PZC Dier maandelijks gekeurd op mkz Gezondheidszorg stort zich op 'gevaarlijke stumperds' Lijk vermiste advocaat Lancee opgedregd Ondernemingsraad NS eist nieuw advies professor Peeters Brussel verlangt snel teruggave ESF-geld Landbouworganisaties woest over nieuwe verplichting Man opgepakt bij vers graf Postzegel in centen geldig De paden op Mooier op Megafestatie Senaat voor herindelen Den Haag Zendertjes op materieel Defensie Stripschapprijs voor Daan Jippes Computer als doktersassistent Hamsters niet ondergeploegd De Vries is bereid lokale partijen te subsidiëren woensdag 11 juli 2001 van onze redactie binnenland GRONINGEN - Bij bagger- werkzaamheden in het Van Starkenborghkanaal in Gro ningen is gistermiddag het li chaam opgedregd van advocaat D. van Binsbergen. Dat heeft de politie bekendge maakt. Van Binsbergen werd sinds 31 augustus vorig jaar ver mist. Baggeraars stuitten bij toeval op zijn auto, een groene Alfa Romeo, met daarin het li chaam van een man. De politie denkt dat het om Van Binsber- gen gaat en heeft een onderzoek ingesteld naar de manier waar op de auto te water is geraakt. De 49-jarige strafpleiter ver wierf bekendheid toen hij als raadsman optrad voor politie chef R. Lancee van Schiermon nikoog. Justitie verdacht Lan cee in 1996 ten onrechte van incest. De middag van zijn ver dwijning belde Van Binsbergen nog naar zijn secretaresse om te melden dat hij pech had met zijn auto. De politie kreeg destijds veel tips binnen, maar die leid den tot niets. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw stelt een maandelijkse mkz-keuring van alle kalveren, schapen en geiten verplicht. De dieren moeten el ke vier weken door een dieren arts worden onderzocht op eventuele besmetting met mond- en klauwzeer. Reden is dat de ziekte bij deze diersoor ten minder goed zichtbaar is. De verplichte keuring geldt voor iedereen die minstens twee ZOETERMEER - In het Van Tuyll Sportpark in Zoetermeer is in de nacht van maandag op dinsdag een lij k gevonden in een vers gegraven graf. Bij het stof felijk overschot trof de politie een man aan, die onmiddellijk werd aangehouden. De politie zette de wijde omge ving van de vindplaats af. Gis terochtend is er door het recher che bijstandsteam urenlang sporenonderzoek gedaan. Een helikopter van de politie maak te foto's en videobeelden boven de vindplaats. De identiteit van de gearres teerde man is nog onbekend. Hij weigert tot nu toe een verkla ring af te leggen. Surveillerende agenten zagen vannacht rond half drie iets ver dachts in de omgeving van de schuilhut bij de visvijver. „Ze hebben de man ter plaatse kun nen aanhouden. Hij was bezig om het stoffelijk overschot te bedekken. Een cleel van het lijk stak nog boven de aarde uit. Daaraan konden we in ieder ge val zien dat het lichaam gekleed was", aldus de politiewoord voerder. GPD DEN HAAG - De huidige Ne derlandse postzegels blijven ook na 1 januari geldig. De komst van de euro is voor PTT Post geen reden voor een grote wisseloperatie. Alle zegels die sinds 1977 zijn gedrukt mo gen in combinatie met euroze gels - worden gebruikt. GPD vleeskalveren of vijf schapen of vijf geiten heeft. De kosten moe ten geheel door de d ierhouders zelf worden betaald. Wie geen 'mkz-verklaring' heeft, mag vanaf 5 augustus geen dieren meer houden. Vanaf maandag mogen geen dieren meer zonder mkz-verklaring van een bedrijf worden afgevoerd. Landbouworganisatie LTO- Nederland noemt de maatregel een 'absoluut dwaze, belachelij ke vertoning'. Voorzitter R. Boersma van de LTO-vakgroep schapenhouders zegt nog nooit zoiets geks te hebben meege maakt. „Het is allang bekend dat mond- en klauwzeer bij schapen niet te zien is. Een die renarts kan alleen rapporteren: ik zie niks. Het m:nisterie krijgt dan jaarlijks 400.000 verklarin gen met 'ik zie niks'." Paniek De Tweede Kamer is zeer ver rast door