PZC Noodzaak crisisopvang groeit Toerist lijkt minder te bewegen 13 Topdrukte blijft uit in eerste weken vakantie Tunnel kan al in zomer 2003 open Touwtrekken in de zorg Zeeuwland bereid mee te werken aan specifieke woonvormen Dode bij ongeval Zoektocht naar walvis in Sloehaven Opheldering gevraagd over zuigelingenzorg zeeuwse almanak Meldingen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD vrijdag 13 juli 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er moeten op Schouwen-Duiveland binnen vijf jaar specifieke woonvor men komen voor ontspoorde jongeren en alcoholverslaafde ouderen. Het dagelijks gemeen tebestuur stemt in met de advie zen die de werkgroep Verslaving Schouwen-Duiveland daarover geeft in de nota Wonen Pre ventie. De noodzaak van een dergelijke crisisopvang blijkt al in de hui dige praktijk en de verwachting is dat de behoefte eraan in de toekomst nog aanzienlijk zal toenemen. Uit overleg met woningcorpo ratie Zeeuwland is gebleken dat op Schouwen-Duiveland onge veer dertig huurders op eniger lei wijze problemen hebben of overlast veroorzaken in de woonomgeving. Dit aantal be treft alleen nog maar de huur dersvan Zeeuwland. Een aantal gevallen blijft onbereikbaar of onbekend. De verwachting is dat zich op het totale woningbe stand in 0,6 procent van de ge vallen problemen voordoen Die manifesteren zich vaak in de vorm van geluidsoverlast door harde muziek, vernielin gen en lawaaiig bezoek. Een an der signaal is vervuiling van de woning en de persoon zelf. Pe netrante geuren en verwaar loosde huisdieren leiden tot RILLAND - Een 36-jarige man uit Huijbergen is gistermorgen dood aangetroffen in zijn auto, die in een sloot lag in de Hoger- waardpolder, ten oosten van de Kreekraksluizen bij Rilland. Het slachtoffer, dat volgens de politie uit de richting Tholen kwam, is rond middernacht met zijn auto in de rechterberm te recht gekomen, stuurde vervol gens sterk naar links en kwam in de sloot terecht. klachten van omwonenden. Achterstand in de huurbetaling leidt in extreme gevallen tot afsluiting van gas, water en elektriciteit en uiteindelijk tot ontruiming van de woning. Huurschulden of het veroorza ken van ernstige overlast in het verleden zijn er soms oorzaak van dat sommige personen geen woning meer krijgen toegewe zen. Volgens de nota Wonen Pre ventie vergt het oplossen of minstens beheersbaar maken van deze problemen een brede samenwerking tussen instellin gen als gemeente, Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), Emergis, Riagg, politie. De gemeentelijke Werk groep Verslaving kan daarin een belangrijke coördinerende taak vervullen. Voorzitter A. van Kessel van deze werkgroep én opsteller van cle nota acht het van belang dat inmiddels ook wooncorporatie Zeeuwland tot deze werkgroep is toegetreden. Alcohol Het creëren van specifieke woonvormen voor ontspoorde jongeren en voor de groep ver eenzaamde, vervuilende en al- coholdementerende mannen in de leeftijd van dertig tot zestig jaar wordt van groot belang ge acht. Het bieden van een dak boven het hoofd is echter niet genoeg. Mensen die voor deze opvang in aanmerking komen, moeten ook bereid zijn zich te laten begeleiding door hulpin stanties. De structuur voor die begeleiding dient nog nader te worden uitgewerkt. Het voor nemen is deze opvang in 2003 te realiseren. De oplevering van opvang voor ontspooi'de jonge ren staat voor 2006 gepland. De Werkgroep Verslaving oriën teert zich op de werkwijze in an dere regio's en op de aanpak in grootstedelijke gebieden. Als centraal doel wordt aangegeven het verbeteren van de kwaliteit van het leven van de diverse doelgroepen. Het college geeft groen licht voor de uitwerking van de voor stellen in de nota. Touwtrekken