Dure operaties aan oog in trek Mira even bij Milosevic die zit... pronov Argentijnen pikken bezuinigingen niet Ministers G8 pleiten voor waarnemers in Midden-Oosten Klinieken schieten uit de grond Zendmast ontregelt startonderbreker auto Brinkhorst botst met Kamer Meer drinken is minder denken Schalken wint onderonsje Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Nieuwe drijvende weg biedt uitkomst bij watersnood Serveersters en slagers belanden snel in WAO Klimaattop Bonn verdeeld van onze redactie binnenland DEN HAAG - Oogope raties raken in ijltempo in zwang. Privé-klinieken schieten als paddestoelen uit de grond. Het aantal Nederlanders dat zich laat 'laseren' is in twee jaar vervijfvoudigd. De branche denkt dat de vijf duizend behandelingen van het afgelopen jaar binnen drie jaar zijn opgelopen tot honderddui zend. „Ik had niet verwacht dat het zo'n vlucht zou nemen, wel dat de populariteit zou stijgen", zegt oogarts Luger, medisch-di- recteur en oprichter van Vision- Clinics die drie vestigingen in Nederland heeft. VisionClinics was in 1999 het eerste centrum dat zich toelegde op laserbehandeling van oog kwalen als staar en is nu de grootste. Vendex-KBB kocht vier maanden terug een kwart van de aandelen. De kliniek denkt het aantal vestigingen binnen twee jaar te hebben uit gebreid naar acht. Inhaalslag De groeiende belangstelling in Nederland voor operatieve in grepen aan het oog (zogeheten refractiechirurgie) is een in haalslag. In andere Europese landen en met name in de Ver enigde Staten is 'laseren' en lensimplantatie gebruikelijker. Toch nuanceert Luger de hype. Met acht miljoen mensen met een bril of contactlenzen noemt hij de vijfduizend behande lingen van vorig jaar 'nog pea nuts'. Niet alle oogartsen zijn te spreken over de nieuwste tech nieken. De vermaarde oogspe cialist Worst, destijds als des kundige onder meer ingescha keld bij het onderzoek naar de Leidse 'balpenmoord', vindt de vercommercialisering te ver gaan. Hij vreest dat het medisch as pect ondergeschikt raakt aan winstbejag. Laseren kost per oog meer dan vierduizend gul den. GPD door Carlo Nijveen HAARLEM - Automobilisten worstelen met een nieuwe nummer één in de Ergernis Top Tien. Vierwielerbezitters met een elektronische start onderbreker en een automati sche deurvergrendelaar lopen namelijk grote kans hun auto niet aan de praat te krijgen als zij parkeren bij een zendmast. De autosnufjes kunnen wor den ontregeld door de signa len van mobiele-telefo- niemasten. Niet alleen bij zendmasten, ook rond Schip hol en bij van tankstations kunnen weggebruikers met een technologisch modern uitgeruste auto fikse startpro blemen krijgen, zegt ANWB- woordvoerder M. van Tol. „Het probleem zit 'm in een spoeltje in het contactslot. Dat spoeltje ontgrendelt de startonderbreker automa tisch als de sleutel in het slot wordt gestoken. Maar als de auto staat geparkeerd bij een zendmast, kan het signaal tussen de contactsleutel en het spoeltje worden gestoord door de sterkere signalen van de mast." Bij Schiphol - met veel zend- mastverkeer - en bij tanksta tions met overkappingen die het contactslotsignaal onder breken, kan dat probleem dus ook de kop op steken, weet Van Tol. Ook al moet de Wegenwacht regelmatig uitrukken om der gelijk malheur te verhelpen, de ANWB vindt het nog te vroeg om aan te dringen op maatregelen. „Ach", zegt Van Tol. „Als je de auto niet kunt starten, dan moet je je door de Wegenwacht gewoon een stukje bij de zendmast van daan laten slepen. Dan rijdt- ie wel weer." GPD Studenten zoeken in Zeeland weer leeftijdgenoten op cam pings op, om ze te wijzen op de gevaren van al te veel alcohol. De voorlichting is er vooral op gericht de vakantie vierende jongeren te wijzen op de lichamelijke ge- i Q volgen van overmatig drankgebruik. Sjeng Schalken heeft gis teren op de vierde dag van de Dutch Open het Neder landse onderonsje gewon nen. Jan Siemerink werd in een duel, dat ruim een uur vanwege regen werd onderbroken, in drie sets verslagen. De Limburger komt in de kwartfinale te genover de Belg Olivier Rochus te O A staan. feiten en meningen: 2, binnenland: 3; varia: 4; buitenland 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9, 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22,23 en 24. Nat 's Ochtends regen, later meest droog. Maximumtemperatuur van 18 graden. Noordwestenwind, kracht 4 tot 5. 