ZEEUWSE COURAN Netelenbos laat NS tanden zien TOUR ree Geweld onder jongeren blijft fors toenemen Wijkagent is hard nodig als cybercop Vesting Genua klaar voor top Humor van Dubuffet Minister streeft naar versterking greep overheid op falend spoorbedrijf Hoogbejaarde Belgische krijgt eigen bushalte Toeristen ontvluchten noodweer Franse kust Straatrovers een beetje dom LEp:^ .tr- Pronk blijft hoopvol Brinkhorst komt boeren tegemoet Malariamug geen bedreiging Zeeuwen gebruiken pc weinig niiniii Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 19' 14 N 4 Veel buien Meestentijds zwaar bewolkt en veel buien met kans op onweer. Middagtemperatuur 18 a 19 graden. 244e jaargang no. 169 donderdag 19 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 i WKtÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊmI van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Netelenbos van Verkeer wil de Nederlandse Spoorwegen grondig reor ganiseren. De bewinds vrouw gelooft niet dat het bedrijf er op de huidige manier nog in slaagt de service aan de reiziger te verbeteren. Het is volgens haar noodzakelijk dat de overheid, als enige aan deelhouder, weer meer grip krijgt op de verzelf standigde NS. In een vertrouwelijke brief aan premier Kok kondigt Netelen bos aan de Spoorwegwet te wil len veranderen om 'het publieke belang te waarborgen'. De mi nister maakt zich grote zorgen over het stijgende aantal trei nen dat uitvalt of niet op tijd vertrekt, de arbeidsonrust b.n- nen het bedrijf en het gebrek aan mogelijkheden die de over heid heeft om in te grijpen. Netelenbos wil de NS-direc;ie kunnen ontslaan als deze er n et in slaagt de prestaties van Iet bedrijf te verbeteren. Hierover is zij al in overleg met de Raad van Commissarissen. Verkeersleiding Verder wil de minister dat de da gelijkse verkeersleiding we?r onderdeel wordt van de NS. Eij de privatisering in 1995 is de verkeersleiding juist op afstand geplaatst met het oog op de con currentie op het spoor die de re gering destijds voor ogen stond Netelenbos vindt het echter niet reëel te denken dat de komende vijftien jaar een ander bedrijf dan de NS de dominante ver voerder op het Nederlandse spoorwegnet zal worden. Daar om is het volgens haar verstan diger de verkeersleiding weer onderdeel te maken van de NS. De afgelopen maanden regende het klachten van machinisten en conducteurs dat de commu nicatie met de verkeersleiding zo slecht was. Informatie over stremmingen en draadbreuken werd te laat doorgegeven. Netelenbos heeft eerder al in de Tweede Kamer gezegd dat ze eind augustus een helder plan op tafel wil hebben waarin de NS uitleggen hoe het bedrijf KORTENBERG - De Vlaamse busmaatschappij De Lijn opent op verzoek van een 97-jarige klant een halte op de verbinding tussen Leuven en Brussel. De vrouw, afkomstig uit het plaatsje Kortenberg, is volgens een woordvoerder van De Lijn een trouwe busgebruikster. Zij had zich erover beklaagd dat zij vanaf haar huis vierhonderd meter moest lopen naar de dichtstbijzijnde halte. Na een studie kwam de maat schappij tot de slotsom dat een hokje voor de bewuste woning 'een nieuw potentieel aan reizi gers' kon aanboren, zonder veel gevolgen voor de reistijd. De halteplaats is 'Anastasia' ge doopt, naar de initiatiefneem ster. Belga/ANP denkt de service voor de reizi gers te verbeteren. Het bedrijf moet daarna zo'n vijf jaar de tijd krijgen zich te bewijzen. Als dat cessie raken ze kwijt wanneer ze lukt, kan de NS een concessie niet aan de eisen voldoen, krijgen voor tien jaar. Die con- De vakbonden zijn verrast. Be- doorBernice Breure DEN HAAG - Jongeren zijn de afgelopen vijf jaar steeds ge welddadiger geworden. Dat concludeert het Openbaar Mi nisterie in het jaarverslag 2000. Sinds 1996 is het