Afvalberg groeit door welvaart Paul Kamper legt de omgeving effectief vast Mozaïeken Will de Vries stralen levenskracht uit V Zeereservaat gaat productschap te ver Strandvijfdaagse kent nauwelijks uitvallers lezers schrijven Hergebruik afval neemt ook toe kunst cultuur zaterdag 14 juli 2001 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. als dat er teveel komt, zouden er vreselijke dingen met ons kli maat kunnen gebeuren. Dat laatste is absoluut niet bewe zen maar voor de regering is het milieu vooral interessant als je er belasting over kunt heffen. De ecotax is nu al zó hoog dat ze bijna de helft van de prijs van een verbruikseenheid uitmaakt (kwh-m3). Voor veel mensen wordt dit een zware last, zo zijn er mensen die de CV uitschake len en weer op lokale verwar ming overgaan. De regering noemt de verhoging van de eco tax een 'grootse klapper' die miljarden extra zal opbrengen. Ook het plan om bestelwagens extra te belasten, geschatte op brengst 1,3 miljard, heeft mets met het milieu te maken. Bestel wagens, door veel soms kleine ondernemers gebruikt, rijden op het platteland nu eenmaal relatief veel kilometers. Een ex tra belasting, samen met de dreigende kilometerheffing, zal voor veel bedrijven een lood zware belasting vormen. T. W. Rosmolen Lange Blokweg 3 Zierikzee Groene Stroom VI Arrogantie en onnozelheid strijden om voorrang bij de ken nelijk niet geïntegeerde immi grant M. H. Muytjens uit Terho le (PZC, 10-7). Arrogant door het belerende toontje tegen Zeeuwen. Onnozel in de argu mentatie. Biomassa is vervui- lender dan de huidige energie dragers. Zonne-energie is een dure druppel op een gloeiende plaat. Van waterkracht is bij af wezigheid van rendabele getij- dencentrales vooralsnog geen sprake. Rest windenergie. Het is bij Muytjens niet opgekomen dat misschien niet iedereen ge charmeerd is van deze irritante vorm van horizonvervuiling. Met het gifgroene waas voor ogen ontstaan zelfs plannen om de abelen op de dijk langs het kanaal door Walcheren te rooi en en te vervangen door wind molens. Bovendien is het een il lusie dat groene stroom even duur is. De subsidie daarop wordt mede van uw belasting afdracht betaald, nog afgezien van de respectabele milieuhef fingen op de energienota. Bo vendien is de accountantscon trole op de scheiding tussen groene en reguliere stroom wa zig. Misschien moet Muytjens terug naar school dan wel zijn of haar roots. R. A. Maandag Hennijnstraat 3 Serooskerke (W) Zeeuws Groen VII Met heel veel plezier volg ik de discussie over Zeeuws Groen in de PZC, hoe meer Groen-ge- bruikers er reageren hoe trotser ik benDank zij de 'boete' die ik betaal op het gebruik van 'vuile? stroom is het mogelijk om deze z.g. groene stroom te produce ren Laat de Groen-gebruikers zich ook wel realiseren dat er in Zeeland (Nederland) vrijwel ze ker onvoldoende 'groene stroom' wordt opgewekt, dus mede dank zij de kerncentrale Borssele blijft ook bij deze ge bruikers het licht gewoon bran den. Trouwens waar blijft de Deltan met het aanbod van goedkope 'oranje' stroom, d.w.z. stroom uit de goedkopere kern centrales of is de beloofde vrij heid van stroom aankoop wel heel erg selectief? Nog een ding: als de energie leveranciers er geen forse winst in zien, dan is er beslist helemaal geen (Zeeuws) Groen! W. S. M.Fakkeldij Marktplein la Biezelinge Ecotax 'Ecotax verhogen' vindt de re gering (PZC, 12-7). De ecotax, aanvankelijk een klein bedrag als heffing op energie, zou ge bruikt worden om de uitstoot van de CO, te verminderen. Want CO, is een 'broeikasgas' en Loodsplicht Van Gelder fel tegen soepele loodsplicht, het oprekken van de lengte grens voor verplichte beloodsing van 65 m naar 80 m indirect na o.k. van rijkswater staat tot 95 meter (PZC, 10-07). In wezen is dit een politiek pro test mede ingegeven door zor gen van zijn aangevers met ar gumenten die weinig met veilige navigatie te doen hebben. Wan neer er nu iets gebeurt, kan men zeggen dat men reeds van tevo