PZC Het Zwin moet gemoderniseerd magere oogst Rehabilitatie voor Koewacht "Ir Vlassers vrezen 13 Brommobiels blijven taboe op fiets-voetveer Rotonde Rapenburg groot boeket Vlaamse politiek vindt geplande ontwikkelingen te vrijblijvend Uitbreiding manege strijdig met streekplan kunnen procederen om natuurcompensatie Jongeren uit hele wereld naar Zeeland Bewusteloze vrouw gevonden Subsidie kerk IJzendijke zeeuwse almanak Binnensmonds ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 11 juli 2001 doorWout Bareman RETRANCHEMENT - De Compagnie Het Zoute NV, eigenaar van het Vlaam se deel van het natuurgebied Het Zwin, presenteert nog voor het eind van het jaar een nieuw beheersplan. Binnen twee jaar moet het gebied worden aan gepast en gemoderniseerd. Burgemeester graaf L. Lippens van Knokke-Heist vindt dat het natuurge bied met z'n tijd mee moet gaan. „We mogen niet blijven stilstaan in 1953", aldus Lippens, die ook voorzitter is van de beherende compagnie. De musea, de zoo en andere publieks trekkers worden steeds aantrekkelij ker gemaakt en dat moet ook met het natuurgebied aan de grens met Zeeuws-Vlaanderen gebeuren. Lip pens heeft voor de financiering de hulp ingeroepen van de Euregio Scheldem- ond; de aanpassing zou deels kunnen worden uitgevoerd als Euregio-pro- ject. De voorbodes van de veranderin gen in Het Zwin zijn al zichtbaar; er is een nieuw logo en de ingang van het park is aangepast. Bovendien wordt binnenkort de zogenaamde biobelle- tax, een belletaxfiets, geïntroduceerd, die alle mogelijke informatiemateriaal zoals strandvondsten, braakballen, krabbenpootjes meevoert. De fiets wordt begeleid door een student biolo gie, die vragen van bezoekers beant woordt. De modernisering wordt mer argusogen gevolgd door de Vlaamse politiek, minister V. Dua van Land bouw en Leefmilieu voorop. Zij vindt het huidige beheersplan te vrijblij vend, ook al hebben natuurbescher mingsorganisaties meegewerkt aan de opstelling. Dua vindt dat Het Zwin zo snel mogelijk het predikaat natuurre servaat moet aanvragen. Is dat ge beurd, dan dient er vervolgens een juri disch bindend beheersplan te worden vervaardigd, dat waarborgen voor een goede bescherming van het waardevol le natuurgebied biedt. Minister Dua is immers bang dat uitbreiding en aan passing van Het Zwin - er zou ook een bezoekerstreintje naar Nederland moeten gaan rijden - ongunstige gevol gen zal hebben. doorWout Bareman HULST - Gedeputeerde Staten voelen er niets voor alsnog af te wijken van de Wet Personenver voer om via een achterdeur broniniobiels toe te laten op het fiets-voetveer, dat vanaf eind 2003 tussen Vlissingen en Bres- kens gaat varen. Dat schrijven ze in een brief aan B en W van Hulst, die namens de gemeente raad hadden aangedrongen op een alternatieve oplossing voor het overzetten van de zoge naamde 45 kilometer-auto's. Al eerder maakte gedeputeerde J. Hennekeij liet, na pleidooien van ouderenbond ANBO voor een soepel beleid, duidelijk dat overleg met Den Haag had uit gewezen dat het onmogelijk was een uitzondering te maken voor het nieuwe Westerscheldeveer. De ANBO had de gedeputeerde erop gewezen dat het fiets- voetveer na de opheffing van de Provinciale Stoomboot Dien sten de enige mogelijkheid voor brommobielers zou zijn om nog de Westerschelde te kruisen. Immers, ook de Westerschelde- tunnel is straks taboe voor de voertuigjes, die veelvuldig wor den gebruikt door gehandicap ten en ouderen. Het gemeentebestuur van Hulst schaarde zich tevergeefs achter de actie van de ANBOdie wordt gesteund door de andere oude renbonden KBO en PCOB. GS laten Hulst weten dat, als de wettelijke regelgeving niet wordt gevolgder ook geen j aar- lijkse Rijksbijdrage voor de ex ploitatie van het veer wordt uit gekeerd. „En voor een sluitende exploitatie