aantal ge weldsdelicten waarbij minder jarigen zijn betrokken met bijna 25 procent toegenomen. Uit de rapportage blijkt dat de toename geldt voor nagenoeg alle soorten geweld, maar de stijging is bijzonder sterk bij mishandeling en bedreiging. Jongeren maken zich ook steeds vaker schuldig aan seksuele ge weldsdelicten zoals ontucht, aanranding en verkrachting. In totaal zijn er vorig jaar 26.243 geweldszaken tegen jongeren bij het OM binnengekomen. Een woordvoerster van het Open baar Ministerie wijst er op dat de aandacht van het strafrecht voor jongeren de laatste jaren is gegroeid. „Justitie zit er meer bovenop, dus daardoor zijn er meer veroordelingen." In 2000 maakten jongeren zich schuldig aan 160 verkrachtin gen, ruim 300 aanrandingen en ruim 170 vormen van ontucht. Ook dit vormt een aanzienlijke stijging ten opzichte van 1996. Hoogleraar seksuologie J. Fren- ken had al verwacht dat het sek sueel geweld door jongeren toe neemt. Hij spreekt van een 'trend, die al enige tijd aan de gang is'. Eerder was duidelijk geworden dat het aantal min derjarige verdachten van een seksueel vergrijp tussen 1990 en 1996 met 83 procent toenam. Bijproduct De jeugd wordt agressiever, en dat veroorzaakt een toename van alle mogelijke vormen van geweld, denkt hij. „Het seksueel geweld is een bijproduct." De geweldplegers zijn meestal jongens die beschadigingen hebben opgelopen tijdens hun jeugd, ze komen uit de sociaal- economisch lagere klasse en zijn op verschillende terreinen ge frustreerd. Jongeren worden steeds gewelddadiger doordat het ouderlijk toezicht het laat afweten. Seksueel geweld onder jongeren heeft volgens Frenken vaak weinig te maken met lust. „Bij een andere jongen timmer je er op los. Maar een meisje slaan, dat doe je niet. Die pak je op een andere manier, dus die worden seksueel benaderd." GPD Een demonstrant tegen globalisering smeert nog snel een boterham voordat de bus arriveert. En kele tientallen actievoerders verzamelden zich gistermiddag in Amsterdam om met twee bussen op weg te gaan naar Genua. foto Marco Okhuizen/ANP van onze redactie buitenland GENUA - De Italiaanse havenstad Genua is met draconische veiligheidsmaatregelen ge reed gemaakt voor de economische topconfe rentie van de G8, de groep van de zeven voor naamste industrielanden en Rusland. Het centrum is afgegrendeld en haven, vliegveld en station zijn vrijwel constant gesloten. Duizenden demonstranten strijken inmiddels in Genua neer om te betogen tegen de politiek van de rijke landen en tegen de macht van grote internationale ondernemingen. Aan de agenda van de top wordt nog gewerkt. De ministers van Buitenlandse Zaken van de acht landen zijn gisteren in Villa Madama bij Rome bijeengekomen. De leiders komen van daag in Italië aan en de G7-top begint formeel morgen. De Russische president Poetin schuift zaterdag aan. Genua is deels in een fort veran derd, met hoge afscheidingen die onbevoegden uit de omgeving van de top moeten houden. Sinds gisteravond konden alleen nog mensen met speciale pasjes het centrum in of uit. Tien tallen bommeldingen, vrijwel allemaal vals, hebben de spanning opgedreven. In Milaan en Ponzano ontploften gisteren bombrieven. Eén op het kantoor van een tv-station dat eigen dom is van premier Berlusconi en één op het hoofdkwartier van de kledingfirma Benetton. Zo'n twintigduizend politiemensen en militai ren moeten voorkomen dat relschoppers de top verstoren. Bij eerdere conferenties in onder meer het Amerikaanse Seattle en het Zweedse Göteborg kwam het tot ernstige rellen. Genua heeft zeshonderd cellen gereserveerd voor mo gelijke relschoppers en er staan, voor als het helemaal misgaat, tweehonderd lijkkisten ge reed. EFE/Belga/ANP Toeristen mijden ook het strand van Deauville in