Te weinig huurjachten in Delta Nieuwe Zeeuwse jeugdfilm is een echt jongerenproject PZC iELICHT Klei brengt fantasie Van Altena tot leven Oud ZLM-voorlichter Markusse overleden Zeilfestijn voor hoogaarzen op Veerse Meer Sieraden weg kunst cultuur Watersporters lezers schrijven Trauma Zeeuws Groen IX Armoede II Staartloos Drankrijder blijft rijden 50% zsb 16 VEERE - Zo'n veertig hoogaar zen, hengsten, zalmschouwen en andere traditionele platbo dems maken zich de komende dagen op voor de negende Hen drik Willem van Loon hardzeil dag, die zaterdag wordt gevaren op het Veerse Meer. Voor de win naar ligt de Zilveren Jetty klaar, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Veere. De Van Loon hardzeildag begint morgen al met de aankomst van de schepen in Zierikzee. Aan het einde van de middag lopen de meeste schepen de haven bin nen. Daar wordt een feest ge houden voor de bemanning en is er levende muziek op de stoep van café De Gekroonde Suiker biet aan de Nieuwe Haven. Een dag later, op vrijdag 20 juli, varen de schepen de zogenaam de aanbrengtocht van Zierikzee over de Oosterschelde naar Vee- re. De volledig gerestaureerde jachthoogaars Alcyon uit 1928 - toevallig ook het jaar van de eerste H W. van Loon hardzeil dag - vaart voorop met daarach ter de vloot. Tegen de avond, om zes uur, komt de vloot achter el kaar aanvarend in Veere aan. Bij een goede windrichting zijn de schepen onder zeil. Het startschot voor de wedstrijd zelf wordt om 10.15 uur gegeven door leden van de Vlissingse schietvereniging De Fles met authentiek kanongebulder. Om 10.35 uur gaan de eerste sche pen varen. De wedstrijdbaan ligt pal voor de Campveerse To ren. Aan wal staan allerlei kraampjes. Het Veerse Scheeps tuig zingt zeemandsliedjes en het trio Horus zorgt voor mu ziek. Bezoekers krijgen via een ge luidsinstallatie een wedstrijd verslag te horen, maar ook wordt verteld over de schepen en hun geschiedenis. Het zeilfestijn duurt tot een uur of vier. De organisatie van de Van Loon hardzeildag is in han den van de Stichting Behoud Hoogaars. VLISSINGEN - Uit een woning aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen is gistermiddag een sieradenkistje gestolen. Het kistje met inhoud is enkele hon derden guldens waard. woensdag 18 juli 2001 door Jeffrey Kutterink De verhuur van kajuitzeil- en mo torjachten is in de Rijn Schelde Delta in vergelijking tot andere water sportgebieden ver onder de maat. Het aantal te huren boten is te klein, er zijn te weinig lig- en passantenplaatsen, de jachthavens zijn onvoldoende bereik baar, het aantal parkeerplaatsen is er te laag en de prijzen van huurjachten zijn te hoog. Verder schort het aan de recla me. En dat terwijl watersporters de Rijn Schelde Delta op Friesland na het beste watersportgebied van Nederland vinden. Dat concludeert E. Wort man in haar eindscriptie van de faculteit commerci ële economie van de Hogeschool Zee land. Ze heeft het onderzoek gedaan in opdracht van de Kamers van Koophan del voor Zeeland en Rotterdam en de HISWA Vereniging. Het vloeit voort uit het in juli 1998 gepresenteerde Water sportontwikkelingsplan voor het Ne derlands deel van de Rijn Schelde Delta opgezet door projectbureau Vrolijks. Daarin werd al geconstateerd dat het aantal verhuurjachten moet worden uitgebreid. Ook bleek dat de Rijn Schelde Delta geschikt is voor meer daagse vakanties met een kajuitzeil jacht of een motorjacht, maar dat de verhuurvloot een stijgende vraag niet zou aankunnen. Het rapport Vrolijks was voor de Ka mers van Koophandel Zeeland en Rot terdam en de Hiswavereniging aanlei ding een vervolgonderzoek te laten doen. Dat bestond uit een concurrentie- analyse van jachtverhuurders in Ne derland, een vergelijking van de vaar- gebieden en een consumentenonder zoek. Het onderzoeksgebied omvat Zeeland, de Nieuwe Waterweg, de Nieuwe Maas, het Brielse Meer, de Biesbosch en het Hollandsch Diep. Vooraf is onderzoek gedaan naar de motieven van jachtverhuurders bij de