tijdens de Boerenboeldag in verpleeghuis Cornelia. foto Pieter Honhoff door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - Strobalen, paarden, scha pen, klederdracht en boterbabbelaars ga ven de omgeving van verpleeghuis Corne lia in Zierikzee gisteren een wat ander aanzien dan normaal. Het had allemaal te maken met de Boerenboeldag die hier werd gehouden. Activiteitenbegeleid sters P. Jasperse en N. Jol wilden een grote zomeractiviteit voor de bewoners organi seren en kwamen op het idee van een boe renboeldag. Bij de oprit van het parkeerterrein van de Cornelia stonden twee strobalen. Verder op was met hekken een wei ingericht voor twee paarden en een kleine kudde scha pen. Voor de ingang van het verpleeghuis stonden oude tractoren te pruttelen en was een luid gejoel te horen vanuit de Cor nelia. Binnen worden luidkeels de vijf teams aangemoedigd die deelnamen aan een touwtrek-wedstrijd voor het personeel. Enkele personeelsleden waren in echte klederdracht getooid. Dat vormde een schril contrast met de werkhandschoenen en de sportschoenen die nodig waren voor het touwtrekken. Uiteindelijk won het Vliedberg team de finale en zij mochten de wisselbeker in ontvangst nemen. Toen het rumoer wat getemperd was, kon den de bewoners een rondgang langs de kraampjes binnen maken.Jol: „Toen we verschillende standhouders opbelden, zo als de mosterdmakerij en de kaasboerde rij, zeiden ze spontaan hun medewerking toe." De boerenboeldag had ook een aan tal echte Zeeuwse elementen zoals een klederdrachtshow van vereniging De Ar- ke en voordrachten door L. de Jonge en R. Bije. Zij vormden de afsluiting van de dag. VLISSINGEN - De poli- tieboot P94 en een heli kopter van het search- en rescuecentrum in het Bel gische Kokszijde hebben gisteren in en om de Sloe haven in Vlissingen-Oost tevergeefs drie kwartier gezocht naar een walvis of in elk geval een uit de kluiten gewassen vis. Een sportvisser meldde de Kustwacht in IJmuiden rond drie uur dat hij 'iets groots en zwarts' zag drij ven in de Sloehaven. Omdat al eerder in de Sloehaven een vinvis was gestrand, werd een speur tocht op touw gezet. De P94 rukte uit en kreeg as sistentie van de Belgische heli, die toevallig in de buurt was. Na drie kwar tier werd de zoekactie ge staakt. (Advertentie) &ÉMJ /ww. h|t|a/k (Advertentie) BOERDERIJFESTIVAL ZONNEMAIRE BUITENGEWOON ZATERDAGAVOND 14 JULI ZONDAGMIDDAG 15 JULI INFO/FESTIVALTERREIN: SCHAPENWEG 1 ZONNEMAIRE TEL. 0111-401203 WWW.ZONNEMAIRE.COM (Advertentie) Aan J. D. de Voogd, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland Dag Jan, Ik heb de laatste dagen nogal eens aan je moeten denken. Dat heb ik ieder jaar rond deze tijd. Als het weer volop zomer is, komt me nogal eens in herinne ring hoe jij destijds als dagelijks bestuurder van de provincie rauwelings met de opvatting kwam dat Zeeland vol was en dat het dus afgelopen moest zijn met de aanwas van het toerisme. Ik heb het opgezocht: het is in middels elf jaar geleden dat je met die gewaagde stelling kwam. Ik weet nog hoe je in een heel fout getint hemd op de tele visie verscheen, het volk frank en vrij in de ogen zag en je afkeer kenbaar maakte van het slach ten van kippen met gouden eie ren. Bij je collega-bestuurders, die allemaal met vakantie wa ren, kreeg je voor die zienswijze de handen niet op elkaar. Je be moeide je met zaken van buiten je portefeuille. Ze hadden na tuurlijk de pest in datje opeens zoveel aandacht kx~eeg. Ik heb jou er trouwens altijd een beetje van verdacht dat je enigszins geprikkeld gex-aakt was dooi'dat je met je prachtjacht te veel la- waaipapegaaien op het Veerse Meer voor de boeg begon te krij gen, maar dat kan ook aan mijn wanti'ouwende aard liggen. Hoe dan ook, na jouw