de maatregel van mi nister Brinkhorst. „Ik vraag me af of dit de goedemanier is", al dus Meijer (CDA), die vandaag schriftelijke vragen zal stellen aan Brinkhorst. „Ik heb niet de indruk dat de Europese Com missie dit voorschrijft. Het lijkt een beetje op paniek. WD-Kamerlid Oplaat stelt als voorwaarde dat dierenartsen de mkz-controles kunnen combi neren met andere onderzoeken van dieren. Dat verlaagt de kos ten. SGP-fractievoorzitter Van der Vlies vindt de maatregel erg ri goureus. „Maatregelen tegen mond- en klauwzeer moeten wel werkbaar zijn. Men moet wel verder kunnen met het be drijf", aldus Van der Vlies. De PvdA en de vereniging van die renartsen KNMvD waren giste ren niet voor een reactie bereik baar. Bse Alle vuilverbrandingsinstalla ties, kolencentrales en cement ovens in Nederland hebben van de ministeries van LNV. VROM en VWS het verzoek gekregen om de komende zes maanden diermeel te verbranden. Op jaarbasis moet 1,25 miljoen ton dierlijk afval worden ver werkt. Diermeel, dat verkregen wordt uit vermalen kadavers, mag namelijk sinds begin dit jaar niet meer worden gebruikt in veevoer vanwege de kans op verspreiding van bse ofwel de gekkekoeienziekte. Er is mo menteel een groot tekort aan opslag- en verbrandingscapaci teit. Daarom heeft het ministerie van Defensie afgelopen week einde ingestemd met de opslag van diermeel in een mobilisatie- complex in Sint Anthonis en Gemert-Bakel. ANP/GPD ASSEN - Ruim negentienduizend fietsers trekken door het Drentse landschap. Voor de 36ste keer ging gisteren in deze provincie de Fietsvierdaagse van start. Er doen ongeveer vierduizend mensen minder mee dan vorig jaar. De organisatie wijt deze terugloop me de aan de mkz-crisis. Veel mensen dachten dat de vierdaagse niet zou doorgaan. De fietsers vertrekken vanuit vier startplaatsen: As sen, Emmen, Hoogeveen en Meppel. Ze kunnen kiezen uit routes van dertig tot honderd kilometer. Drie men sen hebben alle 36 Fietsvierdaagsen meegereden. De oudste deelnemer is dit jaar H. Broekhof uit Noord- wijkerhout. Hij is bijna 90 jaar. foto Jacob Melissen/ANP door Marcel van Silfhoot UTRECHT - De ondernemings raad van NS wil dat de Belgi sche prof. C. Peeters wordt ingehuurd om de nijpende spoorwegproblemen op te los sen met een 'nieuw bezielend plan.' Zowel de vakbonden als de on dernemingsraad en personeels- collectieven denken dat de aan- pak van Peeters de enige kans biedt om NS weer op de rails te krijgen. De vrees is echter groot i dat de NS-directie niet in zee wil met de organisatieadviseur, i Het inhuren van Peeters kost zes miljoen gulden. Naar verluidt j zouden de NS dit een enorm be- I drag vinden. In eerdere onder- handelingen heeft de NS-direc tie echter gezegd 'kosten noch moeite' te willen sparen om een dienstrooster te ontwikkelen dat zowel voor de onderneming als het personeel aanvaardbaar 1 is. j Volgende week dinsdag is een cruciaal moment. De NS-direc- tie zal die dag moeten aangeven j of ze wel of niet verder wil met Peeters. Twee maanden geleden slaagde hij er op verzoek van minister Netelenbos in alle par tijen op één lijn te krijgen. De NS-top wilde toen echter nog met akkoord gaan met de aan beveling van hem om een nieuw 'bezielendplan' te ontwikkelen. De verwachting was dat de NS- directie nog voor de omstreden invoer van het 'rondje kerk' op 10 juni zou reageren om het rij dend NS-personeel milder te stemmen. Er zijn nu echter al twee maanden verstreken zon der enig bericht vanuit Utrecht. Peeters erkent dat de stemming inmiddels is omgeslagen naar een 'bedrukte sfeer' door de houding van NS. Vakbonden en ondernemingsraad waren giste- I ren ook verontwaardigd over de I afwezigheid van NS-directeur j P Boumeester tijdens Peeters' J presentatie van een cd-rom over het NS-planningsproces in Rot terdam. In een vertrouwelijk rapport 'Bestemming: klant Nu' van 9 juli