthaven C van Colombo aangevallen. Een angstige poes, een natte kater en een nest jonge kittens waarvan de eigenaar op vakantie is gegaan: resultaat van een dagje dierenambulance. Het initiatief van de Die renbescherming blijkt een groot A A succes. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5, financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9 en 10; zeeland: 13,14,15 en 17; buitengebied: 21, 22 en 23. door Jacques Cats VLISSINGEN - In Duitsland is een nieuwe regeling voor va kantiespreiding in de maak die nadelig kan uitpakken voor het bezoek aan de Zeeuwse kust. Volgens oud-directeur Pieter van Belle van het Nederlands Bureau voor Toerisme in Keulen werken de Bondslanden toe naar een vaste vakantieperio deregeling. In die opzet schuift Noordrijn Westfalen, het belangrijke her- komstgebied van Duitsers die Zeeland bezoeken, nog meer naar achteren, richting augus tus. Dit seizoen was al goed merk baar dat de seizoendrukte aar zelend op gang kwam omdat de vakanties in Noordrijn Westfa len veertien dagen later begon nen. De vroeg geplande vakan ties in deze regio zorgden in het verleden voor een leuke bezet ting van de accommodaties in het voorseizoen. De nieuwe ontwikkelingen kunnen met zich meebrengen dat toeristisch Zeeland straks in korte tijd nog meer mensen moet herbergen en dat accom modaties in die periode 'nee, moeten verkopen. De vakantie spreiding zal volgens voorzitter Roel Soer van Recron Zeeland ook doorwerken in bestedingen bij horeca en detailhandel. Margot Tempelman van het Bu reau voor Toerisme Zeeland stelt dat uit de tot 2008 lopende Duitse onderwijs-site blijkt dat dat er de komende jaren nog geen veranderingen op til zijn. En mocht de nieuwe planning doorgaan, dan zal dat volgens Tempelman geen grote gevolgen hebben. „Ik denk dat het be drijfsleven voldoende flexibel is om hierop in te spelen." pagina 13: alles moet sauber zijn (Advertentie) naam: o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: :D'. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee e-mail weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in p per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekeninq- automatische incasso nummer: I (/39,45/e,„0). per kwartaal met handtekening: automatische incasso (ƒ107,50/€48,78). 8 713214' 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) MOOI WEER Ook het overschrijven van geld naar een bankrekening in het buitenland zal door de maatre gel aanmerkelijk goedkoper worden. De Europese ministers van Financiën en het Europees Parlement moeten het voorstel nog goedkeuren. De Nederland se banken vinden „het doel goed, maar het middel deugt niet". De verordening gaat voor geld opnames bij betaalautomaten in per januari, wanneer de euro munten en eurobiljetten wor den ingevoerd. Voor overschrij vingen tussen rekeningen krijgen de banken een jaar lan- gerdetijd. De verordening geldt voor alle lidstaten, maar alleen voor transacties in euro's. Burgers Commissaris Bolkestein zei gis teren bij de presentatie van zijn voorstel dat burgers niet begrij pen dat ze torenhoge tarieven moeten betalen ondanks de in voering van de euro. „De euro die iemand in Amsterdam uit de pinautomaat haalt, is dezelfde als die in Athene. Tariefver schillen bij het opnemen of DEN HAAG-Rij-instruc teurs moeten onder strik te voorwaarden rijexa mens kunnen afnemen. Dat stelde het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) in het gis teren gepubliceerde jaar verslag over 2000. Op dit moment mogen alleen examinatoren van het CBR rijexamens afnemen. Het CBR wil speciaal op geleide rij-instructeurs een kwaliteitspaspoort geven, waarna ze exa mens mogen afnemen. Re gelmatige bijscholing moet ervoor zorgen dat de kwaliteit van deze exa minatoren is gegaran deerd. De maatregel zou een 'kwaliteitsimpuls' inhou den voor de rijschool branche. Als het Rijk zich niet achter het plan schaart, zal de concurren tiepositie van de branche verslechteren ten opzich te van het buitenland, meent het CBR. ANP BHUBANESWAR - Kinderen spelen op de oever van een rivier nabij de stad Bhubaneswar, in het oosten van India. Het water in deze regio is aan het zakken na het noodweer van de afgelopen dagen, waarbij in India en Pakistan zeker 280 mensen om het leven kwamen. Velen worden nog vermist. Bijna negen miljoen mensen zijn getroffen door het natuurgeweld. Ongeveer een half miljoen van hen zijn geëvacueerd, maar vele honderd duizenden anderen verkeren in deplorabele omstandig heden door gebrek aan voedsel, medicijnen en brand stof en door slechte hygiënische omstandigheden. foto Mohsin Raza/RTR komen bekijken, maar dat ze hem niet interesseerden", ver klaarde Levière in augustus 1996 bij de politie. Dutroux zegt over de ontvoe ring van An en Eefje: „We heb ben alles met zijn tweeën ge daan, Lelièvre en ik. (,..)Ik vroeg aan Weinstein of hij een oplos sing had, want ik wilde geen an dere meisjes meer: ik had Julie en Melissa al in de kelder. We zijn toen overeengekomen dat ze in een netwerk zouden wor den gezet." Dutroux wijst de schuld op de dood van de jongste slachtof fers, Julie en Melissa, van de hand. Ze waren verhongerd, be weert hij, omdat hij korte tijd in de cel zat. Julie was al dood, Me lissa leefde nog toen hij terug keerde. Hij zegt nog te hebben gepro