244e jaargang no. 170 vrijdag 20 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 mteneuitmuw 4 prottctmr inteneurtiouw telefoon Oil! 2/8i van onze redactie buitenland GENUA - De G8, de groep van de zeven belangrijkste indu strielanden en Rusland, wil in ternationale waarnemers in Is raël en de bezette gebieden. De ministers van Buitenlandse Za ken van de acht hebben dit gis teren laten weten tijdens over leg nabij Rome. De ministers bereidden daar de top voor van de G8 voor die van daag in Genua begint. Duizen den demonstranten zijn naar de stad gestroomd om te betogen tegen wat ze zien als de politiek van 'de rijken ten koste van de armen'. De acht bewindslieden dringen er met klem op aan dat er inter nationale waarnemers komen in Israël en de bezette gebieden. De Verenigde Staten hadden nog niet eerder zo duidelijk om waarnemers in de bezette gebie den gewaagd De Palestijnen verwelkomen dat, maar Israël wil absoluut geen buitenlandse pottenkijkers. De ministers hebben gas terug genomen ten aanzien van het in ternationale verdrag tegen kernproeven (CTBT) uit 1996. Ze moedigen het moratorium op kernproeven aan zolang het verdrag niet in werking is getre den. Vorig jaar nog riepen ze op het verdrag zo spoedig mogelijk te ondertekenen om het in wer king te laten treden. Met name de VS houden nu echter liever een slag om de arm. Volgens een schatting van de politie hebben 50.000 mensen gisteravond al in de straten van Genua betoogd tegen de poli tiek van de rijke landen. Zij ble ven ver van de hermetisch afge zette zone waarbinnen de top wordt gehouden in het centrum van de havenstad. DPA/ANP pagina 2: boegbeelden van verzet (Advertentie) HppgppHB voorletters:m/v postcode plaats:.. Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- numme, n _n handtekening: 8 713214 000002 •D noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c; per maand met automatische incasso 39,4517,90). >lV»L per kwartaal met automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Viissingen (postzegel niet nodig) Df heer Ir. T J. Mabthaen van Lugrcn Hakthaert Architecten greep qn kans en qn cteque voor een inspirerende kennismaking met Pronwa, met de een (omtorto X-99 te winnen. En nu mogen we feliciteren. Het een meer dan interessante kennismaking en (ie prachtige stoel! van onze redactie binnenland DEN HAAG - In Nederland wordt volgend jaar een proef ge nomen met een drijvende weg Die kan worden gebruikt bij wegwerkzaamheden, grote ma nifestaties en bij watersnood. Dit heeft Rijkswaterstaat giste ren bevestigd. Bij watersnood kunnen verbin dingen intact blijven door de drijvende weg in te zetten. Bij groot onderhoud aan wegen zou hij kunnen fungeren als omleg ging. Rijkswaterstaat denkt er ook geld mee te besparen omdat een 'zandlichaam' als onder steuning niet nodig is. De weg, met een lengte van één kilometer, moet snel kunnen worden opgebouwd en afgebro ken. Het is nog niet bekend waai de eerste testen zullen zijn. ANP (Advertentie) SCHIPHOL - De echtgenote van de voormalige Joegoslavi sche president Slobodan Milo sevic is gisteren enkele uren op bezoek geweest bij haar man in de strafgevangenis in Sche- veningen. De voormalige lei der van Joegoslavië en zijn vrouw werden geen moment alleen gelaten, zo zei de advo caat van Markovic na afloop van het bezoek. Raadsman Ognjanovic die Markovic begeleidt tijdens haar verblijf in Nederland, stond eind van de middag de pers te woord bij het Carlton Ambassador hotel in Den Haag. „Ze is niet blij, ze is erg moe", liet hij weten. Mira Markovic (59) arriveerde gisterochtend rond