ren hiervoor (in felle bewoor dingen) heeft gewaarschuwd. Dit systeem functioneerde reeds bij de Romeinen en is tot de dag van vandaag ook bij ons in ge bruik. De zaak betreffend maakt het weinig of niets uit of een schip 65 of 95 of 110 of 180 meter lang is. Als er toch een loodsverplichtingscriterium (vrijwillig blijft mogelijk) ge steld moet worden kan men ook denken aan een diepgangscrite rium, actuele diepgang, hierop zijn overigens de loodstarieven gebaseerd, aangevuld met even tueel de lengte (en-en, en/of Met loods is men ook niet gevrij waard van missers. Schip aande grond bij loodswisseling (Vlis- singen), schade bovenbouw bi] een brug die niet open kan (Hansweert), dwars voor de brug liggen (Gorcum) enz. Sche pen met gevaarlijke stoffen zijn al helemaal politiek beladen. Het gevaarscontourenspel enz. Wat het Scheldereglement be treft, laat dat gewoon vervallen en neem daarvoor het RPR BPR aangevuld met de nodige gelijkstellingen. Heb je een uni form kader. G. Fongers Roompot 9 Amemuiden door Harmen van der Werf DEN HAAG - De aanwijzing van een zeereservaat voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust is voor het Productschap Vis onaanvaardbaar. Zeer goe de visgrond dreigt verloren te gaan, terwijl niet duidelijk is of zo'n reservaat nodig is. Het Productschap Vis reageert op het kabinetsbesluit om ter compensatie van de Tweede Maasvlakte een zeereservaat van 25.000 hectare in te stellen. De Tweede Maasvlakte wordt zelf 2.500 hectare groot. Het verlies aan zeenatuur dat daar door optreedt, moet op basis van Europese richtlijnen worden gecompenseerd Het is het Productschap Vis een raadsel waarom het zeereser vaat tien keer zo groot moet worden als de Tweede Maas vlakte. Elke onderbouwing in het kabinetsbesluit, de Planolo gische Kernbeslissing (PKB) Tweede Maasvlakte, ontbreekt. Er wordt wel onderzoek aange kondigd. Dat had volgens het Productschap al moeten plaats vinden. Het Rijk houdt bovendien een slag om de arm wat betreft de omvang van het zeereservaat. Voor de Tweede Maasvlakte moet veel zand worden gewon nen in de Noordzee. Ook dat moet - worden gecompenseerd. Het Productschap Vis voorspelt dat het zeereservaat dan nog veel groter zal worden, en dus ook het verlies aan visgebied. Het Productschap Vis draagt in j een brief aan minister Netelen- bos van Verkeer en Waterstaat I en aan de Tweede Kamer ook een alternatief aan: het Oost- voomse Meer weer openstellen richting de Noordzee. Als het kabinet zijn plan toch I doorzet, dreigt de visserij op drie fronten gedupeerd te wor- den. aldus de belangenorgani satie, door aanleg van de Twee de Maasvlakte, door de zand winning en door de instelling i van een zeereservaat. Advertentie door Rinus Antonisse NIEUWDORP - De afvalberg in Zeeland wordt steeds groter. Na een stijging in 1999 is er bij het provinciale afvalbedrijf OLAZ in 2000 opnieuw meer afval aangeboden: 307 kiloton. In 1998 was dat nog 298 kiloton. Het huishoudelijk afval steeg met tien kiloton en er werd 18 kiloton meer bouw- en sloopaf val afgegeven. Het wordt steeds moeilijker de doelstelling van slechts 185 ki loton in 2005 te halen. Directeur P. Louwman van het Openbaar Lichaam Afvalstof- fenverwij dering Zeeland schrijft de toename van het af- valaanbod vooral toe aan de gunstige economische ontwik keling. „Afval is enorm conjunctuur gevoelig. Als je de conjunctuur in de laatste eeuw, vanaf 1900, volgt dan zie je bij een stijging ook steeds een hogere afvalberg. Wel is het zo dat het afvalaan- bod altijd méér stijgt dan de economische groei." Hij heeft de indruk - 'ik kan dat alleen met in harde cijfers ver talen' - dat de toename van het afvalaanbod de laatste jaren minder sterk is. Maatregelen Louwman vermoedt dat de maatregelen om het ontstaan van afval te voorkomen, vruch ten afwerpen. „Dankzij de pre ventie is de stijging minder groot." De OLAZ-directeur vindt dan ook dat het ingezette beleid op het gebied van preventie moet worden