PROVINCIAL EU wil reisverbod relschoppers Milosevic naar Nederlandse rechter Frans blad raadt eten langs autoroutes af AmelsSchelde bouwt eerste luxe jacht af Totaal vernieuwd! Meer dan 35.000 occasions (0ê) AutoTrack.nl 19c 14c Helemaal gek 9 van Star Trek Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 12,48 Harde maatregelen voor veiligheid tijdens topontmoetingen Folkloristische dag in Middelburg Noord-Ierse politie botst met betogers Fonds vergoedt operatie buitenland Tunnel open in zomer 2003 Transacties EU moeten goedkoper ZW 5 Wisselvallig Soms zon en vooral vanmiddag ook een enkele bui. Maximaal 20 graden, bij een matige tot vrij krachtige wind. 244e jaargang no. 164 vrijdag 13 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 internet: www.pzc.nl 5e etappe ALG. KLASSEMENT van onze redactie buitenland PARIJS - De doormidden ge sneden stokbroden met ham en een een toefje sla, die langs de Franse autosnelwegen worden verkocht, zijn een gevaar voor de gezondheid. Uit een Frans hoeveelheid bacteriën bevat des is eveneens onveilig, zo Plus. Volgens woordvoerders onderzoek blijkt dat meer dan die boven de Franse normen blijkt uit een onderzoek van van het laboratorium dat de de helft van de stokbroden een uitkomen. Eén op de drie sala- het Franse tijdschrift Auto stokbroden onderzocht, waren ze klaargemaakt door mensen die simpele hygiëneregels had den overtreden. Zo zouden ze hun handen niet hebben gewassen nadat ze naar het toilet waren geweest. ANP Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: j matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in c per maand met afschrijving van mijn (post)bankrekemng- automatische incasso nummer: II I I IT1 V 39.456,7,90). per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/€48,78). 8 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - AmelsSchelde in Vlissingen begint over twee weken met de afbouw van het eerste luxe jacht. Het is de start van de nieuwe onderneming van De Koninklijke Schelde (KSG), onderdeel van de Damen Shipyards Groep. AmelsSchelde heeft bijna zeker tot midden 2004 werk, omdat er nog twee jachten zijn gecon tracteerd. De onderhandelin gen voor de afbouw van een vierde jacht zijn bijna afgerond. De bouw van het eerste moet over een jaar klaar zijn. Het gaat om een schip van 62,5 meter lang. Opdrachtgever is een Amerikaans ondernemer in verzekeringen. Het stalen casco met Amels-bouwnummer 435, waarvan het model al in het hoofdgebouw van KSG in Vlis singen staat, is bij de Damen- werf in Gdansk gebouwd. Bij Amels Holland in Makkum, ook onderdeel van de Damen Shipyards Groep, is het casco voorzien van een aluminium op bouw. Over twee weken wordt het casco naar Vlissingen ge sleept, waar het vervolgens technisch wordt uitgerust, ge schilderd en gereedgemaakt voor oplevei'ing in 2002. Vanaf september vorig j aar is op het terrein van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen hard gewerkt om het eerste dok en de aangrenzende loodsen ge schikt te maken voor jachten- bouw. Door het grootste deel van de fregattenbouw te vex*- plaatsen naar de nieuwe vesti ging op Vlissingen-Oost is er op de werf in het centrum van Vlis singen ruimte gekomen voor de jachtenbouw. ,,Het wordt voor AmelsSchelde een belangrijk jaar", stelt direc- texir Berkvens van de Koninklij- ke Schelde Groep. ,,Het bedrijf moet zich gaan bewijzen. Wij moeten hier de beste luxe jach ten ter wereld gaan maken." pagina 19: KSG-dochter bouwt varende paleizen Niet alle EU-landen zijn even enthousiast over de Belgische 'Big Brother'-ideeën, die van