Hit! 1LE ZEEUWS E COURi lil Roep om verhogen ecotaks TOUR SPP Tot 385, voordeel! 0,-. V Popfenomeen Brood springt dood tegemoet Yerseke draait op voor werkloze mosselwerker BelCompany Massaal protest veehandelaren in Zwolle Totaal vernieuwd! Meer dan 35.000 occasions NOKIA 3310+ 19 15 23 Steeds meer treinen te laat Werkgroep wil bestelauto en oldtimer zwaarder belasten Europese luchthavens zitten klem Feyenoord strikt Van Hooijdonk Trekpaard alleen nog mét staart Nu exclusief bij BelCompany: ttH Licht overdag verplicht voor auto's vanaf 2003 AutoTrack.nl BEN REGELMATIG gratis Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 12,48 mmmm ZW 5 Buien Wisselend bewolkt met toenemende buiigheid. Matige, aan de kust krachtige zuidwestenwind. 244e jaargang no. 163 donderdag 12 juli 2001 los nummer 2,00 0,91 Verborgen licht uit de Sovj'et Unie internet: www.pzc.nl iff lÉk UTRECHT - De treinen van de NS rijden steeds minder op tijd. In het tweede kwartaal van 2001 reed 81 procent van de treinen op tijd. In het eerste kwartaal was dat nog 83,3 procent. Dat hebben de Nederlandse Spoorwegen gisteren bekend gemaakt. De NS zeggen hard te werken aan verbetering, maar maatre gelen zoals het weiven van per soneel en het bestellen van nieu we treinen nemen veel tijd in beslag. Eén van de maatregelen om trei nen beter te laten rijden is het nieuwe dienstrooster, dat 10 ju ni in werking is getreden. Door gebrek aan personeel vallen da gelijks echter tientallen treinen uit. De spoorwegen willen dat veranderen door treindiensten te schrappen en de vrijgekomen mensen op andere trajecten in te zetten.AlVP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De belas ting op verpakkingsmate riaal, auto's en andere milieuvervuilende goede ren moet omhoog. In een volgende kabinetsperiode moeten de belastingen verder 'vergroend' wor den, onder meer door het invoeren van motorrijtui genbelasting voor oldti mers en het afschaffen van het grijs kenteken voor be stelwagens. Ook de eco taks voor kleinverbrui kers kan omhoog. Dit adviseert een breed samen gestelde werkgroep de regering. In totaal heeft de werkgroep on der voorzitterschap van top ambtenaar van Financiën De Waard tachtig maatregelen on derzocht. Een klein deel daar van is van een positief advies voorzien. Ovèr andere maatre gelen konden de leden van de werkgroep, werkgevers en werknemers, ambtenaren, we tenschappers milieugroepen en delandbouwlobbyhet niet eens worden. Wel is overeenstemming bereikt over een heffing op verpakkin gen. Voor kartonnen verpakkin gen moet een heffing van vier tot twaalf cent worden ingevoerd, de wijnfles moet een kwartje tot acht dubbeltjes duurder wor den. De werkgroep wil ook een ande re fiscale benadering van de be stelwagen. Een bestelwagen wordt als bedrijfsmiddel be schouwd. Er hoeft minder mo torrijtuigenbelasting voor te worden betaald. „Uit milieu oogpunt is er echter geen ver schil tussen een personenauto en een bestelwagen", aldus De Waard. „We pleiten er daarom voor om de milieukosten ook door te berekenen aan bestelau to's." In totaal rijden er 700.000 bestelauto's in Nederland. In voering van motorrijtuigenbe lasting zou zo'n 1,3 miljard gul den extra opleveren. Oldtimers De werkgroep pleit er verder voor om zogenoemde oldtimers, auto's ouder dan 25 jaar, niet langer vrijstelling van de mo torrijtuigenbelasting te geven. „Die grens moet worden opge trokken naar dertig jaai'." Oldti mers die een gasinstallatie in bouwen moeten weer gewoon wegenbelasting gaan betalen, vindt de werkgroep. „De bezit ter die een gasinstallatie in bouwt, geeft aan veel te gaan rijden met de auto. De vrijstel ling geldt echter omdat er wei nig met de auto gereden wordt", aldus De Waard. De financieel grootste klapper moet komen van een verhoging van de ecotaks. Burgers en klei ne bedrijven moeten de komen dejaren zo'n drie miljard gulden meer opbrengen voor de schat kist. Staatssecretaris Bos van Financiën zei gisteren in een re actie dat dit kabinet geen be sluiten meer zal nemen voor invoering van nieuwe maatre gelen. „Dit rapport is een mooie basis voor de verkiezingspro gramma's van de partijen en voor een nieuw regeerakkoord. Deze kabinetsperiode is voor 5,4 miljard aan fiscale maatre gelen genomen om de milieube