voortgezet. In dat kader stelde het bedrijf onlangs een voorlichter aan. Het afgeven van afval bij de stortplaatsen van OLAZ is de afgelopen tien jaar veel duurder geworden. In 1992 moest nog 17,50 gulden per ton brandbaar afval worden betaald, nu is dat 255 gulden. Kosten die de afvalinzamelaars doorberekenen aan de aanbie ders. Stijging Louwman: „Het is een enorme stijging, maar er zit alleen al 142 gulden belasting op, ingevolge de Wet Belasting Milieugrond slag. In 2002 komt er zeer waar schijnlijk weer 25 gulden belas ting bij. Verder komt de verho ging voor een groot deel door milieumaatregelen op de stort plaatsen en ook heeft de afvoer naar de verbrandingsinstallatie bij Moerdijk kostenverhogend gewerkt." Hergebruik De stijging van het afvalaanbod zal zich komende tijd nog wel verder doorzetten, verwacht Louwman. „In onze consump tie-maatschappij kunnen we door preventie de groei niet vol ledig teniet doen." Hij noemt het wel een positieve ontwikkeling dat het hergebruik van afval toeneemt (compostering, grondbank, en ook energie ma ken uit afval) Desalniettemin zal een stortplaats onmisbaar blijven. Er is nog altijd afval dat niet op een andere manier ver werkt of verbrand kan worden, zoals asbest. Directeur Louwman ziet weinig heil in het sterk verhogen van de reinigingsrechten voor de bur gers om zo het aanbod te tempe ren. „Mensen worden wel gemakke lijker met afval, dat is. Burgers moet je daarom voorlichten, be wust maken. Het moet tussen de oren zitten. Als je 25 gulden op het afval doet, dan geeft dat even commotie, maar het zorgt niet voor gedragsverandering." De tarieven flink verhogen werkt volgens hem wel bij het bedrijfsleven. Toekomst De taakstelling van de provin cie om de afvalberg over vier jaar terug te brengen tot 185 ton, acht Louwman praktisch gezien onmogelijk. Toch wil hij de lat niet lager leg gen, want dat vergroot de kans op berusting. De OLAZ-direc- teur beschouwt de taakstelling als een stimulans nog meer te doen aan hergebruik en voor lichting. „We moeten trouwens niet ver geten dat we ons in Nederland al heel veel inspanningen hebben getroost. Die zegeningen mogen we best tellen. Maar het storten en verbranden van afval móet minder." 'Schaal met sinaasappelen' van Will de Vries. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst PAAL - De mozaïeken van Will de Vries moeten warmte uitstra len. Ze gebruikt altijd porselei nen en andere aardewerken scherven van oude, eerder ge bruikte potten en borden. „Die glimmen niet zo als nieuwe en aan het oude aardewerk kan je ook zien dat het heeft geleefd", verklaart de Vogelwaardse. De Vries (63) heeft geen enkele kunstopleiding gevolgd. Moza- ieken intrigeerden haar al lan ger en dik drie jaar geleden be sloot ze ze gewoon zelf te gaan maken. Ze wilde zich niet echt verdiepen in technieken van an deren. want ze wilde zo weinig mogelijk van buitenaf worden beïnvloed. Haar werk moet haar zelf en anderen verrassen. Hoewel De Vries zelf dus ook nog regelmatig verrast is als een mozaïek klaar is, wil dat niet zeggen dat ze iets aan het toeval overlaat. Vóór ze begint, weet ze wat ze wil gaan maken. Het aan tal benodigde scherfjes van ver schillende kleuren ispreciesuit- geteld, zodat ze niet een paar stukjes mist om het werk af te kunnen maken.,,Om het juiste aantal scherven van verschil lende kleuren te vinden, is vaak een heel gezoek. Zeker bij figu ratief werk ben ik heel streng op de kleuren. Op het mozaïek Schoentjes is een paar van mijn eigen schoenen afgebeeld. De kleur moet dan ook overeen stemmen met het echte paar schoenen." Symboliek Bewonderaars van De Vries' werk, zoals galenehoudster Flora Verdurmen van Atelier De Paaien waar deze maand vijf tien mozaïeken zijn te bezichti gen, zoeken nogal eens naar de symboliek. Van de schoentjes staat het ene hooggehakte ex emplaar recht overeind, het an dere ligt zijwaarts op de grond. Maar gedachten aan gevallen vrouwen of het zoeken naar een Assepoester