keuze van een vaargebied. Daaruit kwamen bekende thema's naar voren; landschap, natuur, bezienswaardighe den, gezellige jachthavens, voldoende faciliteiten in jachthavens, ruimte om te varen en veiligheid. Vervolgens is aan tweehonderd jachthuurders gevraagd Friesland, hetIJsselmeer en de Delta op die aspecten te beoordelen. Friesland blijkt favoriet, de Delta komt op de tweede plek. Zowel de vraag als het aanbod van verhuurjachten is in het ge bied laag vergeleken met andere water- sportgebieden in het land. In Friesland en het IJsselmeergebied zijn meer dan zestig bedrijven die jachten verhuren. In de Delta zijn dat er volgens Wortman slechts vier JÖWÖÜ Drukte in de jachthaven van Goes op een van de topdagen in augustus vorig jaar. kunnen worden aan een samenwerking tussen de bureaus voor toerisme. Die zouden een vaargids met routes voor de Delta moeten uitbrengen. Uit het consumentenonderzoek blijkt dat de meeste watersporters informatie zoeken via internet. Ze merken op dat over de Delta en over verhuurbedrijven vrijwel niets is te vinden. Wortman ziet hier een taak voor Syntens om in sa menwerking met bedrijven informatie ve sites op te zetten. Ook de provincies zouden volgens de onderzoeker meer aandacht moeten besteden aan de pro motie van de Delta op één centraal punt op internet. Verder moeten sites dyna mischer worden. Een simpele digitale reclamefolder is niet meer van deze tij d. Met weinig tekst en meer foto's moet meer worden ingespeeld op de gevoe lens van de consument. Capaciteit Meer aandacht vergroot de interesse voor de Delta. Het grootste probleem is de capaciteit. Het gebied beschikt over veel attracties en veelzijdig vaarwater met volop ruimte om te varen. Maar het gebied mist volgens de onderzoeker lig plaatsen voor verhuurjachten. Jacht- Ondanks dat de vaargebieden sterk van elkaar verschillen wordt er door de ge- enquêteerde watersporters geen groot onderscheid gemaakt in de waardering. Friesland scoort vrijwel overal als eer ste, de Delta als tweede en het IJssel- meer als derde. De Delta beschikt over meer vaarruimte dan Friesland, maar mist aanleg- en passantenplaatsen. Uit het hele onderzoek komt volgens Wortman duidelijk naar vorep dat de promotie van de Delta door bedrijven en instanties een verandering dient te ondergaan. Allereerst zouden de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland de Delta moeten lance ren als nieuw watersportgebied in Nederland. Er zou daarbij gedacht foto Willem Mieras havens zouden bijvoorbeeld tien lig plaatsen minder kunnen verhuren om die plekken te gebruiken voor de ver huurvloot. De ruimte is er en de inkom sten verschuiven van de verhuur van ligplaatsen naar de verhuur van jach ten. Een stijging van het aantal jacht- verhuurbedrijven kan ervoor zorgen dat de werkgelegenheid stijgt. Kantte kening is wel dat er dan een ander pro bleem ontstaat, want er is een tekort aan geschoold personeel in de water sport, concludeert Wortman. Jongeren Ze concludeert dat voor jongeren de goedkope zonvakanties in het buiten land de grootste bedreiging zijn. Daar komt bij dat de Delta volgens haar bij jongeren vaak alleen bekend is om Re- nesse. Opmerkelijk is de conclusie in het rapport dat het imago van de Delta lijkt te kloppen met de beleving van watersporters tijdens het verblijf in het gebied. Maar voor jongeren is de Delta vrij onbekend als watersportgebied. Ze adviseert nader onderzoek te doen om te kijken of de jeugd een aantrekkelijke potentiële doelgroep is voor jachtver huurders. door Ramses Gabriëlse OOST-SOUBURG - „Nee, iets meer naar links. Probeer er nu eens met die camera over te rij den." Rieks Soepenberg geeft aanwijzingen voor de ligging van de camerarail. Hij is samen met de rest van de crew bezig met het opbouwen van de set bij de vijver in Oost-Souburg. De hele maand juli worden opna mes gemaakt voor de nieuwe Zeeuwse jeugdfilm Rood, die op het festival Film by the Sea in Vlissingen in première moet gaan. De