Onderzoek wandaden Russen in Tsjetsjenië iter gewoon naar kantoor te gaan, PZC Europese rechter blokkeert fusie advocaat en accountant Portillo gaat aan kop in race om leiderschap Tories r Veteranenziekte in Spanje laat zich nog niet beteugelen Cf ofkijkopwww.kpn.com business center Eiffeltoren permanent in het licht Aandacht voor zuiveringsacties in drie dorpen Levenslang voor bom ambassade Akkoord buschauffeurs Mallorca Turkije klaagt klagers aan Chaos door treinstaking Portugal Doodvonnissen genocide Rwanda Koningshuis weer welkom in Joegoslavië 167." 1 - /V.v' 3i woensdag 11 juli 2001 door Harm Harkema LONDEN - Michael Portillo blijft vooralsnog de belangrijk ste kandidaat voor het vacante leiderschap van de Britse Con servatieve Partij. In de eerste ronde van de verkiezingen on der de 166 Conservatieve parle mentariërs eindigde hij gisteren met 49 stemmen bovenaan. De rechtse Thatcheriaanse kan didaat Iain Duncan Smith kreeg er 39, oud-minister en eurofiel Kenneth Clarke 36. Conclusies kunnen er nog niet worden ge trokken, want de verkiezings procedure telt verschillende rondes waarin nog van alles kan PARIJS -De lichtjes van de Eif feltoren blijven branden. De ge meente Parijs en de toeristische sector in de Franse hoofdstad hebben daarover een compro mis bereikt. Na een reguliere onderhoudsbeurt van ongeveer anderhalf jaar zal de Eiffeltoren tien jaar lang iedere avond en nacht verlicht zijn. De lampen waren aangebracht ter gelegenheid van de millen niumviering en zouden aanvan kelijk een jaar blijven schijnen. Het succes van de illuminatie was evenwel zo groot dat een steeds grotere druk op de ge meente werd uitgeoefend er een permanente attractie van te ma ken. Zaterdag, op Frankrijks natio nale feestdag, zal de huidige verlichting na het traditionele vuurwerk worden gedoofd. Schilders zullen de toren daar na voorzien van een nieuwe laag verf waarna twintig alpinisten maandenlang bezig zullen zijn met het aanbrengen van nieuwe lampen. Begin 2003 zal de Eiffeltoren vervolgens voor een periode van tien jaar iedere avond in het licht staan. GPD gebeurenDe ronde van gisteren was bedoeld om een van de vijf kandidaten te laten afvallen. Maar omdat twee kandidaten de laatste plaats deelden, mo gen ze allebei weer meedoen in de volgende ronde, die morgen wordt gehoudenHet gaat om de vrij onbekende David Davids en partijvoorzitter en man van het midden Michael Ancram, die beiden met 21 stemmen uit de bus kwamen. De Conservatieve parlements leden stemmen de komende week nog verscheidene malen, totdat er twee kandidaten over blijven. Uit die twee kiezen de meer dan 300.000 partijleden in september hun uiteindelijke lei der, als opvolger van William Hague. Die is afgelopen maand na de voor de Conservatieven desastreus verlopen parle mentsverkiezingen afgetreden. Favoriet Portillo is vooral be vreesd voor Kenneth Clarke. Die staat bij de achterban be kend als kundig en charisma tisch zwaargewicht, en moet als één van de weinigen in staat worden geacht de partij uit het slop te halen. De vraag is echter of Clarke doordringt tot de laat ste twee, waaruit cle leden kun nen kiezen. De parlementsfrac- tie van de Conservatieven bevat een omvangrijk rechts, That- cheriaans smaldeel. Dat bleek ook gisteren uit de vele stemmen voor hun kandidaat Duncan Smith. Charisma Voor hem is het kamp van Por tillo beduidend minder be vreesd dan voor Clarke. Zij gaan er vanuit dat Duncan Smith te onbekend is en te weinig charis ma heeft om in de definitieve le denstemming potten te kunnen breken. Overigens heeft ook Portillo zelf een aantal zwakke punten. Omdat hij in een paar jaar tijd zijn uiterst