Kanaal bij Kloosterzande haalbaar Tanja Taalman reist met scouting naar Zuid-Afrika PZC PZC Provincie werkt mee aan plan voor technopark Het begon met een wit wij waterbakje Netwerk Euregio lost problemen grensarbeiders op 15 Voldoende woningen en havenligplaatsen noodzakelijk voor financieel plan Natuurbeheerder wil polder kopen Milieurapport nodig voor haven Molukkers herdenken aankomst Symposium over ruimtegebrek Vlissingse garagehouder bedreigd Wandeltochten rond Zelzate Busdienst naar Gentse Feesten woensdag 11 juli 2001 door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Het pro ject Kloosterzande aan Zee, waarbij de huidige vierbaans- weg tussen het veerplein van Perkpolder en Kloosterzande verandert in een kanaal, is fi nancieel haalbaar. Dit stelt het Nijmeegse onder zoeksbureau Route IV in een nog vertrouwelijk conceptrap port. Route IV ontwikkelt in opdracht van gemeente en provincie plannen om het ver dwijnen van de veerverbinding economisch gezien op te van gen. De gemeente en Ondernemers vereniging Hontenisse willen de regio een flinke economische impuls geven. Een jaar geleden werden plan nen gepresenteerd om het ge deelte vierbaans weg van Rijks weg N60 tussen Perkpolder en Kloosterzande tot een kanaal te transformeren. Dit kanaal zou vlak voor Kloosterzande uit monden in een jachthaven met daaromheen de nodige woning bouw. Het gebied rondom het veer plein zou aangekleed kunnen worden met recreatieve zaken, zoals een surf- of zeilschool en een botenverhuurbedrijf. De ondernemers hadden berekend dat de plannen voor een bedrag van rond de veertig miljoen gul den werkelijkheid konden wor den. Volgens Route IV zal dit bedrag weliswaar hoger uitvallen, maar is het plan wel haalbaar. Al zitten er volgens directeur J. van Haaren van Route IV de no dige mitsen en maren aan. Voorwaarden Van Haaren: Voorwaardes zijn dat er genoeg woningen ge bouwd mogen worden en dat er voldoende ligplaatsen in de jachthaven worden gecreëerd. Dit is afhankelijk van de pro vincie. De kosten van het gehele project moeten gedekt worden uit de nodige subsidies, de op brengst van cle gronduitgifte van de woningbouw, recreatie ve voorzieningen en liggelden voor de jachthaven." Wethouder F. van Driessche (toerisme) gooide eerder al het balletje 'publiek-private sa menwerking' op, waarbij ook het bedrijfsleven een deel moet meebetalen. Gedeputeerde Sta ten hebben in een eerder stadi um toegezegd Hontenisse zo veel mogelijk tegemoet te ko men. Na het afschieten van de han delshaven als invulling van de verdwijnende veerhaven, zal de provincie op andere wijze over de brug moeten komen. Kronkelend Inmiddels is ook Rijkswater staat (RWS) om advies ge vraagd. RWS stelt voor het ka naal niet loodrecht - zoals de vierbaansweg loopt - maar kronkelend aan te leggen. Als alternatief van de noodzakelij ke dam wanden kan dan gedacht worden aan brede, natuurvrien delijke oevers met een sterk ac cent op natuur en landschapOp de plaats waar nu de oprit voor de veerboot ligt, komt een sluis. Deze voorziet in een scheidings systeem voor zoet en zout water. Volgens K. Storm van RWS is dit technisch zeker haalbaar, maar ook zeer prijzig. Het lijkt hem daarom reëler uit te gaan van een kanaal met Westerschelde- water. Een nadeel aan het Wes- terscheldewater is de hoeveel heid slib dat met het water meekomt. Om de paar jaar bag geren wordt noodzakelijk. Wandelpaden De polder aan de oostzijde van Jhet veerplein wordt natuurge bied. Door bodemverlaging met in laat van zout water ontstaat een microgetij degebied met speci fieke flora en fauna. Dit kan ook weer een recreatieve waarde krijgen door er met houten plankieren wandelpaden aan te leggen en door vogelobservatie punten in te richten. Burgemeester AVogelaar en de ondernemers van Hontenisse zijn zeer tevreden met de con clusies van Route IV. Het defini tieve rapport zal in augustus worden besproken. Bij dit ge sprek is ook het dagelijks be stuur van buurgemeente Hulst uitgenodigd. Na de herindeling zullen zij immers samen de schouders onder het project moeten zetten. In de Hulster bibliotheek zijn 35 wijwaterbakjes te zien. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst HULST - Zo'n twintig jaar ge leden kreeg Stella Maas-Cley- man uit Terneuzen het eerste wijwaterbakje van haar schoonmoeder. Het wit porse leinen bakje wordt door haar nog steeds gekoesterd als één van de mooiste exemplaren van de verzameling. Ook het bakje van haar eigen moeder (hout met een paarle moeren glans en een koordje) is prachtig. Maar een echte favo riet kan Maas niet noemen. „Ze zijn allemaal mooi." Tot na haar trouwen hingen wij waterbakjes bij veel katho lieke gezinnen op de slaapka mer of de overloop, herinnert de 66-jarige Stella Maas zich. Ze heeft intussen een kleine vijftig wijwaterbakjes ge spaard, maar op de echtelijke slaapkamer hangt er geen. De gewoonte om vlak voor het slapengaan nog een kruiste ken met gewijd water te ma ken ter uiterlijke reiniging, is langzaam verdwenen. „Maar laatst hoorde ik van een kennis dat ze nog steeds een wijwa terbakje op de slaapkamer heeft hangen. Het gebruik is dus nog niet helemaal verdwe nen. Er zijn trouwens nog steeds nieuwe wij waterbakjes te koop." Een bezoekje aan de winkel om haar verzameling uit te breiden, is voor Maas uit den boze. Ze krijgt wij waterbakjes van familie, vrienden en ken nissen en struint daarnaast nogal eens over rommelmark ten. „Vooral in België zijn vaak gave, prachtig versierde bak jes te vinden." Bibliotheek In de openbare bibliotheek van Hulst zijn tot eind van de ze maand 35 van haar wij wa terbakjes te zien. De meeste bakjes zijn van porselein of andere aardewerksoorten, maar er zijn ook glazen en houten uitvoeringen te be- wonderen. Ze heeft er geen idee van hoe oud de door haar veroverde wij waterbakjes zijn. Ze denkt dat de meeste bakjes veei*tig tot honderd jaar oud zijn. Al leen van haar nieuwste aan winst - een simpel bakje met een koperen kruisbeeld - weet ze dat het ongeveer negentig jaar oud moet zijn. „Dat ver telde degene van wie ik het kreeg. Het bakje is vroeger van een pater geweest en heeft in een kloostercel in Sluiskil ge hangen." MIDDELBURG - De stichting Het Zeeuws Landschap (HZL) wil in de internationale Willem-Leopoldpolder bij Retran- chement ruim 8,2 hectare grond aankopen. De kosten komen op ruim 626.000 gulden. Bedoeling is in het gebied natuuront wikkeling tot stand te brengen. Het dagelijks provinciebe stuur zal hiexvan de helft betalen. HZL klopt voor de andere helft aan bij de Dienst Landelijk Gebied (DLG). In de Sophiapolder onder Oostburg wil de stichting ruim 4,2 hectare grond kopen, die al is aangewezen als natuurgebied. Hiervoor is ruim 228.000 gulden nodig en net als voor de Wil lem-Leopoldpolder vraagt HZL aan provincie en DLG daar voor een bijdrage. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet een milieu-ef- fect-rapportage (mer) maken om de uitbreiding van de Nieuwlandhaven mogelijk te maken. Gedeputeerde Staten besloten dinsdag een deel van het bestemmingsplan Vlissin- gen-oost niet goed te kexiren. Volgens richtlijnen van het Hof van Justitie uit Luxemburg is een mer noodzakelijk. In de Nieuwlandhaven moeten schepen kunnen afmeren met een laadvex-mogen van 1350 ton of meer. Volgens een woord voerster van de provincie heeft de procedure nauwelijks verti-agende gevolgen. Het havenschap is al bezig met het opzetten van een milieur- apport voor de nieuwe havenDe