PZC Eisen aan project Sluis aan Zee EEN BELANGRIJK ARTROSE-INITIATIEF Euregiotuinen tekent contract met sponsors a Onderwaterbeton voor toerit tunnel Provincie controleert schade aan percelen bij sanering vuilstort Scheepsafvalbedrijf krijgt dwangsom voor overtredingen 16 't Duumpje wil garanties over natuuronderdelen in plan Zomers vermaak voor jeugd in Schelpenhoekje Jeugddisco in Sluiskil Orgelconcert in Sas van Gent Sas schoeit markt op een andere leest Ontwerp lozingsvergunning perrontunnel IMS-station Goes Waterschap; woensdag 11 juli 2001 door Lilian Dominicus SLUIS - Het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg moet zwaarwegende, maatschappe lijke belangen aandragen om de ecologische hoofdstructuur in West-Zeeuws-Vlaanderen op te offeren aan het prestigieuze project Sluis aan Zee. De natuur mag niet het kind van de reke ning worden. Natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje wil schriftelijke garanties dat een tekort aan budget niet ten koste gaat van 'groene' onderdelen van het plan. TERNEUZEN - Buurtwerk SCAS in Terneuzen houdt in juli en augustus tal van activiteiten in en rondom buurthuis 't Schel penhoekje aan de Dokweg. Vrijdag 13 juli staat vanaf 19.00 uur een zomerdisco op het pro gramma voor kinderen van 7 tot en met 13 jaar. Een week later, op zaterdag 21 juli, is de dans zaal van het buurthuis omgeto verd tot een zandstrand met wuivende palmen, voor een beachparty. Kinderen onder de zestien mogen hier alleen onder begeleiding van een volwassene naarbinnen. D e j eugd van8toten met 12 j aar is woensdag 8 augustus welkom bij de huttenbouw (10.00 tot 15.00 uur), 's Avonds staat vanaf 19.00 uur een playbackwed- strijd op het programma. Deel name is mogelijk voor kinderen vanaf 4 jaar. Een dag later, op donderdag 9 augustus, zijn de kleintjes van 4 tot en met 7 jaar aan de beurt om een hut te bou wen (11.00 tot 13.00 uur). Zij gaan aan de slag met kartonnen dozen, 's Avonds is er vanaf 19.00 uur een kinderbingo voor kinderen tot en met 12 jaar. Op 10 augustus is er een busreis naar pretpark Bellewaerde. De vakantie-activiteiten worden op 11 augustus afgesloten met een voorstelling van kindercir cus Hogerop uit Goes. Die be gint om 14.00 uur. 't Duumpje vreest dat Sluis aan Zee de onderlinge verbonden heid tussen natuurgebieden aantast. .,Het is juist deze sa menhang tussen de verschillen de natuurgebieden, die de na tuur de robuustheid moet geven om te kunnen overleven. De doorsnijdingen, veroorzaakt door het project Sluis aan Zee, leiden tot versnippering en dus tot het aantasten van de ecolo gische hoofdstructuur", rea geert 't Duumpje op de startno titie milieu-effectrapportage van de gemeente Sluis-Aarden- burg. Ook wil de natuurbescher mingsvereniging een oplossing zien voor de opslag van de uit komende grond. ,,Een verbre ding van het kanaal van plusmi nus vijftien naar dertig a veertig meter, en het uitdiepen van 150 tot 375 centimeter, levert een enorme berg grond op. Een an der vraagstuk ligt in de vaar- snelheid van de schepen op het kanaal. Een gebruikelijke vaar- snelheid van twintig kilometer per uur leidt ertoe dat de golven laaggelegen gebieden over spoelen. Van natuur zal dan geen sprake zijn." Woningbouw Woningbouw in de haven is in principe bespreekbaar, maar moet wel worden gecompen seerd en geen aanslag op het landschap opleveren. Er moet geconcentreerd en zo dicht mo gelijk bij de bestaande bebou wing worden gebouwd. Uitvoe ring van een halfslachtig project is geen optie, vindt 't Duumpje. „We zien het al voor ons: project Sluis aan Zee blijkt te hoog gegrepen, maar wel wordt de Sluisse haven volge bouwd met woningen, terwijl ook dit gebied deel uitmaakt van de ecologische hoofdstruc tuur. Vandaar onze opvatting: alles of niets." Ook Gedeputeerde Staten gre pen gisteren de publicatie van de startnotitie aan om te reage ren. Ze onderstrepen dat het aantonen van de economische uitvoerbaarheid van het aller grootste belang is en dat de ge volgen van de aanleg van havendammen nader moeten worden onderzocht. Wethouder G. van Daele van Sluis-Aardenburg