rechtse op vattingen heeft verruild voor een sociaal gezicht, wordt hij door sommigen als onbetrouw bare opportunist beschouwd. Ook zijn bekentenis dat hij in zijn studententijd homoseksue le contacten heeft gehad, valt bij menig Conservatief in slech te aarde. GPD j van onze redactie buitenland MURCIA - Artsen in het Spaan se Murcia hebben de afgelopen dagen bij ten minste 86 mensen veteranenziekte vastgesteld. Het aantal verdachte gevallen van legionellabesmetting is vier dagen na de uitbraak opgelopen tot 253. Meer dan tweehonderd mensen zijn in ziekenhuizen op genomen. De dood van een 65-jarige man is vermoedelijk door de ziekte veroorzaakt. Zes patiënten lig gen op de afdeling intensieve zorg. Onduidelijk is vooralsnog waar !de besmettingshaard precies ligt. Onderzoek van de grote koeltorens in het centrum van de stad in het zuidooster, van Spanje heeft uitgewezen dat daarin geen legionellabacteriën zitten. Inmiddels blijkt het drinkwater 'compleet veilig', aldus burge meester Camara van Murcia. Het onderzoek richt zich nu op verschillende airconditioning systemen. De autoriteiten in de 330.000 in woners tellende stad vrezen een omvangrijke legionella-epide- mie. Experts sluiten een verdere stijging van het aantal ziektege vallen niet uit. De periode tus sen besmetting en de verschijn selen kan tien dagen duren. Consumentenorganisaties be kritiseren de overheid omdat deze niet genoeg voorlichting over de ziekte zou geven aan de bevolking. Populaire vakantie bestemmingen aan de Costa Blanca zijn niet dooi d? mie getroffen.RTR/EFE/DPA van onze redactb buitenland MOSKOU - Rushnd zal de md- dingen van w<ndaden dotr Russische troepei in Tsjetsjenië onderzoeken. Dt hoogste mai van de Russisch* justitiële op sporing, Vladinir Ustinov, heeft daartoe gisteren opdracl l gegeven. Twee onderzoeks teams gaan naar drie dorpea waar federale tioepen tijden» een zogenoemde 'zuiveringsac tie' bewoners ztuden hebbei mishandeld. Gisteren bevestgde een com missie van de Raad van Europa dat een „aanzienlijk" aantal ge vangenen de afgelopen jaren in Tsjetsjenië is mishandeld door het leger en de Russische politie Rusland is een van de 43 leden van de raad. Het belastende rapport is opgesteld door het Europese comité ter voorko ming van martelingen, na lang durig onderzoek in Tsjetsjenië. Ter plaatse troffen de onderzoe kers een sfeer aan „waar de angst voelbaar was." Sergej Jastrezjembski, Tsjetsje- niëcoördinator van het Krem lin, erkende dat „een voorlopig onderzoek aantoont dat er vori ge week bepaalde schendingen hebben plaatsgevonden." Toen hielden federale eenheden raz zia's in de dorpen Assinovskaja, Semovodsk en Koerstjaloj na dat vijf agenten waren omgeko men door een landmijn. Volgens bewoners werden alle mannen van tussen de vijftien en de 55 tijdelijk opgepakt. Tijdens on dervragingen werden velen van hen gemarteld. Vluchtelingen Na de invallen, waarbij op grote schaal werd geplunderd, trok ken duizenden mensen weg naar vluchtelingenkampen in het nabijgelegen Ingoesjetië. Volgens de VN-vluchtelingen- organisatie Unhcr zijn er ge ruchten over tienduizenden mensen die weggetrokken zijn en worden voorbereidingen ge troffen voor hun opvang. Vier Tsjetsjeense bestuurders traden maandag af uit woede over de operatie. Antwoord De invallen in dorpen en het willekeurig oppakken van men sen is het Russische antwoord op de aanhoudende aanslagen en aanvallen van de rebellen. Die zorgen ondanks claims van Moskou dat de rust is weer gekeerd in Tsjetsjenië nog dagelijks voor slachtoffers on der leden van de federale eenhe den. AFP/EFE/ANP/AP door Heieen Paalvast LUXEMBURG - De Europese rechter lijkt de