Alsnog uitweg impasse bij spoor T6UR PZC Kroonprins zorgt voor opschudding in IOC Boete uitbater bij overtreden regels brandveiligheid Afscheid van Herman Brood M De kracht van een luisterend oor Belgische hoogleraar Peeters gaat ook NS adviseren VS houden nog twintig tests met raketschild Willem-Alexander zet in brief vraagtekens bij beloften kandidaat-voorzitters VANDAAG HISTORISCHE MARKT in VEERE Strafkortingen bij mkz-ruiming Kroatië mag generaals uitleveren Net op tijd baggerakkoord Vrouw leidt voor het eerst bataljon Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 22= 15c s Middags buien Eerst veel zon, in de namiddag buien. Matige zuidoostenwind, kracht 4. Maximumtemperatuur rond 22 graden. i 244e jaargang no. 167 dinsdag 17 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 van onze redactie binnenland UTRECHT - De NS-direc- tie gaat akkoord met het inhuren van de Belgische professor Peeters om de vertrouwensrelatie met het rijdend personeel te herstellen en zo de chaos op het spoor te beëindi gen. Peeters zal met de on dernemingsraad een al ternatief dienstrooster maken. Hiermee lijkt een uitweg gevonden te zijn uit het slepende conflict om het gewraakte 'rond je'. De NS-directie heeft inmiddels een intentieverklaring met de ondernemingsraad getekend, maar wil het akkoord formeel niet bevestigen omdat vanmid dag nog het beslissende overleg met de OR moet plaatsvinden. Maar OR-voorzitter G. Wold beaamt dat er op enkele details na een akkoord is bereikt. „Als ditniet lukt zijn we met z'n allen incapabel en moeten we opstap pen." Opmerkelijk is dat Peeters twee opdrachten krijgt. De Belg gaat samen met de ondernemings raad en het rijdend personeel werken aan een voor alle partij en aanvaardbaar dienstrooster. Maar tegelijkertijd zal ook de NS-directie Peeters inhuren als adviseur in de reorganisatie 'Bestemming: klant Nü'. Hij moet helpen de verschillende NS-onderdelen beter met el kaar te laten samenwerken. De Belg geniet het vertrouwen van alle partij en. WASHINGTON - De Verenigde Staten willen de komende vijf jaar nog een stuk of twintig tests met het omstreden raketschild uitvoeren. De Amerikaanse mi nister van Defensie, Rumsfeld, heeft dat gisteravond meege deeld na de geslaagde test van zaterdag. De volgende test, de vijfde, wordt in oktober gehouden. De drie tests die voor zaterdag wer den ondernomen, zijn alle mis lukt. De test van zaterdag heeft ongeveer 255 miljoen dollar ge kost. Het omstreden Amerikaanse ra- kettenplan moet de VS bescher ming bieden tegen een beperkte raketaanval. De internationale gemeenschap is tegen het raketschild en vreest dat uitvoer van de plan nen leidt tot een hernieuwde wapenwedloop. Bovendien wijzen critici erop dat het raketschild strijdig is met het Anti Ballistic Missile- verdrag (ABM) met de vroegere Sovjet-Unie uit 1972. AFP/RTR (Advertentie) Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie FNV-bestuurder A. van den Berg zegt verrast te zijn dat de NS-directie bereid is om met Peeters in zee te gaan. Dat niet alleen de OR. maar ook de direc tie zelf gebruik gaat maken van de Belg vindt hij nog verbazing wekkender. De invoering van de tijdelijke zomerdienstregeling heeft de Nederlandse Spoorwegen giste ren vrijwel geen problemen op geleverd. Naast de aangekon digde uitval van driehonderd diensten registreerde de Rail- verkeersleiding in Utrecht nog een paar uitgevallen treinen. Zowel de ochtend- als de avond- spits verliep volgens de verkeersleiding rustig. Deson danks kregen de Consumenten bond en de reizigersvereniging Rover gisteren tientallen klach ten binnnen over uitval van trei nen, slechte informatie van de NS en stampvolle rijtuigen. Of het gebruikelijke rooster vanaf 3 september weer kracht wordt, kon een NS-woordvoerster gis teren nog niet zeggen. Voor de Consumentenbond was het begin van de zomerdienstre geling aanleiding de NS aan sprakelijk te stellen. De bond vindt dat vaste NS-klanten bij uitval van een trein korting moeten krijgen, maar dat blijkt juridisch niet af te dwingen. Daarom moet volgens de bond het Burgerlijk Wetboek worden Fans omringen bij Paradiso de lijkwagen waarin het lichaam van Herman Brood ligt. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Enkele duizenden fa milieleden, vrienden en fans hebben gisteren afscheid genomen van zanger en kunstenaar Herman Brood (54). Vo rige week pleegde hij zelfmoord door van het Hilton Hotel in Amsterdam te springen. Gistermiddag reed een stoet met voor op een door Brood zelfbeschilderde lijkwagen, gevolgd door een lijkwagen met het lichaam van de rocker en volg- wagens en bussen met familie en vrien den, naar Paradiso. In de poptempel werd een herdenking gehouden. De bij eenkomst was alleen toegankelijk voor genodigden, maar verstokte fans lieten zich niet weerhouden te komen. Op de stoep van Paradiso bewezen zij hun held de laatste eer met gejuich, bier en tranen. De herdenking begon met drie num mers uitgezocht door Broods 'meisjes': zijn vrouw Xandra en dochters Brenda, Lola en Holly. Ook Broods moeder, zijn zoon Marcel en kleinzoon Junior waren aanwezig. Een belangrijke rol was weg gelegd voor Broods band Wild Roman ce. Zij speelde verschillende nummers met gastartiesten als André Hazes en Candy Dulfer. Saxofonist Hans Dulfer speelde het nummer Body and soul. foto Robin Utrecht/ANP Hans Teeuwen en Bart Chabot hielden toespraken. Kort, zoals Brood het wenste. Ook zijn dochters traden op. Xandra hield een korte toespraak: „Ciao monkey. Ik pas op jouw kinderen en ik hou van je." Vanuit Paradiso gin gen de genodigden naar het crematori um Westgaarde in Amsterdam Osdorp. Ook daar stonden weer vele fans te wachten. De plechtigheid in het crema torium was sober. ANP door Vincent Ronnes MOSKOU - De brief die tijdens het congres van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) in Moskou voor de meeste op schudding heeft gezorgd, was van de hand van niemand min der dan kroonprins Willem- Alexander. Dat bleek gisteren na de verkiezing van de Belg Jacques Rogge tot voorzitter van het IOC. Prins Willem-Alexander schreef de brief aan de ethische commissie van het IOC. Hij deed dat naar aanleiding van geruch ten' dat kandidaten voor het voorzitterschap de IOC-leden een vergoeding van 50.000 dol lar per jaar in het vooruitzicht stelden. ,,Ik vond dat ik de ethi sche commissie moest vragen zich daarover te buigen." Dergelijke verkiezingsbeloften zijn uit den boze sinds de grote schoonmaakoperatie in het IOC na de onthullingen van de om koopaffaire rond Salt Lake Ci ty, de Amerikaanse stad die volgend jaar de Winterspelen organiseert. „Ik wilde niet meer en niet minder dan dit onder werp aan de orde stellen", zei Willem-Alexander. De letterlijke tekst van zijn brief wilde hijzelf noch het IOC geven. Maar namen heeft hij niet genoemd, verklaarde Wil lem-Alexander. Een opvallend detail is dat het IOC in een pers bericht wel de naam van de om streden Zuid-Koreaanse kandi daat Un Young Kim noemde. Volgens Willem-Alexander was het van zijn kant zeker geen ac tie om Kim te beschadigen. Het is echter uitgesloten dat één van de slechts 23 stemmen die Kim gisteren kreeg bij de verkiezing afkomstig is van de kroonprins. „Op zich ben ik niet tegen een bepaalde vergoeding voor IOC- leden", stelde Willem-Alexan der. „Maar dat moet dan wel goed gereguleerd zijn en door de hele vergadering gesanctio neerd." De veelbesproken brief van de prins diende wat hem betreft slechts één doel: „Is het ethisch als dergelijke beloften net voor de verkiezingen worden ge daan? Dat was de vraag." Hoe wel hij zich erover had verbaasd dat niemand actie ondernam, kreeg hij na het schrijven van de brief veel positieve reacties. „Er waren veel mensen die op mij af kwamen en mij gefeliciteerd hebben met deze brief Tot die mensen behoorde Anton (Advertentie) 10-17 uur, reuze gezellig gewijzigd. De Tweede Kamer staat niet afwijzend tegenover het idee. CDA, WD en D66 vin den dat de NS aansprakelijk moet zijn. De NS voelen niets voor een korting voor vaste klanten. „Het is op elk traject nog steeds mogelijk tweemaal per uur een trein te pakken." GPD/ANP 9e etappe 1. Ivanov (foto) 3.57.48 2. Etxebarria 0.16 3. McGee 0.17 16. Boogerd 0.24 ALG. KLASSEMENT 1. O'Grady 38.55.30 2. Simon 4.32 3. De Groot 21 16 31. Boogerd 36.13 zie pagina 17 en 18 Boeren denderen met hun tractors via de Oude IJsselbrug Zwolle bin nen. Ze protesteren te gen de strafkortingen