dienen wij aan spraak te maken op deze bijdra ge." De ANBO kondigde al eerder aan de kwestie niet te laten rus ten. Op basis van een inventari satie van het aantal brammo bielen - dat ook in Zeeland sterk groeit - zal in nauw overleg met de andere ouderenbonden wor den bekeken welke stappen nog kunnen worden ondernomen. Tweede veer Niet alleen de roep om een op lossing voor het overzetten van de brommobielen groeit, de Eer ste Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) dringt bij GS steeds na drukkelijker aan op een tweede fiets-voetveer, vooral gericht op de inwoners van Oost-Zeeuws- Vlaanderen en oostelijk Zuid- Beveland. Er zijn inmiddels honderden handtekeningen verzameld voor een tweede voer, dat tot nu toe door GS re soluut werd afgewezen. VOGELWAARDE - De rotonde Rapenburg Tol nabij Vogelwaar de biedt automobilisten een welkome afwisseling op de lange as- faltstrook van Rijks weg N61Het aanhoudend mooie weer, afge wisseld met een zomers buitje, heeft het talud van de rotonde om getoverd tot een grote bloemenzee. De natuur heeft haar best ge daan en trakteert passanten op een fors boeket berinbloeiers, waaronder de bekende oranje-rode klaprozen. Alleen het kaart je 'Zomaar...' ontbreekt nog. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst HULST - De oogst moet nog be ginnen, maar het staat al vast dat het een slecht jaar voor de vlassers wordt. De Zeeuws- Vlaamse vlassers houden reke ning met eenderde minder aan opbrengst per hectare. Het ove rige vlas zal slechts van magere tot redelijke kwaliteit zijn. De klap komt des te harder aan omdat dit jaar voor het eerst een nieuwe Europese subsidieregel geldt. Als de vlassers per hecta re niet minstens 680 kilo vlas oogsten, krijgen ze minder aan verwerkingsbij dragen van de Europese Unie. „Dat hakt er dus dubbel in", stelt Zeeuws- Vlaams afgevaardigde J. Kerck- haert van de landelijke Com missie Vlas. Een opeenstapeling van slechte weersomstandighe den is de oorzaak van de slechte vlasoogst, weet hij. Het begon in 2000 met een nat najaar, daarna een natte winter zonder vorst, overgaand in een te nat voorjaar. De structuur van de grond was toen al niet best. De te droge periode in april en mei zorgde voor een harde bovengrond waardoor wortels van de kleinere gewassen wei nig grip in de aarde vonden, legt Kerckhaert uit. De Zeeuws- Vlaamse vlassers zijn niet de enige slachtoffers, want de weersomstandigheden in heel West-Europa waren het afgelo pen jaar slecht voor de vlaste lers. De vraag naar linnen, en daar mee naar de grondstof vlasve zel, is nog steeds hoog. De prijs zal daarom misschien iets goed maken. Kerckhaert waar schuwt echter dat lang niet al het verlies door een goede prijs kan worden goedgemaakt. „De kwaliteit van het vlas is niet top, dus zal de prijs niet de pan uit rijzen. En de Europese subsidie zal tegenvallen." De vlassers kunnen niet veel an ders doen dan hard werken en hopen op een beter 2002, ver wacht Kerckhaert. „Door een goede winter met minstens an derhalve week tien graden vorst verbetert de structuur van de grond sterk. Als het weer dan ook tijdens het zaaien in het voorjaar wat meezit, is er in 2002 kans op een goede oogst." door Lilian Dominicus WESTDORPE - Het ziet er niet naar uit dat Guus en Giselle Baecke uit Westdorpe snel met de uitbreiding van hun manege kunnen beginnen. De provincie oordeelt dat de aanbouw aan de huidige binnenhal in strijd is met het streekplan. Juist op die plek hebben de manegehouders een nieuwe, rolstoelvriendelijke kantine en tribune in gedach ten. Om hun plannen voor uitbrei dingvan de rijschool te realise ren moeten ze een andere, stren gere procedure doorlopen. De gevolgde, zogeheten artikel-19- procedure, blijkt niet de juiste weg om het huidige bestem mingsplan te