Dode bij rellen rond top Genua PZC Zelfmoord asielzoekers na afwijzing Premier Kok mag van voorzitter PvdA vertrekken Last-minute reizen uiteindelijk duurder 1 16 Bram de Groot komt er zonder breuken vanaf Rijke landen maken geld vrij voor bestrijding van ziekten Tekenaar Lucky Luke overleden Asielbaby's koningsgezind MET KORTINGEN VAN 10 TOT de Winckelaer Fraude met sofi-nummers VNU-bladen in Finse handen Milieuclubs ruziën er op los Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 11 11 1 1 11 m 18' L regenachtig Meest bewolkt en af en toe (mot)regen. Middagtemperatuur rond 18 graden. Zuidwestenwind, 4-5 Beaufort. 244e jaargang no. 171 zaterdag 21 juli 2001 los nummer 3,00 1,36) van onze sportredactie PERPÏGNAN - Bram de Groot heeft geen ernstig letsel overgehouden aan zijn val in de twaalfde etappe van de Ronde van Frankrijk. De tourdebutant uit de Rabo- ploeg kwam gisteren in de afdaling van de Bram de Groot raakte na zijn zware val even buiten bewustzijn. foto Joel Saget/RTR eerste Pyreneeëncol zwaar ten val en werd met een helikopter naar een ziekenhuis in Perpignan overgebracht. Volgens een woordvoerder van de Rabo- ploeg zijn bij De Groot geen breuken ge constateerd. De renner, die als nummer 39 aan de twaalfde etappe begon, heeft kneu zingen in het gelaat, een zware hersen schudding, een flinke wond tussen neus en bovenlip en een blauw oog. De artsen noemden zijn toestand gisteravond sta biel. De Groot is bij kennis en kan zijn lede maten bewegen. De wielrenner miste vrijdag in de afdaling van de Col de Jau. na ongeveer 75 kilome ter, een bocht en belandde uiteindelijk on der de vangrail. Jan Raas was een van de eersten die de renner in het ziekenhuis be zocht. De manager van de ploeg verbleef in Frankrijk. Volgens Raas lijken de verwon dingen mee te vallen. ANP pagina 19: Raboploeg stuk door zware val van onze redactie buitenland GENUA - Radicale tegen standers van het economi sche beleid van de rijke landen hebben gisteren in de straten van Genua slag geleverd met de politie. Een jonge demonstrant stierf, nadat een lid van de ordetroepen op hem had geschoten. Er vielen tien tallen gewonden. De demonstranten grijpen de top van de G8, de zeven belang- njkste industrielanden plus Rusland, in de Italiaanse haven stad aan om de globalisering van de economie aan de kaak te stellen. Deze gaat volgens hen ten koste van de arme landen. Activisten van de Italiaanse an archistische beweging Tute Bi- anche (Witte Overalls), die als de radicaalste betogers worden beschouwd, wilden de afgeslo ten 'rode zone', het gebied rond het conferentiecentrum, bin nendringen. Sommigen lukte dat gisteren. Het geweld laaide op direct nadat gistermiddag in het Palazzo Ducale in het oude centrum van Genua de top was geopend. Auto's werden in brand gestoken, winkelruiten moesten het ontgelden en een gevangenisgebouw werd met molotovcocktails bestookt. De twintigduizend agenten en mi litairen die de demonstranten uit het oude centrum van Genua moeten houden, zetten het wa terkanon en traangas in om de betogers te verspreiden. De omgekomen Italiaanse de monstrant werd beschoten na dat hij tijdens een aanval op een politiebusje een brandblusap- paraat in de richting van het voertuig had geslingerd. De man viel op de grond en werd door een politiejeep. De G8 legden gisteren de finan ciële grondslag voor een ge zondheidsfonds dat onder meer door de Verenigde Naties moet worden beheerd. De Italiaanse premier Berlusconi maakte be kend dat het fonds begint met meer dan een miljard dollar (2,5 miljard gulden). Het fonds moet BRUSSEL - De Belgische strip tekenaar Maurice De Bevere, onder het alias Morris de geeste lijke vader van Lucky Luke, is op 77-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn uitgever Dargaud gisteren bekendgemaakt. Morris (77) overleed maandag m Brussel aan een longembolie. Van de verschillende albums van Lucky Luke zijn wereld wijd meer dan 300 miljoen exemplaren verkocht. Morris begon in 1945 met teke nen. Een jaar later creëerde hij de befaamde stripheld die 'snel ler schiet dan zijn schaduw'. In 1955 begon Morris aan een samenwerking met scenario schrijver René Goscinny, die duurde tot aan de dood van de laatstein 1977. De Amerikaanse producenten Hannah en Barba ra maakten ook enkele Lucky Luke-tekenfilms. Verder ba seerde acteur/regisseur Terence Hill een film op de stripfiguur Lucky Luke. ANP/AP pagina 4: de onkreukbare DEVENTER - In Opvangcen