EU serveert reisverbod af PZC A Olifantengod Ganesha belooft succes Bestand in Israël blijkt loos SALE Politie onderzoekt rol IRA in rellen Belfast Russen bevestigen misdaden militairen tegen Tsjetsjenen een van louter goede bekenden Amerikaanse bevalt van zevenling Vrijwel geen steun voor Belgisch voorstel aanpak relschoppers Naasten van Milosevic krijgen visa Moesson slaat toe ".v-.-; r -TM. i Taliban verbieden internet Lancering met Ariane mislukt Vergoeding voor Belgische joden VS geven gestolen kunst terug Alarm over airbags Mercedes pot stoutenbeek zaterdag 14 juli 2001 WASHINGTON - In een ziekenhuis in de Ameri kaanse hoofdstad Was hington is een zevenling geboren. De vijf jongens en twee meisjes kwamen in de nacht van donderdag op vrijdag via een keizer snede ter wereld. Tot nu toe is het maar twee keer eerder voorgekomen dat een zevenling het levens licht zag. De geboorte van de zeven baby's voltrok zich na 28 weken zwangerschap, dus drie maanden te vroeg. De kinderen wogen direct na de geboorte tussen de 910 en 1100 gram. Hun toe stand is kritiek, maar sta biel en er is een redelijke kans dat ze het redden, al dus de artsen. Slechts een van de baby's kon meteen zelf ademen. De overigen zijn voorlopig aangewe zen op hulpmiddelen. De vrouw die de kinderen heeft gebaard wil voorlo pig anoniem blijven. Ze kreeg een hormonale be handeling en koos er be wust voor de zwanger schap ondanks de risico's niet af te breken. Tijdens de operatie in het acade misch ziekenhuis in de wijk Georgetown had ze vijftien artsen en ver pleegkundigen om haar heen. Het gebeurt zelden dat een vrouw zeven kinderen tegelijk baart. In 1997 werd in de Amerikaanse staat Iowa een zevenling geboren; drie van de kin deren hebben nog steeds problemen met hun ge zondheid. Een jaar later gebeurde hetzelfde in Saudi-Ara- bië. In 1998 baarde een vrouw in Texas een acht- ling. Een van kinderen stierf na een week. Het hoogste aantal kinde ren dat ooit in een keer werd gebaard is negen. Dat gebeurde in 1971 in Australië. Geen van de baby's overleefde het. DPA/AFP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Unie verwerpt een reisverbod voor relschoppers tijdens EU-top- ontmoetingen. Ook het oprich ten van een Europese databank met 'professionele activisten', gaat de lidstaten te ver. „Wij willen een nuchtere aanpak, met twee benen op de grond", aldus staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken. De voorstellen van tijdelijk EU- voorzitter België om rellen zoals vorige maand in Gotenburg te DEN HAAG - De vrouw van Slobodan Milosevic, Mira Markovic, en haar schoondoch ter hebben gisteren een visum gekregen voor een bezoek aan de oud-president van Joegosla vië in het huis van bewaring in Scheveningen. Dat heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Wanneer de twee familieleden komen en hoe lang ze zullen blij ven, kon het ministerie niet zeg gen. De verwachting is dat de twee in de loop van volgende week naar Nederland komen en slechts korte tijd zullen blijven. In verband met de veiligheids aspecten van het bezoek is het visum 'onder strikte voorwaar den verstrekt', aldus Buiten landse Zaken. De Nederlandse regering heeft tot het uitgeven van het visum besloten, mede naar aanleiding van een speci aal verzoek van het Joegosla vië- Tribunaal. Een visumaanvraag voor de kleinzoon van Milosevic en de kinderverzorgster is voor lopig aangehouden. Oud-president Milosevic van Joegoslavië zit sinds 29 juni in Scheveningen, nadat de Servi sche regering hem had uitgele verd aan het tribunaal. Dat ver denkt Milosevic van misdaden tegen de menselijkheid en oor logsmisdaden. ANP voorkomen, kregen gisteren nauwelijks steun. 