daag door de ministers van Jus titie worden besproken. De spe ciale bijeenkomst van de ministers is het directe gevolg van de ernstige ongei'egeldhe- den tijdens de EU-topontmoe- ting vox-ig maand in het Zweed se Gotenburg. Ruim twintigduizend demon- stranten betoogden toen vreed zaam, maar een kleine kern van 'autonomen' wist in korte tijd de bekendste winkelstraat van de stad in een rokende puinhoop om te toveren. De politie keek machteloos toe. België, dat de EU-voorzittershamer op 1 juli Brinkhorst kiest voor eenmalige mkz-test schapen DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw zwakt zijn voornemen af om alle schapen en geiten in Nederland iedere vier weken op mond- en klauw zeer (mkz) te controleren. Na hevige kritiek uit de veeteelt sector en de Tweede Kamer, kiest Brinkhorst nu voor een eenmalige, landelijke test. Bij die test worden schapen en geiten gecontroleerd op symp tomen van mkz. De plannen voor strengere mkz- testen op kalveren zijn niet aan gepast. Boeren mogen alleen vleeskalveren houden en afvoe ren indien ze elke vier weken door een dierenarts wordt ge controleerd. GPD/ANP MIDDELBURG - Het hart van Middelburg stond gisteren in het teken van de eerste folkloristische dag. Veertig sjezenparen streden om de F. B. den Boer-trofee. In sommige sjeesjes was nog ruimte voor extra passagiers. foto Ruben Oreel Advertentie geven. Er zijn inmiddels Neder landse advocaten ingehuurd die de zaak voorbereiden. Die zijn volgens Black optimistisch over een goede afloop. Hun namen wilde hij om veiligheidsredenen niet noemen. Illegaal Black verwacht dat het nog 'een of twee of drie weken' gaat du ren vooi'dat het gemengde Ca- nadees-Sexvisch-N ederlandse team van de voormalige presi dent van Joegoslavië de zaak klaar heeft om bij de Neder landse rechter in te dienen. Het verzoek om vrijlating zal wor den gebaseerd op het feit dat Milosevic op illegale wijze naar Nedexdand zou zijn gebracht. Verdér zou het Joegoslavië-Tri- bunaal illegaal zijn omdat het niet door de Algemene Vergade- ring van de Verenigde Naties is opgericht. Milosevic heeft nog steeds geen officiële opdracht gegeven aan advocaten om hem voor het tri- bunaal te vertegenwoordigen. Black en zijn eveneens Canade se collega Andx-é TVemblay heb ben daarom voorlopig slechts de informele status van juridisch adviseur. Strategie Er is nog geen definitieve beslis sing genomen over de verdedi gingsstrategie en over de vraag of Milosevic wellicht alsnog ad vocaten inhuux-t. „Milosevic lijdt er echt onder dat hij gescheiden is van zijn fa milie en zijn volk, maar ver wacht tevens dat hij gauw weer thuis is", aldus Black. ANP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Europese Unie-voorzitter België wil een reisverbod voor notoi re relschoppers tijdens EU-ontmoetingen. De na tionale politiediensten zouden elkaar verplicht informatie moeten door spelen over hun bekende gewelddadige personen en organisaties. De eerst volgende EU-top vindt in oktober plaats in Gent. van Zweden overnam, beloofde direct al een veel hardere aan pak. Eén van de voorstellen die nu op tafel liggen, betreft een reisver bod voor 'personen die bekend staan als verstoorders van de openbare orde'. Zij zijn tijdelijk xxiet welkom in het land waar de EU-top plaatsvindt. Gezamen lijke grenscontroles van Euro pese douaniers en politiemen sen moeten het vex-bod in de praktijk waarmaken. Verder wil België maatregelen die het uit zetten van ongewenste perso nen in de EU vergemakkelijken. Een ander politiek gevoelig plan is de uitwisseling van in formatie over onruststokers