Nederlandse Or de van Advocaten in het gelijk te stellen, die in 1999 samenwer king tussen advocaten en ac countants verhinderde. Volgens de advocaat-generaal van het EU-Hof van Justitie in Luxeim burg kan een verbod gerecht vaardigd zijn, zo liet hij gisteren weten. Concreet gaat het om plannen van twee advocatenkantoren, Wouters in Amsterdam en Sa- velbergh in Rotterdam, om sa men te gaan met respectievelijk Arthur Andersen en Price Wa- terhouse. De Orde van Advoca ten verbood twee jaar geleden die fusies. In laatste aanleg stapten de advocaten naar de Raad van State die het Hof in Luxemburg in de arm nam. De conclusie die de advocaat- generaal trekt, is nog niet de de finitieve uitspraak. Die valt pas eind dit jaar te verwachten. Maar in tachtig procent van de gevallen neemt het Hof de con clusies van de advocaat-gene raal over, zo zei gisteren een woordvoerster van het Hof. De Orde beriep zich met het ver bod op een verordening uit 1993. Die staat advocaten toe wel met andere beroepsbeoefe naren als notarissen, belasting adviseurs en octrooigemachtig den samen te werken. Maar ze mogen geen geïntegreerd sa menwerkingsverband met ac countants aangaan om hun on afhankelijkheid te waarborgen. Volgens advocaat-generaal Lé ger heeft dit verbod beperkende gevolgen voor de vrije concur rentie. De consument kan niet profiteren van geïntegreerde diensten, ofwel een breed scala van diensten dat door één kan toor wordt aangeboden. Advocaten zijn echter belast NEW YORK - Een jury in New York heeft gisteren Khalfan Khamis Mohamed veroordeeld tot een levenslange gevange nisstraf wegens zijn aandeel in de bomaanslag op de Ameri kaanse ambassade in het Tanzaniaanse Dar es Salaam. Door de explosie vonden in augustus 1998 elf mensen de dood. De twaalf leden van de jury wisten geen overeenstemming te bereiken over de doodstraf waardoor de 27-jarige Mohamed automatisch levenslang opgelegd kreeg. Dezelfde jury spaarde vorige maand ook het leven van een veroordeelde in het proces rond de aanslagen op de Ameri kaanse ambassades in Nairobi en Dar es Salaam. Door de twee bomaanslagen vielen in totaal 224 doden. RTR PALMA DE MALLORCA - De buschauffeurs op de Balearen hebben met hun werkgever een akkoord bereikt over een loonsverhoging. Ze krijgen er de komende drie jaar 18,1 pro cent bij. Ook overwerk wordt beter betaald. Vorige week staakten de buschauffeurs drie dagen, wat een enorme chaos op de luchthavens op de vakantie-eilanden Mallorca, Menorca en Ibiza veroorzaakte. De premier van de Balearen heeft zich persoonlijk met het ar beidsconflict bemoeid, om verdere beschadiging van het ima go als toeristenoord te voorkomen. DPA ISTANBOEL - Turkije gaat twaalf familieleden van honger stakende gevangenen aanklagen. Dat heeft het Turkse pers bureau Anadolou gisteren gemeld. De familieleden hadden eerder een aanklacht ingediend tegen premier Ecevit en enke le ministers, wegens verwaarlozing van hun plicht. De open bare aanklager vindt dat zij de Turkse staat met de klacht hebben beledigd en klaagde de familieleden aan. De hongerstaking van meest linkse Turkse gevangenen heeft tot nog toe aan 28 gedetineerden het leven gekost. De actie voerders protesteren tegen een hervorming van het gevange niswezen. Zij zijn bang dat ze in het nieuwe systeem meer kans lopen gemarteld te worden. DPA LISSABON - Een vijf pur durende treinstaking in Portugal heeft gisteren het forensenverkeer in Lissabon zwaar getrof fen. Op de wegen naar de hoofdstad ontstonden 's morgens twintig kilometer lange files. De staking is gericht tegen een besluit om vijftig bestuurders uit Lissabon over te plaatsen naar Oporto, waar zij bij