oppert de NS-directie di verse ideeën die op korte ter mijn tot een betere dienstverle ning voor de klant moeten lei den. Maar in de documenten wordt met geen woord gerept over een bijdrage van Peeters. OR-voorzitter G.Wold zegt dat er verontrusting is in het bedrijf over elementen uit deze nog ge heime voorstellen. Nieuw per soneel zou bijvoorbeeld een 'se riegebonden opleiding' krijgen hetgeen neer kan komen op het uitsluitend rijden op vaste lij nen. In feite is dit 'productbin ding': de meest pure vorm van het zo gevreesde 'rondje om de kerk'. FNV-bestuurder A. van den Berg bevestigt dat dit voorstel lijkt op het sluipenderwijs in voeren van het rondje om de kerk. Andere ideeën zoals een arbeidstijdverlenging en het uitkleden van de conducteurs functie zijn volgens Van den Berg evenzeer onbegrijpelijk. De NS-directie, zegt hij, 'blust de brand met benzine.' De NS willen niet reageren om dat de 'directie met vakantie' is en het nog maar om ideeën' gaat. Bedreigd Uit een intern onderzoek dat deel uit maakt van 'Bestem ming: Klant Nu', blijkt volgens de vakbond CNV, dat het NS- personeel zich steeds vaker be dreigd voelt. Volgens het onder zoek voelen conducteurs zich niet langer gesteund door de spoorwegpolitie, die sinds vorig jaar niet langer onder de NS valt, maar onderdeel is van het Korps Landelijke Politiedien sten. Volgens A. Folgerts van de KLPD moeten de NS in gevallen van zwartrijden zelf hun boon tjes doppen, zoals bijvoorbeeld een bioscoop ook zelf moet op treden tegen mensen die geen kaartje kopen. GPD/ANP door Hans Leber DEN HAAG - Naar schatting 350 verstandelijk gehandicap ten met een ernstige gedrags stoornis plegen zware misdrij ven. Voor hen is binnen de geestelijke gezondheidszorg geen plaats. „Het gaat om een kleine groep. Deze gevaarlijke stumpers moeten onder dwang worden geholpen", zegt hoofd behandeling C.P. de Vries van de instelling Hoeve Boschoord in het Drentse Wilhelminaoord. Langdurige criminele carrières eindigen vaak in moord, dood slag, zedendelicten, ernstig ge weld en pedoseksuele vergrij pen. Het brengt een deel van deze groep verstandelijk gehan dicapten in het justitiële sys teem van gevangenissen en TBS-instellingen. De Vries vindt dat ze er niet thuishoren: „Zoals iedereen kan ook een verstandelijk gehandicapte een gedragsstoornis ontwikkelen. 'Double trouble' noemen we dat wel eens. Maar als we sneller in grijpen, gebeuren deze zware vergrijpen niet." Volgens De Vries ontbreekt het de geestelijke gezondheidszorg aan een adequate opvang: „Steeds vaker plaatsen we ver standelijk gehandicapten in kleine woonvormen in de wijk. Een enkeling is daarvoor niet geschikt. Die zit nog vaak thuis bij de ouders of verblijft in open instellingen, ze leiden een soort nomadenbestaan. De vermaat schappelijking van de verstan delijk gehandicapte zoals die nu al vele jaren aan de gang is, is aan hen niet besteed. Ze moeten terug naar een gesloten inrich ting." Vijf centra in Nederland zijn ge specialiseerd in de opvang van verstandelijk gehandicapten met een persoonlijkheidsstoor nis. Daaronder ook Hoeve Bo schoord, waar tevens geestelijk gehandicapten met TBS worden UTRECHT - Twee meisjes ondergaan een ge zichtsbehandeling op de Megafestatie 2001In de Jaarbeurs in Utrecht zijn deze week ver scheidene activiteiten te zien en te doen, die bedoeld zijn voor jongeren tussen de vijftien en twintig jaar. foto Robin Utrecht/ANP opgevangen. ..Eigenlijk zijn de ze daders van criminaliteit niet geschikt voor dit soort opvang. Ze zitten op de plaats waar iemand met een lichtere stoor nis moet zitten. De voorzienin gen en de werkwijze is niet op hen toegespitst", aldus De Vries. Justitie weet zich ook geen raad met de verstandelijk gehandi capte daders, zo blijkt uit een rapport dat de vijf instellingen opstelden voor staatssecretaris Vliegenthart van