'Buitenspo rig' betitelden De Vries en zijn collega's de plannen voor een reisverbod voor notoire onrust stokers. „Europa heeft geen be hoefte aan dergelijke vérgaande maatregelen." Frankrijk en Ne derland verzetten zich het hardst tegen het inperken van het recht om te demonstreren in het buitenland. Duitsland kan zich wel vinden in een vervoers- verbod voor 'autonomen'. Het idee om een pan-Europese databank op te richten met in formatie over verdachte perso nen en organisaties, sneuvelde eveneens. De meeste EU-landen vinden dit een te grove inbreuk op de privacy van de burger. De controle over een dergelijk ge gevensbestand is immers ondui- delijk. Om gewelddadige acties zoals tijdens de EU-top in Go tenburg te voorkomen, achten de lidstaten de bestaande af spraken tussen politie en justi tie in Europa afdoende. „Het gaat er alleen om dat we die af spraken eindelijk eens gaan uit voeren", zei De Vries. In 1997 beloofden de EU-landen elkaar op verzoek informatie over cri minelen te verstrekken, maar in de praktijk verloopt dit traag of geheel niet. Ook de samenwerking tussen de justitiële autoriteiten over een snelle berechting en grensover schrijdend onderzoek, komt maar moeizaam van de grond. Uitzondering op deze stroeve relaties, vormt de wijze waarop Nederland en België de beveili ging van het EK-2000 hadden georganiseerd. Volgens De Vries werd dit herhaaldelijk als het goede voorbeeld genoemd. De meeste lidstaten willen niet tornen aan de mogelijkheid om te demonstreren. Ingrijpende maatregelen om onlusten te voorkomen, hebben dat effect. „Die paar radicalen voor wie rellen een vrijetijdsbesteding zijn, mogen niet de stem van ve le duizenden vreedzame de monstranten doen verstom men", aldus De Vries. Negatief reisadvies De Nederlandse bewindsman zei verder het te betreuren dat een organisatie als Friends of the Earth zijn leden oproept niet af te reizen naar het Italiaanse Genua voor een demonstratie tegen de top van de acht econo mische grootmachten in de we reld (G8). De plaatselijke mi lieuorganisaties kunnen geen vreedzaam protest garanderen. Tot Friends of the Earth behoort ook Milieudefensie. De Vries: „Demonstreren is een recht waar de grens wordt be reikt als anderen door geweld dat recht beperken. Het is triest dat we nu al zo ver zijn dat een milieuorganisatie niet kan de monstreren uit vrees voor ge weld." Italië heeft inmiddels aange kondigd tijdelijk de grenscon troles te hervatten. De regering- Berlusconi besloot hiertoe met het oog op de G8-top. Actie voerders hebben aangekondigd deze ontmoeting aan te grijpen voor de 'moeder aller veldsla gen'. GPD/ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De Noord-Ierse po litie RUC onderzoekt de rol die het Ierse Republikeinse Leger (IRA) mogelijk heeft gespeeld in de rellen van donderdag in Bel fast. Bij de ongeregeldheden rond de jaarlijkse oranjemarsen liepen meer dan honderd poli tiemannen verwondingen op. De problemen ontstonden toen nationalisten op Ardoyne Road door een politiekordon braken dat de looproute van de un ionis- ten afschermde. Ze bekogelden de politie met stenen. Sommige agenten liepen botbreuken op. Aan de tocht in Belfast werd door duizenden protestanten deelgenomen. Zij herdachten de slag bij de B oyne in 1690wa ar- bij de Nederlandse stadhouder Willem III zijn katholieke schoonvader Jacobus II ver sloeg en zo de Engelse troon be machtigde. Opzet Het hoofd van de RU C verklaar de gisteren voor de BBC zeker te zijn dat er bij de onlusten opzet inhet spel was. In zeven uur tijd werden er 250 benzinebommen en twee explosieven tot ontplof fing gebracht. De politieke tak van de IRA, Sinn Fein, ontkent dat het geweld is gepland. Eén van de parlementsleden van Sinn Fein zei dat sommige men sen werden uitgedaagd. Hij sprak van een vreedzaam pro test. Besprekingen De gewelddadigheden komen op het moment dat de onder handelingen voor vrede in Noord-Ierland weer worden hervat. De Britse en Ierse rege ring en de betrokken politieke partijen proberen de politieke impasse in Noord-Ierland op te lossen. Woensdag leverden de besprekingen niets op. ANP Jar." >•- f. -r->' :-\»Ï 'Y-UV-f NEW DELHI - Jongens spelen in de straten van de Indiase hoofdstad New Delhi. De gevolgen van de moesson zijn dit jaar bijzonder ernstig. Door