ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Peking krijgt Spelen van 2008 Woedende reizigers bezetten trein 7MR Totaal vernieuwd! Meer dan 35.000 occasions Zware straf op beledigen van gehandicapte Pepperspray ook probaat middel tegen kwaaie hond |llllllllllll|lllllllllll|| w Recreatief wonen Slechte mensenrechtensituatie niet bepalend voor keuze IOC-leden Zalm bezorgd over Italiaanse begroting AutoTrack.nl Hoge gast in Berlijn Economische groei valt lager uit Geen reisverbod relschoppers Hangmosselen bieden uitkomst Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 1 13° Vrij rustig Zonnige perioden en een enkele bui. Het kwik loopt op naar 19 graden. Er staat een matige zuidwestenwind, 3 tot 4 Beaufort. 244e jaargang no. 165 zaterdag 14 juli 2001 los nummer 3,00 1,36) internet: www.pzc.nl van onze redactie MOSKOU - Na de pijnlij ke wijze waarop Peking de strijd 0111 de Spelen van 2000 verloor van Sydney, hebben de Chinezen giste ren hun ultieme revanche gekregen tijdens het con gres van het Internatio naal Olympisch Comité in Moskou. Peking werd ge kozen tot de olympische stad van 2008. Waar een spannende strijd in vier ronden met de topkandida- ten Toronto en Parijs was ver wacht, kreeg Peking al in de tweede ronde het vertrouwen van een meerderheid van de 107 IOC-leden die gerechtigd waren een stem uit te brengen. Niet zoals verwacht Istanboel, maar Osaka werd al in de eerste ronde met 6 stemmen uitge schakeld. Istanboel kreeg er in de tweede ronde 9, Parijs 18, To ronto 22 en Peking 56. Met name de 'Canadezen waren verbijs terd door hun grote nederlaag. Struikelblok Voor China vormde de kwestie van de mensenrechten het grote struikelblok. De negatieve ad viezen, zoals die ook door leden van het Europees parlement werden verstrekt, bleken de IOC-leden echter niet te over tuigen. De Chinese woordvoer der bracht gisteren bij de offi ciële presentatie uit eigen bewe ging de mensenrechtensituatie ter sprake. „Ik was wel verrast door die ver- BRUSSEL - Minister Zalm van Financiën maakt zich grote zor gen over het Italiaanse begro tingstekort. Deze week werd be kend dat de Italianen hun begrotingstekort dit jaar niet naar 0,8 maar slechts naar 1,9 procent van het bruto binnen lands product zullen terugbren gen. Daarmee komt het begro tingstekort in Italië zelfs weer hoger uit dan vorig jaar. Zalm antwoordde gisteren op schriftelijke Kamervragen deze ontwikkeling 'zeer zorgelijk' te vinden. Hij kondigt aan de nieuwste Italiaanse ramingen over het begrotingstekort over 2001 op de eerstvolgende bij eenkomst van de ministers van Financiën van de EU-landen (Ecofin) te willen bespreken. Maar hij stelt nog geen eventue le sancties tegen Italië voor. In principe kan de Ecofin in het openbaar aanbevelen extra maatregelen te nemen tegen landen die niet voldoen aan de begrotingsdoelstellingen die in het zogenoemde Europese Sta- biliteits- en Groeipact zijn afge sproken. Onlangs kreeg Ierland wel een dergelijke aanbeveling, omdat het inflatiepercentage in dat land zich ver boven het ge middelde van de EU-landen be weegt. ANP Zeezand in bouw ROTTERDAM - Zand uit de Noordzee moet de bouw vrijwa ren van een tekort aan beton- en metselzand. Voor de kust van Zuid-Holland wordt in opdracht van de pro vincie en het Rijk gezocht naar geschikte zandlagen, die vaak tientallen meters diep in de zee bodem liggen verborgen. De bouwwereld voorspelt een tekort van ruim acht miljoen ton aanbouwzand per jaar. GPD klaring", zei het Nederlandse IOC-lid Hein Verbruggen na af loop. Hij was voorzitter van de IOC-commissie die alle kandi daatsteden bezocht om er ver volgens een eindrapport over uit te brengen, waarin Osaka en Istanboel geen positief oordeel kregen. Verbruggen onthulde gisteren dat hij tijdens zijn be zoek aan Peking geen enkele keer had meegemaakt dat de Chinezen zelf deze heikele kwestie aansneden. Blijkbaar, zo oordeelden de Ne derlandse IOC-leden Geesink en Verbruggen, vond een meer derheid dat de Spelen nu toch eindelijk naar het land moesten gaan waar een vijfde deel van de wereldbevolking woont. In 1993 verloor Peking met twee stemmen verschil van Sydney. Amnesty International maande de Chinezen gisteren in een offi ciële