Volksgezond heid. Daarin wijzen zij er op dat het Openbaar Ministerie vaak strafklachten tegen verstande lijk gehandicapten seponeert omdat officieren van justitie er geen raad mee weten. Als de verstandelijk gehandicapte va ker in de fout gaat, komt het voor dat de rechter TBS oplegt terwijl het delict daarvoor ei genlijk te licht is. Vliegenthart laat de zaak nu onderzoeken en zegt maatregelen toe, als klopt wat de vijf instellingen bewe ren. Afglijden In de gevangenis of de TBS-in- richting glijden de verstande lijk gehandicapten vaak verder af, weet De Vries: „De vrijheid en verleidingen die zij in de sa menleving tegenkomen, zoals drugs, kunnen ze niet aan Zo wel in de gewone wereld als in de gevangenis zijn het meestal meelopers, de wat stillere types die de ergste dingen uithalen omdat anderen ze daartoe aan zetten of het voorbeeld geven. De gevangenis is geen heilzame omgeving, het wordt er alleen maar erger door." De Vries bepleit hei*invoering van een gesloten opvang. „De criminele carrières kun je in de knop breken. Als je er op tijd bij bent, is het mogelijk de narig heid te voorkomen. In gevange nissen en TBS-instellingen is daarvoor geen tijd en kennis aanwezig." GPD DEN HAAG - De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met het plan van minister De Vries van Binnenlandse Zaken voor een herindeling van de gemeente Den Haag. Tegen de herindelingsvoorstellen stemden CDA, Christen- Unie, SGP, vier GroenLinks-senatoren en de onafhankelijke senator Bierman. Nu de senaat akkoord is gegaan met het wetsvoorstel van De Vries, moeten de gemeenten Wateringen, Rijswijk, Voorburg, Leidschendam en Nootdorp zeker 200 hectare bedrijfsterrein en duizenden woningen afstaan aan grote buur Den Haag. De hofstad kampt al jaren met ruimtegebrek. De herindeling gaat per 1 januari 2002 in en moet Den Haag lucht geven voor de komende vijftien jaar. ANP DEN HAAG - Het ministerie van Defensie gaat zijn materieel voorzien van elektronische zenders. Door een satelietverbin- ding moet zo in een oogopslag zichtbaar zijn waar materieel zich bevindt. Het zogeheten tracking&tracing-systeem is vooral bedoeld om de goederenstroom van en naar vredesmissies inzichtelij ker te maken. Van Hoof verwacht dat het systeem ongeveer 38 miljoen gul den gaat kosten en in 2004 kan gaan werken. ANP AMSTERDAM - Daan Jippes krijgt de Stripschapprijs 2001. De vereniging van stripliefhebbers heeft dat gisteren bekend gemaakt. Jippes (55) is vooral bekend van zijn werk voor de Disney-studios. De prijs, die bestaat uit een bronzen plastiek en een oorkonde, wordt uitgereikt tijdens de jaarlijkse Stripdagen op 22 en 23 september in den Bosch. Jippes, die slechts één eigen stipalbum op zijn naam heeft staan (Twee voor Thee), kwam in 1980 bij de studio's van Walt Disney terecht. Hij schreef en tekende onder meer vele verha len van Donald Duck en werkte aan tekenfilms. Jippes werkte ook voor Steven Spielberg en Warner. ANP GRONINGEN - De doktersposten in de provincie Groningen gaan in de toekomst waarschijnlijk gebruik maken van een computer om vast te stellen welke soort hulp nodig is. Doktersassistenten hoeven alleen de antwoorden op voorge programmeerde vragen in te voeren. De computer geeft ver volgens aan of er bijvoorbeeld direct een arts naar de patiënt moet, of deze zich met zelfhulpmiddelen kan redden, een be zoek aan de arts kan worden uitgesteld of dat er direct een am bulance naar toe moet. Normaal gesproken nemen ervaren doktersassistenten der gelijke beslissingen, maar zij zijn schaars. GPD/ANP KERKRADE - Anders dan staatssecretaris Faber (Natuurbe heer) heeft beweerd, blij kt de Maastrichtse boer H. Hartmann de burchten met zeldzame korenwolven op zijn akkerland niet opnieuw te hebben verstoord. Uit onderzoek door de Al gemene Inspectiedienst (AID) blijkt dat er geen bewijs is voor het omwoelen van