hevige regenval zijn in het oosten van In dia al 26 mensen om het leven gekomen. Bijna 3,5 miljoen men sen zijn hun huis kwijt. In Pakistan vielen elf doden door watersnood. Het Indiase leger is ingeschakeld om de bevolking van 7000 geïsoleerd geraakte dorpjes in de bondsstaat Orissa te helpen, zo meldden Indiase kranten gisteren. Talrijke rivieren traden buiten hun oevers en de dijken braken op 4 8 plaatsen. De oogst in een gebied van zeker 360.000 hectare is min of meer verwoest. foto Pawel Kopczynski/RTR India en Pakistan beginnen kansloze besprekingen doorHarald Doornbos NEW DELHI - Volgens de hin doe-olifantengod Ganesha zal de top tussen de Indiase premier Vajpayee en de Pakistaanse mi litair leider president Mushar raf, dit weekend in de Indiase steden New Delhi en Agra, een groot succes worden. Tenmin ste, dat beweren astrologen in India, die in dit land doodseri- eus worden genomen. Een duwtje in de rug door de oli fantengod zullen Vajpayee en Musharraf beiden hard nodig hebben. Want hun taak om blij vende vrede te stichten tussen beide landen, lijkt zo goed als onmogelijk. India en Pakistan staan zo lijnrecht tegenover el kaar in hun belangrijkste ver schil van mening, namelijk zeg genschap over de provincie Kashmir, dat nauwelijks valt te verwachten dat dit historische topoverleg concrete resultaten zal opleveren. Het is bijna alsof de finale van Wimbledon ge wonnen moet worden door bei de finalisten. En iedereen weet dat zoiets onmogelijk is. Zo vindt Pakistan dat India moet toestaan dat de bevolking van Kashmir - die in meerder heid moslim is - de keuze moe ten krijgen om zich los te maken van India en zich bij Pakistan aan te sluiten. Wij zijn tenslotte ook een moslimland, zo rede neert Pakistan, dat het Indiase bestuur over een groot deel van Kashmir ziet als een schandaal. Pakistan steunt de moslimmili tanten die een 'jihad' of heilige oorlog voor de bevrijding van Kashmir voeren tegen India. Musharraf is dan ook vast van plan om het tijdens de top voor namelijk over Kashmir te heb ben, niet over andere zaken zo als economische samenwerking of het reguleren van de nucleai re wapenwedloop die beide lan den voeren. Eerst moet India Kashmir opgeven, dan pas kun nen we praten over het normali seren van betrekkingen, luidt Musharrafs devies. Verraad Om deze houding te onderstre pen, heeft de Pakistaanse sterke man, zelfs nog voordat de top moet beginnen, de Indiërs al ontzettend voor het hoofd ge stoten door in te gaan op een ontmoeting met pro-Pakistaan- se separatistische moslimlei ders uit het Indiase gedeelte van Kashmir. New Delhi is in alle staten en spreekt nu al van 'een vorm van verraad'. Want als India het ergens niet over wil hebben tijdens de top, dan is het wel over Kashmir Goed, met een moslimopstand en 60.000 doden gedurende de afgelopen elf jaar, geeft New Delhi ook wel toe dat Kashmir een probleem is. Nog gisteren, aan de vooravond van de top, vielen bij gevechten in het ge bied zestien doden. Separati- sche moslims raakten er slaags met Indiase troepen. Niet wij, maar Pakistan is de schuldige van het voortduren van de oorlog, redeneren de In diërs. Omdat Pakistan namelijk - in alle openheid trouwens - de moslimrebellen in Kashmir met geld en wapens steunt, beweert India dat de oorlog voorbij is zo dra Musharraf de hulp aan de rebellen stopzet. Trouwens, praten met Pakistan over de toekomst van Kashmir is voor India al een zeer grote stap. New. Delhi beschouwt Kashmir als een binnenlandse aangelegenheid waar de rest van de wereld - en zeker Pakis tan - zich niet mee moet bemoei en. Premier Vajpayee heeft al duidelijk gemaakt dat hij veel liever praat over economische samenwerking en het stabilise ren van de betrekkingen, zodat beide landen uiteindelijk als normale buren met elkaar om kunnen gaan. Kloof India zal Kashmir nooit opge ven. Pakistan kan en wil na al die jaren van steun aan moslim separatisten niet akkoord gaan met een Kashmir dat door India wordt