zegt dat de gemeente openstaat voor een discussie over de natuurlijke in vulling. „We moeten het daar over eens worden. Dat moet wel lukken, want de natuur staat in Sluis aan Zee op de tweede plaats. Natuurlijk moet er een behoorlijke plus in het land- Bij de noordelijke tunnelinrit wordt in een bassin vol water beton aangebracht. foto Willem Mieras door Jacob Hoekman ELLEWOUTSDIJK - De uitvoerders bij het werk aan de noordelijke toerit van de Wes- terscheldetunnel zijn gisteren begonnen met een bijzondere klus: tol vanavond laat wordt beton aangebracht in het bassin vol water bij de toekomstige inrit bij Elle woutsdijk. In tegenstelling tot wat gebeurde bij de tun- neltoerit in Zeeuws-Vlaanderen, wordt het bassin bij Ellewoutsdijk pas leeggepompt nadat het beton is aangebracht. Werkvoor bereider M. Buijsrogge van tunnelbouwer KMW legt uit waarom: „We zitten hier in Ellewoutsdijk dusdanig dicht bij de zeedijk dat we eigenlijk geen droge bouwput kunnen maken. Daarom hebben we geko zen voor onderwaterbeton. Daarmee ma ken we eerst de vloer en wanden van de put, waarna we het alsnog leeg kunnen pom pen." Het onderwaterbeton wordt tijdens één langdurige operatie volledig aangebracht. De werkzaamheden zijn gistermorgen om zeven uur 's morgens begonnen. Buijsrogge verwacht vanavond rond tien uur klaar te zijn. Gedurende de bijna veertig uur duren de operatie rijden elke drie minuten beton- wagens af en aan. Het werk wordt voortdu rend begeleid door duikers en er zijn 25 be tonmixers ingeschakeld. Het onderwaterbeton krijgt de gelegenheid om uit te harden tijdens de bouwvakvakan tie, die duurt van 16 juli tot 3 augustus. Daarna zal het bassin alsnog worden leeg gepompt en begint de constructie van de ei genlijke vloer en wanden. schap zitten. In de millieurap- portage worden de verschillen de opties onderzocht." door Barend Pelgrim ZAAMSLAG - De provincie Zeeland laat voorafgaand aan de bodemsanering van de voor malige vuilstort in de Terneu- zense Klein Huissenspolder taxaties uitvoeren op omliggen de percelen. Voordat de schoon maak van de vuilnisbelt kan beginnen, moet eerst het grond waterpeil met behulp van pom pen worden verlaagd. Daarom is het noodzakelijk na te gaan of de gewassen in de omgeving te lijden hebben van deze water onttrekking. Tegen het einde van dit jaar be gint de sanering van een oude afvalstort in de Kleine Huis senspolder bij het buurtschap De Griete. In totaal moet er zo'n vijfduizend kubieke meter ver ontreinigd stortmateriaal wor den afgevoerd, evenals zeshon derd vaten met chemisch afval. De gemeente Terneuzen heeft er twaalf jaar over gedaan om tot een saneringsbesluit te komen. Op de vuilnisbelt liggen onder meer talloze vaten met chemi sche rommel, afkomstig van Dow Benelux. Een transporteur die in opdracht van Dow het spul in de jaren zestig afvoerde, dumpte massaal vaten in de pol der. De hele operatie om het zwaar verontreinigde terrein schoon te maken kost naar schatting zeven miljoen gulden. De kosten worden gedeeld door de provincie, het Rijk en de ge meente Terneuzen. Schade De taxatie van landbouwge wassen rondom de vuilstort komt er op aandrang van drie landbouwers. Zij vrezen dat ze behalve hinder ook schade on dervinden als gevolg de werk zaamheden. De boeren wijzen de provincie er op dat in de be schikking voor de grondwater onttrekking melding wordt ge maakt van mogelijke schade aan gebouwen en percelen van omwonenden. De agrariërs zijn niet gekant tegen het wegpom pen van het grondwater, noch tegen de ontruiming van de gif belt, maar willen garanties dat ze eventuele schade kunnen verhalen. Gedeputeerde Staten wijzen er echter op dat de Grondwater wet automatisch voorziet ineen vergoeding van schade, veroor zaakt door wateronttrekking. Wel zal het nodige gedaan wor- den om de risico's op aantasting van de oogst te vermijden. Zo zal de grondsanering buiten het groeiseizoen plaatsvinden. De provincie zal verder een wa terpartij aan de Valweg, op zo'n 150 meter van de stortplaats, re gelmatig controleren. De eige naar van deze kreekrestant zegt dat de kreek zal droogvallen