wijzigen. De land en tuinbouworganisatie ZLTO is inmiddels ingeschakeld om te bemiddelen en te adviseren. „De manege ligt in het buiten gebied, daar gelden nu eenmaal strengere procedures", zegt wethouder R. Noët van Sas van Gent. „De bouw van die eerste loods (voor de binnenbak en de stallen, red.) was ook al kantje boord. Er bestaat een spanning tussen het streekplan en het buitenge bied. We kunnen het streekplan niet oprekken omdat Baecke een ondernemer is." Guus Baecke laat in een reactie weten nog lang niet van plan te zijn de uitbreiding op te geven. de burgemeester van Ter- jen, R.C.E. Barbé Een koe die op de post wacht. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - Negenentwin tigjongeren uit alle werelddelen brengen op gezamenlijk initia tief van de Lionsclubs uit Schouwen-Duiveland, Walche ren, De Bevelanden en Zeeuws- Vlaanderen vanaf zaterdag 14 juli een bezoek aan deze regio's. De jongeren, in de leeftijd van 17 tot en met 21 jaar, komen on der meer uit Scandinavië, Alge rije, Oekraïne, Frankrijk, IJs land, Turkije en Amerika. Op maandag 16 juli wordt een be zoek gebracht aan Zeeuws- Vlaanderen, op woensdag 18 ju li aan de Bevelanden, op vrijdag 20 juli aan Walcheren en op maandag 23 juli komt de groep naar Schouwen-Duiveland. Hier wordt onder meer het Top- shuis op Neeltje Jans bezocht, een rondvaart over de Ooster- schelde en een strandwandeling gemaakt. Het doel van het project is jonge mensen in contact te brengen met mensen uit andere landen. Ze nemen deel aan het gezinsle ven en maken kennis met andere culturen. Aan de andere kant is het de bedoeling om internatio nale contacten en samenwer king tussen de Lionsclubs we reldwijd te bevorderen. RILLAND - Aan de Hoger- waarddwarsweg, nabij de Kreekraksluizen bij Rilland, is gistermorgen rond kwart over negen een bewusteloze vrouw aangetroffen. Een voorbijganger ontdekte de onderkoelde vrouw en alar meerde de hulpdiensten. De vrouw is per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Ze ver keert niet meer in levensgevaar, maar was gisteren nog niet in staat een verklaring af te leg gen. De politie tast in het duister over de toedracht van de situa tie. Een misdrijf wordt niet uit gesloten. De technische recher che is een onderzoek begonnen. IJZENDIJKE - Het bestuur van de Stichting Nederlands Her vormd Kerkgebouw in IJzendij ke kan rekenen op een subsidie van vijfduizend gulden voor het onderhoud van de kerk voor het jaar 2000. Dat hebben Gedepu teerde Staten gisteren besloten. De provincie financiert daar mee twintig procent van het be drag dat er voor nodig was. Aan Geachte heer Barbé Allereerst: Proficiat. Wie had dat kunnen denken? Nou ja, u en ik wellicht, maar verder zal er slechtseen enkeling geweest zijn die had durven voorspellen dat de bevolking van Koewacht zich in zo grote meerderheid zou uitspreken voor aansluiting bij uw mooie en ook nog aan diep vaarwater gelegen gemeente Terneuzen. Voor mij is er geen twijfel mogelijk; ze hebben daar gevoel voor charisma. Ze weten intuïtief dat een kopman met uitstraling de hele ploeg ver licht. We kunnen zonder over drijving of vleierij spreken over het Ron Barbé-effect. Uiteraard weet ik ook wel dat het niet zeker is dat u te gelege ner tijd wordt benoemd tot bur gervadervan die grote, heringe deelde gemeente in de Kanaalzone, maar ik denk toch dat we geen van beiden voor zot versleten zullen worden als we onze kaarten daarop zetten. Uit uw nabije omgeving heb ik eens vol overtuiging horen melden: 'Ronnie weet veeDat moet welhaast betekenen dat ook hooggeplaatsten in dit land op de hoogte zijn van uw buiten sporige kennis. Andere zouden ze wel lager geplaatst zijn, dunkt mij. Ik moet u bekennen, mijnheer Barbé, dat ik niet van meet af aan zo geestdriftig was over