Gezondheidszorg duurder P2C Philips schrapt 3000 banen die zit... pronov mm o intratuin Armstrong vliegt Nederlandse alp op Albanezen steunen voorstel hervorming politiek Macedonië 95 Rokersclub kan subsidie wel vergeten Priem krijgt 18 maanden voorwaardelijk OPHEFFING MEUBEL BOERDERIJ Uitgaven stijgen in volgende kabinetsperiode met 27 miljard Slachtoffers Enschede eisen geld Islamitisch verzet slaat terug Te weinig jachten te huur Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 20° 15° ZW 5 Regenbuien Regen- en onweersbuien. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest. Maxima rond 20 graden. 244e jaargang no. 168 woensdag 18 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 De heer Ir T. j. Makchaert var Lugten Maisdiaen Architecten greep z^n kans en z^n cheque voor eer inspirerende kennornaking met Pronwa, met de mogeSjkheid een Comfort) X-99 te winnen. En nu mogen we hem leliaterea Met een meer dan interessante kennismaking en 4e prachtige stoel! interieurhouw 4 onsectmnd interieuihouw projtómn<htmg bv 278888 doorBernice Breure DEN HAAG - Officieel is de subsidieaanvraag nog niet afge wezen, maar zeker is dat Neder lands nieuwste rokersclub, For ces, naar een overheidsbijdrage kan fluiten. „Ik heb het vermoeden dat For ces nou niet bepaald past in het preventie- en ontmoedigings beleid van de overheid", aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid. Pech voor de organisatie 'van en door rokers die het onderhand spuugzat zijn als paria's te wor den neergezet en behandeld'. Forces Nederland, onderdeel van een wereldwijde lobbyclub van rokers, heeft vorige week 'uit het oogpunt van gelijk waardigheid' het ministerie ge vraagd om een bijdrage voor haar activiteiten. De club ver keerde in de veronderstelling dat ook de nietrokersvereniging CAN financiële steun van Volksgezondheid krijgt, maar het ministerie bestrijdt dat. Al leen Defacto, voorheen de Stichting Volksgezondheid en Roken, krijgt geld voor de cam pagnes om het roken te ontmoe digen. Wie of wat is Forces Nederland? Tot nu toe traden alleen voorzit ter W. Maessen uit Culemborg en bestuurslid F. Engelhard uit Tilburg namens de organisatie naar buiten. Maessen zou de kosten van de club, voornamelijk de website, tot nog toe uit eigen zak hebben betaald. Inmiddels zouden 25 sympathisanten zich hebben aangesloten. Gisteren waren beide bestuurs leden niet bereikbaar voor com mentaar op de afwijzing van hun aanvraag. GPD REIMS - De rechtbank in Reims heeft gisteren voormalig TVM- ploegleider Cees Priem veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van achttien maanden en een boete van 80.000 franc (bijna 27.000 gul den) voor zijn betrokkenheid in de dopingaffaire in 1998. Er was twee jaar voorwaardelijk en een boete van 100.000 franc geëist. Verzorger Jan Moors kreeg een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden en een boete van ongeveer 3000 gul den. De toenmalige Russische ploegarts van TVM, Andrei Mi- chailov, werd tot een jaar voor waardelijk en een boete van 20.000 gulden veroordeeld. Priem, Moors en Michailov, die nooit bekend hebben, besloten gisteren kort na de uitspraak al vast hoger beroep aan te teke nen. Komende week wordt dui delijk of het beroep definitief wordt doorgezet. Maandag is er eerst nog een onderhoud met de advocaten. Priem voelt veel voor een hoger beroep. „Ik wil doorgaan tot het bittere eind", verklaarde hij gisteren. pagina 21: dopingzaak krijgt mogelijk vervolg (Advertentie) Vlijtig Liesje Grote plant in schaal, bloeit de hele zomer door. In diverse kleuren. VkfX GOES, 0113-21S395. OOSTBURG. 0117-452279. S RENESSE, 0111-461031 10e etappe 1. Armstrong ALG. KLASSEMENT HET GROENE WARENHUIS In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van do Staatsloterij verderop in deze krant. Ridderkerk - Beëin diging van het huurcon tract noodzaakt Meubel boerderij de Reijer, Kie- vitsweg 124, Ridderkerk, (wijk Bolnes) bij Rotter dam na 30 jaar te stoppen. Daarom worden nu bij de meeste toonaangeven de meubelboerderij van Nederland gigantische voor raden eiken, geloogd grenen, koloniale meubelen en bank stellen verkocht voor de halve prijs. Diverse restanten gaan zelfs weg met kortingen tot 70%. Alles wordt gratis thuis gebracht en met volle dige garantie verkocht. De boerderij is van dinsdag t/m zaterdag geopend van 10.00 - 18.00 uur. Vrijdags koopavond tot 21.00 uur Lance Armstrong passeert bocht zeven op l'Alpe d'Huez, de 'Nederlandse berg', bleek gisteren maar weer. foto Vincent Jannink/GPD van onze sportredactie L'ALPE D'HUEZ - Op de Madeleine en de