uitlatin gen kwam de discussie op gang en deze kx-ant heeft enig weten schappelijk onderzoek laten doen om de gevoelens van het volk te peilen. Daar kwam uit dat veel mensen het inderdaad wel genoeg vonden met de re creatie. Aan de andere kant, niemand stond met pek en veren gereed om toeristen onder te smeren en ze, gezeten op biel sen, af te voeren. Sindsdien is er eigenlijk niet zo- door Jacques Cats MIDDELBURG - Toeristisch Zeeland maakt zich ernstig zor gen nu de echte vakantiedrukte bij het begin van het toeristisch hoogseizoen is uitgebleven. Er zijn vooral minder Duitsers ko men opdagen. Komend week einde breekt het moment van de waarheid aan: dan beginnen de drukste drie weken van het jaar omdat alle Nederlandse regio's vakantie hebben en veel bedrij ven hun deuren sluiten voor de bouwvakvakantie. In voorgaande jaren hadden ac- comodaties rond deze tijd wel drie keer vol kunnen zitten. Nu is er overal in de provincie nog plaats. Ook volgende week zal het geen enkel probleem zijn om een vakantie-onderdak te vin den. Pas vanaf 21 juli is er spi'a- ke van een heel goede bezetting. Directeur R. de Reus van het Bu reau voor Toerisme Zeeland is nu al pessimistisch gestemd over de uitkomsten van het sei zoen. Omdat de Duitsers uit het vooi- naamste hei'komstgebied Nordrhein-Westfalen dit jaar later vakantie hebben is het sei zoen twee weken later begon nen. Vervolgens beleefde juli, mede door het tegenvallend be zoek uit het Oosterbuurland, een heel erg magere start. De Reus: „Hoe de komende drie weken ook uitpakken, ze maken het seizoen niet meer goed". Zeeland heeft de laatste vijf jaar het gemiddeld aantal toeristi sche overnachtingen per ver- blijfsgast tot zes zien dalen. Ook wordt er niet meer massaal als voorheen besloten om op het laatste moment naar de Zeeuw se kust af te reizenEn is er, net als vorige week, even sprake van een duidelijke opleving van het weer dan wordt er hooguit voor een enkele overnachting ge boekt in de hotel- en pension- en logies- en ontbijtsector. Volgens de directeur van het Bu- reau voor Toerisme Zeeland begint het erop te lijken dat Zee land een tussendoorbestem ming wordt. Leuk om er even uit te zijn naast de langere hoofd vakantie die hoofdzakelijk in het buitenland woi'dt doorge bracht. De Reus vindt dat er hard aan moet worden gewerkt om Zeeland als hoofdvakantie bestemming op de kaart te hou den. Hij pleit andermaal voor een toeristische imagocampag ne die bedoeld is aan een breed publiek bekend te maken dat Zeeland meer is dan alleen zon, zee en strand. VLISSINGEN - GroenLinks Vlissingen roept wethouder L. C. Poppe-de Looff (Welzijn) op het matje. Aanleiding is haar pleidooi om consultatiebureaus van de thuiszorg over te brengen naar de GGD. Raadslid A. Soplantila is bang voor onrust bij beide in stellingen. Hij heeft schriftelij ke vragen gesteld over de kwes tie. Poppe-de Looff is voorzitter van een GGD-werkgroep met Zeeuwse wethouders. De ge meenten denken dat het opspo ren van achterstanden bij kin- deren verbeterd kan worden als de consultatiebui'eaus bij de GGD komen. Kinderen van nul tot vier jaar vallen nu onder de drie thuiszorginstellingen. Kin deren van nul tot vier jaar vallen nu onder de drie thuiszorgin stellingen. Als kinderen ouder worden, krijgen ze te maken met schoolartsen van de GGD, waarin de gemeenten samen- wei'ken. De GGD-werkgi-oep adviseert de zuigelingenzorg bij de GGD onder te brengen, om dat de gemeente van het minis terie van VWS straks ook het geld krijgen voor de nul- tot vierjarigenzorg. Vakantiepark in Kamperland. veel veranderd. Ik weet wel, één van jouw opvolgers, Gert van Zwieten - die lange met die stropdas - ziet dat een slag an ders, maar voor zover er veran deringen