Koewacht. Wat dat betreft is er met mij iets vreemds aan de hand geweest. Het zit zó. Enkele tientallen jaren geleden kwam mij een bericht onder ogen over een man die, tijdens het carna val te Koewacht, in benevelde staat door een aantal kornuiten op een brandende kolenkachel was gezet. Tot het slachtoffer drong pas in het ziekenhuis een gevoel van oververhitting door. Er waren zelfs geen blaren meer om op te zitten. De rechter oor deelde later dat sprake was ge weest van ernstige mishande ling en gaf de gemankeerde (Advertentie) BOERDERIJFESTIVAL ZONNEMAIRE BUITENGEWOON ZATERDAGAVOND 14 JULI ZONDAGMIDDAG 15 JULI INFO/FESTIVALTERREIN: SCHAPENWEG 1 ZONNEMAIRE TEL. 0111-401203 WWW.ZONNEMAIRE.COM vrienden van die bezeerde man een flinke douw. Dat bericht kwam me altijd weer in gedachten als ik in de buurt van of een enkele keer In Koewacht was. Zelfs bij grote dorst weerstond ik de aanvech ting hier eens een trappist te nuttigen en drukte ik het gaspe daal wat dieper in. Altijd speel de iets door mijn hoofd van 'als je hier in een café sneuvelt, zet ten ze je met je kont op de ka chel'. Raar hè, zo'n vastgeroest idee. Maar het was niet anders. Toen ik, van vakantie terugge keerd, in een al weer wat geda teerde krant las over het refe rendum te Koewacht, besloot ik mijn voox-oordeel te toetsen. Ik weet uit ervaring hoe beroerd het kan zijn van een fout etiket te worden voorzien omdat je uit een bepaalde plaats komt. Een paar weken geleden nog, in Zuid-Frankrijk, werd ik op een camping uitgelachen door een man uit Geleen; of all places. Die vernam dat ik uit Middel burg kom en hij begon direct meewarig te doen. „Dat 'kopen bij de Spar, is sparen bij de koop' gaat bij jullie niet meer op hè", zei hij op een meewarig toontje. Nou hou ik al helemaal niet van L.S. naamgrappen, maar die vent deed ook nog of ik debet ben aan het bestuurlijk falen in de Zeeuwse hoofdstad. U begrijpt dus dat ik kan mee voelen met de inwoners van Koewacht. Die horen niet om een kleinigheidje uit het verle den massaal gebrandmerkt te worden. Ik ben dus naar het grensplaatsje gegaan en kan u vandaar via dit schrijven mel den, dat er niks mis is. Ik werd, voor ik afreisde, door een man uit Zeeuws-Vlaanderen ge waarschuwd dat er weinig te beleven zou zijn, maar dat is toch niet waar. Nou ja, het res taurant 't Hoekske. Verse mos selen Paling, geopendvrij-, zat- zondag was gesloten, maar dat stond ook duidelijk op de pui. Minder duidelijk is trou wens een opschrift aan de over kant van 't Hoekske. Op de zij gevel van W. L. de Maayer, staat 'vindt u alles op gebied'. En ver der niks. Dat lijkt me een myste rie waar u, als het zover komt, iets van uw krachten aan kunt wijden, mijnheer Barbé. En als u toch bezig bent, wellicht kunt u de bakker eens vragen waar om hij eerst klanten lokt met een bord Winkel Open om ze daarna te laten stuiten op een bord met de mededeling dat de zaak we gens vacantie gesloten is. Dat vergt wat grensoverschrijdend overleg, want de bakker zit, als ik het goed gezien heb, net in het Belgische Stekene. Voor u geen probleem, zou ik denken. Enigmatisch, ja dat is Koe wacht wel een beetje. Maar lom merrijk is het Kerkplein en over het algemeen maken de mensen een welvarende, nette en voor komende indruk. Mij is intussen al driemaal gevraagd wat ik hier zoek en daaruit spx-eekt naar mijn gevoel een gastvrije instel ling. Maar waar het me vooral om gaat is dat gebruikers van alco holische dranken blijkbaar niets meer te duchten hebben. Bij café Benelux, door de Belgi sche dienst voor de serveerkunst van het bier voorzien van het predikaat Gediplomeerd Uitba ter, streken zo'n dertig Belgi sche fietsers neer, geëscox-teerd door vier in de kleuren van hun nationale vlag gestoken wegka piteins, die bij nadering van in gewikkelde