Glandon, beide buiten categorie, reed Lance Armstrong nog flets mee, op l'Alpe d'Huez was hij ontketend en sloeg hij uiteindelijk een gat van bijna twee minuten op naaste concurrent Jan Ullrich. Joseba Beloki en Christophe Moreau finishten op de 'Nederlandse alp' kort achter de Duitser als derde en vierde. De nummers één tot en met vier uit de Tour van vorig jaar zijn daardoor ook nu dé kandidaten voor het podium. Ze hebben echter nog wel af te rekenen met twee van de vluchters van zondag. De Kazak Andrei Kivilev staat nu tweede in het algemeen klassement, de Frans man Francois Simon nam gisteren de gele trui over van Stuart O'Grady, die zoals verwacht meer dan een halfuur verloor. De 32-jarige Fransman deed dat acht tien jaar nadat zijn broer Pascal als ge- le-truidrager op weg naar Alpe d'Huez geblesseerd moest afhaken. Simon werd gisteren 29e, op ruim tien minuten van Armstrong en heeft nog altij d twin tig minuten voorsprong op de Ameri kaan Kivilev verdedigt vandaag in de klimtijdrit van Grenoble naar Cham- rousse een marge van ruim acht minu ten. pagina 22: Armstrong pokert Ullrich van tafel door Paul Koopman DEN HAAG - Een volgend kabi net moet rekening houden met fors stijgende kosten voor de volksgezondheid. Ook bij de in voering van een eigen risico wor den de uitgaven nauwelijks be teugeld. Dat blijkt uit een gezamenlijke raming van het Centraal Planbureau (CPB), het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) en het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid en Milieu (RIVM) voor de periode 2002-2006. Om dezelfde zorg als nu te kunnen blij ven garanderen zullen de uitgaven tus sen 2002 en 2006 met ongeveer 27 miljard gulden stijgen; een jaarlijkse toename van bijna zes procent. In 'volume' geme ten stijgt de vraag naar medische behan delingen en medicijnen minder fors, met jaarlijks 2,5 procent. De fors oplopende kosten zijn het gevolg van duurdere be handelmethoden, duurdere medicijnen en hogere salarissen. Volgens CPB, SCP en RIVM zal het aan tal banen in de zorg de komende jaren met twintigduizend toenemen. Twaalf miljard gulden aan extra uitgaven zou het gevolg zijn van de vergrijzing van de Nederlandse bevolking. Overigens stegen de kosten voor de volksgezondheid ook deze kabinetspe riode al sterk: met jaarlijks gemiddeld 5,2 procent. De studie van de drie instituten vormt een belangrijke 'bouwsteen' voor het nog af te spreken begrotings- en premiebe leid in de volgende regeerperiode. Hoge re kosten voor de volksgezondheid tasten de koopkracht aan, omdat burgers de premies grotendeels zelf opbrengen. In voeringvan een eigen risico van ruim 220 gulden heeft een beperkt effect, menen de instituten, De zorguitgaven zouden er slechts met 0,3 procent mee worden ge drukt. GPD pagina 3: zelf zorgpakket samenstellen makkelijker ^BiÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊmÊmÊÊmmmÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÈÊÊmmÊÊÊÊÊÊmÊmmÊÊÊÊmm 2. Ullrich 1.59 3. Beloki2.09 11. Boogerd 4.37 Nu de gemeente Enschede en het Rijk hebben verklaard niet aansprakelijk te zijn voor de vuurwerkramp bij SE Fire works, barst het juridische gevecht los. Acht letselschade-ad vocaten stellen namens tientallen slachtoffers de beide overheden verantwoordelijk voor de materiële en immateriële gevolgen van de explosie De spanningen in het Midden-Oosten lo pen op. Het islamitische verzet heeft ac ties aangekondigd in Israël zolang het land 'zijn agressie met moorden, ontvoe ringen en het verwoesten van huizen voortzet'. Israëlische gevechtshelikop ters voerden gisteren een aanval uit op een huis in Bethlehem waarbij vier Palestijnen werden gedood en tien gewond raakten. De Rijn Schelde Delta is populair bij watersporters, maar de verhuur van zeil- en motorjachten is onder de maat. Er zijn te weinig jachten te huur, ze zijn te duur en het aantal ligplaat sen is te laag. Het is daarom hoog tijd dat de provin- cies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant de Delta beter promoten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 9 en 11; weten schap: 13; zeeland: 15, 16,17 en 13; sport: 20, 21 en 22; bui tengebied: 23,24 en 25. van onze redactie buitenland SKOPJE - Albanese onderhan delaars hebben een voorstel aanvaard voor politieke hervor mingen in Macedonië. Ze wer den het gisteren met internatio nale bemiddelaars eens over een ontwerptekst. De voorstellen moeten ertoe leiden dat de rechtspositie van de Albanezen in de Balkanstaat verbetert. Vice-voorzitter Halimi van de grootste Albanese partij sprak gisteren van een compromis. Hij nep