lasting te beperken. Zo'n be drag verwacht ik ook voor de volgende kabinetsperiode." De staatssecretaris verklaarde dat het mogelijk moet zijn om ook grote bedrijven, die veel energie verbruiken, reguleren de energiebelasting (REB) te la ten betalen „Tegelijkertijd is het mogelijk om bedrijven die op grond van afspraken met de overheid veel investeren in energiebesparing, vrij te stel len", aldus Bos. GPD/ANP 4e etappe 1. LJalabert(foto) 5.17.49 Tfol IfS 2. Dierckxsens z.t. 3. Nazon 0.07 15. Lotz z.t. ALG. KLASSEMENT 1. O'Grady 19.32.49 2. L.Jalabert 0.18 3. Moreau 0.23 36. Boogerd 1.00 zie pagina 13 en 14 In Europa liggen voor tientallen miljarden guldens plannen klaar voor uitbreiding van luchthavens. Schiphol is bezig met de bouw van de vijfde landingsbaan en heeft al plannen voor een zesde. Struikelblok zijn de milieure- stricties. Ook de andere luchthavens worstelen daar- (Q mee. Pierre van Hooijdonk speelt het komende voetbalseizoen bij Feyenoord. De spits en de Rotterdamse club bereikten giste ren een akkoord over een contract voor twee seizoenen en een optie voor een derde jaar. De 31-jarige Van Hooij donk leefde al enige tijd in onmin met zijn Portugese 'j O ploeg Benfica. Vanaf 1 september mo gen paardenstaarten niet meer gecoupeerd wor den. Volgens veel fokkers betekent dit het einde van het Zeeuwse trek paard. Want een trek paard met staai"t is volgens hen (Q geen gezicht. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11, sport: 12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur: 23,24,25,26 en 27. (Advertentie) Met gratis headset! OP=OP! Tot 5 maanden geen abonnements- Telfort kosten bij een nieuw Telfort Clarity abonnement! En kiest u voor een 2-jarig abonnement dan krijgt u nu van ons tot 200,- toestelkorting! Sony CMD-J5 Trilfunctie Handsfree functie Klok en alarm van onze redactie binnenland ZWOLLE - Naar schatting dui zend veehandelaren zijn gister avond in de Zwolse IJsselhallen bijeengekomen voor een pro testmanifestatie tegen het be leid van minister Brinkhorst (Landbouw) rond de veemark ten. Het doel van de bijeen komst is dat de veemarkten als nog opengaan. Volgens de organiserende vee handelaar J. Kroeze is bewust gekozen voor een publieks vriendelijke actie. „We willen niet opnieuw het verkeer in Ne derland blokkeren, omdat we daarmee onschuldige burgers treffen." Maandagochtend 2 juli blok keerden tractoren meerdere we gen in Nederland. Tijdens de bijeenkomst worden mogelijke nieuwe acties bespro ken. Kroeze zei dat er collega's met radicale plannen zijn: „Maar wegblokkades komen er niet meer." Voorzitter K. Naberman van de Werkgroep Nederlands Agra risch Belang zinspeelde op het stellen van een ultimatum aan Brinkhorst, maar details maak te hij niet bekend. De acht veemarkten van Neder land besloten vorige week don derdag om ontslag aan te vragen doorTon van Lierop BRUSSEL - Alle nieuwe auto's zullen vanaf 2003 via een auto- (Advertentie) De autosite voor heel Nederland matische schakeling ook over dag hun verlichting laten bran den. Volgend jaar gaat al 90 procent van de nieuwe wagens continu licht voeren. Verder komt er in 2002 een ver bod op het gebruik van gevaar lijke metalen bull- of roobars op bumpers van auto's. Met deze vrijwillige maatrege len wil de Europese auto-indu strie, verenigd in de belangen organisatie ACEA, betere bescherming gaan bieden aan voetgangers. Verder zullen van af 2004 alle nieuwe auto's be schikken over het remcontrole- systeem ABS. Amerikaanse, Japanse en Kore aanse producenten zullen vol gens de Europese Commissie de verplichting krijgen dezelf de veiligheidsopties te monte ren. ANP KIJK OP PAGINA 6 idiii,1 door Luc Oggel YERSEKE - Als het aan het mi nisterie van Sociale Zaken ligt, krijgen de ongeveer driehon derd werknemers van mossel- verwerkende bedrijven in Yerseke geen tijdelijke werk loosheidsuitkering. De bedrij ven moeten waarschijnlijk zelf voor de kosten opdraaien. Het mosselkantoor in Yerseke heeft gisteren bij de Arbeidsin spectie Zuid-West in Rotterdam een aanvraag ingediend voor zogeheten nul-urencontracten voor de werknemers, die door het uitstel van het mosselsei zoen drie weken zonder werk zitten. Volgens een woordvoer ster van het ministerie van Soci ale Zaken is er sprake van 'een