tussen de lidstaten. Op die ma nier ontstaat een pan-Eux-opese databank met persoonsgege vens, waarover de controle on duidelijk is. Minder problema tisch zijn de plannen voor meer politiesamenwerking bij het op stellen van veiligheidsplannen. Ook de rechterlijke macht in de verschillende lidstaten moet sa menwerken, opdat een snelle berechting van opgepakte de monstranten gewaarborgd is. Brusselse diplomaten spreken van een 'Belgisch paniekpak ket'. Zij wijzen erop dat vier we ken na Gotenburg een goede analyse van wat er destijds fout ging. ontbreekt. De maatrege lendie nu op tafel liggen worden als 'te ingrijpend' betiteld. Gent Nauw betrokkenen zien in de voorstellen van België een po ging om het blazoen van Zwe den te reinigen. Als immers harde Europese maatregelen onmisbaar zijn voor een rustig verloop van EU-ontmoetingen, valt de autoxdteiten in Goten burg weinig te verwijten. Medio oktober vindt de eerste EU-top onder Belgisch voox-zitterschap in Gent plaats. In december ontmoeten de regeringsleiders elkaar in Laken. Talloze organi saties hebben reeds demonstra ties aangekondigd tijdens beide bijeenkomsten. GPD doorThomas Verfuss AMSTERDAM - Slobodan Milosevic stapt naar de Neder landse rechter om zijn vrijlating te bereiken. Dat heeft de Cana dese advocaat Christopher Black gisteren in Amsterdam verklaard. De voormalige pi'esident van Joegoslavië, die wordt vastge houden voor bex-echting door het Joegoslavië-Tribunaal we gens oorlogsmisdaden in Koso vo, heeft hiertoe opdracht ge- 24. Boogerd 2.47 zie pagina 21 en 23 van onze redactie buitenland Geldtransacties in de Europese Unie moeten goedkoper. De Exiropese Commissie dwingt de banken hun klanten minder in rekening te brengen voor het internationaal overmaken van geld. De banken hebben daar vijftien jaar over gepraat zonder tot afspraken te komen. Brussel is het nu zat en legt een unifoi'm tarief op. De bouwex-s verwachten dat de Westerscheldetunnel in de zo mer van 2003 open zal gaan. Eerder gingen de bou- wersexwan uit dat het werk pas in november 2003 af i| 'W? zou zijn. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10 en 11, zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22,23 en 24. BELFAST - De Noord-Ierse politie heeft gisterochtend met plastic kogels en water kanonnen een eind gemaakt aan een betoging in Port- adown. Enkele honderden be togers wilden in die stad de Slag bij de rivier de Boyne op 12 juli 1690 herdenken. Tientallen burgers en 55 poli tiemannen liepen verwondin gen op toen de politie ingreep bij een uit de hand gelopen vreugdevuur. Een agent raak te zwaargewond toen hij met een bijl wex-d aangevallen. De protestanten vieren jaar lijks op en rond 12 juli de over winning van de protestantse koning-stadhouder Willem III op zijn katholieke schoonva der Jacobus n. Gisteren was het hoogtepunt van de Oran- jemarsen. Op negentien plaat sen werden bijeenkomsten ge houden. De grootste waren in Edenderry bij Belfast en in Londonderry. RTR/ANP/AFP Een Noord-Ierse politieman ontfermt zich over een collega die tijdens de rellen gewond is geraakt, foto Paul McErlane/RTR Twee fondspatiënten heb ben er jarenlang voor ge streden. Maar gisteren be paalde het Europees Hof van Justitie dat het zieken fonds operaties in het bui tenland moet vergoeden. Voor de ingreep moet dan wel in Nedexiand een wachtlijst bestaan en ex perimentele be handelingen zijn I uitgesloten. 0P ZONNE-ENERGIE (Advertentie) snlar /ihps GA NAAR ™ww-S0LARVIBES.nl VIU^b VOOR HET COMPLETE TOUROVERZICHT De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1