in het beleid zijn door gevoeld, gaat het toch om niet meer dan 'hier iets erbij en daar wat erafBeetj e rommelen in de marge eigenlijk. Het eigenaardige is nou datje de laatste jai'en zo weinig meer hoort klagen over te veel volk in de pi-ovincie. En eerlijk gezegd heb ik er persoonlijk ook minder hinder van dan vroeger. Het lijkt wel of er, net als bij de tempera tuur, een verschil is tussen de gemeten drukte en de gevoels- dimkte. (Advertentie) Gratis naar Waterland Neeltje Jans bij een kwartaalabonnement* *geldl voor een nieuw abonnement en bij automatische incasso; u ontvangt de krant de eerste twee weken gratis en twee vrijkaartjes voor Waterland Neeltje Jans zolang de voorraad strekt. Bel 0800 - 0231 231 of vul de voorpaginabon in. Ik ben de afgelopen dagen nogal wat door de provincie gereden om aan deze en gene van her en der een brief te schrijven en om eeiiijk te zijn, heb ik me minder geërgerd dan ik had verwacht. Zo heb ik een hele tijd aan het Veex'se Meer gestaan, zonder te betalen voor het parkeren en zonder een boete te krijgen. Ik zag daar, aan de oever gezeten, net zoveel zwanen als surfers. Ik zag trouwens jouw jacht ook nog in Veere in de haven liggen. Met een heleboel andei'e. Zeg Jan, misschien is dat het wel. De scheepjes hebben tegen woordig zulke gezellige roefjes dat je er helemaal niet mee hoeft te vax-en. Best kans dat het op campings net zo gaat. Er is zo veel geïnvesteerd in grotere plaatsen en mooi blinkend sani tair en de kinderen woi'den zo fanatiek beziggehouden door experts, dat je de gasten niet meer van het terrein af geschopt krijgt. Zo moet het welhaast ook zijn in de Noordzee Résidence, je weet wel, dat rustieke bungalowpark in de Banjaard, vlakbij de stormvloedkering. De mensen zitten er ingeklemd tussen aar- den wallen die zijn aangelegd om de architectuur aan het oog te onttrekken. Begrijpelijk, want daar zijn bouwmeestex-s aan de slag geweest die zich kennelijk ten doel hebben ge steld de menselijke soort te L.S. schande te maken. De vakantie vierende bewoners hebben daar zo geen erg in. Tussen de bebou wing zijn hier en daar uitsparin gen gemaakt, waar keurige bakken staan om restafval te deponei'en. Ik sprak daar met een trotse eigenaar van een zo merwoning, die geen zweem van spijt toonde over zijn aanschaf. Hij liet zich uit in termen als 'fantastisch', 'enorm' en 'welda dig'. „Je hebt hier echt alles", zei hij. „Hier wil je niet weg." Wat x'k daar deed? Nou kijk, dat soort pai'ken heeft echt ook een functie voor mensen die het hele jaar in Zeeland wonen. Als ik eens een sombere bui heb, ga ik foto Willem Mieras naar zo'n résidence en ik loop daar wat rond. Je moet je eigen lijk, geloof ik, melden bij de re ceptie, maar er kijkt geen hond naar je om. Na zo'n klein half uur verlaat ik het park en dat gééft een gevoel van bevrijding. Werkelijk, de wetenschap daar niet te hoeven zijn, maakt dozen vol antidepressiva overbodig. Na zo'n kort bezoek ervaar ik de Zeeuwse ruimte weer ten volle. Het leven heeft weer zin. Wat ik dus denk, is dat het toe ristisch product onder druk van de vraag in de afgelopen jaren op een hoger plan is gebracht. Met als gevolg dat de toeristen zxch niet zoveel meer bewegen. Behalve op sjeesjesdag in Mid- delburg dan, maar je moet ook wel een rund zijn om daar weg te blijven. Voor het overige hebben vrijwel al die lieden van heinde en verre hun natje en droogje bij de hand. Ze zitten tevreden voor hun caravan, in de kajuit of op het dek of ze laten de schoor steen van de in hun pand geïnte greerde barbecue nog eens x*o- ken. Daarmee is dus niet gezegd dat jij destijds ongelijk had. Even wel, soms doet de tijd proble men vex-vluchtigen. Maar dat wist jij, als oud-bestuurder, na