normaal bedrijfsrisico voor de ze sector'. Werknemers kunnen voor al het personeel. Ze stellen dat ze niet rendabel kunnen werken door de strengere eisen die Brinkhorst heeft gesteld om dierziekten te voorkomen. Brinkhorst gaat daarmee verder dan Europese eisen. In de Tweede Kamer is geen meerder heid om de eisen terug te draai en. ANP pagina 3: Kamer eist opschorten keuringen (Advertentie) volgens haar pas na een periode van zes weken zonder werk een beroep doen op een uitkering. „De aanvraag wordt dus hoogstwaarschijnlijk niet toe gekend." Directeur A. Leerling van het mosselkantoor reageert ver baasd „Ik vind dat op z'n zachtst gezegd een nogal voor barige reactie. Het ministerie pretendeert nu onze sector te kennen en goed op de hoogte te zijn van de huidige situatie, maar dat is niet zo." Het is volgens de directeur niet mogelijk de tijdelijk werkloze werknemers zolang ander werk te laten doen. „Er is geen werk meer, alles stond in de start blokken. We gaan er vooralsnog vanuit dat die uitkeringen, of in ieder geval een gedeelte daar van, toegewezen worden. We hebben er gewoon recht op." (Advertentie) naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50 12,48. straat:nr.Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto postcode: matische incasso van onder staand rekeningnummer plaats:(proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoonc noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee 1weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Voor automatische incasso stem ik toe in per maand met afschrijving van mijn (postbankrekening- automatische incasso nummer: [-fTI l 39.45 6,7.90). per kwartaal met handtekening: automatische incasso 107,50/€48,78). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214"000002 Herman Brood poseert voor zijn wassen beeld in Maddam Tus- saud's op 4 juli dit jaar foto Nancy de Winter/ANP door Hans Koenekoop AMSTERDAM - Herman Brood heeft gisteren een einde aan zijn leven gemaakt door van het dak van het Hiltonho- tel in Amsterdam te springen. De politie en manager Koos van Dijk hebben de dood van de drugsverslaafde popmuzi kant, schilder en dichter be vestigd. Brood is 54 jaar ge worden. Op het lichaam van de rockle- gende is een briefje gevonden met daarop geschreven dat hij 'er geen zin meer in heeft'. Ver der staat erop: 'Maak er een mooi feest van. En misschien zie ik jullie nog eens'. Vrienden en kennissen rea geerden geschokt op de dood van Brood, hoewel iedereen wist dat het lichaam van de ar tiest was vernietigd door een overdaad aan drank en drugs. In een interview in de laatste editie van popblad Oor wordt de zelfmoord min of meer aan gekondigd. Bart Chabot, vriend en schrijver van Broods biografie, zegt daarin dat de kunstenaar speelde met ge dachte van een dak te springen. „Van het Okura of van het Hil ton. Zei ik: 'nou ouwe reus. Het Hilton is dichterbij, dus dat zou ik dan maar doen." Ook één van de zes schilderijen die Brood vorige week maakte, laat zien dat hij erg met de dood bezig was. Het doekt toont het gezicht van een man die een pistool tegen zijn hoofd houdt. Met zijn vriend Jules Deelder had Brood kort geleden even eens een 'voorzienend' ge sprek. „Als je van een hoog ge bouw springt, ben je onderweg, voordat je op de grond valt, al dood", had de Rotterdamse dichter gezegd. Brood maaktp gistermiddag Bij het Hiltonhotel in Amsterdam zijn tubes verf en bloemen neergelegd. fotoToussaint Kluiters/ANP omstreeks half twee zijn sprong naar de dood vanaf het dak van het Hiltonhotel. Hij viel op het dak van de kapsalon van het hotel. Twee uur later werd zijn stoffelijk overschot weggehaald. De Nederlandse vlag bij het Hilton ging halfstok, nadat de politie het overlijden van de ar tiest had bevestigd. Vroeg in de avond hadden mensen al bloe men gelegd voor het hotel aan de Apollolaan. Op verschillende websites kwamen kort na het bekend maken van Herman Broods dood honderden condoleances binnen. In zijn geboorteplaats Zwolle zal binnenkort een borstbeeld van Brood worden onthuld. Wassenbeeldenmuseum Ma dame Tussaud liet weten dat het dit najaar het wassen beeld van de artiest klaar heeft. ANP pagina 25: het charisma van een rock-'n-roll-junkie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1