speelfilm is een initiatief van Dirk de Kam (19) en Rieks Soe penberg (18) uit Middelburg. Vorig jaar maakten de twee ook al een speelfilm. Spotlight. Vol gens Rieks was dat een goede film, maar hij voelde dat het toch nog beter kon. Vandaar het nieuwe zomerproject Rood. „We werken voornamelijk met jon geren. Natuurlijk werken er wel wat volwassenen mee, maar het is een echt jongerenproject", zegt Rieks. Het hoofdkantoor van Rood zit in het voormalige gemeentehuis in Koudekerke. „Dat is helemaal ingericht om een film te maken. De opnames stoppen eind juli, maar dan moet er nog een hoop gebeuren, zoals monteren. Ook hebben we vandaaruit de voorbereidingen getroffen voor de film." Kwaliteit Tot nu toe heeft Rieks een goed gevoel over de nieuwe film. „Hij is technisch niet alleen beter dan Spotlight, maar ook de ac teurs doen het nu beter. Veel mensen die meewerken hebben nu van te voren workshops ge kregen. Dat komt de kwaliteit ten goede. De acteurs kennen nu zelfs hun teksten uit het hoofd. Dat is ook nieuw." De film speelt zich af in Aagte- kerke en draait om een ongeluk uit het verleden. Naarmate de film vordert, ontrafelt zich de toedracht van het ongeluk. Dit gaat gepaard met drama en zelfs enige speciale effecten. Hoewel de film zich in Aagtekerke af speelt, wordt er toch gefilmd in Souburg. „Dat is niet erg. In Aagtekerke hebben ze nu een maal geen mooie vijver. Boven dien denk ik dat de meeste kij kers het niet eens doorhebben", aldus Rieks. Het valt volgens Rieks niet mee om een dergelijk filmproject op te zetten in Zeeland. „Hierisdus echt niks te krijgen van materi alen die nodig zijn om een film te maken. Bijna alles moet uit Am sterdam komen. Bovendien is het best duur om de spullen te huren. Zie je die rails voor de ca mera? Die kost ons 150 gulden per dag.Het was daarom nood zakelijk dat er behalve een sub sidie-aanvraag, ook sponsoren werden gezocht. „We hebben in totaal van de provincie Zeeland en het Fonds voor de Amateur kunst zo'n 42.000 gulden subsi die gekregen. We hebben nu al veel te veel geld uitgegeven. Ik schat dat we toch wel 60.000 gulden kwijt zijn. We hebben een strakke begroting, maar soms vallen de kosten wat hoger uit. Daar kunnen we niet zo veel aan doen." Brandweerman Vroeger wilde Rieks altijd brandweerman worden, maar op zijn achtste werd zijn inte resse voor televisie gewekt. „Ik deed mee aan die show van Pe ter-Jan Rens 'Geef nooit op' als brandweerman. Dat was wel leuk, maar daar zag ik al die ca mera's en lichten. Vanaf dat mo ment ben ik me gaan bezighou den met televisie en film." Rieks is net klaar met het VWO en gaat na de zomervakantie naar de filmacademie in Brussel. „Dan ga ik mijn entree in de grote mensen-wereld maken." Ookzonder borsten, weet Van Altena, kunnen torso's een vrouwelij ke vorm hebben. foto Peter Nicolai door Anita Tournois TERNEUZEN - Zee- en aarde- tinten zijn bepalend voor het keramische werk van Gerrit van Altena. Deze Fries van oor sprong, maar al jarenlang woonachtig in Terneuzen, expo seert keramische sculpturen in Galerie Rue Neuve in zijn woon plaats. Rond zijn vijftigste gaf Van Al tena gehoor aan zijn kunstzin nige aspiraties, als tegenwicht voor de druk van de dagelijkse arbeid. Hij volgde kunstonder wijs aan de academies in Gent, Sint Niklaas en Eeklo, waar hij zich bekwaamde in beeldhou wen, modeltekenen en kera miek. „Klei is het materiaal, waarin ik het beste mijn fanta sie en mijn belevingswereld tot uitdrukking kan brengen." Naast het meer traditionele werk van vazen en schalen, ge boetseerd in vrije vormen, legt hij zich de laatste tijd meer en meer toe op het vervaardigen van sculpturen; torso's zonder borsten, maar duidelijk van het vrouwelijke geslacht en ab stracte vormen met uitsteeksels, De kunstenaar noemt het bol vormen, maar het zouden ook bomen of mensen met verkorte ledematen kunnen zijn. Twee bolvormen liggen verwach tingsvol op de grond om als eie ren vergaard te worden. Van Al tena. „Ik