als gevolg van bemaling van het grondwater, waardoor hij vree st voor stankhinder en afster vende vegetatie. GS zeggen de man toe het peil van de vijver in de gaten te houden en zonodig maatregelen te treffen om te voorkomen dat de voormalige kreekarm droogvalt. SLUISKIL - Het Sociaal Kultu- reel Initiatief houdt op vrijdag 20 en 27 juli een jeugddisco in Het Meulengat in Sluiskil. De jeugddisco wordt gehouden1 in het kader van 'Ga's actief', j een initiatief in Terneuzen om gedurende de zomervakantie iets extra's te doen voor de jeugd. De disco's in Sluiskil zijn toe gankelijk voor jongens en meis- jes vanaf tien jaar. Voelen ze niets voor de dansvloer, dan kunnen ze zich vermaken met j een voetbal- en flipperspel. De i gratis disco's staan overigens los van de reguliere jeugd vakantie-1 activiteiten. SAS VAN GENT-Vrijdag 13ju- l li speelt organist Leon Kerre- mans in de Cuyperskerk aan de Markt in Sas van Gent. Kerre- mans, organist van de Sint- Baafs-kerk in Brussel, brengt werk ten gehore van onder an deren Liszt, Franck, Weitz en Freiteur. Het concert begint om i 20.00 uur. door René van Stee OOSTBURG - De Euregiotui nen in Oostburg krijgen lang zaam maar zeker hun definitie ve vorm. De aanleg van het paden- en Ianenstelsel en de contouren van de tuinen zijn inmiddels klaar. Alleen de bouw van het ontvangstge bouw heeft wat vertraging op gelopen. Gisteren stond de oplevering van een wind- en waterdicht ontvangstgebouw gepland, maar dat ging niet door. „Er is wat vertraging ontstaan omdat de weergoden de laatste tijd niet echt hebben meegewerkt. Ook de glasboer heeft ons enigszins in de steek gelaten", zegt vice- voorzitter van de Stichting Eu regiotuinen N. Boussen. Hij blijft er echter van uit gaan dat de vertraging wordt ingelopen en het gebouw in oktober wordt opgeleverd. Open Aan het eind van het jaar moet het gebouw open zijn voor het publiek. Boussen: „Dan willen we in het tuinencomplex starten met educatieve rondleidingen. Pas als de beplanting op peil is - naar verwachting in het voor jaar van 2002 - geven we de tui nen volledig vrij. Dit is bewust gedaan om vroege bezoekers een teleurstelling te besparen", legt Boussen uit. Om de beplanting sneller te la ten verlopen, krijgen in de Eure giotuinen ook onderdelen van de Floriade 2002 in Vijfhuizen een plaatsje. De Euregiotuinen bestaan uit drie belangrijke onderdelen. Naast een doorsnee van de ge schiedenis van de Europese tuinarchitectuur met Franse baroktuinen, Engelse land schapstuinen, middeleeuwse en renaissancetuinen, is er plaats ingeruimd voor 22 hedendaagse voorbeeldtuinen. Sponsoring Die moeten voornamelijk via sponsoring tot stand komen. Gisteren tekenden Dethon Groen uit Terneuzen en Europa- tuin uit Oostburg de eerste con tracten voor respectievelijk een Japanse tuin en een tuin geba seerd op de Zeeuws-Vlaamse kustlijn. „De sponsoring verloopt op rol letjes", verklaart Boussen. „Er zijn vergaande contacten met bedrijven voor zo'n twaalf an dere tuinen. Dit betreft dan niet louter de inrichting, maar ook leveranciers van materialen of ontwerpen van tuinarchitecten die er bijvoorbeeld zelf een ho venier bij zoeken." Uitkijkpost Als derde onderdeel wordt het ontvangstgebouw een blikvan gervan de Euregiotuinen. In het ontwerp van A. Rau is plaats in geruimd voor een tentoonstel lingsruimte, een vergaderruim te en een tropische plantenkas annex restaurant, een buiten terras en winkels. Het schuin oplopende dak dient als uitkijk post. De zeventien hectare grote Eu regiotuinen mikken jaarlijks op zo'n honderdduizend bezoe kers. De kosten voor het project be dragen ruim 8,5 miljoen gulden. Hiervan is ruim 3,5 miljoen gul den bijeengebracht via subsi dies van de gemeente Oostburg, de provincie, het Rijk en de Eu ropese Unie. door Esme Soesman 's-HEERENHOEK - Voor elke dag dat het scheeps- en indu- striereinigingsbedrijf Mar tens uit 's-Heerenhoek zijn milieuvergunning overtreedt, legt de provincie een dwang som op van duizend gulden. Deze maatregel, die tot maxi maal drie ton kan oplopen, gaat 1 augustus in. Politiecontrole op 25 en 27 ju ni