Normandië. foto Mychele Daniau/EPA door Henk Glimmerveen PARIJS - Vakantiegangers op campings aan de Franse Atlan tische kust hebben gisteren in groten getale hun spullen ge pakt vanwege hevige stormen die grote delen van het gebied teisteren. Rukwinden van meer dan honderd kilometer per uur maakten het kamperen vrijwel onmogelijk. Dinsdag verdronken voor de kust van Bretagne twee vakan tiegangers. Een vrouw van wie de identiteit nog met bekend is, sloeg overboord van een zeil boot in volle zee en een 45-jarige Duitser raakte bij het zwemmen te ver van het strand. In La Ro- chelle werd het jaarlijkse zang festival Francofolies, dat door tienduizenden toeristen wordt bezocht, afgelast. De gemeente Bordeaux heeft tot nader order alle gemeentelijke parken afgesloten voor het pu bliek omdat men bang is dat, net als vorige week in Straatsburg, bomen omvallen. In Parijs zijn gisteren tachtig duizend cliënten van het elek triciteitsbedrijf EDF zonder stroom komen te zitten doordat een schakelstation onder water kwam te staan. Tot de gedupeer de klanten behoorden het parle ment en het commerciële televi siestation Canal+. Op de wegen in het midden en zuidwesten van het land ontstonden door het noodweer lange files. De eerste twee weken van juli behoren tot de natste sinds tien tallen jaren. GPD 11e etappe stuurder A. van den Berg van FNV Bondgenoten hadnooit ge dacht dat de minister zou voor stellen het afsplisten van de ver keersleiding terug te draaien. „De marktwerking wordt zo moeilijk. In 2003 worden nieu we lijnen aanbesteed. Als de verkeersleiding weer bij NS hoort, dan krijgt het bedrijf een concurrentievoordeel. Ik kan me wel voorstellen dat ze het wil." WMC-bestuurder H. Vankan vindt het goed dat de minister wil ingrijpen. „Ik juich het toe dat de minister mensen wil afre kenen op mismanagement." Een woordvoerder van de Spoorwegen wilde gisteren niet inhoudelijk op Netelenbos' brief reageren. GPD/ANP ROTTERDAM - Twee straatro vers zijn gisteren in Rotterdam betrapt door hun eigen dom heid. De mannen, beide afkomstig uit Rotterdam, gooiden een lege tas uit hun auto. terwijl achter hen een surveillancewagen van de politie reed. De agenten beslo ten tot een controle van de wa gen en de inzittenden en kwa men er zo aphter dat de tas even eerder buit was gemaakt tijdens een overval met geweld. Met behulp van diverse beschei den werd het slachtoffer, een 27-jarige Rotterdammer opge spoord. De man, die nog geen aangifte had gedaan, kreeg zijn tas, portefeuille en mobiele tele foon terug. ANP 1. Armstrong (foto) 1.07.27 2. Ullrich 1.00 3. Beloki 1.35 38. Boogerd 6.35 ALG. KLASSEMENT 1. Simon 46.48.36 2. Kivilev 11.01 3. Armstrong 13.07 14. Boogerd 25.33 25.33 zie pagina 13 en 14 Minister Pronk van Milieu, voorzitter van de klimaattop van de Verenigde Naties in Bonn, wil er niet aan dat de conferentie een mislukking wordt Daags voor het begin van de politieke onderhan delingen zegt hij dat zelfs sommige grote dwarsliggers 'wel wat willen'. Minister Brinkhorst van Landbouw verlaagt de strafkorting die veehouders krijgen opgelegd op de vergoeding voor hun geruimde veestapel tijdens de mkz-crisis. Veel boe ren krijgen minder geld omdat zij de regels hebben O overtreden. De malariamug kan geen epidemieën meer veroorzaken in Nederland. Hij is er nog wel, onder meer op Goeree-Overflak- kee, maar onder meer door de aanleg van de Deltawerken zijn de binnenwateren zo verzoet dat de mug bijna is ver dwenen. De kans dat een malariamug nog iemand ^fj kan besmetten is verwaarloosbaar klein. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur: 23,24,25 en 27. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het computer- bezit van Zeeuwse huishoudens is het laagst van Nederland. Ook blijft het aantal gezinnen dat toegang heeft tot internet ach ter bij andere provincies. Min der dan een kwart van de Zeeuwse gezinnen 'zit' op het net. Dat staat in het rapport 'de digi tale economie 2001' dat het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren heeft uitgebracht. Uit de cijfers blijkt dat 59 pro cent van de Zeeuwse gezinnen een personal computer heeft. Zeeland is de enige provincie waar het aantal pc's is gedaald in vergelijking tot vorig jaar; toen bezat nog 62 procent van de gezinnen een computer. Flevo land en Utrecht spannen de kroon. Daar heeft 74 procent van de huishoudens een pc staan. In Zuid-Holland en Noord-Brabant ligt dat aantal op 69 procent. Internet lijkt net iets meer een stadse aangelegenheid dan een provinciale, stelt het CBS vast. Ondanks de uitgebreide beka beling van Zeeland en de rela tief goedkope mogelijkheden tot internetten via de kabel, hebben slechts weinig Zeeuwen zin om rond te neuzen in de vir tuele wereld Minder dan een kwart leeft af en toe eens in cy berspace. Zeeuwen die wel een internet aansluiting bezitten zijn vorig jaar flink meer gaan e-mailen, surfen en downloaden. Vooral het vergaren van programma's steeg enorm. Bijna een op de drie Zeeuwen haalde program ma's op. In 1999 deed dat nog slechts één op de tien internet ters. Winkelen Het elektronisch winkelen komt in Zeeland niet van de grond. Hoewel de groei in andere pro vincies ook niet schokkend is, ligt die toch hoger dan in Zee land. Slechts vijf procent van de internetters kocht waar via de elektronische snelweg. Dat is een groei van één pro centpunt. In Noord-Holland, Utrecht en Flevoland steeg dat percentage al naar acht procent, een stijging van twee tot drie procentpunten in vergelijking tot 1999. pagina 11aandeel ICT-sector in groei 20 procent door Wilko Voordouw DEN HAAG - De Nederlandse politie maakt de bestrijding van cybercriminaliteit tot speer punt. Op termijn moeten alle agenten computercriminelen kunnen opsporen. Door de ex plosieve groei van het aantal computers in Nederland neemt ook de criminaliteit via de digi tale snelweg hand over hand toe. „We moete een inhaalslag ma ken", aldus woordvoerder Cees den Bakker namens de commis sarissen. De computercrimina liteit is heel divers. „Het gaat om fraude met creditcards, we weten dat er netwerken actief zijn met kinderporno. Groepen proberen via de computer ge welddadige acties op te zetten," somt Den Bakker enkele van de verschijningsvormen van cy bercriminaliteit op Daarnaast zijn er mensen die discrimineren via internet, po gen hackers bij bedrijven of in stellingen binnen te dringen en worden drugs verhandeld. Er is al een landelijk team actief, maar nu moeten ook de 25 re giokorpsen aan bod komen. Want er zijn tientallen minder omvangrijke zaken waar de toe komstige 'cybercops' op kunnen stuiten Dat geeft aan dat op termijn alle 43.000 Nederlandse agenten op z'n minst een klein beetje onder richt moeten krijgen in digitale recherche. Extra mensen De nieuwe taak zal volgens woordvoerder Den Bakker veel energie vragen. „De Neder landse hoofdcommissarissen hebben om extra mensen gevraagd. We krijgen er 8000, maar als je deze nieuwe crimi naliteit doeltreffend wilt aan pakken, dan hebben we er zeker nog 3000 nodig." GPD Advertentie naam qi! noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straatnr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een I abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in iV. per maand met afschrijving van mijn (postbankrekening- automatische inca„0 nummer ITTI t 39,45 17.90). per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107.50/€48,78). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 "713214"000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1