gemeente Vlissingen kan ge bruik maken van die gegevens. MIDDELBURG - De Stichting Tabadila, die een Molxxks woonzorgcentrum beheert in Middelbxirg, krijgt 25.000 gul den van de provincie. Met dat geld kan de stichting activitei ten organiseren om te herdenken dat vijftig jaar geleden de eerste Molixkkers in Nederland aankwamen. Op het programma staat onder meer een videofilm over de aankomst van de Knil-militairen, een cxilturele manifestatie, de onthulling van een provinciaal monument, ontworpen door een Molukse kunstenaar, een fototentoonstelling en een theater- en educatieproject. De stichting wil ook met een aan tal bewoners van Tabadila een rondreis maken in de provincie langs de nog bestaande kampen en woonwijken waar de Mo lukse ouderen hebben gewoond. De ouderen worden geïnter viewd en op video vastgelegd. De herdenking kost in totaal 55.000 gulden. VLISSINGEN - De Zomeruniversiteit Zeeland houdt van 5 tot en met 7 september een symposium over ruimtelijke orde ning en ruxmtegebrek. Met dit symposium wil de Zomeruni versiteit de discussies over ruimte, de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening en het Zeelanddebat met elkaar verbinden. De or ganisatie heeft een aantal coryfeeën uit onder andere Zeeland en Vlaanderen uitgenodigd om hun visie op ruimtegebrek uit een te zetten. De Zomexuniversiteit wil met het meerdaagse symposium een bijdrage leveren aan de discussie over Zeeland als nationaal landschap. Het symposium is de eerste activiteit van de Zo- menxniversiteit sinds jaren. VLISSINGEN - Een eigenaar van een garagebedrijf in Vlis singen is maandagavond bedreigd met brandstichting. Een 41-jarige man uit Etten-Leur dreigde de garage in brand te steken. De man is aangehouden en zit nog steeds vast. De poli tie weigert informatie over de zaak te verstrekken. doorWout Bareman TERNEUZEN - De Euregio Scheldemond krijgt een nieuw netwerk voor het oplossen van problemen op de grensover schrijdende arbeidsmarkt. Het gaat vooral om juridische knel punten op het gebied van ar beidsrecht en sociale zekerheid, die een vlotte integratie op die markt in de weg staan. Tot voor kort pakte Eures, het platform waarin de Europese Commissie en de publieke te werkstellingsdiensten in de Eu ropese landen samenwerkten, de zaak aan. Het Eures-netwerk was de afge lopen negen jaar zowel op het transnationale als grensover schrijdende vlak actief, maar vorig jaar bleek Eures niet tot overeenstemming te kunnen ko men over de aanpak in de Vlaams-Nederlandse grens streek. Daax-om hebben de be- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl trokken partijen nu de hulp ingeroepen van de drie samen werkende provincies in de Eu regio (Oost- en West-Vlaande- ren en Zeeland) voor het opstellen van een nieuw Ont wikkelingsplan, een Kader overeenkomst en een Activitei tenplein Het moet leiden tot een Eures-nieuwe stijl voor de Scheldemond. De nieuwe plan nen worden op korte termijn voorgelegd aan de Europese Commissie. Gedeputeerde Staten besloten dinsdag ook 90.000 gulden be schikbaar te stellen voor een proefproject voor samenwer king van het beroepsonderwijs in de drie provincies op voor waarde dat Oost- en West- Vlaanderen eenzelfde bedrag op tafel leggen. Het initiatief is ge nomen door het ROC Wester- schelde en het Groen College Goes. Het project wordt be schouwd als een proeftuin voor de uitwisseling van les- en leer stof, modulen, leerlingenuit wisseling, stages en gastdocent schappen. Het richt zich in de eerste plaats op opleidingen in de zorgsector, techniek en han del, horeca/ en toerisme. Speci ale aandacht is er voor jongeren, laaggeschoolden, gehandicap ten en minderheidsgroeperin gen, die ver van de arbeids markt staan door onvoldoende