die minister Brinkhorst oplegt aan bedrijven die tijdens de mkz-crisis zijn geruimd. De Kroatische regering van premier Ivica Racan heeft een motie van wantrouwen overleefd in het parlement. Dat bete kent dat Zagreb door zal gaan met de uitwijzing van Kroaten, onder wie enkele generaals, die door het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag worden gezocht wegens oorlogsmisdaden. Het Vlaams Gewest en de gemeenten Vlissingen en Terneuzen zijn het op de valreep eens geworden over de mate waarin Vlaanderen de komende jaren de vaargeul in de Westerschel- de op vaardiepte mag houden. Vlissingen en Terneu- zen stonden op het punt om bij de Raad van State om VJ schorsing van de baggervergunning te vragen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; gezondheid: 8; zeeland: 9,11,13 en 15; sport: 16,17 en 18. Juan Antonio Samaranch (links) en Jacques Rogge, zijn opvolger als IOC-voorzitter. foto Alexander Nemenov/AFP HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHi Geesink zeker niet. Het langst zittende Nederlandse IOC-lid noemde de brief nog net niet 'dom', zoals Kim deed, maar wel volstrekt overbodig. Toen hij gistermiddag geconfronteerd werd met het gegeven dat de brief door Willem-Alexander was geschreven, werd Geesink plots zeer nerveus en terughou dend. Verbaasd hoorde Willem- Alexander dat Kim zijn brief 'dom' had genoemd. „De brief heb ik naar de commissie ge stuurd. Die kan hij niet gelezen hebben." Jacques Rogge werd gisteroch tend na een klinkende verkie zingszege benoemd tot opvolger van de Spanjaard Juan Antonio Samaranch als IOC-voorzitter. De 59-jarige Belgische chirurg was na de tweede stemronde in Moskou al zeker van zijn nieuwe functie. Met 59 stemmen vaagde hij zijn concurrenten Kim (23), Pound (22), Schmitt (6) en De- Frantz, die in de eerste ronde al was afgevallen, volledig weg. Jacques Rogge is de achtste voorzitter in de geschiedenis van het IOC. GPD pagina 17: Rogge breed gewaardeerd DEN HAAG - De Koninklijke Landmacht heeft vanaf van daag voor het eerst een vrouwe lijke bataljonscommandant. Luitenant-kolonel Leanne van den Hoek (42) neemt in Nun- speet het commando op zich van het tweehonderdste bevoorra- dings- en transportbataljon. De eenheid bestaat uit zo'n 650 mi litairen. Dit heeft het ministerie van De fensie gisteren laten weten. Van de landmachtmilitairen is 7,2 procent vrouw. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - Exploitanten en ondernemers die zich niet aan veiligheidsvoorschriften hou den riskeren een boete. Het ka binet wil dat overtreding van de regels voor brandveiligheid een economisch delict wordt. Wie zich niet houdt aan veiligheids eisen in de bouwvoorschriften, kan een boete krijgen van de ge meente. De maatregelen maken deel uit van vijftig actiepunten die het kabinet heeft opgesteld naar aanleiding van de cafébrand in Volendam. Het kabinet volgt daarmee de aanbevelingen van de commissie-Alders. Die con cludeerde dat het niet zozeer schort aan de regels, maar wel aan de naleving daarvan. Staatssecretaris G. de Vries (Rampenbestrijding) maakte gisteren bekend dat niet alleen exploitanten, maar ook ge meenten meer moeten doen aan de veiligheid. Zo krijgt elke ge meente de verplichting nog voor het eind van dit jaar het ram penplan te moderniseren. Een andere verplichting wordt het herhaaldelijk oefenen van ont ruimen in alle gebouwen waar regelmatig veel mensen samen komen. Het toezicht op de opstelling van gemeentelijke rampenplan nen komt in handen van het Rijk. De Rijksinspectie Brand weerzorg en Rampenbestrij ding gaat alle plannen doorlich ten. De inspectie Volkshuisves ting van het ministerie van VROM krijgt het toezicht op de bouwregels van alle gebouwen. Nu is dat nog alleen het geval voor woningen. GPD (Advertentie) naam c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats I (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon:RB c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee 6 ma'weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in L per maand met afschrijving van mijn (postbankrekening- automatische incass0 ^""rlme, I I I I I M I I I I j' 39,45 17,90). per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1