tuurlijk allang. Beste groet, ook aan Rietje, Dolf Snel door Wout Bareman TERNEUZEN - De Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) en de NV Westerschel- detunnel hebben het afbouws- cenario voor de tunnel bijge steld. De schema's zijn aangepast en hier en daar in el kaar geschoven. Op die manier zou een tijdwinst kunnen wor den geboekt van twee maanden. Omdat ook de tunnelboren waarschijnlijk enkele maanden eerder dan gepland de overkant bereiken (uiterlijk begin maart volgend jaar), ziet het er naar uit dat de Westerscheldetunnel al medio zomer 2003 kan worden geopend. In de eind vorig jaar bijgestelde planning werd uitgegaan van 15 november 2003. Iedere dag dat de tunnel eerder klaar is, levert KMW een bonus op van 150.000 gulden. Op die manier zou de tunnelbouwer een deel van het verwachte verlies op het project kunnen terugverdienen. Donderdag was tunnelboor Neeltje Suzanna in de westbuis 4476 meter (2238 ringen) ver. Tunnelboor Sara moest eerder deze week nog even pas op de plaats maken voor het vervan gen van de snijtanden, het laat ste onderdeel van de onder houdsbeurt. Gisteren ging de boor weer aan de slag. Sara is 3866 meter (1933 ringen) gevorderd. Terwijl het boorpx'o- ces nog in volle gang is, zijn de tunnelbouwers inmiddels ook met de afbouw begonnen. Dat vereist, in verband met de aanvoer van de bouwmateria len, een uiterst nauwkeurige afstemming van alle activitei ten. KMW begint, na een aantal proefnemingen, volgende week met het aanbrengen van de hit te werende bekleding op de tun- nelwand. Daarbij wordt gebruik gemaakt van compu- tergestuxxrde machines (een ro bot met spuitarm, die de spuitmortel aanbrengt, een aanvoercnachine en een meng- installatie). De bekleding wordt 45 millimeter dik. Begin augustus wordt, volgens de nieuwe planning, begonnen met de afbouw van de dwars verbindingen en in september begint de aanleg van de installa ties in het kabelkanaal. Ellewoutsdijk Zodra de boren Ellewoutsdijk hebben bereikt, wordt in één grote operatie het spoor in beide buizen verwijderd en worden de overige bouwactiviteiten uitge voerd op rijwegniveau. In mei 2002 volgt het aanbrengen van de betonnen vangrail, de hulp posten en de installaties boven het wegdek en in september 2002 wordt de tunnel geasfal teerd. Hij had het druk, die man die het afgelopen weekeinde voor deze courant paraat was om rampen en onheil journa listiek te begeleiden. Er wa ren geen rampen en van on heil was evenmin sprake, maar hij kreeg wel veel tele foon. Het begon met iemand die hem, anoniem, een zeer onze delijk voorstel deed. En die onmiddellijk het gesprek af brak toen nadere inlichtin gen werden gevraagd. Kort daarna kreeg de dienst doende redacteur een reeks telefoontjes. Die begonnen steevast met de vraag 'Kent u de Schelphoek?' en als daar op bevestigend werd geant woord, volgde déze medede ling: „De Plompe Toren is ingestort. Even dacht onze man dat het hier een actiegroep betrof die de mythe over de zeemeer min van Westenschouwen een nieuwe wending wilde geven. Toen het telefoontjes bleef re genen, waarbij aan gene zijde van de lijn uitbundig werd geschaterd, werd het hem wel duidelijk: het ging om een stel rotjongetjes die oe fenden in het maken van practical jokes. „Als je een beetje dapper bent, zeg je wie je bent", zei de man op verbeten toon, toen het zevende telefoontje binnenkwam. Hij kreeg aanstonds een glas helder antwoord: „Ik ben een van de jongens die zegt dat de Plompe Toren is ingestort. Schouwen is gewaarschuwd. MGutiLIGHT CRUISES |Bd het Veerse Meer ^ffind-vaartochten op de ^mlady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 11 en 18 augustus Prijs 67,50 Info; Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31