■ransan?in Raketschild VS in 2005 gereed Dekker gaat door met winnen in Tour Boze automobilist verwondt tien mensen na Touretappe Milieuwet verhindert redding van jongetje w%f„'s7aad0Ut ETA brengt raadslid en agent om Totaal vernieuwd! Meer dan 35.000 occasions (0ê) AutoTrack.nl Pentagon voert geslaagde proef uit Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 Paniek op Schiphol blijft uit Culturele achtbaan in Zonnemaire Nieuw geluk na Herculesramp 19; 11 Af en toe zon Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Vanochtend kans op een enkele bui. Maxima rond 19 graden. ^pQTO VIDEO PIGITAA^M 244e jaargang no. 166 maandag 16 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie (Advertentie) Natuurlijk GEOPEND tijdens de BOUWVAK!! Glashandel Moerstee Kapelle - Biezelinge 0113-341688 Erik Dekker en zijn ploeggenoot Mare Wauters (achtergrond) juichen om de tweede etappezege van Rabobank in de Tour. Aitor Gonzalez (links) en Servais Knaven (tweede van links) zijn verslagen. foto Jasper Juinen/ANP van onze sportredactie PONTARLEER - Erik Dekker heeft giste ren voor de eerste Nederlandse etappeze ge in de 88e Tour de France gezorgd. In de achtste etappe van Colmar naar Pontar- lier was de Rabobank-renner in de sprint te sterk voor zijn medevluchters Aitor Gonzalez, Servais Knaven en Mare Wau- ters. Voor Dekker was het zijn vierde ritzege in de Tour in totaal. Vorig jaar won hij drie etappes. Dekker en Knaven (Domo- Farm Frites) kwamen in de slotfase op kop. In de laatste tien kilometer sloten Dekkers Belgische ploeggenoot Mare Wauters, die vorige week door de Nederlander aan de zege in Antwerpen was geholpen, en de sterke Spanjaard Aitor Gonzalez aan. Ondanks een sper vuur aan demarrages in de regen lukte het Dekker en Wauters niet hun metge zellen van zich af te schudden. In de noodzakelijk geworden eindsprint maakte de dertigjarige Drent het ploe- genspel alsnog vakkundig af. In het algemeen klassement r am de Au straliër Stuart O'Grady (Crédit Agricole) de gele trui weer over van zijn ploegge noot Jens Voigt, die zaterdag de leiding had veroverd in de door Laurent Jalabert gewonnen zevende rit. Rabobanker Bram de Groot, die aanvankelijk ook deel uitmaakte van de ontsnapping, sprong van de 76e naar de derde plaats. Het honderdzestig renners tellende pelo ton arriveerde met een achterstand van bijna 36 minuten in Pontarlier. In princi pe viel het peloton daarmee buiten de tijdslimiet van tien procent. De wed strijdleiding gaf de groep echter generaal pardon. De Tour werd gisteren ook opgeschrikt door het eerste dopinggeval. Txema del Olmo blijkt vorige week na de proloog betrapt te zijn op gebruik van epo. De Spanjaard is door zijn ploeg Euskaltel uit koers gehaald. Advertentie van onze redactie binnenland MEPPEL - Een Duitse trauma helikopter uit Rheine heeft za terdag het leven gered van een Nederlands jongetje. De Neder landse traumahelikopter mocht de lucht niet in, omdat het dage lijks toegestane aantal vluchten al was bereikt. Om het kind te vervoeren vanuit het ziekenhuis in Meppel naar een gespecialiseerd ziekenhuis, wilde de ambulancedienst Drenthe de traumahelikopter inschakelen die is gestationeerd in Nijmegen. De milieuvergun ning laat echter slechts een be perkt aantal vluchten toe, waardoor de helikopter aan de grond bleef. Dit schoot W. de Vrij, directeur van de Regionale Ambulance Voorziening Drenthe in het ver keerde keelgat: „De milieuver gunningen zijn hier te beperkt Als het Duitse traumateam niet zo accuraat had gereageerd, dan was het voor dit jongetje slecht afgelopen", aldus De Vrij. De directeur neemt de kwestie hoog op en klopt met dit voorbeeld aan bij de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. „En