de burchten. De staatssecretaris zei vorige maand ontsteld te zijn dat de boer opnieuw twee hamsterburchten en daarmee de laatste kolonie korenwolven van Nederland had beschadigd. Dat blijkt niet waar te zijn. „Er is wel sprake van verstoring van de burchten, maar hoe die is ontstaan is onduidelijk", zegt een AID-woordvoerder. ANP door Jeffrey Kutterink BRUSSEL - De Europese Com missie begint volgende week de procedure om ten onrechte uit gekeerd geld uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) terug te vorderen. Nederland krijgt twee maanden de tijd om te rea geren. Doet ze dat niet, dan gaat de terugbetaling hoe dan ook half september van start. Dat heeft directeur werkgele genheid Prado van de Europese Commissie, de hoogste EU- ambtenaar, gisteren geant woord op vragen WD-europar- lementariër Mulder. De Europese Commissie gaat zeker 200 miljoen euro (440 mil joen gulden) terugvorderen van Nederland wegens fraude met gelden voor werkgelegenheids projecten tussen 1994 en 1996. Het is mogelijk dat Brussel het teruggevorderde geld inhoudt op werkgelegenheidsprojecten voor de komende jaren. Verder volgt nog onderzoek naar moge lij k verder misbruik van ESF- gelden tussen 1997 en 1999. De controleurs uit Brussel hebben over 1999 onregelmatigheden geconstateerd bij het Centrum voor Vakopleiding in Goes. Het ministerie van Sociale Zaken zag in de feiten voldoende aan leiding om aangifte te doen bij het Openbaar Ministerie. Dat onderzoekt de zaak nog. Prado wilde niet antwoorden op vragen van europarlementariër Van Dam (ChristenUnie/SGP) of de totale fraude tussen 1994 en 1999 vijfhonderd miljoen eu ro (1,1 miljard gulden) be draagt. Ook ging hij Van Dams vraag over de politieke verantwoorde lijkheid van de toenmalige mi nister van Sociale Zaken Mel- kert uit de weg. „Wij starten slechts een administratieve pro cedure", aldus de EU-ambte- naar. door Koos van Wees DEN HAAG - Lokale politieke partijen maken in de toekomst kans op subsidiëring door de overheid. Minister De Vries (Binnenlandse Zaken) wil de wet wijzigen, die alleen voorziet in subsidiëring van landelijk opererende partijen. De Vries schrijft in een brief aan de lokale politieke partij Bosch Belang uit Den Bosch dat lokale partijen 'van substantieel be lang zijn voor het lokale be stuur. Dit maakt de vraag naar vormen van ondersteuning door de overheid actueler'. Tot nu toe is subsidie alleen weggelegd voor partijen die in de Eerste en Tweede Kamer vertegenwoor digd zijn. In de brief zegt de bewindsman zich te willen 'herbezinnen' op de wet Subsidiëring Politieke Partijen. Het bestaande beleid wil hij 'heroverwegen'. Bosch Belang had zich tot de minister gewend na zijn besluit de subsidie aan bestaande par tijen met twintig procent te ver hogen tot in totaal vijftien mil joen gulden. Voorzitter Van der krabben van de Bossche poli tieke partij had daarop 10.000 gulden subsidie gevraagd, om dat de argumenten voor de sub sidieverhoging volgens hem ook gelden voor lokale partijen. Dat subsidieverzoek werd afgewe zen, omdat de wet niet voorziet in subsidiëring van plaatselijke en regionale partijen. De Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) en het IPO, waarin de provincies samen werken, zijn door De Vries ge vraagd om advies. Er wordt nog gewerkt aan een antwoord, aldus een VNG- woordvoerder. GPD (Advertentie) Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan in deze tijd op een welverdiende vakantie. Uw krant zal daardoor vaak door vervangende bezorgers worden bezorgd. Mogelijk dat uw krant hier door wat later dan gebruike lijk bezorgd wordt. Wij zullen echter alles in het werk stellen om in deze zo mertijd de bezorging regulier en zo goed mogelijk te laten verlopen. Samen met de depothouders en bezorgers werken we er aan. De directie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3