PZC Luchthavens naderen de grens Werven verschaffen VDS veel werk Gas is in opmars Driedubbel prijzen is kleine moeite Kwaliteit kost tijd. Meer dan ons lief is. sport Ook Europese rivalen van Schiphol kampen met beperkingen het bedrijf Veel truckers zitten zonder vakantiegeld donderdag 12 juli 2001 door Richard Mooyman SCHIPHOL - Schiphol is druk bezig met de bouw van de vijfde baan. Maar onduidelijk is of er straks vliegtuigen mogen star ten en landen, want de nieuwe Luchtvaartwet is nog niet goed gekeurd. Ook het Bulderbos van Milieudefensie ligt in de weg. De problemen van Schiphol zijn niet uniek. De rivalen in Lon den, Parijs, Frankfurt, Zürich en Milaan worstelen ook met lange planologische procedu res, milieubeperkingen en lasti ge omwonenden. Topfunctionaris Staffelbach van de Zwitserse luchthaven Zürich slaakte recentelijk op het jaarcongres van de luchtha venorganisatie ACI een nood kreet. De thuisbasis van het toch al in financiële moeilijkhe den verkerende Swissair wordt bedreigd door een opeenstape ling van lastige beperkingen en maatregelen. Staffelbach somde op: er moet 2,2 miljard gulden worden be taald om het lawaai financieel te compenseren. Het kanton wil het verbod op nachtvluchten uitbreiden. Burgemeesters uit de buurt proberen het aantal vliegbewegingen te bevriezen. En de hoeveelheid vliegroutes wordt ingekrompen. „Dit soort ontwikkelingen moet ons alle- - maal grote zorgen baren", zo drukte hij collega's uit heel Eu ropa op het hart. Zwitserland is een extreem voorbeeld, maar in veel Europe se landen botst de groei van het vliegverkeer met overheids maatregelen om de hinder te be perken. De milieurestricties be ginnen steeds meer te knellen, ook al zijn ze volgens omwonen den, milieugroepen en lokale overheden vaak niet streng ge noeg. De capaciteitsbeperkin gen veroorzaken ook vertragin gen. Huwelijksmarkt In Europa zullen naar verwach ting tientallen miljarden wor den gepompt in de uitbreiding van vliegvelden. De grootste luchthavens ontwikkelen zich tot metropolen zonder vaste be woners. Vol kantoren, hotels, winkels en ontspanningsmoge lijkheden, zoals 'airportcity' Schiphol. Maar de groeimoge lijkheden voor de kernactivi teit, vliegen, zijn beperkt. De start- en landingscapaciteit wordt in de spitsuren steeds schaarser. Alle grote luchtvaartmaat schappijen wensen een efficiën te, goed bereikbare en betaalba re overstapluchthaven met groeiperspectieven. Daarmee hebben ze ook een troef in han den op de internationale huwe lijksmarkt. De thuisbasis kan worden beschouwd als een bruidsschat bij een fusie of alli antie met een andere vliegmaat schappij. In dat opzicht staat de KLM er ondanks alle milieubeperkin gen en onzekerheden op Schip hol goed voor. De vierde lucht haven van Europa mag voorlo pig flink doorgroeien. Mede om die reden is de KLM een aan trekkelijke partner voor British Airways. De grote Britse onder neming heeft opnieuw belang stelling voor de KLM nadat een fusie vorig jaar mislukte. British Airways hapt naar adem op de overbelaste thuisbasis Heathrow in Londen. De ex ploitant van dit drukste Euro pese vliegveld heeft al in 1989 plannen gelanceerd voor een extra terminal, maar definitief groen licht is er nog steeds niet. Heathrow moet zich verder be helpen met twee startbanen. Veel luchtreizigers cirkelen noodgedwongen een rondje bo ven Londen voordat ze kunnen landen. Fusies Een fusieplan tussen de KLM en Alitalia liep vorig jaar vooral stuk op problemen rond de luchthaven Malpensa bij Mi laan. Door extra milieubeper kingen vielen de groeimogelijk heden daar lager uit dan de KLM had verwacht. Alitalia heeft inmiddels het plan losge laten om