geregeerd. Ziehier een politieke kloof van jewelste. En ondanks dat Musharraf - die in het najaar van 1999 middels een staatsgreep aan de macht kwam - een zeer redelijk en weinig fundamentalistisch figuur is vergeleken bij de meerderheid van de moslimpolitici in Pakis tan, kan hij het voor het thuis front niet maken om, zoals veel moslims zeggen, Kashmir op te geven en de heilige oorlog te verkwanselen. Daarom moeten er dit weekend geen wonderen worden ver wacht. Niet de resultaten van de top, maar het simpele feit dat het overleg plaatsvindt, is de winst. GPD ISLAMABAD - De regerende Taliban in Afghanistan hebben het gebruik van internet in de ban gedaan. De Taliban willen daarmee voorkomen dat er 'vulgaire, immorele en anti-isla mitische' uitingen tot het land doordringen. Dat heeft giste ren het in Pakistan gevestigde Afghaanse persbureau AIP ge meld. De Taliban-minister van Buitenlandse Zaken Muttawakil zei dat zijn beweging niet zozeer tegen internet is, maar tegen de obsceniteiten die ermee kunnen worden verspreid. Muttawakil zei overigens wel dat de Taliban niet in staat zijn het gebruik van internet te controleren, omdat de toegang er toe veelal via Pakistaanse telefoonlijnen loopt. In Afghanis tan zijn weinig computers en de meeste gebieden hebben geen elektriciteit. RTR KOUROU - Bij de lancering van een Ariane-5-raket van de basis Kourou in Frans Guyana zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee satellieten in een te lage baan om de Aarde te rechtgekomen. Het gaat om de Artemis, een 2,2 miljard gulden kostende ex perimentele telecomsatelliet van het Europese ruimtevaart- agentschap ESA en een Japanse satelliet. Het is de eerste keer sinds 1996 dat er iets fout ging met een Ariane-5. DPA/AFP/Belga BRUSSEL - De Belgische regering gaat joodse slachtoffers van de holocaust schadevergoedingen betalen. Daartoe zal de regering een fonds opzetten, zo is gisteren besloten. Ook erf genamen van joden die in de oorlog bij vlucht uit België him bezittingen kwijtraakten, kunnen claims indienen. De regering schat het verlies aan joodse bezittingen op ruim 3 miljard frank (165 miljoen gulden). De bezittingen van veel joodse slachtoffers werden geroofd door de Duitse bezetter of Belgische burgers. Bij de opzet van het fonds zal België zich baseren op regelingen in Nederland en Frankrijk. ANP NEW YORK - De Amerikaanse douane geeft twaalf waarde volle tekeningen, van onder anderen Rembrandt en Dürer, te rug aan de Kunsthalle in Bremen. De tekeningen zijn aan het einde van de Tweede Wereldoorlog gestolen door Russische soldaten en uiteindelijk in New York terechtgekomen. In de Verenigde Staten probeerden helers ze te laten verkopen bij veilinghuis Sotheby's. Op aanwijzing van Duitsland zijn ze in beslag genomen. Het meest waardevolle werk is een pentekening van Albrecht Dürer uit de 15e eeuw. Het zou 23 miljoen gulden waard zijn. De andere tekeningen zijn van Nederlandse, Duitse, Italiaan se en Franse kunstenaars uit de 15e tot 19e eeuw. Het is niet bekend om welke Rembrandt het gaat. DPA UTRECHT - Mercedes-Benz heeft de eigenaren van modellen die tussen juni 1995 en april 1996 zijn geproduceerd opgeroe pen hun airbags te laten controleren. Deze beschermende luchtzak kan spontaan opblazen bij hoge vochtigheid van de lucht. Het gaat volgens de Duitse autofabrikant om modellen uit de C-, E-, S- en SL-klasse, voorzien van een model airbag met een verouderd ontstekingsmechanisme. Dat is in de loop van 1996 vernieuwd. In Europa en het Midden-Oosten krijgen 150.000 eigenaren een brief, in Nederland zo'n 4500. ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - Bij de recente ge welddadige razzia's van Russi sche militairen in Tsjetsjeense dorpen zijn zeker tien burgers gewond geraakt en is materiële schade aangericht, zo heeft een Russische officier van justitie gisteren verklaard. „De mis handelingen zijn wettig vastge steld. Er zijn getuigenissen en de mishandelingen zijn door artsen bevestigd", zei de hoofd aanklager voor Tsjetsjenië, Vik tor Dachnov. Russische aanklagers onder zoeken beschuldigingen dat Russische militairen burgers hebben mishandeld, gemarteld en beroofd tijdens razzia's in de dorpen Assinovskaja en Serno- vodsk. Hoogst ongebruikelijk was de bekentenis eerder deze week van de hoogste militaire commandant in de regio, Vladi mir Moltenskoj, dat zijn man nen 'grootschalige misdaden' hebben begaan, maar enkele uren later zwakte hij die bewe ringen al af tot de mededeling dat sommige individuele solda ten 'schendingen' hadden ge pleegd. Vertrek Mensenrechtengroepen hebben weinig vertrouwen in het huidi ge Russische onderzoek. Tsje tsjeense burgers hechten klaar blijkelijk ook niet veel waarde aan de verontschuldigingen en vertrekken nog steeds met hon derden tegelijk naar de naburi ge republiek Ingoesjetië, aldus de Ingoesjetische leider Roeslan Aoesjev Hij beschuldigde het Russische leger er gisteren van, religieuze monumenten te be schadigen of te ontheiligen. Zo zouden federale soldaten in een kerk een latrine hebben ge bouwd. AP Advertentie van onze redactie buitenland HEBRON - Het geweld in door Israël bezet te gebieden raasde gisteren voort ondanks het formele bestand met de Palestijnen. Op de Westelijke Jordaanoever beschoten de Israëliërs onder meer met tanks kantoren en woningen in Hebron. Daarbij vielen meer dan twintig gewonden. Israëlische troepen drongen in de ochtend al Palestijns auto noom gebied binnen. Er vielen vanaf don derdagavond zeker vier doden. Vanuit Hebron namen Palestijnen de Israë li's vrijwel de hele dag onder vuur. Donder dagavond werd er een kolonist doodgescho ten. Kolonisten hebben vervolgens hun woede gekoeld door Palestijnse eigendom men te vernielen en door op Palestijnse lan derijen gewassen te verwoesten. Er zijh al 34 doden gevalen sinds de Israëli's en Palestijnen een wapenstilstand afspra ken. Die ging formeel 13 juni in. De Israëlische premier Sharon heeft giste ren dat de militaire reactie van Israël esca leert in hetzelfde tempo als de escalatie van de Palestijnse aanvallen. Hij bevestigde dat zijn' zoon Omri donderdagavond laat in Ramallah een „krachtige boodschap" heeft overgebracht aan de Palestijnse leider Ara fat. Arafat „moet het geweld en het terroris me verhinderen". Behalve een kolonist in Hebron vonden drie Palestijnen de dood. Een lid van de Pales tijnse beweging Harnas is vrijdag op de Wes telijke Jordaanoever omgekomen. Het was volgens Palestijnse zegslieden een moord aanslag door Israëlische militairen. Het 27- jarige slachtoffer reed in Tulkarem toen een bom onder zijn auto ontplofte. In de Gazastrook schoten Israëlische mili tairen vrijdag een Palestijn dood die op het punt zou hebben gestaan een handgranaat naar een patrouille te gooien Een lid van de Palestijnse politie is vrijdag gedood door Is raëlische beschietingen bij Nablus. De Isra eli's schoten daar met tanks op een politie post. tHet dodental sinds het begin van de Pales tijnse opstand 28 september, is opgelopen tot 648. Het gaat om 506 Palestijnen, dertien Arabische Israëliërs, 123 joodse Israëliërs en zes Europeanen. EFE/AFP/RTR Ideeën over vorm en stijl zijn nooit lang hetzelfde. Slechts een enkele gedachte blijkt tijdloos en zal voor altijd een specifieke visie kenmerken. We hebben het over classics, over meubels die niet meer weg te denken zijn uit ontelbare interieurs. Bij Pot Stoutenbeek vindt u de allermooiste klassiekers- En tijdens de SALE zijn de bekendste banken, kasten en fauteuils van topmerken als deSede, Jori, Leohjx, Label, Rolf Benz en Schuitema tijdelijk zeer voordelig geprijsd. Een prima gelegenheid voor een hernieuwde kennismaking- Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaandoren Telefoon (01 15) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 tol 18.00 uur. SïeMatic keukenBtudio Ie verdieping Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek nl WIJ KOMEN GRAAG BIJ U THUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5