en controle door provincia le milieumedewerkers op 4 ju li hebben uitgewezen dat Martens zich op de locatie Stoofweg niet houdt aan de geldende vergunningsvoor schriften. Aan de Stoofweg worden onder meer vaten ge reinigd en wordt bedrijfsafval gesorteerd. Ook opslag van afvalstoffen vindt op deze lo catie ongeoorloofd plaats. Aan de Stoofweg is het hoofd kantoor van Martens geves tigd. Daarnaast is er ruimte voor stalling en wordt er on derhoud gepleegd aan rollend materiaal. Sinds september vorig jaar heeft het reinigingsbedrijf een bewerk- en bewaarvergun- ning voor de inrichting aan de Spanjeweg. Hier heeft het bedrijf een haven-ontvangst- instaÜatie gebouwd. Daar moeten bewerk- en opslagac tiviteiten een plaatsje krijgen, bevestigt algemeen bedrijfs leider W. Hoogesteger. Dat dat tot op heden nog niet is gebeurd, heeft - zegt hij - te maken met een paar bouw kundige voorzieningen die nog moeten worden getroffen. Gelijk Volgens Hoogesteger heeft de provincie formeel gelijk, maar is het opstellen van regels meestal wat makkelijker dan het in de praktijk uitvoeren ervan. „We zijn zeker niet mi lieuonvriendelijk bezig. We zorgen dat het afval op de goe de plaats terecht komt", stelt hij. Om Martens de gelegenheid te geven bezwaar aan te tekenen tegen de opgelegde maatregel, treedt de dwangsom pas op 1 augustus in werking. Het rei nigingsbedrijf wil het zover niet laten komen. De bedoe ling is, aldus Hoogesteger om voor die tijd aan de vergun ningseisen te voldoen. In 1999 (in juni) is eerder al overtreding van de milieuver gunning bij de 's-Heerenhoek- se firma geconstateerd. Er vonden destijds schoonmaak- activiteiten plaats op de loca tie Stoofweg die niet waren toegestaan. Bovendien werden scheepsaf valstoffen en horecavetten bewaard. Bij controle later dat jaar werd echter niets illegaals bij Martens aange troffen. SAS VAN GENT - Sas van Gent gaat de weekmarkt op dinsdag reorganiseren. Burgemeester en wethouders willen oververte genwoordigde branches bij vertrek niet meer laten terugko men en zo de markt diverser ma ken. De marktmeester krijgt meer bevoegdheden en marktkra mers krijgen een vertegenwoor diging in een marktcommissie. De Vereniging Ambulante Han del Zeeuws-Vlaanderen juicht het voornemen van het college 'in beginsel' toe. Met de nieuwe maatregelen wil len B en W meer greep krijgen op de dinsdagmarkt. Aanleiding voor het opstellen van een plan van aanpak vormen onder meer de klachten van twee bloemen en kamerplantenverkopers, die stellen dat twee andere markt kramers in hun vaarwater zit ten. Ook deze twee verkopen kamerplanten, terwijl ze oor spronkelijk alleen zaden en tuinplanten aan de man moch ten brengen. „Het is een vrije markt gewor den", constateert burgemeester P. van den Baar van Sas van Gent. „We moeten naar terug naar basisafspraken. We gaan de hoofd- en bijproducten aan wijzen. Die twee kamerplanten verkopers kunnen we waar schijnlijk niets verbieden. Ze hebben een brief van de ge meente, die aantoont dat ze daarvoor in het verleden toch toestemming hebben gekregen. Maar het gaat ook om de markt koopman, die altijd kaas en eie ren heeft verkocht. Zijn buur man verkoopt kip, maar sinds kort ook eieren. Of de stoffen- max-ktkraam, die als bijproduct truien heeft, terwijl iemand an ders op de markt als hoofdpro duct truien verkoopt. Er zijn drie viskramen, waarvan er misschien eigenlijk maar één ver-gunning voor haring heeft. Nergens op markt is brood te krijgen, terwijl brood een enor me trekker op de markt is." Oveivei-tegenwoordigde bran ches moeten, bij het verlaten van een standplaats, niet meer terugkomen. De Sasse burge meester spi'eekt van een 'uit sterfconstructie'. Hoewel voorzitter W. Westveer van de Zeeuws-Vlaamse afde ling van de Vereniging Ambu lante Handel nog niet op de hoogte is van de plannen van B en W, steunt hij ze wel. „Oude vergunningen terugdraaien, dat lukt niet meer. Maar aan het branchepatroon zouden we wel wat willen doen." Van NS Railinfrabeheer Nieuwbouwprojecten ontvingen wij op 15 maart 2001 een aanvraag om een vergunning op grond van de Wet ver