Malpensa op te waar deren tot een echte oversta pluchthaven. Reden voor de KLM om Alitalia niet meer te beschouwen als een serieuze fu siekandidaat. KLM-topman Van Wijk gaat het liefst in zee met British Airways, Air France is de tweede keus. Maar aan de riante groeimoge lijkheden op het Parijse vlieg veld Charles de Gaulle dreigt een einde te komen. Het aantal startbanen is weliswaar de af gelopen jaren verdubbeld tot vier, maar sinds het neerstorten van een Concorde vorig jaar Schiphol mag nog steeds groeien om nog meer passagiers en vracht te kunnen afhandelen. foto Rob Keeris/GPD neemt de weerstand in de regio toe. De bewoners van de provin cie Val-d'Oise, direct onder de belangrijkste aanvliegroute, demonstreren met de regelmaat van de klok. Zij krijgen steeds meer steun bij de huidige Franse regering. Op het ACI-congres meldde ex ploitant Aéroports de Paris dat het vliegveld met 51 miljoen passagiers bijna aanloopt tegen een opgelegd maximum van 55 miljoen passagiers per jaar. De luchthaven is niet van plan om daarvoor te buigen. „We hebben een groot probleem met deze li miet", aldus woordvoerder Ha- mon. „Maar we zpllen ons wel houden aan de belofte dat we niet méér geluid zullen maken dan in 1997." De tijd van zorge loze groei is hoe dan ook voorbij in Parijs. Want ook de tweede luchthaven van de stad, Orly, heeft te kampen met steeds weerbarstiger buren. Veldslag De luchthaven Frankfurt, thuisbasis van Lufthansa, heeft evenals partner Schiphol van oudsher te maken met een sterk front van omwonenden," milieu groepen en kritische lokale overheden. De aanleg van start baan West ontaardde in het be gin van de jaren tachtig zelfs in een veldslag. De Duitsers willen nu een vierde startbaan en een derde terminal bouwen, maar ook daartegen zal de omgeving in het geweer komen. Beloften over een vrij willig nachtvluchtverbod zodra de extra baan klaar is, lijken de tegenstanders niet te kunnen vermuiwen. Een nieuwe lang durige politieke en juridische strijd dient zich aan. Buitenlandse luchthavens wer pen zo langzamerhand jaloerse blikken op het 'stroperige' pol dermodel. Want als relatief klein land blijft Nederland groot denken als het om lucht vaart gaat. De vijfde baan is nog niet klaar, of Schiphol denkt al hardop na over een zesde. En voor de verre toekomst blijft nog altijd de optie open om te verhuizen naar een eiland in de Noordzee. GPD Corry Penning hanteert drie prijzen voor haar fresia's. foto Charles Strijd. door Lilian Dominicus Eigenaresse Corry Penning van bloemenhal De Eeuwi ge Lente uit Hoek heeft geen en kel probleem met de komst van de euro. Op de kaartjes van de fresia's, begonia's en hortensia's staan de prijzen al driedubbel gemeld: in Nederlandse gul dens, in Belgische franken en in euro's. „Kleine moeite, toch?", zegt ze, terwijl' ze routineus een klant helpt aan'een kleurrijk bosje. „Paar minuutjes extra werk maar, hoor. We hebben daar ge woon een heel handig apparaat je voor. Tik je het bedrag in gul dens in, druk je op het knopje met het euroteken en voila: de prijs in euro's." Extra personeel gaat ze er zeker niet voor aantrekken. En tja in januari, als zowel de euro als de gulden nog wettige betaalmid delen zijn, dan werkt ze 'gewoon even' met twee kassa's. „Je zal wel moeten", is haar nuchtere commentaar. Ze verwacht wel dat mensen in de overgangsperiode minder contant geld op zak zullen heb ben. „Niemand wil aan het eind van de maand met die guldens blijven zitten. Dus zullen ze meer willen pinnen. Bij ons in de winkel kan dat. Toevallig is er deze week nog iemand langs ge weest om de pinautomaat aan te passen aan de euro." „Op de markt gaat dat minder