scholing. De samenwerking moet uitmonden in een bx'eed gedragenmeerjaren-project. De voorbereidingsfase is inmiddels afgerond. ZELZATE - Wandelclub De Kwartels uit Assenede houdt zondag 22 juli de elfde Canis- vliettochten in Zelzate en omge ving. De wandelaars kunnen kiezen uit vex'schillende afstanden: 7, 14, 22 en 30 kilometer met een vx'ije staxl van 7.00 uur 's mor- gens tot 15.00 uur. De aankomst is vastgesteld op uiterlijk 18.00 uur. Start en aankomstpunt is de School Maria Middelaris in de Patronagestraat in Zelzate. Voor rolstoelers en mensen met een kindeiwagen is een par cours uitgezet van zeven kilo meter. Op alle afstanden zijn rustplaatsen met vex-zoi'ging in gericht. door Barend Pelgrim SCHOONDIJKE - De provincie Zeeland geeft de gemeente Oostburg alle ruimte om de ont wikkeling van het Technopark in Schoondijke voort te zetten. Gedeputeerde Staten maken dit mogelijk door een streekplan herziening. Met deze maatregel kan de voox-malige landbouwpx-aktijk- school, ook wel het Innovatie Praktijk Centrum (IPC) ge noemd, in drie fasen worden omgevormd en uitgebx-eid tot een volwaardig bedrijventer rein, specifiek voor high-tech ondernemingen GS erkennen dat de ontwikke ling van het Technopark in feite indruist tegen het provinciale streekplanbeleid. Niettemin vindt het provinciebestuur de uitbouw van het bedrijvenpark gerechtvaardigd, met name om sociaal-economische redenen. Zo stellen GS dat het vesti gingsklimaat voor bedrijven in West-Zeeuws-Vlaanderen na 2003 aanmerkelijk zal verslech- tex-en door het opheffen van het veer Bx-eskens-Vlissingen. Ver der is de vergxijzing in de regio een bron van zorg. Daarom mikt de px-ovincie op verbetering van de economische vooruitzichten; een project als het Technopark kan er bovendien voor zorgen dat bestaande bedrijven behou den blijven voor het gebied en mogelijk voor versterking en uitbreiding. Vooi-ts steunen GS het beleid van clustervorming en verster king van innovatie en kennis overdracht, zoals is beoogd in het high-techpark. Daarnaast kan het hergebruik van de be staande IPC-gebouwen genade vinden in de ogen van de provin cie. Het bedrijventerrein kan als buffer of overloop dienen voor het bijna volgezette bedrijven terrein Stampershoek in Oost burg. GS menen dat een uitbrei ding in nooi-d-oostelijke richting (fase 2 en 3) landschap pelijk prima inpasbaar is. Garanties De provincie maakt bij de goed- keuring van het streekplan wel enkele kanttekeningen. Zo moet gegarandeerd worden dat het Technopark inderdaad en kel bestemd is voor innoveren- de, hoogwaardige bedrijvig heid. De gemeente moet hier via de terreinuitgifte op toezien. Middelburg stelt dat er zorgvul dig omgegaan moet worden met vrijkomende bedrijfsgronden, als gevolg van bedrijfsverplaat- sing naar het Technopark. Daarnaast dient de noodzaak van toekomstige uitbreiding (fase 2 en 3) nog eens gedetail leerd aangetoond te worden. GS vragen aandacht voor de toekomstige verkeersafwikke ling wanneer het park inder daad verder uitgroeit. Eén omwonende heeft inmid dels bezwaar gemaakt tegen de streekplanherziening, omdat hij op teimijn zijn weidse uit zicht zal verliezen als gevolg van het Technopark. Volgens de provincie is er echter geen spra ke van onevenredige aantasting van het woongenot; GS verwij zen voor de afhandeling van een mogelijke planschadeclaim naar de gemeente Oostburg. TERNEUZEN - Vervoers maatschappij Connex- xion biedt Zeeuws- Vlaamse bezoekers van de Gentse Feesten van 14 tot en met 23 juli een aparte busdienst aan. Reizigers uit Hulst, Axel, Westdorpe, Sas van Gent en Zelzate kunnen ge bruik maken van buslijn 15 naar het centrum van Gent. Passagiers vanuit Terneuzen en Sluiskil gaan eerst via buslijn 10 naar