ik hoop dat de inspectie hiermee naar Den Haag stapt." In een reactie zei een woord voerder van het ministerie van Volksgezondheid dat aan uit breiding van het aantal trauma helikopters wordt gewerkt. Kamervragen De beperkte inzet van trauma heli's stond al eerder ter discus sie. Kamerlid J. Geluk stelde in de zomer van vorig jaar vragen na een dodelijk ongeval bij Zie- rikzee. Dat vond om zes uur 's morgens plaats. De trauma heli kon niet komen, omdat die alleen van 7.00 tot 19.00 uur vliegt. Tijdens de nieuwjaarsbrand in Volendam konden ook geen traumahelikopters opstijgen omdat ze die dag al het maxima le aantal vluchten hadden ge maakt. ANP (Advertentie) MMnyu uU U|||f|| voorletters:m/v postcode. plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- "™r: II 1 II I I I IT handtekening: d noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50 12,48. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: o per maand met automatische incasso 39,45/€17,90). y per kwartaal met automatische incasso 107,50/€48,78). 8 713214' 000002 Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikaanse regering verwacht in het jaar 2005 een raketschild operatio neel te hebben. Deze plan nen staan los van het al of niet slagen van tests, zoals afgelopen weekeinde. Het Pentagon beproefde in de nacht van zaterdag op zondag met succes het ra ketschild. Tijdens de test werd een lange afstandsraket met een nep- lading vanaf de Vandenberg Airbase in Californië gelan ceerd. Zo'n zesduizend kilometer ver der werd vanaf een eiland in de Stille Oceaan een afweerraket gelanceerd die precies 21 minu ten later het projectiel op een hoogte van tweehonderd kilo meter vernietigde. Het was de vierde keer dat een dergelijke proef werd gehou den. Twee ervan mislukten, het geen voor de toenmalige presi dent Clinton aanleiding was het bouwen van een raketschild uit te stellen. minuten uitgesteld nadat acti visten van Greenpeace zwem mend het terrein van de luchtmachtbasis in Californië hadden bereikt. Daar toonden zij een spandoek met de tekst 'Stop StarWars'. Het omstreden Amerikaanse ra- kettenplan moet de VS bescher ming bieden tegen een beperkte raketaanval. De internationale gemeenschap is tegen het raket schild omdat het tot een her nieuwde wapenwedloop kan leiden. Vorige week werd be kend dat de regering het ABM- verdrag met Rusland uit 1972, dat het bouwen van een derge lijk schild tegen lange-af- standsraketten verbiedt, bin nen een aantal maanden zal schenden. Amerika hoopt met Rusland overeenstemming te bereiken over een aanpassing van het verdrag. President Bush zal daarover de ze week praten met de Russische president Poetin tijdens de eco nomische top van de G8 in Ge nua. GPD/ANP/AP van onze sportredactie COLMAR - De directie van de Ronde van Frankrijk heeft in een officiële verklaring spijt betuigd over het dramatische incident na afloop van de ze vende etappe in Colmar. Een man reed zaterdag drie kwar tier na de binnenkomst van de renners opzettelijk door de af zettingen en verwondde daar bij tien mensen. Negen gewonden hebben in middels het ziekenhuis weer verlaten. Een vrouw van 51 jaar is gistermorgen geope reerd aan haar verwondingen in het gezicht. Ze liep ook beenbreuken op. Haar toe stand is inmiddels stabiel. Onder de tien gewonden be vonden zich acht agenten. De bestuurder, die met een snel heid van zestig kilometer per uur het publiek in reed, zou manisch depressief zijn. De man van ongeveer vijftig jaar is overgebracht naar een psy chiatrische kliniek in Rouff- ach, waar de politie hem ver hoort. De man wilde volgens een woordvoerder van de Touror ganisatie de Franse ritwin naar Laurent Jalabert per soonlijk feliciteren. „Hij werd tegengehouden, waarna hij