makkelijk, inderdaad. Dat heb ben we wel eens geprobeerd hoor, met portabele chippers, maar dat was geen succes. Ie dereen hier op de markt is ermee gestopt. Want de mensen makén er geen gebruik van. Van het mobiele pinapparaat, dat ze nu aan het ontwikkelen zijn, ver wacht ik veel meer. Maar die zal er niet voor de introductie van de euro al zijn." De euro lijkt haar erg handig. „Vooral hier in de grensstreek, dat is toch geen doen. Moet je twee portemonnees meenemen, omdat je bij de ene winkel in franken moet betalen en in de andere in guldens." Dit is de derde aflevering van een se rie over de invoering van de euro op 1 januari. Suggesties en ideeën voor verhalen rond de komst van de euro kunnen worden gemaild naar: euro@gpd.nl VDS bouwt exclusief voor een opdrachtgever kleine aluminium catamarans. door Jeffrey Kutterink foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Boegdeuren voor veerboten, brugdelen, hek werken voor schepen,radar- masten en containerplatforms. Dit is slechts een greep uit de producten van VDS staal- en machinebouw uit Middelburg. Grote scheepswerven huren de onderneming met regelmaat in om klussen te klaren. Om niet alleen afhankelijk te zijn van anderen, begint het bedrijf bin nenkort met de productie van een eigen aluminium catama- ranlijn. Kleine schepen waar voor VDS exclusief de bouw rechten heeft. VDS ontstaat in 1918 wanneer- Jan van der Schuit zijn eerste loodsen bouwt in Werkendam. Familie Van der Schuit verdien de de kost met het beslaan van paarden. Om zich daarnaast te kunnen toeleggen op klein con structiewerk richtte ze VDS op. Er werkten destijds vijf mensen. Bijna driekwart eeuw leidde de onderneming een bloeiend be staan. Eind jaren '80 werd het bedrijf overgenomen en de di rectie koos voor expansie in brandbeveiligingsinstallaties. De letters van de firmanaam stonden vanaf die tijd voor Vei ligheid Door Sprinklers. Aluminiumsmelterij Het bleek geen goede keus en in 1995 kwam het bedrijf in zwaar weer terecht. De huidige direc- lUaam: VDS staal- en machinebouw Plaats: Middelburg Opgericht: 1918 Aantal werknemers: 36 (Middelburg), 22 (Duitsland) Omzet: 15 miljoen gulden Dochteronderneming: VDS GMBH in Hartzgrode (voormalig Oost-Duitsland) teurvan VDS, M. van Hee, werkte in die tijd voor Intree. Samen met werknemers van VDS knapte hij een aluminium smelterij op in voormalig Oost- Duitsland. Steeds meer kwam VDS in de financiële proble men. Daarop heeft Van Hee het bedrijf overgenomen en is nu al gemeen-directeur van VDS staal- en machinebouw bv. „Het bedrijf kon in Werkendam niet verder uitgroeien wegens ruimtegebrek. Ik ging op zoek naar een locatie langs diep vaar water. Omdat ik uit Zeeland kom, heb ik het bedrijf naar Middelburg verplaatst." De toenmalige werknemers hadden weinig trek om mee te verhuizen en dus moest het be drijf op zoek naar nieuwe werk nemers. Dat bleek volgens Van Hee mee te vallen, waardoor de draad snel weer kon worden op gepakt. „Nu betekent VDS Voor Degelijke staalbouw of VoorDe- lige Staalbouw", grapt Van Hee. VDS is in 1996 voortgezet op be drijventerrein Arnestein II in Middelburg en ligt aan het Ka naal door Walcheren. Alle oude machines zijn vervangen door moderne apparatuur. Het water langs de 300 meter lange laad- en loskade heeft een diepte van 5,40 meter. Het terrein van 7500 vierkante meter heeft een be bouwde oppervlakte van 2200 vierkante meter. In de bedrijfs hal staan vier kranen met elk een hefvermogen van tien ton. Baggerschepen Het bedrijf richt zich op een aantal takken: het maken van zware scheepsconstructies, het onderhoud en reparaties van fa brieken in de regio en het ver vaardigen van