verklaring tot een verbete ring van de mensenrechtensitu atie. De Tibetaanse regering in ballingschap was uiterst teleur gesteld over de uitslag. „Dit be sluit betekent dat de internatio nale gemeenschap akkoord gaat met het feit dat China de men senrechten niet respecteert en dat de onderdrukking van de bevolking gewoon verder gaat", liet een Tibetaanse woordvoer der weten. Premier Kok hoopt dat het or ganiseren van de Olympische Spelen in Peking aanleiding voor de Chinese regering is om wat aan de schending van de mensenrechten in het land te doen. „China staat nu in de eta lage", zei Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Overleg Kok zei zich niet te hebben be moeid met het stemgedrag van kroonprins Willem-Alexander, die als IOC-lid meestemde. „De keuze Voor Peking is puur een aangelegenheid van het Inter nationaal Olympisch Comité, Inwoners van Peking vieren feest nadat bekend is geworden dat de Olympische Spelen van 2008 in hun stad worden gehouden. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Op het station Amsterdam Sloterdijk zijn gis termiddag ruim honderdvijftig treinreizigers in opstand geko men tegen de NS. Ze weigerden een trein te verlaten die niet ver der kon rijden wegens perso neelsgebrek. De bezetting duur de van half vijf tot vijf uur. Hero Beukema uit Grootebroek, één van de woedende passa giers: ..De mensen pikten het niet en eisten dat de trein verder zou rijden." Beukema reist elke dag van zijn woonplaats naar Sloterdijk en weer terug. En vrijwel elke dag is het mis. On danks zijn dure jaartrajectkaart le klasse. Beukema: „Eerst kwam de snel trein van kwart over vier niet. Uitgevallen wegens personeels gebrek. Vlak voor half vijf kwam er zowaar een lange stop trein Maar daar mochten we niet instappen. Die ging niet verder omdat er maar één con ducteur was en die durfde het alleen niet aan." „We zijn toch naar binnen ge gaan. Met één conducteur kan zo'n forensentrein best rijden. De machinist sommeerde ons herhaalde malen uit te stappen, maar dat deden we niet. We hiel den ook de deuren open, zodat hij niet terug kon rijden naar het centraal station. We wilden maar één kant op, naar huis." Tegen vijf uur kwam de volgen de trein richting Purmerend/ Hoorn. Een sneltrein, werd om geroepen. En met een extra conducteur. Beukema: „We wa ren nog maar amper vertrokken of de machinist meldde dood leuk dat de sneltrein een stop trein werd. Nogal stom, want er (Advertentie) V De autosite voor heel Nederland BERLIJN - Kinderen proberen door het hek van de Bondskanselarij in Berlijn een glimp op te vangen van de Duitse bondskanselier Ger hard Schroder en VN-secretaris Kofi Annan. Schroder zegde zijn gesprekspartner toe dat Duitsland 131 miljoen gulden stort in een VN- fonds ter bestrijding van aids. foto Fabrizio Bensch/RTR van onze redactie binnenland DEN HAAG - Op het beledigen van iemand met een lichamelijke, psychische of ver standelijke handicap komt een boete te staan van tienduizend gulden of een jaar cel. Minister Korthals van Justitie maakte die strafmaat gisteren bekend. Hij komt hier mee tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer, die de huidige anti-discriminatie bepalingen in de wet wil uitbreiden. Ook het verspreiden en ondersteunen van beledigende uitspraken over gehandicap ten wordt gestraft met boetes van respectie velijk zes maanden cel of tienduizend gul den en drie maanden cel of vijfduizend gulden. daar ga ik als premier niet over. Wel heeft de prins voorafgaand aan de stemmingen nauw over leg gehad met minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken en staatssecretaris Vlie- genthart van Sport." Waar de Prins van Oranje uit eindelijk op gestemd heeft, wil de Kok niet zeggen. „Dat maakt ook niet uit. Dat is zijn eigen verantwoordelijkheid."" GPD pagina 19: Verbruggen roemt Chinezen 6e etappe 1. Kirsipuu (foto) 4.50.39 j j 2. Nazon z.t. I j 3. Svorada z.t. 21. Boogerd z.t. 1. O'Grady 25.45.00 2. Voigt 0.26 J 3. Julich 0.27 i 24. Boogerd 2.47 waren in Sloterdijk juist veel mensen niet ingestapt omdat het een sneltrein zou zijn die maar op enkele stations stopt." Rechter Niet alleen reizigers hebben het op de NS gemunt. Het geplaag de, voormalige staatsbedrijf