trum Schalkhaar integreren asielzoekers snel én koningsge zind. Dit jaar hebben er al drie baby's het levenslicht gezien, die van hun ouders Oranje-na men hebben gekregen: Beatrix, Maxima en William. GPD Met traangas houdt de Italiaanse politie in Genua de duizenden demonstranten buiten de verboden zone waar de leiders van de G8 bijeenkomen. foto Darko Bandic/AP Vluchtelingenorganisatie legt schuld bij IND door Roelf Reinders AARDENBURG - Meer dan honderd asielzoekers in Neder land plegen jaarlijks zelfmoord na de mededeling dat zij het land uit moeten. Dat beweert de Haagse vluchtelingenorganisa tie Prime. Meer dan negentig procent van deze zelfmoorden zou te wijten zijn aan wanbeleid van de Im migratie- en Naturalisatie- (Advertentie) DE NIEUWE COLLECTIES KOMEN, DE OUDE MOETEN WEG OPRUIMING dienst (IND). Volgens directeur A. Pouri van Prime loopt het aantal zelfmoordpogingen van asielzoekers tegen de duizend. Dit jaar zijn er al acht mensen na een negatieve beschikking van de IND door zelfmoord om het leven gekomen, zegt hij. „Maar dat is slechts het topje van de ijsberg." Hij schat het to tale aantal zelfmoorden op ruim honderd per jaar. De Prime-directeur gaat ervan uit dat het aantal zelfmoorden met de stengere nieuwe Vreem delingenwet alleen maar toe neemt. „Een zelfmoord is een protestactie en een wanhoops daad." Volgens hem durven fa milieleden niet met een zelf moord of zelfmoordpoging naar buiten te treden. „Dat kan een culturele achtergrond hebben. Mensen schamen zich." Maar volgens hem stellen het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) en de IND ook al les in het werk om zelfmoorden en pogingen in de doofpot te stoppen. ,,De familie krijgt dan te horen dat ze niks naar buiten mogen brengen omdat dat slechte gevolgen voor hun asiel zaak zou kunnen betekenen." De IND ontkent dat de dienst druk op asielzoekers uitoefent. „Van onder druk zetten is geen sprake", zegt woordvoerster C. Menten. Ook het COA spreekt de beschuldiging van Prime te gen. „Het COA gaat helemaal niet over de asielprocedure", al dus voorlichtster D. Wilhelm. „Wij hebben geen invloed op de procedure, dat willen we ook niet. Het COA faciliteert slechts huisvesting." Het COA komt met heel andere cijfers dan Pri me. Volgens de opvangorgani- satie hebben vorig jaar vijf asielzoekers zelfmoord ge pleegd, in 1999 waren dat er acht. Prime wil een onderzoek naar zelfmoorden na negatieve beslissingen van de IND. Aardenburg De vluchtelingenorganisatie komt met de cijfers over het aantal zelfmoorden na de suïci depoging afgelopen donderdag van een 45-jarige Iraanse pro testzanger in Aardenburg. Vol gens Prime is de man tot zijn ac tie overgegaan nadat hij van de IND te horen kreeg dat hij en zijn familie terug naar Iran moeten. De man ligt in coma in ziekenhuis De Honte in Terneu- zen. Het ziekenhuis weigert in formatie te geven. Ook R. van Voorst Vader, advocaat van de 70°/c I Zie onze folder in uw brievenbus V Voor al uw vitrinekasten, banken, tv-meubels, fauteuils, dressoirs, tafels, ^^0 computermeubelen, tuinmeubelen, boekenkasten, enz, enz. Opruiming in geloogd grenen en koloniaal betaalbaar wonen Chr. Huygensstraat Strijen Tel. 078 - 674 30 00 door Achille Prick DEN HAAG - Last-minute vakantieaan biedingen blijken uiteindelijk vaak veel duurder dan de reisagent aanvankelijk wil doen geloven. Reisorganisaties ver zuimen in hun aanbiedingen allerlei extra kosten en toeslagen te noemen. Het kan vele honderden guldens schelen. Alleen als de vakantieganger er zelf naar vraagt, komt hij er achter wat zijn reis echt gaat kosten. Dat blijkt uit onderzoek van de Consu mentenbond. Met het slechte weer in Ne derland en in grote delen van de belang rijkste vakantielanden in Europa, is een run ontstaan op last-minute reizen. Per soneel van reisbureaus maakt overuren om de naar zon snakkende Nederlander nog snel weg te krijgen naar de warmte. De Consumentenbond heeft onderzoek gedaan naar last-minute-aanbiedingen. „Veel van die aanbiedingen zijn bedoeld als lokkertje", stelt een woordvoerster van de bond. „Het is ons een doorn in het oog dat de prijzen die genoemd worden in de aanbiedingen beduidend lager liggen dan de uiteindelijke reissom. Luchtha venbelasting, reserveringskosten, cala miteitenfonds en allerlei andere belastin gen of toeslagen worden aanvankelijk niet meegerekend. Maar ook als je belt met een reisaanbieder, wordt geen mel ding gemaakt van de extra kosten. Daar moet j e zelf naar vragenToch zullen veel Nederlanders gebruik maken van last- minutes. „Het ziet er voorlopig inderdaad niet al te best uit", voorspelt meteorologe I. Dorresteijn van weerbureau HWS. „De temperatuur is bijna gemiddeld, maar we hebben tot nu toe in juli in De Bilt al 68 millimeter neerslag gehad. Gemiddeld valt in juli 74 millimeter; daar gaan we dus overheen." GPD mm 12e etappe 1. Cardenas (foto) 5.03.34! 