constructies in de bouw (trappen en bordessen) Inmiddels werkt VDS voor een aantal grote scheepswerven in Zeeland en het Rijnmondge bied. In de gangen van het kan toorgebouw hangen dan ook fo to's van baggerschepen en veer boten. Van Hee staat bij een pla quette stil waarop verschillende typen schepen staan. „Van deze veerboot hebben we de boegdeuren gemaakt. Op bij na alle schepen zitten wel relin gen, trappen, masten en plat forms die hier zijn geconstru eerd. Meestal krijgen we de te keningen aangeleverd. Soms komt de eigen ontwerpafdeling er aan te pas. We moeten het vooral hebben van moeilijk handwerk. We kunnen niet op tegen bedrijven die snel grote hoeveelheden producten ma ken. Onze specialiteit is het ma ken van constructies van alumi nium die niet eenvoudig door machines kunnen worden ge maakt." VDS heeft een dochteronderne ming in voormalig Oost-Duits land, VDS GMBH. Van Hee: „Het is een bedrijventerrein met meer dan zestig hallen waar al lerlei verschillende bedrijven zijn gevestigd. Wij hebben er één halletje van. VDS GMBH houdt zich voornamelijk bezig met onderhoud van machines in bedrijven." Hoewel het VDS goed gaat, wil Van Hee zoveel mogelijk de acti viteiten spreiden. „Door op meer markten actief te zijn, wordt het risico dat het bedrijf klappen krijgt bij economische recessie minder." Drie jaar geleden dacht van Hee al aan het maken van eigen alu minium schepen. „Aluminium heeft tal van voordelen om er schepen van te bouwen: het ma teriaal is lichter, het raakt min der snel beschadigd dan bij voorbeeld polyester, aluminium verweert minder en gaat dus langer mee en wil je later iets op aanbrengen, dan las je het er ge woon op." Catamaran De ideeën van Van Hee konden werkelijkheid worden, toen bleek dat er in de markt belang stelling bestond voor de bouw van kleine aluminium schepen voor met name de beroepsvaart. „Een opdrachtgever heeft een catamaran van aluminium ont worpen, bedoeld met name voor de beroepsvisserij. VDS mag die catamaran gaan bouwen." En dat vanwege de moderne ap paratuur, zoals een computer gestuurde plasma snijbank. Die snijdt de aluminium delen pre cies op maat. Deze week gaat het eerste schip te water. „Het schip is tien meter lang en vijf meter breed. Bijzonder, want een normaal type schip van tien meter lang kan in verhouding tot de lengte nooit zo breed zijn. Door die breedte is de catama ran veel stabieler. De diepgang is slechts veertig centimeter. De weinige weerstand en het gege ven dat het schip licht is, levert een brandstofbesparing op van 30 procent. De aluminium cata marans worden voortgestuwd door twee jet-straalmotoren, waardoor ze een snelheid kun nen bereiken van 58 kilometer per uur." Het is volgens Van Hee de eerste lijn catamarans van aluminium in Nederland. „In tegenstelling tot Nederland wordt in Noor wegen, Groot-Brittannië en Frankrijk heel veel gebruik ge maakt van dit soort aluminium schepen." VDS verhuist eind volgend jaar naar een terrein aan de Westhof- haven in Vlissingen-Oost. In ok tober wordt de eerste paal ge slagen van het nieuwe pand. „We gaan van 2200 naar 7200 vierkante meter bebouwd op pervlak. Er komt een aparte af deling voor de bouw van de alu minium catamarans. Het gaat dus voor de wind met VDS. De orderportefeuille zit al bijna tot 2003 vol." HOUTEN - Bijna eenvijf de van de vrachtwagen chauffeurs heeft dit jaar nog geen vakantiegeld ge kregen. Dit blijkt uit een steek proef van de CNV Bedrij- venbond. De uitslag daar van heeft is gisteren bekendgemaakt. De vakbond onderzoekt al jaren de betaling van va kantiegeld in het beroeps vervoer. De werkgevers klagen over de krapte op de arbeidsmarkt, maar le ven de