een an dere maatschappij in dienst zouden komen. Volgens de bond waar 98 procent van de treinbestuurders bij is aangesloten zouden zij daarbij een aantal rechten verliezen. De spoorwe gen bestrijden dat. De bestuurders hebben voor vrijdag een nieuwe werkonderbreking aangekondigd. AP KIGALI - Tien mensen zijn eind vorige week ter dood veroor deeld wegens betrokkenheid bij de genocide in 1994. Dit is gisteren in justitiële klingen vernomen in de Rwandese hoofdstad Kigali. Het tribunaal in Gikongoro veroordeelde acht Rwandezen tot levenslange gevangenisstraf en zes ande ren tot straffen tussen de zes tot vijftien jaar cel. Vijf mensen werden vrijgesproken. De rechtbanken in Rwanda hebben sinds het begin van de processen in 1996 al meer dan honderd doodstraffen uitge sproken. Tot nu toe zijn pas 22 doodvonnissen voltrokken. Bij de genocide tussen april en juli 1994 werden tussen de 500.000 en 800.000 mensen afgeslacht. AFP Twee jongens kijken toe terwijl leden van de pro-Russische Tsjetsjeense militie Omon in een buitenwijk van de hoofdstad Grozny op zoek gaan naar wapenopslagplaatsen van de rebellen. foto EPA met 'het beheer van een dienst van algemeen economisch be lang'. Als de mededingingsre gels zouden worden toegepast, zou dit volgens Léger afbreuk doen aan de verplichtingen die onlosmakelijk verbonden zijn aan het beroep van advocaat. Hij heeft het over 'de onafhan kelijkheid, de inachtneming van het beroepsgeheim en de noodzaak om belangenconflic ten te vermijden'. Hij besluit dan ook dat er een ze kere onverenigbaarheid bestaat tussen de activiteiten van de ad vocaat als raadsman en die van accountant als controleur. ANP LONDEN - De in balling schap levende Joegoslavi sche kroonprins Alexander Karadjordjevic mag terug keren naar Belgrado, zestig jaar nadat zijn vader werd uitgewezen. Dat meldt het Britse ochtendblad The Times. Volgens de krant heeft de Servische premier Djind- jic de in Londen levende Alexander en zijn familie in Belgrado verteld dat terug keer mogelijk is. De familie Karadjordjevic zou in de Joegoslavische hoofdstad weer haar intrek kunnen nemen in Stari Dvor (Oude Paleis) en Beli Dvor (Witte Paleis), twee gebou wen die ooit zijn afgepakt door de communisten. Alexander, intussen zaken man, werd in 1945 in een Londens hotel geboren. Hij is de zoon van de laatste koning van Joegoslavië, Peter n, die in 1970 overleed. „Ik heb een huis in dit land. Ik ben een Joegoslaaf, een Serviër. Dit is mijn land", aldus de kroon prins vanuit Belgrado. De terugkeer van de voorma lige koninklijke familie zou volgens The Times politieke gevolgen kunnen hebben. Hoewel het aantal monar chisten in Joegoslavië gering is, zien sommigen de herin voering van een monarchie als een goed middel om te voorkomen dat Joegoslavië verder uiteenvalt. Het land bestaat nu nog uit de deelre publieken Servië en Mon tenegro.Begin volgend jaar is er een referendum in Mon tenegro over afscheiding van de federatie, zo werd maan dag bekend. ANP Eindeloos uit te breiden ISDN centrale Pakket bestaande uit een Vox Chfcago 390 en een Chicago 330C handset. Bij gelijktijdige aanschaf van ISDN aansluiting nlg 587; (EUR 266,37) excl. ISDN-aansluitkosten (vanaf NLG 63,03). Chicago 390 USB modem Bij aanschaf van de Vox Chicago 390 en Chicago 330C handset: 75,89 'iMSSi t ti y Toshiba Equium 3150IWI met 17" Tekbright monitor Extra voordelige computer met snelle internetmogelijkheden. Palm MIOO met gratis internet kit Lichte, veelzijdige organizer met infrarood en HotSync-functie voor synchronisatie met uw PC. LI? NLG 309; encl. BTW 140,22 NLG 1.848; 838,59 DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5