probeer in mijn werk en in mijn leven een zekere har monie, evenwicht en balans te vinden." Sterk van vormgeving is 'De sculptuur in drie delen'. Bij de sculptuur 'Sydney' ontbreekt deze spanning door te weinig kleurverschil, waardoor de drie koepeldelen wat vlak overko men en diepte missen. Het drie luik 'Levensloop' drie figuren in reliëf, voorstellend een echt paar, een echtpaar met een kind en een kind dat zijn eigen weg gaat, is een werk met een thema, wat velen zal aanspreken. Tentoonstelling: keramiek van Ger rit van Altena Hm 28juli in Galerie Neuve, Nieuwstraat Terneuzen Open: woe. t/m zat. van 13.30 tot 18 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Met verbijstering en toenemen de woede las ik in de PZC van 16-7 dat de Nederlandse trau mahelikopter vanwege millieu en hinderwetvergunning niet de lucht in mocht om het leven te redden van een ernstig ziek jon gentje. Met dank hierbij aan di recteur De Vrij, van de Ambu lance Voorziening Drenthe die het er niet bij liet zitten. En een pluim op de hoed voor het Duit se traumateam dat onmiddel lijk op zijn noodoproep reageer de. De Nederlandse overheid moet zich toch kapot schamen voor de starre regels die hier toegepast worden. Gelden deze regels ook als Borst of Pronk met spoed naar een ziekenhuis gevlogen moeten worden? Of zijn zij de fatale uitzondering op de regel? Waarom heeft een traumahelikopter een hinder wet en mileuvergunning nodig? Men rukt toch alleen maar uit in geval van nood en niet onnodig? Het redden van mensen moet toch een eerste prioriteit zijn in Nederland? De omwonenden van de ziekenhuizen met trau mahelikopter die bezwaar ge maakt hebben, zijn in mijn ogen een stelletje a-socialen. Een beetje overlast neem je toch voor lief als daar een mens mee gered kan worden. Het is toch al moeilijk genoeg in Nederland om het juiste moment te plan nen om ziek te worden of een on geluk te krijgen. Tenminste als je snel de juiste zorg wilt krij gen. Wim Hoogerdijk Zangvogelstraat 29 Heinkenszand Ondergetekende heeft zich niet aangemeld voor groene stroom. Ik ben dus één van die luie en overschillige Zeeuwen die lie ver vieze luchtjes inademt, al thans volgens de heer of me vrouw Muytjens te Terhole (PZC 10 juli). Je vraagt je af waarom Muytjens, die reeds vanaf 1969 in onze provincie woont, nog steeds niet gillend is weggevlucht naar beschaafder oorden. Uit de reacties van Muytjens en anderen blijkt ove rigens dat de propaganda voor groene stroom sommigen doet geloven dat je je maar hoeft aan te melden en hup: meteen bran den je lampjes volledig op groen en mag je gaan pronken met een groen paspoort en een stickertje Groen Huis. Dit is natuurlijk je reinste flauwekul. Als mijn buurman zich tot Zeeuws Groen heeft bekeerd, verandert er echt niks en blijven hij en ik gewoon vanaf dezelfde kabel onze stroom betrekken. De hele actie voor groene stroom had mijns inziens achterwege kunnen blij ven. Jan Pronk zal het toch wel door onze strot duwen, onge acht het aantal bekeerlingen in den lande. Naarmate het elek triciteitsnet 'vergroent' zou het eerlijker zijn voor iedereen ge leidelijk aan de energiebelas ting te verlagen. We krijgen im mers allemaal dezelfde stroom in huis. De nu gevoerde actie draait het publiek een rad voor de ogen door ten onrechte zoge naamde groene verbruikers te creëren en heeft iets weg van een referendum waaruit moet blij ken hoeveel Nederlanders groe ne stroom wensen. De uitslag zou voor sommigen niet bepaald hoopgevend zijn. M. Capelle Vronesteyn 59 Oostkapelle Vrijwel iedereen zal het eens zijn met wat J. PI. Haak schrijft in de PZC (Lezers Schrijven, 12- 7) naar aanleiding van het arti kel over kinderhandel en -mis bruik in Nepal en India. De heer Haak geeft ook een oplossing voor deze ellende; zo ruim mo gelijk informatie in de arme dorpen van Nepal. Ook iets an ders verdient aandacht; sinds het mogelijk is tijdens zwanger schap te onderzoeken of er een zoon of dochter komen zal, wor den veel