CAO niet na, aldus de bond. Het vakantiegeld van de chauffeurs moest in mei betaald zijn. De vakbond heeft eind ju ni, begin juli zo'n vierhon derd truckers op parkeer plaatsen aan de tand gevoeld over de vakan tiebetalingen door de baas. ANP door Willem Meyboom ROTTERDAM - Gas neemt een steeds belangrijker plaats in op de energiemarkt. De afgelopen jaren is het aandeel van deze energiebron gestaag gestegen naar 25 procent. Olie blijft met een aandeel van 39 procent de belangrijkste bron, steenkool verliest terrein en blijft steken op eveneens 25 procent. Dat blijkt uit een overzicht dat economen van oliemaatschap pij BP hebben gemaakt over 2000. Het afgelopen jaar werd over de hele wereld bijna vijf procent meer gas verstookt. In Azië was de groei met bijna acht procent het hoogst. De groei in het verbruik was opmerkelijk omdat de prijzen de pan uit re zen. In de VS werd gas bijna 90 procent duurder, in Europa 65 procent. Vooral de handel in gas is een groeimarkt, mede dankzij de aanleg van pijpleidingen. De brandstof gaat ondergronds vanuit Canada naar de VS, van uit Rusland en Noorwegen naar Duitsland en Frankrijk, en van uit Algerije naar landen als Spanje en Italië. Ook LPG, dat vrijkomt bij de raffinage van olie, gaat via pijpleidingen de wereld over. Ian McCafferty, econoom bij het Londense hoofdkantoor van BP, typeert de oliemarkt als buitengewoon en complex. De gemiddelde prijs voor een vat ruwe olie steeg vorig jaar tot ver boven de 30 dollar, 60 procent meer dan het jaar ervoor en het hoogste peil sinds 1983. De prij zen schommelden bovendien in een ruime marge van tussen 24 en 37 dollar. De productie steeg sterk na de terugval in 1999. McCafferty waagt zich niet aan voorspellingen over de schom melingen in de olieprijs in de ko mende periode. Maar hij ver wacht meer evenwicht omdat anders dan voorgaande jaren de opslagcapaciteit inmiddels har der groeit dan de vraag. ANP (Advertentie) We rijden niet van vandaag op morgen beter op tijd. Dat blijkt wel uit deze kwartaalpublicatie van onze prestaties. Ondanks al onze inspanningen, reed in het tweede kwartaal slechts 81,0 procent van de treinen op tijd, tegen 83,3 procent in het eerste kwartaal. Uiteraard zijn wij hier niet tevreden mee. Het liefste laten wc u op tijd vertrekken en aankomen. Met betrouwbare informatie over uw reis. En als het even kan met een comfortabele zitplaats. Liever vandaag dan morgen. Wij werken daar hard aan. Maar helaas kosten sommige maatregelen, zoals personeel werven en treinen bestellen, meer tijd dan aan het spoor, een maatregel mo mi öeréëël van enm blanten ever 9§kw lefcw 2e h ep ii/p rijpen 8,8 9,8 M 8,8 §,8 gfiflslwlUBgên iffin ep trein é,S B.1 §,0 8,8 8,9 - basfihib&aafbpip ïitplaats 7,2 9,0 8,8 4,8 - informatie bij vertragingen 9,9 9,7 0,7 - klantgerirhthêig perseneel 9,9 M 8,4 4,1 -- algemeen eefoeel 4,0 8,9 8,4 4,3 4,2 Puntfiafifeit;'' - treinen Qfi lijfi' (mm 04,0 88,7 08,8 «1,0 -- tfitufaeerÊt aansluiting §n êi? 02,2 88,8 m tm i* i<wt &ij i mmmtimhtiê mlêtml, in epmttn Mlnifii'i* v mmmmwgmmm en NS HPunmillimiijlm foiivw ons lief is. Ook werkt de overheid momenteel druk met alle overlast van dien. Vorige week hebben wij aangekondigd die al wel op korte termijn invloed zal hebben. Van 16 juli tot en met 2 september 2001 rijden we op een beperkt aantal lijnen in de Randstad iets minder frequent. Niet leuk, maar wel zo duidelijk. Zo beperken we de kans dat u onverwacht te maken krijgt met een uitgevallen trein. Wilt u meer weten? Kijk op www.ns.nl of bel 0900-202 11 63 (f0,22/€ 0,10 p/m). We hondee u ©p tJ§ lioegte. Nederlandse Spoorwegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9