die het schoentje past, zijn aan de maakster niet besteed. Ze wil mensen het ple zier van het zoeken naar achter liggende betekenissen met ont nemen, maar stelt wel dat ze zelf niet met symbolen werkt. „Ik heb gewoon mijn schoentjes vereeuwigd, precies zoals ze zijn. Niets meer en niets min der." Naast stillevens van fruitscha len, een zeegezicht en vlinders maakt De Vries ook abstacte werken. Daarnaast geeft ze een aantal mozaïeken nog meer re liëf mee door deksels van thee- of koffiepotten, afgezaagde oor tjes en halve karafjes te verwer ken in de afbeelding. „Ik maak gewoon waar ik op dat moment zin in heb en aan de reacties te horen, vinden veel mensen dat mooi." De Vries heeft de afgelo pen jaren 24 mozaïeken ge maakt. Hoewel al veel bewon deraars belangstelling toonden, heeft ze nog geen werk ver kocht „Ik wordt regelmatig ge vraagd ergens een expositie te houden. Voor een tentoonstel ling moet ik zelf wel een behoor lijke collectie achter de hand houden Het kan best zijn dat ik binnenkort eens wat verkoop", zegt De Vries. Vijftien werken van Will de Vries zijn tot en met zondag 5 augustus te zien in Atelier De Paaien in Paal. Het a telier is van dinsdag- toten met zondagmiddag van 13.00 tol 18.00 uur geopend en ook op afspraak te bezoeken. door Jacoliene van Weele HELLEVOETSLUIS - De meerdaagse wandelmarathon langs de Zeeuwse kust eindigde gisteren in Fort Haarlem in Helle- voetsluis. In vijf dagen liepen ruim twee honderd deelnemers van Vlissingen naar Hellevoetsluis, via een route hoofdzakelijk langs Zeeuwse en Zuid-Hollandse stran den, uitgezet door de Stichting Zeeuws- Zuid-Hollandse Strand Vijfdaagse. Maandag begon de tocht bij het Arsenaal in Vlissingen en voerde over het strand naar Domburg. De tweede dag werd een stukje landinwaarts gewandeld naar Wissenker- ke. Vanuit Wissenkerke liep de groep op de der de dag terug naar de stormvloedkering voor de oversteek van de Oosterschelde naar het strand bij Westerschouwen. „Dat was du wen en trekken, want op de pijlerdam stond windkracht acht. Mensen werden daar af en toe zelfs door een windvlaag opzij geduwd. Op het strand was het ook een vrij barre tocht. De wandelaars liepen daar tot aan hun middel in het zand. Ze werden letterlijk gezandstraald", vertelt organisator A. Coo- mans. Donderdag ging de tocht via Scharendijke en de Brouwersdam richting Ouddorp. Daar werden de wandelaars op het strand opgevangen en door het natuurgebied De Kwade Hoek geleid. „We hadden daarvoor van Natuurmonumenten speciaal toestem ming gekregen. Normaal is dat verboden gebied voor publiek." De laatste etappe gisteren ging van Stellen dam via de Haringvlietdam naar het eind punt in Hellevoetsluis. Daar vormde een tent bij Fort Haarlem de finish. Coomans is dik tevreden over het verloop van de vijfdaagse. Hij is blij dat het weer tij dens de wandelingen, afgezien van de stormachtige wind, overwegend goed bleef. „We hebben geluk gehad. Ondanks een paar regenbuien hebben we goed weer gehad in vergelijking met de rest van Nederland. Ik heb alleen nog maar positieve reacties ge hoord." Het aantal uitvallers tijdens de vijfdaagse viel hem ook mee. „Er waren vijf uitvallers van de 203 deelnemers. Eén wandelaar liep een voetblessure op toen hij van een plan kier afgleed. Een enkeling werd ziek en de anderen haakten af vanwege pijn in de knieën. Dat kwam van het lopen door het zand.' De stichting mikt volgend jaar op vijfhon derd deelnemers. De datum is inmiddels al geprikt, van 1 tot en met 5 juli 2002 wordt opnieuw de route van Vlissingen naar Hel levoetsluis gelopen. door Ernst Jan Rozendaal GROEDE - Paul Kamper mag gerust een Zeeuwse kunstenaar worden genoemd. De in Wissen kerke woonachtige beeldhou wer en schilder is weliswaar in 1926 in het Duitse Krefeld gebo ren, maar zijn werk is door en door Zeeuws. Zijn onderwerpen zijn het licht, de wind, de ruimte en de zee zoals die zich in Zee land manifesteren. Kamper exposeert op het ogen blik in de Lutherse kerk in Groede en in galerie 't Haentje te Paart in Middelburg. Op bei de locaties toont hij zowel ob jecten als schilderijen. Het werk is gelijksoortig, van sommige beelden staan zowel exempla ren in Groede als in Middelburg. 