P\ ml Megawati roept op tot eenheid Ons Boeregoed royeert leden D7P Ai Deelnemende landen klimaattop eens over aanpak broeikaseffect 23° 15° A t mpf I \i f -%'/1 I LIWBjS, m Een propper geniet aanzien in Salou Volksvergadering Indonesië beëdigt opvolger van Wahid Klant online vaak duurder uit Brussel in actie tegen plan VS voor staalheffing Israëliërs doden twee Palestijnen VANDAAG Historische Markt in Veere Wanhoop Overgave coupplegers Burundi Steun voor asielzoeker Zilver Van den Hoogenband Schot in Genua volgens minister zelfverdediging Verlies voor Love Parade Lv BE3mn0EMB Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 NW 3 Vrij warm Perioden met zon en droog. Vrij warm met een maximumtemperatuur van rond 23 graden. Weinig wind. 244e jaargang no. 173 dinsdag 24 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 Moor Thomas Verfuss JAKARTA - De nieuwe In donesische president Me- Igawati Soekarnoputri heeft de Indonesiërs na haar beëdiging gisteren opgeroepen tot eenheid om de problemen van het land op te lossen. De nieu we president presenteert (morgen haar regering. De 54-jarige Soekarnoputri is de eerste vrouwelijke president wan het overwegend islamiti sche Indonesië. Na een dramati sche machtsstrijd volgde zij Ab- fdurrahman Wahid op, die door Ide Raadgevende Volks verga de- ,'ring (MPR) is weggestemd. De gevreesde grote betogingen van 'Wahid-aanhangers bleven uit. De afgezette Wahid, die zich overdag schuil had gehouden, .liet zich gisteravond even zien 'op de trappen van het Merdeka- Paleis in JakartaHij gaf tot ver driet van zijn sympathisanten geen enkel commentaar op zijn afzetting. De voorzitter van de MPR, Amien Rais, zei gisteren dat er voorlopig geen pogingen wor den ondernomen om Wahid uit het paleis te zetten: ,,Wij gaan hem niet dwingen om te vertrek ken omdat dat niet elegant is. Als hij nog een of twee weken wil blijven, is dat oké. Dan heeft hij tijd om zijn bezittingen in te ment te ontbinden. Parlement en MPR legden het presidentiële besluit naast zich neer. Uitein delijk stemde de MPR met 591 stemmen voor en O tegen voor de afzetting van Wahid. Wahid, die sinds oktober 1999 regeerde, zou verstrikt zijn ge weest in twee grote financiële schandalen. Daarvoor was hij de afgelopen maanden al twee keer berispt. Verder werd Wahid beschuldigd van incompetentie. De Amerikaanse president Bush reageerde gisteren met instemming op de machtswisse ling. Volgens hem is de beëdi ging van Soekarnoputri grond wettelijk. Bush sprak in Rome, waar hij een bezoek bracht aan de Italiaanse premier Berlusco ni. Bush prees Wahid ook. Vol gens de Amerikaan heeft de ge vallen president in zijn 21 maanden durende ambtstijd bijgedragen aan de democrati sering van Indonesië. De Europese Commissie heeft gisteren 'alle politieke krach ten' in Indonesië opgeroepen de kalmte te bewaren. Volgens de woordvoerder van EU-commissaris Patten (Bui tenlandse Betrekkingen) is de EU bereid op alle mogelijke ma nieren bij te dragen aan de sta bilisering van de situatie in de archipel. AFP/DPA/RTR pagina 2: afscheid van politiek onbenul Wahid zelf verwerpt het besluit van de MPR om hem de laan uit testuren. Hij had geprobeerd de cruciale zitting van de MPR op de valreep te voorkomen door zondagavond de noodtoestand uit te roepen en MPR en parle- IJMUIDEN - De Europese Unie maakt bezwaar tegen de voor- Een straathandelaar in Jakarta neemt kennis van de beëdiging van Megawati Soekarnoputri als president, genomen anti-dumpingsheffin gen door de Verenigde Staten. De VS willen op die manier compensatie krijgen voor sub sidies die Europese staalbe drijven in het verleden van hun regeringen hebben ontvan gen. foto David Longstreath/AP Onder de betrokken onderne mingen is het Brits/Nederland se staalconcern Corus. De EU heeft inmiddels een klacht inge diend bij de Wereldhandelsor ganisatie. Overleg vorige week tussen bei de partijen over de heffingen tussen de Europese commissie van handel en de VS is op niets uitgelopen. De maatregelen die de VS willen nemen, zijn be doeld om de eigen markt te be schermen. Vanwege de malaise in de staalindustrie door dalen de prijzen is een aantal Ameri kaanse staalconcerns over de De International Iron and Steel Institute, een samenwerkings verband van 180 grote staalfir- ma's, dringt aan op het opstellen van een plan om de overcapaci teit op de wereldstaalmarkt te rug te dringen. GPD (Advertentie) Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie door Jacob Hoekman KRUININGEN - Het bestuur van Ons Boeregoed, de Krui- ningse vereniging tot instand houding van het Zeeuws cultu reel erfgoed, heeft twee leden het lidmaatschap van de vereni ging opgezegd. De leden hielden eerder deze maand een kleder drachtpresentatie zonder me deweten van het bestuur. De twee leden, N. Mmnée uit Hoedekenskerke en J. Goud uit Yerseke, gaven met zeven ande re leden op dinsdag 10 juli een klederdrachtpresentatie op de zomermarkt in conferentieoord De Heyzon in Kapelle-Biezelin- ge. Dit optreden stond los van Ons Boeregoed: de leden toon den hun eigen klederdracht. Volgens voorzitter W. Bakker van Ons Boeregoed is dit niet toegestaan. „In het reglement staat dat elke deelgroep onlos makelijk met de vereniging ver bonden is en ook naar buiten toe enkel onder de naam van Ons Boeregoed optreedt." Het be stuur schrijft in een brief, die GAZA - Het Israëlische leger heeft gisteren twee Palestijnen doodgeschoten. In de buurt van Rafah, in het zuiden van de Gazastrook, werd de vijftienjarige Rifaat Al-Na- hal volgens getuigen in de rug geraakt. Hij overleed in het zie kenhuis. In Jenin op de Westelijke Jor- daanoever werd de 28-jarige Mustapha Yassin doodgescho ten door de Israëlische grens wacht Het zou gaan om een ac tivist van de radicale Islamiti sche Jihad. AFP/RTR onder de leden is verspreid, dat dergelijke optredens al eerder zijn voorgekomen en dat Min- née was gewaarschuwd. Minnée is niet het eerste het bes te lid van Ons Boeregoed. Vlak na de oprichting, ruim tien jaar geleden, kwam zij bij de vereni ging. Door haar inzet en haar grote collectie klederdracht wordt ze binnen de vereniging, die zo'n 450 leden telt, breed ge waardeerd. Minnée begrijpt het besluit van het bestuur niet. „Het zijn onze eigen kleren waarmee de presentatie is ge daan Bovendien zijn er een hoop mensen die dergelijke din gen doen. Ik begrijp niet waar de grens ligt. Mag het soms wel als je het stiekem doet?" Bakker erkent dat het moeilijk is een grens te trekken. „Je kunt dit niet met een schaartje knip pen. Maar als leden zonder me deweten van de vereniging com plete optredens gevenis dat wel een probleem." De zeven overi ge leden die meehielpen aan de presentatie in de Heyzon, heb ben volgens Bakker een 'duide lijke vermaning'gehad. „Als het nog een keer voorkomt, geldt voor hen hetzelfde." Ledenvergadering Het is de eerste keer dat Ons Boeregoed leden royeert. Als het aan Bakker ligt, is terugkeer van de leden niet aan de orde. „Wat mij betreft is de kous af." Minnée is het niet eens met die gang van zaken. „Volgens mij kan het bestuur daar helemaal niet alleen over beslissen. Daar moet in de ledenvergadering over gestemd worden." Mocht de ledenvergadering beslissen dat het royement ongedaan moet worden gemaakt, dan wil Minnée terugkeren. „Ik heb mijn activiteiten altijd met veel plezier in dienst van de vereni ging gedaan, en ik kom zo terug. Ik ga met het bestuur praten, want ik wil wel eens eerlijk de reden weten. Het lijkt mij dat je zulke dingen eerst bespreekt en dat je niet zomaar een brief stuurt waarin staat dat iemand geroyeerd is." Ook J de Dreu, die vaak de pre sentaties voor Ons Boeregoed verzorgt, is niet te spreken over de bestuursbeslissing. „Ik vind het een merkwaardige gang van zaken. Het lijkt op een miskleun van het bestuur." De Dreu wil opheldering van zaken. (Advertentie) 10 - 17 uur, op de Markt in Veere MATAGALPA - De zevenjarige Denis Diaz huilt, terwijl hij in de rij staat voor eten in een tijdelijk opvangcentrum voor daklozen in het Park der Apen bij de stad Matagalpa in Nica ragua. Ongeveer 12.000 dakloze en werkloze Nicaraguaanse landarbeiders hebben hun toe vlucht gezocht in opvangcentra. Veel Nicara- guanen zijn zwaar getroffen door het instorten van de prijs voor koffie op de wereldmarkt. foto Oswaldo Rïvas/RTR De consument betaalt op internet vaak meer voor een product dan in de win kel. Uit een Rabo-studie blijkt dat aanbieders op het internet klantenbe standen opbouwen, waar door ze precies kunnen in schatten of een individue le klant bereid is meer te betalen vooreen product. ^5 Tutsi-militairen in Burundi hebben zich gisteren na een mis lukte poging tot een staatsgreep overgegeven, Dezelfde dag bereikte de Burundese president Pierre Buyoya een overeen komst met de oppositiepartijen over de vorming van een overgangsregering. Die bestaat uit zowel Tutsi's r~ als Hutu's. Enkele Aardenburgers zijn een actie begonnen om de Iraanse protestzanger Rashid in Nederland te houden. De uitgeproce deerde asielzoeker deed vorige week een zelfmoordpoging, omdat hij niet terug wil naar zijn vaderland. De ac tiegroep wil begrip kweken voor de Iraniër door zijn Q levensverhaal op te schrijven. Pieter van den Hoogenband heeft bij het WK zwemmen in Fu- kuoka in zijn eerste solofinale de zilveren medaille veroverd op de 50 meter vrije slag. Olympisch kam- v pioen Anthony Ervin uit Amerika werd winnaar. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11, 13 en 15; sport: 16,17 en 18. ROME - De politieman die vrij dag in Genua tijdens de G8-top een demonstrant doodschoot heeft uit zelfverdediging gehan deld. Dat heeft de Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken Scajo- la gisteren in het parlement ver klaard. Het parlement kwam bijeen om de gang van zaken rond de dood van de 23-jarige Carlo Giuliani te bespreken. Het slachtoffer behoorde tot de groep beto gers tijdens de bijeenkomst van de zeven belangrijkste indu strielanden en Rusland in Ge nua. Volgens de minister verdedigde de agent zich 'tegen wat een lynchpartij leek te gaan worden Hij vuurde tweemaal zonder te kijken richting aanvallers'. De minister maakte ook de balans op van de onlusten: ruim 200 mensen werden gearresteerd en 560 raakten gewond. Buiten het parlementsgebouw verzamel den zich enkele honderden, meest linkse betogers. Zij pro testeerden tegen het optreden van de politie tijdens de top. Het kwam daarbij niet tot ongere geldheden. ANP/AFP/DPA BERLIJN - De Love Parade, het grootste techno-feest ter wereld dat jaarlijks in Berlijn wordt ge houden, heeft veel minder be zoekers getrokken. De organi satoren meldden gisteren een verlies van 1,5 miljoen mark. Vorig jaar togen nog 1,3 miljoen techno-liefhebbers naar de Duitse hoofdstad, afgelopen za terdag waren dat er volgens de politie slechts 800.000. De orga nisatie hield het op een miljoen bezoekers, maar ook dat zou be tekenen dat aan de jarenlange groei van het evenement een einde lijkt te zijn komen. De organisatoren zeggen dat veel mensen zijn weggebleven door de ruzie die er maanden lang met de gemeente is geweest over de datum waarop de dans- stoet door het stadsdeel Tierg- arten zou trekken. AP doorJaco van Lambalgen en Lianne Sleufjes BONN - De deelnemers aan de klimaattop in Bonn hebben gis teren een akkoord gesloten. Tot op het laatste moment leek het bijna onmogelijk dat er over eenstemming zou komen. Ja pan, Canada, Australië en Rus land bleven lange tijd om extra concessies vragen, maar bonden op het nippertje in. In het ak koord staat dat de uitstoot van CO, in 2012 met 5,2 procent móet zijn gedaald. De Verenigde Staten zijn het enige land ter wereld dat niet meedoet. Struikelblok voor Japan, Cana da, Australië en Rusland was de controle op het halen van de CO, reductie. Ook de voorgestelde straffen op het niet halen van de doelstell ingen zaten de vier lan den niet lekker. Na een nachte lijke marathonsessie gingen zij echter toch akkoord. Japan, Canada, Australië en Rusland hadden eerder wel kans gezien concessies af te dwingen van de Europese Unie op het punt van de bossen. Bo men nemen het broeikasgas CO, op. Japan en Canada mogen een groter deel van hun ver plichte reductie van CO,-uit- stoot halen uit hun bossen. De EU heeft daarvoor een deel van haar bosquotum ingeleverd Dat moest voldoende zijn om Japan over de streep te trekken. Het meedoen van Japan was erg belangrijk omdat het een van de grotere vervuilers is. Volgens conferentievoorzitter Pronk is met dit akkoord be wezen dat wel degelijk het mogelijk is om wereldwijd af spraken te maken over pro blemen die alle landen aan gaan. GPD pagina 2: angst redt Pronk (Advertentie) naamn noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters m/v 6 weken voor 27,50 12.48. straatnrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcodematische incasso van onder staand rekeningnummer plaats (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:I c noteert u mij voor een e ma I abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in r per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekening- automatische incasso nummer M II l~TT~i 1 39,45 e 17,90). - r per kwartaal met handtekening: automatische incasso (ƒ107,50/€48,78). 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1