verkeerssituaties op fluiten bliezen. Het gezel schap liet zich onbekommerd schenken, van 't vat en van 't schap, en iedere dx-eiging van plaatsing op een hete kachel bleef uit. Nee, burgemeester Bai-bé, Koewacht heeft zich wat mij betreft volledig gerehabili teerd. Nogmaals, mijn geluk wensen. Met beste groet en verschuldig de hoogachting, A. J. Snel door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vogelbescher ming Nederland vindt het van de zotte. Van veel kanten wordt aangegeven dat de natuurcom pensatie voor de Westerschelde- verdieping onvoldoende is, maar een Nederlandse rechter neemt bezwaren daartegen niet in behandeling. Gisteren eiste Vogelbescherming voor de Raad van State toch te mogen proce deren. „Dit is onze laatste kans", stelde advocate A. J. Durville na af loop van de zitting. „De arron dissementsrechtbank in Utrecht heeft onze bezwaren al afgewezen, omdat er geen spra ke zou zijn van een formeel be sluit over natuurcompensatie. Er ligt alleen een brief van de staatssecretaris aan de Tweede Kamer. Naar ons idee heeft die brief de status van een besluit", aldus Durville. Aanzet De advocaat van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, A. J. Boorsma, keek daar heel anders tegenaan. De brief aan de Ka mer is geen besluit, maar vormt 'slechts' de aanzet voor natuur- compenserende maatregelen langs de Westerschelde. Tegen de afzonderlijke maatregelen kan later nog bezwaar worden gemaakt. Maar daar gaat het Vogelbe scherming niet om. De natuur organisatie vindt het totale pakket natuurcompenserende maatregelen onvoldoende en wil dat juridisch kunnen aan vechten op basis van Europese regelgeving en het Nederlandse Die Goese taxi-chauffeur i was als altijd even vriende- lijk. Ook voor de hoogbejaar de dame die inclusief rollator naar Yerseke vervoerd moest worden. Gedienstig hielp hij haar met instappen om ver volgens haar hulpmiddelen in de kofferbak te kunnen leg gen. Eenmaal op weg begon ze te praten. Maar - en daar zal de hoge leeftijd debet aan zijn geweest - veel kwam er niet uit haar mond. Meer dan Structuurschema Groene Ruimte. De natuurcompenserende maatregelen worden nodig ge vonden, vanwege het verlies aan schorren, slikken en ondiep wa ter, door verdieping van de Wes terschelde. Vogelbescherming staat in haar kritiek niet alleen. De Algemene Rekenkamer kwam begin vorig jaar in een rapport over de ver dieping tot dezelfde conclusies. En ook politiek bestaat er veel teleurstelling over met name het gebrek aan natuurprojecten buitendijks, in de Westerschel de. Binnendijks is er wel veel gebeurd, vooral aan kreekher stel. Advocaat Boorsma gaf aan dat er te snel wordt geoordeeld. Er wordt nog volop aan de natuur compensatie gewerkt, waarbij hij als voorbeelden noemde: de veerhaven van Kruiningen (die vrijkomt als de Westerschelde- tunnel klaar is) en het Bathse schor. Pas als het hele natuur- herstelprogramma klaar is, is volgens Boorsma een oordeel mogelijk. Europese Commissie De Raad van State doet binnen zes weken uitspraak. Ondertussen zit de Europese Commissie ook Nederland ach ter de broek. De Commissie heeft Verkeer en Waterstaat uit leg gevraagd over het natuur- herstel. Nederland moet nog antwoorden. Als de reactie onbevredigend is, kan de Com missie naar het Europees Hof stappen en een ingebrekestel lingsprocedure tegen Neder land beginnen. Die kan jaren duren. een binnensmonds gemurmel kon de chauffeur er niet van maken. Omdat hij niet vies is van een gezellig praatje tijdens zijn werk spoorde hij zijn passa gier dan ook aan: „Praat eens wat harder, ik kan er niets van verstaan." Waarop de vrouw met prie mende ogen in zijn richting keek en antwoordde: „Ik had het ook helemaal niet tegen jou."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39