terugkeerde met zijn auto en langs de hekken en de bewa kers naar de streep denderde. Het is een wonder dat er slechts tien gewonden zijn ge vallen. Het had allemaal veel erger kunnen uitvallen." De man werd gedwongen te stoppen toen een toeschouw ster iets tegen de voorruit van zijn auto gooide. Het glas brak, waarna de man stopte. Gek „We hebben dit jaar extra strenge veiligheidsmaatrege len genomen, nadat vorig jaar een jongetje was overleden door een ongeval tijdens een etappe. Maar dit kan niemand voorzien: een gek die door de afzetting breekt", ver klaarde Tourdirecteur Jean- Marie Leblanc. „Onze artsen waren direct ter plaatse om eerste hulp te verlenen. We leven erg met de slachtoffers mee." ANP/AFP/RTR pagina 13: dollemansrit veroorzaakt chaos Greenpeace De proeven kosten ruim hon derd miljoen dollar per stuk. De volgende proef zal waarschijn lijk in oktober plaatsvinden. De test werd gisterochtend veertig van onze redactie binnenland en Vlees met de activiteiten van De uitval van de helft van de treinen naar Schiphol door spoorwerkzaamheden heeft dit weekeinde niet tot chaotische situaties geleid. Volgens KLM waren vrij- O wel alle treinpassagiers op tijd voor hun vliegtuig. Bezoekers van het festival Zonnemaire Buitengewoon vielen dit weekeinde van het ene uiterste in het andere. Toneel, poë zie, dodelijke ernst en hilarische momenten. Het pro grammeren van klassieke muziek was gedurfd, maar bleek een schot in de roos. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18. DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw, Natuurbehoud en Visserij overweegt een rechtszaak wegens smaad aan te spannen tegen de medicus/columnist prof. dr. B. Smalhout. Smalhout vergeleek tijdens een toespraak over de mond- en klauwzeercrisis op 7 juli in Heerde het werk van de Rijks dienst voor de keuring van Vee SS'ers in de oorlog. In een brief heeft de landsadvo caat om opheldering gevraagd bij Smalhout. De medicus/co lumnist heeft drie dagen de tijd te reageren. Of en welke stappen het minis terie wil ondernemen, is niet be kend gemaakt. Smalhout heeft laten weten dat hij de brief als 'een bevestiging van de terreur' beschouwt. Hij vindt dat hij nie mand heeft beledigd en gewoon mag zeggen wat hij vindt. GPD (Advertentie) Drie leden van de Guardia Civil slaan in Leiza de begrafenis gade van raadslid José Javier Mugica Asti- bia. De mannen staan voor een muurschildering, gemaakt door voorstanders van de afscheiding van Baskenland van Spanje. foto Jon Dimis/AP van onze redactie buitenland MADRID - De Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft zaterdag in de stad Leiza bij de grens met Baskenland een con servatief lid van de gemeente raad gedood met een autobom. In Leaburu kwam een politie man om door een schot in zijn hoofd. José Javier Mugica Astibia was een van de twee gemeenteraads leden van de Volksunie van Navarra bondgenoot van de Volkspartij van de Spaanse pre mier Aznar Nadat zijn auto vo rig jaar in brand was gestoken, stond hij onder bescherming van de politie. In Leaburu in Baskenland scho ten onbekenden zaterdagavond een politieagent van achteren in het hoofd De 44-jange agent, die een hoge functie bekleedde bij de politie van San Sebastian, overleed ter plaatse aan zijn verwondingen Dit jaar hebben aanslagen van de ETA aan tien personen het leven gekost. De terreurbewe ging beschouwd; Navarra en een deel van het zuidwesten van Frankrijk als deel van Basken land. RTR/AFP/EFE Helga Krekels en Johan Gubbels verloren hun part ners bij de Herculesramp vijf jaar geleden. Ze hebben nu samen een nieuw leven opgebouwd. De ramp werd gisteren herdacht op de Vliegbasis A Eindhoven De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1