2. Laiseka 0.13 3. Armstrong 0.15 9. Boogerd 1-35 1 ALG. KLASSEMENT S 1. Simon 51.56.14 1 2. Kivilev 8.42 3. Armstrong 9.10 1 23.04 11. Boogerd zie pagina 19 en 20 meehelpen aan de strijd tegen ziekten als malaria, tbc en voor al aids. Secretaris-generaal An nan van de Verenigde Naties denkt voor een effectief fonds een bedrag van zeven tot tien miljard dollar per jaar nodig te hebben. RTR/AFP/DPA/ANP De Belastingdienst en het ministerie van Sociale Zaken zijn een onderzoek begonnen naar fraude met sofi-nummers. Ge bleken is dat deze 'administratieve toegang' tot de samenle ving door meerdere personen kunnen worden gebruikt. Tegen betaling zouden de unieke sofi- nummers door illegalen gekocht kunnen worden. De tijdschriften van VNU worden overgenomen door het Finse me diaconcern Sanoma. De Finnen willen een van de grootste uitge vers worden in Europa en zien de Nederlandse bladen als een springplank om dat doel te berei ken. De nieuwe eigenaar zal niet in het pakket van VNU snijden. De stichting De Levende Schelde is boos op de Zeeuwse Mi lieufederatie. De Levende Schelde voelt zich aangesproken door een publicatie waarin de term 'Zeeuws Blok' is gebezigd De verwijzing naar het Vlaams Blok zit de stichting - hoog; zij heeft daarom een brief op poten gestuurd naar de ZMF. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 4; buitenland: 5; va ria: 6; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12, 13,15 en 17; sport: 19,20 en 21reportage: 23,24,25,27 en 29; reizen: 33,34 en 35; mobiel: 37; wonen: 39 en 40. Iraniër, wil geen commentaar geven. Hij bevestigt de zelf moordpoging. Volgens Pouri van Prime heeft de IND grove fouten gemaakt bij de beoordeling van de asiel aanvraag van de Iraniër. Onder meer zou uit niets blijken dat de man begeleiding heeft gekregen toen hij hoorde dat zijn gezin niet in Nederland mag blijven. Een arts zou begeleiding hebben geadviseerd. De man is volgens Pouri getraumatiseerd door mishandelingen in Iran. Menten van de IND zegt dat de Immigratiedienst vanwege de privacy van asielzoekers niet op inhoudelijke zaken ingaat. „Wij doen ons best om het werk zo zorgvuldig mogelijk te doen." De COA in Zeeland zegt dat de Iraniër niet in de registratie voorkomt. door Paul Koopman DEN HAAG - Premier Kok krijgt van de partij 'alle ruimte' om de Nederlandse politiek vaarwel te zeggen. Het electora le verlies dat de PvdA daardoor bij de verkiezingen in mei vol gend jaar kan lijden, moet maar voor lief worden genomen. Dit zegt PvdA-partijvoorzitter Ruud Koole, op het moment dat Kok tijdens zijn vakantie in Groot-Brittannië nadenkt over zijn toekomst. Eind augustus maakt Kok bekend of hij aan blijft als PvdA-boegbeeld. Koole benadrukt dat hij geen druk op Kok wil uitoefenen om nog eens vier jaar bij te tekenen 'in het belang van de partij'. „Ik geef nadrukkelijk de ruimte aan Kok om zelf de afweging te ma ken. Ik vraag als partijvoorzit ter niet aan hem: blijf alsje blieft. Overigens zeg ik ook niet: maak plaats voor een ander. Maar als Kok zou besluiten niet beschikbaar te zijn, zie ik dat als een uitdaging." Volgens de partijvoorzitter moet de PvdA zich niet blind staren op de negatieve gevolgen bij de verkiezingen van een eventueel vertrek van Kok. „De premierbonus bestaat. Ik denk dat hij in ons geval vijf of zes ze tels groot is. Maar ik heb ook te maken met het belang van de partij op de langere termijn. Als je het leiderschap nu niet wis selt, heb je hetzelfde probleem in 2006. Ik bedoel: het offer van de premierbonus moet je toch een keer brengen." Ad Melkert, de fractievoorzitter in de Tweede Kamer, geldt bin nen de partij als de onbetwiste kandidaat-opvolger. GPD (Advertentie) |g»330EKKat postcode: plaats: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8 713214 000019 Vq noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (ƒ59,45/€17,90). c per kwartaal met automatische incasso (ƒ107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) mmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1