is gisteren door MKB Nederland voor de rechter gedaagd. Door vertraging en uitval van treinen lijden ondernemers, volgens het MKB, veel schade. „Personeel komt te Iaat of helemaal niet op het werk", zegt een MKB- woordvoerder. MKB onder zoekt nog hoeveel schade de ondernemers precies hebben opgelopen en wil die vergoed zien. Ook de luchthaven Schiphol en de KLM zijn furieus op de NS. Dit weekeinde, een van de druk ste van het jaar voor de luchtha ven, vinden er werkzaamheden plaats aan het spoor bij Schip hol. Daardoor zullen 120 trei nen worden omgeleid of in het geheel niet rijden. Het gaat om de helft van het aantal treinen op Schiphol. „Wij zijn hier niet blij mee en dat is een understa tement", zegt een woordvoer ster van de luchthaven. „We zijn hier ook niet van op de hoogte gesteld." Ook de KLM is boos. De maat schappij biedt reizigers sinds oktober vorig jaar de moge lijkheid om hun vliegticket als treinkaartje te gebruiken. „En dan doen ze dit in het drukste weekeinde, verzucht een woordvoerder. GPD/ANP zie pagina 17 en 18 Premier Kok is nog niet extreem bezorgd, maar volgens hem is wel duidelijk dat de economie kwetsbaarder wordt. Gisteren maakte het CBS bekend dat de economische groei in het eer ste kwartaal 0,4 procent lager is uitgevallen dan ge raamd. Daarmee is de groei terug op het niveau van 1993. O Op Duitsland na voelt geen enkele EU-lidstaat voor het Belgische plan om relschop pers tijdens topontmoetin gen van de unie een reis verbod op te leggen. België, momenteel EU-voorzitter, kwam met het plan om rellen zoals vorige maand in Gotenburg te |pT voorkomen. De restauranthouders in Philippine verkopen de komende weken hangmosselen. De restaurateurs hebben gisteren di verse soorten gekeurd en zijn tot de conclusie gekomen dat de kwaliteit goed genoeg is om uitkomst te bieden tot dat de bodemmosselen begin augustus beschikbaar *1 komen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17,18 en 19; reportage: 23,24,25,27 en 29; reizen: 33, 34 en 35; mobiel: 37; wonen: 39 en 40. foto Guang Niu/RTR door Sandra Donker DEN HAAG - Niet alleen agres sieve verdachten, ook wilde honden en andere bijtgrage die ren lopen straks het risico met pepperspray te worden bespo ten. Het kabinet heeft gisteren toe stemming gegeven om het nieu we wapen ook voor agressieve dieren te gebruiken. Eerder was al besloten dat poli tiemensen naar het middel mo gen grijpen wanneer zij door personen met een vuurwapen of mes worden bedreigd of wan neer een arrestant tijdens een aanhouding de benen wil ne men. Agenten moeten wel altijd eerst waarschuwen voordat zij de peperbus mogen trekken. Het nieuwe middel is qua 'ge weldsniveau' gelijkgesteld aan de wapenstok, en mag daarom alleen ingezet worden wanneer andere manieren om iemand on der controle te brengen, niet werken. De spray mag niet ge bruikt worden bij de aanhou ding van groepen, kinderen on der de twaalf jaar en senioi'en boven de 65, zwangere vrou wen, of mensen met ernstige ge zondheidsklachten Ook mogen personen met adem halingsproblemen er niet mee belaagd worden, maar die klachten moeten dan wel zicht baar zijn. Bovendien moeten agenten een meter afstand in acht houden wanneer zij spui ten. Oefenbussen Ministers De Vries van Binnen landse Zaken en Korthals van Justitie willen dat alle politie korpsen na de zomer voorzien worden van peppersprays. In totaal moeten 37.000 echte en 60.000 oefenbussen worden ge leverd aan de korpsen. ANP Advertentie Volgens een woordvoerder van Korthals zijn die boetes overeenkomstig de huidige straffen die staan op het discrimineren van mensen wegens hun seksuele geaardheid of ras. Op verzoek van de Kamer worden aan deze bepaling nu ook gehandicapten toege voegd. Het waren met name de fracties van ChristenUnie en SGP die hier op hebben aangedrongen. GPD naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in f Hh per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekemng- automatische incasso I I IT1 1/39.45,€17,90). 't per kwartaal met handtekening: i automatische incasso (ƒ107,50/€48,78). 8 "71 321 4"00001 911 Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen ma di wo do vr m (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1