half tien vanuit Belgrado op Schiphol in een toestel van de Joegosla vische luchtvaartmaatschap pij JAT. Haar dochter was er niet bij. Vergezeld van haar advocaat reed zij vervolgens rechtstreeks naar Schevenin- genwaar ze even na elf uur ar riveerde. Driedaags visum Een gepantserd voertuig van de marechaussee begeleidde de auto Markovic slaagde erin de strafgevangenis gistermid dag ongemerkt te verlaten, vermoedelijk rond kwart over vier. Mira Markovic heeft een Slobodan Milosevic' vrouw Mira Markovic stapt op Schiphol in de auto die haar naar Schevenin- gen zal vervoeren. foto Robert Vos/ANP driedaags visum voor Neder land dat vanaf gisteren geldig is. Haar verblijfplaats wordt geheim gehouden. „Wij zijn met haar veiligheid bezig, maar hebben niets voor haar geregeld. Dat moet ze zelf doen. En dat heeft ze natuur lijk ook al lang gedaan. Ze is na haar aankomst niet eerst naar de VW gegaan", zei een poli tiewoordvoerder. Ognjanovic heeft gisteren toe stemming gevraagd om van daag een privé-onderhoud met Milosevic te mogen heb ben. Een beslissing daarover is nog niet genomen. Officieel mag behalve Mira Markovic alleen een wettelijke vertegen woordiger van Milosevic een pnvé-gesprek met hem voe ren, maar het probleem is dat Milosevic tot nu toe bijstand door advocaten heeft gewei gerd omdat hij het Joegosla- vië-Tribunaal als onwettig be schouwt. Ognjanovic is dan ook geen wettelijke vertegen woordiger. ANP/GPD AMSTERDAM - Slagers, ser veersters en vuilnismannen lo pen het grootste risico arbeids- I ongeschikt te raken. Vorig jaar kwam gemiddeld 2.8 op de hon derd werknemers van slachte- I rijen en cateraars in de WAO te recht. De gezondheidszorg is in abso lute getallen een grootleveran cier; 16.738 mensen werden in 2000 afgekeurd. Per honderd werknemers kreeg 1,7 een WAO-uitkering. Uit gisteren gepubliceerde cij fers van het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen blijkt dat ook schilders en uitzend krachten beducht moeten zijn voor de WAO. Nederland telde in mei meer dan 950.000 ar beidsongeschikten. ANP Stakers steken autobanden in brand tij dens een protestmars door Buenos Aires. van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - Het economische le ven in Argentinië is gisteren voor een groot deel tot stilstand gekomen door een landelijke staking. De openbare diensten lagen stil, treinen en bussen reden niet, de nationale lucht vaartmaatschappij annuleerde alle vluchten, ziekenhuizen werkten met een minumum aan personeel en ambtenaren blokkeerden met in brand gestoken bar ricades belangrijke snelwegen. In Mar del Plata bekogelden stakers de bussen van chauffeurs die wel reden met stenen. De grootste vakbonden hadden de 24- uursstaking uitgeroepen uit protest te gen de aangekondigde bezuinigingen van de regering van president Fernando de La Rua. Als onderdeel van een economische noodpakket worden ambtenarensalaris sen en pensioenen verlaagd. De uitgaven foto Miguel Mendez/EPA van de regering moeten dit jaar met der tien procent omlaag. Het Internationaal Monetair Fonds steunt het plan van De la Rua en heeft het doorvoeren van bezuinigingen als voorwaarde gesteld aan de verlening van een noodkrediet van veertig miljard dollar. AP 0P Z0NNE-ENERGIE GA NAAR WWW.SOLARVIBES.NL VOOR HET COMPLETE TOUROVERZICHT van onze redactie binnenland Gedupeerde boeren volgen het debat over strafkortin gen op de vergoedingen aan veehouders van wie het be drijf is geruimd wegens mkz. Minister Brinkhorst van Landbouw heeft gisteren de wens van de Tweede Kamer naast zich neergelegd om de strafkorting nooit hoger te laten zijn dan de boete die normaal gebruikelijk is. De wij ze waarop bossen mee gewogen mogen worden bij de beperking van de uitstoot van kooldioxide blijft de Eu ropese Unie met Japan met zijn bondgenoten verdelen. De beide blokken stonden gisteren op de Klimaatcon ferentie van de Verenigde Naties in Bonn lijn recht tegenover el kaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1