beerd haar te redden. „Toen ik wakker werd, was Melissa dood. Ik heb haar in een plastic zak ge stopt. Daarna haalde ik Julie uit de ijskast." GPD/ANP (Advertentie) Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie van onze redactie buitenland BRUSSEL - Verschillende Bel gische media hebben gisteren delen gepubliceerd van de offi ciële politieverhoren van Mare Dutroux en zijn kompanen. Uit de verhoren rijst het beeld op van een uiterst koelbloedig op treden van de man die in de zo mer van 1996 is gearresteerd. Hij wordt verdacht van gijze ling van zes meisjes en moord op vier van hen. ging heeft haar rechten, wij ook. Wat wij publiceren, is de waar heid of wat de betrokkenen zelf daarover kwijt wilden", aldus de hoofdredacteur. De kritiek dat Humo door het afdrukken van gruwelijke de tails uit het dossier een kaakslag uitdeelt aan de ouders van de vermoorde en mishandelde kin deren, wijst Mortier af. „Voorde ouders staat hier niets nieuws in, zij hebben inzage gehad in het dossier. En de ergste zaken hebben we geschrapt." De uitgelekte verhoren dateren van 1996 en 1997. Dutroux schuift in de stukken de schuld op zijn kompaan Weinstein, die hij later zelf heeft vermoord, en op Lelièvre, die wordt omschre ven als een minder stabiele per soonlijkheid. Ook de verhoren van Lelièvre zijn op straat ko men te liggen. Volgens Humo heeft hij aan de politie ver klaard: „Toen we met het meisje (Laetitia) naar Marcinelle re den, vertelde Dutroux dat hij niet de enige was die dit soort dingen deed, en dat hij altijd op bestelling werkte „Kort na de ontvoering van An en Eefje arriveerde er een man met een Mercedes 190, oud mo del, in Sars-la-Buissière. Dutroux heeft me toen gezegd dat diegene die de bestelling had geplaatst de meisjes was door Jeffrey Kutterink KAMPERLAND - Het kwaadaardige computervirus SirCam heeft internetprovi- ders en leveranciers van anti- virusprogramma's gisteren in de hoogste staat van paraat heid gebracht. Bij Zeelandnet in Kamperland zijn in twee dagen tijd al meer dan tien duizend besmette e-mails binnengekomen. En het einde is nog niet in zicht. Het virus teistert sinds eind vorige week computers over de hele wereld. SirCam heeft een aantal eigenaardige trek jes. Het nestelt zichzelf in de prullenbak van Windows, zo dat sommige antiviruspro gramma's het virus niet her kennen. Wie een besmette e-mail opent, activeert SirCam. Het virus doet twee belangrijke dingen: het wist bestanden en het stuurt zichzelf via e- mail door naar andere compu ters. Het SirCam-virus neemt steeds een andere naam en ex tensie aan voordat het wordt verstuurd. Het valt alleen te herkennen aan de volgende boodschap in het bericht: 'Hi! How are you? I send you this file in order to have your advi ce.óf 'I hope you can help me with this file that I send. See you later. Thanks'. Deze bood schappen kunnen ook in het Spaans zijn opgesteld. Het virus kan bestanden van de harde schijf wissen of de schijf helemaal vol schrijven met nutteloze bestanden. Het stuurt zichzelf door naar alle e-mailadressen die staan ver meld in adresboek van Windows. Op zoek Bovendien gaat het virus op zoek naar alle e-mailadressen die zijn opgeslagen in het zo genoemde cache-geheugen (het gedeelte op de harde schijf waar Windows een deel van de opgevraagde internet pagina's tijdelijk opslaat).Sir- cam stuurt naar alle gevonden e-mailadressen een willekeu rig document uit de folder 'Mijn Documenten' als bijlage mee. Bij Zeelandnet is het Sircam- virus inmiddels berucht. „Om de haverklap komen er be smette berichten binnen", zegt medewerker Jeroen Nieuwenbroek. „Het virus gaat enorme impact krijgen. Het is nog lang niet op zijn hoogtepunt." Veel kan Zeelandnet er niet aandoen. ,,De e-mails die bin nenkomen, krijgen we bij voorbeeld van abonnees die al besmet zijn. Om de zoveel tijd selecteren we een paar hon derd besmette berichten en sturen de afzenders een mail- tje terug met de mededeling dat hun pc besmet is met het SirCam-virus. Ook adviseren we de afzender een speciaal desinfectieprogramma te downloaden en de virusscan ner te voorzien van de meest actuele informatie", aldus Je roen Nieuwenbroek. Het desinfectieprograma is te downloaden via de internet pagina www.symantec.com. Er is gelekt naar de Gazet van Antwerpen, La Dernière Heure en naar het weekblad Humo, dat met de primeur pronkt. Het stuk bevat schokkende passages. Hoofdredacteur Guy Mortier van Humo verwerpt de kritiek op de publicatie. „De verdedi- (Advertentie) Ridderkerk - Beëin- diging van het huurcon tract noodzaakt Meubel boerderij de Reijer, Kie- vitsweg 124, Ridderkerk, (wijk Bolnes) bij Rotter dam na 30 jaar te stoppen. Daarom worden nu bij de meeste toonaangeven de meubelboerderij van Nederland gigantische voor raden eiken, geloogd grenen, koloniale meubelen en bank stellen verkocht voor de halve prijs. Diverse restanten gaan zelfs weg met kortingen tot 70%. Alles wordt gratis thuis gebracht en met volle dige garantie verkocht. De boerderij is van dinsdag t/m zaterdag geopend van 10.00 - 18.00 uur. Vrijdags koopavond tot 21.00 uur. (Advertentie) GOES. 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279. RENESSE, 0111-461031 Phlox Vaste plant met heerlijk geurende bloemen. In diverse kleuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1