het Bolwerk in Sas van Gent, waar zij over stappen op buslijn 15. Op de terugreis rijdt de Gent se bus via Sluiskil en Ter- neuzen en de overige plaatsen naar Hulst. Reizigers betalen een ge reduceerd tarief, waarbij een enkeltje 12 gulden of 220 Belgische francs kost. Een x-etour kost 16,50 gul den of 300 Belgische francs. Het actiekaartje moet gekocht worden bij de chauffeur. Alle overige vervoersbewijzen zijn op deze lijn niet geldig. Tanja Taalman gaat in Zuid-Afrika spelletjes organiseren voor scouts, een ziekenhuisje opknappen en het Krugerpark bezoeken. foto Peter Nicolai door René van Stee WESTDORPE - De vijftienjari ge Tanja Taalman uit Westdorpe vertrekt morgenochtend voor drie weken naar Zuid-Afrika. Zij doet dit in het kader van de Africa Experience 2001, een buitenlandreis die jaarlijks voor Nederlandse scouts wordt georganiseerd. „Er is voor het eerst een reis voor scouts van veertien tot en met achttien jaar. Dit keer mogen er achttien jongens en meisjes uit heel Nederland mee", vertelt Tanja. Na het schrijven van een brief en een kennismakingsge- spi'ek was zij een van de uitver korenen. In de brief liet Tanja weten zeer geïnteresseerd te zijn in de Zuid-Afrikaanse cultuui". „Ik heb ook verteld dat ik regel matig meehielp in de Wereld winkel in Westdorpe, die nu gesloten is. Dat heeft vast een positieve indruk gemaakt bij de mensen die de groep moesten kiezen", legt ze uit. Tanja is al sinds haar zevende jaar lid van de scouting. Bxj de WeWeKabo (Westdorpse welpen en kabou ters) is ze momenteel leidster bij de esta's, de groep jongste pad vinders, die zowel uit jongens als meisjes bestaat. Behalve een kennismaking met scouts en cultuur in Zuid-Afx-i- ka werkt de groep ook mee aan diverse projecten. Zo krijgt het ziekenhuisje bij het kinderte huis voor meisjes van Sister Maiy John in Bapang een gron dige opknapbeurt. „We gaan een dag lang enkele ruimtes schilderen, goed schoonmaken of kapotte dingen repareren", zegt Tanja. Spelletjes Een ander project is de organi satie van een typisch Neder lands programma met oud-Hol landse spelletjes voor scouts uit de townships rondom Ladyship een kleine driehonderd kilome ter ten zuidoosten van Johan nesburg. Tanja: „Hoe groot de opkomst wordt, weten we niet. Vorige keer waren het er rond de zeshondex-d, dus dat kan best eens een hele drukke dag wor den." Om het nuttige met het aange name te verenigen, staat ook een bezoek aan het wereldberoemde Kxugerpark op het programma. Na een uitgebreide safari in dit wildpark wordt hier overnacht op een camping. Andere toeris tische trekpleisters die worden aangedaan zijn onder meer MacMac Falls, Rainforest Trail en Lisbon Falls. Van de hele reis wordt dagelijks een verslag ge maakt. Om het thuisfront op de hoogte te houden worden de verslagen dagelijks per e-mail gestuurd. De Nederlandse scouts landen vrijdagochtend in Johannes burg. Van daaruit gaat het naar Soweto, waar iedex*een in een gastgezin zal verblijven. Vol gens Tanja een bijzondere bele venis; ze verwacht in een heel andere wereld tex-echt te komen „We logeren natuurlijk niet bij de armste mensen, maar het zal toch even wennen zijn." Omdat Soweto en Johannes burg bekend staan om hun ex treme gewelddadigheid, mag 's avonds niemand van de groep de deur uit. Mede hierom kijkt Tanja met bijzondere belang stelling uit naar de workshop 'Hoe overleef ik een nacht in So weto', waai'in het leven in een township uitgebx-eid wordt toe gelicht. Verdere bijzondere ver wachtingen heeft zij niet over haar Zuid-Afrikaanse avon tuur. „Ik laat alles over me heen komen en probeer vooral te ge nieten en er veel van te leren", aldus een zelfverzekei-de Tanja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41