'Verbroken beeld' bijvoorbeeld waarin metalen platen als een soort driedubbele passe-par- tout in elkaar zitten en 'Om hoog', het pronkstuk van de ex positie in Groede waarvan ook een model is te zien in Middel burg. Dit beeld ziet eruit als een grote metalen golf die fungeert als een spiegel Het licht breekt erin, de lucht weerspiegelt erin - in Groede zijn dat dus de kroon luchters van de kerk - en het werk verandert wanneer de be schouwer zijn positie wijzigt. Het werk doet denken aan een bekend beeld van Kamper dat enkele jaren geleden te zien was in de Grote Kerk van Veere: 'He- melspiegel'. In Groede is van die opstelling een foto te zien. Ook daarin ging het om licht, weer spiegeling en verdubbeling. In 't Haentje te Paart zijn nog enkele voorbeelden te vinden. Veel van de sculpturen die Kamper daar heeft neergezet, kunnen bewe gen. Vooral in een buitenopstel ling - vier van de beelden staan in de tuin van de galerie - werkt dat goed, omdat de wind ze be roert. Dat versterkt nog eens de dynamiek van Kampers werk. Ook zonder dat de beschouwer een voet verzet, zal hij merken dat het beeld steeds een andere weerspiegeling geeft. Gelaagd Alle beelden van Kamper stel len dezelfde filosofisch getinte vraag: Wat is precies die werke lijkheid die we menen te aan schouwen? In ieder geval niet iets waar we de hand op kunnen leggen, Kamper betoogt dat de wereld in wezen onkenbaar is. Tegelijkertijd weet hij zeer ka rakteristieke facetten van de Zeeuwse werkelijkheid in zijn kunst vast te leggen. Dat geldt vooral voor zijn schilderijen. Eigenlijk zijn ook dat halve sculpturen. Ze zijn letterlijk ge laagd, doordat Kamper afdruk ken van foto's of zeefdrukken tussen twee platen plexiglas perst. Die voorstellingen, over het algemeen contouren van het Zeeuwse landschap - worden op enkele centimeters voor het werkelijke schilderij in de lijst geplaatst. Het schilderij, of de collage - want Kamper werkt ook met papier dat hij in de voorstelling plakt en met verf overspuit - volgt grotendeels de contouren in het plexiglas. Hierdoor onstaat een verdubbe ling en daadwerkelijke verdie ping in het schilderij. De beste werken in Groede en Middelburg bewijzen dat dit geen trucje is, maar een zeer ef fectief middel om de Zeeuwse omgeving vast te leggen. Op het vierluik 'Stroming' in de Lu therse kerk van Groede is het strand bijna tastbaar aanwezig, terwijl de wolkenluchten op het tweeluik 'Grote Hemel' in 't Haentje te Paart de dreiging van regen verbeelden op een manier die weinig traditionele schil ders kunnen evenaren. Exposities Paul Kamper, t/m 25 juli in de Lutherse kerk in Groede, ma t/m za van 13-17 uur, tevens t/m 19 augustus in 't Haentje te Paart in Middelburg, do, za en zo van 14- 16.30 uur. 'Omhoog' van Paul Kamper. foto Peter Nicolai Bij de start van de laatste etappe vanuit Stellendam kregen de wandelaars nog een fikse regenbui op het hoofd. foto Ma rijke Folkertsma TOELATINGSPROCEDURE KUNSTAKADEMIE 'S-HERT0GENB0SCH VERLENGD TOT EIND AUGUSTUS. ,Na de brand in mei hebben we grote schoonmaak gehouden Nu is er weer plaats voor het heilig vuur van aankomend kunstenaars aan de Akademie voor Kunst en Vormgeving. Brand jij van verlangen om de kunstenaar in jezelf te ontdekken7 Meld je dan aan voor de toelating Bel (073) 629 52 50 en vraag naar het aanmeldings formulier Je kunt je nog inschrijven tot eind augustus. Autonome kunst - Schilderen, tekenen en andere media - Beeldhouwen en andere media Keramiek en andere media Visuele Communicatie - Illustratieve vormgeving - Grafische vormgeving Hogeschool 's Hertogenbosch, Akademie voor Kunst en Vormgeving, Onderwijsboulevard 256, 's-Hertogenbosch. www.hsbos.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 52