de rebellen van het Natio nale Bevrijdingsleger U£K en de Macedonische partijen op het voorstel ook te accepteren. De Macedoniërs weigeren dat vooralsnog, omdat de voorstel len in hun ogen veel te ver gaan. Volgens Halimi behelst het voorstel onder meer dat het Al banees de tweede officiële taal van Macedonië wordt in gebie den waar meer dan twintig pro cent van de bevolking Albanees is. Verder is er gesproken over parlementsbesluiten die in het bijzonder betrekking hebben op de Albanezen. Die zouden pas kunnen worden aanvaard als de helft van de niet-Macedonische afgevaardigen vóór stemt. Een parlementscommissie moet zich hier nog over buigen. Schokkend Een woordvoerder van de Mace donische regeringspartij VM- RO-Dpmne noemde de voor stellen zoals die nu op tafel liggen verrassend en schok kend. Minister Buckovski van Defensie waarschuwde ervoor dat het conflict in Macedonië al leen maar verder escaleert als deze voorstellen erdoor komen. De Albanezen vormen in de voormalige Joegoslavische re publiek een minderheid en voe len zich gediscrimineerd. DPA (Advertentie) naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat nrIk geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon 7. 'l.'vl, c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in J c per maand met afschriiving van miin (post)bankrekeninq- automatische incasso _r: T—n 1 39,45,6,7,go). u c per kwartaal met handtekeninq: automatische incasso 107,50/€48,78). 8 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 1. Simon (foto) 2. Kivilev 3. O'Grady 11. Boogerd (Advertentie) 45.34.09 i 11.54 18.101 25.58 zie pagina 21 en 22 Over dezelfde maanden van het vorige jaar boekte Philips nog een winst van 7,9 milj ard gulden (3,6 miljard euro). Door de ne gatieve cijfers komt het concern ook over het eerste halfjaar van 2001 op verlies uit, een kleine 1,5 miljard gulden (664 miljoen euro). Het eerste halfjaar van vorig j aar was nog goed voor een winst van ruim 10 miljard gul den (4,7 miljard euro). Als verklaring voor de verliezen noemt Kleisterlee onder meer de toegenomen wereldwijde economische vertraging die vo rig jaar in de Verenigde Staten is begonnen. Vorige maand meld de Philips al dat de halfgelei dersdivisie rekening hield met een verlies van 175 miljoen euro. Maar ook in de consumenten elektronica is nu verlies ge boekt De onderdelen licht, huishoudelijke apparatuur en de medische systemen blijven wel goed presteren. Dieptepunt De totale omzet in de maanden april, mei en juni daalde van 9,1 miljard euro tot 7,7 miljard eu ro. Over het eerste half jaar is dat een daling van 17,5 miljard tot 15,9 miljard euro. Kleister lee verwacht ook weinig goeds voor het derde kwartaal. Maar (Advertentie) van onze redactie economie DEN HAAG - Philips schrapt de komende maanden wereldwijd nog eens drieduizend banen bo venop de al eerder aangekon digde zes- a zevenduizend. Dat heeft topman Kleisterlee van het elektronicaconcern gisteren aangekondigd bij de presentatie van de cijfers over het tweede kwartaal. Daarin heeft Philips een onver wacht fors verlies van 1,7 mil jard gulden (770 miljoen euro) geleden. Vorige maand waar schuwde het bedrijf al voor te genvallende resultaten over de maanden april, mei en juni. Maar de rode cijfers zijn drama tischer dan analisten hadden verwacht; die hielden rekening met een verlies van zo'n 660 mil joen gulden (300 miljoen euro). dan moet ook het dieptepunt van de economische teruggang worden bereikt. Kleisterlee heeft nog goede hoop 2001 zon der of met een heel klein verlies af te sluiten. Om verdere verliezen zoveel mogelijk tegen te gaan wordt nu al 250 tot 300 miljoen euro uit getrokken voor reorganisaties, bovenop de eerdere maatrege len van dit jaar. Kleisterlee nam bij de presenta tie van de cij f ers over het tweede kwartaal de gelegenheid te baat om zijn managers te waarschu wen dat slechte prestaties niet worden geduld. Philips ontwik kelt nieuwe doelstellingen en waarden waaraan zij zich die nen te houden, anders vliegen zij eruit, Vervangen Het management bij de slecht presterende bedrijfsonderdelen op het terrein van digitale net werken en settop-boxen heeft al kennis gemaakt met de straffe hand van 'de nieuwe leider'. Dat is vervangen, liet Kleisterlee weten. GPD/ANP Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 (Advertentie) Vlijtig liesje in grote pot Van-6r95 nu voor €1,79 rcrorci TERNEUZEN: Noordstraat 18 MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) (Advertentie) 5-baans luchtbed 1-persoons Afm.: 196x72 cm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1