meisjes geaborteerd, omdat men liever een zoon heeft. Nog steeds is men in India meer gesteld op een zoon, zodat het overschot aan mannen steeds groter wordt. Al minstens tien jaar geleden werd dat ge signaleerd in tijdschriften als 'Onze Wereld' en 'Internationa le Samenwerking'. Met de op merking erbij dat het toen al leidde tot meer misbruik van vrouwen. Intussen dus ook klei ne meisjes. Die onredelijke voorkeur voor jongens moet óók bespreekbaar worden. Dus oorzaken zoeken en wegnemen. Ik hoop dat daar eens wat Novïb-, zendings- of ontwikkelingsgeld naartoe gaat en zal daar met genoegen aan bijdragen. Verder hoop ik nog steeds op een wereldwijde ken nis over en beschikbaarheid van voorbehoedsmiddelen, zodat geen kind hoeft geboren te wor den voor deze vreselijke manier van leven. Armoedebestrijding langs economische weg heeft niet veel opgebracht, er moeten andere wegen gezocht worden. J. Soede Damstraat 24 Schoondijke In de PZC- van 12 juli wordt ver meld dat paardenhouder Mau rice gelukkig is met paarden zonder staart. Zou hij ook zo ge lukkig zijn als hij een ledemaat moest missen? Hij brengt allerlei argumenten naar voren die nergens op slaan om de zaak goed te praten. Paardenhouders zijn er zelf de schuld van dat het verbod van kracht wordt. Want er is nog een groot verschil in een korte staart of helemaal niets meer. L. Minderhoud 't Hout 5 Westkapelle MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Oosterland bleek gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter de laatste jaren een reputatie als drankrijder te hebben opge bouwd. In die periode was hij vier keer voor dronken rijden veroordeeld. Hij zat ook nog in zijn proeftijd van twee maanden rijontzeg ging en 900 gulden boete toen hij 27 april dit jaar opnieuw met te veel drank op ging rijden. De blaastest na zijn aanhouding op Schouwen-Duiveland toonde aan dat de man drie keer te veel had gedronken. Officier van justitie J. de Graaf eiste elf maanden rijontzegging en 2800 gulden boete. De man voerde aan dat aanvankelijk een ander zou rijden, maar de kermis haakte af nadat hij betrokken was geraakt bij een knokpartij. „Hij had een akkefietje. Daar om ben ik achter het stuur gekropen." Het excuus kon de officier en de politierechter al lerminst overtuigen. De politie rechter vonniste conform de eis. Advertentie KORTING op de gehele zomercollectie Kleine Markt 3 - Vlissingen Rieks Soepenberg als cameraman bij opnamen van de speelfilm Rood bij de vijver in Oost-Souburg. foto Lex de Meester door Melita Lantinq GOES - Gisteren is in zijn woonplaats Goes J. Markusse op 74-jarige leeftijd overleden. Markusse heeft veertig jaar lang als voorlichter, adviseur en sti mulator een belangrijke rol in de Zeeuwse landbouw gespeeld. Markusse was een boerenzoon uit Kortgene. Hij wilde graag het bedrijf van zijn vader over nemen maar dat bleek te klein om economisch rendabel te zijn. Hij ging daarom in 1953 aan de slag als bednjfsvoorlichter bij de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst op Tholen. Na de watersnoodramp werd Markus se belast met de herstelwerk zaamheden Elf jaar later werd hij sociaal-economisch voor lichter bij de landbouworgani satie ZLM In die hoedanigheid kwam hij bij veel boerengezin nen over de vloer. Hij adviseerde de boeren over kwesties als be drijfsopvolging, financieringen en investeringen. In de loop van de j aren tachtig ging het ronduit slecht in de agrarische sector. Daardoor kwam de nadruk steeds meer te liggen op de soci ale begeleiding van boeren. Een rol die Markusse goed afging. In een interview met deze krant omschreef Markusse zijn werk als volgt: „Een sociaal-econo misch voorlichter is geen begra fenisondernemer die alleen met trieste gevallen te maken krijgt We proberen gewoon boerenge zinnen behulpzaam te zijn." In 1990 zette Markusse een punt achter zijn carrière. Markusse wordt aanstaande vrijdag in Goes begraven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30