ontreiniging oppervlaktewateren voor het lozen van afvalwater op oppervlaktewater in beheer bij het waterschap. Het afvalwater is afkomstig van eén bronbemaling voor het verlengen van de perrontunnel van het NS-station te Goes. Wij zijn van plan de gevraagde vergunning onder het stellen van voorschriften te verlenen. Ter inzage De aanvraag, het ontwerp-beslult en andere bijbehorende stukken liggen vanaf 12 juli 2001 tot en met 9 augustus 2001 ter inzage: - bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden. Piet Heinstraat 77 te Goes, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur en na afspraak (tel. 0113-241411) buiten de werkuren van 18.00 tot 21.00 uur. Op verzoek, met uitzon dering van de avonduren, kan een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen; - op de afdeling milieu van de gemeente Goes, van maandag tot en met donderdag van 9.00 uur tot 16.00 uur en op vrijdag van 9.00 uur tot 12 .00 uur. Op verzoek worden de stukken ook op donderdag van 17 00 uur tot 20.00 uur ter inzage gelegd op het bureau voorlichting. Na de genoemde periode van vier weken blijven de stukken ter inzage liggen bij de afdeling Vergunningen Wvo van het water schap, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur, totdat de termijn is verstreken waarbinnen tegen het besluit beroep kan worden inge steld. Bedenkingen Vanaf 12 juli 2001 tot en met 9 augustus 2001 kan iedereen schriftelijk bedenkingen inbrengen tegen het ontwerp-besluit. Deze bedenkingen moeten worden gestuurd naar het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 114, 4460 AC Goes. Degene die schrif telijk bedenkingen inbrengt, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken Gedurende deze periode is het ook mogelijk met ons van gedachten te wisselen over het ontwerp-besluit en tot het mondeling inbrengen van bedenkingen daartegen. Hiervoor kan telefonisch een afspraak worden gemaakt (0113-241411). Goes, 11 |ull 2001 Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden W.A. Gosselaar. dijkgraaf mr.drs. J A. de Visser, fo secretaris-directeur Waterschap Zeeuwse Eilanden BEKENDMAKING Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen MAAKT BEKEND: dat de Algemene Vergadering op 28 juni 2001 heeft vast gesteld de navolgende verordeningen: - Aansluitverordening Waterschap Zeeuws-Vlaanderen - Verordening Gegevens Aanvraag Lozingsvergunning Voornoemde besluiten liggen vanaf 11 juli 2001 gedurende 12 weken voor een ieder tijdens kantooruren ter inzage op het waterschapskantoor, Kennedylaan 1 te Terneuzen. Tegen betaling van de kosten zijn afschriften verkrijgbaar. Terneuzen, 11 juli 2001 Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen WJ. de Graaf, dijkgraaf Drs. A.J. Mouton, waarnemend secretaris Zeeuws - Vlaanderen Postbus 88, 4530 AB Terneuzen Bezoekadres: Kennedylaan 1Terneuzen Telefoon 0115 - 641000, Fax 01 15 - 641200 De Nierstichting zoekt collectanten Bel voor meer informatie: 035-697 80 50 Nationale collecte 16 t/rn 22 sept. 2001 -K.» NIERSTICHTING De Reumabestrijding in Nederland bestaat 75 jaar. Er is nog veel te doen. Helpt u ook? Giro 324! Een van de vijf huisartsencon sulten heeft met gewrichts klachten te maken. Daarvan vormt artrose het grootste aandeel, zo'n 650.000 mensen lijden hieraan. Bij ouderen is artrose de meest voorkomende gewrichtsaan doening. Een groot onderzoek Het Nationaal Reumafonds heeft daarom het initiatief genomen voor een groot on derzoek naar de oorzaken en behandeling van artrose. De ze extra impuls tot onder zoek, genomen in het kader van het 75-jarig jubileum, vergt vijf miljoen gulden. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl SOS-Kinderdorpen ...want ieder kind verdient een thuis... SOS-Kinderdorpen geeft wees kinderen en verlaten kinderen een nieuwe moeder, een huis, broertjes en zusjes en een opleiding. Overal ter wereld. Steunt u ons werk als HuisVriend voor €5 11,-) per maand? Bel (020) 408 01 90 voor meer informatie! SOS-Kinderdorpen rit ieder kind verdient een thuis www.soskinderdorpen. GIRO 2280 .nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 42